pH elektrolitu amfiprotycznego
20:45
Metoda dwuetapowej weryfikacji
8:01
Porażka po II etapie
16:08
4 ай бұрын
Finał 70 Olimpiady Chemicznej
12:02
Porażka po I etapie - co dalej?
19:50
Пікірлер
@alekulma3007
@alekulma3007 2 күн бұрын
8.58 mały duży błąd, bo pierwiastek z 4 jest równy tylko i wyłącznie 2, nie -2. Bardziej chodziło panu o to że jak mamy x^2 = 4 to wtedy x = 2 lub x = -2. Pierwiastek z 4 to nie jest -2.
@Floowey_777
@Floowey_777 2 күн бұрын
Czy jeżeli nie mam nawet podstaw chemii organicznej to będę w stanie ogarnąć ją z tym kursem od początku żeby startować w olimpiadzie w tym roku? Bo jestem po 2 klasie biolchemu i na razie kończymy chemię nieorganiczna, więc nie wiem czy jest sens zaczynać od kursu czy jednak najpierw książki?
@krzysiek5379
@krzysiek5379 5 күн бұрын
Chemia fizyczna i analityczna to moje ulubione działy :)
@nawetniejestemchemikiem
@nawetniejestemchemikiem 2 күн бұрын
Super - ciekawe czy w tym roku będzie analityczna w Folderze :)
@kas9633
@kas9633 16 күн бұрын
Spotkałem się właśnie w podręczniku, że do równania prawa Claperiona zamiast uniwersalnej stałej gazowej o wartości 8314,66 J/(kmol K) podstawia się indywidualną stałą gazową np. powietrza suchego, która wynosi 287 J/(kg*K) a dla masy czsteczkowej pary wodnej Mp=18,02 kg/kmol, wynosi 462 J/(kg*K). To jak to jest z tą indywidualną stałą gazową? Powietrze i para wodna to jest jakiś wyjątek, gdzie określa się indywidualną stałą gazową? Będę wdzięczny za odpowiedź :)
@roxtron7105
@roxtron7105 23 күн бұрын
27:25 o co w tym chodzi? Bardzo mnie pan zainteresował tym. Dałoby radę może jakoś po krótce wytłumaczyć? Chodzi może o to, że elektroujemność atomy te mają identyczną, natomiast o wiele większa średnica jodu sprawia, że lepiej stabilizuje on ładunek ujemny, dlatego to on zachowuje elektrony? 39:42 czy przypadkiem nie powinien tutaj właśnie powstać jodometan i 2-butanol? Pierw ten tlen jest protonowany, a następnie zachodzi reakcja substytucji Sn2 (gdyby była jakaś grupa trzeciorzędowa to wtedy zachodzi reakcja Sn1) od strony metanu, jako że jest on mniej zasłonięty.
@nawetniejestemchemikiem
@nawetniejestemchemikiem 22 күн бұрын
Elektroujemność nie bardzo tłumaczy dlaczego na atomie węgla jest centrum elektrofilowe, bo różnica elektroujemności między C oraz I jest właściwie zero. Dlatego lepiej rozpatrywać tę reakcję z perspektywy nakładania orbitali HOMO-LUMO, ale to temat (na obecną chwilę) finałowy. Co do drugiego pytania to faktycznie - w przypadku "potencjalnie drugorzędowego karbokationu", to rozszczepienie eteru może iść zarówno przez SN1, jak i SN2. W sumie w tym zadaniu bardziej mi chodziło o to, aby umieć podać wszystkie możliwe produkty.
@mucjusz5580
@mucjusz5580 27 күн бұрын
Bardzo podobają mi się pana filmy i jestem zainteresowany kupnem kursu olimpijskiego tylko brakuje mi trochę pieniędzy, czy można by było prosić o jakiś kod zniżkowy ?
@nawetniejestemchemikiem
@nawetniejestemchemikiem 27 күн бұрын
Cześć. Napisz do mnie proszę na maila, zobaczymy co da się zrobić :) [email protected]
@roxtron7105
@roxtron7105 Ай бұрын
Odnośnie tej politechniki gdańskiej to zadania na finale były inne, po prostu zrobili błąd przy wstawianiu ich na stronie. Nie zmienia to faktu ze zadania te nie były jakoś szczególnie trudne jak pan mówił. Pozdrawiam :)
@nawetniejestemchemikiem
@nawetniejestemchemikiem Ай бұрын
No właśnie aż wydawało mi się to dziwne, bo w poprzednich edycjach tak nie było, co nie zmienia faktu, że zadania są podobne. Niemniej jednak "zwracam honor", dzięki za info!
@Najcul
@Najcul Ай бұрын
Te konkursy to skok na kasę
@nawetniejestemchemikiem
@nawetniejestemchemikiem Ай бұрын
Czemu?
@Najcul
@Najcul Ай бұрын
@@nawetniejestemchemikiem Nie wiem czy jest tak również w przypadku konkursów wymienionych w filmie, ale często organizacja takiego konkursu jest formą zarobku dla tego, kto go organizuje. W różnych konkursach chemicznych, z którymi się spotkałem, wymagana była opłata wstępowa (mniejsze kwoty, np. 20 zł), a sam konkurs był przeprowadzany w formie zdalnej, np. testu online, co nie wiązało się z dużym nakładem pracy wykonywanej przez organizatora. Te konkursy są masowo reklamowane, np wśród nauczycieli. Najczęściej wygrać w nich nie można nic, no chyba że jesteś wśród 3 najlepszych uczniów z całej Polski. I tutaj widać jaka jest różnica między wydatkami na taki konkurs czynionymi przez organizatora, a zyskiem który kumuluje się po wpłatach tysięcy uczniów z całej Polski.
@biologixxs
@biologixxs Ай бұрын
Czy będzie omówiona hybrydyzacja i teoria orbitali molekularnych?
@nawetniejestemchemikiem
@nawetniejestemchemikiem Ай бұрын
Nie, na razie zupełnie tego nie planuję - ten temat właściwie nie pojawia się na Olimpiadzie Chemicznej. Hybrydyzacja wystarczy na poziomie maturalnym, a co do teorii MO to nie licząc 67 edycji, gdzie to było zapowiadane w FW, nie pojawia się to jeszcze na Olimpiadzie (aczkolwiek ja wprowadzam tę teorię w przygotowaniach do finału w ramach chemii organicznej). W razie czego w tym temacie polecam Fleminga (Molecular Orbitals and Organic Chemical Reactions)
@kacpi60
@kacpi60 2 ай бұрын
Też pisałem 59. Olimpiadę Chemiczną i właśnie odpadłem na drugim etapie. Połamałem się na części laboratoryjnej, gdzie złożyło się kilka czynników, a najbardziej rozpraszającym chyba było to, że obczajały mnie całkiem fajne studentki chemii :D Naukowo i zawodowo poszedłem w zupełnie innym kierunku, ale bardzo miło wrócić do czegoś, co przez 3 lata było moją pasją. Dzięki!
@nawetniejestemchemikiem
@nawetniejestemchemikiem 2 ай бұрын
Trzeba przyznać, że sama przygoda z Olimpiadą z reguły zapada w pamięć i raczej zawsze pozytywnie, nawet jeśli nie uda się przejść do finału. PS Udało się coś zagadać ze studentkami chociaż :) ?
@kacpi60
@kacpi60 2 ай бұрын
@@nawetniejestemchemikiem Hahaha, niestety nie, zawinęły się pod koniec czasu tego etapu :)
@krzysiek5379
@krzysiek5379 2 ай бұрын
Dzień dobry, czy kiedy na olimpiadzie napisane jest "napisz równanie reakcji w formie jonowej" to mam napisać w formie jonowej pełnej czy skróconej?
@nawetniejestemchemikiem
@nawetniejestemchemikiem 2 ай бұрын
Wtedy obie wersje powinny być tak samo punktowane, bo w takim poleceniu to po prostu nie jest sprecyzowane.
@8wm232
@8wm232 2 ай бұрын
Dzień dobry, zdobyłem w tym roku finalistę, czy potrzebne będzie szczególne przygotowanie za rok bo chce mieć też finalistę w 4 klasie żeby móc mieć łatwy dostęp na gumed.
@nawetniejestemchemikiem
@nawetniejestemchemikiem 2 ай бұрын
Gratulacje! Sprawdź w regulaminie Twojej przyszłej uczelni czy tytuł finalisty z tego roku wciąż będzie "ważny" i jeśli Ci się nie chce startować za rok, to wtedy już nie musisz. W takiej sytuacji jednak jak ktoś jest finalistą w 3. klasie, to właściwie nie ma siły, by nie zostać nim też w 4. klasie, ważne tylko aby tę wiedzę podtrzymywać - na pewno gdzieś tam od następnego września trzeba zrobić parę miesięcy intensywnych powtórek (nawet wszystkich zadań olimpijskich wystarczy) + dobra analiza Folderu i starczy :) PS Miałem jednego zawodnika, który był w 3 klasie finalistą i miał taką samą sytuację jak Ty, czyli nie musiał już nic nie robić, przez cały rok się nie przygotowywał już i potem odpadł na II etapie. Trzeba pamiętać, że młodsze roczniki są bardziej wygłodniałe tego sukcesu w tych przypadkach i oni już cisną :)
@dominowskyy4962
@dominowskyy4962 2 ай бұрын
Czy moglby nagrac pan podobny filmik o tym jak przygotowywac sie do drugiego etapu olimpiady poniewaz uwazam ze fajnie byloby zobaczyc te roznice gdyz jak wiemy to wlasnie na tym etapie poziom trudnosci diametralnie sie podnosi
@nawetniejestemchemikiem
@nawetniejestemchemikiem 2 ай бұрын
Jasne, coś takiego właśnie mam w planach :)
@Chemical_Fox
@Chemical_Fox 3 ай бұрын
Dzień dobry, co polecałby pan wpierw zrobić mcmurrego czy atkinsa?
@nawetniejestemchemikiem
@nawetniejestemchemikiem 3 ай бұрын
Zdecydowanie Atkins, potem Murry, jeśli uczymy się na książkach (+ po drodze zadania z olimpiad z danej tematyki). Chemia organiczna jest królową chemii, więc tam musimy mieć już wiedzę np. z kinetyki czy termochemii, z chemii ogólnej (budowa atomu, orbitale, rezonans, wzory elektronowe) itd.
@SIGAKO
@SIGAKO 3 ай бұрын
Tyle Pan mówi by ZROZUMIEĆ chemię, biorąc udział w olimpiadzie chemicznej, ale nie za bardzo rozumiem co to zmienia. Czy to nie jest po prostu tak ze kujesz tak jak na maturę tylko więcej? jak to jest z tym rozumienie chemii, nagle doznam jakiegoś oświecenia czytając Atkinsa?
@nawetniejestemchemikiem
@nawetniejestemchemikiem 3 ай бұрын
Powiem Ci, że to świetne pytanie. Dla każdego ten proces będzie wyglądać zupełnie inaczej. W moim przypadku było to wielokrotne czytanie tego samego materiału, ale z różnych książek/źródeł i robienie naprawdę mnóstwa zadań. Na samym początku, zwłaszcza gdy uczymy się samodzielnie, to jest tak jak mówisz - po prostu robimy trudniejsze książki, ale często wychodzi, że to zwyczajnie więcej kucia na pamięć (a już w ogóle jak robimy takiego Atkinsa od początku do końca, bo to przecież materiał pod finał w wielu momentach). Ja dlatego jak przejmuję bardziej doświadczonych zawodników to nigdy im nie wierzę, że zrobili Murry’ego dwa razy (tzn. wiem że przeczytali, pytanie tylko jak), tylko i tak weryfikuję to na pierwszych zajęciach, używając naprawdę prostych pytań, ale takich, które to rozumienie wymuszają i wtedy dopiero się okazuje, jak to rzeczywiście jest przeczytane. Jeśli ktoś czyta Atkinsa i widząc pogrubione zdanie : “rozmiar atomu zwiększa się w dół grupy”, po prostu się go nauczy, to właśnie “źle”. Jeśli ktoś w tym momencie zada sobie pytanie ,,dlaczego tak jest” i na nie odpowie (lub poszuka odpowiedzi), to właśnie zaczyna rozumieć. Jeśli ktoś zadaje sobie pytania, nawet w obrębie tak utartych już w głowie faktów (np. dlaczego amoniak jest bardziej zasadowy niż woda?) i szuka na nie odpowiedzi, która to tłumaczy, to również zaczyna tę chemię rozumieć. Jeśli ktoś przerabia zadania olimpijskie porządnie, czyli zastanawia się nad sensem problemu i uczy się z niego, to również właśnie o to mi chodzi przy rozumieniu chemii. Przykładowo, w 62 edycji, zadanie z folderu A1 ma bardzo fajny wstęp teoretyczny. Warto go przyswoić i zrozumieć, jednak nie wszystko jest tam dokładnie wytłumaczone - dlaczego np, gdy Qc < Kc to reakcja przebiega w prawo (i czy musze się tego uczyć na pamięć)? Jak widzisz, jest to bardzo złożony proces, ale jak najbardziej do zrobienia, nawet jeśli uczymy się samodzielnie bez żadnej pomocy - ja tak właśnie robiłem, ale ten proces trwa wówczas wiele lat. Moim zdaniem na samym końcu ważna jest też pewnego rodzaju pokora chemiczna, a więc zdanie sobie sprawy, że my ciągle uczymy się coraz mniejszych ,,kłamstw” (uproszczeń) i im więcej czasu na chemię poświęcimy, tym bardziej logiczna ona się staje, a my musimy pamiętać coraz mniej (i o to nam chodzi).
@Nitroplast
@Nitroplast 3 ай бұрын
Dzień dobry, gdzie można nabyć tom 3 chemii organicznej McMurry? Od kilku miesięcy próbuję go upolować, ale z dostępnością (nawet używanych) jest duży problem. Chodzi o wydanie najnowsze
@nawetniejestemchemikiem
@nawetniejestemchemikiem 3 ай бұрын
Szczerze mówiąc nie wiem (ja kupowałem parę lat temu i nie było problemu). Ale starsze wydanie Murry'ego jest bardzo dobre - i da się znaleźć do niego pasujący zbiór odpowiedzi, więc nie upierałbym się koniecznie przy nowym :)
@roxtron7105
@roxtron7105 3 ай бұрын
Czy chemie organiczną mcmurrego polecałby pan robić w całości? (wszystkie zadania i działy), czy raczej jakoś wybiorczo.
@nawetniejestemchemikiem
@nawetniejestemchemikiem 3 ай бұрын
Ogólnie w całości tak, ale to dopiero na II/III etap. Na I etap to potrzebne jest nam jakieś 50-60% całości. Ważne, aby przerabiać to wszystko ze zrozumieniem (co jest dużym wyzwaniem, trzeba przyznać).
@adamlipinski3573
@adamlipinski3573 4 ай бұрын
Doskonale wytłumaczony arkusz! Mega przyjemnie się słucha i wiedza sama się chłonie :p
@roxtron7105
@roxtron7105 4 ай бұрын
Mam pytanie co do krystalografii. Wiem ze w folderze wstępnym było coś tam z refleksami i chyba to należy do dziedziny krystalografii. Czy w atkinsie chemia ogólna jest coś o tym? Mam wrażenie, że na jakiejś jeden z ostatnich stron ale to tylko 2 kartki. Czy jest jakaś inna książka która dobrze to objaśnia? I jeszcze jak pan mówi o tych niestandardowych komórkach to o co np. chodzi. Był dział w atkinsie o tych rzeczach ale nic nie wykraczające poza "normalność"
@nawetniejestemchemikiem
@nawetniejestemchemikiem 4 ай бұрын
Szczerze mówiąc nie ma w naszej oficjalnej literaturze nic, co by przygotowywało na taką krystalografię jaka pojawia się u nas na Olimpiadzie. Jestem zdania, że mamy w tym przypadku najwyższy światowy poziom. Zadania z IChO w porównaniu do naszych są łatwe (mówię o naszych folderach B oraz ewentualnie finałach). Mówiąc o niestandardowych komórkach mam na myśli coś innego niż ciągle pojawiająca się komórka typu NaCl, CsCl, może coś innego niż BCC, FCC. Może jakaś komórka heksagonalna, może bardzo klasyczne (ale u nas jeszcze nie) nadprzewodniki YBCO.
@wiktorg1762
@wiktorg1762 4 ай бұрын
Dzień Dobry. Czy uważa Pan, że warto jest pogłębić treści z końca folderu? Mam na myśli chromatografię jonową. Zastanawiam się czy to nie będzie strata czasu.
@nawetniejestemchemikiem
@nawetniejestemchemikiem 4 ай бұрын
Warto - zazwyczaj ta "końcówka" folderu B jest sygnalizacją tego, co może być na finałowych labach.
@wiktorg1762
@wiktorg1762 4 ай бұрын
Bardzo dziękuję za odpowiedź
@8wm232
@8wm232 4 ай бұрын
Dzień dobry, ciekawi mnie czy ma Pan może jakieś pomysły co może być na finale, ja osobiście widzę jakąś syntezę hormonu tłuszczowego.
@nawetniejestemchemikiem
@nawetniejestemchemikiem 4 ай бұрын
Pewnie, że pomysły są, nawet za dużo :) .
@wariacikminecraft321
@wariacikminecraft321 4 ай бұрын
Dzień Dobry Czy wedlug Pana trzy punkty są możliwe do uzyskania z odowalnia?
@8wm232
@8wm232 4 ай бұрын
Trzy można bez problemu raczej tylko zależy z którego zadania, bo z organiki myślę że trudno by było ale reszty łatwiej
@wariacikminecraft321
@wariacikminecraft321 4 ай бұрын
@@8wm232 głównie z trzeciego i zobaczę co z laboratorium
@nawetniejestemchemikiem
@nawetniejestemchemikiem 4 ай бұрын
Tak, na spokojnie warto próbować nawet do 6 pkt (a więcej gdy różnica w tym co szacowaliśmy jest jakaś rażąca). Ogólnie właściwie zawsze warto wnioskować o skan pracy, bo to też pozwoli nam zobaczyć jak oceniane są prace, a to pozwoli nam też wyciągać wnioski na następne starty.
@wariacikminecraft321
@wariacikminecraft321 4 ай бұрын
@@nawetniejestemchemikiem dziękuję za odpowiedź, z szacowania wychodziło mi w jednym zadaniu sześć punktów więcej niż dostałem
@nawetniejestemchemikiem
@nawetniejestemchemikiem 4 ай бұрын
No to trzeba działać jak najbardziej :)@@wariacikminecraft321
@SasuPlaying
@SasuPlaying 4 ай бұрын
Byłem wyróżnionym trochę olimpiad wstecz, teraz robię w życiu całkiem inne rzeczy, ale jakoś wyskoczył mi twój film na głównej - robisz bardzo dobrą robotę i fajnie, że ludzie, zwłaszcza tacy bez wystarczającego zaplecza w szkole, mają szanse na przybliżenie sobie tajników olchema przez twoje materiały
@biologixxs
@biologixxs 4 ай бұрын
Czy jest sens przerabiać chemię organiczną z kursu maturalnego? Czy wystarczy to co w kursie olimpijskim? Pytam, bo wiele razy narzekałeś na maturalną organiczną, a część "Podstawy Chemii Organicznej" jest dosyć rozbudowana.
@patrykwisniewski5581
@patrykwisniewski5581 4 ай бұрын
Tak, typowo maturalna chemia organiczna jest bez sensu. Ale w kursie zrobiłem ją tak, że zdecydowana większość zadań jest na myślenie i kombinowanie. Czyli na samym początku są już trudne reakcje, które są z wskazówkami, dzięki czemu od razu uczymy się chemii olimpijskiej gdzie bazujemy zawsze na podstawowej wiedzy i jesteśmy na "nieznanych wodach" i jakoś sobie trzeba radzić. Także polecam zrobić :)
@antoni198
@antoni198 5 ай бұрын
Fajny film
@sandaccz9228
@sandaccz9228 5 ай бұрын
Genialny film, swietnie wytlumaczone.
@Maratinos
@Maratinos 6 ай бұрын
Super wytłumaczone <3
@aguaczyna9682
@aguaczyna9682 6 ай бұрын
Chciałam Panu podziękowac za to co Pan robi, bo zdecydownaie bez tresci na tym kanale nie udałoby mi się przejść do kolejnego etapu, ze względu na ogromną ilosc błędow początkujacych zawodników ❤️
@nawetniejestemchemikiem
@nawetniejestemchemikiem 6 ай бұрын
Bardzo się cieszę, że filmiki są przydatne! A Tobie gratuluję przejścia do II etapu i życzę powodzenia już za kilka tygodni :)
@roxtron7105
@roxtron7105 6 ай бұрын
Czy odwołanie może mi zapewnić aż około 1.5 punkta? Właśnie mniej więcej tyle mi brakuje ale nie jestem pewien czy da rade aż tyle wyciągnąć (musiałbym wskazać chyba aż 2 błędy). Niestety nie zdążyłem przygotować się w pełni z organicznej i musiałem mocno polegać na nieorganicznej, a zadanie drugie mi nie poszło i teraz nie jestem pewien. z góry dziękuje za odpowiedź
@nawetniejestemchemikiem
@nawetniejestemchemikiem 6 ай бұрын
Jak najbardziej trzeba się odwoływać, wygrywałem już odwołania nawet po 6 pkt, także te 1,5 to nie jest nic niemożliwego :)
@roxtron7105
@roxtron7105 6 ай бұрын
@@nawetniejestemchemikiem Dziękuje za odpowiedź, chciałem tylko o jeszcze jedno podpytać, czy oni uznają takie rzeczy typu błędy w przeliczaniu jednostek w odwołaniach? Straciłem na tym 2 marki. Też straciłem na tym, że nie wyliczyłem stałej szybkości w ostatnim podpunkcie 1 zadania, za co straciłem kolejną markę (a obliczyć ją można było w dosłownie 3 sekundy, gdzie ja jeszcze podałem obok wzór). Szkoda byłoby nie przejść po takich głupich błędach które kosztowały mnie nawet z 6 punktów
@tomekwalenski425
@tomekwalenski425 6 ай бұрын
Dlaczego nie ma dostępnych zadań np. z 1 edycji tylko dopiero od 45?
@nawetniejestemchemikiem
@nawetniejestemchemikiem 6 ай бұрын
Podejrzewam, że nie ma zapisu tych zadań w postaci jakiegoś edytowalnego pdf'a i byłyby dostępne w postaci skanów. Innym powodem może być to, że poziom zadań znacznie odbiega od dzisiejszych, podobnie sama formuła. Niemniej jednak fajnie by było, gdyby takie zadania mimo wszystko były dostępne.
@michalsiedlecki731
@michalsiedlecki731 7 ай бұрын
Kiedy pokażesz wyniki ankiety dotyczącej I etapu olimpiady?
@nawetniejestemchemikiem
@nawetniejestemchemikiem 6 ай бұрын
Będą jutro opublikowane w filmiku na Youtubie.
@OLD_TADZIO
@OLD_TADZIO 7 ай бұрын
jeden człowiek nie możę uratować ci życia tymczasem człowiek niebędący chemikiem błogosławi mnie jego mądrością mnie takiego pospolitego homosapiensa
@wiedzia8671
@wiedzia8671 7 ай бұрын
Rozmawiałem z jednym uczniem, który pisał tą olimpiadę i on myslał że wszystkie zadania były po tyle samo punktów. Olimpiada ma naprawde słabą komunikacje
@kajetankrzysko1116
@kajetankrzysko1116 7 ай бұрын
ja pisałem i właśnie się dowiedziałem...
@Szymon-ux9sm
@Szymon-ux9sm 7 ай бұрын
to samo
@wiktorg1762
@wiktorg1762 7 ай бұрын
Też to zauważyłem dopiero po konkursie
@a.od-reszki4674
@a.od-reszki4674 7 ай бұрын
Ojj tak najczęściej zadawane pytanie o tą dwójkę
@pszczula5755
@pszczula5755 7 ай бұрын
Przez to zadanie B2 mam wrażenie, że już nic nie wiem :') Ale dzięki za wytłumaczenie!
@wiktorg1762
@wiktorg1762 7 ай бұрын
Super wskazowki, napewno skorzystam. Jednak podczas nauki ostatnio napotkalem się na dziwny wzor w rozwiązaniu zadania B1 w folderze dla nauczyciela dostępnym na stronie olchemu. Chodzi o wzór na kinetykę drugiego rzędu, w którym pojawił się fragment 2kt. W rozwiązaniach poprzednich edycji zawsze było kt jak i również na polskich i zagranicznych stronach tak jest. Zastanawia mnie czy to rozwiązanie jest w porządku i czy mogę się z niego uczyć. Nie wiem kto mi może to wskazać, dlatego pytam Pana. Przepraszam za zajmowanie czasu i z góry dziękuję za odpowiedź.
@nawetniejestemchemikiem
@nawetniejestemchemikiem 7 ай бұрын
To świetna uwaga, też to zauważyłem - dlatego po I etapie nagram na ten temat filmik :)
@victoriasdays5268
@victoriasdays5268 7 ай бұрын
@@nawetniejestemchemikiem to znaczy że ta 2 ma tam być? Zadanie jest bezpieczne?
@nawetniejestemchemikiem
@nawetniejestemchemikiem 7 ай бұрын
Jest dobrze, ale to dość złożony temat, dlatego wszystko podsumuję dla Was w osobnym odcinku. @@victoriasdays5268
@user-dr3je8nv7i
@user-dr3je8nv7i 7 ай бұрын
Skąd można nauczyć się o równowagach kwasowo-zasadowych? Z jakiej książki?
@sandzura
@sandzura 7 ай бұрын
podpinam się do pytania
@nawetniejestemchemikiem
@nawetniejestemchemikiem 7 ай бұрын
Chemia ogólna Atkins, ewentualnie Galus - ćwiczenia z chemii analitycznej
@tomekwalenski425
@tomekwalenski425 7 ай бұрын
Super podsumowanie
@nawetniejestemchemikiem
@nawetniejestemchemikiem 7 ай бұрын
Dzięki, mam nadzieję że się przydało! I życzę powodzenia już za tydzień!
@patryk7804
@patryk7804 8 ай бұрын
Świetny materiał !
@a.od-reszki4674
@a.od-reszki4674 8 ай бұрын
Kocham nieorgany bo nikt ich nie umie xd
@pszczula5755
@pszczula5755 8 ай бұрын
Czy w c) powinno wyjść 6,96g?
@nawetniejestemchemikiem
@nawetniejestemchemikiem 8 ай бұрын
Myślę, że tak. Mi wyszło 7,07 g , ale to pewnie kwestia zaokrągleń.
@diana_2555
@diana_2555 9 ай бұрын
Twoje filmy są takie pomocne. Dziękuję!❤
@nawetniejestemchemikiem
@nawetniejestemchemikiem 9 ай бұрын
Cieszę się! Miłego oglądania.
@Zaza-vc4ii
@Zaza-vc4ii 9 ай бұрын
czy jest jakis wykaz czy zakres zagadnien do nauki, podane konkretne tematy? czy po prostu trzeba przerobic wszystko z zalecanej literatury
@nawetniejestemchemikiem
@nawetniejestemchemikiem 9 ай бұрын
Rozumiem, że szukasz "legendarnego" sylabusa do Olimpiady Chemicznej. Tutaj masz odcinek na ten temat : kzfaq.info/get/bejne/m8txZ9iCptfOh4E.html
@Kacperokok-hs6iz
@Kacperokok-hs6iz 9 ай бұрын
dzien dobry, ile kosztuja u Pana takowe zajecia indywidualne?
@nawetniejestemchemikiem
@nawetniejestemchemikiem 9 ай бұрын
Aktualnie jest to 200 zł za 60 min.
@tomekwalenski425
@tomekwalenski425 9 ай бұрын
Jako kursant zgadzam się w 100%. Na początku nie byłem przekonany, ale teraz widzę, że to był dobry pomysł.
@Ja-yf1ob
@Ja-yf1ob 9 ай бұрын
Dzień dobry, mam pewno pytanko. Mianowicie jak wygląda sytuacja kiedy chce już teraz zacząć przygotowywać się do następnej edycji olimpiady (dowiedziałem się o niej dopiero teraz, a moja wiedza jest na dosc niskim poziomie). Czy w takim przypadku kurs wciąż jest najlepszym pomysłem na rozpoczęcie nauki?
@nawetniejestemchemikiem
@nawetniejestemchemikiem 9 ай бұрын
Cześć. Jeśli w perspektywie masz start za rok, to w tej edycji też warto wystartować, aby zdobyć doświadczenie. Możesz np. świadomie odpuścić sobie organiczną i przygotowywać się na pierwsze trzy zadania. Jeśli do końca listopada będziesz mieć ogarnięte aż 3 działy chemii, to jesteś w super sytuacji, a przejść I etap też można (bo trzy zadania to 60%, a progi są w okolicach 50%). Tak czy inaczej doświadczenie + wyznaczenie celu sprawi, że rzeczywiście zaczniesz się uczyć zamiast odkładać start na później. Co do kursu to dostęp trwa do kwietnia, więc jeśli nie przejdziesz I etapu, wciąż nic się nie zmienia i dalej uczysz się na następną edycję. Pomijając jednak kurs, bo to drugorzędna kwestia, najważniejsze aby wystartować i zobaczyć jak to wygląda :)
@Ja-yf1ob
@Ja-yf1ob 9 ай бұрын
Dziękuje za odpowiedź, ale mam jeszcze jedno pytanie. Czy w takim wypadku warto by było na razie znaleźć sobie korepetytora, który wspierałby, pomógł ukierunkować plan działania i poniekąd trzymał pieczę w przygotowaniach do tego 1 etapu w tym roku, czy nie ma to jeszcze większego sensu?
@nawetniejestemchemikiem
@nawetniejestemchemikiem 9 ай бұрын
@@Ja-yf1ob Na pewno z czyjąś pomocą będzie łatwiej, bo ten dwumiesięczny okres efektywniej wykorzystasz. Ważne, abyś miał dobrany materiał pod Twój obecny poziom wraz z analizą Twoich słabości i ewentualnych braków.
@KZ-rw4li
@KZ-rw4li 9 ай бұрын
Dzień dobry, mam pytanie, rozpoczynam naukę do olimpiady od teraz (wrzesien) i jestem w 2kl, wczesniej nic za bardzo w tym kierunku nie robiłem, a udzial w tej edycji chciałbym potraktowac tak własnie jak przygotowanie do warunkow olchemu. O ile rozumiem, jak ogarnąć te niezbędne podstawy to niektore nazwy dzialow do przyswojenia znam w zasadzie tylko z tego, ze sa wymieniane w wymaganiach. Jak moglbym je tak wstepnie szybko przyswoic, mam na mysli podstawy - na tę edycję (nie ma juz czasu czytac calego Atkinsa czy McMurrego)? Sa jakies ksiazki/strony itd ze skondensowana wiedza, a moze skupic się na tylko niektórych tematach?
@nawetniejestemchemikiem
@nawetniejestemchemikiem 9 ай бұрын
Cześć - super, że chcesz startować już w 2. klasie, aby zdobyć doświadczenie! Maturalne podstawy możesz nadrobić zawsze ze strony chemiamaturalna.com (jedyny minus, że tam nie ma zadań do poćwiczenia). Jest jeszcze opcja ,,najwygodniejsza” i może być dla Ciebie, jeśli chcesz po prostu skupić się na nauce, a nie martwić się książkami i selekcją materiału (czyli co jest ważne na dany etap) i jest to kurs do 70 Olimpiady, który znajdziesz tutaj : olimpiadachemiczna.com/kurs-online . Tam zaczynamy od rozmowy wprowadzającej ze mną, na której podpowiem Ci co dokładnie przerobić z kursu (bo w pakiecie dostajesz też kurs maturalny) i w jakim czasie, żeby na spokojnie wyrobić się do I etapu.
@tomekwalenski425
@tomekwalenski425 10 ай бұрын
Temperatura standardowa zawsze jest dowolna czy tylko dla standardowej entalpii?
@michalsiedlecki731
@michalsiedlecki731 10 ай бұрын
Wielki szacunek za to, że chce ci się nagrywać tyle filmów na tym kanale dla tak małej widowni (no bo olimpijczyków z chemii nie ma za dużo, kilkaset osób ). Bardzo dobry film! ❤
@nawetniejestemchemikiem
@nawetniejestemchemikiem 10 ай бұрын
To prawda, widownia nie jest duża, ale za to sama społeczność na tyle ciekawa, ambitna i pracowita, że to sama przyjemność. No i mam nadzieję, że dzięki tym filmikom uda się po prostu zwiększyć ilość startujących zawodników w Olimpiadzie Chemicznej. PS Gratulacje świetnego wyniku w 69. edycji!
@tomekwalenski425
@tomekwalenski425 10 ай бұрын
To ja miałem wlasnie taki problem - nie mogłem wystartować w drugiej klasie.