Пікірлер
@jindrichbedura
@jindrichbedura 5 сағат бұрын
a t0 je c0 za čůrák
@sellenen1
@sellenen1 6 сағат бұрын
Zajímavá přednáška, děkuji. Pokud opravdu demograficky v budoucnu převáží v Rusku turkický vliv a s ním islám, jak se to může projevit ? Církev je nyní v područí světské moci, přesedlá se tak jen na jiné náboženství v podobném duchu ?
@user-en2ko9xg3j69
@user-en2ko9xg3j69 6 сағат бұрын
Já nechci aby se mi tohle zobrazovalo dá se to nějak zablokovat?
@belakyselova5415
@belakyselova5415 7 сағат бұрын
No z krmelce je těžko 😂porozumět. Neni to pro chĺívy a nechytrý pro@zkrmelce 😂
@belakyselova5415
@belakyselova5415 7 сағат бұрын
Lruci když budu chtít slyšet ty neustále vyskakující kašpary, pudu na jejich přednášku kdo jsou ti nevychovaní drzanti? Proč je někdo neusadí?
@bethow696
@bethow696 7 сағат бұрын
zajimava prednaska👍
@jakubsobala9344
@jakubsobala9344 8 сағат бұрын
Co to jsou za příšerný bezohledný a sobečtí lidi co do přednášky neustále skakájí a přednášejícího přerušují? Nedá se to poslouchat. Ať si udělají svou přednášku.
@pissman321
@pissman321 8 сағат бұрын
same klamstva
@yorgTube
@yorgTube 10 сағат бұрын
"Rusko nemůže vyhrát, ale nemůže ani prohrát" - to potvrzuje tezi, že účelem pomoci Ukrajině v časovém i obsahovém měřítku, není porážka Ruska, případně vytlačení Ruska z obsazeného území, ale výrazné oslabení Ruska. A Ukrajina v tom hraje jen nevděčnou roli užitečného idiota a platí za to vysokou cenu. Dodatek: Stejný názor zazněl cca v čase 01:19:00
@albart5765
@albart5765 11 сағат бұрын
děkuju za velmi zajímavé téma přednášky! Paní Dufková má myslím velmi široký záběr vnímání svého oboru a velkou empatii k lidem méně jazykově vzdělaným :-) Těšim se na další její přednášky
@krmelec1234
@krmelec1234 11 сағат бұрын
Tak 15 minut jsem vydržel.😂 Ten člověk má v hlavě dobře nasráno.🤣🤣🤣
@Popisovac_
@Popisovac_ 3 сағат бұрын
Jo až na to že žil roky v Moskvě kde byl právě proto aby sledoval tamní dění a ty jsi pravděpodobně jenom další internetovej kecal a nebo hůř, jenom další z nekonečný záplavy trollů.
@belakyselova5415
@belakyselova5415 11 сағат бұрын
Je strašná. Pro mě neposlouchatelná.. ty věty nedávají smysl. Poslouchá to někdo? A když jo, tak jak to můžete chválit?.
@belakyselova5415
@belakyselova5415 11 сағат бұрын
Prosím kdo ta pani je . Historička po svým. Výzkumy vašé jsou podle mne zbytečné.
@kinedryl123
@kinedryl123 12 сағат бұрын
K tomu modulo pocitaniu - ako prosim urobim v exceli vzorec na taku vec, ze v jednom stlpci mam rad cisiel 1 - 52 a v druhom stlpci su cisla posunute napriklad o 3 tak, ze 28 =31, 29=32, 30=33 ale uz 1=50, 2=51, 3=52, 4 = 1, 5 = 2, 6 = 3 atd. Aby to bolo obmedzene tym rozsahom 52.
@milmas100
@milmas100 13 сағат бұрын
Táto prednáška nie je pre každého.
@ferdinandcapka3927
@ferdinandcapka3927 13 сағат бұрын
Dobrý deň. Chcel som sa opýtať, či ma matematika nejake hranice alebo je mozne v podstate stale vymyslat abstraktnejsie tvrdenia z uz existujúcich tvrdení?
@milmas100
@milmas100 13 сағат бұрын
++++++++
@pavelzelinka5261
@pavelzelinka5261 13 сағат бұрын
Rád vyhovím dr. Vavryčukovi a vysvětlím soulad Minkowského geometrie s relativistickým dějem pohybu dvou dlouhých raket proti sobě. Nejdříve upozorním na to, co mám hotové: Tedy na svůj článek - blog na adrese specialniteorierelativity(tečka)jednoduse(tečka)cz [prosím okopírujte do adresního řádku a místo (tečka) napište .] kde Minkowského geometrii popisuji, včetně relativistické dilatace času mezi hodinami a kontrakce délky mezi měřidly. Následně zde zveřejním požadované vysvětlení. Pavel Zelinka
@LeonardodaVinciXIV
@LeonardodaVinciXIV 14 сағат бұрын
Za mě písemný projev má být srozumitelný a čitelný. Vše ostatní je něco navíc, co umocňuje prožitek z četby. Pokud někdo udělá sem tam chybu, nic se neděje, ale pokud člověk musí přemýšlet, co tím chtěl básník říct, je to v prdeli. Nejbizarnější situace se vyskytuje bokmålu kde se slovo bygda/bygden (vesnice se určitým členem) vyslovuje jako bygde, bygdæ, bygdø, bygdi, bygdo nebo bygdei podle regionu, jak je vidět norové si s pravopisem a výslovností starosti nedělají, protože tam neexistuje spisovná norština, mají tam nynorsk a bokmål a každé nářečí je správné a nářečím se hovoří i televizi a rádiu. No a včíl babo raď.
@katkazvausselles
@katkazvausselles 12 сағат бұрын
Nárečia na Slovensku aj v Česku zanikajú. Je to škoda. Mladí už hovoria len jazykom, ktorý počujú v médiách. U nás je to škaredá bratislavčina.
@miroslavkoubek6827
@miroslavkoubek6827 10 сағат бұрын
Osobně si myslím, že takový pidi národ, jako jsme my, má pravidla pravopisu přehnaně složitá, neřeknu, kdybychom byli jako Angličani, Rusové, Číňané atd. Tím, že jsme si zbytečně zkomplikovali pravopis, se z nás světově významný národ nestane. Poslal bych ty rádoby intelektuály do Mišelinky tahat pneumatiky.
@andreschwarzkopf1994
@andreschwarzkopf1994 15 сағат бұрын
stále koukám, ale ty diplomatické tanečky vám nezávidím (jet na inauguraci nejet atd).
@blesoprdnebesky3392
@blesoprdnebesky3392 16 сағат бұрын
Ajaj, očekávám v komentech nálet Zítkovců a spol.😁
@pavelpachta6589
@pavelpachta6589 17 сағат бұрын
Super přednáška.
@milmas100
@milmas100 19 сағат бұрын
Ak zoženiem, knihu kúpim.
@belakyselova5415
@belakyselova5415 23 сағат бұрын
Téhle pani nerozumím. Své myšlenky vydává za pravdu. A to tempo je jak Simírovo. Vražedné. Strašný pro mě.
@katarinavrabelova8202
@katarinavrabelova8202 23 сағат бұрын
Boze, ten zaciatok a ta monotonnost moderatorky, nuda
@pavelzelinka5261
@pavelzelinka5261 Күн бұрын
Mně tedy v Minkowského geometrii vychází všechny děje v souladu se STR A. Einsteina. Nevidím tam žádný nesoulad nebo paradox. I ten děj se dvěma dlouhýma raketama je tam v souladu se STR.
@vaclavvavrycuk3816
@vaclavvavrycuk3816 Күн бұрын
V tom případě by bylo fajn, kdybyste ten svůj názor nějak více rozvinul a vysvětlil. V přednášce se dlouhým raketám věnuji docela podrobně a uvádím důvody, proč si myslím, že jsou v rozporu se STR: Hodiny v každé z raket jsou vůči sobě v klidu a tudíž je mohu zesynchronizovat ještě před startem. Po celou dobu letu budou tedy ukazovat stejný čas. Pokud se rakety setkají v čase nula, tak budou všechny hodiny ukazovat nulu. Až se budou rakety míjet, budou muset díky symetrii problému ukazovat zase stajný čas. Dilatace času se nám tak někde vytratila. Václav Vavryčuk
@pavelzelinka5261
@pavelzelinka5261 Күн бұрын
Hezký pohled do výzkumné organizace CERN.
@belakyselova5415
@belakyselova5415 Күн бұрын
Prosím. Je to nedobré. Kruci . Svý názory bere jako pravdivé. Myslí si, že co? Indiáni blbý fůj. Je třeba jim prinest bílou rasu jako neomylnpu. Soukromá teorie.😁😁😂😁😂😁😂
@rostislavtobolka9529
@rostislavtobolka9529 Күн бұрын
moc se mi líbí tyto historické exkurze pana profesora , vpodstatě i ve fyzice platí..."kdo nezná vlastní historii...atd"
@PavelKucera-bd9dd
@PavelKucera-bd9dd Күн бұрын
Děkuji za krásnou přednášku. Ostatně jak vždy od pana Podolského. Jako elektroinženýr pracující i s Maxwellovými rovnicemi celý život mě těší, že je opakovaně různými vědci a v různých epochách zdůrazňována jejich důležitost. Přeci je však tvrzení, že nic z toho (internet, bezdrátová komunikace, mobily, …) by neexistovalo bez těchto rovnic, přehnané. Je dozajista příjemné, a nad míru užitečné, se unášet krásou precizně a elegantně formulované teorie, ale lidstvo mnohokráte prokázalo, že je schopno rozvíjet technologie, ke kterým ještě nemá fundamentální teorie. Stejně i v tomto případě lidé začali experimentovat a využívat drátovou (i bezdrátovou) technologií bez znalosti Maxwellových rovnic nebo dokonce i Faradayových experimentů. Asi by nám trvalo násobně déle se propracovat k pokročilým technologiím bez znalosti Maxwellovy teorie, ale to je asi stejná spekulace jo jako tvrzení, že bez Maxwella by nic z toho, co máme, dnes neexistovalo.
14 сағат бұрын
chapu co chcete rict (samozřejmě je to co by kdyby, což historici neradi, z dobrých důvodů), ale v případě elektromagnetických vln tedy matematicky řečeno vlnových řešení Maxwellových rovnic s nenulovým členem s posuvným proudem máme před sebou ukázkový příklad toho, kdy teoretická úvaha - žádné pozorování přímé či nepřímé - otevřelo dveře a motivovalo Hertze pro hledání elmag vln a Marconi a všechno další šlo daleko za základním výzkumem. Tedy neni pravda, ze by neznal Marconi Hertze, prave naopak a Hertzovy pokusy byly primym overenim Maxwellovy hypotezy. To je něco, co není vůbec zřejmé (konečně nikoho z experimentátorů nenapadlo sledovat korelace mezi jiskristi, proc by to delali, takhle se věda z dobrých důvodů nedělá) a intuitivní - no řekněme že to co prezentuje Jiří o siločarách a jejich kmitání by mohlo vyvolat nějakou intuici, ale od prime mechanicke intuice dostat i jen tu nejjednodussi harmonickou vlnu je dost daleko, je to dano vztahem vektoru E a B jak to dnes popisujeme. Dá se říci, že čím dále jdeme (myslím ted na kvantovku eo ipso kvantovou teorii pole) tím méně jsou klíčové posuvy a postupy které následně technika využije intuitivní - dá se říct, že fyzika dává jazyk, bez kterého bychom si ani nepredstavili co je možné (a co naopak není, kolik je pořád hledačů perpetua mobile - ale bez solidní znalosti fyziky, kdo chápe proč se zachovává energie a co to vlastně znamená?). Jistě, technické myšlení je svérázné a vynalézavé a v rámci své domény dokáže ledacos - ale mnohokrát se ukázalo, že je variací ve velice různých podmínkách, neumí se jako baron Prášil samo vytáhnout za vlasy nad bažinu. Kdzž se bavíme o Maxwellovi jde o něco opravdu kvalitativně nového. Skutečně změny paradigmatu jak se říká, to prostě technickým myšlením orientovaným na praktické aplikace nejde vyrobit. A pro nás už je těžko představitelné, jak obrovský skok to byl. Nakonec uvědomme si, že je v historii zajímavě vidět, a řada lidí nad tím spekuluje, že jinak velmi vyspělá antická civilizace která se dotkla empiricky mnoha jevů a měla relativně pokročilou matematiku, nedokázala udělat pojmovou syntézu - z níž by pak mohly vzejít otázky, které dokázali položit Kepler, Galileo a Newton a otevřeli dveře mimo jiné k aplikované mechanice. Jazyk, modely a to, čemu dnes říkáme teorie, jsou základní nástroje pro zkoumání světa - což nemusí být jasné, pokud nemá člověk zkušenost. Tady je vidět, jak modelově zafunguje nový jazyk - Maxwell v roce 1864 dává v Treatise směr pro všechny po něm, předlohu pro celou třídu úspěšných teorií. Zdaleka nejde jen o to, že předvídá nějaké radiové vlny které pak v Prusku objeví a zkoumají Helmholtz a Hertz a ukazuje, že mají stejnou podstatu jako viditelné světlo. Jde taky např. o to, že permeabilita a permitivita vakua jsou parametry spojené jednoduchým vzorcem s rychlostí šíření té spočtené vlny, tedy mimo jiné světla. Později se ukáže, že rychlost světla je mezní rychlostí šíření signálu a je intimně spojená s kauzální strukturou prostoročasu a ještě později to, že všechny částice s nulovou klidovou rychlostí zprostředkující tzv. interakce se šíří touto limitní rychlostí. To je něco, co se ukáže až když napíšeme teorii jako celek a začneme zkoumat jednotlivá řešení. Zároveň nám otevírá cestu k dalším idejím, jak to Jiří velmi stručně nastinuje. Ten vztah mezi základní fyzikou a engineeringem, technologiemi na ni zalozenemi je velmi zajimavy - zajímavý příklad budiž slavný příklad projektu Manattan, který je naprosto unikátním příkladem toho, kdy od základního fyzikálního objevu k testu funkčního zařízení (The Gadget) uplynulo 6 a půl roku. Něco takového se nestalo do té ani od té doby. Docela pěkný dokument se svědectvími takových lidí jako byl Hans Bethe, který sám aplikoval tehdy novou kvantovou mechaniku na první modely atomového jádra a v Los Alamos byl hlavou teoretické divize (později se hodně podílel na vyzkumu termonukleárních procesů v jádru hvězd, viz. Betheho cyklus) ukazuje, jak liché je předpokládat, že by se dala nějaká taková technologie vytvořit bez pojmové revoluce kvantové mechaniky. kzfaq.info/get/bejne/rt2gmtB229K2oIE.htmlsi=9WmsgIfuVUBm40V1. To pro ilustraci toho jak zásadní je mít ty správné pojmy a jejich vztahy když vstupujeme do nového světa. A to rozhodně Maxwell a elektromagnetické vlny jsou, takový vstup.
@MrBitterman75
@MrBitterman75 Күн бұрын
Až trochu zbytečně skvělá přednáška:-) Pan prof. Podolský nikdy nezklame! Děkuji.
@evakordulova3213
@evakordulova3213 Күн бұрын
Perfektní! Moc děkuji.
@liborvinicky6429
@liborvinicky6429 Күн бұрын
Další super přednáška.
@lenkacervena8093
@lenkacervena8093 Күн бұрын
Velmi zajímavý sledovat to s odstupem, když teď víme, co se v souvislosti s Ruskem a Ukrajinou stalo pár let poté..
@petrzavadil1282
@petrzavadil1282 2 күн бұрын
Pan profesor Podolský a jeho dílo. ❤
@MilanKlestinec
@MilanKlestinec 2 күн бұрын
Jednoduché blaboly pre jednoduchých ľudí 😮
@JanVitvar
@JanVitvar 2 күн бұрын
Buran letěl sice jen jednou a bez posádky, ale jeho tech možnosti přistání v den kdy sedl byly obdivuhodné (velmi vysoký crosswind).
@vaitripleseven
@vaitripleseven Күн бұрын
O tom není sporu.
@konvalinovadada4848
@konvalinovadada4848 2 күн бұрын
Čas ukázal, jak je snadné se mýlit.
@petrvasek8818
@petrvasek8818 2 күн бұрын
Výborná přednáška, jen tak dále ❤
@milanbaran7291
@milanbaran7291 2 күн бұрын
Raketoplány a dokonalé? Najväčší zabiják astronautov v histórii, zvýšenie namiesto zníženia nákladov, neodstrániteľná chyba koncepcie.
@dannygray7303
@dannygray7303 3 күн бұрын
Skvela prednaska, diky 👍
@videazvyletu
@videazvyletu 3 күн бұрын
👍
3 күн бұрын
nemam problem s prednaskama z nebesky mechaniky, historie (germani a stredovek) ... ale todle proste nedavam
@martasladka1364
@martasladka1364 3 күн бұрын
Fyzicky blízko mentálně daleko.
@arnostkult7559
@arnostkult7559 3 күн бұрын
Klobouk dolů před panem profesorem. Toto by si měli poslechnout všichni nedovzdělaní "národovci".
@jardakabin9365
@jardakabin9365 3 күн бұрын
Uff až mi z toho je špatně
@JohnnieMartynov
@JohnnieMartynov 3 күн бұрын
Úžasná krása čísel. 👍
@josefmutl4191
@josefmutl4191 3 күн бұрын
2:04:40 Století 18. obsahuje letopočty začínající 17__, a nikoli 18__ přece přirozeně i v systému, který zná nulu. Je to ŘADOVÁ číslovka. Je to podobné, jako že člověk prožívá 18. rok svého života před svými 18. narozeninami, když je mu takzvaně 17 - ale je to 18. rok od okamžiku narození, kam pokládáme bod 0. Zrovna tak 18. centimetr na pravítku je mezi značkami 17 a 18. Třeba hodnota 17,89 cm je součástí 18. centimetru od bodu 0. A třeba čas 18.57 je součástí 19. hodiny dne. Hlavní rozdíl vidím v tom, že u těch století se nevžilo používání ZÁKLADNÍCH číslovek namísto/vedle řadových. Pak bychom mohli říkat, že 1789 je století "sedmnáct". Přitom běžně říkáme "je mi 17 a půl", "je 17 hodin", "je to dlouhé 17,89 cm". U těch století může být pro někoho překvapivé, že rok 1800 ještě patří do 18. století (1701-1800), a století 19. začíná až rokem 1801 (1801-1900). Takže 2000 let od bodu 0 uplynulo až na silvestra na přelomu let 2000/2001, a nikoli 1999/2000, jak by si člověk mohl snadno myslet. Rok 0 totiž skutečně chybí. Je to jen bod 0, od kterého začíná tzv. "rok 1" (čti "rok jedna"). Ve skutečnosti je to "rok první" a bylo by méně matoucí, kdybychom při hovoření o letech používali ŘADOVÉ číslovky. Takže nyní probíhá rok "2024." (čti "dvoutisící dvacátý čtvrtý"), a 2024 let od bodu 0 uplyne až na silvestra 31. 12. 2024. Zatím uplynulo jen 2023 let, 4 měsíce a 11 dní. (Psáno dne 12. 5. 2024.)
@svatavaficova1838
@svatavaficova1838 4 күн бұрын
co kdyz by se to starnuti posoudilo bez tech hodin ? byl by adam objektivne starsi ? ne jen podle nejakych cisel ? co rikate na chronovizor kde lze nahlednout do minulosti nebo budoucnosti ? existuji paralelni vesmiry . tomu verim . budu rada za odpoved a zdravim .
@Lubomir_Drinka
@Lubomir_Drinka 4 күн бұрын
ako treba povedať jednu vec:predstavte si, že o dva roky povediačínania, že pristáli na mesiaci s ľudskou posádkou. Zrazu objavíte všetky konšpirácie z Apollo11 a budete ich aplikovať na čínu. teraz, že však počkáme si na vzorky, čo donesú, a oni povedia, že ich omylom kontaminovali, takže ich vedcov nebudú dávať aby ich overili. Verili by by ste im? To sa stalo, vzorky z apoolo11 neboli použiteľné, lebo vraj najskúsenejší kozmonauti všetkých čias tie vzorky skontaminovali. O radiáci vieme dnes oveľa viaca že to nebude také jednoducé, že preleteli van allenove pásy a boli ako keby v južnej amerike 100mS za rok.