#13 - Jak długo podpiekać wyroby w wędzarni?

  Рет қаралды 49,625

Fimple

Fimple

4 жыл бұрын

Odwiedź nasze strony:
Kursy wideo z wyrobu wędlin, serów, pieczywa, piwa itp. - fimple.tv/wedliniarstwo/?utm_...
3 Dniowe Warsztaty Stacjonarne - warsztaty.fimple.tv/wedliniar...
Rozmowy z ekspertem - Adam Pulkowski.
Nie da się jednoznacznie stwierdzić, jak długo podpiekać wyroby w wędzarni. Dawniej robiono to na czas, choć efekty nie zawsze były dobre. W wędzarni są często wyroby duże, średniej wielkosci i zdarzają się też małe elementy. Czy wyroby o różnej wielkości tak samo szybko osiągną wewnątrz odpowiednią temperaturę, w której ścina się białko i mięso przestaje być surowe? Nie! Więc jak długo podpiekać wyroby w wędzarni? Oglądaj film i dowiedz się więcej.
#fimple #poswojemu

Пікірлер: 57
@januszkonatowski877
@januszkonatowski877 Жыл бұрын
Krótko zwięźle i na temat.Brawo
@romankreft7106
@romankreft7106 Жыл бұрын
wszystkie porady cenne i praktyczne
@sebaj9255
@sebaj9255 2 жыл бұрын
Bardzo przyjemnie się Pana słucha, przekazuje pan dużo cennych wskazówek. Za tydzień zaczynam swoją przygodę z wędzeniem. Wszystko będę robił według Pana wskazówek.
@operatorturbiny
@operatorturbiny 3 жыл бұрын
Brawo 👏👏👏 Ja używam trzech termometrów,do wędzenia,do mięsa,do parzenia, zawsze wychodzi idealnie. Pozdrawiam.
@goldi7624
@goldi7624 4 жыл бұрын
Brawo,nic dodac nic ujac ,obserwuje wiele kanałów ,grup i for ale Twoje porady i podejście do tematu jest najlepsze -moze dla tego ze zgodne z moim malym doswiadzeniem -))
@julianbak4854
@julianbak4854 2 жыл бұрын
Exspert Debil
@wiesawkiszewski5708
@wiesawkiszewski5708 Жыл бұрын
Peklowaliśmy i wędziliśmy w beczce szynkę boczek i karkówkę wszystko według pańskich filmów. Pierwszy raz w życiu co za pychotka. Szyneczkę i boczek sparzyliśmy. Palce lizać. Na gazie też można dokładnie utrzymać temperatuŕę. Ale wyżerka Mniam mniam. Dzięki za filmiki . Zgodnie z instrukcją trzeba najpierw wyczuć wędzarnie a przy parzeniu garnek i jest super. Pozdrawiamy i Zdrowych wesołych Świąt .
@sebastiansidorowicz8084
@sebastiansidorowicz8084 2 жыл бұрын
Dokładnie kiełbasę już opanowałem No ale z szynkami jeszcze mam problem
@marcinbrh8750
@marcinbrh8750 Жыл бұрын
Nie wiem jak wy ale ja wedze tradycyjnie drewnem i nie mam problemów z utrzymaniem temperatury nawet przy podpiekaniu. Siedzę przy wedzarni od początku do końca procesu. Ok są skoki temperatury ale nie większe niż 5- 6 stopni i to jest chwilowe. Wytrwałość i oczy w termometer. Dziękuję i pozdrawiam
@mateuszhaasek4119
@mateuszhaasek4119 3 жыл бұрын
Polecam sondy termiczne do wędzarni, ustawiasz temperature wbijasz sondę do najgrubszej szynki i uzyskasz optymalną temperaturę
@adampulkowski9789
@adampulkowski9789 3 жыл бұрын
Dokładnie tak. Używam ich od samego początku przygody z domowym wedliniarstwem i również polecam. Warto mieć sondy, które dają sygnał dźwiękowy po osiągnięciu ustawionej temperatury.
@krzyslavka
@krzyslavka 2 жыл бұрын
@@adampulkowski9789 Witam Panie Adamie. Dzięki, bo już skorzystałem z Pana porad. Gdzie organizuje Pan wspomniane warsztaty szkoleniowe? Pozdrawiam serdecznie Krzysztof
@sebosfood658
@sebosfood658 3 жыл бұрын
Jakiego drewna uzywasz do wedzenia boczkow, kielbasy czy np szynki?
@sawomirroszkowski4002
@sawomirroszkowski4002 2 жыл бұрын
Czy dowedzanie u Pana polędwicy w wędzarni jest dym? Czy może sama temperatura bez dymu
@wiesawkiszewski5708
@wiesawkiszewski5708 Жыл бұрын
Peklowaliśmy i wędziliśmy w beczce
@julianbak4854
@julianbak4854 2 жыл бұрын
Ale masz wiedze.
@michaszpieg1095
@michaszpieg1095 2 жыл бұрын
Witam, mam pytanko: w którym miejscu w kiekbasce wbić sondę termometru przy dopiekaniu? Od dołu czy na środku długości?
@FimpleTV
@FimpleTV 2 жыл бұрын
Jest to obojętne. Sonda powinna znaleźć się w geometrycznym środku kiełbasy.
@mateuszhaasek4119
@mateuszhaasek4119 3 жыл бұрын
Witam może jest odcinek o peklowaniu na sucho? Czy pan poleca
@adampulkowski9789
@adampulkowski9789 3 жыл бұрын
Peklowanie na sucho polecam tym, którzy nie mają miejsca w lodówce na peklowanie mokre 😉 Suchego peklowania używam zazwyczaj tylko do wyrobów, które mają być dojrzewające lub...gdy nie mam miejsca w lodówce na pojemnik z zalewą peklującą.
@julianbak4854
@julianbak4854 2 жыл бұрын
nie pekluj na sucho , lepiej na mokro szybciej.
@rottingchrist3927
@rottingchrist3927 2 жыл бұрын
witam jaką temperature powinien mieć boczek czy taką samą jak szynka 68.
@adampulkowski9789
@adampulkowski9789 2 жыл бұрын
Boczek powinien mieć temperaturę 72 stopnie.
@piotrredzko3459
@piotrredzko3459 Жыл бұрын
Mam pytanie szynka po wedzeniu dardzo czuć dymem czy można jeszcze raz ją parzyć
@FimpleTV
@FimpleTV Жыл бұрын
Mocno straci na soczystości i niekoniecznie straci zapach i posmak dymu. Warto wędzić tak, aby dym był tylko przyprawą, a nie dominował w smaku wyrobu.
@wojtekwojtek9692
@wojtekwojtek9692 5 ай бұрын
Jaki termometr godny polecenia do podpiekania i parzenia najlepiej z kilkoma sondami?
@FimpleTV
@FimpleTV 5 ай бұрын
Polecam termometry DT-1 polskiej firmy Termoprodukt. Najlepiej kontaktować się z nimi w celu dobrania sond o odpowiednich parametrach.
@skarpezon
@skarpezon Жыл бұрын
Dla mnie kiełbasa czy kabanosy muszą być podpiekane. Szynki, polędwice, czy np. krakowska parzone. Tak się nauczyłem i tak najlepiej smakuje mi i rodzinie. Oczywiście ZAWSZE z termometrem w środku wyrobu.
@FimpleTV
@FimpleTV Жыл бұрын
Jak to się mawia "o gustach się nie dyskutuje", jednak są pewne wyroby, dla których niejako z reguły przypisane są dane procesy i dziwnie smakowałyby, gdyby jednak postawić na swoim. Dobrym przykładem jest choćby kiełbasa śląska, która dużo lepiej smakuje parzona, a nie podpiekana. Podobnie kiełbasa parówkowa.
@skarpezon
@skarpezon Жыл бұрын
@@FimpleTV Zgadza się. Profesjonalistą nie jestem, ale miałem swoje epizody z parówkami i nawet nie przyszło mi do głowy podpiekać ich 😀 BTW troszkę ogólnikowo napisałem "kiełbasa tylko podpiekana" gdyż robię zazwyczaj tylko zwykłą, swojską kiełbasę bez kombinacji i czasem krakowską czy kabanosy. pzdr
@dawidprzyby5751
@dawidprzyby5751 2 жыл бұрын
Dzień dobry ,mam pytanie ,do jakiej temperatury podpiekać boczek . Choć na razie robiłem w wędzarni tradycyjnej na oko i tak lepiej mi smakuje niż no.szynka ,bo ja panieryje przed wedzeniem. Pozdrawiam i czekam na kolejne odcinki :)
@FimpleTV
@FimpleTV 2 жыл бұрын
Boczek obrabiamy termicznie do 72-74 stopni C ;) Pozdrawiam w imieniu całego Fimple Adam Pulkowski
@dawidprzyby5751
@dawidprzyby5751 2 жыл бұрын
@@FimpleTV Dziękuję Bardzo . Lubię Pana oglądać, dla takich amatorów wyrobów jak ja to bardzo edukacyjne .Pozdrawiam
@julianbak4854
@julianbak4854 2 жыл бұрын
i i i tak powietrze 68-68 .
@fromdrone5676
@fromdrone5676 2 жыл бұрын
68, 70 czy 72 stopnie?. Bo takie wersje słyszałem. Czy ma to znaczenie czy powiedzmy w tym zakresie?
@FimpleTV
@FimpleTV 2 жыл бұрын
Oczywiście, że ma to ogromne znaczenie - różnica nawet 1 stopnia to już inny wyrób wewnątrz. Zapraszamy na stronę z kursami, gdzie wszystko jest podane z najdrobniejszymi szczegółami: fimple.tv/kategoria/wedliniarstwo/
@sawomirroszkowski4002
@sawomirroszkowski4002 2 жыл бұрын
Salvini
@SzczypekPlay
@SzczypekPlay Жыл бұрын
No niestety, bywa różnie z tym czasem. Wczoraj podpiekałem szynki do 68st w środku i czekałem na to prawie 3 godziny. Masakra. Parzenie jednak szybsze, aczkolwiek potem brak tej świecącej skórki i trochę się ten posmak dymku zmywa. W smaku jednak i konsystencji w samym środku to dość zbliżone.
@FimpleTV
@FimpleTV Жыл бұрын
Dlatego nigdy nie podpiekam szynek, baleronów itd. Na podpiekanie pozwalam sobie jedynie z polędwiczkami, boczkami, czasem polędwicami, no i kiełbasy różnej maści ;)
@woodnoises
@woodnoises Жыл бұрын
Jaki termometr Pan poleca?
@FimpleTV
@FimpleTV Жыл бұрын
Tani, choć awaryjny: IKEA Fantast. Drogi, bezawaryjny i bardzo dokładny: DT-34. Przewagą ikeowego jest sygnał dźwiękowy i możliwość nastawienia temperatury, którą chcemy osiągnąć.
@woodnoises
@woodnoises Жыл бұрын
@@FimpleTV dziękuję za pomoc👍
@marekostrowski8900
@marekostrowski8900 4 жыл бұрын
Czas obróbki cieplnej jest uzależniony od zasolenia i rodzaju użytej soli i wymaganego czasu trwałości. Polecam filmy na yt praktyków w tym temacie.
@adampulkowski9789
@adampulkowski9789 4 жыл бұрын
Czas obróbki cieplnej nie ma nic wspólnego z użytą solą i zasoleniem, a od rodzaju użytego surowca i średnicy jego przekroju.
@CC-gb8di
@CC-gb8di 3 жыл бұрын
Od kiedy wyroby sie piecze w wedzarni hahahhahaha masakra
@adampulkowski9789
@adampulkowski9789 3 жыл бұрын
Od dawna. Jest to jedna z metod obróbki termicznej wyrobów po wędzeniu. Po wędzeniu wybierasz pomiędzy pozostawieniem wyrobów surowych, podpieczeniem ich w wędzarni lub parzeniu ich w wodzie.
@CC-gb8di
@CC-gb8di 3 жыл бұрын
@@adampulkowski9789 Pierwsze slysze, a dziadek swietej Pamieci potrafil wedzic jak malo kto, patrzac na te wszystkie lata wstecz. No ale moze sie myle.
@adampulkowski9789
@adampulkowski9789 3 жыл бұрын
@@CC-gb8di naprawdę wierzę, że śp. Dziadek mógł przynosić z wędzarni niezwykłe smakołyki - talentów nie brakowało i nadal nie brakuje. Kiedyś po prostu nie nazywano procesów. Wiele robiono na podstawie własnego doświadczenia zdobytego metodą prób i błędów. Dziadek na pewno wiedział, że jeśli w wędzarni w pewnym momencie nie będzie wyższej temperatury, to szynki/kiełbasy będą surowe w środku i z pewnością dokładał do paleniska, ale nie nazywał tego podpiekaniem, tylko nadal wędzeniem. Teraz mamy znacznie większą wiedzę, potrafimy nazywać procesy, rozdzielać je i robić wszystko z dużo większą dokładnością i powtarzalnością dzięki choćby termometrom, których kiedyś nie było. Dzięki temu rozróżniamy boczek wędzony parzony od boczku wędzonego pieczonego - ten pierwszy wyjmuje się z wędzarni po uwędzeniu (gdy jest jeszcze surowy) i obróbkę termiczną przeprowadza w wodzie, a ten drugi po uwędzeniu podpieka się w wędzarni podnosząc w niej odpowiednio temperaturę. Kolejnym przykładem jest kiełbasa śląska, podwawelska, szynkowa, parówkowa itp. - je się tylko wędzi w wędzarni i surowe z niej wyciąga do parzenia w wodzie. Poprawnie wędząc w temperaturze 50-60 stopni nie ma możliwości, aby białko w surowcach się ścięło i aby wyroby nie były surowe w środku. Pozdrawiam
@julianbak4854
@julianbak4854 2 жыл бұрын
Mylisz pojęcia .
@adampulkowski9789
@adampulkowski9789 2 жыл бұрын
Człowiek uczy się całe życie, więc słucham - gdzie się pomyliłem?
@marekostrowski8900
@marekostrowski8900 4 жыл бұрын
No ja pierdziu, jak długo parzyć ? Do osiągnięcia w najgrubszym miejscu 76 stopni celsjusza. Jaj sobie nie róbcie.
@mariuszpuk3323
@mariuszpuk3323 4 жыл бұрын
A jak inaczej?
@marekostrowski8900
@marekostrowski8900 4 жыл бұрын
@@mariuszpuk3323 ale co inaczej, bo nie rozumiem pytania.
@marekostrowski8900
@marekostrowski8900 4 жыл бұрын
Jak nie masz termometru igłowego też są sposoby. Doprowadzasz wodę do wrzenia, wrzucasz kiełbasy, zmniejszasz grzanie kuchenki do poziomu lekkiego parowania wody (ale bez bąblowania) i parzysz ok 45 minut.
@adampulkowski9789
@adampulkowski9789 4 жыл бұрын
@@marekostrowski8900 Niestety taki sposób parzenia jest mocno nieskuteczny. Zupełnie inny czas parzenia należy stosować dla kiełbas w jelitach kal. 26-28, inny w w jelitach 32+. Parząc przez około 45 minut cienkie kiełbasy, będą suche jak wiór ;) Nie polecam. Termometr kosztuje +/- 10 zł - warto zainwestować, aby zawsze mieć pożądany efekt, a nie robić na chybił trafił.
@radoslaaww2008
@radoslaaww2008 3 жыл бұрын
68 stopni jak i w szynkoważe w środkdku mięsa woda 75 do 80 stopni max
#14 - Jak parzyć kiełbasę, aby nie była sucha?
7:00
Fimple
Рет қаралды 100 М.
ПРОВЕРИЛ АРБУЗЫ #shorts
00:34
Паша Осадчий
Рет қаралды 7 МЛН
What it feels like cleaning up after a toddler.
00:40
Daniel LaBelle
Рет қаралды 83 МЛН
Inside Out Babies (Inside Out Animation)
00:21
FASH
Рет қаралды 15 МЛН
#19 - Dlaczego po wędzeniu wyroby są twarde
7:13
Fimple
Рет қаралды 53 М.
Jak Wędzić Szynki- parzyć czy dopiekać?
29:58
ogrodnik news tv
Рет қаралды 282 М.
ПРОВЕРИЛ АРБУЗЫ #shorts
00:34
Паша Осадчий
Рет қаралды 7 МЛН