Készüljünk fel a kutatásra!
7:35
Iratok extrákkal
6:59
2 жыл бұрын
A levéltári egységek
5:58
2 жыл бұрын
Vassínek Pesttől a Tisza partjáig
5:59
Az Év Levéltára voltunk 2017-ben
14:21
Éljen Sztálin generalisszimusz!
5:18
Пікірлер
@klaragaray7844
@klaragaray7844 Жыл бұрын
Szugló utca osztja ketté
@klaragaray7844
@klaragaray7844 Жыл бұрын
Újvidék tér.
@polyakkalman
@polyakkalman Жыл бұрын
Egyszerűen gyönyörű!
@tamasmakai3752
@tamasmakai3752 Жыл бұрын
Nagyon jók, hasznosak és érdekesek számomra ezek a videók. Szolnoki születésű vagyok és egy franciaországi megyei levéltárban (Archives départementales) dolgozom levéltárosként. Ha jól értelmeztem, akkor ezeket a segédkönyveket nem levéltárosok készítették, hanem hivatalnokok és most is használatban vannak kutatási eszközként. Ez rengeteg kérdést hagy bennem. Felmerült valaha az a kérdés, hogy ezek egy normalizált, levéltár által kidolgozott kutatási rendszerbe át legyenek fektetve ? Köszönöm, Makai Tamás
@mnljasz-nagykun-szolnokmeg2101
@mnljasz-nagykun-szolnokmeg2101 Жыл бұрын
Tisztelt Makai Tamás! A levéltárunkban őrzött iratok jó része ugyanabban a rendben található meg, ahogyan eredetileg a hivatalokban is rendszerezték, kezelték őket. Ebben az esetben tehát azokat a segédkönyveket lehet használni a kutatáshoz, amelyek a helyszínen készültek. Itt tehát teljesen helyes az Ön megállapítása, tehát a segédkönyveket a hivatalnokok készítették az iratok keletkezésével azonos időben. Vannak viszont olyan fondok, ahol az iratokat a korábbi őrzési helyükön (pl. városi levéltárakban) rendszerezték és készítettek hozzájuk mutatókönyveket. Ezeket tehát már levéltárnokok készítették, de alig különböznek a hivatalokban vezetett segédkönyvektől. És persze léteznek olyan gyűjteményeink, amelyekhez már mi készítettünk darabszintű jegyzéket, ezek azok, amelyekre Ön is gondol. Magyarországon a levéltárak többségében az anyagok jelentős hányada a régi segédkönyvek alapján kereshető, tehát az iratok eredeti rendjükben vannak megőrizve és ezen keretek között kutathatók.
@tamasmakai3752
@tamasmakai3752 Жыл бұрын
@@mnljasz-nagykun-szolnokmeg2101 Köszönöm szépen válaszát. Nagyon szeretnénk, ha lennének ilyen segédkönyveink. Ritka az a hivatal (és egyéb producteur), amelyik levéltári szempontból valóban használható segédanyagot ad át. Ezek sokszor elég primitívek kutatási szempontból. Előfordul, hogy az utolsó percben készül valami leltár, mert a törvény elivileg kötelezővé teszi. A hivatal a jelenben van, teljesen más a nézete ezekről a dokumentumokról. Mi leltárba veszünk mindent, de pontos kutatási eszközök később készülnek el. A fond épségének megőrzése alap, ahogyan a szerves rendezés is, de a rendszámozás besorolási táblázatokkal készül. A levéltári analízisre van egy hagyományos (de ez nem szabály már) pontozásunk a leíráshoz, ami csak a levéltárakban létezik ( . - : ) Objet. - Action : Typologie. Dátummal. Visszatérve a segédkönyvekre, pont keres a levéltárunk egy elő és köztes archiválásért felelős levéltárnokot, aki az archiválási politikáért és kapcsolattartásért lenne felelős a megyei hatáskörrel rendelkező intézményekben, ráadásul egy papír/elekrónikus kontextusban ... nem fog unatkozni. Azt szeretném kérdezni, hogy létezik-e Magyarországon a dokumentumok "három kora" elmélet ? Van-e ennek valami változata ?
@mnljasz-nagykun-szolnokmeg2101
@mnljasz-nagykun-szolnokmeg2101 Жыл бұрын
@@tamasmakai3752 Ha jól értjük, arra céloz, hogy az iratoknak van egy életútja a hivatalban, majd a levéltárba kerülésük előtt van egy köztes állomás, innen kerülnek be egy feldolgozási munkát követően a levéltárba. Magyarországon ez a kifejezés nincs benne a szakmai zsargonban. Nálunk a hivatalok selejtezik az iratokat, ami fölött a levéltár ellenőrzési jogkörrel bír, majd a maradandó értékű iratok kerülnek be a levéltárba, ahol rendezésen mennek keresztül.
@ildibartok5536
@ildibartok5536 3 жыл бұрын
Gratulálok! Szép munka!