A világ keletkezése - ősrobbanás és teremtés | Horváth Dezső előadása

  Рет қаралды 11,394

MTA 1825

MTA 1825

Күн бұрын

Nemes Nagy Ágnes unokaöccseként irodalmárnak készült, de mivel természettudós rokonait vidámabbnak és kiegyensúlyozottabbnak találta, mint az irodalmár családtagokat, Horváth Dezső végül fizikus lett. A videóban olyan kérdésekkel foglalkozik, mint hogy mi a kozmológia, milyen értelemben hitkérdés a fizika a nem fizikusoknak, vagy hogy mit mond a sötét éjszaka a világegyetem méretéről és koráról. Az is kiderül, melyik a csillagászok kedvenc száma, miből áll össze a világegyetem tömege, és lehetett-e pillanata az ősrobbanásnak. Az már nem is kérdés, miért idézte Kosztolányitól: „Annál, mi van, a semmi ősebb.”
0:00 | Riport Horváth Dezsővel
3:30 | Horváth Dezső előadása
5:53 | Miért van éjjel sötét? - A világegyetem szerkezete
10:18 | Táguló világegyetem
15:02 | Sötét anyag
16:41| A kozmikus tojás felrobbanása a teremtés pillanatában - az ősrobbanás elmélete
26:51 | Mi a sötét energia?
30:25 | Miből áll össze a világegyetem tömege?
33:05 | Általános relativitáselmélet - a gravitációs hullámok megfigyelése
40:05 | Evolúció és vallás - Elfogadják-e a vallások az ősrobbanást teremtésnek?
Az előadás az MTA Alumni Programban hangzott el a budapesti Teleki Blanka Gimnáziumban 2024. február 7-én.
#fizika #mtaalumni #alumniprogram #okosnaklennimenő #mta

Пікірлер: 46
@TeslaElonSpaceXFan
@TeslaElonSpaceXFan Ай бұрын
Érdekes előadás volt, köszönet!
@ferencandras2118
@ferencandras2118 Ай бұрын
Köszönjük, nagyszerű volt.
@gergoszabo9472
@gergoszabo9472 Ай бұрын
Köszönjük!
@Patreides9
@Patreides9 Ай бұрын
41:35 Az egyházak, amelyek az "ősrobbanást" Isten és a teremtés bizonyítékának tekintik, abból az általuk feltett posztulátumból indulnak ki, hogy Istennek léteznie kell, így a következtetés: mivel volt ősrobbanás, ez nyilvány Isten akciója, a teremtés, tehát Isten létezik (és létezett öröktől fogva, amikor még semmi nem volt, még idő sem stb.). Valójában Isten létezése nem az ősrobbanáshoz szükséges feltétlenül, hanem az istenhithez. Ez pedig nem is a fizika/kozmológia szakterülete. Hogy egy fizikus mégis miért beszél erről egyáltalán, az egy érdekes kérdés.
@user-tc2ir7vh2p
@user-tc2ir7vh2p Ай бұрын
Nem a világ keletkezése a nehéz kérdés ,hanem az élőlények és az ember létrejötte.
@AndreasLehman
@AndreasLehman Ай бұрын
Pont hogy fordítva ... De mind1
@csillakovatsnepelle350
@csillakovatsnepelle350 Ай бұрын
Igazad van. Élő és életelen közt lényeges különbség van. Elmélet van, de bizonyíték nincs.
@loveisthekey
@loveisthekey 25 күн бұрын
"külső" távoli siku szipkázza a világot, gyorsítva a tágulást
@istvanbekesi4383
@istvanbekesi4383 Ай бұрын
Előszöris azt kellene letárgyalni, hogy az ősrobbanáskor mi volt az ami felrobbant, ki volt az aki a robbanást beindította és mivel robbantott. A robbanó anyag gyártója most nem érdekel.
@Patreides9
@Patreides9 Ай бұрын
40:23 Talán ne nevezzük amerikai reformátusnak, nevezzük amerikai protestáns vallásoknak. A félreértések elkerülése érdekében.
@peterhajzer6659
@peterhajzer6659 Ай бұрын
Lehet, hogy nem voltam elég érthető, ami a válaszokból kiderült. Nem azért kell egy kis elméleti tudásra szert tennünk, hogy szebb képe legyen a mobilnak, hanem, hogy tudjuk, hol vagyunk a világban. Megértsük pl. a fekete gömbök fizikáját, ami valójában egy anyagtranszformáció, egy felsőbbrendű anyagi forma, amelyben nincsenek elektronok, mégis benne van az összes információ, amit az általunk alig ismert alsóbbrendű anyagi forma hordoz, stb. Amíg ezeket az alapstruktúrákat nem tudjuk, addig esélyünk sincs elhagyni a Földet, és mint a kártevő sáskák, inkább előbb mint utóbb, megsemmisülünk, mert ez is azt bizonyítja, hogy nagyon korlátolt az intelligenciánk, de majd jön a mesterséges intelligencia, vagyis a korlátolt intelligencia a négyzeten, és majd "megoldja" a kakit.
@zoltanmeszaros9327
@zoltanmeszaros9327 21 күн бұрын
El kellene döntenie, hogy tudománytörténetet ad elő, vagy az ősrobbanásról beszél. Lukács Béla előadásai sokkal jobbak.
@imrekiss9534
@imrekiss9534 Ай бұрын
Ekkora hülyeséget, hogy a fizikának nincs köze ahhoz, mi volt az ősrobbanás előtt. De az is fizika, ami előtte volt, és létrehozta az ősrobbanást. Annál is inkább van köze, mert ha egyszer megtörténhetett, akkor megtörténhet újra. Az már más kérdés, hogy ez az ősrobbanásra semmi bizonyíték nincs, se alátámasztani se cáfolni nem lehet. Ha egy poharat megtöltök vízzel, pár nap múlva élet lesz benne, mindenféle mikroorganizmusok, akik annyit látnak a világból, ameddig a pohár tart, fogalmuk sincs arról, hogy ez az ő világuk mikor és hogy keletkezett, és arról végképp nem tudnak, hogy az általuk tapasztalt világon kívül mekkora más világ van. Na ugyanennyit tudunk mi is a világról, mint ezek a mikroorganizmusok. De azért van pár nagyon okos, aki megmondja a tutit, a többi meg mint a birka, elhiszi.
@adamjanowitz870
@adamjanowitz870 29 күн бұрын
Köszönjük professzor úr a hozzászólását, és érezhető a fantasztikus tudás mely Önben megvan, csupán annyi a kérdésem, hogy mikor láthatjuk és hallhatjuk Önt bármely előadásban, ahol végérvényesen mindenki számára érthetően elmagyarázza pl mi is volt az ősrobbanás/teremtés előtt. Bizonyára ezért az idei Nobel díj várományosa, ugye jól sejtem?! Javaslom , maradjon a Wikipédia lelkes olvasója, és a kis fröccs nagy rajongója - továbbra is!
@imrekiss9534
@imrekiss9534 28 күн бұрын
@@adamjanowitz870 Ember, ennyire nem vagy képes értelmezni az írott szöveget?
@Zsolt077
@Zsolt077 26 күн бұрын
Ide írok, mert a nekem címzett válaszodnál nem jelenik meg, amit írok. Azt kellene megértened, hogy ha te Newton korában egy még jobb elmélettel álltál volna elő, és az igazolható, akkor azt fogadták volna el. Ha sem te, sem más nem tudja igazolni, akkor milyen alapon akarod meggyőzni a tudósközösséget és a gyakorlati szakembereket? Einstein egy olyan korban jött elő az elméletével, ahol a newtoni fizika már erősen recsegett-ropogott, nem lehetett bizonyos bolygók mozgását, a fényelhajlást stb. magyarázni vele. A technológia sokkal, de sokkal precízebb megfigyeléseket tett lehetővé, tehát komoly tapasztalati alapjai voltak neki. Ráadásul Einstein elmélete sem volt azonnal elfogadva, hanem fokozatosan ismerték el, ahogy a további megfigyelések igazolták a helyességét. A megerősítő tapasztalok fontosságát hangsúlyoztam az eredeti kommentemben és nem értem, hogy te min háborodtál fel. Nagyon fontos, hogy megértsd (a tudósok értik), hogy olyan hipotézisekkel, amiket nem lehet megfigyelésekkel megerősíteni, tele van a padlás. Ilyenből milliót le lehet gyártani, az lesz elfogadva, amelyik nincs igazolhatatlan és cáfolhatatlan elemekkel kibővítve, hanem igazolható és nem cáfolt. Amit összeálmodoztál, hogy te Newton korában már tudod, amit a jövőben fognak felfedezni, az egy értelmetlen gondolatkísérlet, olyanokat bárki bármikor mondhat, hogy tudja az igazságot, csak nem tudja igazolni, de majd 200 év múlva... (mondanak is sajnos).
@Zsolt077
@Zsolt077 26 күн бұрын
Még egy nagyon fontos dolog. Nem az van laposföldesnek kinevezve, aki eltér a fősodortól, hanem aki igazolatlan, sőt cáfolhatatlan elméletekkel áll elő, na látod ő az aki hinni akar az elméletében, sőt ezt másoktól is elvárja. Ez durva arrogancia. Nekem meg nem hitem, hogy a fizikai tudásunk releváns elméletekkel áll elő, hiszen körbevesznek a hatalmas épületek, bonyolult guruló, repülő és úszó járművek, olyan technikai eszközök, amelyekben kvantumfizikai, relativitáselméleti és még sok ponton a jó öreg newtoni fizikai tudásunk van felhasználva (mert ott éppen az is elég). Ez nem álmodozás arról, hogy majd te képzeletben kit cáfolsz meg.
@laszloseres5282
@laszloseres5282 21 күн бұрын
Meg mindig valóságosabb az általunk ismert világ fizikai törvények alapján való létrejötte és fejlődése mint valami hókuszpókusz polusú alapján a semmiből való misztikus létrejötte . Ma is létre jönnek csillagok és ebből csillagtársulások. Ez a folyamat a fejlődés különböző fázisában megfigyelhető . Minden ilyen folyamat a fizika ismert törvényei alapján megy végbe és ez a valóság .
@kentaur888
@kentaur888 12 күн бұрын
A " Tér " tagul? Hová? A semmibe? Olyan nincs hogy semmi! Tehat ott is van valami. Arra nem tagulgat rá a Tér!!!!!!! Hiszen ott is Tér van.......😅
@user-cd9rf4uf8v
@user-cd9rf4uf8v Ай бұрын
Tulkepzet mesemondok.
@kivantsiearl
@kivantsiearl 25 күн бұрын
Túlképzett mesemondók. . Erről ennyit.
@peterhajzer6659
@peterhajzer6659 Ай бұрын
Szerintem ez az emberi fizika is olyan, mint az ember. Semmi értelmes gondolat. Csak tapasztalati eredmények használata. Pl. szégyen, de gyengeáramú villanymérnök létemre sehol nincs válasz pl. olyan egyszerű kérdésekre, hogy mi a mágneses, vagy elektromos, ill. ezek változásából a kapcsolódó elektromágneses tér fizikájára. Vonzóerő, taszítóerő, Maxwell egyenletek, stb. semmi közük a valósághoz. Fogalmunk sincs mik a közegek, amik ezeket közvetítik. Amíg ilyen ostobák vagyunk, addig esély sincs, csak a szélhámosság megy tovább. A világegyetem tágulása a peremfeltételek miatt van, mert a peremen is sajnos singularitással kell számolni. Kb. még 5-6 milliárd évig fog tágulni, majd megkezdődik az összehúzódás, és jön a következő ősrobbanás.Stb.
@peterkalmar3159
@peterkalmar3159 Ай бұрын
5-6 milliárd év nekem nagyon-nagyon kevésnek tűnik, és az összehúzódás is kétséges szerintem. Lehet, hogy a világegyetem csak simán tágul és végül szétesik fotonokra. Ha érdekel, van erről videó: "TIMELAPSE OF THE FUTURE: A Journey to the End of Time".
@Zsolt077
@Zsolt077 Ай бұрын
Teljesen igazad van. Nem is sikerült semmilyen elektromos eszközt elkészíteni a nem értelmes gondolatokon alapuló fizikán. Nincsenek több milliárd tranzisztort tartalmazó processzorok, azaz cpu-k, grafikus processzorok és soc-ok. Nincsenek sokrétegű integrált áramkörök, vagy ha vannak, akkor sem működnek, ugye? És ezt, hogy nem értelmes az emberi fizika, képes vagy beírni egy számítógépen vagy egy olyan okostelefonon, amelynek a teljesítménye meghaladja egy pár éves asztali pc teljesítményét. A tapasztalati eredmények használata miért negatívum? A tudomány legfontosabb jellemzője, hogy empirikus. Enélkül csak álmodozás van, és ezerféle metafizika, amin csak veszekedni lehet, mert az empíria nem támasztja alá, emiatt a választás közülük csak azon alapul, hogy kinek melyik tetszik, mert a tapasztalat nem segít.
@foidentitas6631
@foidentitas6631 Ай бұрын
Nem azért működnek a mikroelektronikai berendezéseink mert a világ legalapjait ismerjük, hanem azért mert az érzékelhető mütyürkék és mikrobjektumok viselkedését ha felszínesen is, de le tudjuk írni !!
@Zsolt077
@Zsolt077 Ай бұрын
@@foidentitas6631 A szerinted "felszínes" leírás az aktuális, igazolt, és cáfolható, de nem cáfolt elmélet vagy az elérhető legjobb magyarázat. Amit egyébként a gyakorlatban nem is kell feltétlenül kell használni. Például az épületeket elég a Newton törvények szerint méretezni statikailag, nincs szükség a sokkal pontosabb relativitás elmélet használatára, mert akkora pontosságra nincs szükség. Tehát az, hogy mi az a felszínes ismeret, amit használunk az gyakorlati kérdés is. Ha működtethető berendezéseket tudunk készíteni az elméletek segítségével, akkor nem értem, miért az ismereteink lekezelése. Miért a tapasztalatok használatának lekezelése a @peterhajzer6659 hozzászólásában? Értékelni azt kell, amit jelenleg ismerünk, pláne, ha ezek az ismeretek teljesen egyértelműen hasznosíthatók. Az ismereteink a közelmúltban elképesztő mértékben fejlődtek, és egyelőre nincs jele, hogy ez még egy ideig nem így lesz. Nem értem ezt a magas lóról való beszédet a tudományról. Azért csináljuk még a tudományt, mert nem ismerünk még mindent, és nem is az van elismerve - "megfizetve" -, amit nem ismerünk, hanem amit igen, és ez utóbbi jellemzője, hogy a tapasztalatok által igazolt. Ha pontosabb ismeretekre van szükség, akkor tovább kutatnak a tudósok. Senki nem jelentette ki, hogy már mindent tudunk, és nem is álltunk le a kutatásokkal.
@josephferedoes5208
@josephferedoes5208 Ай бұрын
érdekes, hogy a Maxwell egyenleteknek semmi közük a valósághoz ... ez nekem kicsit meredek...vagy szélhámozzág?... na ne...
@endreendre2073
@endreendre2073 Ай бұрын
nagy téma, nagyon rossz előadás ... Lukács Béla a egyik legjpbb előadó e témában ...is
Prof. Dr. Kiss László: Hol van mindenki? A Fermi-paradoxon és a földönkívüli élet lehetőségei
58:27
University of Szeged / Szegedi Tudományegyetem
Рет қаралды 95 М.
🌌 Fekete lyukak 🛰️ A valósággá vált képzelet 🪐 Dr. Vinkó József 🌖 SCIENCE Szieszta
1:12:57
When You Get Ran Over By A Car...
00:15
Jojo Sim
Рет қаралды 19 МЛН
I Can't Believe We Did This...
00:38
Stokes Twins
Рет қаралды 84 МЛН
Smart Sigma Kid #funny #sigma #comedy
00:25
CRAZY GREAPA
Рет қаралды 16 МЛН
Dávid Gyula: A sötét anyag nyomában (Atomcsill, 2016.09.08.)
1:18:52
ELTE Atomcsill
Рет қаралды 104 М.
Big Five Centenary (1. rész)
2:07:08
MTA 1825
Рет қаралды 380
Varga Dezső: A részecskefizika útkereső kora (Atomcsill, 2024.02.08.)
1:14:40
Ungváry Krisztián: Trianon és revíziója
1:08:28
Blinken OSA Archivum
Рет қаралды 96 М.
Спутниковый телефон #обзор #товары
0:35
Product show
Рет қаралды 2,2 МЛН
Опыт использования Мини ПК от TECNO
1:00
Андронет
Рет қаралды 702 М.