„Bez atomu za kilkanaście lat gasimy światło”. Gdzie i kiedy powstanie polska elektrownia jądrowa?

  Рет қаралды 92,160

7 metrów pod ziemią

7 metrów pod ziemią

Жыл бұрын

Gościem odcinka jest Maciej Lipka, kierownik Działu Analiz i Pomiarów Reaktorowych w Narodowym Centrum Badań Jądrowych.
Zgodnie z Programem Polskiej Energetyki Jądrowej, Polska planuje budowę nowoczesnych reaktorów jądrowych typu PWR. Harmonogram zakłada budowę i oddanie do eksploatacji dwóch elektrowni jądrowych po trzy reaktory każda. Rozpoczęcie budowy pierwszego reaktora planowane jest w 2026 roku, a jego uruchomienie w roku 2033. Oddanie do eksploatacji ostatniego reaktora w drugiej elektrowni ma nastąpić w 2043 roku.
Więcej informacji na temat budowy polskiej elektrowni jądrowej znajdziesz tutaj: www.gov.pl/web/polski-atom/po...
Budowę polskiej elektrowni jądrowej możesz śledzić również w mediach społecznościowych:
FB: / polskiatom.govpl
IG: / polski_atom
YT: / polskiatom
Materiał powstał w ramach płatnej współpracy i jest elementem kampanii: „Poznaj Atomickich. Z energią jądrową na co dzień”. Inicjatorem kampanii jest Ministerstwo Klimatu i Środowiska.
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Mój Instagram: / rafal_gebura
Mój Facebook: / 7metrowpodzi. .
Mój TikTok: www.tiktok.com/@rafal_gebura?...
🎬 Zostań Patronem kanału i pomóż mi zrealizować film dokumentalny o pracy seksualnej w Polsce 👉 patronite.pl/7MPZ
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
„7 metrów pod ziemią” w formie podcastów:
🎙Spotify 👉 spoti.fi/2UsCz7w
🎙Apple Podcasts 👉 apple.co/2Ksv7ER
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
„7 metrów pod ziemią” to internetowe wywiady o tematyce społecznej. Zaciszna atmosfera garażu sprawia, że rozmówcy wyznają prawdę, na którą nie zdobyliby się w telewizyjnym studiu. Rozmawia Rafał Gębura.
🎥 Wideo: Grzegorz Skonecki
🎵 Oprawa muzyczna: Nice Guys Studio
🎞Produkcja: Press Play

Пікірлер: 515
Жыл бұрын
Jesteście za czy przeciw? 🤔
@Belianify
@Belianify Жыл бұрын
Oczywiście że za atomem ale skandaliczne jest jednocześnie zamykanie i dewastowanie kopalń węgla w Polsce. To sabotaż gospodarczy bo nikt na świecie nie zasypuje pełnych węgla kopalni.
@PolskaracjaKonfederacja
@PolskaracjaKonfederacja Жыл бұрын
*za*
@xyzxyz6770
@xyzxyz6770 Жыл бұрын
Witam Każdy mówi o nowych miejscach pracy o taniej energi itp o ile można się z tym zgodzić jeśli chodzi o lokalizację nadmorską o tyle w pątnowie sytuacja jest inna. Panie redaktorze jak wiadomo w Pątnowie działa juz elektrownia na węgiel brunatny przy niej zlokalizowana jest kopalnia kwb konin. Cały kompleks zatrudnia już tylko 3050 osób bo zwalnia na potęgę. Wiem bo tu żyje mieszkam i pracuję. Elektrownia atomowa dla nas wiąże się z zwolnieniami i najprawdopodobniej zmianą miejsca zamieszkania. Budowa elektrowni atomowej w tej lokalizacji wiąże się z wyburzeniem elektrowni pątnów i likwidacją kopalni konin która jak obiecywano górnikąi energetyką miała funkcjonować do 2035 roku dając możliwość płynnego przejścia na emeryturę górniczą lub w tym czasie stworzenia nowych miejsc pracy i w miarę ich powstawania przekształcania młodych pracowników z branży górniczej i energetycznej do potrzeb tych że zakładów. Niestety jak to w Polsce pracownik się nie liczy nazywana tu sprawiedliwa transformacja płynne przejście stało się fikcją. Konin się wyludnia nowe miejsca pracy nie powstają młodzieży jest bardzo mało bo młodzi uciekają do poznania łodzi itd . Nie jest tak różowo jak to mówią w tv. Każdy jest za dbaniem o środowisko kazdy jest za bezpieczenstwem energetycznym Polski ale w Koninie dzieje się to kosztem społecznym . Wystarczy wejść na stronę lm konin portalu regionalnego i odsłuchać ostatniego wywiadu z prezesem ze paku który sam przyznaje że ubolewa ale sprawiedliwa transformacja którą obiecywano podczas prywatyzacji stała się fikcją. POZDRAWIAM
@dawidszymanuszka4996
@dawidszymanuszka4996 Жыл бұрын
Powiedzieć za, to powiedzieć zbyt mało. Zastanawiam się dlaczego tak późno i aż trudno uwierzyć, że ktoś wreszcie gada na ten temat na poważnie po latach ględzenia i nic nie robienia.
@ggvacm4st3r79
@ggvacm4st3r79 Жыл бұрын
za
@Amai_Himitsu
@Amai_Himitsu Жыл бұрын
Jestem zachwycona wywiadem. Pan Maciej zdecydowanie przedstawił temat w sposób bardzo zrozumiały. Gratulacje!
@Lars_Rainer
@Lars_Rainer Жыл бұрын
Zobacz filmy na kanale Copernicus
@Amai_Himitsu
@Amai_Himitsu Жыл бұрын
@@Lars_Rainer dzięki! Sprawdzę na pewno
@paweb5821
@paweb5821 4 ай бұрын
bez elektrowni atomowej nie będzie prądu
@moniq4293
@moniq4293 Жыл бұрын
Jestem z okolic Choczewa. Niestety wiele ludzi z tych okolic jest przeciwna elektrowni atomowej. Wiąże się to przede wszystkim brakiem wiedzy odnośnie niej, a także wiele osób boi się powtórki katastrofy w Czarnobylu. Wszelkie argumenty odnośnie usamodzielnienia się, czy też pojawiania się nowych miejsc pracy nie wpływają na takie osoby(a nie okłamujmy się w tym regionie ciężko jest z pracą dla młodych, wykształconych ludzi). Pracując w sezonie miałam przyjemność poznać ludzi, którzy budowali elektrownie atomową w Żarnowcu, a także z ludźmi którzy zajmują się energetyką. Rozmawiając z nimi dowiedziałam się wielu ciekawych rzeczy odnośnie elektrowni, która miała powstać. A także rozmawialiśmy o planowanej elektrowni. Każdy z nich mówił to samo, że my Polacy potrzebujemy jej i czas się uniezależnić od innych krajów, a także że obecnie mamy taką technologie i że nie powinniśmy co martwić. Niestety my Polacy mamy tendencję do życia przeszłością. Bardzo cieszy mnie ten wywiad, jest to czego potrzebowaliśmy i z chęcią pokaże go osobom anty elektrowni. Świetnie, że zostało ujęte ryzyko i skutki różnych elektrowni. Może czas zacząć skupić się na minusach elektrowni węglowej i nagłaśniać wszelkie katastrofy, aby zachęcić ludzi do innych źródeł energii? Skoro ich jedynym argumentem jest Czarnobyl.
@heniuszczesliwy9711
@heniuszczesliwy9711 9 ай бұрын
" 31.08.2012 Od lipca tego roku Zarządy spółek jądrowych mają dwóch nowych członków. ", a dziwisz się ludziom ? Bo ja nie, a nadto podziwiam bo ludzie widzą co się dzieje. Kompletnie nikt nic nie robi na takiej " budowie ", a kasa za fikcyjną budowę jest prawdziwa to pewnie obawiają się o swoje rzeczywiste bezpieczeństwo !
@tomaszdziamaek1839
@tomaszdziamaek1839 6 ай бұрын
To trzeba edukować. Inaczej nie będzie prądu.
@slawekwnuk2137
@slawekwnuk2137 5 ай бұрын
Niemcy wygasili ostatni reaktor w kwietniu 2023. Teraz pozostało im jeszcze ok 20 lat chłodzenia wygaszonych elektrowni, a przecież do tego potrzeba również dużo energii elektrycznej która będzie zasilać pompy wody. Niemcy akurat powiązali ilość powiązali ilość zachorowań na nowotwory, w szczególności białaczki, z odległością od miejsca zamieszkania od elektrowni atomowej. Wynik okazał się straszny. Ale okazało się to dopiero po kilkudziesięciu latach działania takich elektrowni. Raz pora żeby elektrownie te zainstalować pośród polskiego bezwartościowego Bydła, niech zdycha na nowotwory po dwudziestu latach. Jeszcze jedno, ten ekspert tego odcinka to młody sroch. Pracuje przy reaktorze a już jest tak ślepy, że nosi tak grube okulary?
@Zmienny
@Zmienny 3 ай бұрын
Podeślesz źródło tych informacji? @@slawekwnuk2137
@universum...
@universum... Жыл бұрын
niezwykłe uznanie dla prowadzącego za różnorodność poruszanych tematów, profesjonalizm, umiejętność słuchania i nieoceniania, przedstawianie spraw takimi jakimi po prostu są👍👏
@FajnyFilip2137
@FajnyFilip2137 Жыл бұрын
Rafał, dziękuję za ten materiał. W Polskich realiach jest on na potrzebny. Wyedukowanego aż miło posłuchać. Pozdrawiam
@neutralka112
@neutralka112 Жыл бұрын
Mam nadzieje że wrócą czasy aut na ropę i pociągów które dymią tak że pół miasta nie było widać. Jakos wtedy nikt nie chorował i nie był na wszystko uczulony tak jak ma to miejsce obecnie. Dziwna sprawa, przecież teraz jest wszystko takie ekologiczne… Trzeba czekać aż rozpadnie się w końcu ta Unia Europejska i wrócą normalne metody pozyskiwania energii a nie jakieś wiatraki, atomy itp. Żałuje że nie urodziłem się w czasach kiedy to wszystko było normalne… A teraz ta pseudo ekologia to tylko robi wszystkim pod górkę i tyle, a ludzie wierzą ze to jest przyszłość. Brak słów.
@Kela89
@Kela89 Жыл бұрын
wywiad bardzo przyjemny i pan jest wyedukowany ale wg mnie brakuje zdania "drugiej strony".
@FajnyFilip2137
@FajnyFilip2137 Жыл бұрын
@@Kela89 też miałem takie wrażenie
@FajnyFilip2137
@FajnyFilip2137 Жыл бұрын
@@neutralka112 mam nadzieję że to ironia xdddd
@msxcytb
@msxcytb Жыл бұрын
@@Kela89 Tylko, ze najczesciej akurat w tym temacie "druga strona" polegalaby na wyrzutach emocjonalnych argumentow, bez faktow, a na wyjasnienia bledow czy przeinaczen nie byloby czasu. Zreszta te potencjalne poglady na "nie" sa tu przedstawione i wyjasnione jako odpowiedzi dla gospodarza rozmowy bardzo dobrze, wedlug mnie. Na przyklad: Co z odpadami? Jest bardzo dobra perspektywa- bo przede wszystkim wiemy co z nimi robic do tej pory (nikt na swiecie nie zostal skrzywdzony przez cywilne odpady jadrowe), jest tez przedstawione kilka propozycji na ich traktowanie (przechowanie pod ziemia, lub recykling na nowe paliwo). Przedstawiciel opcji na "nie" moglby powiedziec, ze kraje mozna zasilac sloncem i wiatrem, tyle tylko, ze prawda jest taka, ze NIemiecki wiatr i slonce(czyli warunki podobne do Polski) to porazka skutkujaca najwyzszymi kosztami energii i ciagle bardzo "brudny" mix energii (takze poza tym szczegolnym rokiem). Slonce i wiatr to wymuszenie uzywania gazu i wegla "na zawsze, tylko troche mniej", i setki ludzi ktorzy umieraja w niemczech po zatruciu gazem CO (tlenkiem wegla), dlatego, ze gaz jest uzywany w warunkach domowych do ogrzewania zamiast taniego pradu (warto porownac zatrucia CO w Francji i w NIemczech, ja bylem w szoku gdy to sprawdzilem).
@ghostee5007
@ghostee5007 Жыл бұрын
Jeśli w przyszłości chciałbyś zrobić wywiad na temat ChAD to byłbym chętny na rozmowę, jest to ciężki temat sam przechodziłem to piekło i było blisko aby to wszystko się skończyło. Leczenie zaczęło się w ostatniej chwili. Mało osób wie co to tak naprawdę jest.
@Guest-nu2jd
@Guest-nu2jd Жыл бұрын
Ponadto mało kto rozróżnia chorobę dwubiegunową od depresji. Ja miałem depresję i wiecznie o 2b mnie oskarżano i mylono pojęcia nawet ze schizofrenią. To przykre jak tępy i psychologicznie płaski naród nas otacza
@szylys
@szylys Жыл бұрын
@@Guest-nu2jd >byś psycholem >oskarżać wszystkich wokół o bycie tępakami i psychologicznie płaskimi
@aleksandrakoziarska192
@aleksandrakoziarska192 Жыл бұрын
Popieram !! Chetnie bym posluchala takiej rozmowy
@hybriddeath5133
@hybriddeath5133 Жыл бұрын
@@szylys argumentum on personam, ten koleś właśnie potwierdził że nie potrafisz krytykować merytorycznie.
@szylys
@szylys Жыл бұрын
@@hybriddeath5133 używanie łaciskich sformułowań nie czyni z ciebie mądrzejszego:D
@lusz-music
@lusz-music Жыл бұрын
super bylo sluchac takiego experta, dzieki!
@anekor2675
@anekor2675 Жыл бұрын
Temat bardzo trudny, ale niezmiernie ważny. Oby częście takie treści na tym kanale.
@jankag1143
@jankag1143 Жыл бұрын
Bardzo ciekawy materiał 👍
@emiliap8790
@emiliap8790 Жыл бұрын
Dziękuję za materiał
@katgro91
@katgro91 Жыл бұрын
Wow... Już dawno nie oglądałam tak fascynującego wywiadu! Bardzo dobrze przekazana wiedza. Nauczyciele mogą się od pana Macieja uczyć, jak tłumaczyć rzeczy w interesujący sposób.
@schattenmefisto
@schattenmefisto Жыл бұрын
Rozmowa jak zwykle bardzo pouczająca i ciekawa - dziękuję! 🙂btw: właśnie czekam na książkę "Otwórz oczy" 🤩
@karolinastefanska3539
@karolinastefanska3539 Жыл бұрын
Świetna rozmowa👌🔥
@juliuszkocinski7478
@juliuszkocinski7478 Жыл бұрын
Pozwolę sobie wtrącić: Podejście do energii jądrowej jest dla mnie dość prostym, a dobry testem dla wszelkiego aktywizmu proekologicznego, który ten temat poruszył. Z prostego powodu: Nie widzę po prostu możliwości jak organizacja może mieć realistyczne (nieutopijne) i szczerze intencje ochrony planety i jednocześnie być przeciwko EJ. Choćby Greenpeace nie przechodzi tego testu
@007arek
@007arek Жыл бұрын
I Szwaby 😂
@juliuszkocinski7478
@juliuszkocinski7478 Жыл бұрын
@@007arek Z Niemcami to jest jeszcze inny (i niestety bardziej skomplikowany) temat. Tu dochodzi ci przede wszystkim polityka, populizm i zrozumienie energetyki przez przeciętnego Kowals... znaczy Schmidta
@ziomalxxz
@ziomalxxz Жыл бұрын
Jezeli organizacja jest utopijna to niepowinna namawiac do fotowoltaiki i wiatrowej bo yo generuje mase śmieci których na razie nie wiemy co z nimi zrobic po 2 jest relatywnie krótko wydajna po 3 fotowoltaika zwieksza czarna powierzchnię ziemi i zwieksza absorbcię promieniowania sloneczgo co zwieksza temperature. Utopijnie to trzebaby iśc hmm reaktory fuzyjne ale to jeszcze dlugie lata zanim wyjdziemy z testów i reaktorów eksperymentalnych
@msxcytb
@msxcytb Жыл бұрын
@@ziomalxxz Otoz to, ale to sa rzeczy ktore wymagaja troche wiedzy(wcale nieskomplikowane, mysle, ze obejrzenie tego znakomitego wywiadu to swietny start), troche mniej emocji.
@TsuchiRin
@TsuchiRin Жыл бұрын
Działam w Greenpeace od dwóch lat i generalnie, robią również w Polsce zajebiście dużo dobrego. Ze zdaniem GP na temat atomu się nie zgadzam zupełnie, i na początku, i teraz. Totalnie uważam że potrzebujemy energii jądrowej, z resztą w wielu miejscach by się to przydało. Myślę że GP jest przeciwko atomowi tak zatwardziale dlatego, że cała organizacja zaczęła się od protestu przeciwko testom atomowym. Polecam film How to change the world, o początkach grupy. Poruszający. ^^ No i, może nie zgadzam się ze zdaniem GP co do atomu, ale mówiąc o atomie ogólnie i tym w Polsce warto zwrócić uwagę na problemy i zagrożenia na które organizacja zwraca uwagę. Na stronie można znaleźć te argumenty, polecam przeczytać! I mean, imo to nie jest dyskusja, po prostu tego potrzebujemy. Ale jak w każdym temacie dobrze mówić o minusach każdej z opcji i dzięki temu bardziej świadomie móc im przeciwdziałać.
@Izrealia
@Izrealia Жыл бұрын
Rafał, dziękuję za to co robisz.
@marcomarco5056
@marcomarco5056 Жыл бұрын
Na Biotad Plus lecimy?
@VYSOKAJE
@VYSOKAJE Жыл бұрын
Jak Pan powiedział o Czernobylu, to nie miałem ochotę słuchać dalej. Zginęło tylko 100 osób. Przy wybuchu tak. Ale ile zginęło przy likwidacji? Ile osób cierpi na raka? Ile zginęło od radiacji? Ile osób było ewakuowano? To daleko nie 100 osób. Cały region stoi pusty.
@profesorinwestor1984
@profesorinwestor1984 Жыл бұрын
To akurat prawda.
@kolezankazpracy8761
@kolezankazpracy8761 Жыл бұрын
Panie Maćku, dziękuję za kolejny ciekawy odcinek. Chciałam również podrzucić propozycję tematu, który pozornie nie wydaje się szczególnie istotny, ale myślę, że pomoże wielu osobom. Mianowicie chodzi o temat ADHD u dorosłych. Jako osoba z ADHD pragnęłabym, żeby więcej ludzi wiedziało, z czym to się wiąże. Ludzie z niezdiagnozowanym zaburzeniem często myślą, że jest z nimi coś nie tak. Pozdrawiam!
@Dumasher
@Dumasher Жыл бұрын
a kogo to obchodzi,
@TeBeYT
@TeBeYT Жыл бұрын
@@Dumasher No np. nie Ciebie. Panu już podziękujemy.
@agnieszkawojcik939
@agnieszkawojcik939 Жыл бұрын
Bardzo się cieszę, że ten odcinek powstał! Wiedza na temat atomu i samej promieniotwórczości w Polsce jest znikoma. Mamy przykre doświadczenia dotyczące wypadków elektrowni jądrowych w przeszłości. Pamiętajmy, że wszystkie są skutkiem błędów, a nawet ignorancji ostrzeżeń przez człowieka!
@nikaka4635
@nikaka4635 Жыл бұрын
Wartościowy materiał, dziękujemy.
@msxcytb
@msxcytb Жыл бұрын
Bardzo fajny wywiad. Gosc programu jest bardzo kompetentny i co bardzo fajne- mimo bardzo zwiezlych wypowiedzi unika uproszczen, przesady i bledow, a to bardzo rzadkie. Brawo!
@wicherek_wp
@wicherek_wp Жыл бұрын
Materiał sponsorowany. Ile jeden reaktor zużywa wody do chłodzenia go przez jedną minutę? Jak wygląda utylizacja odpadów promieniotwórczych w Polsce? Tego rozmówca niepowiedział.
@agaahessler6538
@agaahessler6538 Жыл бұрын
Jak to jest że my będziemy taką elektrownie u siebie budować a np amerykanie u siebie wygaszają chociażby znalazłam taki artykuł Zgodnie z danymi NRC, które przytacza "Bloomberg", obecnie 82 ze 117 elektrowni jądrowych w USA nie ma wystarczających środków, aby bezpiecznie i zgodnie z przepisami wygasić produkcję i zamknąć działalność. A proces wygaszenia elektrowni zwykle kosztuje znaczenie więcej, niż oczekują operatorzy. Z danych NRC wynika, że rzeczywiste łączne koszty to dziś ok. 100 mld dolarów - 43 mld więcej niż w swoim posiadaniu mają dziś fundusze zabezpieczające. "Proces wygaszania elektrowni może więc ciągnąć się przez dziesięciolecia i obciążyć inwestorów, konsumentów i podatników" - pisze "Bloomberg".
@harrivenne4505
@harrivenne4505 Жыл бұрын
Bo te amerykańskie są tak stare, że kończą funkcjonowanie tak, jak nasze węglowe.
@minominomi6480
@minominomi6480 Жыл бұрын
@@harrivenne4505 Te nowe elektrownie atomowe, co teraz powstaną też kiedyś się zestarzeją. Trzeba myśleć nie tylko o dzisiaj, ale też o tym co będzie za 50 lat.
@pitt973
@pitt973 3 ай бұрын
Genialne 😊, Brawo Chłopaki 🎉
@szumwiatru8298
@szumwiatru8298 Жыл бұрын
Obejrzałam " jednym tchem" :)
@kurierlepszejwiadomosci3051
@kurierlepszejwiadomosci3051 Жыл бұрын
,,Trudne sie wylosowało"
@polskitrucker454
@polskitrucker454 Жыл бұрын
🤫
@dracznydziadek
@dracznydziadek Жыл бұрын
klocuch na wywiadzie :d
@magorzatacharczynska5656
@magorzatacharczynska5656 Жыл бұрын
Fajnie gdyby polska była całkowicie niezależnym krajem od innych. W każdej dziecinie szkoda ze rolnictwo leży. Jeść będziemy zawsze szkoda ze wybieramy produkty nie polskie jedząc warzywa i owoce bo są tańsze. Mieszkam w uk I najbardziej brakuje mi polskich jabłek te tutaj nie pachną idę do polskiegi sklepu żeby kupić polskie jabłka.Żebyśmy potrafili wyrzywic swój naród bez sprowadzania czegokolwiek z zagranicy byłoby pieknie. Mam nadzieję że kiedyś wrócę do swojego kraju który kocham.
@natalia001
@natalia001 Жыл бұрын
Ależ fantastycza rozmowa! Super, super :)
@piotr5110
@piotr5110 Жыл бұрын
Zagadnienie odpadów zostało spłycone, że już bardziej się chyba nie dało. Co to znaczy, że później będziemy się martwić o odpady. O tym trzeba myśleć już teraz i wcale nie jest to proste zagadnienie na zasadzie gdzieś upchniemy te 4 ciężarówki na rok. Przenikanie do wód gruntowych to jedno. Wielkie magazyny na zachodzie borykają się z tymi problemami i to jeden z powodów odejścia, a nie jakaś gadka o socjologii i dziadku który się boi atomu. Recykling, nad którym nie ma kontroli co się stanie z pozostałymi odpadami na przykładzie krajów skandynawskich. Polecam dokument Arte aby zgłębić to zagadnienie. Miałem wrażenie, że na każdy zarzut pada odpowiedź, przecież elektrownie węglowe mają większe skutki negatywne. Nie znaczy to, że nie ma ich wcale o czym należy pamiętać. Dość stronniczy materiał patrząc na miejsce pracy gościa.
@nibybug
@nibybug 10 ай бұрын
Dziwne ze nikt do teraz ci nie odpisał ale takie odpady elektrowni jądrowej są kilka set razy mniejsze niż węglowe xD 😂
@dallaz2728
@dallaz2728 10 ай бұрын
@@nibybug można dodać, że w Polsce jest już miejsce gdzie się składuje, nielegalnie i z niewiadomego źródła szkodliwe substancje w ok. 50 tys beczkach. Nielegalnie! Bardziej się obawiam o to dzikie składowisko, niż odpady (dobrze) przechowywane z elektrownii jądrowej.
@lukaszds8935
@lukaszds8935 8 ай бұрын
Dokładnie tak jest. Koszty są gigantyczne i sam proces bezpiecznego składowania na 1 mnl lat nie wyobrażalnym dla człowieka. Dlatego Niemcy odeszli od tego. Amerykanie tez odchodzą. Głupim Polakom trzeba to wcisnąć, żeby kasę z nich dusić….
@Kajzerken
@Kajzerken Жыл бұрын
Jeszcze do niedawna OZE były przyszłością, a dziś chłop twierdzi, że to nawet nie jest alternatywa. Ciekawe czym zatem będzie konwencjonalna energetyka jądrowa w 2035. Oby nie wyminął nas ten wyścig, znowu. Nie spodobał mi się natomiast fragment o spłyceniu ofiar śmiertelnych katastrofy Czarnobyla do 100 osób. Reszta materiału fajna i merytoryczna. Oczywiście jestem za budową elektrowni i mam nadzieję, że ten film otworzy oczy niektórym jednostkom.
@aleksandramazur3573
@aleksandramazur3573 Жыл бұрын
Jestem za atomem, ale jakos serce mnie boli, ze akurat tam… właśnie wróciłam z weekendu w lubiatowie /kopalinie. Tam są najcudowniejsze plaże nadbałtyckie i przewspaniały teren dzikiej przyrody, a taka elektrownia to nie stodoła :/ No nic. Taka nasza przyszłość
@mr.piernik4770
@mr.piernik4770 Ай бұрын
Czy taka plaża zapewni ma miejsca pracy? Tak ale z turystyki na poziomie minimalnej krajowej a energia atomowa zapewni więcej miejsc pracy w Lubiatów i lepiej płatnych
@michal353
@michal353 Жыл бұрын
Jeśli zostałaby dokończona elektrownia w Żarnowcu, w tym momencie byśmy wychowywali nowe pokolenie inżynierów, ogólnie personel dla nowej elektrowni. Kto nas nauczy obsługi tej elektrowni?
@joannarozwoda6816
@joannarozwoda6816 Жыл бұрын
Jeśli chcemy być bezpieczni energetycznie musimy miec swoje źródła energii. Nie ma innej opcji. Nawet dziś pokojowo nastawione państwo za jakiś czas może być z nami na ścieżce wojennej. Super wywiad, brawo 😊
@piotrjakubowski8509
@piotrjakubowski8509 Жыл бұрын
Ciekawe za którym razem płyny zdał 🤔
@harrivenne4505
@harrivenne4505 Жыл бұрын
Warto było scrollować te wszystkie komentarze 😂
@dominik6277
@dominik6277 Жыл бұрын
Nie zrozumiałem zabardzo jak przerabiają odpady na nowo. A kolejna sprawa za te kilkaset lat uran się skończy i znowu w bardzo bardzo dalekiej przyszłości skazani jesteśmy na odnawialną. 😢😅
@xccxcc
@xccxcc Жыл бұрын
uran tak szybko się nie skończy :)
@piter10p
@piter10p Жыл бұрын
Za kilkaset lat to będziemy już mieli rozwinięte kosmiczne górnictwo 😉
@HuxTheSergal
@HuxTheSergal Жыл бұрын
Bardzo podoba mi się że potrzeba było otrzeć się o trzecią wojnę światową żebyśmy w końcu ruszyli głowami
@dnoodspodu1159
@dnoodspodu1159 Жыл бұрын
Ale cały świat nadal trze
@monikakaczmarczyk529
@monikakaczmarczyk529 Жыл бұрын
Super wywiad 👍 rzeczowy i bardzo kompetentny. Jestem od wrażeniem wiedzy.
@PersephoneOla
@PersephoneOla Жыл бұрын
Prosiłabym, żeby ktoś, kto się zna i może mi to wytłumaczyć, powiedział, dlaczego lokalne ocieplenie nie ociepli Bałtyku/nie zmieni flory i fauny.
@kuba_ania
@kuba_ania Жыл бұрын
Bo to tak jakbyś do basenu wlała kroplę cieplejszej wody.
@anette8574
@anette8574 Жыл бұрын
O jakim serialu wspominali?
@evaborek
@evaborek Жыл бұрын
Zapewne chodzi o "Czarnobyl" na HBO
@tomasz7172
@tomasz7172 6 ай бұрын
TUSK już chce zmieniać lokalizacje... to kolejne 2-3 lata opóźnienia.... "Für Deutschland"
@amciuam157
@amciuam157 Жыл бұрын
Technologia w jaką powinniśmy iść to tylko i wyłącznie LFTR/MSR. Bezpieczne ze względu na ciśnienie robocze - równe atmosferycznemu, paliwo jest w formie ciekłej i ma ogromną pojemność cieplną nim zamieni się w gaz i wielokrotnie powiększy swoją objętość. Tor (pierwiastek) jest łatwiejszy w pozyskaniu i wymaga minimalnego przygotowania by zostać użyty jako paliwo. Dzięki formie ciekłej jego proces użycia w przemianach jądrowyh prowadzi do stosunkowo nisko aktywnych odpadów, których przechowywanie stanowi znącząco mniejszy problem niż odpadów z PWR i uranu. Podsumowując wydajność produkcji energii z porcji toru jest prawie stukrotnie większa od uranu (ze względu na samopowielanie się paliwa), jest też znacznie bezpieczniejsza (rzędu 100 do 1000 razy statystycznie rzecz biorąc) i pewnie 10 krotnie tańsza niż typowy PWR. W perspektywie może być 100 krotnie tańsza. Tania energia to miejsca pracy i jedyna recepta na rozwój oraz przyszłość.
@poziom156
@poziom156 Жыл бұрын
Jest mały problem z atomem . O ile wiem polska nie posiada wzbogaconego uranu / plutonu i i tak będziemy musieli importować
@jakubduda2402
@jakubduda2402 Жыл бұрын
Świetna tematyka !!! Edukacja społeczeństwa PRZEDE WSZYSTKIM !!!
@kath1123
@kath1123 Жыл бұрын
A w Kowarach jest jeszcz uran?
@maqic1979
@maqic1979 Жыл бұрын
Od węgla powinniśmy odstąpić nie tylko ze względu na dwutlenek węgla ale głównie z powodu zanieczyszczenia powietrza jakie powodują surowce kopalne oraz drewno
@tomstomsable
@tomstomsable Жыл бұрын
👍
@klasykapolskiegohh8798
@klasykapolskiegohh8798 Жыл бұрын
Na ropie ludzie robią pieniądze. Na węglu ludzie robią pieniądze. Pytanie brzmi kto będzie robił pieniądze na paliwie jądrowym
@jakubkoscielski4650
@jakubkoscielski4650 Жыл бұрын
Ludzie
@dnoodspodu1159
@dnoodspodu1159 Жыл бұрын
Reptilianie
@paparsifal7187
@paparsifal7187 Жыл бұрын
To materiał sponsorowany? Żeby nie było - to dobrze poinformowane i dobrze wyszkolone kadry - super, że propagujcie ochronę środowiska. Niemniej, sam film wygląda na sponsorowany, co powinno być oznaczone.
@trocheinna7434
@trocheinna7434 Жыл бұрын
Jest napisane w opisie
@tomekk8707
@tomekk8707 Жыл бұрын
Atom super ekologiczny 🤔🤔 a co z odpadami radioaktywnymi o tym nikt nie mówi.
@dawidkozowski5048
@dawidkozowski5048 Жыл бұрын
@@tomekk8707 Przecież było mówione w tym filmie. Dobrze zabezpieczone hale wystarczą w zupełności bo objętość odpadów z tak dużej elektrowni to 4 ciężarówki rocznie z czego dużą część można użyć ponownie. Innymi słowy o odpadach się mówi tylko ludziom się nie chce poszukać informacji na ten temat i wolą czerpać wiedzę z filmów i gier gdzie beczki z jakimś podejrzanym płynem stoją w jaskini czekając tylko na zniszczenie.
@missstorrm
@missstorrm Жыл бұрын
Super rozmowa. Co do kwestii, jak to będzie wyglądać, to byłam kilka lat temu na południu Tajwanu, gdzie mają bardzo fajne plaże (czysta woda, mozna surfować), a z boku, spomiędzy drzew widać kopułę elektrowni atomowej. Jest to wielkie, ciężko nie zauważyć, ale nie razi w ogóle. No i turystyczne okolica nie ucierpiała w ogóle.
@PersephoneOla
@PersephoneOla Жыл бұрын
Problem z fotowoltaiką nie jest taki, że świeci, kiedy świeci. Problem jest z magazynowaniem na dużą skalę, żeby korzystać z energii, kiedy nie świeci.
@nyksnyks7219
@nyksnyks7219 Жыл бұрын
Z magazynami nie jest źle :) poza tym gospodarstwo domowe nie zmagazynuje energii na dużą skalę. Problem jest ze skokami napięcia oraz tym, że sieć nie jest przystosowana do pobierania energii, ona była stworzona by tę energię jedynie przesyłać.
@kernelirq9246
@kernelirq9246 Жыл бұрын
Budujemy od dekady jak nie dłużej 🙂Tak samo CPK, samochody elektryczne, promy morawiekiego, szwalnie maseczek, rozlewnie szczepionek, teraz kolejne EJ chcą budować, a pieniądze płyną i płyną. Póki co po latach same straty i nic nie zaczęte realnie, tylko na papierze i w internecie 😞
@bullfrogboss8008
@bullfrogboss8008 Жыл бұрын
Tylko kilkanaście?!
@piotrarendt3263
@piotrarendt3263 Жыл бұрын
Taki sam spot reklamowy jak w radiu ZET i RMF.
@janszmik5481
@janszmik5481 Жыл бұрын
Jak zaczną budowę to może w to uwierzę.Puki co to jedna też miała powstać i nie powstała.CPK też nie powstanie,bo kasy nie ma
@MrRGBable
@MrRGBable Жыл бұрын
Czy w te 100 zgonów na skutek czarnobyla wlicz Pan ludzi którym to promieniowanie skróciło życie później na skutek chorób?
@annabien2517
@annabien2517 Жыл бұрын
Na pewno nie, ale technologia z Czernobyla nie będzie stosowana w Polsce, więc jakie to ma znaczenie?
@MrRGBable
@MrRGBable Жыл бұрын
No jakie ma znaczenie czy gość mówi prawdę?
@maqic1979
@maqic1979 Жыл бұрын
Kiepskie przygotowanie do wywiadu. Zero rozmowy o tym co się dzieje z odpadami z elektrowni atomowej której jestem zwolennikiem. Ale trzeba pamiętać że się te promieniotwórcze odpady gdzieś zakopuje w ziemi . Np w górach w Norwegii z tym że to nie jest takie tanie . Jest technologianzeby te odpady wykorzystywać ponownie do produkcji energii o czym w wywiadzie również ani słowa.
@damians9719
@damians9719 Жыл бұрын
Szkoda że elektrownia Pątnów nie będzie pierwsza, sporo miejsc pracy przy budowie i w elektrowni a Konin jest miastem niestety na ten moment bez przyszłości i bez dobrej pracy.
@dr.vitkacy
@dr.vitkacy Жыл бұрын
Ja myślę że zanim nasze państwo się weźmie do roboty to Solorz za własny kapitał postawi i nie będzie się oglądał na nikogo. Tym bardziej że w Patnowie elektrownia już jest i infrastruktura przesyłowa też istnieje
@kacperpe6366
@kacperpe6366 Жыл бұрын
@Damian Stawski Bez przyszłości?!? Stawianie na wodór, jedne z najcieplejszych wód geotermalnch w Polsce czy powstanie elektrownii atomowej w Koninie i ty serio uważasz że to miasto bez przyszłości?
@moniq4293
@moniq4293 Жыл бұрын
Jest dużo miejsc w Polsce, gdzie nie ma perspektyw. Choczewo, a dokładnie Kopalino również jest taką miejscowością. Niestety w promieniu 30-50km ciężko jest znaleźć pracę młodym ludziom.
@ewawisniewska5095
@ewawisniewska5095 6 ай бұрын
Skoro nie pozwalają na coś lepszego
@martamigda6606
@martamigda6606 Жыл бұрын
Bardzo madry mezczyzna. Super wywiad!
@Posejdon202
@Posejdon202 Жыл бұрын
Po 2 wojnie światowej, w okolicach Lwówka śląskiego wydobywano uran. ;*
@Haniv1001
@Haniv1001 Жыл бұрын
Kochani ludzie, którzy piszą o odpadach i o tym, że inne kraje odchodzą. Nie wiem czy zauważyliście, ale za dużo opcji to nam nie zostało. Ja wiem że denialisci klimatyczni to by przeorali całą Polskę w wydobyciu ostatek węgla i sobie go spalali w elektrowniach które ledwo pracują, ale nie tędy droga niestety.
@tazz4567
@tazz4567 Жыл бұрын
O potrzebie elektrowni atomowych w Polsce ja slyszalem juz na akademiach od 2010 roku i to bylo na juz. W Polsce jak zawsze wszystko za pozni, na odpierdol a politycy jedni i drudzy na energetyce tylko probuja na tym polityke uprawiac.
@mistycznydzik2810
@mistycznydzik2810 Жыл бұрын
Coś mi się wydaje że taka niezależność nie jest nam pisana jako krajowi
@jankosobucki
@jankosobucki Жыл бұрын
Dlaczego dopiero teraz? Bardzo dobrze, że w końcu wybudujemy pierwsze elektrownie jądrowe, ale co robiliśmy w tym kierunku od lat 80.? Od wybuchu wojny w Ukrainie temat powrócił.
@zrogezrg5817
@zrogezrg5817 Жыл бұрын
Zapasu węgla też mieliśmy mieć na 200 lat xd
@tomasz1773
@tomasz1773 Жыл бұрын
I mamy. I co z tego. Po pierwsze generuje co2. Po drugie koszty wydobycia z poziomu 1000m bardzo wzrosły. Z jednej strony wynagrodzenia a nade wszystko stal i energia. Po trzecie przynależność do euro kołchozu który daje szlaban na węgiel kiedy Azja ma to w zadku.
@zrogezrg5817
@zrogezrg5817 Жыл бұрын
@@tomasz1773 co2 akurat jest gazem bardzo potrzebnym w atmosferze
@tomasz1773
@tomasz1773 Жыл бұрын
@@zrogezrg5817 wystarczy przyrodzie, że go wydychamy plus naturalne pożary itd. Czego dowodem jest tysiące lat istnienia ziemi bez dodatkowego jego generowania. I nie żebym był zwolennikiem eko zjeb@w. Za 15 lat to będą góry odpadów z fotowoltaniki. Taka to ekologia
@xccxcc
@xccxcc 9 ай бұрын
​@@zrogezrg5817i zabójczym
@zrogezrg5817
@zrogezrg5817 9 ай бұрын
@@xccxcc haha zabójczym? Dla kogo? To nie jest gaz toksyczny, a duszący. dla roślin jest niezbędny i większą jego ilość przyspiesza wegetację
@maniekmaniek7965
@maniekmaniek7965 Жыл бұрын
21:27 Huy
@heniuszczesliwy9711
@heniuszczesliwy9711 9 ай бұрын
" Elektrownia atomowa w ( fikcyjnej ) budowie ", a kasa dla zarządzających prawdziwa ! P. S. : " 31.08.2012 Od lipca tego roku Zarządy spółek jądrowych mają dwóch nowych członków. "
@andrzejshrek4311
@andrzejshrek4311 Жыл бұрын
Faktycznie nie było napisu " MATERIAŁ SPONSOROWANY "
@Skorpion1991
@Skorpion1991 Жыл бұрын
mnie ciekawi jeszcze kwestia paliwa do tych elektrowni, bo chcemy sie uniezaleznic od Rosyjskich surowcow wegla, gazu, ropy ale czasami sie slyszy ze do elektrowni atomowych paliwem jest uran ktorego glownym producentem jest znowu Rosja czyli krecimy tego kota za ogon a on wraca do poprzedniej pozycji
@Skorpion1991
@Skorpion1991 Жыл бұрын
@Dragomir Ronilac dzieki za info
@Raven_D_Noita
@Raven_D_Noita Жыл бұрын
Energia jądrowa na pewno się przyda. A z odnawialnych źródeł... Mamy dostęp do morza, a powstają już prototypy sprzętu do produkcji energii z fal i prądów morskich i rozwijanie takich pomysłów powinno być wspierane.
@arek9982
@arek9982 Жыл бұрын
Dlaczego z Uranu a nie Toru skoro Toru mamy trzy razy więcej i jest nieszkodliwy...
@niffler1311
@niffler1311 Жыл бұрын
Tor nie jest rozszczepialnym paliwem jądrowym. Toru używamy to pozyskania izotopów uranu
@mariodario9033
@mariodario9033 Жыл бұрын
Super wywiad. Pamiętam jak zaprosiłeś aktywistę zielonego, prawie zwymiotowałem na ekran od tego ścieku frazesów, prytaczanych pokręconych badań pseudonaukowych i ogólniki typu "wszyscy wiemy"... Tutaj bardzo wyważona wypowiedź, człowieka który siedzi w tym i rozwiał mity o zagrożeniu promieniotwórczym. Nie wiem i nadal nie jestem przekonany czy potrzebujemy budować elektrownię czy po prostu pora zmienić nawyki - powyłączać komóreczki, tableciki i komputerki wszystkim tym oświeconym aktywistom, w ogóle poograniczać REALNIE użytkowanie energii, zamiast stawiać kolejne fabryki prądu, tylko wtedy usłyszymy, że tak nie da się żyć, że jak nie poscrolluje Instagrama i nie wrzuci kolejnego zdjęcia ze śniadania, obiadu, podwieczorka i kolacji to dostanie depresji...Może właśnie od tego choruje ludzkość i takie ograniczenie produkcji prądu przewrotnie dosłownie uzdrowi planetę i uzdrowi ludzkość... Póki co rzeczywiście nie mamy innego wyboru, jeżeli nie chcemy oddawać Insagrama, Facebooka i innych Netflixów na korzyść rozmowy z innymi ludźmi i czytania papierowych książek, to rzeczywiście nie mamy wyjścia, musimy stawiać elektrownie, a atom wydaje się być najefektywniejszym źrodłem, dopóki nei powstaną bloki termojądrowe. Nota bene, dofinansowanie badań nad termojądrem jest żenująco niskie i jakoś nikomu z elit nie zależy, żeby w końcu powstało najczystsze i najefektywniejsze źródło energii. Dorzucę jeszcze że temat jądrowy jest szerszy niż molochy, w USA zaczynają produkcję mini reaktorów, przecież już od dziesięcioleci okręty pływają na silniku atomowym, więc nic nie przeszkadza, żeby każde miasteczko miało swój silos energetyczny, nie koniecznie trzeba molocha gigawatowego stawiać i marnować tak dużo energii na sieciach przesyłowych...tak tak, straty na przesyle, czyli na samym kablu są ogromne, im dłuższy kabel tym większe - to do tych co nie mają pojęcia o prądzie. Dzięki za wywiad, jak zwykle super robota ekipo 7 metrów !
@PersephoneOla
@PersephoneOla Жыл бұрын
W skali zwykłego człowieka już bardzo dużo zrobiliśmy. Nie mamy prądożernych sprzętów (starych lodówek, farelek, etc.), nie mamy w lampach starych żarówek (zamiast stówek, siedemdziesiątek piątek).
@mariodario9033
@mariodario9033 Жыл бұрын
@@PersephoneOla No to pora wyłączyć smartfony, zostawić tylko funkcję dzwonienia i wyłączyć wszystkie komputery, wtedy nie będa potrzebne prądożerne serwerownie, wyłączyć bankomaty i witryny sklepowe... Będziemy zdrowsi i uratujemy planetę.
@PersephoneOla
@PersephoneOla Жыл бұрын
@@mariodario9033 To nie jest skala zwykłego człowieka. No może poza smartfonem. Chociaż smartfon to to, czym kiedyś było radio, TV, gazeta, list, telegram, maszyna do gry, filia banku, biblioteka, biuro podróży, aparat, kamera, latarka, gps (odkąd jest dla cywili, czyli 2002). To i tak duża oszczędność energii w porównaniu z tym, ile to wszystko potrzebowało wcześniej.
@alexyouk8198
@alexyouk8198 Жыл бұрын
Niezła ściema z tym atomem. Zero argumentów czy badań gdzie stwierdzono, że bez atomu będziemy bez energii. Dwa to biadolenie o tym, że atom nas uchroni przed rosnącymi cenami i widzimy ceny energii która rośnie we Francji która atomem stoi. Trzy w związku z rosnąca temperaturę mórz również we Francji reaktory musiały być wyłączone. Ogólniakami to ja też mogę opowiadać.
@mewasmieszka8502
@mewasmieszka8502 Жыл бұрын
Pan ma tak spokojny, przekonywujący głos, że najgorsze wiadomości nie robią wrażenia.
@Kela89
@Kela89 Жыл бұрын
Czy technologia polskiej pierwszej elektrowni będzie polska czy kupowana?
@pawekokot1157
@pawekokot1157 Жыл бұрын
a jaką Polska ma technologię jak nie ma żadnej elektrowni? xD To tak jakby być mechanikiem ekspertem i nie mieć samochodu lub nigdy go nie ujrzeć.
@ziomalxxz
@ziomalxxz Жыл бұрын
Oczywiście że kupiona. Polska nie ma swojego programu energii nuklearnej. Tzn mozna by to zrobic ale to dzisiatki lat i kolejne setki jak nie tys mld euro.
@Kela89
@Kela89 Жыл бұрын
@@pawekokot1157 no ja nie wiem, ciekawi mnie to właśnie. teoretycznie można to rozpisać na papierze plus zobaczyć jak mają inni. ale zapewne od teorii do praktyki ogromna droga
@Kela89
@Kela89 Жыл бұрын
@@ziomalxxz wiesz może od kogo?
@skymar8817
@skymar8817 Жыл бұрын
@@Kela89 słyszałam że wybrali USA ale nie pamiętam do którego projektu (są dwa)
@kontakt_2023
@kontakt_2023 5 ай бұрын
Fotovoltaika w krajach takich jak Afryka i Australia, najmniej Polska. Już Niemcy zrobili podsumowanie źródeł energii w 2015 roku i fotovoltaika była na ostatnim miejscu jako najdroższa i nieopłacalna. Mam wrażenie, że gość jest "zachowawczy", jak grają tak tańczy broniąc OZE. O atomie mówiliśmy przed laty jeszcze przed fotovoltaiką. 'Nagle' sytuacja się zmieniła w szybkie pieniądze. To z tego powodu ciśnie się program, a czy on się opłaci, bardzo wątpię. To będzie kosztowne.
@gabrysiatynska5210
@gabrysiatynska5210 Жыл бұрын
Czemu dokładnie węgiel jest "najbardziej niebezpieczny"?
@karolinakarolina752
@karolinakarolina752 Жыл бұрын
Przecież mówił
@annabien2517
@annabien2517 Жыл бұрын
Mówił. Wystarczy słuchać. A jako osoba z astmą czuję zimą negatywny wpływ spalania węgla na swoich oskrzelach.
@PersephoneOla
@PersephoneOla Жыл бұрын
W Polsce grzechem jest zapytać. Potem się dziwicie, że każdy siedzi, gapi się jak wół w malowane wrota i milczy.
@wodzirej100
@wodzirej100 Жыл бұрын
Najgorsze jest to, że w naszym kraju nie słucha się specjalistów, a dobro ogółu często jest mniej ważne niż majątek niektórych jednostek. Oby nie zepsuło to tak istotnej kwestii jak energetyka jądrowa. Wywiad świetny, rzeczowy i potrzebny, w przeciwieństwie do tego w temacie apostazji.
@karolcarolos
@karolcarolos Жыл бұрын
Dlaczego kraje bogate i rozwinięte rezygnują z atomu skoro jest taki świetny?
@majster5675
@majster5675 Жыл бұрын
Nie "kraje bogate i rozwinięte", tylko konkretnie jedne jedyne Niemcy, które wymyśliły sobie, że odejdą od atomu na rzecz gazu, aby sprowadzać go z Rosji i później handlować nim w całej Europie, uzależniając UE od siebie energetycznie i jednocześnie pozując na lidera ekologii. Przykładowo Francja pokazała im wała i opiera się nadal na energetyce jądrowej.
@podrozowanieprzezp
@podrozowanieprzezp Жыл бұрын
W Niemczech ulegli mocnej anty jądrowej prasie i presji od społeczeństwa.
@anuskas9244
@anuskas9244 Жыл бұрын
@@majster5675 Norwegia...
@kapibaraTM
@kapibaraTM Жыл бұрын
No faktycznie dwa kraje .Jeden z powodu tsunami i histerii .Drugi z powodu lobbingu zbrodniczego reżimu .
@karolcarolos
@karolcarolos Жыл бұрын
@@anuskas9244Wielka Brytania, USA, Niemcy, Francja, Japonia i wiele innych...
@mathewwarjoysky7665
@mathewwarjoysky7665 Жыл бұрын
Jądrowe baterie diamentowe!!! Kto zna, łapka w górę! ;)
@maciejtk6287
@maciejtk6287 Жыл бұрын
Nie oglądajcie przy śniadaniu mówią w Atom jest ekologiczny. Dziecko wie że to oksymoron
@patrykg2369
@patrykg2369 Жыл бұрын
Ciekawe czym sobie będziemy przesyłać tą energię 😅 wybudować elektrownie to jedno, stworzyć infrastrukturę przesyłowa to drugie, a linie wysokiego napięcia w Polsce moim zdaniem tez nie są wymierne do skali takiej inwestycji. Tak czy siak atom musi być, wkoło mamy masę elektrowni atomowych, wiec czy wypadek zdarzy się w Polsce czy Czechach to będzie zjawisko globalne a nie lokalne
@Damj88
@Damj88 Жыл бұрын
Zabrakło mi pytania dlaczego tak długo się buduje elektrownie .
@piaskowski590
@piaskowski590 Жыл бұрын
Miałem okazję na wycieczce szkolnej podziwiać reaktor Maria, znajdujący się w świerku. Rzeczy których tam się dowiedziałem, na przykład szyba (chyba ołowiowa) za którą mogłem podziwiać reaktor miała kilka metrów grubości a widok był bez żadnego załamania światła. A to tylko wierzchołek góry lodowej niesamowitych rzeczy, które się tam znajdują. Jeżeli młode mózgi mają decydować się na ścisłe kierunki, to powinni mieć ku temu konkretny powód. Atom jest jednym z nich.
@marokrzyszczak
@marokrzyszczak Жыл бұрын
Chłop zapomniał że awaria elektrowni w Czarnobylu spowodowała ciężkie choroby setek tysięcy albo i milionów ludzi i skażenie terenu na co najmniej 100 lat
@teresastroma5538
@teresastroma5538 Жыл бұрын
🤔
@adrian5797
@adrian5797 Жыл бұрын
Wegiela pod ziemią w opór.
@slawekwnuk2137
@slawekwnuk2137 5 ай бұрын
Niemcy wygasili ostatni reaktor w kwietniu 2023. Teraz pozostało im jeszcze ok 20 lat chłodzenia wygaszonych elektrowni, a przecież do tego potrzeba również dużo energii elektrycznej która będzie zasilać pompy wody. Niemcy akurat powiązali ilość powiązali ilość zachorowań na nowotwory, w szczególności białaczki, z odległością od miejsca zamieszkania od elektrowni atomowej. Wynik okazał się straszny. Ale okazało się to dopiero po kilkudziesięciu latach działania takich elektrowni. Raz pora żeby elektrownie te zainstalować pośród polskiego bezwartościowego Bydła, niech zdycha na nowotwory po dwudziestu latach. Jeszcze jedno, ten ekspert tego odcinka to młody sroch. Pracuje przy reaktorze a już jest tak ślepy, że nosi tak grube okulary?
@slawomirgrabowski2963
@slawomirgrabowski2963 Жыл бұрын
I tak o wszystkim decydują politycy, a wiec koniunkturalisci, oportuniści i konformiści😜
@monikakowalska4296
@monikakowalska4296 Жыл бұрын
W takiej waznej sprawie powinno Sie tez zaprosic znawce, ktory moglby nam przestawic minusy elektrowni jadrowej.
@szulca2570
@szulca2570 Жыл бұрын
Według mnie co do elektrowni atomowej pytanie "Czy?" jest strasznie absurdalne i bez sensu. Jedyne, o co można pytać to dlaczego dopiero teraz i gdzie można to postawić, żeby było optymalnie
@raszkoo5060
@raszkoo5060 Жыл бұрын
Ta elektrownia powstanie jak fabryka aut elektrycznych o której mówił Morawiecki...
@Pablo-jd3jv
@Pablo-jd3jv Жыл бұрын
Wszystko fajnie i super tylko dlaczego nie jest poruszany temat technologii w jakiej ta elektrownia miałaby być zbudowana. Oczywiście ze jest wiele elektrowni atomowych które działają w wielu miejscach od lat, są bezpieczne i sprawdzone. Tylko dlaczego u nas nie może być postawiona taka elektrownia, tylko musi być wybudowana jakaś innowacja którą wymyślił amerykański sturtup i na ten moment funkcjonuje tylko na papierze. Ja jestem za tym żeby była elektrownia zbudowana w sprawdzonej technologii🤗, ale jestem przeciwny aby budować coś co nie jest sprawdzone i nie wiadomo jak będzie działać😱.
@monikakowalska4296
@monikakowalska4296 Жыл бұрын
A Co to za polityka, inne panstwa zamykaja elektrownie jadrowe, a Polska buduje? Czy to jest madre?
@flad9354
@flad9354 Жыл бұрын
Oczywiście, że jest
@dawidyt2596
@dawidyt2596 Жыл бұрын
Proszę poczytać czemu te kraje zamykają elektrownie...
@monikakowalska4296
@monikakowalska4296 Жыл бұрын
Polska jest jeszcze w epoce kamieni lupanego.
@flad9354
@flad9354 Жыл бұрын
@@monikakowalska4296 i jesteś świetnym przykładem takiego neandertalczyka bezmózgiego, ile kopiejek dostajesz za takie sranie w internecie?
@monikakowalska4296
@monikakowalska4296 Жыл бұрын
@@flad9354 tyle Co ty bezmozgowcu
@piotrsza1660
@piotrsza1660 Жыл бұрын
"Bez atomu za kilkanaście lat gasimy światło" Pan Marcin Popkiewicz ma na ten temat inne zdanie i też mocne argumenty. Ani słowa o głównym minusie atomu, czyli centralizacji!!!
@andr27
@andr27 Жыл бұрын
Czy prowadzący zapytał mjetka - szpeca skąd będzie paliwo do E. J.? Wungiel mu się kończy, a co z plutonem? Będzie go strugał w otwocku?
@minominomi6480
@minominomi6480 Жыл бұрын
Elektrownia atomowa bazuje na paliwie kopalnianym, jakim jest uran. To jak to w końcu jest, odchodzimy od paliw kopalnianych czy nie? To jest jakaś ekologiczna schizofrenia.
@paweldraws7800
@paweldraws7800 Жыл бұрын
Społeczeństwom przydałoby się sprzężenie zwrotne ujemne.
@maxipags4375
@maxipags4375 Жыл бұрын
Musimy zamienić rafinerie na elektrownie atomowe... i przesiąść się na auta EV... marzyła by mi się 2 budowy jednocześnie i to w 5 lat. P.S. czy będziemy w nocy gromadzić nadmiar w elektrolizowanym wodorze by w ciągu dnia przepuścić na ogniwach i odzyskać energię?
@MegaTrututu
@MegaTrututu Жыл бұрын
Bardzo ciekawy i potrzebny wywiad. Zdecydowanie jestem za atomem, ale obawiam się, czy stać nas na to rozwiązanie, jeśli przy władzy pozostaną nieodpowiedzialni i zwyczajnie głupi ludzie, którzy rządzą dziś.
@maciejgoabek3199
@maciejgoabek3199 Жыл бұрын
A co z odpadami?
@Reality-Distortion
@Reality-Distortion Жыл бұрын
Przecież mówił o tym...
Jaką cenę zapłacimy? - 7 metrów pod ziemią [ODCINEK Z PUBLICZNOŚCIĄ]
29:51
7 metrów pod ziemią
Рет қаралды 696 М.
одни дома // EVA mash @TweetvilleCartoon
01:00
EVA mash
Рет қаралды 6 МЛН
Teenagers Show Kindness by Repairing Grandmother's Old Fence #shorts
00:37
Fabiosa Best Lifehacks
Рет қаралды 36 МЛН
Surprise Gifts #couplegoals
00:21
Jay & Sharon
Рет қаралды 30 МЛН
Energetyka jądrowa: Fakty i mity
42:25
Nowa Era
Рет қаралды 10 М.
Czego nie dowiesz się ze szkolnych podręczników? | 7 metrów pod ziemią
45:02
7 metrów pod ziemią
Рет қаралды 521 М.
Elektrownie jądrowe - jakie jest ryzyko?
10:29
Nauka. To Lubię
Рет қаралды 101 М.
Reaktor MARIA
18:10
NCBJ Świerk
Рет қаралды 13 М.
Nauka To Lubię - Opowieść o energetyce jądrowej - cz. 3
8:46
Czy płacę swoim gościom? - Q&A - 7 metrów pod ziemią
18:08
7 metrów pod ziemią
Рет қаралды 790 М.
5 przebadanych patentów na szczęście | 7 metrów pod ziemią
57:17
7 metrów pod ziemią
Рет қаралды 191 М.