Пікірлер
@marek_inz
@marek_inz Күн бұрын
Panowie a jeśli mam glebę w której do 60-80cm mam czarną glebę a poniżej równe odcięcie i zaczyna się glina ok 10-15cm. Poniżej ił biało-niebieski (niebieski jak zanieczyścimy gliną z wykopu opony to po wyschnięciu mamy taki lekko niebiesko-błękitny kolor). Dodam że to teren naturalnej doliny w Wielkopolsce. Na mapach geodezyjnych opisane jako gliny zwałowe. Gleba się marze, jest ciężka i gliniasta, uprawiana orkowo. Poziom próchnicy nie badany ale co roku wnoszone jest sporo materii organicznej z kompostów i wywaru pogorzelnianego. Ciekawi mnie opis mojej gleby ale nie wiem czego szukać bo mam nietypowo bardzo dużo "czarnej ziemi". Bonitacja 3A, pewnie dlatego że nachylenie w kierunku rowu melioracyjnego jest spore. Dżdżownice podczas wykopu spotykane na głębokości nawet 1,4m Czy jeśli nie ma zagęszczenia a pH jest w zakresie 6.5-6.8 w badaniach stacji i około blisko 7 na papierku lakmusowym ale poziom magnezu jest niski to jak mogę poprawić poziom magnezu nie podnosząc pH za mocno?
@user-mc3eh2pd6q
@user-mc3eh2pd6q Күн бұрын
Jeżeli na mapie jest A, to klasyfikator widział tam glebę płową z wyraźnie zachowanym poziomem eluwialnym (w profilu glebowym opisywanym w filmie go nie widać). Natomiast obecny miąższu poziom próchniczny o czarnej barwie może być skutkiem akumulacji materiałów deluwialnych (bez wizji terenowej ciężko stwierdzić). Aktualnie może to być gleba płowa próchniczna, lub gleba deluwialne na glebie płowej. Ale to tylko propozycje na podstawie informacji jakie Pan podał. Mówi Pan o magnezie przyswajalnym, czy formie wymiennej? W kontekście podniesienia poziomu magnezu najlepiej zastosować siarczan magnezu, przez 1-2 lata. pH może się delikatnie obniżyć, ale ma Pan zapas. Ten opisywany niebiesko-bialy "ił" to z dużym prawdopodobieństwem efekt gruntowego oglejenia.
@KarolKozowski-ot5bc
@KarolKozowski-ot5bc Күн бұрын
Mega ciekawe informacje 👍
@leavethebabylon
@leavethebabylon Күн бұрын
Nazwisko zobowiązuje. Warto się edukować w temacie gleb, ich uprawy oraz dbania o je prawidłową kulturę.
@KulaXT
@KulaXT Күн бұрын
Ze szczerą przyjemnością zaprosiłbym profesora na swoje gleby :)
@user-mc3eh2pd6q
@user-mc3eh2pd6q Күн бұрын
Bardzo dziękuję za zaproszenie. Grafik mam dość napięty, ale wszystko można zorganizować:)
@mskotnick
@mskotnick Күн бұрын
To jaki jest wg doktora oraz widzów optymalny odczyn gleby np w H2O?
@user-mc3eh2pd6q
@user-mc3eh2pd6q Күн бұрын
Tutaj prawda jest tylko jedna, pH gleb uprawnych powinno kształtować się w zakresie od 6,0 do 7,2. Takie zakres jest optymalny dla przyswajalności większości makroskładników.
@gradam8097
@gradam8097 Күн бұрын
Fajny materiał ale o takich glebach jest sporo materiałów. Brakuje mi info o czarnoziemiach, glebach ciężkich ilastych. Jak sobie z tym radzić?
@epole_kanal
@epole_kanal Күн бұрын
To jest początek serii, mamy nagrane kolejne firmy, gdzie pojawia się także inne gleby, w tym te które wymieniłeś:)
@michakuzma4417
@michakuzma4417 Күн бұрын
Bardzo chetnię obejrzałbym taki odcinek o redzinach. Swietny pomysł z tą serią odcinkow. Wszystko przecież zaczyna sie od gleby. Pozdrawiam.
@epole_kanal
@epole_kanal Күн бұрын
@@michakuzma4417 Mam poczucie, że spełnimy Twoja prośbę;)
@NygussMusic
@NygussMusic Күн бұрын
Nazwisko odpowiednie 😄
@wadysawhoppe1497
@wadysawhoppe1497 Күн бұрын
Nie generalizuję ale goscie z TAKIMI nazwiskami dają radę!
@epole_kanal
@epole_kanal Күн бұрын
@@wadysawhoppe1497 Szukam jakiegoś naukowca o nazwisku Oracz, ale nie mogę znaleźć;)
@tomekparadowski7725
@tomekparadowski7725 Күн бұрын
Odejsc od orki bo do hektara doplacaja 400 zliciszy
@wojciechwalczak8209
@wojciechwalczak8209 Күн бұрын
Jesli ten piasek ma ma 2,5% ptuchnicy to ja mam do 10%=pruchnicy.😂
@epole_kanal
@epole_kanal Күн бұрын
@@wojciechwalczak8209 Piasek, serio? Za bardzo oceniasz kolorem zamiast zwrócić uwagę, na inne właściwości gleby widoczne w filmie :) Jak to jest piasek, to ja jestem mistrzem olimpijskim 😉
@wojciechwalczak8209
@wojciechwalczak8209 Күн бұрын
@@epole_kanal u mnie tak.
@user-mc3eh2pd6q
@user-mc3eh2pd6q Күн бұрын
Warstwa powierzchniowa ma uziarnienie gliny piaszczystej (gleba średnia). W takim utworze 2,5 % próchnicy, czyli około 1,4% Corg można osiągnąć bez problemu. Oczywiście przy odpowiednich praktykach.
@grzegorzlesko9331
@grzegorzlesko9331 Күн бұрын
ta gleba to czysty cymes - chyba piasku nie widziałeś :) Teoretycznie w glebie utrzyma się do 7% próchnicy zatem gratulację takiej kultury gleby!
@jerzyklopotek8455
@jerzyklopotek8455 Күн бұрын
Chciałbym mieć takie gleby na tzw calej powiezrchni gospodarstwa chodz ok _70 % tych gleb wystepuje u mnie ,dodając mój "towar z pieczarkarni można celować w najwyższe plony prz,y najniższych kosxtach . Pozdrawiam Pana Profesora i Pawła .
@jerzyx73
@jerzyx73 Күн бұрын
Każdy odcinek duża dawka wiedzy, dziękuję.
@wojciechwalczak8209
@wojciechwalczak8209 Күн бұрын
Szkoda że na YT nie można dodawać zdjęć.
@epole_kanal
@epole_kanal Күн бұрын
@@wojciechwalczak8209 Jak potrzebujesz porady to wyślij maila na [email protected] Przebije wiadomość do Profesora.
@wojciechwalczak8209
@wojciechwalczak8209 Күн бұрын
@@epole_kanal mam 3 filmiki słabej jakości na moim kanale, nagrane dla Jarka Bandosza.
@epole_kanal
@epole_kanal Күн бұрын
@@wojciechwalczak8209 Oglądaliśmy wczoraj z Profesorem wracając spod wschodniej granicy do Poznania (Nagrywaliśmy kolejne odcinki serii, m.in u Jarka). Niestety niewiele na tych filmach widać, bo ręką Ci się trzęsie:) Glebę masz ciemniejszą, ale też jest ważne jaka jest jej geneza (powstanie), typ i udział poszczególnych frakcji.
@wojciechwalczak8209
@wojciechwalczak8209 Күн бұрын
​@@epole_kanalWielkopolska powiat Pleszew, u nas są 2 i 3 klasy. A renka latała bo stres, to było 3 najlepsze nagranie. Chyba pojadę w niedzielę po dożynkach.
@elespe8167
@elespe8167 Күн бұрын
@@wojciechwalczak8209 Antystresyna pomaga ale nie przeholuj:)
@mariusz_836
@mariusz_836 Күн бұрын
U mnie pole 3b a geodeta kopał a tu piach czysty
@Chiro3C6
@Chiro3C6 Күн бұрын
Ja czytając komentarze na YT ludzi z plonami na V i VI klasie pod 8 ton zauważyłem, że klasowanie w skali Polski jest bardzo różne. Ludzie piszą, że mają w dobrym roku na V klasie 8 ton pszenicy podczas gdy w moim rejonie na V klasie to nie ma co marzyć o zasiewach pszenicy, a co dopiero tyle zebrać
@epole_kanal
@epole_kanal Күн бұрын
@@Chiro3C6 Zgodnie ze sztuką na V klasie pszenica nie ma czego szukać, ale jak wiemy rzeczywistość ma swoje tendencje ;)
@weronikakellas7637
@weronikakellas7637 Күн бұрын
​@@Chiro3C6Profesor też wspomniał, że inaczej się klasyfikuje taka sama glebę, która jest w różnych nachyleniach i np. kamienista. U nas 4b-5-6 lecz wszędzie kamienie i wszędzie górki. Być może bez górek i bez kamieni to już by było od 3b do 5. W tym sezonie na takiej glebie jęczmień ozimy oddał 7 z hakiem. Słyszałam, że 5 to już super słaba gleba na jęczmień.. ale paradoksalnie może nie - po prostu skośne tereny i kamienie zaniżają bonitację, a coś tam tej gliny jest - dodatkowo pH no i mamy plon
@user-mc3eh2pd6q
@user-mc3eh2pd6q Күн бұрын
W klasie IIIb znajdziemy gleby płowe, brunatne, a nawet czarne ziemie wytworzone z piasków. Jednak pod warstwą piaszczystą (na głębokości 60-70 cm) musi występować cięższy utwór (najczęściej glina). Czy w opisywanym przez Pana przypadku ten "piach czysty" był w całym profilu (do 1 metra), czy tylko w warstwie powierzchniowej (40-50 cm)?
@user-mc3eh2pd6q
@user-mc3eh2pd6q Күн бұрын
​@@weronikakellas7637 Dokładnie tak jak Pani napisała. Ukształtowanie terenu (pagórki, duże spadki itd.) obniża klasę bonitacyjną gleby ze względu na warunki uprawy (wyższe spalanie, zużywanie sprzętu itd.). Natomiast właściwości chemiczne, fizyczne samych gleb są identyczne jak na tożsamych typologicznie glebach w terenach płaskich.
@grzegorzlesko9331
@grzegorzlesko9331 Күн бұрын
bardzo pouczające , zdaje się profesor nie odpowiedział na pytanie czemu w tym typie gleby jest problem z podsiąkaniem. Za nisko jest woda gruntowa ?
@Chiro3C6
@Chiro3C6 Күн бұрын
No właśnie powiedział, że za nisko jest woda gruntowa. I w tym momencie profesor obalił w połowie mit jakoby głębosz polepszał podsiąkanie. Bo polepsza, ale tylko tam gdzie jest blisko do wód gruntowych
@user-mc3eh2pd6q
@user-mc3eh2pd6q Күн бұрын
Głęboszowanie bezpośrednio nie wpływa na podsiąk kapilarny, a poprawia warunki glebowe w kontekście głębokiego korzenienia się roślin. Pamiętajmy, że to korzenie roślin poprzez siłę ssąca włosników są wstanie podciągać wodę (podsiąk kapilarny) z głębszych warstw gleby - oczywiście jeżeli ta woda jest w zasięgu. Jeżeli wody gruntowe są na kilku metrach (tak jak to ma miejsce w terenie pokazanym na filmie) żadna roślina z nich nie skorzysta.
@elespe8167
@elespe8167 Күн бұрын
@@Chiro3C6 Mechaniczna ingerencja w strukturę gleby niszczy kapilary, przerywa podsiąkanie
@user-mc3eh2pd6q
@user-mc3eh2pd6q Күн бұрын
@@elespe8167 Oczywiście każda mechaniczna ingerencja niszczy naturalny układ gleby, w tym połączenia kanalików glebowych. Jednak zabieg głęboszowania (szczególnie na mocno zbitych glebach) umożliwia dojście korzeniom roślin do głębszych warstw gleby, gdzie te naturalne połączenia występują. Dyskutując o podsiąku kapilarnym musimy pamiętać, że zjawisko to jest silnie skorelowane z uziarnieniem gleby. Dla przykładu w piaskach gliniastych wysokość podsiąku kapilarnego szacowana jest na 20-50 cm, w glinie piaszczystej ok. 50-60 cm, podczas gdy w ciężkich utworach ilastych to może być jedynie kilka centymetrów. Przykład: rzepak korzeniący się na 100-120 cm w utworze gliniastym spokojnie skorzysta z wody gruntowej która będzie występować na głębokości 140-160 cm lub płycej. I powierzchniowa uprawa mechaniczna w żaden sposób tego zjawiska nie zaburzy.
@MateuszMaciejewski-f7k
@MateuszMaciejewski-f7k Күн бұрын
Ile azotu nalezy dac na sciernisko po kukurydzy przed siewem pszenicy ozimej? Jaki nawoz najlepiej zastosowac ? Mocznik? Salmag? Saletrzak ?
@epole_kanal
@epole_kanal Күн бұрын
@@MateuszMaciejewski-f7k 20-30kg w czystym składniku. Forma jest drugorzędna, jednak jak jest sucho to ten azot może nie być w pełni wykorzystany, więc forma płynna w postaci RSM będzie działać szybciej. Pamiętaj, że zamiast azotu możesz dać wapno. Kukurydza na kiszonkę?
@FARMERSONagro
@FARMERSONagro 2 күн бұрын
Idealne rozwiązanie 👍🏻
@MamGadane
@MamGadane 2 күн бұрын
Czy panowie konstruktorzy są w stanie określić wagę przystawki uprawowej - przodu ST-ka ? Chodzi nawet bez tego siewnika nawozowego 😀
@calo8569
@calo8569 2 күн бұрын
Tak oczywiście. Sam agregat bez podsiewacza waży ok 900kg. Pozdrawiam 🙂
@PasiekaDolinaBialki
@PasiekaDolinaBialki 2 күн бұрын
Ja mam pytanie co Pan profesor myśli o regeneracji ziemi poprzez powrót do wypasu rotacyjnego przeżuwaczy oraz następnie drobiu grzebiącego szczególnie na ugorach nieużytkach i ziemiach szczególnie ubogich. w zimie natomiast wypas balotowy.
@sopelmen
@sopelmen 2 күн бұрын
To naprawdę świetny kanał z bardzo wartościowymi materiałami.
@epole_kanal
@epole_kanal 2 күн бұрын
Dzieki za ocenę! Dużo tutaj ważnych treści
@AdamWójcik-m1v
@AdamWójcik-m1v 2 күн бұрын
To w piątkowie
@M.stanciak
@M.stanciak 3 күн бұрын
No i cos co mnie razi strasznie , z dumą- ja nie urzywam glifosatu , paradox jest taki ze dzięki tej nagonce , glifo jest chyba najlepiej przebadana sub cz. a co myślicie że cała reszta stosowana na rosline na plon , przecież fungicydy na klos są lane bezpośrednio na wyksztalcone ziarno , cała reszta nalistnych to co to woda jest ??? ale nie ; wysoczy taki toche na biało i,, ja nie urzywam glifosatu,, , no spoko nie urzywasz sub która jest stosowana głównie na sciernisko u nas. preparat wchłaniający sie przez liście na pole gdzie jeszcze nie ma rośliny uprawnej - no chwała ci za to planeta jest ocalona . A nie czekaj 75% swiata może siać odmiany RR i wala glifo bezpośredio na rosliny uprawne . przepraszam za uszczypliwośc ale lubie dosadnie czasem o czymś powiedzieć
@epole_kanal
@epole_kanal 3 күн бұрын
Wez pod uwagę w jakim kontekście to Grzegorz powiedział. W kontekście pojawiających się z każdej strony krytycznych zarzutów co do bezorki, gdzie głównym argumentem przeciw jest stosowanie glifosatu. Trochę teraz sam piszesz zgodnie z tą polaryzacja coca cola vs pepsi, czy Lech vs Legia ;) Pozdrawiam i dzięki jak zwykle za oglądanie i komentarze :)
@M.stanciak
@M.stanciak 2 күн бұрын
@@epole_kanal Ok , ale bardziej jest to odbierane jak tłumaczenie oskarżonego , czyli nie ma mowy o tym jak jest u nas stosowany glifo , w jakich dawkach i jak go stosuja za granicą , tylko jest odrazu ostra obrona - ludzie mówią ze stosujemy- no ja nie stosuje ani grama,, rozumiecie odrazu podprogowo uświadamiamy odbiorce ze ci co stosuja to zło wcielone , bo ja nie stosuje . nie wiem czy dobrze to ujołem bo pisze na szybko w trasie .
@M.stanciak
@M.stanciak 3 күн бұрын
Troche nie rozumiem , gościu kupił siewnik za 400tysięcy do siewu pasowego , i mimo to dręczy ta glebę uprawkami , ja wiem płytko ale zawsze , odsłania napowietrza wysusza warstwe gdzie sie w bezorce gromadzi najwięcej pruchnicy , troche to takie przeczenie ideii striptilu.
@epole_kanal
@epole_kanal 3 күн бұрын
Jakoś te samosiewy musi zwalczyć, tym bardziej jeżeli nie stosuje glifosatu. I nie jest to nic niezwykłego, wielu to robi (byle płytko). Tym bardziej jak jest więcej czasu między zbiorem, a siewem
@M.stanciak
@M.stanciak 3 күн бұрын
Tak sobie słucham i czytam komętarze ( nie tylko tutaj na tym kanale) , i nie moge wyjść z podziwu jak ludzie podchodzą do niektórych tematów , jes bóg nie ma boga , PO -PIS, lech legia , coca cola pepsi , Orka bezorka. jak by to jakas świętoś religia była , zobaczycie jeszcze pługi przeprosicie , itd itd , może ja mam łatwiej bo nie byłem uczony przez ojca jak orać pole . koledzy to tylko ziemia , nic niezwykłego , czy to orzesz czy poredlisz ważne zeby ci sie udawało i wazne zeby ekonoia była na plus .
@M.stanciak
@M.stanciak 3 күн бұрын
drobna uwaga , wy nie dbaliście o materie organiczną tylko nie umieliście zagospodarowac słomy z powodu maszyn , o materię to ja dbam , rozdrabniam słomę sieje na to tęgi poplon i na to daje kupiony obornik 30-60 ton , to jest dbanie o materie organiczną :)
@M.stanciak
@M.stanciak 3 күн бұрын
Spoko odcinek i widać ze konkterny gościu .
@rolnik25
@rolnik25 3 күн бұрын
Paweł do ladiwy nie trzeba dołożyć z 1,5 litra metazachloru?
@epole_kanal
@epole_kanal 3 күн бұрын
@@rolnik25 Nie trzeba
@epole_kanal
@epole_kanal 3 күн бұрын
Cały odcinek znajdziesz tutaj: kzfaq.info/get/bejne/pNSen9t7qLi6g5s.html
@Jozef_320
@Jozef_320 3 күн бұрын
Tego młota nie wpuściłbym na pole mie potrafi uszanować cieżkiej pracy rolnika
@gerardcvx8807
@gerardcvx8807 4 күн бұрын
Czym zwalczyć powój polny w rzepaku. Poszła doglebowka ale jakoś nie zareagował na to. Czy powschodowo da sie z tym coś zrobić?
@epole_kanal
@epole_kanal 3 күн бұрын
Na bank powój, czy raczej rdestowka powojowata?
@gerardcvx8807
@gerardcvx8807 3 күн бұрын
@@epole_kanal na 100% powoj polny
@epole_kanal
@epole_kanal 4 күн бұрын
Cały odcinek tutaj: kzfaq.info/get/bejne/pNSen9t7qLi6g5s.html
@KulaXT
@KulaXT 4 күн бұрын
Świetnie się Grześka słucha :) Gratuluję merytorycznej rozmowy :)
@bartomiejpiskorski1551
@bartomiejpiskorski1551 4 күн бұрын
Super wiedza oraz podejście do gleby. Powodzenia :)
@wojtekszewczyk1522
@wojtekszewczyk1522 4 күн бұрын
W piatek bociany jeszcze były okolica Lublina
@gosc147
@gosc147 4 күн бұрын
Jakos pan chyba sie zorientowal ,ze moje uwagi nie sa po to by sypac piach w tryby.jJest You tober AgroMazury .co prawda przeciwnik beorki ale pokazuje dlaczego nie .moze warto by z nim zrobic odcinek?
@Jozef_320
@Jozef_320 4 күн бұрын
Jeszcze jedna stara praktyka by nie wjeżdżać czesto sprzętem na pole to wsiewki poplonów w zboze nadługo przed żniwami i mamy rozwiązany problem z uprawkani pożniwnymi nie jestem rolnikiem ale śledzę technologię upraw geby interesuję się bo mam do uprawy 15 arów i o dziwo przy stosowaniu mikroorganizmow ph jest w przedziale 6- 7,5
@Jozef_320
@Jozef_320 4 күн бұрын
Mało jest tu mowione o mikroorganizmach ktore mają bardzo duży wpływ na zdrową glebę a pozatym rozkładają słomę i resztki pożniwne
@dawidscania4975
@dawidscania4975 4 күн бұрын
Hej Paweł! A może poszukałbyś jakiegoś rolnika w Polsce który bawi się w na podobnym poziomie, jak Twój gość na filmie w bezorke bądź juz raczej w strip till, tyle że ma hodowle i duże ilosci obornika. Nie oszukujmy się ale północno wschodnia Polska mlekiem i gnojówką stoi więc myślę że taki temat zagospodarowania obornika w strip tillu niejednego by zaciekwaił.
@epole_kanal
@epole_kanal 4 күн бұрын
Ciekawy temat i przy okazji dużo wątpliwości. Spróbuję:)
@bobo32314
@bobo32314 4 күн бұрын
Lepiej się zastanówcie poprawić ceny i zmniejszyć import z uk
@Bysiuwiejski
@Bysiuwiejski 4 күн бұрын
Fachowy wykład dziękuję - ta maszyna z łapami którą nazywasz to brona mulczowa ??? Czy gleboszujesz pola po długości ? Ten sposób uprawy bez wałów dość ciekawie brzmi ale czy trafiłeś na bardzo suchą jesień ? I jeszcze jedno - poplony które stosujesz to jakieś ciekawe mieszanki ? I dalej czy może próbowałeś poplon pomiędzy plodozmaianem zboża - zboża ? Ja próbuje w tym roku ale rezultatów jeszcze nie znam Dziękuję
@Baby-xk1hu
@Baby-xk1hu 4 күн бұрын
To teraz pytanie. Rzepak posiany i zrobiony zabieg herbicydowy przedwschodowy, dwa dni po siewie przyszła ulewa. Już się robi skorupa na polu, dodatkowo miejscami popłynęła ziemia. Jak podejść to tematu? Wałowanie pola? Ruszyć lekko lekkimi bronami? Przesiać samym siewnikiem?
@epole_kanal
@epole_kanal 4 күн бұрын
Jak się da to spróbowałbym przejechać lekkimi bronami
@Baby-xk1hu
@Baby-xk1hu 3 күн бұрын
@@epole_kanal a jaki to będzie miało wpływ na herbicyd doglebowy? Obecnie część roślin pojawiła się na wierzchu
@epole_kanal
@epole_kanal 3 күн бұрын
@@Baby-xk1hu To zależy jak ten deszcz przemieścił doglebowke. Po wzruszeniu gleby (jakimkolwiek) jest ryzyko, że chwasty zaczną wschodzić, tym bardziej jak doglebowka sie przeplukala
@jarekbandosz
@jarekbandosz 4 күн бұрын
Część. Fajny merytoryczny odcinek. Technologia claydon byla stworzona na potrzeby gospodarstwa zalozyciela firmy . Bardzo ciezkie i mokre gleby. (Anglia) Dlatego nie ma w niej zadnych wałów. W mojej okolicy pracuje taki siewnik i kilka innych do siewu pasowego. Tak jak wspomniano kluczem jest poznanie potrzeb wlasnych gleb i dopiero dobieranie narzedzi do uprawy. U nas w większości rolnik kupuję maszyne i na sile ja uprawia Pozdrawiam
@Folowaty
@Folowaty 4 күн бұрын
Co sądzisz o takim rozwiązaniu? Czy w Twoich glebach praca maszyny z wałem jest konieczna?
@jarekbandosz
@jarekbandosz 4 күн бұрын
@@Folowaty będę robił bardzo podobny agregat
@pawekubacka4175
@pawekubacka4175 5 күн бұрын
Albo mi omknęło, albo zabrakło kilku zdań na temat płodozmianu w gospodarstwie. Fajnie się Pana Grzegorza słucha, siewnik super. Pozdrawiam
@epole_kanal
@epole_kanal 4 күн бұрын
@@pawekubacka4175 Będzie okazja, żeby dograć;)
@bobo32314
@bobo32314 5 күн бұрын
Głębosz jest niezbędny w każdym systemie uprawy
@user-nk4sr8hj2l
@user-nk4sr8hj2l 5 күн бұрын
Uprawa bezpluzna nieeewyyybaaczaaaa błędów 😃 A pług wszystkie schowa !
@epole_kanal
@epole_kanal 5 күн бұрын
@@user-nk4sr8hj2l To prawda, pytanie co lepsze? Chowanie błędów jest dobre do czasu ;)
@user-nk4sr8hj2l
@user-nk4sr8hj2l 5 күн бұрын
@@epole_kanal zapewne uprawa bezpluzna , ja już 7 rok bez pługa 🙂 Na początku różni było , glifosatu nie używam też , mechanicznie tak jak pan Grzegorz
@predator8764
@predator8764 5 күн бұрын
Bardzo mądrze gada polać Mu!
@malinalbe
@malinalbe 5 күн бұрын
Powoli nasze rolnictwo przestawia się do systemów bez orki ale moim zdaniem ja calkowicie z pługa nie zrezygnuję.
@epole_kanal
@epole_kanal 5 күн бұрын
@@malinalbe Każdy najlepiej zna swoje pola, każdy tez ma prawo do własnych decyzji. Ważne, żeby analizować to co się robi i szukać inspiracji :)
@elespe8167
@elespe8167 5 күн бұрын
Mimo że drugą dekadę ciągnę bez pługa to nie podoba mi sie premiowanie/przymuszanie administracyjne do odchodzenia od niego. Ochrona gleby nie może być ważniejsza od ochrony własności, prawa do dysponowania nią.
@jerzyklopotek8455
@jerzyklopotek8455 2 күн бұрын
Nie orze juz 8 lat i sie z Tobą zgadzam ​ w 100 % @@elespe8167
@adams6046
@adams6046 5 күн бұрын
Zgadzam się w 100%, uprawa nie jest prosta,jak całe rolnictwo ale potem gleba opłaca. Bardzo fajny rolnik, umiejacy się grzecznie i fachowo wypowiedzieć,pamietam ze strajków. Pozdrawiam
@ceres8528
@ceres8528 5 күн бұрын
Pokazcie jak ten rzrpak powschodził po tym sprzęcie.
@epole_kanal
@epole_kanal 5 күн бұрын
@@ceres8528 pewnie, siew był we wtorek. Wrzucimy relacje jako post na YT.
@Pawelggshe
@Pawelggshe 5 күн бұрын
A jak ma byc? Myslisz ze bedzie lipa? Dam sobie uciąć jajaca ze jak wszystko bylo ustawione tak jak trzeba to wschody będą ponad 90%
@elespe8167
@elespe8167 5 күн бұрын
@@Pawelggshe Tomasz, nie uwierzy jak palucha nie wsadzi:)
@rafal8861
@rafal8861 5 күн бұрын
Bellar i kliper ponad 300zl/ha powodzenia życzę przy tych cenach.
@epole_kanal
@epole_kanal 5 күн бұрын
@@rafal8861 Ten produkt od początku jest jednym z droższych, ale dzięki wysokiej skuteczności nie przeszkadza to w tym, żeby był coraz bardziej popularny. LaDiva jest tańsza ;) Poza tym pamiętaj, że tani zabieg na chwasty + poprawka, często wychodzi w podobnych pieniądzach. Oczywiście, nie każdy tani zabieg musi być nieskuteczny, ale przy doglebowkach i suszy to częste zjawisko na trudnych polach.
@sawomirpienkosz6131
@sawomirpienkosz6131 Күн бұрын
Kupilem belkar i kliper, na jednoliscienne mam lablador. , jaki odstep pomiedzy tymi zabiegami? Czy moge do ktoregos oprysku bor i inazume na robaka? Dopytam o te promocje na e pole i corteva, na jaki bonus moge liczyc?