Пікірлер
@lukasdocar832
@lukasdocar832 15 күн бұрын
Miloš, veľmi elegantne si to vysvetlil.👍
@horvatservis
@horvatservis 15 күн бұрын
Ďakujem.
@milanantos3582
@milanantos3582 15 күн бұрын
pán inžinier. bojím sa že ste sa pustili do boja s veternými mlynmi. tu ľudia nechápu, že si majú vypnúť hmlové svetla cez deň. že sa pri odbočovaní do prava majú držať pravej krajnice. a keď do ľava, tak sa majú držať stredovej čiary na ceste, že ľavý pruh slúži rýchlejším vozidlám aj v obci (viď vyhláška). Majú problém s koncentráciou a počúvať vety do konca.... My ostatní Vám ďakujeme za snahu, pomoc a cenné rady. držte sa a všetko dobré. nenechajte sa znechutiť!
@horvatservis
@horvatservis 15 күн бұрын
Ďakujem. Tu ide aj o to že niektoré komentáre sú také že k nim pridávam prislušné video. Aj k tomu vo videu som poslal toto video.
@viktorbabirat203
@viktorbabirat203 16 күн бұрын
Klimatizacie neprivadzaju 500m3 vzduchu, neprinasaju vzduch z vonku do vnutra….Pan odbornik, vy myslite ze ano?
@horvatservis
@horvatservis 16 күн бұрын
@@viktorbabirat203 Ja hovorím o vzduchovom výkone vnútornej klimatizačnej jednotky ktorá nasáva vzduch z miestnosti na to aby ho ochladila. Nehovorím źe klimatizáciou vetrame. Snažím sa vysvetliť pomer mnozśtva vzduchu ktorý prenáśa chladiaci výkon. Čiže ak do miestnosti privedieme 50 m3 vzduchu koľko chladu dokážeme týmto množstvom dopraviť, keď klimatizácia na ochladenie a hlavne zníženie vlhkosti potrebuje pre chladiaci výkon 10 násobok. Na zníženie vlhkosti alebo odvlhčenie sa spotrebuje oveľa viac energie ako na zníženie teploty . Vysvetľujem to v inom videu. Sú 2 vzorce na výpočet mnozśtva tepla alebo chladu. Jeden je rozdiel teplôt a druhý je rozdiel entalpií. A chladiaci výkon keď počítame rozdirl entalpií je vyšší ako chladiaci výkon iba rozdiel teplôt. Prerože pri rozdiele teplôt sa nemusí uvaźovať so zmenou absolútnej vlhkosti no pri entalpií áno myslím to že pri klasickej klimatizácií dochádza ku kundenzácií vodných pár zo vzduchu a tak sa mení absolútna vlhkosť no pri stropnom chladení je to bez zmeny absolútnej vlhkosti. Stačí takáto odpoveď? Eśte raz nehovorím že klumatizáciou vetrame .
@horvatservis
@horvatservis 16 күн бұрын
A tu je ešte video v ktorom odpovedám na Váš komentár Kvôli názorom zákazníkov a komentárov k mojim videá som nahral toto video. kzfaq.info/get/bejne/aMuWi8xqxJjdY5c.html
@viktorbabirat203
@viktorbabirat203 12 күн бұрын
@@horvatservisAký máte názor na potrubné fancoil jednotky v rekuperačnom systéme? Výkon rekuperácie môže byť aj vyšší ako 50m3/hod
@viktorbabirat203
@viktorbabirat203 12 күн бұрын
⁠​⁠@@horvatservisJa by som vôbec neporovnával zariadenie ktoré majú rôzny účel. Mne sa celkovo nepáčilo vo videu porovnávať prietok vzduchu cez klimatizáciu (vo videu nazvané množstvo vzduchu v klimatizácii…. ) a množstvo čerstvého vzduchu privedého rekuperáciou ktorej účelom je prioritne výmena vzduchu a nie jeho ochladenie. Výnimkou je automatizácia a výmena nočného vzduchu na ochladenie priestorov, prípadne fancoil pripojený na Tepelné čerpadlo. Dúfam že rozumiete mojej výhrade voči porovnaniu vo videu. To je ako porovnávať jablká z hruškami.
@horvatservis
@horvatservis 12 күн бұрын
@@viktorbabirat203 Priznám sa že nerozumiem otázke. Dodatočné chladenie pri rekuprácií tak znie otázka? Vetranie s rekuperáciou podľa mňa je na prívod kyslíku do pobytovej zóny. Funcoilom chladime no s rekupráciou ako jedným zariadením by som ho ja odobne nespájal.
@MrTemsing
@MrTemsing 17 күн бұрын
skvele video
@horvatservis
@horvatservis 17 күн бұрын
Ďakujem.
@iVan-lq7ye
@iVan-lq7ye 21 күн бұрын
To je správny pán. Žiaľ ťažko sa mu uverí že to je to je úmyselná sabotáž. Nie je možné aby to vo vláde nevedeli. To je presne tak ako zrušenie polnohospodárstva a 1200 kamiónov chodí. Zločinci vo vláde a naivní voliči čo stale takých volia.
@horvatservis
@horvatservis 16 күн бұрын
Ďakujem
@zdenkokohut887
@zdenkokohut887 22 күн бұрын
Tu by mali zmeniť aj to že prečo si človek čo nemá dokončenú školu si mohol urobiť kurz resp. chladiarensku školu pretože preto je málo chladiarov ... Treba to celé zmeniť určite
@horvatservis
@horvatservis 22 күн бұрын
@@zdenkokohut887 Ano treba mať viacej stredných škôl po celom slovensku napr jedna v každom kraji.
@zdenkokohut887
@zdenkokohut887 22 күн бұрын
@@horvatservismôj názor je že by sa mal človek možnosť rekfalifikovať aj jednoduchšie resp. malo by byť umožnené chladiarensky kurz a školu ktorá trvá menej ako štúdium sa možnosť rekvalifikovať aj tým ktorý nemajú dokončenú školu a chcú robiť toto remeslo :)
@stanislavpoliak
@stanislavpoliak 27 күн бұрын
Súhlasím... podporujem
@horvatservis
@horvatservis 26 күн бұрын
Ďakujem
@zdenkokohut887
@zdenkokohut887 22 күн бұрын
Pri tom si chladiari super zarobia a je to super povolanie ktore je nadpriemerne ohodnotene
@horvatservis
@horvatservis 22 күн бұрын
@@zdenkokohut887 Ano je.
@maxpo44
@maxpo44 Ай бұрын
To akože keď časom príde k poklesu tlaku, tak sa klimatizácia zahodí, to nemyslíte vážne. V každej klimatizácii časom prichádza k úniku, takže dopĺňanie je potrebné.
@miloshorvat
@miloshorvat Ай бұрын
@@maxpo44 Ako ste prišli na to že sa klimatizácia zahodí? Hovorím niečo také? “ Milujem” komentáre od ľudí ktorí sa hambia dať svoje meno priezvisko a fotku a napadajú lebo ich to teší. Tak sa skrivaju.
@horvatservis
@horvatservis 16 күн бұрын
nižšie je moja odpoveď z iného môjho KZfaq kanála
@janhudec6865
@janhudec6865 3 ай бұрын
Len doplnim prakticky priklad s konkretnymi cislami, ked je vonku okolo spominanych 3-5 stupnov, dajme tomu 4 stupne a vlhkost nejakych 60% RH, tak rosny bod (dew point, respektive freeze point) je -2.7 stupna. Cerpadlo odobera energiu z vyparniku, cim ho mierne ochladi. Ked sa teplota vonkajsich komponentov dostane pod uroven rosneho bodu, cize pod -2.7 stupna, zacne sa na nom kondenzovat voda, respektive (pri zapornej teplote) sa na nom zacne desublimovat voda zo vzduchu, cize vznikat lad alebo namraza. Lad/sneh/namraza maju tu nevyhodu, ze tepelne izoluju a teda zabranuju cerpadlu odcerpavat teplo z vonkajsieho prostredia a presuvat ho k vam dnu. Preto je efektivnejsie pouzit nejaku energiu na docasne zvysenie teploty odparnika nad 0, reverznym procesom alebo kratkodobym elektrickym ohriatim odparnika, aby sa lad roztopil a vo forme vody odtiekol prec. Potom moze zas pokracovat bezne vykurovanie, kym sa zas nevytvori namraza. A takto dookola. Ak je vonkajsia relativna vlhkost nizsia, napr 30% RH pri tych istych 4och stupnoch, tak freeze point vyjde na -10.7*C. Byt vyrobcom cerpadla, tak sa ho snazim drzat v rezime, aby som vonkajsi vyparnik nevychladil pod -10, aby nezacala vznikat namraza. Takto nejako to asi vyrobcovia robia.
@horvatservis
@horvatservis 3 ай бұрын
Ďakujem za doplnenie
@MrRadgo
@MrRadgo 3 ай бұрын
Myslim ze stare zdroje tepla mu tam budu iba zavadziat :) ale to zisti sam
@horvatservis
@horvatservis 3 ай бұрын
To je už na zákaznikovi. My sme nu zabrali minimum priestoru.
@Jan_Miklas
@Jan_Miklas 4 ай бұрын
Vďaka za poučné video. Myslíte, že by rekuperačná jednotka dokázala vyriešiť/znížiť problém s vlhkosťou v nezateplenom dome, v ktorom vznikol problém s vlhkosťou a následnou plesňou po inštalacii plastových okien? Vďaka za akúkoľvek odpoveď.
@horvatservis
@horvatservis 4 ай бұрын
Vetranie s rekuperáciou Vám určite pomôže, pretože sa vetrá nepretržite. Otázka je čo je zdrojom tej nadmernej vlhkosti. Pretože ak by bolo treba viac odvlhčovať, tak potom odvlhčovačom. Mám aj na tuto tému video.
@zedolsimi316
@zedolsimi316 4 ай бұрын
Dobrý deň. Plánujem centrálnu rekuperáciu no chcem mať aj krb ktorý chcem spárovať s podlahovým teplovodným kurením nakolko alternatívny zdroj bude plyn. Otázka znie v zime viem spárovať krb s rekuperaciou ? A vlastne malo by to zmysel nakolko bude napojené na podlahovku ? Vďaka
@horvatservis
@horvatservis 4 ай бұрын
Vetranie a krb sú dve veci ktoré každá z nich je nezávislá na tej druhej. Krb má mať svoj vlastný systém prívodu vonkajšieho vzduchu pre spaľovanie . Vetranie s rekuperáciou je vyrovnané mnozštvo privadzaného a odvadzaného vzduchu. Čiže každé zariadenie je samostatné a tak si to aj urobte.
@rastislavvarga9908
@rastislavvarga9908 4 ай бұрын
Dakujem za video. Ja sa obzeram momentalne po TC s chladivom propan R290. Zaujala ma ceska znacka Mastertherm (s R290 ponuku rozsirili v tomto roku 2024), nemate nejake skusenosti s nimi?
@horvatservis
@horvatservis 4 ай бұрын
Nie nemám . A Značka Acond by nemohla byť? Výrobca v ČR záruka 3, alebo 5 rokov. Dohľad nad všetkými nainštalovanými výrobkami a cez internet možné opravy SW a moja firma k dispozícií na Slovensku. Môžeme Vám vypracať cenovú ponuku? Ak áno Tak pošlite podklady na [email protected]
@milanito7183
@milanito7183 4 ай бұрын
Ako rekuperovať v dome, kde sa kúri pevným palivom? Kúrenie potrebuje na spaľovanie dosť vzduchu, ktorý nasáva pec a ide von komínom. V dome tak vzniká podtlak a teda nasávanie chladu a vlhkosti do múrov, čo značne zvyšuje prestup tepla von cez múry. Naviac sa odoberá veľa kyslíka na dýchanie a praktiky sa komínom odsáva už zohriaty vzduch. Rekuperácia by asi mala v takom prípade zabezpečovať dostatok vzduchu na spaľovanie a vyšší tlak vzduchu v dome voči tlaku vzduchu vonku aby múry nenasávali chlad a vlhkosť. Možno by sa mohlo využiť aj teplo komína na rekuperáciu a ohrev vymieňaného vzduchu. Stratu tepla a ťahu komína jeho ochladením by nahradil ventilátor rekuperácie.
@horvatservis
@horvatservis 4 ай бұрын
Píšete o 2 veciach. Prívod vzduchu pre spaľovanie pevného paliva a vetranie s rekuperáciou tepla. Prívod čerstvého vzduchu s rekuperáciou tapla používate celý rok a jeho množstva sa navrhuje vyložene na vetranie domu 365 dní v roku. Prívod vzduchu na spaľovanie pevného paliva by mal byť priamo do ohniska a urobený tak aby neochladzoval. Kurite niekoľko mesiacov v roku a množstvo vonkajšieho vzduchu závisí od vykurovacieho výkonu. Inak kúrite keď je vonku nad nulou a inak keď poriadne mrzne - čo sa prejavi aj na spotrebe paliva. Neviem či ste spokojný s mojou odpoveďou
@milanito7183
@milanito7183 4 ай бұрын
@@horvatservis Veľa ľudí, medzi nimi aj veľa projektantov, ktorý navrhujú domy podceňujú potrebnú výmenu vzduchu zvlášť v prípadoch kúrenia palivami a stálo to už životy veľa ľudí, ktorí sa udusili spalinami, alebo pre nedostatok kyslíka. Zvlášť v terajšej dobe, keď okná kvalitne tesnia sa tento problém zväčšuje. Aj ja som spravil chybu pri stavbe a prívod vzduchu do kotolne som si dorobil dodatočne. Žiaľ som nemyslel ani na rekuperáciu. Teraz keby som niečo staval, tak by som si dal pozor aj na tieto dôležité prvky ako súčasti stavby. Zatiaľ ako tak okolo seba pozerám je žiaľ len málo takých, čo tento problém riešia.
@horvatservis
@horvatservis 4 ай бұрын
@@milanito7183 Žiaľ je mi ľúto že Vám to niekto ešte pred tým než ste začali stavať neboli upozornený čo všetko je treba mať v m odernom dome. Napíšem svoj názor projektanta na dôchodku. Na Slovensku nie sú zaplatený dobre projektanti a to vrátane architektov. Moje odporúčanie je že ako prvý by som každému odporučil ak nemám vybratý konkrétny dom no má svoju predstavu tak nech osloví viacerých architektov aby mu vypracovali štúdiu podľa Vášho zadania. Štúdiu myslím to čo sa kedysi maľovalo - ceruzkou namaľoval architent jeho redstavu a rozmiestnenie miestností a stavební by si z týchto minimálne 3 návrhov mal vybrať ktoré riešenie ho osloví - jemu vyhovuje. A potom by to vybraté riešenie teda erchitektúra a usporiadanie miestnosti bolo premietnuté do riadného projektu a so všetkými profesiami. To čo odporúčam som sám urobil. Náš dom nám kreslili 6 architekti podľa nášho zadania. Viete koľko stojí dom a na koľko rokov ho staviate Vy a každý? Preto by mal vyhovovať Vaším predstavám. Lenže vyberáme si všetko podľa CENY - teda netvrdím že Vy konkrétne no väčšina. A tá príprava je najdôležitejšia. tej treba čo najviac času venovať a aj si naštudovať. Stretávam sa s názorom že rekuperáciu netreba, ani klimatizáciu netreba. Práve tieto dni kedy máme v ovzduší prach o ktorého pôvode ani nevieme - jední píšu že je zo sahary, iní že je z vesmíru a konšpirátori píšu tie svoje teórie. No a práve rekuperácia je tu okrem vetrania aj na to že zachytí ten prach vo filtroch a kto chce môže si ho aj analyzovať z čoho sa skladá ked'chce. No šetrí si zdravie.
@milanito7183
@milanito7183 4 ай бұрын
@@horvatservis V súčasnosti majú projektanti počítačové programy a tak jeden projektant čo sa nevyzná vo všetkom navrhuje všetko a to nie je dobré. Chýbajú odborníci na jednotlivé oblasti. Pre firmu kde som pracoval dodávali technológie a vykonávali práce rôzne firmy, ale niektorá dokumentácia bola na katastrofálnej úrovni. Niekedy som nechápal, ako mohol niekto taký dostať titul. Voči kvalitnej dokumentácii zo starších čias to bola bieda a naviac majú v súčasnosti uľahčenú prácu a nemusia všetko počítať a kresliť ručne. Nemôžeme sa ani čudovať tomuto stavu, keď tých najschopnejších nám kradnú za hranice. Je to nenahraditeľná strata. Preto ani v oblasti rekuperácií nenastane u nás veľká zmena. Nebude mať kto ich projektovať, presadzovať a menej vzdelaní s nižšími platmi si to nedajú z finančných dôvodov. V nekvalitnom bývaní je aj väčšia chorobnosť. Ľudia dýchajú všelijakú chémiu uvoľňujúcu sa z nábytku, podláh a iného zariadenia bytu. Vdychujú agresívne pele, plesne a následne trpia alergiami, lebo nie je rekuperácia. Určite by problém pomohla riešiť nejaká štátna dotácia, ale nie len pre vyvolených, ale pre všetkých. V konečnom dôsledku by štát ušetril, lebo by mal zdravšiu a oddýchnutejšiu pracovnú silu.
@horvatservis
@horvatservis 4 ай бұрын
@@milanito7183 Aj ja som v roku 1991 pracpval v Nemecku a vrátil som sa a doma zarábam viac akov tom Nemecku vtedy. Málo si veríme.
@milanito7183
@milanito7183 5 ай бұрын
Zaujímalo by ma, či sa tvorí kondenzát na aj vnútornej jednotke používanej len na kúrenie. Mne zatiaľ netreba vôbec chladiť, ale len kúriť. Nezamrzne voda v tej hadičke na odvod kondenzátu vyvedenej von?
@horvatservis
@horvatservis 4 ай бұрын
Kondenzát ta tvorí na strane výparnika. Výparnik ochladtuje vzduch. Na strane kondenzátora sa produkuje teplo a tam kondenzáz nemá prečo vznikať. A voda v hadičke vo vonkajšom prostredí môže zamrznúť preto sa používajú odporové káble.
@milanito7183
@milanito7183 4 ай бұрын
@@horvatservis Ďakujem za informáciu pán Horvát. 👍👍
@milanito7183
@milanito7183 5 ай бұрын
Ten hluk by sa dal znížiť asi aj protihlukovými panelmi, ako majú vo zvukových štúdiách. To je ale z nejakého molitánu, ktorý by vo vonkajšom prostredí asi dlho nevydržal. Záleží aj od prúdenia vzduchu, odkiaľ a ktorým smerom fúka vietor. Je to veľký rozdiel. Ktovie či konštruujú tie tepelné čerpadlá tak, aby ich kryty a súčasti nemali rezonančnú frekvenciu zhodnú s frekvenciou ventilátora a kompresora, aby bol hluk nižší.
@horvatservis
@horvatservis 4 ай бұрын
Ano dá sa hluk znížiť tlmičom hluku. No vtedy potrebujete oveľa viac priestoru a to pred a za tepelným čerpadlom a aj okolo. Samozrejme že to všetko stojí peniaze a pri servse treba tlmič demontovať. A určize to ovplyvní aj účinnosť. Aj my sme v jednom prípade realizovali útlm hluku tepelného čerpadla kvôli sťažnostiam suseda nášho zákaznika.
@milanito7183
@milanito7183 4 ай бұрын
@@horvatservis Pozeral som nemecké videá a tam majú jasne stanovené normy hluku na jednotlivé druhy obývaných území cez noc a cez deň. Ono asi ale záleží od viacerých faktorov, ako sa ten hluk šíri a ako to kto pociťuje. V jednom prípade sa nejaká pani sťažovala na hluk a nakoniec zistili, že to bol hluk na frekvencii asi 40 Hz a išlo to z nejakej fabriky vzdialenej niekoľko stoviek metrov, kde mali nejaké výkonné ventilátory. Ktovie prečo tie tepelné čerpadlá nevyrábajú na princípe starých absorbčných chladničiek, ktoré mali špirály na zmenu skupenstva chladiva. Bolo by to úplne nehlučné. My sme mali takú chladničku a vydržala 30 rokov a keby nie korózie, tak by išla možno aj 50 rokov.
@horvatservis
@horvatservis 4 ай бұрын
@@milanito7183 Aj u nás máme normy na hluk. A tie frekvencie z ktorých je hluk zložený tak niekomu prekáža jedna a druhému iná frekvencia. Mne napríklad prekažajú hlboké basy keď je nejaká zábava, alebo si sused robí diskotéku. No telefonoval mi pán z Oravy ktprý sa sťažoval na hluk TČ od susedov a tam neostáva nič iné iba meranie a presne ako píšete meranie keď je TČ v chode a keď he vypnuté aby sa merali všetky hluky okolia.
@milanito7183
@milanito7183 4 ай бұрын
@@horvatservis Proti hluku pomáhajú aj nové okná s dobrými tesneniami. Je to značný pokles. Viem to z vlastnej skúsenosti.
@horvatservis
@horvatservis 4 ай бұрын
@@milanito7183 Nikto kto si inštaluje na svojej nehnuteľnosti zdroj hluku sa nemôže spoliehať na to aké ma sused okná.
@ondrejchylik8598
@ondrejchylik8598 5 ай бұрын
U kvalitního tč není námraza vůbec žádný problém. Odčerpá trochu tepla z domu během několika minut a jede se dál. A jestli někdo stále nechápe,že i klimatizace je tepelné čerpadlo tak tomu není pomoci. Mám osobně na dvou domech tč vzduch voda a běží to jak má. Jenom nesmí člověk poslouchat chytrolíny aby ta instalace nebyla příliš přetechnizovaná. Je to vcelku jednoduché. Ano, je pravda, že tč se nehodí na každý dům resp otopnou soustavu. Kdo má radiátory a je zvyklý topit podle časového programu tak může zjisti třeba i to, že mu to tepelko dům nevytopí. Podle mě správný návrh tč tkví v tom, že v říjnu ho zapnu a v květnu vypnu. Jede prakticky nonstop na malý výkon s malým příkonem a světě div se v domě je pořád teplo bez velkých výkyvů. Mám vyzkoušeno a měřím spotřebu zvlášť. Na domě vytápěné plochy 170 m2 3,7mWh za rok a na druhém 200 m2 ca 4,5MWh za topnou sezónu. Žádná akumulačka a podobné věci tam nejsou. Jednoduchá instalace. TUV je čistě elektrické s topnou spirálou a průměrná denní spotřeba měřeného bojleru je 6kWh za dencož je asi 1300 korun měsíčně. Nenamáhám tč zbytečně kvůli TUV kvůli pár korunám měsíčně, nemusí jet téměř nikdy na 100 procent. Bod bivalence je při -8 st. Pak si teprv může pomoci přídavným el. kotlem. Statistika hovoří jasně a to 3000 motohodin samotné tč versus pouhých 20 hodin elektrokotle za celou sezónu. To není ani jedno procento. Dneska se výrobci resp jejich PR oddělení předhánějí jak horkou vodu dokáží jejich tepelná udělat. Zde je třeba si říct že vysoká výstupní teplota tč je vykoupení vyšším příkonem kompresoru a samozřejmě vyššími náklady. Ideální teploty výstupu u tč jsou do nějakých 45 stupňů ale lepší je dle mého do 35 stupňů. Podlahovka všude v domě a bez jediného radiátoru je samozřejmě TOP. A nenechejte se uchlácholit třeba vašema ženama historkama kde jako budou sušit boty a já nevím co ještě. Radiátory jsou u novych domu historií stejně jako plynové kotle a elektrokotle. Když už teda tak fancoil. Ale je to zcela zbytečný luxus. Snad jenom koupelnový žebřík napojených na otopnou vodu z podlahovky bych pochopil 😁 stále vlažný. U nás v ČR je spíš problém CENA tč. Jako u jiných věcí jako třeba nové auto, potraviny a další. Třeba v Polsku by si myslím tč za 300tKč nikdo nekoupil. No hodně štěstí při výběru. Já osobně jsem viděl tč daikin z roku 2005 a ještě je v provozu tak si myslím, že ty zařízení by mohli v klidu sloužit 15-20 let. Ještě jsem si všiml u většiny instalaci, že jsou na zemi nebo dosti nízko. Já jsem zavěsil na zeď pod střechu a zdá se mi to nejlepší varianta do 100kg hmotnosti. A taky mám pocit, že to má malý vliv na počet autodefrostů, ale to nejsem schopen nějak zdokumentovat. Počítadlo defrostů nemám. Tak ať se daří.
@horvatservis
@horvatservis 5 ай бұрын
Ďakujem za Váš komentár
@milanito7183
@milanito7183 5 ай бұрын
Ako je to s odmrazovaním vonkajšej jednotky, keď tam nie je okruh vyhrievaný špirálami, ako u TČ vzduch - voda?
@horvatservis
@horvatservis 5 ай бұрын
To závisí od výrobcu. Niekto to ma parami chladiva a niekto špirálami.
@milanito7183
@milanito7183 5 ай бұрын
@@horvatservis Mal som na mysli odmrazovanie vonkajšej jednotky klimatizácie vzduch - vzduch použitej ako tepelné čerpadlo. Ktovie či by nepomohol náter chladiča, ktorý zabraňuje tvoreniu kvapiek a používa aj na strešné krytiny aby sa neorosovali a aby z nich vnútri nekvapkalo.
@horvatservis
@horvatservis 5 ай бұрын
@@milanito7183 Klimatizačné jednotky Daikin, ktoré sa používajú aj na kúrenia aj na chladenie sa pri odmrazovaní vonkajšej jednotky ( pri režime kúrenie) prepnú na reverz, teda vonkajší výparnik sa zmení na kondenzátor a parami chladiva sa námraza odparí. Aby sa za ten čas vo vnútri neochladzoval vzduch tak ventilátor je vtedy vypnutý.
@horvatservis
@horvatservis 5 ай бұрын
@@milanito7183 pozrite si toto video. vysvetľujem v ňom prečo dochádza k námraze na vonkajšej jednotky ktorá v zime funguje ako chladič vonku aby do vnútra dodala teplo: kzfaq.info/get/bejne/rc2alc58zNKYpIE.htmlsi=dWT7GcPCHbPaFPsB
@milanito7183
@milanito7183 5 ай бұрын
@@horvatservis Ďakujem za informácie pán Horvát. Už mi je to jasnejšie. Myslel som si, že je problém také zariadenie vzduch - vzduch odmraziť, ale zrejme to majú niektorí výrobcovia dobre vyriešené.
@robertuhrikpersonal
@robertuhrikpersonal 5 ай бұрын
akosi zvuk nema to videjko...
@horvatservis
@horvatservis 5 ай бұрын
Má zvuk. Mne zvuk ide.
@user-ve4li2zf6d
@user-ve4li2zf6d 5 ай бұрын
To je právě ono nemají přehled co je nejúčinnější vzduch voda v žádném případě. Systém voda voda má o 35 procent lepší účinnost než co vy tady propagujete. Nepotřebuje energii na odtávání výparníku, při minusových teplotách neklesá účinnost, protože medium je deset stupňů a to třeba i při venkovní teplotě mínus 40. Hluk venku není žádný a uvnitř minimální. Samozřejmně investice je vyšší, ale jsou na to i vyšší dotace. A navíc získáte i vlastní vodu. Pokud to jde tady není o čem diskutovat.
@miloshorvat
@miloshorvat 5 ай бұрын
Nerozumiem tomu źe stale mi tu píśete komentáre o TČ voda - voda. Ja vśak mám vo videu vzduch voda. Teda najpredavanejšom TČ. Baví Vás to písať stále o inom TČ ako je video? Nahrajte si vlastné videa voda voda a ja nikomu z vás nebudem dookola písať negativne komentáre.
@horvatservis
@horvatservis 5 ай бұрын
Pozrite si prosím tému videa a vyjadrujte sa k téme a to TČ vzduch voda. Toto video nie je o TČ voda voda.
@user-ve4li2zf6d
@user-ve4li2zf6d 5 ай бұрын
Protože je mnohem lepší než to co tu vysvětlujete a chtěl jsem poukázat na jeho přednosti. Je dobré, aby o tom lidé co nejvíce věděli. Nebo ne??
@horvatservis
@horvatservis 5 ай бұрын
@@user-ve4li2zf6d Tak si nahrajte svoje video.
@user-ve4li2zf6d
@user-ve4li2zf6d 5 ай бұрын
@@horvatservis To nemůžu tohle okomentovat a říct k tomu svůj názor??? Spíš bych uvítal kdyby jste mi k tomu něco konstruktivně řekl. A třeba mě to vyvrátil, že tomu tak není.
@milanito7183
@milanito7183 5 ай бұрын
To rekuperačné vetranie by ma zaujímalo a u nás som ho ešte nikde nevidel. Videl som zaujímavé plastové výmenníky tepla z Nemecka, ale žiaľ také niečo na našom trhu nie je. Aké COP majú tepelné čerpadlá vzduch - vzduch a akú majú max výstupnú teplotu vzduchu??
@horvatservis
@horvatservis 5 ай бұрын
Čo konkretne by Vás zaujímalo? Napíšte mi do mailu [email protected]. A C.O.P. vzduch - vzduch je vysšie a výstupná teplota vzduchu závisí od konśtrukcie. V podstate si ju nastavite tu výstupnú teplotu vzduchu na ovladači vnútornej klimatizačnej jednotky.
@blackroseskw2312
@blackroseskw2312 5 ай бұрын
,,Dokáže,, tepelko voda voda a neřeším tyto píčoviny.
@horvatservis
@horvatservis 5 ай бұрын
Takéto vulgárne vyjadrovanie si nechajte pre seba. Môj kanál je pre slušných ľudí.
@blackroseskw2312
@blackroseskw2312 5 ай бұрын
Vzduch voda je prostě špatně, pokud to jde vždy voda voda nebo země voda. Namontujete zákazníkovy tepelné čerpadlo a v zimě musí přitápět elektrokotel nebo se ze samostatného tepelka stává elektrokotel.
@horvatservis
@horvatservis 5 ай бұрын
@@blackroseskw2312 Pozrite si śtatistiky ktoré systémy sa montujú najviac.
@blackroseskw2312
@blackroseskw2312 5 ай бұрын
To je právě ono nemají přehled co je nejúčinnější. Protože lidé jako vy jim chválí tento systém. Lidé spoléhají na to co jim nakukáte. Systém voda voda má o 35 procent lepší účinnost než co vy tady propagujete. Nepotřebuje energii na odtávání výparníku, při minusových teplotách neklesá účinnost, protože medium je deset stupňů a to třeba i při venkovní teplotě mínus 40. Hluk venku není žádný a uvnitř minimální. Samozřejmně investice je vyšší, ale jsou na to i vyšší dotace. A navíc získáte i vlastní vodu. Pokud to jde tady není o čem diskutovat.@@horvatservis
@blackroseskw2312
@blackroseskw2312 5 ай бұрын
To je právě ono nemají přehled co je nejúčinnější. Protože lidé jako vy jim chválí tento systém. Lidé spoléhají na to co jim nakukáte. Systém voda voda má o 35 procent lepší účinnost než co vy tady propagujete. Nepotřebuje energii na odtávání výparníku, při minusových teplotách neklesá účinnost, protože medium je deset stupňů a to třeba i při venkovní teplotě mínus 40. Hluk venku není žádný a uvnitř minimální. Samozřejmně investice je vyšší, ale jsou na to i vyšší dotace. A navíc získáte i vlastní vodu. Pokud to jde tady není o čem diskutovat.@@horvatservis
@sagi333
@sagi333 6 ай бұрын
Cize vlastne ste to zhrnul v predposlednej vete. Navratnost je v nedohladne. Toto je dalsia novodoba somarina. Cely zivot sme fungovali bez toho tak na co to? Vecer a rano vyvetram a hotovo. Nedaj boze to budem v noci pocut co i len trosicku no a to je koniec....vypol by som to a picoval by som ze zbytocne vyhodene peniaze. 5 - 6 tisic este mam kam dat. Teraz idem stavat druhy dom cez 200m2 sme traja iba obyvacka s kuchynou bude mat cez 60m2 a nemyslim si ze to tak rychlo vydychame.
@horvatservis
@horvatservis 6 ай бұрын
Ďakujem za názor. Pozrite si toto aj máte záujem "Rekuperácia za cenu kinder vajíčka: Mýtus alebo realita?" kzfaq.info/get/bejne/e9l-bNZj0Zaulas.html
@sagi333
@sagi333 6 ай бұрын
@@horvatservis už som si to pozrel. Kinder vajco stojí okolo eura plus mínus krát 30....myslím ze každý pricetny človek si dokáže vyvetrať zadarmo a nie za 6000 plus 30 - 40 euro mesačne. A nehovorím ešte o komplikáciach ktoré nie ze môžu nastať ale nastanú.....ani zadarmo by som si to nedal...
@miloshorvat
@miloshorvat 6 ай бұрын
@@sagi333 Nikto Vás nenúti
@sagi333
@sagi333 6 ай бұрын
@@miloshorvat ja sa nehadam s vami pisem ru svoj názor . Vám príde normálne zaplatiť 6000 eur a možno aj viac plus 40 euro mesačne za obycajne vyvetranie. A tie debilne argumenty ze sa zníži teplota v dome pri vyvetrani ze zapne kotol.....to snáď nemyslite vážne. Aj keď 5minut budem vetrať chvíľku potrvá kým si to čidlo vôbec všimne teplota krátkodobo klesne ale v zápätí je naspäť. Co VASE vetranie v lete.....véd si tým prekurim dom to nehovoriac ak susedia topia drevom nataham si dym do domu....je toho plný internet...atď
@ladislavulrych6421
@ladislavulrych6421 6 ай бұрын
toto video mě příjemně překvapilo - jste jediný rozumný chlap, který v jednom jediném výstupu potvrzuje to co mám ověřeno v praxi. Máme TČ (Daikin topení do starýchradiátorů + 200litrů TUV přes rok ale a) COP jsem nikdy nepočítal, pouze jsem pro všechny závěry předpokládal, že je cca = 2 takže mě nikdy nic nezaskočilo; b) základem byla krbová vložka, schopná vytopit celý dům, takže lze těžko říci, jestli byla doplňkovým zdrojem TČ nebo krbová vložka Akorát, uvítal bych, kdyby jste se se vyjádřil k akumulaci ve zdivu(přesněji řečeno, jak s tím pracuje AI tepelného čerpadla), protože máme TČ lehce poddimenzované (a jsem rád, že to tak je) a přitom silné zdi starého domu(jen ze 2/3 zatepleného) působí nad očekávání pozitivně. Hlavní můj poznatek: k využití akumulace zdiva a vody stačí primitivní logika (kterou realizujeme ručně): 1)u TČ nikdy neměnit teplotu o více než 0,5°C (výjiměčně o 1°C) a to ani, když odjíždíme na 2-3 dny; 2) v případě že je slunečný den, tak zvednemmezi 10:00-13:00 hod na termostatu teplotu o 1-2 °C (případně na TUV o 5°C) a při západu slunce to vrátíme zpět Závěr: Kombinace Krbová vložka + TČ + FVP činí - vyjma 2,5 zimních měsíců - na jaře a na podzim velmi dobrý komfort, jasnou úsporu a spokojenost. Léto samozřejmě bez problémů. A to neprodáváme elektřinu z FVP, pak bychom byli na tom lépe.
@horvatservis
@horvatservis 6 ай бұрын
Ďakujem
@pavelzaruba3583
@pavelzaruba3583 6 ай бұрын
A já myslel, že přizná, že je to bouda do třetice na lidi jako elektrokotel a plyn. Prostě když doženete cenu elektřiny na obrovské investici a protnou se Vám křivky nákladů s přímotopem, tak Vám klekne třeba kompresor a jste zase v mínusu. K tomu si připočtěte jako bonus hluk, zástavbový prostor pro strojovnu, servis, revize. Greendeal nevěřím a zůstávám u uhlí, benzínu a handmade soláru bez dotace. Teda jen do doby, kdy se budu muset "svobodně" rozhodnout, že si to čerpadlo dám.
@horvatservis
@horvatservis 6 ай бұрын
Ďakujem za Váš názor
@jirisimon8920
@jirisimon8920 6 ай бұрын
Tepelne cerpadlo neni od toho aby slouzilo lidem, ale aby slouzilo ekonomickym zajmum vybranych podnikatelu na vrcholu pyramidy. Nic to nevytopi, dalsi penize jdou do zatepleni ci stavby predrazeneho baraku podle cim dal prisnejsich smernic. A to nemluvim o elektrine, ktera se bude pohybovat hlavne nahoru.
@horvatservis
@horvatservis 6 ай бұрын
Ďakujem za Váš názor.
@mio2310
@mio2310 6 ай бұрын
Vdaka za kazde vase video
@horvatservis
@horvatservis 6 ай бұрын
Ďakujem
@davidlopour2440
@davidlopour2440 6 ай бұрын
Nejhorší je mít starý nezatepleny barák o podlahové užitné ploše větší než 130m čtverečních, to je hotová energetická sebevražda, hlavně do budoucnosti..
@horvatservis
@horvatservis 6 ай бұрын
Pozrite si toto video. Tam vysvetľujem čo treba vedieť pri starých domoch kzfaq.info/get/bejne/l9B4mcSHvtfWhpc.htmlsi=tqmWVyPynAcBH2pY
@richardpetrovic8941
@richardpetrovic8941 6 ай бұрын
Toto bežný ľudia nepochopia, stačí im povedať že kúrenie v dome nie je nič iné ako nahrádzanie strát tepla. To znamená - čím lepšia izolácia , tým menšie straty. A domy nedýchajú. Pri dobre izolovaných domoch je nevyhnutné zabezpečiť výmenu vzduchu rekuperáciou.
@horvatservis
@horvatservis 6 ай бұрын
Ja by som ľudí nepodceňoval. Čudovali by ste sa aké majú otázky.
@jirisimon3540
@jirisimon3540 6 ай бұрын
Tak na novostavbu, dom s certifikáciou A0, je tepelné čerpadlo podľa Vás nevhodné?
@horvatservis
@horvatservis 6 ай бұрын
Hovorím niećo také v tom videu?
@hada211
@hada211 6 ай бұрын
👌👌
@horvatservis
@horvatservis 6 ай бұрын
Ďakujem
@SotolaRoman
@SotolaRoman 6 ай бұрын
Právě proto ty předražený kinder vajíčka nekupuju, a nekupuju spoustu jiných věcí, protože vím že se to časem nasčítá, a já tak nerad trávím svůj životní čas vyděláváním peněz v práci která mě nebaví, abych si koupil věci které nepotřebuji, protože chci udělat dojem na lidi, na kterých mi nezáleží, ale chápu že hodně lidí se na to dívá úplně jinak než já. Není nad to v zimě několikrát denně otevřít všechny okna na 5 minut do průvanu, tak dokonale vám žádná rekuperace nevyvětrá, a tepelný ztráty možná nižší než to jedno euro denně, vzhledem k tomu že vzduch nemá příliš velkou tepelnou kapacitu, ale chápu že prodejce rekuperací mě od její koupě odrazovat asi nebude. Mějte se fajn, a díky za vaše videa jsou super👍
@MHKlubzdravia
@MHKlubzdravia 6 ай бұрын
Ďakujem
@horvatservis
@horvatservis 6 ай бұрын
Ďakujem
@barbiebarbie2063
@barbiebarbie2063 6 ай бұрын
Milý p. Horváth. Úvodom by som sa Vám chcela hneď ospravedlniť nakoľko vás asi zasa zdvihnem zo stoličky,aj keď to nie je mojim cieľom. Ja kinder vajička vnukom nekupujem. Nakoľko to je jedna z najhnusnejších odpadov ktoré môže potravinový gigant ponúknúť. A produkuje obrovský plusový plastový odpad. Ale ako prirovnanie mi to vlastne prišlo celkom vhodné !!! Jedno aj druhé je nadhodnotené cenou a slúži na oklamanie spotrebiteľa. Ceny rekuperačný jednotiek sú na smiech. Absolutne nie sú v realite k nákladom na výrobu . A než sa začnete hádať že to výrobcovia.....atd..!! Opakujem,toto vôbec nemierim na vás osobne. Ste predajca a ten má spravidla len maržu. Chcem ukázať na idiotizmus nás kupujúcich. Nechcem tu rozvádzať polemiku na výrobné náklady a tak. Cena spracovania 40/50 kg kovu je známa podľa techník. Cena ostatná tiež. Skôr tu je tá neznáma tá vec ktorá zasa neodznela - a to náklady na bežnú prevádzku,údržbu ,servis a samozrejme čistenie a dezinfekciu. O cenách montáže sa tu nechcem vyjadrovať . Ale keď spočítame skôr uvedené tak tá rekuperácia už vôbec nemusí byť len to jedno vajíčko. A o tom sa už ani nechcem zmieňovať ,že zanedbanie výmeny filtra môže vážne poškodiť zdravie nielen dieťaťa ale všetkých ktorý v danom priestore, danú vymoženosť civilizácie s takou vervou využívajú.Tu mi samozrejme začnete oponovať ,že moderné jednotky na toto upozorňujú a bla,bla. Tam mi k nákladom hneď napadlo niečo do plusu z elektroniky, nakoľko sa za 15 rokov zaručene pokazí aspoň raz. Realita ale je taká ,že množstvo ľudí za chvíľu začne špekulovať ako tie servisné intervali obísť ,ogabať. Zasa osobná skúsenosť. A nemôžem im to ani vyčítať. Veď oni vidia zasa len toho technika čo za hodinu schrastil 40€ a vôbec sa nenadrel. Nevidia ten moloch ,čo sa na tom technikovi priživuje. To množstvo školení,kurzov , skúšok ktoré ho nútia vykonať aby vôbec mohol zaklepať na dvere klienta.Poznáte to aj vy a verím ,že máte rovnaký názor.Prosím nereagujte na to. Osobne by som tu skôr chcela apelovať na zdravý rozum ,, že na čo mi to bude ????,, Potrebujem to ? Ten tichý hukot v pozadí ,tú piplačku okolo toho ? Nepochopte ma zasa zle. Nie som proti tej technologii. Ale musí byť zmysluplná a na správnom mieste. Nie v bytíkoch o 30 m2 ,alebo na dedine kde je krásne čistý vzduch ,skôr do veľkých celkov kde to je už základná potreba alebo kde je vysoká prašnosť a takto si aj pomáhame zároveň i túto znižovať. A nie cpať to ľudom za každú cenu veď sa musí šetriť a ked to nebudeš mať tak si sebec a okrádaš budúce generácie. Osobne si myslím,že v normálnom byte, dome táto technológia absolutne nechýba. Okná už majú mikroventilácie a náš životný štýl je väčšinou pohybový,takže otvárame ,zatvárame dvere dosť často. A tesnosť budov....... to je tiež kapitola. JA radšej vyvetrám, dostanem do domu i čerstvú vôňu, pokochám sa okolím,zahradou. Trošku sa rozhýbem . A ušetrím 4/6/8 tisíc € plus dvojnádobok za celoživotnú funkčnosť takého zariadenia. Tu by som vás p. Horvát chcela poprosiť nereagujte na moje nezmysly, obaja máme už čas cennejší tak si to ušetrime. Písala som to ako právo komentu,pre tých ktorých to zaujme, a takto chcem prispieť aby ľudia kupovali naozaj len to čo potrebujú. Aby sa naša planéta nezaťažovala množstvom odpadu ,čo nikto nechcel ale niekto im to predal lebo mal dar presviedčania . Osobne som presvedčená ,že vy k nim nepatríte . A ešte že k tým potrebným pre ľuďkov nepatrí ani to kinderko. Keď sa zamyslíme nad tým vajíčkom, tak možno aj nad tým čo som písala. Prajem pekný deň ,mamičkám slnečný nech sa im suší prádlo na slnku .
@karelventil2647
@karelventil2647 6 ай бұрын
To je logické. Největší problém je získávat při mínusových teplotách ještě nějaké teplo ze vzduchu. To se už nevyplatí a topení se prodražuje. Jak tohle chce slavná EU vyřešit? Jedině ke každému městu atomový reaktor, jinak to nevidím.
@horvatservis
@horvatservis 6 ай бұрын
Ďakujem
@jakubsvozil3502
@jakubsvozil3502 6 ай бұрын
Dobrý den, potřebuji vést rozvody viditelné v obyvatelném prostoru (industriální styl). Je možné tyto plastové roury vést například v pohledově přijatelnější spiro rouře? Vešlo by se tam? Samotné spiro mi připadá nevýhodné z hlediska hluku risk.
@horvatservis
@horvatservis 6 ай бұрын
Ak použijte Spiro rúru ako dekoráciu a vzduch bude prúdiť v plastovej rúra tak áno. Spiro rúra sa bežne používajp vo vzduchotechnike. Ja sám mám doma rozvody sp spirorúrami no žiaľ o tom hluku resp šírení hluku medzi Spirirúrou a týmito plastovými rúrami si myslím opak čo Vy. Plastové rúry majú hygieničkú vystelku a nemajú vo snútri závit ako Spiro potrubie -na tieto výstupky naráža prudiaci vzduch. A skúste poklepať železom po Spiro rúre a po plastovej rúre čo vydáva väčší hluk?
@viliamkuzma2968
@viliamkuzma2968 6 ай бұрын
Pan Horvat, takto polopatistivky snaď tu ešte nebolo vysvetlene, už zopar ľuďom som už vysvetľoval že v staršom dome po inštalcii budu veľmi sklamani a budu topiť elekt. špiralami, elektriny sa nedoplatia, čech Sykora to tiež veľmi dobre popisuje, aj dava priklady voda-voda, zem - voda a stale sa tie otazky točia stale dookola, pozdravujem.
@horvatservis
@horvatservis 6 ай бұрын
Ďakujem
@ivanjancek7893
@ivanjancek7893 6 ай бұрын
to su taje sprostosti co tu trepete, picu sa vyznate,,a motate ludom hlavy...Samsung EHS mono quiet 8k AW mam nanontovany na starej bude nezateplenej, a na radiatoroch si mozes smazit prazenicu...spoteba EN je velmi nizka,, tak tu netaeajte, a spiralami kuria debili co maju lacne haraburdy a instalateria z hornej marikovej...
@horvatservis
@horvatservis 6 ай бұрын
Ďakujem
@horvatservis
@horvatservis 6 ай бұрын
Včera som nahral video prave pre staršie domy na čo by mali myslieť je na mojom KZfaq kanáli
@BZE-dt6di
@BZE-dt6di 6 ай бұрын
Asi mi něco uniklo. Kde je to šokující zjištění ztráty tepla? Kolik kWh se v praxi ztratí odtáváním zledovatělého výparníku? Nejen z důvodu této ztráty bych si tepelné čerpadlo vzduch-voda nikdy nepořídil, nehledě na to, že to, co máte na obrázcích, nejsou tepelné čerpadla konstruovaná pro zimní provoz, ale klimatizační jednotky primárně určené a navrhované pro chlazení v létě. Něco o tom vím. Jedině tepelné čerpadlo země-voda. Ale kdo chce kam, že....
@horvatservis
@horvatservis 6 ай бұрын
Ďakujem
@romanmihal6993
@romanmihal6993 6 ай бұрын
Nekúpiť ho.
@horvatservis
@horvatservis 6 ай бұрын
Ďakujem
@dusanholak9560
@dusanholak9560 6 ай бұрын
☢️☢️☢️☢️☢️☢️☢️☢️☢️🚀🚀🚀🚀🚀🚀🚀🇪🇺🇪🇺🇪🇺🇪🇺🇪🇺🇪🇺🇪🇺🇪🇺🇪🇺🇪🇺 Séru ti na celé tepelné zkurvené čerpadlo!!!!!!!!!!!!🤮🤮🤮🤮🤮🤮🤮🤮
@ivb56
@ivb56 6 ай бұрын
Krásne vysvetlené. Vďaka.
@horvatservis
@horvatservis 6 ай бұрын
Ďakujem
@jurajkubis4919
@jurajkubis4919 6 ай бұрын
Máte vo všetkom pravdu. Len neviem nepočul som v tomto videu asi podľa mňa ešte podstatnejšie veci o tepelných cerpadlach a to je zdroj tepla odkiaľ sa získa. Teplo zo zeme, zo vzduchu alebo z vody alebo z hĺbkového vrtu. Ja som si zisťoval asi rok a pol informácie o TČ lebo som tomu akosi nerozumel ale teraz mi to príde úplne jednoduchá vec, a kde sa ozaj fizika oklamať nedá. Ale to treba aby ľuďom niekto povedal rečou ktorej rozumejú. Je to na dlhšiu debatu. V podstate v princípe čím lepší zdroj tepla tým lepší výkon TČ a tým nižšia spotreba el energie a tým nižšie namáhanie a opotrebovanie TČ teda tým dlhšia životnosť vášho vykurovania. To je celá veda o tep čerpadlach. Bývam v bungalove 9x13 m dokončenie 2022. V Javornikoch. Sme štvorčlenná rodina. Za rok od leta 2022 do leta 2023 za dvanásť mesiacov som platil mesačne 70eur za účet elktriky. V tom je zahrnuté kúrenie samozrejme. Je to veľa, málo?? Nemám žiadne doplnkové kúrenie. Len špirálu v bojlery ktorá ešte nikdy nezapla. Zima bola nič moc sme zvyknutí v tomto regióne na tuhšie zimy ale predsa tu bolo tri dni v kuse menej ako -8 cez deň. V noci ešte menej. Dom je nezateplený obvodový múr 44cm kvadra. Odkedy to boli zapnúť ani raz som pri tom kotle nebol. Akurát chodím pozerať koľko je vonku stupňov. Meria si to samo a podľa toho si to aj kúri. Dúfam že to pobeží čo najdlhšie.
@horvatservis
@horvatservis 6 ай бұрын
Ďakujem za Vašu skúsenosť pripravujem video o COP a tam mám pripravené práve ten zdroj od ktorého sa teplo odoberá. Či je to vzduch, voda alebo zem.
@lohbergerpavel3855
@lohbergerpavel3855 6 ай бұрын
Pokud bude brát teplo ze země (kolektor,vrt). Nemusíte si dělat starosti,jestli stihne vytápět dům. V zemi je stabilní teplo celou zimu. V tomto případě křivku kterou pán ukazuje asi nemá smysl. Maximálně jen zjistit jak velké TČ je třeba. Protože vstupní teplota ze země je stabilní.
@horvatservis
@horvatservis 6 ай бұрын
@@lohbergerpavel3855 Prečo si myslíte že som to video natočil?
@marianmika8674
@marianmika8674 6 ай бұрын
fizika sa oklamať môže, ale fyzika nie
@horvatservis
@horvatservis 6 ай бұрын
@@marianmika8674 Ďakujem
@dusandusan8366
@dusandusan8366 6 ай бұрын
Zajímalo by mě zda se nějakým type tč dá ohřívat jen tuv,zda třeba bazénovým nebo ne,mám doma topení peletou a dřevem,ale chtěl bych od konce jara do podzimu ohřívat vodu pro domácnost jen čerpadlem,vím že se dělají i bojlery s tč zabudovaným,ale zase to hučí doma,takže zda je možnost mít veku jednotku pro ohřev pouze tuv a případně jakou?
@horvatservis
@horvatservis 6 ай бұрын
Ano môžete použiť TČ aj na ohrev TUV no vysokoteplotné teda s teplotou vody 55. Pozor však na legionelu treba tam mať aj elektrické špirály a raz za týždeň vyhriať vodu nad 70 stupňov. To Vám. TČ nedokáźe pretoźe ma vodu o teplote spomínaných 55 stupňov.
@dusandusan8366
@dusandusan8366 6 ай бұрын
D@@horvatservis Děkuji za info,koukal jsem na netu,že prodávají tč pro ohřev bazénu,stačilo by to na ohřev vody?Protože jsem nenašel vyloženě pro ohřev vody nic,bud na bazén a nebo na topení,keré už je ale zbytečně drahé pak pokud se použije jen na tuv
@horvatservis
@horvatservis 6 ай бұрын
Bazén potrebuje oveľa nožšiu teplotu oko TÚV
@Marcel-dj3nd
@Marcel-dj3nd 6 ай бұрын
Stále riešite novostavby väčší problém hlavne na východe sú obrovské domy s čias komunizmu toto riešte
@horvatservis
@horvatservis 6 ай бұрын
Pripravujem video pre rekonštrukcie starších domov s informáciami ktoré by mal stavebník vedieť. Sledujte môj KZfaq kanál pridám ho tam.
@barbiebarbie2063
@barbiebarbie2063 6 ай бұрын
To je pravda. Sama som bola na návšteve kde nám ukázali dom o 6 izbách plus hala a bývali v kuchyňke s izbou v pivnici ( teda na prízemí !!) ,kde nás aj pohostili . Pri otázke - koľko musia kúriť ??? bola odpoveď že v zime hore nekúria a voda sa vypúšťa 🤣🤣🤣🤣. Aj to by mohlo byť riešenie ? Nie?!
@horvatservis
@horvatservis 6 ай бұрын
@@barbiebarbie2063 Ja by som sa nerad zaoberal všeobecnými otázkami. Mojimy zákaznikmi sú stavebníci rodinných domov a im dávam v mojich videách informácie a nie som zameraný na riešenie problémov celej planéty. To majú v rukách politici a ja som podnikateľ, ktorý rieši problémy mojich zákaznikov.
@tomaskonopac9431
@tomaskonopac9431 6 ай бұрын
Jo přesně tak to je právě problém všech tepelných čerpadel. A to že se nehodí do lokalit, kde klesají teploty pod -10 st. Celsia. Další problém je i teplota výstupního média což výrazně ovlivňuje účinnost toho tepelného čerpadla.
@horvatservis
@horvatservis 6 ай бұрын
Ďakujem za komentár
@BZE-dt6di
@BZE-dt6di 6 ай бұрын
Upřesnil bych to. Je to problém klimajednotek vzduch-voda, který se jen říká tepelné čerpadlo. U skutečných tepelných čerpadel systému země-voda tento problé neexistuje a žádné body bivalence se neřeší. Výkon v zimě neklesá a netopíte elektrickým přímotopem, který je skrytou součástí tepelných čerpadel vzduch-voda. Proč asi se COP vzducháčů udává při +5 či 7°C? Vypadá to hezky, zákazník na to snadněji skočí. COP při -15 se blíží 1. U systému země-voda je běžný skutečný ENERGETICKÝ topný faktor za celé topné období kolem 3,8-4. Jako další problém vidím neskutečně předražená vzduchová čerpadla, asi mají kompresory ze zlata. Vzduch-voda nikdy.
@horvatservis
@horvatservis 6 ай бұрын
Ďakujem
@Putin446
@Putin446 6 ай бұрын
Kdyz ptáčka lapaji pěkně mu spivaji,mám tarif D 56 nejlevnější a teď to budou zdrazovat, cv Německu to stejný je tam velká mela!!😂😂
@horvatservis
@horvatservis 6 ай бұрын
Mate pocit že Vás klamem alebo chcem oklamať? Nikoho nenútim do ničoho. Vo videu informujem rovnako ako ste možno Vy informovali o to čo Vy robíte. Viete Vy alebo hocikto iný aké budú ceny dreva, uhlia, plynu, elektriky o rok o 5 či 10 a viac rokov? Nikto to nevie.
@Putin446
@Putin446 6 ай бұрын
Zapoměl říct že to bude nejdražší topeni v budoucnu!! Klasika bude drevo. Mám dvoupodlažní barák zateplený když chci mít teplo je to 100000 Kč
@horvatservis
@horvatservis 6 ай бұрын
Kto dnes vie aké budú v budúcnosti ceny energií? Vy to viete? Ja to neviem.
@barbiebarbie2063
@barbiebarbie2063 6 ай бұрын
Ľahko sa môže stať ,že na každý vypílený strom budete musieť mať gleit, nech už máte hocijaký veľký les.A samozrejme poplatok za ten gleit. Rovnako ale neni žiadna záruka ani na elektriku. To vám potvdí každý tretí ukrajinec. Logicky z toho vyplýva mať barák s minimálnymi stratami a z minimálnych nákladov. To ale akosi nejde do seba ! Alebo ano ?! Pouvažujme.
@horvatservis
@horvatservis 6 ай бұрын
@@barbiebarbie2063 Počkajte si na moje video o rekonštrukcií kde prvá vec čo hovorím je obvodový plášť. Ja nezarábam na zatepľovaní no je to prvá vec ktorú odporúčam pre staršie domy.
@jirkasirka8693
@jirkasirka8693 6 ай бұрын
Po 15-ti letech (cca) navíc příjde větší rekonstrukce. To už budu v důchodě. Myslím si, že na to v té době nebudu mít. Co pak s celým tím systémem? Vyhodit?
@horvatservis
@horvatservis 6 ай бұрын
Nerozumiem. To koľko vydrží zariadenie v činnosti závisí aj toho ako sa majiteľ zariadenia oň stará. Ja mám dima klimatizácie Daikin od roku 2005. Čiže 19- tý rok a tiež som už dôchodca (66).
@jirkasirka8693
@jirkasirka8693 6 ай бұрын
@@horvatservis 19 stará elektronika už asi nevydrží moc dlouho. Myslím, že do toho zařízení už brzy budete muset investovat větší částku.
@horvatservis
@horvatservis 6 ай бұрын
@@jirkasirka8693 Vydrží pretože si ju servisujem
@ivanacankarova2691
@ivanacankarova2691 6 ай бұрын
Děkuji pane Horváth TC máme první zimu ,dekuji za inspirativní informace.Prosila bych radu jak vyřešit prepadovou vodu pod TC ma.e kolem kluziště 😢.
@horvatservis
@horvatservis 6 ай бұрын
Dobrý deň pani Cankarová. Dobre je urobiť pod tepelným čerpadlom kde chcete aby Vám vsiakovala voda štrkové lôžko. Ak by to nestačilo tak potom rúrku na spodok toho lôžka a prípadne odporovy drôt ale to len vtedy ak by teplota vody ktorá steká pri odparovaní to vyžadovala. Ja mám doma aj v práci TČ o výkone 18kW ( menovitý výkon) a mám iba štrkové vložka a stačí mi odtekať a bývam v Žiline. Postačuje takáto odpoved'?
@vladimiralena9129
@vladimiralena9129 6 ай бұрын
👍
@horvatservis
@horvatservis 6 ай бұрын
Ďakujem
@jozefsevcik6386
@jozefsevcik6386 6 ай бұрын
Jednoduché a perfektné zároveň.
@horvatservis
@horvatservis 6 ай бұрын
Ďakujem