Пікірлер
@alenkaalenka9074
@alenkaalenka9074 25 күн бұрын
❤děkuji za vaše informace❤a přeji vám hodně zdraví a síly ve vaší blahodárné činnosti. 🍀👍🌹❤️
@demeterdantis2127
@demeterdantis2127 Ай бұрын
Vtipné video. Domyslete si, že mám respirátor, rukavice, místo vody kyselinu, místo oplodňáčku úl se včelami, kterým vůbec nebude vadit, pokud polezou po hubce s kyselinou. Domyslete si, že mezi rámkami a strůpkem je sice včelí mezera, ale shodneme se, že 3 cm tlustá hubka se tam vejde... Je vynikající, že kyselina odstraňuje viry. Zná někdo mechanismus? Jinak statečný pán.
@user-sm3ce6ut1s
@user-sm3ce6ut1s 2 ай бұрын
Super
@janmiklanek7403
@janmiklanek7403 4 ай бұрын
Včela miluje teplo!!!! Preto sa v chladnom vzduchu združí do chumáča aby jej bolo teplo a aby chladom nezomrela. Chladom tuhne a zomiera.
@zuzanakonecna7602
@zuzanakonecna7602 5 ай бұрын
Parádne video my od vás berieme med 10rokov
@countryband6
@countryband6 5 ай бұрын
super vyzeraju prakticky , nepredali by ste mi 2 úľové zostavy? dakujem
@filipcisarik2183
@filipcisarik2183 6 ай бұрын
Ďakujem Vám pán Kozáčik za ďalšie veľmi náučné video. Som začínajúci včelár a vaše dlhoročné skúsenosti mi veľmi pomáhajú.
@ZoZivota
@ZoZivota 6 ай бұрын
Dobry den, ja sa chcem opytat kolko gramov propolisu na kolko litrov destilatu? Ked sa da viac propolisu nevyluhuje sa vsetko roztok sa nasyti a ked malo nebude taky silny. Dakujem za videjka od Vas.
@peterkolar2007
@peterkolar2007 6 ай бұрын
Pán Kozáčik, môžu vnútorne užívať propolisovú tinktúru aj deti okolo 10 rokov a viac ? Ďakujem Peter Kolár včelár
@vierka1808
@vierka1808 6 ай бұрын
Pekne si to povedal 🩷
@peterburan4749
@peterburan4749 6 ай бұрын
Pán Kováčik, ďakujem veľmi pekne za video. Na Slovensku je poznanie o mede a ostatných včelích produktoch ešte stále nedostatočné. Nedávno sa ma lekár pýtal keď sa mi krvný obraz vrátil do správnej hodnoty, či som užíval železo. Povedal som - obnôžkový peľ. A lekár. Čo to je? Mal som asi 10 rokov keď som sa s otcom zúčastnil na prednáške o propolise pre ZO SZV, bolo to koncom 60-tych rokov (p. docent, výskumník, myslím že z výskumného ústavu Liptovský Hrádok). Ako príklad uviedol zápal sánky, hnis okolo zubov a zubár povedal že pomôže len zuby vytrhať. Pomohlo prikladanie propolisovej tinktúry, ktorá najskôr zub alebo iné bolestivé miesto na tele znecitlivý, potom izoluje baktérie a odstráni zápal a opuch. Teda pôsobí ako ste aj spomenul antisepticky, protizápalovo (ako napr. aj med na rezné alebo nehojace sa rany. V spomínaných rokoch keď mali ľudia žalúdočné vredy a vredy na "dvanastorniku" to znamenalo že už je s nima amen. Pretože"VČELA NA VŠETKY CHOROBY LIEK VYROBÍ " pacienti, ktorí poznali včelára, užívali propolisovu tinktúru vnútorne (pár kvapiek do vlažnej vody). Vredy na sliznici žalúdka sa postupne vysušili až zmizli. Pán Kozáčik, veľmi si Vás vážim, ako aj ochotu odovzdať skúsenosti nasledujúcim generáciám. Nech Vám Pán dožičí dožiť sa veľmi vysokého veku pri pevnom zdraví.
@dobry-hospodar
@dobry-hospodar 6 ай бұрын
Pekný komentár, tiež vďaka 👍
@kozacikpavol2834
@kozacikpavol2834 6 ай бұрын
Dakujem pekne vela zakaznikov si pochvaluje propolis stane sa ze niekto sa nedolieci treba sa o tom rospravat
@kozacikpavol2834
@kozacikpavol2834 6 ай бұрын
dakujem pekne
@janmiklanek7403
@janmiklanek7403 6 ай бұрын
Mne zimujú včely najlepšie v úľoch so 6 cm slamenou stenou a zúžené iba na obsadené rámiky.Tak je to už 20 rokov.Po zime ešte zúžim o 1 rámik.Potom sa plodisko so včelami dobre vyhreje a na jar rýchle napredujú. Mám čechoslovák. Som 350 m.n.m na SV svahu.V doskových úľoch vždy nestihnú jarnú znášku pre oneskorenie vo vývoji. Medný rozdiel je viac ako 2 násobok. Keď je studená jar, tak v teplých úľoch je polovica medu a v doskových úplne nič-treba kŕmiť. Tak to u mňa chodí 30 rokov. U mňa teplý úľ je med. Ale 11 rámikov CS sú ťažké na zdvíhanie. Preto sa svet hrnie na nízke rámiky a jesenné a jarné posilovanie odložencami. Pre zdravie včelára je lepší 6 rámik p. Kozáčika
@deniswolf1213
@deniswolf1213 6 ай бұрын
😂😂😂 ked je zena v druhom stave ,alebo ina zverina ....😂😂😂😂😂 To pobavilo ,ale inak velmi poucne 👍
@tiborkolesar5140
@tiborkolesar5140 6 ай бұрын
aká je to trieda polystyrénu? nevyzerá ako bežný ale ako stavebný s vyššou hustotou... ďakujem
@janmiklanek7403
@janmiklanek7403 6 ай бұрын
Polystyrény sa vyrábajú s rôznymi hustotami a teda aj váhou. Ten hustejší niekto nazve nevyzretý. Je to výstižné prirovnanie podľa vykysnutosti cesta. A to každý hneď pochopí.Aj porobetónové hmoty sa vyrábajú kysnutím z cesta. Napr. Ytong, Porfix.A proces kysnutia sa vždy nazýva aj zretie cesta.Klasická terminológia je vždy názornejšia.
@janmiklanek7403
@janmiklanek7403 7 ай бұрын
Ďakujem za cenné skúsenosti. Ja mám dobré skúsenosti s dezinfikovaním rámikov v rúre na pečenie s podloženým hlbokým plechom. /Ja požívam 100 st./ Pri 120-130 st. je to lepšie ako parou. Tá má nižšiu teplotu a navlhčuje. Rámik nedymí všetko sa za cca 30 min. z rámikov na ležato na rošte vytaví a rámik je prehriaty až do jeho vnútra. Rámiky sú čisté ako z obchodu a drátkovanie sa zachová. Oplatí sa nerez drôt. A drátikujete raz za 60 rokov. Sporák s termostatom je ideál. Napr. nozéma sa nikdy neprenesie.Vosk sa plne recykluje.Medzerníky i rozperák sú ideálne čisté bez škrabania. Je to rýchle, spoľahlivé a lacné. Nič neškrabete. Rámiky sú na celý život aj s drátikmi. Dajú sa dediť. Ak máte obeh vzduchu, tak sa všetko ešte zrýchli o polovicu. Ideál sú 2 staré sporáky s termostatmi. Nad spodným pekáčom sa hodí sito na voštiny v ráme. Môžete to kombinovať aj pridaním vody do pekáča. Potom idete v parnom systéme. Vtedy pracujete plynule nepretržite.Tempo práce si nadstavíte termostatmi. Samozrejme treba všetko sledovať a neodchádzať ako pri varení. Vzniká malý zápach s voštinových košieľok, preto sa hodí vetranie.Pri pridaní vody sa všetko podobá pečeniu a pri otvorení dvierok vyjde viac pary.
@janmiklanek7403
@janmiklanek7403 7 ай бұрын
Ďakujem za video a dobré rady. Pred 60 rokmi sa bežne včelárilo na 2x7 rámikov potom na 2x8 za tým 2x9 a 2x10 a po r.1970 sa propagovalo 2x11 rámikov. Z toho vyplynulo aj zvyšovanie váhy nadstavkov. Dnes sa váha znižuje znižovaním rámikov a úľmi z polyst. alebo polyuretanu. Váha nadstavku sa dá veľmi dobre znížiť aj výrobou s drevom z topoľa alebo lipy z polyst. alebo slamenou izoláciou. Opláštenie sa hodí hlavne zo smreku alebo jedle. Slama sa približuje váhou polystyrénu.Vonkajší náter je najlepší lazúrou. Pri vyšších nadstavkoch sa hodí zmenšiť počet rámikov a zvýšiť ich počet.Tak ako to robí i pán Kozáček.11 rámikové nadstavky a to aj tie nízke veľmi namáhajú chrbticu ohýbaním.Vyššie rámiky s menším počtom veľmi znižujú pracnosť. vo všetkom.V jeho včelárení ma zaujalo ako sa úle prirazené k sebe vzájomne hrejú. Oceňujem jeho skúsenosti i tvorivosť.
@paveltrochymcuk3866
@paveltrochymcuk3866 7 ай бұрын
Dobrý den Moc pěkné a poučné video a plno rád si znej beru a velice rád bych si udělal ty vaše úly . Natočil by jste video o jejich výrobě ? Mám po otci úly Čechoslováky a jsou těžké jako blázen ty vaše se mi moc a moc líbí. Nebo ho i koupím . Pavel T.
@alexcanispanther6642
@alexcanispanther6642 10 ай бұрын
Vďáka za poučné videa,veľmi rád Vás počúvam a prajem veľa sil do ďalších rokov včelarenia. Dali stemi motiváciu a chcem skúsiť chov včiel ďakujem!
@revesovciplostin8744
@revesovciplostin8744 10 ай бұрын
Palko výborne. Pokračuj ďalej. Martin
@vcelarskarodinapavlaamarii3332
@vcelarskarodinapavlaamarii3332 10 ай бұрын
Pozrite si zaujímavé video s Milanom Rusnákom kzfaq.info/get/bejne/eKqflNZ7utWamHU.html
@vcelarskarodinapavlaamarii3332
@vcelarskarodinapavlaamarii3332 10 ай бұрын
Video som dal zavčasu na jar, ak by ste si to odskúšali, potvrdili by ste to, že je to pravda. Počet ohnísk, by sa znížil. Mor včelieho plodu nie je len problém Slovenska, ale je to celosvetová záležitosť.
@janmiklanek7403
@janmiklanek7403 11 ай бұрын
Ste aktívni a produktívni penzisti. To sa dobre pozerá. Oceňujem hromadné vyváranie v bloku. Ak pridáte odstredivku budete perfektní. Nech sa vám v zdraví dobre darí. Ďakujem za video.
@vcelarskarodinapavlaamarii3332
@vcelarskarodinapavlaamarii3332 10 ай бұрын
Ďakujem, mám plásty ktoré boli zaplodované 2x, a preto nie je veľa odpadu z košieľok. A med je tiež chutnejší z takýchto rámikov.
@alexcanispanther6642
@alexcanispanther6642 11 ай бұрын
Dobrý den pán Kozáčik chcel by som vedoeť tu metodyku včelarenia,ako beriete melivo a potom či plodisko je len plodiskko,alebo máte aj vece sladiny na plodových plástoch a akým spôsobom obmieňate dielo. Ďakujem zapoučné videa,ste vynimočný človek
@vcelarskarodinapavlaamarii3332
@vcelarskarodinapavlaamarii3332 10 ай бұрын
V nasledujúcich videách je celá metodike..
@lexk3170
@lexk3170 11 ай бұрын
Velmi zaujimave a poucne rozpravanie. Je teda smutne ze skoro ziadny doktor vam dnes uz nevypise na alergiu pel s medom a vodou priamo od vcelara. Cim viac liekov z lekarni skonzumujete tym viac si niekto dobre pomasti vrecka. Nemyslim ze je so vsetkym tak ale lekarska veda sa velmi odklonila od ludoveho liecenia. Vacsina tabletiek obsahuje latky s vedlajsimi neziaducimi ucinkami takze su nevhodne na ich uzivanie. Vdaka pan Kozacik za vase video a nadalej pevne zdravie a dobru rodinnu pohodu.
@vcelarskarodinapavlaamarii3332
@vcelarskarodinapavlaamarii3332 10 ай бұрын
Ďakujem pekne, sledujte nás ďalej.
@alexcanispanther6642
@alexcanispanther6642 11 ай бұрын
Veľká vďakaVám aj panovi čo Vás natáča,že sa viete podeliť o skúsenosti a múdrosti putavou formou rozprávania.Ešte ráz vďaka a prajem dlhý pekný život v zdrví si užite.
@vcelarskarodinapavlaamarii3332
@vcelarskarodinapavlaamarii3332 10 ай бұрын
Ďakujem pekne, aj za sledovanie.
@alexcanispanther6642
@alexcanispanther6642 11 ай бұрын
Do fúriku treba dať foliu a cesto zabaliť a dôjde aj vo fóliji.
@peterlumik2079
@peterlumik2079 Жыл бұрын
Vďaka za poučné včelárske video! 👍👍👍💯🙋
@Aknelaknel1
@Aknelaknel1 Жыл бұрын
Krásne video. Ďakujem a prajem veľa úspechov a príjemných chvíľ pri včielka.❤
@vcelarskarodinapavlaamarii3332
@vcelarskarodinapavlaamarii3332 10 ай бұрын
Ďakujem pekne, a sledujte nás ďalej.
@martakyselicova151
@martakyselicova151 8 ай бұрын
Prečo dávate prepášku za medzistienku a trámik s matečníkom?
@Rado-bq3pf
@Rado-bq3pf Жыл бұрын
Dobry den, zboznujeme Vase intelligentne videa. Vela kvalitnych rad. V tom mobilnom vceline na kolesach sa pri tej vceliej voni ci bzukote musi spat perfectne! Ozaj to ma dnu Pavol cistucke. Kedy budete natacat video o ako sa pripajaju, prisunu, ulie letaciky z vnutra k celnej stene vcelina? Ze ako vchadzaju vcely z vonkajska do ulinov za stenou? A ako vnutri pracuje s ramikmi. Dakujeme vopred. Sme v Queensland Australia.
@vcelarskarodinapavlaamarii3332
@vcelarskarodinapavlaamarii3332 10 ай бұрын
Máte pravdu, spí sa. Úle sú k stene prisunuté včelotesne.
@tonopetras6360
@tonopetras6360 Жыл бұрын
Ďakujem za dobré video ale načo tam je ten podmaz? Keď k vám príde návšteva a bude niečo hovoriť, zapnire rádio.
@vcelarskarodinapavlaamarii3332
@vcelarskarodinapavlaamarii3332 Жыл бұрын
Zdalo sa mi to s tou hudbou veselšie. Niekde to pasuje menej niekde viac.
@marossilny
@marossilny Жыл бұрын
Dobry den, mama 2 otazky. 1) Z videa mi nie je jasne, ako ste diagnostikovali MVP na ramiku? Na dne bol iba priskvar a podla toho ste mor nasli? Lebo podla spominanej prednasky pana Klimu treba sledovat plod, viecka plodu a kontrolovat ostatne nove zavieckovane bunky, kde sa mor uz prejavi, plod je odumrety, ale este drzi v kuse (nie je z neho kasovita hmota na dne bunky). Vy plod nespominate, len ze vcely do bunky nedavali sladinu, bunku obchadzali... nie celkom som ten vas postup najdenia MVP pochopil. Hladal by som na plode, kedze je to mor plodu, ale mozem sa mylit. Mozete to blizsie opisat? Dakujem Druha cast prednasky MVDr. Klimy, diagnostika na ramiku kzfaq.info/get/bejne/kJdla5CLm8uboGQ.html 2) Vy navrhujete vymenit iba 1 ramik napadnuty morom, pan Klima odporuca presypat celu rodinu na medzisteny, nech maju plodovu prestavku a mor sa dostane mimo ul vykalmi, pocas stavby susi pre kladenie matky. Preco staci vymenit iba jediny ramik, ked sa mor siri na plod jeho krmenim krmickami?
@kozacikpavol2834
@kozacikpavol2834 Жыл бұрын
Dobry den mor plodu ktory som odsranil nebol este infekcny nazval som ho nedozrety infekcia sa v tom case este nesirila
@vcelarskarodinapavlaamarii3332
@vcelarskarodinapavlaamarii3332 10 ай бұрын
Kedže ten mor som zachytil v začiatku, pretože v mojom type úľa je potrebné robiť prehliadky každé tri týždne. A bol som asistentom veterinárneho lekára, a s mojimi včelstvami som každý rok kočoval, musel som povinne odovzdávať melivo, kde sa robí rozbor na prítomnosť moru včelieho plodu. Po rozbore meliva, som zbystril pozornosť, na maximálne podrobné prehliadky. Tiež som mal možnosť prezrieť včelstvá i u okolitých včelárov. Kde sme našli ohnisko moru plodu, odkiaľ sa šíril. Moje včelstvá z tohoto miesta, doniesli si spóry moru plodu. Tieto spóry sa dostali do zásob mojich včelstiev, odkiaľ sa mor šíril. Základ je to zachytiť čo najskôr. Preto som vymenil iba rámik, a včely som zmietol do toho istého úľa. Ak máte otázky, prosím zavolajte mi na 0904617571, ďakujem.
@user-tt9dh9rt5u
@user-tt9dh9rt5u Жыл бұрын
Dobrý deň Pán Kozáčik veľmi rád sledujem vaše videá , tento rok začínam aj ja včeláriť , a budem mať aj menší úľ , chcem sa spýtať, keď je silný rozvoj včelstva je možné alebo vhodné plodisko rozšíriť o ďalší nadstavok ? Ďakujem a prajem veľa úspechov
@vcelarskarodinapavlaamarii3332
@vcelarskarodinapavlaamarii3332 10 ай бұрын
Keď je znáška, tak áno.
@tiborkolesar5140
@tiborkolesar5140 Жыл бұрын
zdravím... kedy natočite podrobnejšie video o vašej metodike vcelarenia v tých úzkych 6ramikovych uloch?
@vcelarskarodinapavlaamarii3332
@vcelarskarodinapavlaamarii3332 Жыл бұрын
Prídu i ďalšie videá.
@vcelarskarodinapavlaamarii3332
@vcelarskarodinapavlaamarii3332 10 ай бұрын
Už je to čiastočne odpovedané, najnovším videom.
@vierka1808
@vierka1808 Жыл бұрын
Prečo spálil dva úle so včelami? To je v kontexte otcovho strachu, že on spálil prvé dva úle a potom keď si predstavil, že mal by podľa smerníc veterinárov v pálení pokračovať rozhodol sa v tom napätom čase pod tlakom veterinárov a neprajníkov potichu vziať Mor včiel do svojich rúk a intuitívne ho mechanicky, okom selektovať, po jednom vyberať a páliť iba kontaminovaný rámik a nie celé včelstvá.
@robertkozanek5670
@robertkozanek5670 Жыл бұрын
Veľmi zaujímajé informácie z praxe. Ďakujeme za zdieľanie. Chcem sa ešte opýtať na doplňujúce informácie👍🏻🍀🐝 -použili ste aj dezinfikovanie.? Ak áno tak čím(?) - vykonala sa výmena matiek zasiahnutých rodín? (Vami alebo máte odpozorované že tak bolo vlastnou alebo tichou výmenou v priebehu kritického obdobia?)
@kozacikpavol2834
@kozacikpavol2834 Жыл бұрын
Ule som dezifikoval s kriststalickov sodov ktore robim aj ostatnych uloch ostatne ukony som robil tak akoby mor plodu nigdy nebol vyvoj moru plodu som prerusil zavcasu ked nebol infekcny
@robertkozanek5670
@robertkozanek5670 Жыл бұрын
@@kozacikpavol2834 Ďakujem za informáciu. 🍀🐝👍🏻
@vcelarskarodinapavlaamarii3332
@vcelarskarodinapavlaamarii3332 10 ай бұрын
Nie, matky som nemenil. Nie matky si včelstvá nemenili. Včelstvo pokračovalo ako by tam mor plodu nikdy nebol.
@Drakanko
@Drakanko Жыл бұрын
Ronako ako predomnou p. Omaska odporúčam zhliadnut prednášku MVDr. Klímu. Pan Kozáčik mna len zaujima prečo ste dva ule cele spalil, ked u ostatnych stacilo vymenit klinicky pozitívny rámik? V čom bol rozdiel?
@kozacikpavol2834
@kozacikpavol2834 Жыл бұрын
Dva ule som spalil preto lebo som si myslel na zaciatku ze z morom budem. mat pokoj ale nebolo tomu tak ostne som komentoval
@vierka1808
@vierka1808 Жыл бұрын
To je v kontexte otcovho strachu, že on spálil prvé dva úle a potom keď si predstavil, že mal by podľa smerníc veterinárov v pálení pokračovať rozhodol sa v tom napätom čase pod tlakom veterinárov a neprajníkov potichu vziať Mor včiel do svojich rúk a intuitívne ho mechanicky, okom selektivať, po jednom vyberať a páliť iba kontaminovaný rámik a nie celé včelstvá.
@Drakanko
@Drakanko Жыл бұрын
@@vierka1808 Vďaka za vysvetlenie. V mojich začiatkoch by som úle určite spálil aj ja. Dnes by som šiel určite cestou presypania na medzisteny. Klobúk dole pred otcom že našiel v sebe toľko odvahy a popasoval sa s tým v čase keď nebolo o more včelieho plodu ani zďaleka resp. skoro žiadne informácie čo s tým robiť.
@danielomaska6728
@danielomaska6728 Жыл бұрын
kzfaq.info/get/bejne/gtVxpLdml7iupZs.html
@rtHanz
@rtHanz Жыл бұрын
Velký respect UJO youtuder 😉 Děkuji za radu. 👍 A přeji hodně zdraví a elánu do dalších let
@lukasmocko8543
@lukasmocko8543 Жыл бұрын
Presne tak isto aj ja mám dve slabšie rodinky
@Siglavy7
@Siglavy7 Жыл бұрын
Vdaka za cenne rady budem to aplikovat.
@user-ji2ok7vf6d
@user-ji2ok7vf6d Жыл бұрын
Доброго дня.Як ставити другий корпус коли ще зимно.
@vcelarskarodinapavlaamarii3332
@vcelarskarodinapavlaamarii3332 10 ай бұрын
Včely ostávajú vo včelínoch po celú dobu včelárenia.
@eldanielisko
@eldanielisko 2 жыл бұрын
Pekne. Mňa však mätie KM ochladená na -17°C. Podľa informácií na internete je bod topenia cca +8°C. Predpokladám, že fľašu máte v mrazničke.. ? Vďaka za odpoveď.
@vcelarskarodinapavlaamarii3332
@vcelarskarodinapavlaamarii3332 10 ай бұрын
Km nestuhne ani pri -17 stupňov. Aplikujeme ju večer. Odparuje sa pomalšie, pokiaľ sa km zohreje na úľovú teplotu, časť sa jej odparí, a ostatná časť je už neškodná. Dôležité je množstvo, ktoré je menšie, ako je doporučené. V súčasnosti to skúšam. Pri aplikovaní km je navrhnuté 40ml, ale zisťujem že mi stačí 10-15ml.
@jozefs3269
@jozefs3269 2 жыл бұрын
Není lepšie 60%kyselinu naliat do odparovacov ktorých je na trhu dostatok a odpar sa dá regulovať. Pri 60%kyseline mravčej odpadá riziko silného odparu ale vonkajšia teplota nesmie byť vyššia ako 25 stopňov.
@marekpovazan
@marekpovazan 2 жыл бұрын
Dobrý deň. Mohol by som Vás poprosiť o informáciu, kde ste zohnali tie včelie výklzy, zaujal ma Váš vrchnák na úle kde ho používate aj ako výklzy a aj na kŕmenie. Ďakujem za odpoveď.
@vcelarskarodinapavlaamarii3332
@vcelarskarodinapavlaamarii3332 10 ай бұрын
Vrchnák som si urobil, a výklzi kúpil. Ďakujem
@stkrajci1875
@stkrajci1875 2 жыл бұрын
Zdravím. Mám otázku: prečo sú pliecka tak nízko a len 32 mm?
@vcelarskarodinapavlaamarii3332
@vcelarskarodinapavlaamarii3332 10 ай бұрын
V novom videu budem o tom hovoriť.
@martinbordovsky7212
@martinbordovsky7212 2 жыл бұрын
Děkuji moc, za krásná a poučná videa. Velice si cením včelařů kteří své dlouholeté poznatky publikují dále a nenechavají si je jen pro sebe. Jak všichni víme včelařská sezona je velmi krátká a pokud včelař udělá nějakou chybu má možnost ji napravit až za rok. A proto jakákoli zkušenost podložená dlouholetým sledováním je nesmírmě užitečná. Ještě jedmou děkuji a těším se na další videa.
@vcelarskarodinapavlaamarii3332
@vcelarskarodinapavlaamarii3332 10 ай бұрын
Aj my sa tešíme spolu s Vami.
@peterburan4749
@peterburan4749 2 жыл бұрын
Pán Kozáčik, ďakujem Vám. Od videa som sa nevedel odtrhnúť. Juraj Fándly pôsobil tu blízko v neďalekej obci Naháč pri Trstíne. Ale poprosím o odpoveď na otázku - aký polistiren ste použil na výrobu nadstavkov (truhlikov) pred 40. rokmi. Je to tvrdený polystyrén, styrodur, alebo sa lisovali dosky pod tlakom) ? Ďakujem
@kozacikpavol2834
@kozacikpavol2834 2 жыл бұрын
Dakujem za otasku polystyren som lysoval podla toho aku tvrdost sme potrebovali to nam ukazali v Andrichove u Mariana Babika. v Polsku jeho dceru si zobral za manzelku Tadeus Sabat ktory bol aj prezidentom polskeho vcelarstva v tom obdobi tu pracoval pan Lyson ktory. lysuje ule uspesne aj sucasnosti
@vcelarskarodinapavlaamarii3332
@vcelarskarodinapavlaamarii3332 10 ай бұрын
Momentálne pridáme nové video, kde čiastočne spomínam výrobu polystyrénových úľov. Tvrdosť polystyrénu sa dá výrobou riadiť, nastaviť. ďakujem
@robertkozanek5670
@robertkozanek5670 2 жыл бұрын
Ďakujeme.
@gabrielapetrasikova9203
@gabrielapetrasikova9203 2 жыл бұрын
Včera som práve pozerala video, kde dvaja manželia z Irkutskej oblasti majú takto včely v zime pod zemou na jar ich za pomoci kladky vyťahujú von. Majú krásnu paseku.
@druhypokus1461
@druhypokus1461 2 жыл бұрын
Vy jen přecedíte rozvařenou břečku? Bez lisování za horka v parním vařáku? Bral bych váš odpad - košilky a dostal bych z toho neskutečné množství. Přesněji. Tímto způsobem dostanete zpět asi o max 20-25 % víc, než co bylo vloženo v mezistěnách. Ovšem lisováním vařákem, tím primitivním komunistickým, který vy používáte jen jako cedník bez šroubového lisu, byste dostali o 60-65% víc oproti vosku v podobě mezistěn. Pro mě je rozdíl vylepit 10 kg mezistěn a vyvařit z těch rámků pak jen12 kilo vosku, když bych mohl vytěžit z rámků s deseti kg mezistěn 16,5 kg vosku. V přípdě zájmu vám vše vysvětlím v mailu. Od skutečně efektivní výtěžnosti jste jen malý krůček. Stačí abyste měli ten vařák, co jeho torzo máte místo cedníku. K němu speciáoní sáček, prodávaný pro ten účel a dekl se šroubem a tu vařící břečku zmáčkli v lisu. Pod vařákem starý elvařič. Jen o nepatrně více času s ohromným zvýšením efektivity. Princip lisování rozvařené voskové břečky je detailně ukázaný na bezpočtu videí na YT. Taky by se dala použít stará ždímačka na prádlo. Při množství vosku, co vidím na vašem videu, se ročně připravíte o desítky kilogramů vosku. Taky velká část nečistot, co máte na spodku voskových koláčů, by zůstala ve výtlačcích - košilkách.
@kozacikpavol2834
@kozacikpavol2834 Жыл бұрын
Dakujem pekne ulozim si to pameti
@janmiklanek7403
@janmiklanek7403 11 ай бұрын
@@kozacikpavol2834 Váš postoj sa mi páči.