Az obszesszív kompulzív zavar (kényszerbetegség) legyőzése (kezelése) - A helyes megközelités!

  Рет қаралды 5,330

OCDsarok

OCDsarok

4 жыл бұрын

Nagyon fontos, hogy megfelelően közelitsük meg a #kényszerbetegség kérdését és megismerjük, hogy mi a gyenge pontunk, ami miatt támadni tud minket.
#obszesszivkompulzivzavar #kényszerbetegség # kényszergondolatok #pszichológia #mentálisbetegség

Пікірлер: 44
@estebannavarro4335
@estebannavarro4335 Жыл бұрын
Ennyi idő után is boldogan nézem néha vissza a korábbi videóidat, hogy mennyit is segített ez! Én OCD-s voltam, vagy fogalmazhatok úgy hogy az vagyok. És azért is mondom azt hogy az vagyok, mivel ezt nem lehet kitörölni. Persze nincs már a felszínen, mélyen nálam megvan húzódva a háttérbe, ahogy az egós elme is amit az elme hozott létre. Mint ahogy az OCD-t is az elme hozta létre természetesen! Volt olyan, hogy az utcára nem mertem kimenni, mert mivan ha ez mivan ha az. A szokásos kérdés! Mára már jó visszatekinteni, hogy 180°-os fordulatot vettem, mint amilyen voltam 2-3 éve az elme szorongó birodalmában. Számomra nyílvánvalóra vált, hogy minden az elfogadáson múlik, a valódi elfogadáson! Életem egyik legjobb pillanata volt, amikor rád találtam! Szép napot Nimród! Üdv, egy 19 éves srác!
@matyasnimrod3458
@matyasnimrod3458 Жыл бұрын
Nagyon jó ezt olvasni. Ezen a néven nem talállak meg szerintem Facebook-on, de esetleg jelölj be. Gratulálok ehhez a belső munkához.
@estebannavarro4335
@estebannavarro4335 Жыл бұрын
​@@matyasnimrod3458A holnapi napon szivesen bejelöllek, és beszélgethetünk egy jót! Köszönöm a válaszod, és nagyon szépen köszönöm!
@estebannavarro4335
@estebannavarro4335 Жыл бұрын
Írtam messengeren!!
@mihalkocsilla
@mihalkocsilla Жыл бұрын
Köszönöm szépen. Hasznos .
@gabiv9418
@gabiv9418 Жыл бұрын
Köszönöm a videót, rengeteg mi van ha/mi lesz ha ,kényszergondolatom van és a legrosszabb , legijesztőbb fajtából..borzalmas megélni ezeket de sokat segit a videód és amilyen nyugodtan , értelmesen beszélsz. Köszönöm szépen
@matyasnimrod3458
@matyasnimrod3458 Жыл бұрын
Nagyon örülök, ha segít. Ajánlom figyelmedbe a többi videót is és iratkozz fel, hogy az újakról is értesülj. Dolgozok egy weboldalon, ahol sok új információ lesz elérhető és heti rendszerességgel tervezek egy beszélgetést is az oldal feliratkozóival, ahol kérdezhet bárki, tanácsokat adok és személyre szabottan is meg tudom osztani a meglátásaimat.
@gabiv9418
@gabiv9418 Жыл бұрын
Köszönöm, feliratkoztam😊
@AZTH4
@AZTH4 7 ай бұрын
Haliho! Koszonom ,nagyon hasznos video!
@matyasnimrod3458
@matyasnimrod3458 7 ай бұрын
Köszi! 🙂
@szabolcsmeiczinger6800
@szabolcsmeiczinger6800 3 жыл бұрын
Szia Mátyás! Nagyon tetszik amit, és ahogy csinálod.Nekem nagyon sokat segítenek a videóid.Így tovább! Sok embernek nagy segitség lehetnek a videóid.Én majdnem minden nap meghalgatom valamelyiket.Privátban kérdezhetek? Köszönöm!
@matyasnimrod3458
@matyasnimrod3458 3 жыл бұрын
Nagyon örülök, hogy segítenek a videók. Kérdezz nyugodtan!
@user-it7vh7oj6i
@user-it7vh7oj6i Жыл бұрын
SZUPER!
@user-it7vh7oj6i
@user-it7vh7oj6i Жыл бұрын
Mi van ha? Meglesz ...ez vagy az...Meglegyen vagy megtegyem...Annyi gondolat ,,szalad át az agyamban/az agyamon,, ide most egy jó,,szürke kell...persze nagyon jó értelemben!!! A félreértések miatt/ velkerülése miatt elkerülése miatt elkerülése miatt/
@user-it7vh7oj6i
@user-it7vh7oj6i Жыл бұрын
Bocsi....szürő
@user-it7vh7oj6i
@user-it7vh7oj6i Жыл бұрын
Elkerülése
@user-it7vh7oj6i
@user-it7vh7oj6i Жыл бұрын
Jaj😅😅😅
@user-it7vh7oj6i
@user-it7vh7oj6i Жыл бұрын
Az agyamon gyorsan szaladnak a ,,hullámos vonalak,, Bocsi
@Mr187Tyson
@Mr187Tyson 8 ай бұрын
Szia! Szeretném megköszönni a videóidat,igyekszem erőt meríteni belöllük,és felhasználni a gyógyúlásomhoz!Tudnál esetleg ajánlani,olyan könyveket ,cikkeket,videókat ajánlani amit/ket érdemes elolvasni,megnézni?Köszönöm
@matyasnimrod3458
@matyasnimrod3458 8 ай бұрын
Szia. Köszönöm a kedves szavakat. Ajánlom a weboldalt, amit létrehoztam, a www.ocdsarok.com oldalon érhetõ el. Havi elõfizetéssel mûködik a weboldal fenntartása végett, de úgy gondolom érdemes elõfizetni, mert nagyon sok anyag érhetõ el és podcast is készült (meg még fog is).
@melindakiss0409
@melindakiss0409 4 жыл бұрын
Kedves Nimród! Tagja vagyok az OCD-s csoportnak is,de ha már itt vagyok, szeretném megkérdezni, hogy privát üzenetben megkereshetlek-e? Előre is köszönöm! Melinda
@matyasnimrod3458
@matyasnimrod3458 4 жыл бұрын
Igen, írj nyugodtan!
@melindakiss0409
@melindakiss0409 4 жыл бұрын
@@matyasnimrod3458 Köszönöm! Írtam,sztem az engedélykérések között lesz.
@matyasnimrod3458
@matyasnimrod3458 2 жыл бұрын
@Macika Igen. írj rám facebookon/messengeren nyugodtan. Ugyanezen néven megtalálsz.
Жыл бұрын
Igen, ez a lényeg: valami fölött van kontroll, valami fölött nincsen.... külön kell tudni választani.
@csabamolnar9605
@csabamolnar9605 4 жыл бұрын
Kedves Nimród! Elméletileg szorongásos problémáim vannak. Szeretnék Öntől egy dolgot kérdezni, ha ideje engedi. Sajnos nagyon félek a skizofréniától és ez elég sok energiámat felemészti. Nincs a családban senki, akinek ilyen vagy hasonló betegsége lenne. A kedvesem volt férje aki paranoid skizofréniában szenved és mivel sajnos elég sok tünetet tudok ezáltal és olvastam is (sajnos) a neten. Így sokszor felmerül bennem, hogy mi van, ha én is olyan leszek vagy mi van, ha pl azt fogom gondolni, hogy ufók vagy robotok irányítják a gondolataimat stb. Természetesen tisztában vagyok vele, hogy ilyen nincs és ez számomra nagyon ijesztő, hogy akkor miért jut eszembe? Miért gondolkodom ezen?? S hiába tudom, hogy ez nem igaz és velem nem történt vagy történik ez még, feszült és szorongó leszek. Ez kényszergondolat lenne? Válaszát nagyon szépen köszönöm!
@matyasnimrod3458
@matyasnimrod3458 4 жыл бұрын
Igen. Ez kényszergondolat. Az OCD-re jellemző, hogy mindig valamilyen jövőbeli dologgal kapcsolatos félelem kerít hatalmába. (a fake memory OCD-t kivéve, ami az OCD típusok közül egyedüliként a múlttal kapcsolatos: mi van ha tettem valamit, mi van ha megütöttem valakit vagy mondtam valamit a főnökömnek, amit nem kellett volna stb.) Az OCD és a kényszergondolatok mindig olyasvalamivel kapcsolatban jelennek meg, ami számunkra nagyon fontos, aminek TÉTJE van számunkra: egészségünk, szeretteink egészsége, karrierünk stb. A klasszikus példából merítve ha azt mondom, hogy ne gondolj a kék elefántra nagyjából menni fog (már igy is nehezen), de ha azt mondom, hogy valahányszor rá gondolsz x összeget veszítesz, a szorongás megnő, nagyobb a tét, az agy figyel arra, hogy ne gondoljon rá, de pont ezzel gondol rá. Nem tudom, hogy kényszercselekvéseid vannak-e, ha nincsenek, akkor ez lehet a Pure O, ami az OCD azon formája, amelynél csak obszessziók vannak, vagyis kényszergondolatok, amik nem hagynak nyugodni. Alapvetően egészséges embereknél is előfordul, csak mivel alkalomhoz kötődik, ezért nem vesszük észre mennyire is hasonlít (persze nem OCD, de a gondolat működése az, ami hasonló). Vegyünk például egy anyát, akinek a lánya buliba megy - mondjuk először - és nagyon félti. Amíg haza nem jön folyton be fog ugrani, hogy mi van, ha bántják, zaklatják vagy valami történik vele. Ugyanolyan obszesszióvá válik ez a gondolat arra a pár órára. Míg a példa esetében a lány hazaér, az anya meg megnyugszik, az OCD-s kényszergondolat olyasvalamihez kötődik, amire mindig tudunk találni egy ,,mivan ha mégis megtörténik" folytatást. Ezért is nem szabad belemenni érvelgetésekbe az OCD-s elmével, ugyanis amellett, hogy mindig talál egy kiutat és jön a ,,mi van ha mégis", emellett azáltal, hogy folyton foglalkozunk a gondolattal jelezzük az agy számára, hogy ez egy veszélyforrás és továbbra is hozza elő gyakran. Mivel az agy ezt teszi, elénk tárja a veszélyt, hogy felkészülhessünk rá, tehát segít a túlélésben. Az OCD esetében viszont a veszély csak egy illúzió, amit valósnak vélünk, és pont a félelem érzése teszi valóssá számunkra. Ezért javasoltak más technikák és megközelítések: mindfullness, elfogadás, humorral való megközelítés, nemtörődöm, lesz ami lesz hozzaállás. Ha képesek vagyunk nem csak mondani ezeket, hanem érzelmi szintre is levinni és érezni az erőt, hogy tényleg nemérdekel minket, viccet csinálni belőle stb., akkor idővel csökken az ereje és vissza lehet térni a normális mindennapokhoz.
@csabamolnar9605
@csabamolnar9605 4 жыл бұрын
@@matyasnimrod3458 nagyon szépen köszönöm a kielégítő választ! Kényszer cselekvésnek talán azt nevezném, hogy sokszor, ha csinálok valamit várok egy megerősítést, hogy ezt most biztos megcsináltam, vagy jól csináltam, vagy megtörtént. De érdekes, hogy megkérdezem pl a párom, de tudom, hogy ezt mind jól csináltam és megtörtént. Érdekes, hogy nagyon sok fajta tud lenni a kényszergondolat.
@matyasnimrod3458
@matyasnimrod3458 4 жыл бұрын
Igen, ezek a megerősítés kérések nagyon gyakoriak az OCD-seknél. Nagyon el tud durvulni akár, mivel mindig ott van a mivan ha. Nekem a barátnőm válaszolt ,,igen"-nel vagy ,,nem"-el kérdéstől függően és még ugyanazt a kérdést többször feltettem, mert mi van ha nem hallottam jól. A kényszergondolatoknak és cselekvéseknek csak a képzelet szab határt. Gondoljunk csak bele a sportban mennyiféle rituálé, kabala, mozdulat (pályára lépésnél pl. füvet dobni a mezbe vagy szájba venni egy kis füvet stb stb.). Ugyanúgy megjelenik a tét - nyerni kell. A rituálék egyébként nem feltétlen rossz dolgok, sportrituáléknál például segít koncentrált állapotban kerülni. Pszichológiai kísérletek is bizonyították és tanulmányokat is olvastam róla, hogy egy feladat előtt, ha rituálét hajtunk végre a teljesítmény jobb lesz. Egyrészt fókuszált állapotba kerülünk, mivel a rituálé az adott tevékenységhez kötődik, másrészt meg amíg végrehajtjuk nincs ideje az agyunknak negatív forgatókönyveket gyártani és növelni a félelem érzését, ami negatívan hatna a teljesítményünkre.
@csabamolnar9605
@csabamolnar9605 4 жыл бұрын
@@matyasnimrod3458 én azt látom, s sajnos tapasztalom is, hogy a kényszergondolat témája bármi lehet. Főleg, ha már olvasott az ember a témában. :D Viszont egy nagyon fontos különbséget felfedeztem, az úgynevezett elme betegség és a kényszer között. A kényszeres tusztaban van azzal, hogy a gondolatai nem feltétlen igazak vagy valósak. Míg az említett betegségben szenvedőket semmivel sem tudnád meggyőzni a gondolatuk irracionalitásáról. S én azt látom, hogy sok kényszergondolatban szenvedő embernél olyan erős szorongást vált ki, hogy talán nagyon nehezen látja át ezt az egészet. Bár gondolom a szorongás hatására egy kis regresszió is történik, s így még nehezebb... Szóval nagyon érdekes ez az egész OCD. :)
@matyasnimrod3458
@matyasnimrod3458 4 жыл бұрын
@@csabamolnar9605 Igen, így van. Az OCD-s tisztában van azzal, hogy a gondolatai irracionálisak, mégis a szorongás és a félelem annyira nagy, hogy nem tud ellenállni a kérdezésnek, kényszercselekvések, rituálék végrehajtásának. Nagyon nagyon jó hozzaállás az, hogy érdekesnek nevezed az OCD-t, ugyanis a legtöbb ember pont emiatt nem tudja megismerni és megérteni, hogy mi zajlik benne - és ezáltal eltávolodni tőle - , hogy mást sem tesz, csak dühöng, hogy ez mért kell legyen, hogy mennyire rossz és elemzi az érzést, vajon tényleg megtenném, vajon igaz? Ezáltal sehova sem jut. Ha viszont az ember képes eltávolodni és a betegséget magát és az emberi természetet vizsgálni és megérteni, akkor nagy haladást érhet el.
@GergoBeri
@GergoBeri 3 жыл бұрын
Szia eloszor is szerintem, te vagy az aki kitudhatja hozni ebbol a betegsegbol az embereket, szoval kerlek csinald ezt szerintem erre szulttel, ezert is mentel at ezen a betgsegen, hogy te segithess masokon...
@matyasnimrod3458
@matyasnimrod3458 3 жыл бұрын
Köszönöm szépen a kedves szavakat. Jövő hét folyamán 1 új videót mindenképpen készíteni fogok. Ajánlom majd figyelmedbe és a fennt levő többi videót is.
@GergoBeri
@GergoBeri 3 жыл бұрын
@@matyasnimrod3458 bejeloletek facebookon ,ha nem lenne problema szeretnek veled beszelni...
@arturoronike1860
@arturoronike1860 2 жыл бұрын
@@matyasnimrod3458 helló ki gyogyult valaki belőle?
12 jel, hogy OCD-s (Kényszerbeteg) vagy!
18:36
Tanulom Magam
Рет қаралды 96 М.
THE POLICE TAKES ME! feat @PANDAGIRLOFFICIAL #shorts
00:31
PANDA BOI
Рет қаралды 24 МЛН
I wish I could change THIS fast! 🤣
00:33
America's Got Talent
Рет қаралды 119 МЛН
Khó thế mà cũng làm được || How did the police do that? #shorts
01:00
A felnőttkori ADHD rejtett oldalai - 1. rész
46:04
OCDsarok
Рет қаралды 8 М.
Obszesszív kompulzív zavar (Kényszerbetegség) - Bevezetés
29:52
Nem vagy őrült, ha nem bízol másokban
56:12
Knapek Éva klinikai szakpszichológus csatornája
Рет қаралды 7 М.
A felnőttkori ADHD rejtett oldalai   2  rész
40:39
OCDsarok
Рет қаралды 3 М.
Mi történik, ha félsz? - Értsd meg a kényszerbetegséget!
23:38
12 jel, hogy ADHD-s vagy!
17:17
Tanulom Magam
Рет қаралды 163 М.
THE POLICE TAKES ME! feat @PANDAGIRLOFFICIAL #shorts
00:31
PANDA BOI
Рет қаралды 24 МЛН