Пікірлер
@adamwhiteson6866
@adamwhiteson6866 Күн бұрын
I don't find a link for "Method of Fifties" in this video nor does a search on your ch yield anything by that name.
@Kaznodzieja1
@Kaznodzieja1 9 күн бұрын
Jesteś pewien, że nie da się tego rozwiązać z tylko jednym lontem? :) Możemy podzielić lont byle jak, następnie podpalamy byle gdzie, byle palił się w czterech miejscach. No i teraz jeśli któryś płomień się skończy palić, to podpalamy gdzieś kolejny, tak żeby ciągle paliły się cztery. W ten sposób całość spali się w dokładnie 15 minut. Można też na to spojrzeć tak: skoro lont cały czas pali się w czterech miejscach to znaczy, że pali się cztery razy szybciej. Oczywiście w praktyce jest to niewykonalne, bo wystarczy, że zrobimy jakiś niewymierny podział i wtedy będziemy musieli nieskończenie wiele razy przecinać i podpalać lont (ale zrobimy to w skończonym czasie). No i oczywiście każde przecięcie i podpalenie musimy wykonać w równo 0 sekund (powodzenia). Już nie mówiąc o tym jak wiele dokładności byśmy tracili podpalając takie małe kawałeczki. No ale jednak matematycznie jest to w pełni poprawne. Przy użyciu tylko jednego lontu.
@MathLogic
@MathLogic 9 күн бұрын
Dobrze kombinujesz i jednocześnie widzisz niepraktyczność rozwiązania :) Gdy przyjmiemy zerowy czas podpalania lontów to pozostanie jeden problem: aż do końca muszą się jednocześnie iść 4 płomienie, np. na wszystkich końcach 2 kawałków, więc dwa ostatnie kawałki muszą się skończyć palić jednocześnie. Można to „zapewnić” dzieląc lont na nieskończenie wiele kawałków o nieskończenie małej długość, co tym bardziej oddala rozwiązanie od świata realnego :)
@cyber2919
@cyber2919 10 күн бұрын
Zagadka ciekawa chociaż jak to zwykle w takich zagadkach bywa tylko teoretyczna, w prawdziwej sytuacji już bardziej precyzyjne byłoby policzenie tych 15 minut w pamięci
@olivierluzar3644
@olivierluzar3644 10 күн бұрын
Dlaczego rozwiązanie z książki nie jest poprawne? Skoro zakładamy że tempo spalania całego lontu z jednej storny wynosi godzinę i że podpalając go z dwóch stron spali sie w połowę tego czasu w związku z idącymi dwoma promieniami to podpalając go z dwóch stron i idealnie w środku jednocześnie dostajemy 4 idące płomienie rzecz rownoznaczna z tym z książki patrzac zgodnie z naszym założeniem rowniez rownoznaczna z rozwiazaniem z filmu gdyż patrzac na jedna z podpalonych z dwoch stron połówek otrzymujemy to samo co w filmie? W jaki sposób te rozwiązania sie więc różnią, bo może pomijam jakieś założenie
@MathLogic
@MathLogic 10 күн бұрын
Dokładnie jak piszesz, rozwiązanie z książki to właściwie to samo co przecięcie lontu na pół i podpalenie z 4 końców. I to jest problem, bo dlaczego tniemy w połowie, a nie np. w 1/3? Przecież połowa długości nie ma związku z połową czasu. Oba kawałki skończą się palić w różnym czasie (choć średnia z tego to będzie 15 minut, co nic nam nie daje). Co gorsza, złożony lont na pół może się różnie zachować. Może płomienie się rozjadą? A może taki grubszy lont będzie się wolniej spalał, co wydaje się dość logiczne biorąc pod uwagę fizykę?
@rafalhomik2839
@rafalhomik2839 9 күн бұрын
@@MathLogic Nawet w filmie jest powiedziane że wypali się w 30 min ale nie koniecznie w połowie. więc podpalając w połowie możesz nie dostać 30 min spalenia. Gdyby ląt był jednorodny wystarczyło by podzielić na 4 części.
@k0sa673
@k0sa673 10 күн бұрын
Tylko, że NIE... jeśli lont podpalony z jednej strony pali się godzinę to wcale nie musi to oznaczać, że lont podpalony z dwóch stron pali się 30 minut! Sam powiedziałeś, że podpalony lont PALI SIĘ NIERÓWNOMIERNIE, czyli np. pierwsza połowa w 5 minut, a druga w 55min - co jeśli przy podpaleniu dwóch końców trafisz na konfiguracje SZYBKO-SZYBKO lub WOLNO-WOLNO? Wyciągnąłeś błędny wniosek i na jego podstawie zbudowałeś rozwiązanie - aksjomat nierównomierności spalania uniemożliwia ci przewidzenie czasu spalenia przy podpaleniu z dwóch stron. Matematycznie to wygląda tak: L=długość lontu X=prędkość spalania [w m/s] przy podpaleniu z jednej strony Y1=prędkość spalania pierwszego żaru [w m/s] przy podpaleniu z dwóch stron Y2==prędkość spalania drugiego żaru [w m/s] przy podpaleniu z dwóch stron Z0=czas spalania jednego żaru przy podpaleniu z jednej strony Z1=czas spalania jednego żaru przy podpaleniu z dwóch stron Z2=czas spalania drugiego żaru przy podpaleniu z dwóch stron 1. Okej pierwsze równanie: X*Z0=L 2. Drugie równanie: Y1*Z1+Y2*Z2=L Jeżeli Y1=/=Y2 i Z1=Z2 to masz dwa odcinki różnej długości. Połowa to L/2 a taka sytuacja występuje tylko gdy Y1=Y2 (bo czas pomiaru jest ten sam czyli Z1=Z2) lub gdy proces jest symetryczny (żary naprzemiennie idą szybko i wolno - co z prawdopodobieństwa jest praktycznie niemożliwe).
@MathLogic
@MathLogic 10 күн бұрын
Na kilka sposobów można dość intuicyjnie zobrazować dlaczego godzinny lont podpalony z obu stron spali się po 30min: 1. Istnieje punkt na loncie, do którego spalanie potrwa 30min. Nie wiemy gdzie, ale istnieje. Przecięty tam lont da dwa kawałki palące się 30 minut, prawda? I tam też spotkają się płomienie lontu podpalonego z obu stron. 2. Podpal lont i zgaś go po 30min, po czym podpal go z drugiej strony. Ile będzie się paliła reszta? 30 minut, prawda? Więc jeśli odpalimy je naraz zamiast po kolei to też każdy płomień będzie się palił 30 minut. To jest to samo. 3. Jeśli oba płomienie nie będą się palić po 30 minut to po ile? 29? 31? MUSZĄ się palić tyle samo bo są jednocześnie podpalane i jednocześnie gasną gdy się spotkają, więc ile to może być jeśli nie po 30 minut?
@rafalsosnowski2477
@rafalsosnowski2477 9 күн бұрын
Na początku, ja tak samo jak Ty błędnie pomyślałem. Autor filmu ma jednak oczywiście rację.
@juliuszsedzikowski
@juliuszsedzikowski 10 күн бұрын
Czemu nie możemy podpalić jednego lontu w 4 miejscach?
@MathLogic
@MathLogic 10 күн бұрын
Możemy, ale każdy skończy się palić w innym czasie i nie będziemy widzieć kiedy minęło 15 minut 😉
@antekkraczowski4306
@antekkraczowski4306 10 күн бұрын
Miałem w głowie inne rozwiązanie, moim zdaniem należało wspomnieć, że oba lonty nie są identyczne. Gdyby były identyczne to jest inna opcja - podpalić jeden lont z obu stron i zobaczyć w którym miejscu płomienie się spotkają. Na drugim loncie podpalić właśnie w tym miejscu i na dowolnym końcu. Wtedy spotkają się po 15 minutach :)
@mateuszstepien1098
@mateuszstepien1098 10 күн бұрын
Ciekawy pomysł! Rzeczywiście zadziałałby dla identycznych lontów.
@tomidabjakoaudytorprzewazn8853
@tomidabjakoaudytorprzewazn8853 11 күн бұрын
Niestety zaproponowane przez Ciebie rozwiązanie też nie jest prawidłowe i skuteczne. Sam na początku filmu stwierdziłeś i to jest prawda że żaden producent lontu nie zapewnia równomiernego spalania się na całej długości, a zatem po spaleniu się 30 minut lontu niekoniecznie zostało 15 minut lontu palącego się z dwóch stron, dlatego że nie jesteśmy w stanie skalować czasu na osi lontów. Jedynie co zapewnia producent to to że CAŁY LONT spali się w danym czasie. Także podając informacje z początku jednocześnie Sam sobie zaprzeczasz swemu rozwiązaniu, dlatego autor książki podszedł do tematu w ten sposób (uproszczony), bo tego nie da się wydedukować. Jeśli nie wierzysz, zrób sobie eksperyment, ja akurat w klubie modelarskim robiłem makiety rakiet i faktycznie nie dało się zszynchronizować ich startów na skróconych lontach (za komuny dzieliliśmy włos /lont/ na czworo !).
@ZnahorKs
@ZnahorKs 10 күн бұрын
Zgadza się.
@MathLogic
@MathLogic 10 күн бұрын
A czy zgodzisz się, że godzinny lont podpalony z obu stron spali się w 30min? Jeśli tak - a nie może być inaczej bo ile miałoby to trwać - to oczywiste jest, że półgodzinny lont podpalony z obu stron spali się w 15 minut. Rozwiązanie jest prawidłowe.
@ZnahorKs
@ZnahorKs 10 күн бұрын
​​@@MathLogicprzemyślałem i jednak jest to możliwe. Masz racje. Nie chodzi o to w jakim miejscu zakończy się palenie danego lontu, tylko o czas palenia.
@mateuszstepien1098
@mateuszstepien1098 10 күн бұрын
@@ZnahorKs Dokładnie 👍
@plopavo
@plopavo 11 күн бұрын
na to rozwiązanie wpadłem, choć moim zdaniem jest ono nieco nieużyteczne, bo de facto potrzebujemy 45 minut
@MathLogic
@MathLogic 11 күн бұрын
To prawda, chociaż po 30 minutach możemy zgasić lont i go zachować. Jak już będziemy potrzebować odmierzyć 15 minut to go podpalamy z obu stron i gotowe.
@R4TEL
@R4TEL 11 күн бұрын
Sprytne, mój głupi łeb nie wpadł na ten pomysł 😅
@arye2457
@arye2457 11 күн бұрын
W życiu nie wpadłbym na pomysł, by podpalać lont z obu końców. Na końcu drugiego końca jest zawsze ładunek wybuchowy. Przynajmniej na filmach tak jest. 😅
@MathLogic
@MathLogic 11 күн бұрын
Rzeczywiście, to byłaby słaba scena akcji z lontem ale bez ładunku wybuchowego ;)
@arye2457
@arye2457 11 күн бұрын
@@MathLogic Powiedziałem tę zagadkę mojej żonie. A ona to: - Po co dwa lonty? Wystarczy jeden. Podzielić lont na 4 równe części i problem z głowy. Odpowiedziałem, że rozwiązanie jest lipne, ponieważ lonty palą się z różnymi prędkościami (co to za lont, który pali się nierówno?), więc nie ma pewności, że ¼ lontu będzie się palić 15 minut. Ha, ha....praktyczna kobieta. 😁
@aniorogaty8457
@aniorogaty8457 11 күн бұрын
Tak, popieram hodowlę mięsa tkankowego. To uczciwe, moralne i zdrowo progresywne. Wiem, ile trudu wymaga produkcja mięsa, bo sami hodujemy jadalne zwierzęta. Byłby to duży postęp, gdyby nie trzeba było zabijać, aby się najeść
@MathLogic
@MathLogic 8 күн бұрын
To prawda. Nawet jeśli zwierzęta nie cierpią, to i takie zabijanie ich jest moralnie wątpliwe. Dlatego czekam niecierpliwie, bo mięsożernej natury człowieka też się nie da oszukać na poziomie całego społeczeństwa.
@alejakto8487
@alejakto8487 Күн бұрын
Otóż trzeba będzie, bo są potrzebne komórki macierzyste i płodowe
@marksmanw8756
@marksmanw8756 17 күн бұрын
Dzięki za materiał, ale edycja taka, że tego się nie da oglądać z uwagi na oczy. Miliony czynności i bazgrania i pojajwiających sie efektów na ekranie w ciągu 20 sekund.
@RJ.P.E_3957
@RJ.P.E_3957 21 күн бұрын
this is really helpful, thanks so much!
@jakubstepien7090
@jakubstepien7090 22 күн бұрын
Dzieki DTD za protipa z plynieciem na bok! Mialem lekkie sciaganko do morza na wakscjach (10 minut temu) i przypomnial mi sie tip zeby plynac na bok. Pozwolilo mi sie to uspokoic i cisnac do brzegu. ❤
@zuryagayathri3459
@zuryagayathri3459 28 күн бұрын
Amazing
@asthotyzedson2530
@asthotyzedson2530 29 күн бұрын
You are just the person I found at 3.30am. god bless you man
@romanl2608
@romanl2608 29 күн бұрын
Za to bys oblal mature i reszte zycia
@krystynakrankiewicz7454
@krystynakrankiewicz7454 29 күн бұрын
Dwudziesta druga Lipa.
@krystynakrankiewicz7454
@krystynakrankiewicz7454 29 күн бұрын
OhydA😊
@krystynakrankiewicz7454
@krystynakrankiewicz7454 29 күн бұрын
Nienawidzę PRL
@filipf3240
@filipf3240 Ай бұрын
Poza Mariborem niespodzianką w sezonie 1999/2000 było też Molde. Startowali jako wicemistrz Norwegii, ale zdołali odrobić straty z meczu z CSKA Moskwa u siebie, a potem wyeliminować Majorkę (wówczas jedną z najsilniejszych drużyn w Europie) i awansować do Champions League. Pierwsze (chyba) mistrzostwo kraju zdobyli w 2012 roku, potem jeszcze w 2015, 2020 i 2023 - ale grali tylko w Lidze Europy.
@witoldmikoajczak4713
@witoldmikoajczak4713 Ай бұрын
Zainteresowanych bitwą pod Grunwaldem zachęcam do odsłuchania podcastu kzfaq.info/get/bejne/g9ulhNOoqJeqlWg.html
@ShabanaShaikh-go4lc
@ShabanaShaikh-go4lc Ай бұрын
How can you remember 23 square Just remembered if 22 square is 484 then 23 square is more than 500+ so 5. Take 23 and take 3's square. That is 5(2)from 23. (9) Which is after taking 2 from 23 remains only 3 so make its square. Which is 9 so it's 529
@asitkumartoppo
@asitkumartoppo Ай бұрын
Who all think, this is more complicated than by hearting the square roots as it is from the book😅
@marekdrabik
@marekdrabik Ай бұрын
z tym placem Zawiszy to inaczej...., sytuacja dotyczy Artura Zawiszy Czarnego, ur. w Sobocie, pochwycony w 1834 r. pod Krośniewicami i stracony w Warszawie ociąganie się Jagiełły wynika z klątwy rzuconej przez nuncjusza papieskiego na Jagiełłę i Polskę oraz groźba zorganizowania kolejnej wyprawy krzyżowej na Polskę... na początku celem wojny było zdobycie Malborka!!!! w sytuacji gdy siły zbrojne niemców zostały rozbite doszczętnie i żadnej nadziei na pomoc..., jedynie klątwa jest logicznym wyjaśnieniem!, klątwa kiedyś to nie dzisiejszy żart, władca i naród jako podmiot przeklęty skazywany był wówczas na zatracenie!
@MathLogic
@MathLogic Ай бұрын
Dzięki za czujność! Artur Zawisza Czarny być może miał za przodka słynnego rycerza z Garbowa, ale plac rzeczywiście upamiętnia słynnego powstańca.
@kek_9
@kek_9 Ай бұрын
ale temat 😮 w ogóle zakochałem się w Waszym podcascie i juz czekam na nowy odcinek 😊 piona!
@DawnoTemuDzisiaj
@DawnoTemuDzisiaj Ай бұрын
Wow, ale nam się miło zrobiło! 🥹 Dałeś nam zastrzyk energii, dzięki! Ps. Piszemy też z drugiego konta, na którym docelowo będą wcześniejsze odcinki, dostępne na Spotify / Apple Podcast, a których jeszcze nie ma na KZfaq 😎
@kek_9
@kek_9 Ай бұрын
no i fajnie sie Was słucha 😊
@sooryanarayanan4273
@sooryanarayanan4273 Ай бұрын
Thanks
@poonampoonam7712
@poonampoonam7712 Ай бұрын
Bro is problem of solution
@Mati-_-Hop
@Mati-_-Hop Ай бұрын
Nietypowy to byl spalony w meczu Holandii z Francją
@MathLogic
@MathLogic Ай бұрын
Nie oglądałem ale sprawdzę, może będzie się nadawał na zagadkę :)
@MathLogic
@MathLogic Ай бұрын
A nie, widziałem. Idealnie nadaje się na zobrazowanie, że „aktywny” gracz nie musi dotknąć piłki. Nietypowa sytuacja i decyzja na granicy ale myślę że słuszna.
@Mati-_-Hop
@Mati-_-Hop Ай бұрын
@@MathLogic Tez myślę że słuszna, ale z taką sytuacją spotkałem się chyba pierwszy raz. Pewnie dlatego, że częściej oglądałem mecze gdy nie było systemu Var i dużo ciężej było wylapac takie sytuacje przez sędziego.
@sooryanarayanan4273
@sooryanarayanan4273 2 ай бұрын
Amazing trick thank you
@Ku8aXD
@Ku8aXD 2 ай бұрын
Nawet jakbyś chciał obliczyć bilansem bramek to nie ma szans bo liczą się bezpośrednie pojedynki
@MathLogic
@MathLogic 2 ай бұрын
To prawda. Właśnie dlatego można odpaść już po drugim meczu. To był jedyny scenariusz żeby tak szybko odpaść.
@Ku8aXD
@Ku8aXD 2 ай бұрын
@@MathLogic No tak. Chociaż remis z Francją a polaczki podnieceni
@Belmondziakx
@Belmondziakx 2 ай бұрын
Gdyby mniej płacili tym patałachą to moze by sie wzieli w garść
@arye2457
@arye2457 2 ай бұрын
Świetna prezentacja.
@legnelegne336
@legnelegne336 2 ай бұрын
Już nawet gdyby weszli to lepiej aby nie przeszli bo były by wyniki jsk w koszykówce 80 do 0
@PoPChannelBoY
@PoPChannelBoY 2 ай бұрын
Jak zawsze to samo jak zwykle nie inaczej 😂😂😂
@slawek78
@slawek78 2 ай бұрын
No i wreszcie jakis sukces,jakies osiągnięcie 😂Pierwsi odpadli,to juz cos👍🤣
@dymstanst4617
@dymstanst4617 2 ай бұрын
Ahhh tak mój ulubiony piłkarz Romele Lukake
@desperat1000
@desperat1000 2 ай бұрын
Q..a, może my naprawdę nie potrzebujemy reprezentacji w piłce nożnej?
@krzysztof_drzewiecki
@krzysztof_drzewiecki 2 ай бұрын
Panowie i panie. Przestańcie kibicować piłce nożnej i przerzućcie się na sietkówkę lub ręczną. Oczekiwania kibica w piłce nożnej to wyjście z grupy a przy siatkówce to min 3 miejsce na mistrzostwach świata.
@330krzysiek1
@330krzysiek1 2 ай бұрын
Dokładnie
@jakub1196
@jakub1196 2 ай бұрын
Tylko że to są sporty nudne dla zwykłego kibica w której liczy się tylko kilka krajów ( sam jestem kibicem siatkówki) a w piłce ręcznej od kilku lat też nam nic nie wychodzi jedynie w klubowej coś się dzieję
@KomentarzZwiastuje
@KomentarzZwiastuje 2 ай бұрын
A chuj wygramy z francją i nie przejdziemy daleh taki mam plan.
@berlindefonollosagonzalves7244
@berlindefonollosagonzalves7244 2 ай бұрын
już jest chuj bo Holandia zremisowała
@zabkaktos
@zabkaktos 2 ай бұрын
Chłop co tłumaczy co to spalony XD
@shifu620
@shifu620 2 ай бұрын
lukake xd
@MojaPolska2023
@MojaPolska2023 2 ай бұрын
Jak nie wyrzucą Lewandowskiego z drużyny to nigdy nie będą dobrze grać.
@BarnabaRudge
@BarnabaRudge 2 ай бұрын
Już nie jestem kibicem pilki nożnej i dobrze mi z tym...😊 Najbardziej mnie śmieszy to mówienie MY: musimy wygrać, strzeliliśmy gola, przegraliśmy, wygraliśmy. Jakby to nie 11 dobrze oplacanych patałachów gralo, a kibice...🤣
@MathLogic
@MathLogic 2 ай бұрын
Przepraszam wszystkich: Polska drużyna to czarodzieje i dali radę odpaść przed ostatnim meczem, więc wbrew moim twierdzeniom będzie on o pietruszkę, co na Euro jest wyczynem wybitnym.
@grzegorznowak9358
@grzegorznowak9358 2 ай бұрын
Gdyby nie słupek, gdyby nie poprzeczka, gdyby się nie wywrócił byłaby rzecz wielka. Gdyby to najbardziej znane słowo Polskie - gdyby Matka miała fiuta to byłaby Ojcem…
@szymixxd1834
@szymixxd1834 2 ай бұрын
Jeśli Holandia wygra z Francją i Holandia wygra z Austrią a my wygramy minimalnie 2-1 to wyjdziemy z 2 miejsca
@MathLogic
@MathLogic 2 ай бұрын
Podziwiam zacięcie 🫡 ale na ten moment mamy bilans bramkowy gorszy od wszystkich aż o 4 bramki, więc poza tym co piszesz trzeba by kosmicznej liczby bramek: Francja i Austria tracą po pięć a Polska nie traci nic 🪄🧞‍♂️
@desperat1000
@desperat1000 2 ай бұрын
Ch.ja, robimy inaczej. Napuścimy Francuzów na Austrię jak za Napoleona, z Holendrami się dogadamy żeby siedzieli cicho, do tego ściągniemy Eskimosów po kryjomu bo obiecamy im foki z Bałtyku (potem ich się jakoś wy.ucha) a Lewy zap...doli kamieniem w szybę każdemu francuskiemu bramkarzowi w hotelowym pokoju (tak będzie pewniej, piłki mogą się nie wystraszyć) to może, może...