Astronomia w Twoim domu - Jak uniknąć losu dinozaurów?

  Рет қаралды 103,613

Astronarium

Astronarium

4 жыл бұрын

Pod koniec XX wieku zaczęliśmy intensywnie poszukiwać ciał o orbitach bliskich orbicie Ziemi. Część z nich potrafi zbliżyć się do nas na odległości niewiele większe od odległości Księżyca. Zdajemy sobie sprawę, że niektóre z nich za jakiś czas będą w stanie zderzyć się z naszą planetą. Co wiemy o skutkach takich zderzeń? Czy jesteśmy w stanie się przed nimi obronić? Pod czujnym okiem dra Pawła Presia (IA UWr) przyjrzymy się dziś z jakim wyzwaniem będziemy musieli się zmierzyć, gdy któregoś dnia odkryjemy, że natura właśnie chce nas potraktować jak kiedyś dinozaury. Po wykładzie Dr Preś odpowie na pytania od Was.
Jest to nagranie live streamu z 30.04.2020 r.
#dinozaury #meteoryty #asteroidy #zagłada #awtd #kosmos #impakt
Ilustracja jako miniatura - źródło: Steinkirch / Pexels

Пікірлер: 43
@radosawjakubowicz8143
@radosawjakubowicz8143 Жыл бұрын
Często widzę, że gdy wykład prowadzi ktoś starszy to na starcie się zniechęcam. Tutaj umiejętnosci dydaktyczne na mistrzowskim poziomie, aż miło.
@tomaszduda6756
@tomaszduda6756 2 жыл бұрын
Świetny wykład !! Gratuluję talentu dydaktycznego i merytoryczności!
@michatkaczuk1850
@michatkaczuk1850 4 жыл бұрын
wykład zajebisty, ciekawe rzeczy.
@michatkaczuk1850
@michatkaczuk1850 3 жыл бұрын
@Bettye Piccioni just ad nothing more
@krewetkashrimp
@krewetkashrimp 2 жыл бұрын
Dziekuję za ciekawy wykład.
@Astronarium
@Astronarium 4 жыл бұрын
W temacie polecamy odcinki Astronarium: (62) NEO - Obiekty bliskie Ziemi - kzfaq.info/get/bejne/rdudhNlj262pmqc.html (3) Meteoryty - kzfaq.info/get/bejne/jZp6oc6ky7LJnas.html (53) Planetoidy (asteroidy) - kzfaq.info/get/bejne/e7-ql8qVpq6zfZc.html (15) Komety - kzfaq.info/get/bejne/bteSZMd21p3clqM.html
@martynagmerek9401
@martynagmerek9401 4 жыл бұрын
Super wykład!🙂
@malleusmaleficarum9248
@malleusmaleficarum9248 4 жыл бұрын
To proste, rozmnażać się i przestać marzyć o gwiazdce z nieba :P
@markusman4592
@markusman4592 4 жыл бұрын
Stacja kosmiczna ISS waży zaledwie nieco ponad 400 ton (Wikipedia) a nie 400000 ton. Jesteśmy tak naprawdę w czarnej d...ie jeśli chodzi o możliwości wynoszenia na orbitę ładunków o znacznej masie.
@Astronarium
@Astronarium 4 жыл бұрын
Masz rację. 400 tysięcy kilogramów, czyli 400 ton. W trakcie live streamu była podana korekta na czacie.
@leszekporowski1707
@leszekporowski1707 4 жыл бұрын
W sumie też mnie to zaskoczyło te 400.000 ale oj tam oj tam. I tak wykład świetny. czemu tylko jeden ? Czemu od 2 tygodni nie ma nic noiwego. Popatrzcie na liczniki wyswietleń. Świadczą one o tym, ze wyklady cieszą sie wielką popularnoscia. Wszystkie - w tym i Pana dr P. Presia
@hansvonrostkov1994
@hansvonrostkov1994 4 жыл бұрын
Komentarz dla zasięgów.
@bristolfx
@bristolfx 3 жыл бұрын
Jak uniknąć losu dinozaurów? To proste. Kiedy uderzy w Ziemię asteroida wystarczy podskoczyć.
@przemok5336
@przemok5336 2 жыл бұрын
Meteoryt Czelabiński miał średnicę 20m a nie 20km!!!! Przy 20km to byśmy już wspomnieniem.....
@_BLaAaCK_CaAaT_
@_BLaAaCK_CaAaT_ 4 жыл бұрын
W filmie nie zostało wspomniane użycie bomb jądrowych. Mając niewielką masę mogą uwolnić dużą energię. Wybuchając obok asteroidy mogą cześć jej materii odparować, reszta asteroidy zostanie rozbita na wiele mniejszych kawałków, które zaczną ruch w różnych kierunkach. Tylko niewielka ich część dotrze do Ziemii.
@Ciekawosc
@Ciekawosc 4 жыл бұрын
jest istotny problem z zachowaniem sie eksplozji w atmosferze i w kosmicznej prozni. W atmosferze glowna sila niszczaca jest powstala w wyniku roznicy cisnien fala uderzeniowa. W przypadku prozni nic takiego nie bedzie mialo miejsca. Prawdopodobnie czesc planetoidy odparuje, ale nie zostanie ona tak skutecznie rozerwana, jakby to malo miejsce na Ziemi.
@ryszardi5629
@ryszardi5629 4 жыл бұрын
@@Ciekawosc Nic nie rozumiesz taki wybuch zadziała jak silnik odrzutowy i to o b. dużej mocy, a to wystarczy żeby zepchnąć obiekt z orbity kolizyjnej z Ziemią.
@Ciekawosc
@Ciekawosc 4 жыл бұрын
@@ryszardi5629 rozumiem idee, jednak jest zbyt duzo "ale", zeby traktowac bron jadrowa jako remedium na cale zlo. Odpowiedz sobie na kilka pytan: 1) czy cala energia promieniowania zostanie skierowana na powierzchnie pnanetoidy, czy tylko bardzo maly procent (wybuch nie jest w zaden sposob ukierunkowany, rozchodzi sie kuliscie), 2) jesli nawet energia ladunku bedzie w stanie podgrzac powierzchnie obiektu, to od jego skladu (czy to bedzie zelazo, czy kometa z odpowiednia iloscia wody, czy tez skalista planetoida) bedzie zalezala ilosc gazu, ktory posluzy jako pednik. Wybuch nie trwa wiecznie, tylko ulamki sekundy i tylko w tym czasie nastepuje zamiana materii w gaz. 3) jest bardzo trudno przewidziec trajektorie lotu po eksplozji, kiedy mamy obracajacy sie obiekt (a to jest pewne jesli sily zadzialaja, a poza tymi silami jest bardzo duze prawdopodobienstwo wlasnego ruchu obrotowego-wiekszosc zaobserwowanych takich kosmicznych gosci sie po prostu obraca). W srodowisku naukowy bron jadrowa wcale nie jest traktowana jako dobre rozwiazanie tego problemu.
@ryszardi5629
@ryszardi5629 4 жыл бұрын
@@Ciekawosc1. Wybuch nastąpi na powierzchni obiektu czyli będzie to od 50% do nawet 70% energii jeżeli akurat będzie tam jakieś wgłębienie. 2.Tylko, że to będą setki ton, a może nawet tysiące + masa samej rakiety. To że krótko, wystarczy - pamiętaj że to kosmos i po kilku miesiącach obiekt minie Ziemię. 3. Zostanie wysłana jakaś "sonda" z kilkoma rakietami na pokładzie. Wystrzelone zostaną po dokładnej analizie obiektu i obliczeniach jakie konsekwencje to może przynieść. Nie martw się, to drobiazg takie obliczenia to rutyna. Rozmawiamy o przypadku gdy uderzenie będzie za kilka miesięcy (najbardziej prawdopodobny przypadek), jeżeli będzie kilka lat to są oczywiście inne metody. Jeżeli będziemy mieli kilka tygodni czy dni to oczywiście MUSIMY UDERZYĆ WSZYSTKIM CO MAMY i modlić się że się uda. Reszta nie będzie miała znaczenia. Na zakończenie powiem Ci, że trzy lata po wybuchu III światowej nastąpi uderzenie meteorytu w północny Atlantyk i Morze śródziemne - dwa obiekty. Ten większy, który uderzy w Azory, będzie "okrągły na siedem stadionów", czyli jeżeli okrągły = średnica to ma ok 1.5 km. Energia uderzenia to 10^22 J. Trzy lata później nastąpi uderzenie meteorytu w Północny Atlantyk - zniszczenia potworne w Europie, Północnej Afryce i Obu Amerykach) -wymuszony 2 letni pokój i 2 letnia zima NA CAŁYM ŚWIECIE !!!! Persage V 32, 2 Gdzie całe niebo ze Słońcem i Księżycem jest dobrze ułożone, To w czasie wielkiej trwogi nadejdzie z niego upadek: Przez siedem dni będzie płonąć, aby odmienić twój los, A później nagle spadnie jak wielka kulista skała. Persage II 46, 3 Po wielkich trudach ludzkości nadejdzie większy, Wielki sprawca odmieni wieki. Deszcz, krew, mleko, głód, żelazo i zaraza, Ogień widziany na niebie, pędząca długa iskra. Persage III 34, 2 Słychać będzie straszny szum i huk, Potem wielki błysk rozświetli cały nieboskłon. Dwa lata zima będzie długa i sroga, I przerwie działania Smoka i Półksiężyca. Azory znikną jak by ich nie było Ciężka kleista woda będzie po nich świadkiem Nim minie noc jednego dnia taki sam los spotka Kanary Jęczące dusze będą świadkiem początku nieszczęść Persage III 34, 4 Po wielkiej jasności, długa ciemność, Także dnia od nocy trudno będzie rozróżnić. Zanim powietrze się całkiem oczyści, Los człowieka będzie w rękach Boga. Persage I 67, 5 Wielki głód, którego czuję nadejście, Na początku zmienny, później powszechny, Tak wielki i długi, że wyruszą do lasów, Po korzenie, a niemowlęta odstawione będą od piersi. Persage II 75, 1 Głos rzadkiego ptaka, U podstawy komina zasłyszany. Tak drogi buszel pszenicy, Że człowiek człowieka pożerać będzie. Persage III 42, 2 Niemowlę urodzone z dwoma zębami w ustach, Skały jak deszcz będą spadać w całej Galii i Toskanii. Kilka lat potem nie będzie ani pszenicy, ani jęczmienia, Aby uszczęśliwić tych z głodu mdlejących. To Nostradamus, a o. Klimuszko "widział" tsunami pod Paryżem wielkości wieży Eiffla i obracające się w nim transatlantyki.
@SavageMephisto82
@SavageMephisto82 4 жыл бұрын
21:44 Przypadek? Zastanawiające...
@grujarek
@grujarek 4 жыл бұрын
Haha! Macierewicz dzwonił 😅😆
@krzysiek1928
@krzysiek1928 4 жыл бұрын
Czy jest możliwe przejście planetoidy przez ziemską atmosferę stycznie do Ziemi? Np. na wysokości 200 km. Wejście, wyjście i kontynuowanie dalszego lotu (zakładając, że nie spali sie w atmosferze). Czy może na takiej odległości od Ziemi zostanie ona ściągnieta przez grawitację? Jeśli tak to jaka jest graniczna wartość przy której planetoida "otrze się" o Ziemię?
@Ciekawosc
@Ciekawosc 4 жыл бұрын
bywaly juz takie przeloty na mniejszych wysokosciach (udokumentowane). Majac odpowiednia predkosci (energie kinetyczna), obiekty "wpadaly" i "wypadaly" . Nawet w czasie jednego z lotow NASA nagrano jak szybki meteor "odbija sie" od gornych warstw atmosfery i ulatuje w przestrzec kosmiczna.
@bluesbird1461
@bluesbird1461 4 жыл бұрын
Bardzo ciekawy wykład, ale co z kometami, które mogą pojawić się niespodziewanie?
@Ciekawosc
@Ciekawosc 4 жыл бұрын
nie tylko komety, od strony Slonca tez nie ma mozliwosci prowadzenia obserwacji (slynny meteoryt czelabinski byl tego dobitnym przykladem). Mapka pokazana w materiale, na ktorej zaznaczono kropkami miejsca wybuchow (obserwacje od zaledwie 32 lat) pokazuje bezmiar naszej niewiedzy, poniewaz zadne z tych zdarzen nie zostalo wczesniej przewidziane i zaobserwowane, a o fakcie dowiedzielismy sie dopiero po eksplozji. W ciagu tych 32 lat 7 razy doszlo do eksplozji wiekszej, niz wybuch bomby atomowej nad Hiroshima (16 kiloton TNT) cneos.jpl.nasa.gov/fireballs/ . Mowienie zatem uspokajajacym tonem, ze w sumie to prawdopodobienstwo zderzenia Ziemi z takim obiektem jest male , jest co najmniej dyskusyjne.
@rafasobolewski6535
@rafasobolewski6535 4 жыл бұрын
Super ciekawy wykład! Dobra jakość dźwięku :)
@hekenabalant1029
@hekenabalant1029 2 жыл бұрын
Indyk myślał o niedzieli a w sobotę łeb mu ucieli
@slawekslaweko9741
@slawekslaweko9741 3 жыл бұрын
Przyczepię się: "ostrzałem" a nie "OBstrzałem", tak samo "oklejać" a nie "OBklejać".
@Pokojowa-Apokalipsa
@Pokojowa-Apokalipsa 3 жыл бұрын
Za późno bluźnicie Bogu Słońce.
@pasiutrial
@pasiutrial 4 жыл бұрын
Kiedy Astronarium zacznie mówić o ujawnieniu informacji o tajnych programach kosmicznych? W internecie już huczy, a u Was tylko ciągle te same stare informacje.
@leszekporowski1707
@leszekporowski1707 4 жыл бұрын
Pewnie dlatego, że są , jak sam piszesz, tajne.
@pasiutrial
@pasiutrial 4 жыл бұрын
@@leszekporowski1707 widocznie nie aż tak tajne, skoro inne niezależne źródła podają potwierdzające się informacje.
@leszekporowski1707
@leszekporowski1707 4 жыл бұрын
@@pasiutrial Jeśli komuś zależy na tym aby coś utajnić podaje często informkacje dezinformujące, infoermacje nieprawdziwe, ujawnia celowo niby cześć tajemnicy aby dziennikarze i inni zainteresowani chwycili to jak miskę miodu. A to co ma zostać tajne i tak nim pozostanie. Tyle w temacie i trzeba to po prostu zaakceptować.
@robert63799
@robert63799 4 жыл бұрын
Nigdy i przestan uzywac pojecia- astronarium. To nie twoj gosciu wymysl. I dla mnie nie masz wartosci.
@leszekch.3642
@leszekch.3642 3 жыл бұрын
Wow. Ale do kogo to była wypowiedź?
@Pokojowa-Apokalipsa
@Pokojowa-Apokalipsa 3 жыл бұрын
Jest tylko 1 .Sposób - Pokojowa Apokalipsa. Bóg nie wybacza bluźnierstwa !
@arturdobrowolski3930
@arturdobrowolski3930 4 жыл бұрын
Nudyyyyyyy,nudy nudy.Jak dla dzieci specjalnej troski.
Astronomia w Twoim domu - Dźwięki kosmosu
1:21:20
Astronarium
Рет қаралды 365 М.
Tło fal grawitacyjnych - Astronarium 166
23:07
Astronarium
Рет қаралды 117 М.
Did you believe it was real? #tiktok
00:25
Анастасия Тарасова
Рет қаралды 56 МЛН
Red❤️+Green💚=
00:38
ISSEI / いっせい
Рет қаралды 55 МЛН
Heartwarming: Stranger Saves Puppy from Hot Car #shorts
00:22
Fabiosa Best Lifehacks
Рет қаралды 22 МЛН
Mikrofalowy ślad Wielkiego Wybuchu - Astronarium 167
23:24
Astronarium
Рет қаралды 107 М.
Rakiety Ariane - Astronarium 165
24:02
Astronarium
Рет қаралды 46 М.
Czym są liczby urojone? - Kod Wszechświata #6
1:06:12
Astrofaza
Рет қаралды 106 М.
Hubble Tension - Astronarium 168
24:56
Astronarium
Рет қаралды 102 М.
The biggest crash-test in history of humanity | #missionCERN
50:50
Uwaga! Naukowy Bełkot
Рет қаралды 1,3 МЛН
Skąd startują rakiety - Astronarium 170
22:39
Astronarium
Рет қаралды 50 М.
Jak powstaje energia elektryczna? Polskie Fabryki: Tauron [PEŁNY ODCINEK - LEKTOR PL]
43:14
National Geographic Polska
Рет қаралды 2,5 МЛН
Wieloświat - Astronarium 173
22:40
Astronarium
Рет қаралды 124 М.
Największa misja do Jowisza - Astronarium 160
23:27
Astronarium
Рет қаралды 89 М.
Зачем ЭТО электрику? #секрет #прибор #энерголикбез
0:56
Александр Мальков
Рет қаралды 367 М.
ГОСЗАКУПОЧНЫЙ ПК за 10 тысяч рублей
36:28
Ремонтяш
Рет қаралды 75 М.
ОБСЛУЖИЛИ САМЫЙ ГРЯЗНЫЙ ПК
1:00
VA-PC
Рет қаралды 1,9 МЛН
Clicks чехол-клавиатура для iPhone ⌨️
0:59
После ввода кода - протирайте панель
0:18
Up Your Brains
Рет қаралды 1,3 МЛН