Filogenetyka - etap okręgowy OB
17:50
Etap szkolny 51. OB cz. 2
33:47
2 жыл бұрын
Etap szkolny 51. OB
16:41
2 жыл бұрын
Пікірлер
@NRxEnjoyer
@NRxEnjoyer 16 күн бұрын
Niestety obecnie Oxford, czy inny Harvard są jedynie lewackimi obozami edukacyjnymi, które nie mają nic wspólnego z prawdziwą nauką.
@jankadobkowska4261
@jankadobkowska4261 Ай бұрын
Hej takie pytanie do ciebie czy da się przygotować do samej olimpiady w wakacje ?
@oliwiab8747
@oliwiab8747 Ай бұрын
Po wakacjach idę do trzeciej klasy liceum na profilu biologiczno-chemiczno-matematycznym i bardzo chciałabym wziąć udział w olimpiadzie. Planuję już w najbliższych dniach zacząć naukę stricte pod olimpiadę i zastanawiam się, od czego warto zacząć. Z samego początku rozważałam powtórzenie dwóch pierwszych klas (z podręczników Nowej Ery), jednak teraz zastanawiam się, czy nie lepiej byłoby zacząć naukę od zera klasy 3 oraz 4 (również z tych samych podręczników). Jak myślisz, od za co powinnam zabrać się w pierwszej kolejności? PS: absolutnie pokochałam Twoją serię o przygotowaniach do Olimpiady <333
@magorzatac256
@magorzatac256 Ай бұрын
Hej, a chciałabyś może podzielić się tym segregatorem?😅
@amelkaosuch551
@amelkaosuch551 16 күн бұрын
Bardzo by to pomogło...
@pavlussulvaq8443
@pavlussulvaq8443 Ай бұрын
ostro wciągnieta w nauke. Słychać i widać.
@hanczak777
@hanczak777 2 ай бұрын
Jaką książkę polecacie do etapu szkolnego?? Mam pod ręką biologię campbella i repetytoria z biomedica .
@pawelprzybylski2107
@pawelprzybylski2107 2 ай бұрын
Wreszcie zrozumiałem istotę i mechanizm Western Blot. Ma Pani świetną umiejętność nauczania.
@paulinaw1990
@paulinaw1990 3 ай бұрын
wiedza to jedna ALE TWOJA CERA-piekna, cudowna
@luksix
@luksix 3 ай бұрын
Mam jedno pytanie odnośnie filmu, mianowicie jak jest, np. Biologia Villego, to jak zdecydować co z tego trzeba zapamiętać? Książka jest obszarna i zapamiętanie tego wszystkiego, chyba nie byłoby możliwe...
@KarolinaRudka
@KarolinaRudka 3 ай бұрын
Cześć Mam pytanie ile razy podchodziłaś do olimpiady i w której klasie?
@KarolinaRudka
@KarolinaRudka 3 ай бұрын
Cześć Mam pytanie z jakich źródeł korzystałaś przygotowując się do olpimiady? Które z nich polecasz?
@sylwiastanczak
@sylwiastanczak 4 ай бұрын
Super film
@kuruc1657
@kuruc1657 5 ай бұрын
Ja startuje za rok więc mam nadzieje że mi sie uda bo biologia to moja pasja :)) super filmik dziękuje Pani za niego !!!
@CarminSzachta
@CarminSzachta 5 ай бұрын
Hej chcesz może powiedzieć mi więcej o olimpiadzie co i jak i skąd miec kryteria itp ? Masz może moze ig lub mesa?
@equistarhorsesandponyforsa8423
@equistarhorsesandponyforsa8423 7 ай бұрын
Hej mam pytanie gdzie kupić ta zoologię lewinskiego nigdzie jej nie ma nawet w bibliotekach 🙃
@antonip292
@antonip292 8 ай бұрын
Piękna jesteś, pozdrawiam student fizyki ❤
@My_love_bvb
@My_love_bvb 8 ай бұрын
Czy ktoś wie czy do olimpiady biologicznej mogą przystąpić absolwenci szkoly czy tylko i wylacznie uczniowie ?
@tinny292
@tinny292 9 ай бұрын
gdzie dostać ,,zoologię,, Lewińskiego? nie mogę jej nigdzie dostać
@equistarhorsesandponyforsa8423
@equistarhorsesandponyforsa8423 6 ай бұрын
Hej tak samo
@tinny292
@tinny292 9 ай бұрын
hej, chciałbym zadać kilka pytań ale nie wiem czy zobaczysz, gdzie mogłbym napisać?
@tinny292
@tinny292 9 ай бұрын
hej, chciałbym zadać kilka pytań ale nie wiem czy zobaczysz, gdzie mogłbym napisać?
@roseyy3422
@roseyy3422 9 ай бұрын
Cześć, startowałam właśnie pierwszy raz w tegorocznej olimpiadzie z biologii w etapie szkolnym. Mam pytanie odnośnie progów punktowych. Czy jest jakiś konkretny termin, w którym zostaną one podane, czy dopiero po ogłoszeniu listy zakwalifikowanych dalej? Dziękuje z góry, pozdrawiam.
@me2btch
@me2btch 10 ай бұрын
3:06 - 5:45 Etap szkolny Podręczniki Nowa Era, Repetytorium Operon, Waldemar Lewiński "Zoologia" 5:45 - 8:53 Etap okręgowy Biologia Villego, biologia Campbella, 8:53 - 14:33 Finał Zoologia różnorodność i pokrewieństwo zwierząt, Schmidt-Nielsen "Fizjologia Zwierząt", Botanika Morfologia i Systematyka Szweykowskich, "Wprowadzenie do statystyki dla przyrodników"
@martynakwiatkowska5134
@martynakwiatkowska5134 10 ай бұрын
Czy wybrac jakies zbiory zadan witowskiego, bukaly czy biomedici?
@n.szymkowiak9765
@n.szymkowiak9765 10 ай бұрын
Mam pytanko. Jestem w 2 kl liceum i zdecydował się że chcę wziąć udział w Olimpiadzie. Może nie teraz ale za rok na poważnie. Mam orzeczenie o kształceniu specjalnym. Stąd moje pytanie. Czy jeśli wystartuję, to miałbym możliwość załatwić sobie powiększoną czcionkę, wydłużony czas i lupę, czy forma pisania jest narzucona?
@Julia.976
@Julia.976 11 ай бұрын
2:06 co do fitoremediacji, w jaki sposób można sprawdzić czy roslina jest dobra w fitoremediacji czy nie? Czy można po jakimś okresie czasu w warunkach domowych sprawdzić jakie jest stężenie cynku albo Niklu w glebie?
@Ek0T0NxMM
@Ek0T0NxMM 11 ай бұрын
super filmik ! Idę teraz do 1 klasy i wezmę udział właśnie teraz w OB :)
@t0sia250
@t0sia250 Жыл бұрын
Cześć! Czy mogłabyś podzielić się nazwami atlasów do analizy fitosocjologicznej?
@itzjulus4245
@itzjulus4245 Жыл бұрын
super nagranie, giga pomogłaś<33
@topciosi
@topciosi Жыл бұрын
najlepszy podręcznik to biologia cambella! jest spora ale ma najmniej bledow i jest swietna
@joannacz3574
@joannacz3574 Жыл бұрын
Dzień dobry, bardzo podobają mi się Pani filmiki. Moja córka zamierza startować w olimpiadzie biologicznej. Prawdopodobnie będzie się uczyć od września w LO Staszica. Pani wskazówki są bardzo cenne. Czy mogłaby Pani podpowiedzieć z jakich materiałów piśmienniczych Pani korzysta tworząc swoje notatki (wspominałaś o jakimś specjalnym typie papieru, fiszkach)? Czy mogłaby Pani omówić ścieżkę edukacyjną, aby móc studiować za granicą? Będę wdzięczna za odpowiedź,pozdrawiam i życzę dalszych sukcesów !
@amelia2165
@amelia2165 Жыл бұрын
Hejka, mam pytanie do ciebie, może nie strikte do tematu filmu, ale biolchemu. Jestem osobą słabą z chemii, biologia jakoś idzie, czy twoim zdaniem jeśli chce jest sens przepisywać się na biolchem na 2 klasę, czy może jednak sobie odpuścić? Chodzi mi o czas przerobienia (2 miesiące), jak i natłok materiału przez te 3 lata zważając na moje "umiejętności" z chemii na ten moment ?
@agnieszka433
@agnieszka433 Жыл бұрын
A ty Olu jakie miałaś wyniki z matur?
@bogusawdunaj9641
@bogusawdunaj9641 Жыл бұрын
Pięknie wyglądasz! Jesteś urocza! ❤️
@bogusawdunaj9641
@bogusawdunaj9641 Жыл бұрын
Chciałbym mieć taką ładną i sympatyczną Dziewczynę jak Ty 😍😍❤️
@bogusawdunaj9641
@bogusawdunaj9641 Жыл бұрын
To prawda, że pięknie wyglądasz 😍 śliczna bluzeczka! Bardzo elegancka ❤️
@bogusawdunaj9641
@bogusawdunaj9641 Жыл бұрын
Tak na marginesie to nie do końca to jest prawda z tym aspektem dotyczącym najlepszej książki do zoologii w Polsce i na polskim rynku. Po pierwsze też zależy jakiej zoologii, gdyż niektórzy autorzy piszą tylko Zoologię (np. Strawiński czy Chudoba) bądź Zoologię Ogólną i takie podręczniki zawierają cały materiał dotyczący tematyki zarówno bezkręgowców jak i strunowców. Są natomiast takie podręczniki jak chociażby Zoologia Grabdy czy Dogiela, która dotyczy tylko bezkręgowców. Są też takie podręczniki do zoologii, które omawiają tylko zagadnienia dotyczące strunowców. Przykładałem jest moja ulubiona książka do zoologii, którą wg mnie opracowali najlepsi specjaliści od zoologii strunowców i również anatomii porównawczej tych zwierząt - w całej Polsce na Uniwersytecie Jagiellońskim czyli na najlepszej uczelni w Polsce, mianowicie jest to Zoologia Przedstrunowce i Strunowce Z.Grodzińskiego (1967,1979), ale także inne kapitalne książki jak Anatomia porównawcza kręgowców czy Historia zwierząt kręgowych H.Szarskiego. Uważam, że tak szczegółowo anatomii strunowców jak Zoologia Grodzińskiego nie omawia żadna inna książka. Ja akurat to piszę jako były olimpijczyk z 2012 i 2013 roku kiedy byłem finalistą i laureatem na Olimpiadzie Biologicznej (2 i 3 klasa liceum). Obecnie specjalizuję się w Anatomii Porównawczej Ptaków, które mnie pasjonują od czasów gimnazjum. Nawet temat pracy licencjackiej sobie taki wymyśliłem: Anatomia porównawcza wybranych grup ptaków w związku z przystosowaniem do różnych warunków środowiska. Polecam tez książkę pt. „Ornitologia ogólna” B. Ferens, Wojtusiak PWN. Jest genialna! 😍 Pozdrawiam!
@magdaenxj
@magdaenxj Жыл бұрын
Temat cudowny! Aczkolwiek, jak powtarzał nam profesor na wykładach - krzywa Michaelisa-Menten, nie Mentena -> Menten była kobietą 😁😁
@juliakowalska4872
@juliakowalska4872 Жыл бұрын
Chciałam Ci bardzo podziękować za to co robisz, twoje filmy były dla mnie dużym wsparciem w przygotowaniach do olimiady!
@juliakowalska4872
@juliakowalska4872 Жыл бұрын
Hejka! Ja mam pytanie, może nie takie bezpośrednio dotyczące testów statystycznych, ale czy może ktoś się orientuje czy na zawodach centralnych R jest w postaci takiej jak w R studio czy takiej „gołej”? Bo jednak te dwie wersje troche różnią się od siebie i nie wiem czego się spodziewać…
@ola.the.explorer
@ola.the.explorer Жыл бұрын
Można korzystać z R studio :) praktycznie nikt nigdzie nie wymagałby nagiego R, nawet ja studiach itd. Także jak można zależnie od preferencji ale jest R studio. Komendy niczym się nie różnią, ale wizualnie jest łatwiej
@juliakowalska4872
@juliakowalska4872 Жыл бұрын
@@ola.the.explorer Dziękuje bardzo!
@kamilfolga4156
@kamilfolga4156 Жыл бұрын
Fajny materiał! Czy mogłabyś zrobić film jak wykonać zadanie nr 3 z ostatniej Pracowni statystyczno-bioinformatycznej - "Genom chloroplastowy Bupleurum gibraltaricum jest kolistym dwuniciowym DNA składającym się z 157303 par zasad (pz)."?
@rybkaszypka
@rybkaszypka Жыл бұрын
Mam pytanko: Czy istenieje gdzieś dokładny spis wymagań do OB? Coś takiego jak robi cke na matury? Chciałabym się sama przygotować do OB i nie wiem jaki to jest zakres materiału. Na stronie OB są wypisane książki pomocnicze itp ale chciałabym się dowiedzieć czy mam się uczyć wg okreslonych wymagań czy po prostu uczyć się tych książek i robić zadania? Jak mam rozróżnić w książce co będzie a co nie jest wymagane na OB?
@ola.the.explorer
@ola.the.explorer Жыл бұрын
Jest ogólny zakres w regulaminie :) są tam dość szczegółowo opisane rzeczy, ale nie tak bardzo dokładnie. Na pierwszy etap jest to podstawa maturalna, na drugi polecam głównie Ville/Campbell po prostu sobie omówić :) i znać tak z grubsza
@magdalenawalczak7990
@magdalenawalczak7990 Жыл бұрын
Świetny materiał! A planujesz może nagrać coś o przedziałach ufności dla różnicy średnich/parametrów ANOVY/współczynników prostej regresji?
@mariagalant8774
@mariagalant8774 Жыл бұрын
Jestem bardzo wdzięczna za poblikację tych filmów. Mam pytanie: Jak długo przygotowywała się Pani do OB? Jestem uczennicą 1 klasy i zastanawiam się czy w 2 klasie miałabym jakieś szanse, gdybym zaczęła naukę teraz.
@ola.the.explorer
@ola.the.explorer Жыл бұрын
Jest to do zrobienia! Ja tak na serio przygotowywałam się od września do stycznia (kiedy startowałam za pierwszym razem była jeszcze inna formuła, za drugim już była taka sama jak teraz). Do etapu szkolnego można się z dobra strategia przygotować w kilka miesięcy. A jak się przejdzie dalej to na bieżąco :) trzymam kciuki!
@sewerynstempak3858
@sewerynstempak3858 Жыл бұрын
hej! super pomocny filmik:) masz może jakieś rady dotyczące rozpoznawania? Zarówno rozpoznawania roślin (tych rodzin wymienionych w regulaminie), jak i gromad bezkręgowców i kręgowców z góry dzięki!
@ola.the.explorer
@ola.the.explorer Жыл бұрын
Do rozpoznawania trzeba sobie trochę pooglądać tych zdjęć niestety. Kiedyś postaram się przygotować jakiś materiał, ale to może do przyszłorocznego finału już. Trzymam kciuki za sukces w tym roku!!!
@sk5Ohw28Keoa
@sk5Ohw28Keoa Жыл бұрын
Dlaczego w ostatnim zadania wnioskujemy, że różnica jest istotna statystycznie? Na podstawie tabeli wartości krytycznych? Super film, nie mogę się doczekać odcinka o t student! ❤
@ola.the.explorer
@ola.the.explorer Жыл бұрын
W teście chi kwadrat sprawdzamy czy nasza dystrubucja jest rożna od naszego modelu. Tutaj modelem jest epistaza dominująca. I mamy nasze liczby F2. Jeśli wyszło by nam, ze wynik nie jest istotny statystycznie względem naszego alpha (czyli p > 0.01), np p = 0.4, nasz model jest zgodny z naszymi wynikami. Wynik tego testu był istotny statystycznie (p<0.01), dlatego nasz model jest rożny od naszych wyników. Dlatego jest nieprawidłowy! Mam nadzieje, ze jest to jasne :)
@aleksandrasznel6944
@aleksandrasznel6944 Жыл бұрын
super, że filmiki wróciły! Tylko podpowiem, że jeśli ktoś nie chce uczyć się tylu komend, to do tego zadania wystarczy właściwie jedna linijka: t.test(c(187, 181, 178, 188, 173, 179, 177, 172, 187, 193, 189, 183, 169, 179, 173, 175, 174, 183, 175, 172, 167, 189, 183), conf.level = 0.8). (Patrzymy oczywiście na wartości przy "80 percent confidence interval")
@ola.the.explorer
@ola.the.explorer Жыл бұрын
Dziękuję za komentarz - rzeczywiscie mozna! Bedzie tez o tym w filmiku o testach t Studenta, ktore pojawi sie w tym tygodniu :) Większość rzeczy w R można robić na wiele sposobów!
@magdalenabednarska6895
@magdalenabednarska6895 Жыл бұрын
Kolejny przydatny film :D dzięki!
@user-ej2mx4ge5o
@user-ej2mx4ge5o Жыл бұрын
Hej, super ze wrzucilas znowu film mega pomógł i dodal otuchy przed etapem centralnym. Mam pytanko czy te wszystkie wzory na policzenie przedzialu ufnosci mozna latwo skads wywnioskowac czy trzeba to znac na pamiec?
@ola.the.explorer
@ola.the.explorer Жыл бұрын
Niestety trzeba znać, ale nie jest ich aż tyle! Jedyny wzór to tak naprawdę te przedziały ufności, może błąd standardowy bo inne w stylu odchylenie, statystyki t, chi kwadrat są wbudowane w R. Także nie ma aż tyle wzorów do nauczenia, bo R większość z nich posiada :)
@user-ej2mx4ge5o
@user-ej2mx4ge5o Жыл бұрын
Jasne, a będą może filmiki jak przeprowadzić np test chi kwadrat? Wydają sie skomplikowane te wzory w programie
@ola.the.explorer
@ola.the.explorer Жыл бұрын
@@user-ej2mx4ge5o chi kwadrat i t-student juz w tym tygodniu! :)
@user-ej2mx4ge5o
@user-ej2mx4ge5o Жыл бұрын
​@@ola.the.explorer super mega dziękuję myślałem że nie będę miał jak tego ogarnąć bardzo dziękuję😍😍
@Konik2703
@Konik2703 Жыл бұрын
Świetny film! Jestem w 1 klasie liceum i od września zaczęłam naukę do olimpiady biologicznej, która jest moim marzeniem. Liczę na to, że uda mi się wystartować w 2 klasie i osiągnąć jakiś sukces. Na pewno wykorzystam metody do nauki z filmiku, ponieważ jak na pierwszą klase to trochę tego materiału jest. Na pewno zostanę z panią na dłużej❤
@ar0n399
@ar0n399 4 ай бұрын
I jak sytuacja?
@Konik2703
@Konik2703 4 ай бұрын
@@ar0n399 Udało mi się przejść pierwszy etap, ale niestety do trzeciego brakło mi 6 punktów. Nie poddaję się i w 3 klasie startuje ponownie i liczę na sukces. Te 6 punktów to tylko głupie błędy, które z łatwością da się wyszlifować☺️
@Maria-xt7rg
@Maria-xt7rg Жыл бұрын
Super filmik! To niesamowite, że umieszczasz tak wartościowe treści za darmo. Wszystko świetnie wyjaśnione prostym językiem, co jest dużym plusem <333!!
@Maria-xt7rg
@Maria-xt7rg Жыл бұрын
Super filmik, wielkie dzięki !!!!!<33