Czym jest Blazor?
29:43
4 ай бұрын
Kiedy walidować dane w aplikacji?
27:40
Do I use AI at work?
29:17
6 ай бұрын
Jakie mam plany na 2024
15:34
6 ай бұрын
Moje podsumowanie roku 2023
10:16
6 ай бұрын
Koniec sezonu - Kod poczeka | VLOG
13:31
Пікірлер
@emhyrvemrais7574
@emhyrvemrais7574 18 күн бұрын
Bardzo proszę, programiści. - Panie prezesie, bo tu padło takie pytanie, ponieważ bardzo mocno krytykuje Pan języki wysokiego poziomu. Tej zimy było takie badanie, w którym języku programiści najmniej boją się o pamięć. Pierwsze miejsce c#, drugie miejsce java, trzecie Ruby... - A nie było tam Pythona przypadkiem? - Nie nie było Pythona. - Nie było Pythona popatrz Pan. - Był ale nie była w pierwszej trójce Panie prezesie. Jednak tam funkcjonuje jak pan to nazywa wredny Garbage colector, trzech na stu programistów boi się o pamięć w programie to chyba nie jest tak dużo prawda? Może jednak idźmy tą drogą a nie natywizmami które mają zero dwa poparcia w społeczeństwie co jest tragedią jakąś okrutną. - Proszę Pana, spośród dwóch zespołów z których jeden ma najszybsze wykonania w testach a drugi zarzyna procesor, w tej pierwszej ludzie bardziej boją się o pamięć ale oni zwyciężają konkursy, bo widzi pan, celem życia nie jest klepanie obiektów. - A co? - To jak przepraszam nie będę zastępował pańskich nauczycieli. Ludzie mają swoje asemblery, mają swoje mnemoniki i za to walczą i zyskują kolejne ułamki sekundy, a pan chce tylko klepać i kompilować. To niech pan sobie klepie i kompiluje dalej. - Mam nadzieję, że będę miał na czym klepać i kompilować dalej panie prezesie. - Proszę pana, jak powiedział wybitny programista Linus Torvalds, Czyż nie tęsknicie za czasami, gdy mężczyźni byli mężczyznami i sami pisali swoje sterowniki? - Przykro mi ale dobre wychowanie musi tutaj zastąpić faktografia, no nie jest pan normalnym koderem. - Panie prezesie odniosłem wrażenie, że po raz pierwszy nie jest Pan, jest Pan któryś raz już u nas w programie ale pierwszy raz widzę pana wyprowadzonego z równowagi. Ja nie jestem wyprowadzony z równowagi proszę pana, tylko usiłowałem podkreślić dobitnie, że bo mnie brzydzą tego typu poglądy, że najważniejsze jest odpalić środowisko i napisać parę klas. Niestety celem życia nie jest pisanie klas, celem życia nie jest garbage colector, mnie uczono, za komuny to było, ale mnie uczono kto nie asembluje ten nie je. A was się uczy: wysoka abstrakcja ułatwia analizę, tfu!
@ThePrzemo000
@ThePrzemo000 24 күн бұрын
Heja, jak obsłużuć upload dużych plików (np 50GB)? Istnieje jakaś fajna biblioteka do tego?
@DanielŚmigiela
@DanielŚmigiela Ай бұрын
"nie wiem czy jest dobrze widoczna" - nie ma to jak profesjonalne nagranie :D Mimo wszytsko like :)
@Olek922
@Olek922 Ай бұрын
Jeżeli chodzi o CSS w blazor to jest jakiś problem, niekiedy nie łapie od razu zmian
@Olek922
@Olek922 Ай бұрын
Kodowanie bez przygotowania projektu jest dużo warte, właśnie ze względu na błędy jakie się pojawiają i jak są rozwiązane
@lachim3756
@lachim3756 Ай бұрын
No toś pokazał….
@PiotrMichalak-sq7ew
@PiotrMichalak-sq7ew Ай бұрын
Świetnie wytłumaczone! Dziękuję!
@lordjim9971
@lordjim9971 2 ай бұрын
A kodu na gita nie zrzuciłeś?
@MW-og8hd
@MW-og8hd 2 ай бұрын
Niestety, złożoność logarytmiczna nie jest mniej wydajna od złożoności liniowej
@dzieniek90
@dzieniek90 2 ай бұрын
Dzięki wielkie za materiał! Ja właśnie wpadłem w pułapkę anemicznych modeli i wszechobecnych serwisów, bo to było główne podejście w kursach które robiłem, i teraz jestem na etapie przepisywania kodu z całego roku pracy zawodowej, bo nie dało się już tego ogarnąć z powodu ilości logiki biznesowej i jej rozproszenia....
@ArekTheBoss
@ArekTheBoss 2 ай бұрын
Pamiętaj aby przed przepisaniem tego najpierw to otestować abyś się później na produkcji nie zdziwił, że coś przestało działać zgodnie z oczekiwaniami.
@JanKowalski-sc8gi
@JanKowalski-sc8gi 2 ай бұрын
.NET 8 jest aktualna wersją i w dodatku LTS
@pogromcagoblinow
@pogromcagoblinow 2 ай бұрын
no i fajnie
@katamaran_dobrej_zabawy
@katamaran_dobrej_zabawy 3 ай бұрын
@zajacmarek macie w firmie role architekta domenowego? Jeżeli nie to kto u Was posiada takie odpowiedzialności?
@JanKowalski-ld4ec
@JanKowalski-ld4ec 3 ай бұрын
Panie Marku, bardzo cenny materiał. A jak postąpić z sekretami na produkcji? W jakim pliku i w jakim folderze faktycznie zapisać sekrety projektu (db, email), jesli deploy będzie na hostingu komercyjnym ale nie Azure czy AWS i tam do dyspozycji są zmienne środowiskowe zapisywane w webconfig?
@DDDD-yn7yf
@DDDD-yn7yf 3 ай бұрын
Sam pisałeś platformę czy skorzystałeś z gotowego rozwiązania jeśli tak to jakiego ?
@zajacmarek
@zajacmarek 3 ай бұрын
Skorzystałem z WebToLearn :) Pisanie takich platform tylko po to, żeby ich raz użyć to totalny bezsens :P
@taktycznybocian4021
@taktycznybocian4021 3 ай бұрын
I to jest dobry tutorial, to jest profesjonalizm, uczynność, zdrowy rozsądek. Komentarz dla zasięgów, a aplikacja działa <3
@mac5000000
@mac5000000 3 ай бұрын
Autor dobrze mówi. Właśnie dla tego zawsze się uśmiecham, gdy przy zespołach programistycznych typu trzech programisów w niewielkich firmach i produktach z niewielką liczbą klientów, ktoś wpada na pomysł żeby robić mikroserwisy. Projekt wpada wtedy w taką pułapkę ogromnego kosztu wdrażania nowych funkcjonalności oraz konieczności częstego tworzenia planu wdrożenia na produkcję nowych zmian.
@darkoazure9902
@darkoazure9902 3 ай бұрын
public string Komentarz() => "Było dobrze - jak to u Marka w zwyczaju."; // To jest komentarz ... czyli coś co kochają początkujący programiści :D ... ale ten jest na punktowanie kanału... czyli w tym przypadku ma najbardziej sensowny sens
@blazej.kalkowski
@blazej.kalkowski 3 ай бұрын
Zrób jakiś dłuższy materiał na ten temat bo to jest bardzo ciekawe. Fajnie byłoby gdybyś zrobił to np na wersji Server Mode i zaimplementował to sam. Bo twoja opcja jest naprawdę ciekawa.
@zajacmarek
@zajacmarek 3 ай бұрын
Coś w tym kierunku planuję
@Tymonello
@Tymonello 4 ай бұрын
Narzekanie narzekaniem, ale lepsze jest działanie. Co w takim razie można robić, żeby w swoim środowisku poprawić sytuację i rozgrzeszyć te spotkania? Jak coś zdziałać?
@andrzejszelka6278
@andrzejszelka6278 4 ай бұрын
Bardzo fajny materiał, szczególnie dla osób, które nie miały w ogóle do czynienia z Event Stormingiem. Film pokazuje na pewno dużo więcej niż czytanie tekstu. :)
@EnterVPl
@EnterVPl 4 ай бұрын
Pomimo że stary film to jednak nadal pożyteczny. Polecam 😄
@zajacmarek
@zajacmarek 4 ай бұрын
Repo z projektem: github.com/zajacmarekcom/clean-api-app
@pablodemono6831
@pablodemono6831 4 ай бұрын
Moge sie mylic, ale pare lat temu Azure Service Bus mial nawet limit 64KB (dzis 256KB i nawet 1MB). Ja w swoim projecie wykorzystalem properties i zbudowalem wlasny protokol (dzielenie na chunks). Dane przesylane byly rozne (w tym binarne - obrazki nawet pare MB...) ale koncowki to byly aplikacje desktopowe wiec lokalnie sie "sklejaly" w tymczasowym katalogu. Te 64KB sa nawet "fajne" bo pozwalaja jakos sprawniej wyslac jak ktos ma bardzo lipny internet (a to byl czesty case). Ja wybralem takie rozwiazanie (dzielenie na chunks) bo realnie protokol TCP/IP (jak sie ktos zaglebi) tez ma limity a mimo to internet dziala i filmy sie oglada ;-)
@yeeezooo
@yeeezooo 4 ай бұрын
To wszystko co mówisz jest jak najbardziej ok. Tylko np: apropo Devina dziś może to tak wygląda, że jest słabo, tylko co będzie za 3 lata 5 i 10, czy wtedy nie okaże się, że wykona on 80-90% pracy programisty i wtedy faktycznie ilość programistów będzie mocno ograniczona? A sam wiesz, że uczenie się programowania dla człowieka to naprawdę długie ciężkie lata. Na razie chyba zapotrzebowanie jest duże.😅
@MrAisha2003
@MrAisha2003 4 ай бұрын
Mnie zastanawia jedna rzecz, o której nikt nie pisze, a mi się wydaje, że to kluczowe. Co z nowymi technologiami? Przecież AI uczy się na bazie napisanych rozwiązań, im więcej tym lepiej. Gdy wejdzie nowy framework, AI tego nie przeczyta i nie zrozumie, musi mieć przykładowy kod i to DUŻO kodu. Więc wydaje mi się, że jak zwykle AI jest dziś nowym hype, który rynek wycenił bardzo wysoko i teraz sprzedają marzenia, za kilka lat dowiemy się jaki jest sufit możliwości.
@dominiktworek6455
@dominiktworek6455 4 ай бұрын
Jak ai bedzie wstanie zastapic programista pisanie kodu to bedzie tez wstanie wytlumaczyc klientowi czego on chce. Moim zdaniem bedzie tylko wiecej miejsc pracy zwlaszcza dla bardziej ogarniajacych programistow a niz zwyklych klepaczy cruda. To jest troche jak wordpress, niby tyle lat na rynku a tu coraz to nowsze frameworki wychodza w javascripcie. Ai to fajna zabawka ale jest przhypowana. Jak ai bedzie moglo pisac kod gotowy do produkcji to kazdy manager, ksiegowy, data analityk straci prace. Gadanie ze to bedzie gadka z klientem w przyszlosci to takie biadolenie bzdur ze glowa mala... i tak bedziemy wszyscy klepac kod do konca naszych dni. Jak nie w webie to moze jakas robotyka wjedzie albo cos innego. Swiat dopiero poznal czym jest programowanie i juz ludzie mysla ze to sie skonczy bo stworzyli robota ktory gada z ludzmi xD.
@ukaszk8428
@ukaszk8428 4 ай бұрын
Nie zgadzam się do końca jeśli chodzi o szybkie generowanie słabej jakości kodu. Często jest tak że walczymy właśnie ze słabej jakości kodem ze względu np. na optymalizację, która jest kluczowa dla klienta. Co z tego że AI mi wygeneruje milion razy podobnej jakości kod, skoro nie będzie miało to wpływu na poprawę kluczowego elementu. Po drugie. Nie wyobrażam sobie powierzyć pisania kodu w systemach bankowych, systemach kadrowo-płacowych, gdzie precyzja i 100% pewności , że wynik będzie się zgadzał to jest być albo nie być takiego systemu. Tutaj nie można pozwolić sobie na jakiekolwiek błąd.AI w tym aspekcie jest słabe, nigdy nie masz 100% pewności, że wygeneruje Ci dokładnie taki wynik jakiego oczekujesz. Ja obecnie po pierwszym zachwycie jestem coraz bardziej ostrożny. Będzie to raczej ewolucja a nie rewolucja.
@blazej.kalkowski
@blazej.kalkowski 4 ай бұрын
Znasz jakieś ciekawe tytułu książkowe lub blogi dotyczące jak zbierać wymagania, jak rozmawiać z biznesem będąc programistą ?
@zajacmarek
@zajacmarek 4 ай бұрын
Coś na pewno miałem w tym temacie, ale muszę pogrzebać w biblioteczce i linkach. Na pewno treści związane z Domain Driven Design, tym strategicznym, sporo mówią o rozmawianiu z biznesem.
@_rittoner
@_rittoner 4 ай бұрын
Pytanie nie czy a kiedy, i raczej nie tylko programiści będą powoli zastępowani przez rozwiązania AI i ML, zredukuje to pewnie trochę etatów. Według mnie AI i komputery kwantowe to będzie rewolucja na miarę wynalezienia silnika parowego.
@tomekm9
@tomekm9 4 ай бұрын
Myślałeś może o przygotowaniu jakiegoś szkolenia z Blazora od podstaw?
@zajacmarek
@zajacmarek 4 ай бұрын
Po części coś takiego powstaje ;) Ale w kontekście budowania całej aplikacji
@tomekm9
@tomekm9 4 ай бұрын
Czyli można spodziewać się pewnej regularnej, spójnej formy w kolejnych odcinkach?
@darkoazure9902
@darkoazure9902 4 ай бұрын
Nie obawiasz się, że potraktują Cię jak architektów kościołów, bazylik, katedr itp… i Cię zamordują albo zostaniesz okaleczony? 😂
@darkoazure9902
@darkoazure9902 4 ай бұрын
git
@blazej.kalkowski
@blazej.kalkowski 4 ай бұрын
Masz może jakiś przykład na github projektu blazor server który operuje na zaawansowanych modelach/encjach i zależnościach typu jeden do wielu, wiele-do wielu. Chciałbym zobaczyć taki przykład projektu i pouczyć się trochę z tego projektu a zwłaszcza jak budować UI i np formy pod update takich modeli bo do końca tego nie ogarniam.
@zajacmarek
@zajacmarek 4 ай бұрын
W tym momencie nie mam, ale mogę coś przygotować w najbliższym czasie.
@blazej.kalkowski
@blazej.kalkowski 4 ай бұрын
@@zajacmarek Byłbym bardzo wdzięczny za przygotowanie takiego odcinka lub ewentualnie odesłanie mnie do jakiegoś zewnętrznego repo jako przykładu z którego mógłbym zaczerpnąć :)
@count_of_pizza
@count_of_pizza 4 ай бұрын
Bardzo ciekawy odcinek, ciekaw jestem gdzie przebiega jakaś racjonalna granica miedzy użyciem Blazora a frameworkami js, w sensie kiedy użycie Blazora przestaje mieć sens, zakładam, że w takich sytuacjach granicznych nie da się uciec od js i trzeba mieć jakiś dobry setup i metodologię, w którym będziemy pracować z tym językiem. Mi brakuje bogatego ekosystemu w Blazorze, bo wszystko właściwie trzeba samemu pisać albo korzystać z płatnego Telerika.
@zajacmarek
@zajacmarek 4 ай бұрын
O tej granicy jeszcze mogę kiedyś opowiedzieć, bo nadal jej szukam. A co do ekosystemu, to i tak wydaje mi się, że jest całkiem nieźle. Z darmowych rzeczy mamy MudBlazor, Radzen Blazor, FluenUI, Blazorise (niekomercyjnie), Ant... Także z czegoś tam można wybierać.
@Autystyczny
@Autystyczny 4 ай бұрын
Ja uważam że to akurat dobrze że nie ma nie wiadomo ilu wbudowanych komponentów - dobrze jest nauczyć się pisać takowe, potem łatwiej zrozumieć dlaczego coś zadziałało / nie zadziałało. A co do JS to jak się wejdzie w repo AspLabs to MS zrobił taką bibliotekę która się nazywa dynamicJS która pozwala mieć dostęp do elementów DOM jak w JS tylko w kodzie w c# - i mam nadzieję że wyjdzie to kiedyś poza fazę beta.
@thomschery2800
@thomschery2800 4 ай бұрын
Czy myślisz, że w wieku przed 40 jest szansa na przebranżowienie się? Od razu zaznaczam, że sporo już wiem, jeśli chodzi o C#?
@wojciechgurdek4534
@wojciechgurdek4534 4 ай бұрын
Tak😀
@andrzejprzyby2064
@andrzejprzyby2064 4 ай бұрын
Panie Marku, bardzo interesujący punkt widzenia. Częściowo się z nim zgadzam, tj. prawdą jest, że aby zostać programistą nie trzeba ukończyć Politechniki. Można ukończyć jakiś kurs i nauczyć się programować aplikacje danego typu. Ale, kto powie programiście po kursie jaki algorytm ma zaimplementować, aby rozwiązać konkretny problem, jaki może napotkać w praktyce? Jak widać musi być ktoś, kto poinformuje takiego programistę jaki algorytm ma zaimplementować, taką osobą jest INFORMATYK. Informatykiem może być na przykład absolwent uczelni o kierunku Informatyka. Wynika z tego, że na kierunku Informatyka na uczelniach wykładana jest ZNACZNIE szersza wiedza niż tylko programowanie. A to na jakim poziomie jest wykładane programowanie zależy od profilu danej uczelni i nie można tego generalizować. W szczególności, że liczba języków programowanie jest znaczna. Warto na to spojrzeć jeszcze z innej, szerszej perspektywy, tj. zadając sobie pytanie z czego bierze się postęp? Jeśliby wszyscy studenci Informatyki mieli uczyć się wyłącznie programowanie (czyli UŻYWANIA NARZĘDZIA KTÓRE ZAPROJEKTOWALI INNI) to informatyka nie miałaby żadnych szans rozwoju! ISTOTĄ jest rozumienie wszelkich ograniczeń i niuansów aktualnie znanych technik i znajdowanie metod na ich udoskonalanie. To jest prawdziwa INFORMATYKA. Pozdrawiam Andrzej Przybył
@user-hc1qk2bz6t
@user-hc1qk2bz6t 4 ай бұрын
Nic nie pokazałeś tylko pogadałeś sobie
@xszymson
@xszymson 4 ай бұрын
Mega fajna sprawa jak tłumaczysz jakiś temat, a potem dajesz do tego przykłady w kodzie jako jakieś przełożenie na to co mówiłeś wcześniej
@zajacmarek
@zajacmarek 4 ай бұрын
Cieszę się, że się podoba :)
@count_of_pizza
@count_of_pizza 4 ай бұрын
O co chodzi z tym trybem auto? Wydawało mi się, że może to być przydatne, jeśli chcemy rozdzielić w aplikacji komponenty klienckie i serwerowe jak w React, i np. oddelegować do serwera jakieś bardziej kosztowne obliczenia. A z tego, co mówisz to nie do końca do tego ma to służyć.
@aleks_stanislaw4270
@aleks_stanislaw4270 4 ай бұрын
W samą porę! Ostatnio zastanawiałem się czy i jeśli już to jak podejść do 100commitow z apką w Blazor. Od początku chciałem postawić na Blazor Web Assembly, z racji tego, iż sama idea mojej apki wymaga dużo interaktywności, ale zmartwiła mnie informacja o potrzebie wczytywania wielu paczek .NET co spowalnia proces ładowania strony :( Chyba jednak pozostanę przy starym dobrym Angularze, jeśli mowa o froncie.
@M.I.S.Q
@M.I.S.Q 4 ай бұрын
super wyjasnione :)
@tomaszalczyk
@tomaszalczyk 5 ай бұрын
Czesc, dziekuje za poprzednie odcinki i pytanie czy coś będzie dalej w tej serii?
@zajacmarek
@zajacmarek 5 ай бұрын
Powoli wracam do tematu Blazora, więc być może coś nowego się pojawi niedługo
@bromarcin
@bromarcin 5 ай бұрын
GPT4 + Midjourney
@Tymonello
@Tymonello 5 ай бұрын
A nie da się tego IdentityApiEndpointRouteBuilderEtensions dziedziczyć i nadpisać jednego endpointa rejestracji?
@DwutlenekWodoru
@DwutlenekWodoru 5 ай бұрын
System.out.println("Komentarz dla zasięgu");
@darkoazure9902
@darkoazure9902 5 ай бұрын
Na razie komentuję (na like). Wrócę do materiału później...
@YogiLIVE
@YogiLIVE 5 ай бұрын
Ciekawe czy te urządzenie powoduje jakieś opóźnienie w grach ? np cs gdzie liczą się milisekundy opóźnienia ...
@darkoazure9902
@darkoazure9902 5 ай бұрын
"Trafione, zatopione"