Arduino 66: Elektroniczny papier
15:13
22 сағат бұрын
Arduino 65: Symulator WOKWI
14:18
14 күн бұрын
Arduino 60: HD44780 i bargraf
15:00
Пікірлер
@adamdarski8919
@adamdarski8919 13 сағат бұрын
Te dziury obok skali były chyba pierwotnym zamyśle przeznaczone do obsadzenia ledówek - jednej podświetlającej skalę i drugiej wskazującej siłę sygnału - ale po analizie kosztów uznano że podniosłoby to cenę wyrobu do takiego poziomu, że przestałaby być ona akceptowana przez spauperyzowanego klienta 😀 Co do równoległego połączenia dwóch kanałów potencjometru to powoduje to obniżenie rezystancji i może przez to regulacja dziwnie działa… w ogóle całe urządzenie sprawia wrażenie zaprojektowanego na kolanie, to nie czasy kiedy każdy projekt musiał przejść wielostopniową weryfikację w Unitrze...
@domozs4370
@domozs4370 13 сағат бұрын
"Witajcie w życiu" 😀
@romekgrzel.1072
@romekgrzel.1072 13 сағат бұрын
Kiedyś praktycznie na tych wszystkich układach scalonych były piękne białe napisy a obecnie robią jakimś mało czytelnym czarnidłem (dlaczego zmienili z fajnych białych na te czarnidła ?).
@tamias82
@tamias82 13 сағат бұрын
Fajne. Jaka szkoda, że nie było tych filmów o Arduino, kiedy zaczynałem się nim bawć. Teraz już nie mam czasu. Ale może kiedyś jak dzieci podrosną to znowu do tego wrócę. Oby tylko filmy nie zniknęły zanim to nastąpi
@Informatykwakcji
@Informatykwakcji 13 сағат бұрын
👍 👍 👍 👍 👍 👍 👍 FM w mono nie tylko symbolicznie zmniejszało koszty, ale też dawało zwykle nieco lepszą jakość odbioru. Natomiast konstrukcja taka trochę bieda konstrukcja. Mono na jednym kanale w gnieździe słuchawkowym, to rzeczywiście do niczego... Z tym record na jednym przycisku, to może nawet mogłoby się sprawdzić, gdyby record był odsunięty od play na odległość jednego przycisku, a przerwa pomiędzy byłaby wypełniona pustym, nie wciskającym się "przyciskiem" czyli jakąś maskownicą, ale wysoką i szeroką jak przyciski. Jakość wykonania elementów słaba, plastik aż żałość bierze. I oni chcieli tym konkurować w latach 90., gdzie zaczął się pojawiać sprzęt zachodni? Podwójny wzmacniacz to jakieś mega dziwne rozwiązanie i ciekawe z czego dokładniej wynikało... To na pewno Atmel, a nie jakiś układ niemiecki przefarbowany na Atmela?
13 сағат бұрын
Ten jeszcze Telekunfena, ale już się wyjaśniło niżej kto od kogo kupił projekt.
@Informatykwakcji
@Informatykwakcji 13 сағат бұрын
👍
@janmos5178
@janmos5178 13 сағат бұрын
Jak zajrzysz do niektórych bieda konstrukcji produkowanych na rynki wewnętrzne Singapuru, HongKongu. Malezji, Tajlandii, Filipin czy Chin wewnętrznych a nawet Indii. To się zdziwisz co tam dla biednych produkowano. Nie było w wielu modelach o wiele lepiej ale nadal taniej a momentami bardziej protekcjonistycznie.
@macosm7818
@macosm7818 14 сағат бұрын
To nie Atmel, a Telefunken , a następnie TEMIC, który został wykupiony w 1998r przez Atmela po czym ten obrandował wszystkie przejęte układy po swojemu.
@SAModzielnie
@SAModzielnie 14 сағат бұрын
Jak zwykle świetny odcinek! Bardzo lub humorystyczne przedstawienia praw fizyki w wykonaniu Pana Adama. Dodatkowo zostałem zainspirowany do zdobycia starego mikroskopu. Niestety nie dało się z niego skorzystać od razu: kzfaq.info/get/bejne/r5Z7Y9Oer5O4iIU.htmlsi=zCIeut92IxBkoUp1
@michalp.1484
@michalp.1484 14 сағат бұрын
mam chyba jakiś PRLowski gust, bo każdy Kasprzak przy tej Bognie (i wszystkich pozostałych prezentowanych na obrazkach) wydaje mi się królem elegancji. A ten podwójny potencjometr widziałem chyba w moim chińskim klonie Panasonica RX-CT820 - więc pewnie w owym czasie były powszechnie dostępne i tanie.
@konradwilk3874
@konradwilk3874 14 сағат бұрын
Jak usłyszałem to pranie mózgu podczas spotkań Amway, to aż mnie ciarki przeszły, bo kiedyś ktoś chciał mnie w to wkręcić...
@AmatorElektronik
@AmatorElektronik 14 сағат бұрын
Obrys zlacza typu din. Pewnie miało być wejście i wyjście ale z tego zrezygnowano mało tego było to złącze Din z przełącznikiem jak mnie wzrok i pamięć nie myli
@kopiowanievhs
@kopiowanievhs 13 сағат бұрын
Były polskie radiomagnetofony i magnetofony, które korzystały z takiego gniazda. Lutowane "od tyłu", chyba osiem pinów miały.
@AmatorElektronik
@AmatorElektronik 13 сағат бұрын
@@kopiowanievhs tak chyba nawet grundig mk232 takie ma albo mi sie z sluchawkowym pomyliło ale byl taki DIN
@adamdarski8919
@adamdarski8919 12 сағат бұрын
ale do czego ten przełącznik? Złącze din działało dwukierunkowo bez potrzeby przełączania. Oczywiście złącze wyleciało w ramach obniżenia kosztów i dobrze, bo w sprzęcie tej klasy jest zbędną ekstrawagancją - nagrywanie z radia i odtwarzanie w zupełności wystarczy
@Jawnuta_z_Niemierzy
@Jawnuta_z_Niemierzy 14 сағат бұрын
Pozdrawiam Panie Adamie. Kciuk w górę poleciał.
@McPix86
@McPix86 14 сағат бұрын
Ciekawa historia z tym wzmacniaczem w U2510B. Zbudowałem na początku lat 2000 radio UKF z kitu Nord Elektronik NE066 z tym układem i generalnie nie pamiętam żeby był jakiś problem z końcówką mocy. W miarę dobrze radził sobie z głośnikami 8-16 ohm. Pokazany w materiale układ ma napis TFK został wyprodukowany na pewno przez Telefunkena. Można znaleźć w sieci kartę katalogową tej kostki wypuszczoną przez Atmela. Pozdrawiam.
@janmos5178
@janmos5178 14 сағат бұрын
Zgoda to telefunken. Atmel to firma z 1984. Wykupił dawny dział półprzewodników Telefunkena.
@janmos5178
@janmos5178 14 сағат бұрын
Dobry filmik.
@seboc1
@seboc1 15 сағат бұрын
Jakie proby z nadawaniem, ten sprzet mial swoja grupe docelowa: sluchaczy radia z twarza.
@ZbawicielPieka
@ZbawicielPieka 15 сағат бұрын
21:00 można by było jeszcze spróbować transmitterem FM. Niestety znalezienie "czystej" stacji było by ciężkie bo na moim przypadku zawsze znajdowałem stacje które miały straszny brum w okolicach -40db (tak jak typowy magnetofon w sumie hehe) ale na sam test brzmienia (bez sprawdzania artefaktów) powinien wystarczyć, jednakże już samo nagranie z aiwy ukazuje to jak odtwarza te cudeńko CHOCIAŻ... nagrywanie z radia było by inne bo w pierwszej minucie słychać że ten komentarz brzmi ok (no chyba że to żart dodany w montażu) gdyż praktycznie wszystkie dzisiejsze stacje mają podwyższony bas (co pamiętam jak ludzie pytali na różnych stronach czemu radio brzmi lepiej od CD 😂) i raczej powinno podbić lekko brzmienie nagrania Na koniec to ten pomysł z używaniem tego magnetofonu jako testera "kaset ze śmietnika". Ja używam raczej chińskich badziewi do tego typu zadań, a najczęściej do naprawdę słabej jakości piratów które były nagrywane na okropnych taśmach które brudzą głowicę po każdej minucie. I naprawdę się zastanawiam z czego one były robione że rozpadają się po 30 latach (w sensie brudzą głowicę po odtworzeniu) do tej pory spotkałem się tylko z jednym oryginałem z taką taśmą.
@seboc1
@seboc1 15 сағат бұрын
Kilka miesiecy temu kupilem nowy, chyba ostatni taki model na swiecie, magnetofon RCA, do swojego Harlequina 128. Wciaz mozna go kupic.
@seboc1
@seboc1 15 сағат бұрын
W latach 90 najpierw kupilem cd a pozniej porzadny magnetofon z Dolby S
@radoslaw8444
@radoslaw8444 15 сағат бұрын
Ha, właśnie parę dni temu włożyłem koszyczki podwójne na 18650 do moich kasprzaków. Pozdrawiam
@Robertrrteam
@Robertrrteam 15 сағат бұрын
Skąd oni brali nazwy tych sprzętów? Bogna?
@seboc1
@seboc1 15 сағат бұрын
Z kalendarza
@adamdarski8919
@adamdarski8919 15 сағат бұрын
wszystkie kobiece imiona już były, używano ich od lat 60-tych
@radoslaw8444
@radoslaw8444 15 сағат бұрын
Radyjka eltry były mocno damskie,
@JanKowalski-vi9zx
@JanKowalski-vi9zx 15 сағат бұрын
Jest na YT rozmowa z ludźmi z Lubartowa . Oni twierdzą , że nazwy były narzucane przez "specjalistów" ze zjednoczenia.
@anymagic6576
@anymagic6576 15 сағат бұрын
Jak mozna bylo nazwac radio BOGNA 😶 to chyba dla zartu.
@MrKonradWhite
@MrKonradWhite 15 сағат бұрын
uwielbiam latarki mam 4 tylko ale w sklepie ogladam zawsze jakie sa:))))pozdrawiam
@adamdarski8919
@adamdarski8919 15 сағат бұрын
Klawisz nagrywania można było zrobić czerwony lub chociaż nakleić na nim czerwoną kropkę, ale księgowy nie pozwolił, bo kropka kosztowałaby 500 zł (5 gr). Dziadostwo tworzywa widać po odbarwionym klawiszu startu.
@arturex3
@arturex3 15 сағат бұрын
Też posiadam ten radiomagnetofon. Nasuwa mi się pytanie, dlaczego Pan Adam, będzie używał tej Bogny na zasilaniu akumulatorowym? Skoro Bogna zasilana jest również z sieci 230 V. Pozdrawiam.
15 сағат бұрын
Można ją sobie trzymać gdziekolwiek i w razie potrzeby "co jest na tej kasecie" po prostu włączyć, bez podłączania kabla. Przy takim sporadycznym używaniu, komplet ogniw wystarczy na lata bez ładowania (litowe praktycznie nie rozładowują się).
@arturex3
@arturex3 15 сағат бұрын
Dziękuję panie Adamie za wyjaśnienie. Pozdrawiam cieplutko.
@radoslaw8444
@radoslaw8444 15 сағат бұрын
Moje kasprzaki graja w ogrodzie, bateryjki wskazane
@adamdarski8919
@adamdarski8919 15 сағат бұрын
Ale bieda - aż piszczy! (dosłownie). Widać że to już produkt lat 90-tych, gdy na wszystkim 3mał łapę księgowy - miało być tanio, jak najtaniej - a i tak azjatycka konkurencja potrafiła taniej - i ekonomicznie zabiła naszych producentów - władza mogła temu zapobiec nakładając cła, ale ponieważ panowała ideologia radosnego turboliberalizmu nie zrobiono tego.
@wojtas-4
@wojtas-4 15 сағат бұрын
Biedę i oszczędności posunięte do granicy ABSURDU, to mamy TERAZ !, np. całkowity brak przycisków mechanicznych w TV
@adamdarski8919
@adamdarski8919 15 сағат бұрын
@@wojtas-4 ja tam za nimi nie tęsknię… zwłaszcza te niemiłosiernie trzaskające isostaty budzą niemiłe wspomnienia… ale też „sensory” które nigdy nie chciały działać i trzeba było ślinić palec
@janmos5178
@janmos5178 14 сағат бұрын
Nie tylko oni nie bronili.
@konradklekot
@konradklekot 15 сағат бұрын
Rok temu mogłem kupić taką w czerwonym kolorze, żałuję że nie wziąłem.
@igorelectronicselectronics5838
@igorelectronicselectronics5838 16 сағат бұрын
Z czego co mi wiadomo to układ scalony U2510B jest produkcji Telefunkena.
15 сағат бұрын
Produkcji, ale nie projektu.
@janmos5178
@janmos5178 14 сағат бұрын
Projektu i początkowej produkcji. To Atmel potem przejął.
@macosm7818
@macosm7818 14 сағат бұрын
Właśnie na odwrót. Atmel przejął TEMIC i obrandował sobie co chciał po swojemu.
@pipekdreczyciel4407
@pipekdreczyciel4407 16 сағат бұрын
jaki Atmel? ja tam widzę literki TFK czyli Telefunken
15 сағат бұрын
Układ zaprojektował Atmel, Telefunken zapewne miał nań licencję (podobnie jak CEMI na wszystkie swoje układy). W każdym razie tak mówią wszelkie ślady znalezione w sieci.
@pipekdreczyciel4407
@pipekdreczyciel4407 15 сағат бұрын
no faktycznie ,oglądam datashita , ale jajca :)
15 сағат бұрын
Ale głowy nie dam, bo kompatybilna konstrukcja występuje też pod symbolem TDA1083, więc kto pierwszy opracował to radio - może ktoś wie i pomoże? :)
@pipekdreczyciel4407
@pipekdreczyciel4407 15 сағат бұрын
mam wątpliwości co do oryginalności tego pdf-a , nie takie rzeczy już się w necie widziało
@janmos5178
@janmos5178 14 сағат бұрын
Mała korekta to jest Telefunken robiony przez Atmela. Atmel powstał w 1984. Wersja w pdf to nowa wersja układu produkowana potem przez Atmela.
@SilentKeeperI
@SilentKeeperI 16 сағат бұрын
Dzisiejszym odpowiednikiem takich radiomagnetofonów są tanie głośniki bluetooth, najczęściej również monofoniczne i również dzisiaj odbiorcom tego typu rozwiązań rzadko kiedy to przeszkadza 😉
@jerryl6634
@jerryl6634 15 сағат бұрын
Dorasta już generacja, która nie wie co to stereofonia.
@adamdarski8919
@adamdarski8919 15 сағат бұрын
@@jerryl6634 mają stereo w słuchawkach, ale w głośnikach faktycznie nie. Najgorsze są te głośniki co to są niby stereo, ale ponieważ nie można rozsunąć obu głośników to stereo słychać tylko jak się toto trzyma przy nosie. Dawniej robiono „poszerzanie bazy” i coś tam to pomagało, ale dziś już nikt się w to nie bawi...
@tuningomanJAk559
@tuningomanJAk559 16 сағат бұрын
8:42 Dźwięk tak samo przyjemny jak skrobanie kredą po tablicy
@Radek.68
@Radek.68 16 сағат бұрын
Adamie, poprawiasz konstruktorów (16:56), no dobre! I nie żartuję. :)
@WOJT-ip9jl
@WOJT-ip9jl 16 сағат бұрын
Mam wrażenie że z polskich zakładów elektronicznych eltra była najnowocześniejsza
@JanKowalski-vi9zx
@JanKowalski-vi9zx 14 сағат бұрын
Nie wiem czy najnowocześniejsza ale na pewno kreatywna. Im się chyba po prostu chciało , co w PRL nie było takie oczywiste , bo po co się starać jak klient i tak wszystko kupi , nawet zepsute.
@marekkuszynski4045
@marekkuszynski4045 16 сағат бұрын
Zabieram sie do ogladania
@gregem6696
@gregem6696 16 сағат бұрын
No to lecimy z weekendem na 1
@AgnieszkaSzymska
@AgnieszkaSzymska 21 сағат бұрын
Uwielbiam twoje filmy ❤
@paweg2700
@paweg2700 22 сағат бұрын
Podbój kosmosu? Kiedy to miało miejsce???
22 сағат бұрын
Umownie zaczęło się 24 października 1946 roku.
@paweg2700
@paweg2700 22 сағат бұрын
I co podbili? Skoczyli trochę wyżej niż żaba.
22 сағат бұрын
Ja wiem, że szanowny pan z pewnością potrafi większe sztuki robić, jednak ja jestem tylko skromnym człowiekiem, którego wciąż zadziwia technika pozwalająca na wyskok 105 km ponad powierzchnię ziemi :)
@krzysztofzawadzki6704
@krzysztofzawadzki6704 Күн бұрын
W historii Elwro znalazłem, iż pod koniec lat sześćdziesiątych opracowano tam i produkowano podobnej wielkości, masa ok. 5 kg, konstrukcje, w technice tranzystorowo-diodowej, na tranzystorach krzemowych, dwa typy KMT-204 i KMT-104. KMT-204 oprócz czterech podstawowych funkcji arytmetycznych miał też funkcje pierwiastkowania, potęgowania oraz procenty oraz pamięć. KMT-104 był uproszczoną wersją. Wykonano po kilkaset sztuk. Produkcję zarzucono wobec ich zawodności i przystąpiono do rozmów z japońską BUSCOM na udzielenie licencji na produkcję kalkulatorów na układach LSI. Tak powstało Elwro105 L. Czyli to to, co tutaj to znowuż nie takie haloo.
@robvandermolen6767
@robvandermolen6767 Күн бұрын
Jestem rocznik 1973 i bardzo lubię oglądać Pana programy, chociaż niewiele z nich rozumiem technicznie: co ciekawe, ukończyłem Zasadniczą Szkołę Zawodową Zakładu Energetycznego w Wałbrzychu, a potem Technikum i trochę Politechniki, więc powinienem coś rozumieć-ale nie rozumiem, bo poszedłem tam tylko dlatego, że "tata kazali", bardziej interesowała mnie gitara. Ale do rzeczy: oglądam, bo lubię powspominać dawne czasy. Miałem radiomagnetofon Hania, a potem eksportową Diorę zwaną Mac Watts Szufladę-mam ją do dziś w mieszkaniu w Wałbrzychu. Tu gdzie jestem w swoim "penthous apartment" mam kilka Bang and Olufsen, ale to nie to. Pozdrawiam
@MAsloMaslane1
@MAsloMaslane1 Күн бұрын
Będzie kiedyś odcinek o Raspberry PI Pico?