Sofizmaty 34 - Wady i zalety oceniania
51:23
Historia dla Dorosłych 57 - Cezarea Filipowa
13:43
Sofizmaty 33 - Argumentum ad personam
43:27
Historie Biblijne 56 - Sól
11:29
Sofizmaty 32 - Zachowaj porządek
37:27
Dyskusje o Filmach 15 - Fallout
1:03:52
Historie Biblijne 55 - Gog i Magog
14:59
Dyskusje o Książkach 149 - Strajk
1:06:09
Dyskusje o Książkach 147 - Żar
48:29
Sofizmaty 31 - Skąd kod życia?
11:40
Пікірлер
@Filemon1
@Filemon1 3 күн бұрын
Pyta Pan jaką formę przekazu bardziej lubimy: wypowiedź czy dyskusję ? Uważam, że warto rozwijać obie.
@dorotapajak-puda5487
@dorotapajak-puda5487 4 күн бұрын
Dzięki, jak zawsze:)
@AAa-cv2ue
@AAa-cv2ue 5 күн бұрын
Walczył w Wielkiej Brytanii, jeżeli już. Oficjalnie powinno się tak mówić. Tym bardziej, jeżeli jest to przekaz dla dzieci, które się dopiero uczą i poznają historię. To taka mała uwaga.
@podkasty
@podkasty 5 күн бұрын
jednak w Polacy mówią o "bitwie o Anglię"
@zycie_moj_wybor
@zycie_moj_wybor 6 күн бұрын
Serdecznie pozdrawiam Cię, Sabinko ❤ Bardzo się cieszę, że miałam okazję poznać Cię osobiście. A Twoje książki są zawsze piękną ozdobą mojej biblioteczki. Pozdrawiam też pana Piotra 🙂
@sabinkaw
@sabinkaw 6 күн бұрын
Jak miło, że tu zajrzałaś:)
@aldonaw2017
@aldonaw2017 8 күн бұрын
Bardzo dziękuję, miło się Pana słucha, lubię słuchać wieczorową porą. Obie formy filmów są dla mnie interesujące.
@dorotapajak-puda5487
@dorotapajak-puda5487 9 күн бұрын
Zapomniałam podziękować za rozmowę:)
@karolp
@karolp 9 күн бұрын
Czaszka neandertalczyka jest podobna do czaszki murzynów. Oni też mają cofnięte czoło i wysuniętą masywną żuchwę.
@samandar1846
@samandar1846 10 күн бұрын
Dziękuję , bardzo dobry materiał.
@dorotapajak-puda5487
@dorotapajak-puda5487 11 күн бұрын
Jak zwykle dziękuję za rozmowę:)
@podkasty
@podkasty 11 күн бұрын
cała przyjemność po mojej stronie :D
@krzysztofturski9070
@krzysztofturski9070 16 күн бұрын
Archeologia jest jedną z dziedzin nauki jak każda inna,. I jak każda dziedzina nauki służy wszystkim chętnym chcącym skorzystać z jej dorobku, np. historykom. Nie ma czegos takiego jak nauka pomocnicza, matomiast są ludzie z komplekem niższości którzy obdarzając takimi deprecjonującymi określeniami inną dziedzinę nauki, próbują podnosic wartośc obrabianej przez siebie działeczki. No i oczywiście ostnieją też tacy którzy powtarzają bezmyślnie potem po nich takie farmazony. Pzdr.
@podkasty
@podkasty 16 күн бұрын
w fizyce można powtórzyć doświadczenia, w archeologii nie
@krzysztofturski9070
@krzysztofturski9070 15 күн бұрын
@@podkasty I co z tego? Przecież nie o to chodzi że nie można powtórzyć eksperymentu,. Co Ci da że możesz powtórzyć doświadczenie jeśli nie uzyskujesz tych samych wyników, co jest bolączką w psychologii? Archeologia jak astronomia nie może powtarzać ani robić doświadczeń gdyż obie te dziedziny mają swój przedmiot badań w przeszłości. Pzdr.
@podkasty
@podkasty 15 күн бұрын
Bo psychologia też nie jest nauką ścisłą tak jak fizyka. W fizyce różni naukowcy mogą powtórzyć doświadczenia i to daje nam pewność wyników. Astronomia jest gałęzią fizyki i tam można powtórzyć eksperyment. Albo można zrobić obserwację tego samego zjawiska z różnych punktów na ziemi. Ja nie chcę pomniejszyć wartości archeologii, ale to jest nauka oparta na rzeczach wykopanych, do których naukowcy dodają swoją interpretację. To znaczy, że mamy fakt w postaci garnka, na którym jest coś napisane. I to jest fakt. Ale wszystko dalej to już domysły naukowców. Te domysły mają swoją wartość, szczególnie gdy są to domysły ludzi znających tamtą epokę, z której pochodzi garnek. Niestety są to tylko domysły, a nie fakty.
@krzysztofturski9070
@krzysztofturski9070 15 күн бұрын
@@podkasty W porządku dla mnie możesz nie lubić archeologii. Ja także nie jestem jej apologetą i przerwałem jej studiowanie na 3 roku. Ale ponownie: I co z tego? Prawda leży tam gdzie leży bez względu na to czy się komuś to podoba czy nie. No i niestety ale archeologia jest nauką choć faktycznie grzebie się tam w ziemii i snuje domysły na temat wszystkiego co tam któremu archeologowi uda się wygrzebać, jak to poetycko ująłeś. A fizyka jest the best science ever, szczególnie w wydaniu takich tuzów jak nasz super sympatyczny astronom doktor Leszek z POPScience nie? Pzdr.
@podkasty
@podkasty 15 күн бұрын
Gdzie powiedziałem, że nie lubię archeologii??? Nie lubię ludzi, którzy na podstawie archeologii wyciągają dogmatyczne wnioski i uważają je za prawdę objawioną. Archeologia jest fascynująca i są okresy w historii, gdzie tylko archeologia może nam coś powiedzieć, bo nie ma źródeł pisanych. Jestem np. zafascynowany archeologią zajmującą się początkami pisma. A tak przy okazji. Może miałbyś ochotę nagrać na ten temat rozmowę? Takie audycje, gdzie jest dwóch niezgadzających się rozmówców są najciekawsze. Poza tym to prawda, że w tej audycji przedstawiłem swój pogląd. Słuchacze mają prawo usłyszeć przeciwne zdanie i sami wyciągnąć wnioski.
@martak1969
@martak1969 18 күн бұрын
Fryderyk Chopin chorowal na mukowiscydozę i na nią zmarl a stan zdrowia nie pozwalał mu na dużą ilość koncertów, gral jeden rocznie . A choroba byla dziedziczna w jego rodzine zmarla również na nią jego mlodsza ukochana siostra Emilka. Proszę sie douczyć
@podkasty
@podkasty 18 күн бұрын
nie ma pewności na co zmarł Chopin
@vlad1209palovic
@vlad1209palovic 20 күн бұрын
Wkurza mnie, jak ludzie mówiący o nauce nie rozumieją pojęć, którymi operują. Co to znaczy "gatunek"? Według której definicji? Jeśli za definicję gatunku weźmiemy wydawanie na świat zdrowego (czyli również płodnego) potomstwa, to neandertalczyk niewątpliwie należał do gatunku Homo sapiens. Jeśli zastosujemy alternatywne definicje, to także, w ramach każdej z nich, da się określić "należał - czy nie". No dobra, niektóre definicje może nie są wystarczająco precyzyjne i w pewnej części przypadków zależą od widzimisię aktualnego "mistrza interpretacji. Problem jest więc nie w neandertalczyku, tylko w rozumieniu samego pojęcia "gatunek".
@podkasty
@podkasty 20 күн бұрын
problem leży w tym, że nie wiemy, czy ludzie i neandertalczycy mieli zdrowe i płodne potomstwo, a więc każde rozważania są oparte na przypuszczeniach, w tym rozważania o tym, że ludzi wymordowali odrębny gatunek
@hopeingod4246
@hopeingod4246 23 күн бұрын
Nigdy nie ustaną opisywane i wypowiadane brednie na temat przodka człowieka, przodkiem człowieka był także człowiek, a nie jakieś tam wydumane człekokształtne. To idiota żydowski Darwin stworzył tę teorię i tymi właśnie idiotyzmami karmi się młodych ludzi na uczelniach, nie przyjmując żadnych kontrargumentów.
@JoannaTurowiecka
@JoannaTurowiecka 28 күн бұрын
Jagiełło ożenił się z 12 - latka. A fe, a to pe.. l😅
@podkasty
@podkasty 28 күн бұрын
ożenił się dla korony
@Konrad-ik1vu
@Konrad-ik1vu Ай бұрын
A kto pierwszy zniósł kreskówki Scooby-Doo?
@dorotapajak-puda5487
@dorotapajak-puda5487 Ай бұрын
Bardzo dziękuję za rozmowę. Było bardzo miło:)
@timoor182
@timoor182 Ай бұрын
neandertalczyk był rodowitym europejczykiem , idealnie przystosowanym do zimy. Forma człowieka która przybyła z afryki była nieprzystosowana. Zagęszczenie ludności było tak małe że neanderdalczyk przyjął z otwartymi rękami nową pulę genetyczną pomimo jej niezdarności. Dumny Europejczyk polował na mamuty, a przybysz na króliki , hierarchia między nimi była z góry ustalona. Nie chodzi o tępą siłę, po prostu puszka muzgowa neandertalczyka miała o 0.5 litra więcej pojemności. Oni po prostu przygarneli przybyszów. Jednak dla ich rasy długofalowo nie było to kożystne. Neandertalczyk miał grupę krwi o odczynie rh- i był leworęczny ,czyli miał dominującą prawą półkulę mózgową. Przybysz miał rh+ i miał dominującą lewą półkulę. Mieszanie krwi było możliwe ale z zastrzeżeniami. Kobieta neandertalska bez problemu rodziła dzieci przybyszom, natomiast kobieta homo sapiens nie mogła donosić ciąży z neandertalczykiem jeśli płód był płci męskiej W efekcie stopniowo z pokolenia na pokolenie pula genów rodowitych mieszkańców europy malała. Jednak coś nam pozostało po przodkach to np.biała skóra, proste włosy , płaszcz lipidowy Mamy obecnie w populacji europy od 1% do 4% genów praprzodka na osobę, jednak są to bardza różne geny Według badań populacji Instytutu Maxa Planka w Dreźnie jest to w sumie aż 32% różnych genów neandertalskich. Więc wszyscy jesteśmy neandertalczykami i bądźmy z tego dumni. Stereotyp z czasów Darwina o włochatej małpie trzeba wyrzucić z głowy i z dumą chwalić się neandertalskim genem
@KS-xx5xq
@KS-xx5xq Ай бұрын
"Lata stracone, o których nic nie wiemy" - znając Brytyjczyków pewnie mają je w swoich tajnych archiwach, ale te dostępne dla reszty świata będą dopiero po 2150 roku. Fajne te podkasty, naści lajka i suba za włożoną pracę.
@podkasty
@podkasty Ай бұрын
pewnie tak ;-) i wypuszczą jak w kwestii śmierci Sikorskiego :-) dzięki za lajka i suba
@Passanasaf
@Passanasaf Ай бұрын
Świetny odcinek! Proszę, zróbcie jeszcze jeden w tym stylu o Zachodnim Brzegu. Pozdrawiam serdecznie!
@podkasty
@podkasty Ай бұрын
witam, właśnie nagraliśmy w tym samym duecie rozmowę o historii Zachodniego brzegu... kzfaq.info/get/bejne/a5OoitKGmpbcdnk.html
@Passanasaf
@Passanasaf Ай бұрын
@@podkasty wspaniale, zaraz biorę się za odsłuchanie. Dziękuję i pozdrawiam!
@ABon02
@ABon02 Ай бұрын
Podobno tak 40 000 lat temu nastąpiła na Ziemi jakąś katastrofa, która spowodowała, że populacja homo sapiens bardzo się skurczyła, pozostało niewiele osobników, a neandertalczycy też przetrwali do 40.000 lat temu. Może nie byli w stanie przetrwać w obliczu katastrofy, dostosować się, i wyginęli, pozostali tylko w fragmencie naszego genomu? Jeszcze się też zastanawiam nad ich czaszką, była większa, ale płat czołowy musiał być mniejszy, (jest tam spłaszczona w stosunku do naszej), a tam znajduje się nasze abstrakcyjne myślenie prawdopodobnie. Może oni byli bardziej dostosowani do warunków naturalnych jak zwierzęta (większe oczy, muskulatura itd), a my bardziej skazani byliśmy na swój spryt, dlatego w wyjątkowych okolicznościach katastrofy to nam udało się przetrwać?
@podkasty
@podkasty Ай бұрын
Ciekawa hipoteza. Brzmi prawdopodobnie.
@deesheva
@deesheva Ай бұрын
Super filmik
@user-ik9cp6tw3v
@user-ik9cp6tw3v Ай бұрын
Tak
@CzystaPolska1
@CzystaPolska1 Ай бұрын
2:19 Ale kiedy - data -izraelici przybyli do Gazy? Co było przed izraelitami na terenie Gazy i zachodniego brzegu, Synaju. Potrzebne są daty wszystkich tych przybyć i opuszczeń. Jak np ten najazd ludów morza 13-14w. Takie słowa że ktoś napadł jest słabe, kto konkretnie? Z tej opowieści domyślam się że Filistyni i izraelici prawie w tym samym czasie przybyli?
@podkasty
@podkasty Ай бұрын
Problem polega na tym, że nie mamy dat. Wydaje się, że Filistyni przybyli wcześniej. Biblia mówi, że gdy Izraelici przychodzili na teren Palestyny byli tam już Ammonici, Mobaci, Edomici i Filistyni. Wydaje się więc, że Izraelici przybyli ostatni. Nie możemy podać konkretnych dat choćby z tego powodu, że Fenicjanie używlali podobnego pisma. Z tego powodu nie wiadomo czy najstarsze znalezione napisy są hebrajskie czy może fenickie. Tutaj werset, który mówi, że Filistyni do Gazy przybyli wcześniej zanim przyszli na te tereny Żydzi: Chiwwijczyków zaś, którzy mieszkali w osiedlach aż do Gazy, wytępili Kaftoryci, którzy wyszli z Kaftor i zamieszkali na ich miejscu. biblia-online.pl/Biblia/Warszawska/5-Ksiega-Mojzeszowa/2/23
@arribeth
@arribeth Ай бұрын
Pierwszy
@piotrkap5536
@piotrkap5536 Ай бұрын
Kiedyś nie było 800 plus ...!!! Niepełnosprawnych nie lubili w żadnej epoce . A Frycek musiał od rana do wieczora myśleć żeby była melodia .
@Zmiana_Pogody
@Zmiana_Pogody Ай бұрын
Bardzo fajna rozmowa, dziękuję. Czekam na więcej rozmów o książkach z panią Anią :) Ta książka jest potrzebna tym przedstawicielom naszego społeczeństwa, które lubią narzekać, że "tak źle jak w naszych czasach, to jeszcze nie było" i że jesteśmy "niewolnikami" 😅
@zofiapiegat8121
@zofiapiegat8121 Ай бұрын
Szkoda, że nie padają daty.
@podkasty
@podkasty Ай бұрын
wydawało mi się, że z datami byłoby za nudno
@michalstawicki1673
@michalstawicki1673 Ай бұрын
W Polsce wydane przez @wydawnictwoaktywa. Piotrze, dzięki za okazję do pogadania o książce!
@TheAmon1x
@TheAmon1x Ай бұрын
Bardzo fajny i ciekawy materiał. Miło się Was słucha
@grazynahareza6057
@grazynahareza6057 Ай бұрын
Dziekuje za ciekawy podkast chętnie zakupie książkę zawsze podziwiałam ta Królowa
@bh8731
@bh8731 Ай бұрын
Ciekawe i pouczające 👍Czekamy na więcej pozdrawiam 🍀
@szablotukpolski5201
@szablotukpolski5201 Ай бұрын
Dobry film, łapka w górę :) w temacie bardziej polskich walk ostrą bronią wojnach . .. . szablotłuk polski
@jacekbak2484
@jacekbak2484 Ай бұрын
Dziękuję i pozdrawiam. KDZ.
@magdarosson6579
@magdarosson6579 2 ай бұрын
Dziekuje za kilka slow o p. Ewie Elzbiecie Deoniziak z Kanady, to cudowna i wspaniala Chrzescijanka. Pozdrowienia ze Szwecji.
@robertradwanski7982
@robertradwanski7982 2 ай бұрын
Mieszkam wsrod Indian, bardzo ale to bardzo przejmuje sie Ich losem. Dumni People of First Nation sa zamkniecie w rezerwatach; zabito ponad 20 milionow Indian, aby powstalo USA...hanba.
@podkasty
@podkasty 2 ай бұрын
dzisiaj nie jest im tak źle, teren rezerwatów ma swoją własną policję i prawo - np. w stanach, gdzie nie ma kasyn gry, są takie kasyna na terenie rezerwatów, bo one nie podlegają władzy stanowej
@robertradwanski7982
@robertradwanski7982 2 ай бұрын
To bardzo wazny material, wiele ludzi na swiecie identyfikuje przekleta kraine Goga i Magoga z obecna ukraina.
@teresanorkiewicz738
@teresanorkiewicz738 2 ай бұрын
tego tekstu nie da sie sluchac
@janantoni3604
@janantoni3604 2 ай бұрын
Post Komuna zniszczyla ZAKLADY Cegiielskiegl. Braw Solidarnosc.
@MariuszMakowski-xg4yi
@MariuszMakowski-xg4yi 2 ай бұрын
soloidarność ciagłymi żądaniami i wręcz pasożytowaniem zniszczyła masę zakładów mieli żądania jak za komuny i blokowała przystosowanie się do rynku
@RenataMilosz
@RenataMilosz 2 ай бұрын
Pracę naukową Cegielskiego można ocenić na podstawie jego książki "Nauka poezyi". Mam w domu tę książkę.
@Dzonsika
@Dzonsika 2 ай бұрын
Florencja jest również jednym z moich ulubionych miejsc na ziemi. Byłem tam 10 razy. Nie jestem zatem turystą odhaczającym miasta, w których byłem. Wgłębiłem się w historię tego miasta, sztukę, ale i w teraźniejszość bardzo mocno. Znam sprawy, o których mówisz, ale zawsze miło o tym usłyszeć ponownie i wiedzieć, że ktoś równie mocno ceni Florencję.
@podkasty
@podkasty 2 ай бұрын
To zazdroszczę, ja byłem we Florencji tylko jakieś 3-4 razy. Na pewno jeszcze pojadę. Fajnie się zwiedza Florencję znając historię. Np. Stary Pałac (Palazzo Vecchio) to taki budynek - nic specjalnego, ale jak się wie, że tam wisieli uczestnicy spisku Pazzich to zaraz inaczej to wygląda. Tak samo drzwi do baptyzerium czy przytułek dla sierot - czyli początek renesansu. Florencja jest piękna. Muszę tam wrócić!
@Dzonsika
@Dzonsika 2 ай бұрын
A czy przypadkiem Juliano to nie Julian, a Giovanni to nie Jan?
@podkasty
@podkasty 2 ай бұрын
Tak, ale to jest związane z tłumaczeniem imion. Są dwie szkoły. Jedna mówi, że imion się nie tłumaczy i np. Bach to Johann Sebastian Bach, a nie Jan Sebastian Bach. Druga szkoła mówi, że się tłumaczy i np. król Angli to teraz Karol III, a nie Charles III. Ja chyba jestem za pierwszą szkołą ;-) Giovanni to rzeczywiście Jan po polsku
@magos62
@magos62 2 ай бұрын
Dziękuję za interesujący odcinek. Życzę dalszych sukcesów 🕊️
@ewa-elzbietadeoniziak4263
@ewa-elzbietadeoniziak4263 2 ай бұрын
Bardzo dziekuje za ten wyjatkowo ciekawy odcinek, ktory zmusza do dalszych poszukiwan i stawiania kolejnych pytan; najtrudniejsze przeciez sa zawsze tylko odpowiedzi. Zycze sukcesow i pozdrawiam.
@aldonakeppler3671
@aldonakeppler3671 2 ай бұрын
dziekuje.
@mariuszkalinowski6236
@mariuszkalinowski6236 2 ай бұрын
tylko po co ta egzaltacja
@Zmiana_Pogody
@Zmiana_Pogody 2 ай бұрын
Bardzo fajna recenzjo-rozmowa, dziękuję, Panowie!
@Lukasz-Lach
@Lukasz-Lach 2 ай бұрын
Następny juduper z ,,włościańską'' wymową końcówek z ,,ą'' i ,,ę''. To już jakaś epidemia :)
@user-ll6uj1sx2d
@user-ll6uj1sx2d 2 ай бұрын
Bardzo ciekawy wykład . Dziękuję ☀️. Do. Usłyszenia, bo z przyjemnością posłucham opowieści o naszej historii, którą kocham, szczególnie okres monarchii w Polsce. ❤
@kanalpisarza
@kanalpisarza 2 ай бұрын
Super wywiad. Dziękuję :)
@dziubens7
@dziubens7 2 ай бұрын
Świetna rozmowa. Idealna do porannej kawy w pochmurny dzień :) W sumie nie mogło być inaczej, jeśli do wspólnej rozmowy zasiadają fani Tolkiena. Autorka bardzo ciekawie opowiada o mitologii i zdecydowanie zachęca do sięgnięcia po swoją twórczość. Znam Dorotę od dziecka, dorastałyśmy wraz Harrym i wspólnie przeżywałyśmy przygody Frodo. Książki w domu autorki były obecne od zawsze, dlatego wiem jak były, i są dla niej ważne. Gust czytelniczy odziedziczyła po swojej mamie, która zawsze potrafiła znaleźć książkową perełkę i podsunąć nam, aby zarazić nas czytaniem. Dorota nie tylko świetnie pisze, ale też pięknie rysuje i mam nadzieję, że doczekamy się kilku ilustracji, które stworzy sama :) Całym serduchem wspieram Dorotę i wiem, że w jej głowie kłębi się mnóstwo ciekawych historii, także na pewno czeka nas jeszcze wiele fantastycznych przygód Dragana 😊 Pozdrowienia dla p. Piotra i trzymam kciuki za wydanie książki.
@MirekK
@MirekK 2 ай бұрын
Insygnia krōlewskie wróciły do Polski? Inne źródła mōwią, že nie wrōciły gdyż Mieszko zrzekł się korony?!
@podkasty
@podkasty 2 ай бұрын
Gdyby zostawiła je w Polsce zrabowaliby je Czesi, dobrze, że je wywiozła. Prawdopodobnie chciała je zachować dla swojego syna.