Termokamera Vevor SC240M
18:41
4 ай бұрын
Termostat Terneo SX
18:05
5 ай бұрын
Lightstick chemical reaction
1:15
Napěťové relé ZUBR D6
18:39
7 ай бұрын
Tužkový multimetr GVDA GD107
18:08
Multimetr s osciloskopem za 2 litry
20:33
Пікірлер
@pantestovac2125
@pantestovac2125 5 күн бұрын
Super video ale u mna bol problem zaseknuta ponozka vo vrchom plnenej pracke pod bubnom, vypustnu hadicu, cerpadlo a aj filter som kontroloval. Hadicu z bubna do cerpadla ma uz nenapadlo pozriet kedze voda tam odtekala ale zjavne nie dostatocne rychlo pre senzor, ktory vyhadzoval chybu E20. Opravar zobral 60€, draha skusenost...
@peterfarbak601
@peterfarbak601 7 күн бұрын
super, pomohlo... kombinacia 6, 7, 6... dakujem..
@janpesek9724
@janpesek9724 8 күн бұрын
Zdravím, já bych měl dotaz ohledně zapravení drážek a krabiček. Potřebuji v panelovém bytě, který se bude po skončení prací nově tenkovrstvě štukovat, zapravit drážky a otvory pro krabičky. Na nějakých místech jsou drážky dlouhé a hlubší a zajímalo by mě, jestli použít sádru na celou vzdálenost včetně otvorů pro krabice a nebo použít nejakou maltu nebo opravný beton? Případně jaky? Díky za odpověď
8 күн бұрын
@@janpesek9724 vetsinou se to zadelava nejakou maltou. Ja jsem pouzil unimalt, myslim ZMR11. Kdyz se do toho pridalo trosicku lepidla, tak se s tim dobre delalo. Pokud je toho min, tak by stacila obycejna sadra (ale urcite stavebni sadru =sadrove pojivo). 30kg pytel stoji 3 kila.
@otacae3665
@otacae3665 8 күн бұрын
Zabíralo vám turbo třeba při 3tisicich zahulilo to pak pak po čase padlo do nouzaku ?
@minduton
@minduton 11 күн бұрын
Ta dioda bude nejspíše schotky, takže 0,3 V.
@minduton
@minduton 11 күн бұрын
To 2kW těleso v bojleru (předpokládám Dražice) lze rozhodit celkem jednoduše na dvě samostatné 1kW spirály. Každé 2kW těleso Dražic jsou ve skutečnosti 2 odporová vinutí v jednom tělese, jen na přírubě tělesa je to spojeno dohromady na 2 kW. Třetí šroub/svorku lze jednoduše přidat. Pro účely vytěžování je určitě lepší mít dvě 1kW tělesa, než jedno 2kW, protože SSR relé hřeje obvykle jako prase. Pokud přes SSR relé půjde jen 1 kW, a druhá 1 kW se bude připínat jako celek, tak ztráty v SSR relé budou zhruba čtvrtinové.
@Chupacabras222
@Chupacabras222 12 күн бұрын
Ako je možné, že tam je rovnaký pokles, keď je zatienena dolná pravá tretina a zatienena celá pravá tretina (tj. dolná aj horná tretina)? Ja by som očakával rozdiel. Teoreticky by mala každá tá sekcia dodávať 1/6 výkonu.
@to220
@to220 12 күн бұрын
Na trhu sa už začínajú objavovať panely, aké vyrába napríklad AIKO, ktorým tienenie až tak veľmi nevadí.
@michalmazgal
@michalmazgal 12 күн бұрын
🤦 není možné, aby při dvoutřetinovém zastínění bylo jen 17W! (Na tom měřáku je rozsah pracovního napětí. Dle mého je pracovní bod, při instalaci na ležato a zastínění 2/3, pod 10V, protože napětí článků mínus dvě bypass diody!) => Dva panely v sérii při instalaci na ležato a 2/3 zastínění by měly mít kolem 300W, protože se napětí sečte! (Mám o tom video. Máš chybu v konceptu!)
12 күн бұрын
Po pravdě řečeno, taky jsem čekal 1/3 výkonu. Teď už nevím jaký tam bylo napětí a proud. Měřák by měl myslím jít od 12 V. Kdyžtak zkusím ještě jedou naměřit nějaký hodnoty, ale chovalo se to tak, jak to mám ve videu. Je možné, že tam opravdu bylo už příliš malé napětí.
12 күн бұрын
Kazdopadne tenhle problem snizeneho napeti se projevi i ve vyslednem stringu. Kdybych mel 10 panelu v serii a na kazdem spadlo takhle napeti, tam bych mel na vystupu nejakych 120-150 V. 3f stridace startuji treba az kolem 180-200 V. Takze by vysledny vykon byl pri 1/3 zastineni celeho stringu nulovy. Na vysku to ma vetsi volty a mensi ampery, ale aspon to nastartuje stridac. Je to komplexni problem, ktery je vyrazne zavisly na aktualnich podminkach...
@michalmazgal
@michalmazgal 12 күн бұрын
To je pravda! Délka střechy. = Počet panelů v sérii. => Na 1/3 pracovního napětí stringu, tedy jedné řady, musí běžet střídač.
11 күн бұрын
Ted jsem to ještě proměroval - celý panel = 40V 6A (cca 240 V), zastíněné 2/3 = 30V 0,6A (cca 18 W). Pokud se zastíní méně než polovina, tak výkon stoupá. Jedná se ale o plné zastínění kusem kartonu, takže v praxi spíše nereálná situace.
@michalmazgal
@michalmazgal 11 күн бұрын
To je nějaký nesmysl. Ten panel musí být vadný! Ta jedna třetina musí mít 1/3 napětí a stejný proud! (Možná je vadná dioda. Normální měřák na A zkusit kolik dává do zkratu.)
@vladimirvanek6762
@vladimirvanek6762 12 күн бұрын
Využil jsem: Zelená úsporám,dotace 90 tis. Další úspory: zapojení myčky nádobí na teplou vodu, napuštění pračky teplou vodou 👍 přes den utáhne varnou konvicí, vařič, žehličku , olejový radiátor....= Využití když je bojler, zařazený do série před bojler od plynového kondenzačního kotle plně nahřátý..
@randlepatrickmcmurphy2726
@randlepatrickmcmurphy2726 13 күн бұрын
Paráda. Mám dva důvody, proč si dělat elektriku sám. 1. živý kolík v zásuvce 2. fáze na žlutozeleným drátu. Prácička nějakých imbecilních elektrikářů.
@jirkasakalik1140
@jirkasakalik1140 16 күн бұрын
Mít takového pedagoga na průmce před třiceti lety, to by bylo terno. Velmi dobře pane. 🙂👍
@SLYGCOOL
@SLYGCOOL 20 күн бұрын
To bych si za ty samé peníze radši koupil bazarovou od renomovaných výrobců s celokovovým tělem a ne takovou hračku pro děti. Nebude dlouho trvat a půjde také do kytek. Tady bude platit pořekadlo - nejsem tak bohatý abych si kupoval levné věci.
@konvickajan7242
@konvickajan7242 23 күн бұрын
Máte zkušenosti ohledně nastavení citlivosti ohmic shield? Vlastním plazmu s vodní vanou řízenou taktéž Myplasm CNC. Potýkám se problémem, že mi ta odstříkající voda jaksi "poplete" ten ohmic shield a vyskočí na mě "err. mat.detection". Mám v okruhu ohmic shieldu potenciometr 20k a na začátku pálení s tím není problém, ale jak udělám více řezů na jednom výpalku, tak mi to vyhodí "err. mat. detection" a poté jedu jen na floating head.
22 күн бұрын
nn, nijak jsem s tím nelaboroval. Tahle plazma je bez vody, takže s tím nemáme problémy. Napadá mě to odpojovat třeba přes relé - jsou tam dva výstupy, které jdou nastavit třeba když to pálí. Takže když nepálí, tak ohmic aktivní, když pálí, tak odpojit. Případně bych zkusil napsat na FB do skupiny MyPlasm CNC, tam docela dost radí autor té desky. Taky mi tam pár věcí nevyhovuje, tak jsem mu psal. Ale za ty peníze to nemá absolutně chybu. Proti třeba Mach 3... nebe a dudy.
@konvickajan7242
@konvickajan7242 21 күн бұрын
To využití s relé se mi jeví jako velmi dobrý nápad! Nevěděl byste jak to relé zapojit, aby to fungovalo jak to popisujete? Byl bych vám velmi vděčný. Ano jinak je to opravdu jednoduchý až intuitivní software.
19 күн бұрын
Obvod jsem nezkoušel, tak těžko říct, jestli by to fungovalo správně. Ale zkusil bych třeba na OUT2 připojit relé, v aplikaci nastavit Out2Mode na Plasma On/Off a kontaktem relé rozpojit ten vodič do vstupu Ohmic. Když začne plazma pálit, sepne se relé a odpojí se Ohmic.
@miroslavmezes2219
@miroslavmezes2219 26 күн бұрын
Jistící prvky maji zkratovou schopnost, zkratovou odolnost maji rozvaděče apod.
@ivanruza1978
@ivanruza1978 28 күн бұрын
Mal som el.kotol 14kw.Spotreba bola 28000kw ročne . Tepelne cerpadlo tretia zima priemerna spotreba rocne 11000kw.Som spokojny😊
@petrpetrovic5855
@petrpetrovic5855 28 күн бұрын
Pěkný pokus, chtrělo by to zřejmě větší panel, některé regulátory i když je větší výkon z FV panelu pouští jen určitý max výkon. Jinak osobně bych systém doplnil dalším malým FV panýlkem + polarizační relé - dostane impuls a přepne a nic nežere a tím relé bych zapínal celý systém, aby regulátor když nesvítí nspotřebovával energii = nesvítí slunce - relé vypne systém a nic se nespotřebovává a ani nenabíjí - začmne svítit = malý panýlek zaregistruje svícení - sepne polarizační relé to se přepne a zapojí celý systém včetně nabíjení baterie.
19 күн бұрын
Byl to jenom takový pokus. Nicméně od doby zrpovoznění to stále bez jakéhokoliv zásahu funguje. Nevím v jakém stavu je akumulátor a jestli to třeba přežije ještě jednu zimu, ale zatím to maká. Ale jak říkám ve videu - používám to nárazově, většinou pouze na pár minut. Vůbec se nebavím o nějakém dlouhodobém svícení.
@petrpetrovic5855
@petrpetrovic5855 18 күн бұрын
Mám dva menší panely a čerpám s nimi vodu přes Malyš, bylo to dražší než ten Váš projekt ale funguje, je potřeba to zkoušet co to umí, časem se k něčemu dobereme :-)
@tomaspopelka6320
@tomaspopelka6320 29 күн бұрын
No mám pocit, že jsem právě vystudoval učňák, tohle je paráda. Díky moc za video.
@fido2305
@fido2305 29 күн бұрын
Dakujem super video :) bol by som rad keby je viac videí kde vysvetľujete dokumentáciu strojov vklude aj detailnejšie:) mam tam stále medzery a nikde to nieje vysvetlené tak ako od vás:)
@nnmhvb
@nnmhvb 29 күн бұрын
...na webe to vidím tak, že máte vymenené Kapacity Ca a Cb. Správne zrejme má byť Ca = 3 x Cb..
@stepankrenk9517
@stepankrenk9517 Ай бұрын
Hezké zařízení. Ale líbilo by se mi k Solaxu. ;-) technický dotaz: Jak je možné, že když zařízení spíná SSR, na kterém mám připojenou 2kW spirálu (jasný příkon), dodá při přebytcích 0,5kW jen těch 0,5 kW a ne 2kW (0,5kW + 1,5kW ze sítě)? Ten výkon přece neteče přímo přes zařízení, nebo ano? Možná blbý dotaz, tak se předem omlouvám...
29 күн бұрын
Chci zpracovat i komunikaci se Solaxem. Ale bohužel aktuálně nemám k dispozici střídač na otestování. Tato regulace má primárně fázové řízení (i když lze připojit v podstatě cokoliv s 10V vstupem). Dokáže tedy plynule regulovat výkon tak, že do zařízení pošle přes SSR jenom část sinusovky. Podobná regulace je např. u mixérů, šlehačů, vrtaček apod. Prostě vím, kolik jde do sítě, tak mírně přidám výkon, abych byl s přetokem/odběrem na nule. Řízení existuje samozřejmě více různých druhů - je např. možné posílat každou druhou půlvlnu sinusovky, takže je výkon na 50%. Nebo třeba 1 sekundu ZAP, 1 sekundu VYP. Těch způsobů je více a každý má své výhody a nevýhody.
@michalcerny6655
@michalcerny6655 Ай бұрын
Super. Vdaka
@bohdanhaspica4964
@bohdanhaspica4964 Ай бұрын
Zdar jak ti funguje ta akumulacka ? Mam stejnou vidinu jako ty tak by me zajimalo jak jsi spokojen
Ай бұрын
@@bohdanhaspica4964 funguje to fajn. Je tam akorat zbytecnej ten vymenik na teplovodni solar. Ten jsem zrusil. Ale jinak akumulace, ekviterm... Mrkni ke me na web. Mam tam par clanku o tom (aku, tepelko, vytezovac fve).
@milanorlicek2547
@milanorlicek2547 Ай бұрын
😊
@Marabobek
@Marabobek Ай бұрын
Dokonalé vysvětlení. Děkuji
@jiridoubek8372
@jiridoubek8372 Ай бұрын
Krasne jsi vychvalil tu akucku. 😅 Budes ji prodavat?
@lmofficial3269
@lmofficial3269 Ай бұрын
Potreboval by som predlžovačku/zásuvku ktorá bude pripojená navždy do rozdvojky a pôjde cez nu trvalo odber asi 0,5a , možno aj menej. Môj plán bol použiť cysy ako vstup zo zásuvky ale tam je absencia uv ochrany, neviem ako na Tom sú tieto gumové šnúry... Jedná sa o to že potrebujem natiahnuť predlžovačku asi 2m z miestnosti cez stenu von a koniec kábla nebude zásuvka ale šiel by do svorkovnice kde by bol spojený z cyky a tá by šla ďalších 6m na povalu do zásuviek.. ide o to že tam nemam ako dostať elektriku a chcem tam pripojiť ethernet switch.. dá sa nejakým spôsobom vyhnúť použitiu dutiniek? pozeral som na nete aj hotové káble z vidlicou a odseknutym koncom no všetko 1mm2 čo je dostatočné ale stále mám lepší pocit z 1,5. použil by som uv inštalačné lišty na ochranu pred slnkom keby bolo treba ale chcem sa tomu vyhnúť keby sa dalo :D
@radek54204
@radek54204 Ай бұрын
To bude na dvě věci, navíc bez pojezdu..🤔
@janhustoles894
@janhustoles894 Ай бұрын
Ahoj Peťane, díky za video a obecně za tvou tvorbu. Chtěl bych se ale podělit o svou zkušenost s AKU, která je opačná. Před lety jsem koupil 40V sekačku HECHT s pojezdem a s bezkartáčovým motorem za 10K a k tomu 2x40V akumulátor po 2500. Obrovská investice na začátku, ale od té doby chodí na jedničku a seká již sedmou sezónu. Akumulátory jsou stále v dobré kondici, je potřeba jim ale věnovat péči. Používám je i s řetězovou pilou a elektrickou kosou a v kombinaci s měničem Raiden jako univerzální přenosný zdroj napětí. Něco jsem se nasekal s uřvanými benzínovými stroji a už bych se k nim nevrátil. AKU je v tomto směru definitivně pokrok. Co se týče vyšší ceny, je to zkrátka investice. 15 000 na začátku a letos nová barva a pár komponent za cca 1 000, ale počítám, že vydrží dalších alespoň pět sezón. Kdybych kupoval stroje na 2 roky po 4 000Kč, tak jsem celkově na vyšší ceně, nemám výkon, nemám pojezd a více zatížím životní prostředí.
@lukasbaader8522
@lukasbaader8522 Ай бұрын
Také mám asi 6 let aku sekačku s pojezdem od Mountfield + strunovku + motorovou pilu. K tomu 2 60V akumulátory a pracovat s tím je radost. Sekám s tím dost velkou členitou plochu i ve svahu. Žádný úbytek energie v akumulátoru nepociťuji. Na 2 aku posekám vše už 6tým rokem. Chce asi koupit něco kvalitnějšího. Neříkám, že Mountfield je něco extra, ale v tomto mě dost kvalita překvapila. S motorovou pilou na stejné akumulátory se pracuje i přes zimu, takže jsou využívané celoročně. Návrat k benzinu nebo šňůře nepřipadá v úvahu...
@Acko6700
@Acko6700 Ай бұрын
cenim recenzi ale sekacku bez pojezdu uz bych nechtel
@PauliCZE
@PauliCZE Ай бұрын
Mám tu AKU co je ve videu a větší krám jsem neviděl. Mám z lídlu elektrickou a ta je fajn. No raději si našetřím na nějakou jinou v benzínu. Hold nejsem tak bohatý, abych si kupoval levné věci. Díky za video.
@marekquarda8023
@marekquarda8023 Ай бұрын
Jsem ze srandy počítal, dvě sekačky Parksraid za 2 roky, to máme ... jednu Husquarnu. 🤣
@cijomlcijomlovic4974
@cijomlcijomlovic4974 Ай бұрын
ahoj kdyz ti to trepi vrsky travy mas tupy nuz. kdy jsi naposledy ten nuz brousil a vyvazoval?
Ай бұрын
Aktuálně byl nůž tupý, ale brousil jsem ho už několikrát. Problém spíš je v nízké kvalitě materiálu nože (je to prostě měkotina) a teď s tou baterkou se to na trochu hustším trávníku dost zbržďuje. Takže to trávu ohne a umlátí.
@pavelblaha5243
@pavelblaha5243 Ай бұрын
Baterka by zřejmě vydržela víc, ale pro daný účel je silně poddimenzovaná. 8Ah při 20V je 160Wh a příkon motoru 450W. Když by použili 1kWh baterku, aby nedostávala takovou čočku, mohla by vydržet násobně více, samozřejmě při správnám zacházení, tj. nenabíjet na 100% a skladovat pod 50% nabití. Mimochodem ta benzínová má asi tak 5x vyšší výkon, ale stejně bych vybíral sekačky jen s pojezdem, zvlášť při sekání ve svahu.
Ай бұрын
Já beru že ta akumulátorovka je prostě na nějaký menší sekání. Ale takhle to na jeden akumulátor vyrábí, takže by to mělo alespoň nějak fungovat... Na druhou stranu, ono to nějak funguje. Dost jsem s tím posekal. A to mám na mysli i to dost vysokou trávu. To byla ale baterka nová a neztrácela dech jako teď.
@to220
@to220 Ай бұрын
Ja som vždy tvrdil že Parkside produkty sú veľmi nekvalitné a poniektorý sa dokonca hádali že to nie je pravda. Každopádne na základe Parkside akumulátorov by som neodsudzoval technológiu Iiion. Parkside akumulátory respektíve články majú ten problém že časom tam vznikne samovybíjanie a to je aj tvoj prípad. Čiže nie je tam strata kapacity, nie je tam strata výkonu, ale niektoré články majú nižšie napätie, lebo trpia na samovybíjanie. Je to typický príklad, kde Číňan odkopíroval niečo z Kórey, ale nepodarilo sa mu vychytať všetky muchy. V čínskych akumulátoroch postupne rastu dendrity a asi po dvojročnom používaní sa to začne skratovať. Pri jednom z mojich starších akumulátorov som vypozoroval že keď som ten akumulátor nabíjal na 100% len tesne pred kosením, tak sa samovybijanie spomalilo. Z toho vyplýva že tie články sú citlivé na vysoké napätie a preto neskladujte tie akumulátory pri 100% stave.
@dadadavidovic6877
@dadadavidovic6877 Ай бұрын
Ahoj. Já jsem si před pár lety koupil aku od Hechta a za nějakou dobu jsem si chtěl nafackovat, že jsi si koupil pěknej sráč. Vyřešil jsem pár dětských nemocí a dodnes jede dobře. No, ale když koukám na tyhle pseudo sekačky, tak jsem docela rád za Hechta.😁
Ай бұрын
No, není to žádná extra třída. Doufám ale, že to nějakou dobu bude fungovat. Po pravdě řečeno, nemám úplně prachy na nějakou top sekačku. Tohle je tedy z úplně opačného konce, ale třeba mě to překvapí.
@cijomlcijomlovic4974
@cijomlcijomlovic4974 Ай бұрын
ahoj kdyz nemas prachy na top sekacku jdi do kovosrotu tam jich najdes hafo. obvykle maji problem s pojezdem a jinak jim staci normalni servis vymena oleje filtru nabrousit nuz a pojezd bud vymenit lanko atd. Jen kos nema skoro zadna.
@jiras9271
@jiras9271 Ай бұрын
Bazar a tam je dost kousků s Hondou GCV, na 500 metrů stačí i 135 ccm. S GCV190 jsem posekal už úplnou džungli, ale moc jich na výběr není. Vydrží to nesmysl, max. se čistí karbec (práce na půl hodiny) a mění olej. Právě GCV135 jsem nahradil bateriovkou Ego, drahá, ale při pravidelném sekání mi dá cca 600 metrů a je tichá, to jsem chtěl hlavně. Lehká není a s vysokou trávou jde výdrž k asi 60 %. Ad Parkside - kdo si chodíte pro rohlíky do železářství?
@marekquarda8023
@marekquarda8023 Ай бұрын
Ty nezklameš. 🤣A pak, že je Quarda ten Hajter. 🤣
@dadadavidovic6877
@dadadavidovic6877 Ай бұрын
@@marekquarda8023 Tebe bych teda zklamat fakt nechtěl🤣
@shatanga
@shatanga Ай бұрын
Nevidím smysl v tom kupovat něco, co má tolik kurvitek. Za tu puvodni sekačku i 4000 Kč je hodne. Parkside jsem vyzkoušel, ale že zásady od nich už nikdy nic!! Nepodporuju firmy vyrábějící smejdy
Ай бұрын
Původně jsem potřeboval posekat jen menší plochu, tak to vyhovovalo. S přibývajícím trávníkem už ztrácela dech... Výhoda je v nízké váze, dalo se s ní dostat fakt všude. Ale jako máš pravdu - taky si to vždycky říkám. Mám od Parkside mafl a měl jsem sekací kladivo a to vydrželo za ty prachy dost. Ale obecně se snažím této značce spíš vyhýbat.
@jakub83967
@jakub83967 Ай бұрын
Já se vrtal v nějaký čínský trubici z obchoďáku a byla tam pojistka, dioda, odpor a kondenzátor. Udělat tam spíňák je moc drahý. Já plánuju do svých světel (až se k tomu dokopu), že tam dám klasický led pásky a normální zdroj. Počítám že se mi budou líp chladit i ten rozptyl světla budu mít o něco lepší.
@MenNumberX
@MenNumberX Ай бұрын
bezva video, díky moc, tomuhle jsme se konkrétně ve škole nevěnovali, jenom obecně, ale tady to bylo perfektně názorně!! :) palec nahoru!
@bearinch
@bearinch Ай бұрын
Super video, diky 👍😁!
@HonzaChudy
@HonzaChudy Ай бұрын
Mnoho užitečných informací, perfektně vysvětlené včetně názorné ukázky zapojení. Přesně to co člověk hledá. Moc díky za tohle video!
@radekduch2892
@radekduch2892 Ай бұрын
Díky, moc opraveno a pereme dál. Skvělá práce!
@jkontina
@jkontina Ай бұрын
😊patrilo by ten vetrák aj fyzicky vymeniť , ked zlyha prehreje sa jednotka a snad stihne zareagovať tepelná ochrana chladica polovodičov.
Ай бұрын
Samozrejme se jedna o reset po vymene ventilatoru.
@ondrejmuron
@ondrejmuron Ай бұрын
Moc díky pomohlo pro ověření super velký dík!
@millanovak8061
@millanovak8061 Ай бұрын
Vidíte a dnes už existují takzv. Chytré vypínače a přepínače, které spolu komunikuji po vedení a ovládají se dotykem. 🙂 Já se učil ještě s mustkovymi kabely dva krát měď. Až po roce 2000 se tahaly již 3 krát. Wagosvorky jsou super!!!!! Ale na hliník bych je dal jen v nouzi. Zajímalo by mě, jak dnes učí ty mladé, když málokterý něco umí.
Ай бұрын
Ono je dnes věcí... Dnes může být všechno i "smart" ale musí být někdo, kdo to dokáže nastavit. A na tohle moc lidí dneska není. Toto video je o běžných vypínačích, takže tu dotykové neřeším. Ale existují i dotykové se stejným s různým přepínáním - to by člověk musel řešit vždy konkrétní kus. Wago a hliník je asi OK. Pružina dělá trvalý přítlak. Ale chce to mít očištěný vodič a použít tu jejich pastu proti oxidaci.
@pavel8099
@pavel8099 Ай бұрын
Máš to pěkné, asi to zabralo mraky času, detailista. Spousty funkcí, až by jeden ani neřek, že to má "jen ohřívat bojler" :-) Jinak na inzerci jsem viděl jednoduchý systém, kt. sleduje pouze napětí na baterii a podle něj pak plynule reguluje zátěž. Bez funkcí, za 2k.
Ай бұрын
Záleží co člověk požaduje. Toto je primárně na řízení přetoků. Ale je možné to skloubit i s baterií. Samozřejmostí je u tohoto zařízení měření teploty, takže to ohřívá i v případě, že nesvítí slunce. Je tam automatická záloha, takže voda nezůstane studená.
@TomH519
@TomH519 Ай бұрын
10kWp bez baterie? Jak se to stalo? 🤨 V dnešní době to nedává moc smysl. Jinak zrovna včera zcela zničila FVE jeden dům na Náchodsku. Podrobnosti nejsou, ale buď přetopený bojler z FVE a nebo výbuch od baterie. To nechceš. Takže bacha na bezpečnost. Na trhu se vyrojilo spoustu různých krabiček, ale tohle vypadá použitelně, oproti jiným. Škoda, že nemáš Invertorové TČ, pak by se dalo regulovat i dle výkonu FVE.
Ай бұрын
Co vím, tak akumulátor není povinnost. Cena akumulátoru je poměrně vysoká a třeba proti "virtuální baterii" je návratnost docela dlouhá (počítal jsem si to na náš barák a za rok by to uspořilo cca 1,5 MWh ze sítě). Taky jsem na ten vybouchnutej dům koukal a myslím že fotovoltaika tam hrála spíš okrajovou roli. Buď tam někdo blbnul s olověnýma baterkama, nebo ten bojler... Ale to už je otázka co se tam přihodilo. VŽDY tam musí být více hlídání. Když bych to vztáhnul na PowerRouter s bojlerem (mám to i na webu, na konci článku), tak je tam standardní regulace podle teploty (1), okamžité vypnutí v případě překročení teploty (2) ... zde se může třeba zkratovat SSR, takže přichází na řadu standardní bojlerový termostat (3), tepelná pojistka (4) a pojišťovací ventil (5). A že by zklamalo 5 věcí najednou je už sakra náhoda. Na druhou stranu, když někdo připojí panely (dc) přímo k bojleru a ono trochu víc zasvítí tak to opět není chyba FVE, ale ošidné instalace.
@Zek205
@Zek205 Ай бұрын
Pokud by to pripojil primo, tak by asi trochu tvalo, nez se uhasi oblouk v termostatu
@TomH519
@TomH519 Ай бұрын
Povinnost to určitě není. Jedna věc je návratnost, druhá je záloha sítě. A to je dle mě min. stejně důležité. Já jedu plný ostrov(bez distribuce) cca 8měsíců v roce. Neznám žádné výpadky-výluky elektřiny. A poslední roky jich bylo docela dost, protože několikrát jsem souseda napojoval na prodlužovačku.Také virtuální baterie pouze se zpožděním kopíruje výkupní ceny z FVE a ty fixní se pomalu blíží k nule. SPOT je průměrně na tom podobně. A díky stále většímu instalovanému výkonu FVE jen tak nahoru nepůjde. 15kWh lifepo4 baterii sestavíš do 40tis včetně BMS. Ale to by jsi musel mít hybrid a nízkonapěťový. A to asi nemáš.🙁 U toho domu je jasné, že elektrická část FVE nezpůsobila výbuch. Explozi způsobila akumulace energie. (možná olověná baterie(vodík) a nebo bojler.) Časem se uvidí, kde byl problém.
Ай бұрын
Termostat to může třeba svařit, že zůstane trvale sepnutý. Tepelná pojitka mívá větší mezeru a vypíná L i N, tak tam by ke svaření snad dojít nemělo. Ale i z mého okolí vím, že dost lidí bojler napojí na přímo a "hlídají" si to sami. Pojistka i termostat se vyřadí, aby se náhodou nepoškodila dc proudem... A pak už stačí jenom zapomenout. Není to ovšem doména pouse FVE, dělo se to i dříve - bojlerů na vypínač už pár vařilo.
Ай бұрын
Záloha je určitě výhoda. Mě osobně se akumulátory líbí, ale aktuálně je cena dost vysoká a s tím i návratnost. Záleží jak má člověk síť stabilní. U ná jsou výadky velmi vzácné, ale třeba v loni na vánoce nešla elektřina celý den. Mám pro tento případ centrálu. Myslím že tehdy by to ani FVE nezachránila, protože okolo vánoc nesvítilo slunce a nebylo by tedy výpadk z čeho pokrýt. Já si dokážu návratnost aku spočítat. Vidím kolik reálně vyrobíme, spotřebujeme a kolik je reálně přebytek, který by se dal akumulovat. Virtuální baterie dokáže (peněžně) pokrýt značnou část silové elektřiny. V ideálním případě je to pak tak, že člověk platí pouze distribuční část, protože silovka se odečte. Otázkou je samozřejmě, jak to bude v budoucnu. I proto plánuji u PowerRouteru implementaci spotových cen, aby to dokázalo lépe optimalizovat náklady. Spot na jednu stranu vypadá jako zázrak se (sem-tam) zápornou cenou, ale člověk si musí uvědomit, že tu distribuci platí vždy. U větší spotřeby (např. elektromobil) se to může vyplatit více... Co se týče LiFePO4, tak podle internetu tam vybouchly právě plyny z těchto baterií (?). Na nějaké závěry je ještě brzo, může to být vše jinak. Ale i ceny hotových aku jdou dolů. Tak uvidím kdy systém doplním :)
@user-hr9kf3yu4u
@user-hr9kf3yu4u Ай бұрын
Zaujímavé video - resp. mohlo b y byť - ale hrozne veľa vyprávate a hrozne sa opakujete. Skúste trochu menej rozprávať a neopakovať sa, potom je to pozeranie dosť otrava a človek sa nudí. A to ho moc neprinúti pozerať ďalšie videá 🙂 Ale aj tak (za pomoci dosť intenzívneho pretáčania tých nudných pasáží) je to veľmi zaujímavé video a môže to byť inšpirácia pre veľa ľudí ktorí majú neosvetlené priestory, kam im nejde elektrika. Takže - budem sa opakovať 😀 - veľmi prospešné video, len prosím toľko nerozprávajte a neopakujte sa.
Ай бұрын
Pokusim se to zlepsit... Nemam k tomu zadnej "scenar" a pak to dopada jak to dopada. A to jeste dost veci vystriham 😁
@user-hr9kf3yu4u
@user-hr9kf3yu4u Ай бұрын
To som rád, že na tom popracujete 🙂 Možno ani netreba scenár, skúste si len na kúsok papiera napísať body, ktoré chcete vi videu rozobrať, dajte si ten papier pred seba - a ako budete počas videa očami prechádzať tie body, budete mať súčasne kontrolu, koľko sa danému bodu venujete a či to už nie je moc dlhé a či už nie je dobré prejsť ku ďalšiemu bodu 🙂
@martinstastny9981
@martinstastny9981 Ай бұрын
Umí to střídač Deye v off grid?
Ай бұрын
Bohužel zatím ne - aktuálně je to pouze Sofar, Chint a Epever. Pracuji na Goodwe a rád bych Solax. Ale integrace Deye asi nebude problém. Načítam ze střídačů vždy stejné parametry, takže je to jenom o správných modbus registrech. Teď mě napadlo, že udělám ještě uživatelsky nastavitelný střídač - půjde zvolit režim UNI a nastaví se příslušné čísla registrů :)
@JanSkrobanek
@JanSkrobanek Ай бұрын
Takže takové chytřejší Jehně od Ampéráka?
Ай бұрын
Mnoho výrobců vyrábý tento typ zařízení. Ale ano, je to podobné.
@michalmazgal
@michalmazgal Ай бұрын
👍 a za kolik to budete prodávat? Už se těším na verzi, která bude pracovat se spotem! Budu komerčně vyrábět baterie s 10 tis. + cykly, takže se těším! Asi možná navážeme spolupráci... (Když se Vám bude chtít.) => Nákup do baterie při nízké ceně a prodej při vysoké...
@TomH519
@TomH519 Ай бұрын
S tebou navázat spolupráci, když tvé firmy jsou všechny v likvidaci a ty sám, jako soukromá osoba, jsi v exukuci? 😂 A není 10tis cyklů až moc? HE3DA měla mít 5tis a jak dopadla..😁
Ай бұрын
Ještě nevím... Zatím ještě odlaďuju FW, ale maká to v pohodě. Říkal jsem si tak 5000 Kč za tu verzi bez boxu (řízení, displej, 0,5m kabel). Ještě chci doplnit podporu více střídačů.