Bliżej Nauki: Co wiedzą, a czego nie wiedzą o czasie fizycy - dr hab. Leszek Sokołowski

  Рет қаралды 132,074

Wydział FAIS - Uniwersytet Jagielloński

Wydział FAIS - Uniwersytet Jagielloński

9 жыл бұрын

„Co wiedzą, a czego nie wiedzą o czasie fizycy” to temat pierwszego wykładu w ramach cyklu „Bliżej Nauki” przeprowadzonego przez dr. hab. Leszka Sokołowskiego z Obserwatorium Astronomicznego Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Wykładowi towarzyszył pokaz pomiaru prędkości światła przeprowadzony przez dr. Witolda Zawadzkiego.
„Bliżej Nauki" to cykl wykładów popularnonaukowych organizowanych na Wydziale Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.
blizejnauki.fais.uj.edu.pl/
Realizacja: Agencja Filmowa "Opera"
#BliżejNauki

Пікірлер: 186
@benedyktczydziesty4399
@benedyktczydziesty4399 3 жыл бұрын
Lechu wykłada...łapa w górę w ciemno !!!😃😃😃
@ireksobczyk5598
@ireksobczyk5598 Жыл бұрын
"Czasem trzeba ⏳zostawić coś za sobą, by móc iść dalej". ⏳
@Lbmaniak
@Lbmaniak 3 жыл бұрын
Ależ ten świat jest fascynujący!
@edwardlewandowski5473
@edwardlewandowski5473 2 жыл бұрын
Czas!!? # Wieczna tajemnica 🎆📯Respect dla fizyków 🌷good luck* i zdrowia wszystkim
@piotrek0207
@piotrek0207 2 жыл бұрын
Baedzo ciekawy wykład. Oby więcej takich. Dziękuję :)
@ireksobczyk5598
@ireksobczyk5598 Жыл бұрын
Dziękuję za bardzo ciekawy wykład. 🧭
@tamarajaworowska3292
@tamarajaworowska3292 3 жыл бұрын
Bardzo ciekawy wykład, dziękuję :)
@fizykkreatywny5401
@fizykkreatywny5401 6 жыл бұрын
Elementarne fizyczne pytanie: Na jakiej podstawie cząstki elementarne poruszające się z prędkościami v >c nie reagują ze zwykłą materią barionową?
@VoidCosmonaut
@VoidCosmonaut 5 жыл бұрын
Możesz podać przykłady takich cząstek?
@pluszor
@pluszor 4 жыл бұрын
Zwyczajnie, nie mają na to czasu!
@grotsu
@grotsu 3 жыл бұрын
jak to nie reaguja?coś ty brał
@michal.abramowicz
@michal.abramowicz Жыл бұрын
❤ czas jest wzgledny, kładziesz się na 15 minut i mijają 2 godziny...
@alvinwiewiorki
@alvinwiewiorki 2 жыл бұрын
46:20 coś pięknego
@piotrjuszczyk1
@piotrjuszczyk1 3 жыл бұрын
Jeśli planeta druga jest odległa od nas o 30 000 lat świetlnych to dla nich istnienie Bolesława Chrobrego przed 1000 lat nie jest współistniejące ale jest przyszłością.
@pawetomczak631
@pawetomczak631 2 жыл бұрын
😀
@ZdzichaJedziesz
@ZdzichaJedziesz Жыл бұрын
Dokładnie tak 🙂
@krzysztofrogacki4446
@krzysztofrogacki4446 Жыл бұрын
drobna nieścisłość: zmiana okresu wahadła zegara poprzez skracanie długości, to nie skutek zmiany "przyspieszenia grawitacyjnego" (jest nieznaczna) tylko skutek realizacji prawa w/g którego okres wahadła zależy od jego długości. Ewentualnie można powiedzieć: to skutek zmiany działania przyspieszenia grawitacyjnego, ale to niczego nie wyjaśnia;
@acdega263
@acdega263 3 жыл бұрын
Czas to ruch. Ruch to czas. Nie ma jednego bez drugiego. Jedno i drugie jest tym samym. Jakiekolwiek postrzeganie czy pomiar czasu wiąże się z ruchem. Nie ma ruchu = nie ma czasu.
@jarozanio2043
@jarozanio2043 3 жыл бұрын
Dokladnie też tak myśle że ruch, to czas i tak naprawdę czas jako zjawisko fizyczne nie istnieje
@acdega263
@acdega263 3 жыл бұрын
@@jarozanio2043 Czy czas to nie jest po prostu ruch? Dlaczego cały świat rozróżnia te dwa pojęcia jako dwa różne zjawiska? Tak jakby czas był czymś innym niż ruch. Gdyby nie było ruchu nikt nigdy nie pomyślałby o czasie. Moim zdaniem czas jest pojęciem wymyślonym przez człowieka a nie czymś co rzeczywiście istnieje. To co istnieje to tylko ruch i przestrzeń 3D. Czwartym wymiarem jest istnienie ruchu. Nawet starzenie się organizmu nie wynika z upływu czasu lecz z ruchu. Przemiany chemiczne to też ruch. Czas to po prostu ruch czegoś względem ruchu czegoś innego. Zegar atomowy to ruch atomów cezu. Zegar pulsarowy to ruch obrotowy pulsara. Zegar wskazówkowy to ruch wskazówek zegara. Możliwość porównywania tych ruchów względem siebie i w różnych układach odniesienia wynika nie z istnienia czegoś co nazywamy czasem. To wynika tylko z tego, że ten ruch istnieje. To co nazywamy czasem nie jest czymś co ten ruch umożliwia. To ruch jest czymś pierwotniejszym i umożliwia wymyślenie koncepcji czasu. Pewnie to naukowa herezja co piszę, ale tak na to patrzę. Nieważne. Niczego to i tak nie zmienia w teorii względności. Pojęcie czasu jest świetną platformą ułatwiającą wiele rzeczy.
@acdega263
@acdega263 3 жыл бұрын
@@jarozanio2043 Tylko ciężko byłoby posługiwać się tylko i wyłącznie ruchem. Pojęcie czasu wiele ułatwia np. prędkość to zmiana odległości w czasie, ale ten czas to po prostu ruch czegoś innego. Problemem jest fakt, że każdy program popularnonaukowy o początku Wszechświata zaczyna się od słów "na początku powstał czas i przestrzeń". Otóż nie. Bo na początku powstał ruch i przestrzeń. Czas wymyślili dopiero ludzie.
@jarozanio2043
@jarozanio2043 3 жыл бұрын
@@acdega263 ja nawet dwa lata studiowałem fizykę wiec wiem oczym mowa ale zawsze miałem swoje przemyślenia i one są praktycznie takie jak twoje no ale w tej kwestii i tak nauka już stoi w miejscu wiec jeszcze długo nie dowiemy sie czy mamy racje😊zapraszam na moj kanal😉
@tomaszniemirowski4738
@tomaszniemirowski4738 2 жыл бұрын
Zgadzam się, że jak nie ma ruchu, to nie ma czasu. Ale czas jest raczej przyczyną ruchu niż samym ruchem. Jeśli trzeba, to napiszę więcej o tym.
@marekrudnicki9756
@marekrudnicki9756 2 жыл бұрын
Co to jest czas? To coś, czego upływ (zmiana) jest mierzony przez zegar. A co to jest zegar? To urządzenie, które mierzy upływ czasu.
@s3rverius
@s3rverius 3 ай бұрын
Szacun za 60-tkę! 😄👍
@jirihrudka5606
@jirihrudka5606 5 жыл бұрын
Czas jest wymyślony przez ludzi, że by wiedzieli od kiedy do kiedy i ile za to.(Jan Werich) Experyment z pomiarem c na stole jest obciążony błędami, największy będzie chyba w oscyloskopie, bo działa tam przelącznik wejść i pozycji promienia i wnosi do układu różnicę w opóżnieniu.
@grotsu
@grotsu 3 жыл бұрын
słowo czas owszem, harmonijne drgania są tym co liczymy,pozatym nie ma czasu bez przestrzeni to juz od ponad 100 lat wiadomo
@rockytalkie
@rockytalkie Жыл бұрын
Czas jako wielkość fizyczna, którą wszyscy znamy oczywiście jest wynikiem potrzeby opisywania zdarzeń, więc wymyślony przez nas. Chyba nikomu wyjaśniać nie trzeba, że można było dowolnie utworzyć jednostkę czasu, gdzie sekunda byłaby o innym interwale trwania niż jest to obecnie. Ale moja koncepcja zakłada, że czas jest odwieczny, czyli istniał nawet przed wielkim wybuchem. Proste i logiczne wyjaśnienie to inicjacja big bang. Gdyby zaistniała ona w wyniku jakichś procesów do dziś nieogarnialnych (wątpliwe czy dla ludzkości kiedykolwiek), zachodzących w samym punkcie owej osobliwości, to świadczyłoby, że pomimo naszej niewiedzy i wszędobylskiej opinii naukowców o nie istnieniu czasu przed wielkim wybuchem, czas jak najbardziej istniał. Bardziej niewiarygodne, a nawet błazeńskie teorie fizycy snują, a nie potrafią ogarnąć tego problemu? Wstyd panowie, wstyd. Gdyby jednak początek ekspansji tej osobliwości został zainicjowany z jakichś przyczyn zewnętrznych, sprawy byłyby jeszcze bardziej skomplikowane (bóg, albo istota wyższa istniejącą poza wszechświatem lub inne siły ośrodka, w którym osobliwość istniała). Obserwator zewnętrzny może dokonywać manipulacji i innych działań na tej osobliwości. Coś jak my dzisiaj w laboratoriach. Tak więc krótko. Przyczyn nagłej i gwałtownej ekspansji osobliwego punktu można szukać tylko wewnątrz lub na zewnątrz. Ta druga możliwość z miejsca implikuje nowe pytania o to co było przed. Z tej przyczyny wbrew temu co już niektórzy myśliciele i badacze sądzą, a mianowicie, że filozofia praktycznie jest już nam niepotrzebna, lub raczej, że fizycy mają odpowiedź na powstanie tego wszystkiego czyli filozofia staje się zbędna, to paradoksalnie ma ona, ta filozofia niesamowitą przewagę nad fizyką i innymi naukami empirycznymi, ponieważ doświadczalnicy zajmują się sztucznym tworem wszechświata bez jakichkolwiek praprzyczyn sprzed czegoś takiego jak istnienie osobliwości. To jest ta ubogość fizyki względem filozofii. Matematyka już takich ograniczeń nie tworzy, ale i tutaj potrzeba rozsądku, bo matematycznie to można stworzyć modele istnienia wszystkiego nawet od śmierci do narodzin. Tylko jaki w tym sens i logika. Pozdrawiam Was wiadrem i wodą😉
@ZdzichaJedziesz
@ZdzichaJedziesz Жыл бұрын
Wiesz co, rzeczywistość jest tak nie intuicyjna że nie śniło się to nawet filozofom. Nawet filozofowie są na to zbyt głupi 😁. Bez urazy 😁
@rockytalkie
@rockytalkie Жыл бұрын
@@ZdzichaJedziesz u mnie to z braku laku, bo ja nie jestem filozofem, a ty nie błyszczysz intelektem, więc się nie wysilaj. Bez urazy, to co piszesz to prawda stara jak świat. Jak już mam filozofować, niech ma to jakiś sens.
@jangromek2526
@jangromek2526 3 жыл бұрын
...czym - jest coś? a Kim - jest Ktoś? a jak, adekwatnie zapytać o przestrzeń, a jak o energie, a jak o czas? Proponuje utworzenie nowych pytajników, dla takich zapytań...
@bartoszbarejko1585
@bartoszbarejko1585 8 жыл бұрын
kzfaq.info/get/bejne/gsiFn5piybjeZXU.html Tutaj jest czysty pył grafitowy zamieniony w elastyczny materiał.
@marcinokun6377
@marcinokun6377 2 ай бұрын
Bardzo dobry wykład. Tłumaczenie zajebiste. Bardzo prosty język.
@PrzemysawGrabskiPrem
@PrzemysawGrabskiPrem Жыл бұрын
My nie doświadczamy "upływu czasu", doświadczamy zmiany entropii. Czas jest tym elementem czasoprzestrzeni, który ogranicza prędkość zmiany entropii.
@xNerfpl
@xNerfpl 7 жыл бұрын
0,8/2,5 i zajęło im to z pół minuty do tego widać jak bym że nie może być to podane 3,2 and ktoś się dopiero odzywa po jakimś czasie. Profesory same :D
@musikmage
@musikmage 5 жыл бұрын
właściwie to może bo mogło być 3,2*10^8
@KtoBylPierwszy
@KtoBylPierwszy 4 жыл бұрын
Polecam rzetelniejsze źródło dla syntezy tematu - dr. Bajtlik kzfaq.info/get/bejne/eK11ks6flsexaGQ.html
@kSmolarkowa
@kSmolarkowa 3 жыл бұрын
"synteza" otwarza tworzenie czegoś nowego z innych, prostszych elementów. Co miałaby oznaczać "synteza tematu"?
@KtoBylPierwszy
@KtoBylPierwszy 3 жыл бұрын
@@kSmolarkowa otwarza ? Żeby przytaczać definicję, warto wcześniej znać jej holistyczną etymologię, to raz, a dwa, rozumieć kontekst. Określenie "synteza tematu" - jest m.in. abstrakcyjnym środkiem stylistycznym i w użytym kontekście, oznacza połączenie całego spektrum informacji i przedstawienie go formie umożliwiającej pełne, bądź lepsze zrozumienie rozproszonych treści.
@kSmolarkowa
@kSmolarkowa 3 жыл бұрын
@@KtoBylPierwszy właśnie dlatego dopytałam, bo nigdy nie spotkalam się z takim sformuowaniem wcześniej
@roberttumidalski4713
@roberttumidalski4713 3 жыл бұрын
👍
@jangromek2526
@jangromek2526 3 жыл бұрын
Sugeruje; czas miniony - zamiast "czas przeszły" oraz czas potencjalny - zamiast "czas przyszły"...
@yzzoarts
@yzzoarts 6 жыл бұрын
Problem w tym, że żadnego Big Bangu nie było, przynajmniej w naszym rozumieniu jako jakiegoś początkowego wybuchu. Z OTW wynika, że upływ czasu zwalnia w miarę wzrostu natężenia pola grawitacyjnego. Cofając się w czasie i dochodząc do tzw. "punktu początkowego" zaobserwowalibyśmy skupienie całej masy Wszechświata w punkcie osobliwym (przynajmniej tak to uczeni przedstawiają) czyli punkcie o masie nieskończonej w praktyce. W takim punkcie, który oczywiście nie ma w swoim otoczeniu niczego, a przestrzeni w szczególności, czas nie płynie. Tym samym nie może być "wybuchu", które to zdarzenie jest zdarzeniem dynamicznym mającym jakiś czas trwania, a przecież czasu tam nie ma. Czyli określenia "kilka sekund...", "jakiś czas..." po WW nie mają sensu, a właśnie wtedy miałyby zachodzić jakieś procesy, w wyniku których mamy taki Wszechświat jaki mamy.
@grotsu
@grotsu 3 жыл бұрын
cos w tym jest ten moment religie nazywaja stworzeniem
@robertstadnicki4669
@robertstadnicki4669 6 жыл бұрын
utrzymywanie kogos - a czas przeminie
@tymczasowe6815
@tymczasowe6815 7 жыл бұрын
Moja definicja czasu w bardziej opisowej formie: Wyobraźmy sobie, że została wystrzelona strzała. Na skutek ruchu strzała ta zmieniła w przestrzeni położenie i z punktu A znalazła się w punkcie B. Odległość między dwoma punktami jest równa np. średnicy atomu wchodzącego w jej skład lub jednego kilometra, jak kto woli. Sam fakt zmiany położenia strzały lub jedynie atomu wchodzącego w jej skład może być mierzony miarą zwaną czasem. Miara ta mierzy sam fakt powstania/zaistnienia, na skutek ruchu, zmiany położenia materii (strzały, jej atomu itd.). Tak na prawdę czasu się nie mierzy, to czas jest miarą. Miara ta służy nam do określania zaistniałych w otaczającym nas wszechświecie zmian położenia wybranych przez nas dowolnych porcji materii i energii, czyli wszystkiego co istnieje, począwszy od najmniejszych możliwych do wyodrębnienia porcji energii, poprzez cząstki elementarne, komórki, wahadło w zegarze, pulsary aż do całych galaktyk, a nawet wszechświata, który pewnie także porusza się, a tym samym zmienia położenie względem czegoś innego. Czas jest wyznacznikiem nawet nie tyle samego ruchu, a bardziej samego faktu zaistnienia zmiany położenia składowych wszechświata względem innych składowych, w wyniku ruchu; a fakt zmiany położenia składowych wszechświata względem innych składowych jest wyznacznikiem czasu. Dzięki takiej definicji czasu, zagadki takie jak dylatacja czasu, czyli dylatacja miary służącej do mierzenia zachodzących zmian, podczas ruchu oraz zrozumienie modularnej natury przestrzeni, bo ewidentnie ma budowę modularną - na co wskazuje dylatacja grawitacyjna miary zmian zwanej czasem, stają się dużo prostsze.
@grotsu
@grotsu 3 жыл бұрын
owszem bez oscylacji nie istnieje ruch ani czas bo czasoprzestrzen musi byc przemierzana inaczej jej nie ma...tak jak bohr mowil o ksiezycu w dysputach z einsteinem,to serio n ie jest trudne
@marianszarf6267
@marianszarf6267 2 жыл бұрын
Jeżeli pobiegnę i dotrę szybciej do celu, to jest podejrzenie, że "rozciągam" czasoprzestrzeń, a idąc wolno do wspomnianego celu, "zagęszczam" czas i spowalniam go? A może jest na odwrót?
@AaliaSSailaA
@AaliaSSailaA 6 жыл бұрын
portret Augustyna ..
@heeenryk
@heeenryk 2 жыл бұрын
thX
@devjoter
@devjoter 7 жыл бұрын
jakie kolwiek oddzialywanie swiatla powoduje czas. zgasmy swiatlo i zadajmy sobie pytanie czy istnieje predkosc....
@VoidCosmonaut
@VoidCosmonaut 5 жыл бұрын
ale mózg się trafił.... a nawet po polsku poprawnie pisać nie potrafi...
@grotsu
@grotsu 3 жыл бұрын
nie tylko...drgania w rozpadzie atomowym, i wogole cały planck,pozatym pamietaj ze x ray albo gamma to tez niby swiatło...nie wszystkie światła widza ludzkie oczy
@grotsu
@grotsu 3 жыл бұрын
i wszystkie powtarzalne procesy,a ze to jest odniesione do siebie samego to niestety inaczej nie umiemy
@commenttedireadieu318
@commenttedireadieu318 Жыл бұрын
Dobrze, że niejaki, robiący za Profesora Hardman (tak tak Hartman) nie jest tam uwas na fizyce, bo dopiero by nam fizykę urządził... Światło by zakręcało, słońce byłoby czarną dziurą a my... szkoda 💭
@34aniaj
@34aniaj 6 жыл бұрын
UJ nie ma stopera!? Najwazniejszy pomiar robiony jest na telefonie komorkowym?!
@mpuchatek
@mpuchatek 3 жыл бұрын
to się robi aby zaangażować słuchaczy :) Mądry wykładowca.
@riddick9547
@riddick9547 Жыл бұрын
Czas mamy ograniczony, z góry zaprogramowany genetyczną termodynamiką, jak każdy organizm z osobna w danym układzie inercyjnym, zależnym od wielu czynników zewnętrznych. Spożytkujmy go należycie z pożytkiem i bez szkody dla reszty współlokatorów tego ,,akwarium" zwanym Ziemią. Jedynie szczęśliwi czasu nie mierzą, a jedynie ludzka ciekawość lub zachłanność
@dr.oerzet9649
@dr.oerzet9649 2 жыл бұрын
Stojac na Ziemii nie mozna stanac w przestrzeni, jest to mozliwe jedynie w kosmosie
@piotrjuszczyk1
@piotrjuszczyk1 3 жыл бұрын
Dopuszczalne i zgodne z prawami fizyki jest wskoczenie filiżanki na stół? No raczej nie. Prawo grawitacji mówi że się spada a nie odlatuje od źródła grawitacji :)
6 жыл бұрын
Czyli jak jestem grubszy a więc mam większy wpływ grawitacji to czas płynie dla mnie szybciej?
@Dawid____
@Dawid____ 5 жыл бұрын
Płynie wolniej Drogi Szymonie. Będąc bardziej masywną cząstką generujesz automatycznie większe pole grawitacyjne, a jak wynika z Ogólnej Teorii Względności, im silniejsze pole grawitacyjne oddziałuje na dany obiekt, tym czas płynie dla niego wolniej.
@grotsu
@grotsu 3 жыл бұрын
w sumie nie...nie jestes blizej srodka ciezkosci ukladu wowczas
@grotsu
@grotsu 3 жыл бұрын
@@Dawid____ wprowadzasz go w błąd
@Dawid____
@Dawid____ 3 жыл бұрын
@@grotsu Tylko potwierdziłeś, niechcący zapewnie ale jednak, że dobrze opisałem nadmienione zjawisko związku pomiędzy grawitacją, a upływem czasu. Środek ciężkości to punkt. Zgodnie z definicją i ogólnie znaną wiedzą punkt jest najmniejszym, bezwymiarowym obiektem geometrycznym. Środek ciężkości Szymona to punkt. I teraz każdy atom jego ciała oddalony od środka ciężkości podlega już wpływowi grawitacyjnemu jego własnego ciała, a zatem bazując na Ogólnej Teorii Względności, każdy atom ciała Szymona doświadcza zmiany upływu czasu względem Czasu Kosmicznego. Ba! Dla każdego atomu czas ten płynie w inny sposób, ze względu na różną odległość od środka ciężkości obiektu jakim jest Szymon.
@grotsu
@grotsu 3 жыл бұрын
@@Dawid____ ok,to wszystko prawda nikt sie z tym nie kłoci, ale wazniejszy jest srodek ciezkosci planety niz szymona,czyli w piwnicy szymonowi bedzie plynac wolniej czas niz na dachu a jego waga jesli waha sie w przedziale od 50 do 150 kg nie ma tak wielkiego znaczenia,własciwie pomijalne,moge Ci to policzyc,aczkolwiek w zadnym momencie nie minąłeś się z prawdą,(a ja pomijam upraszczam i niweluje setki efektów ale chyba rozumiesz że to są strony elaboratów wiec wybacz mi pewne....braki) :) pozatym świetnie posłuchać(poczytać) mądrego :) dlatego pozdrawiam Cie Dawidzie :)
@edwarddrobinski9137
@edwarddrobinski9137 2 жыл бұрын
Czas to ciaglosc ktora jest bez poczatku .Matematyka jest tajemnica ktora jest w punkcie przeciecia osi X I Y jako punkt zerowy z ktorego ciagloscia plyna wszystkie liczby w minusie jako przeszlosc oraz plusie jako przyszlosc ktora jest zwana ZYCIE bez swego konca.Ten kto to pojmie staje sie Zyciem jako tzw .ciaglosc Boskiej WARTOSCI.
@criticaldamage4018
@criticaldamage4018 6 жыл бұрын
Wynika to że czastka fotonu porusza sie siunoidalnie, jest w tym momencie czastą i fala.
@criticaldamage4018
@criticaldamage4018 6 жыл бұрын
Skoro fotony da się zwolić, to dziala to w 2 strone, Przeprozy limity predkoci swiatła światlem.
@VoidCosmonaut
@VoidCosmonaut 5 жыл бұрын
@@criticaldamage4018 Nie ćpaj tyle
@76Ebut
@76Ebut 7 жыл бұрын
Nic novego i nic mądrego! Te profesory się po prostu starzeją i wciąż opowiadają te same androny! ;-)
@criticaldamage4018
@criticaldamage4018 6 жыл бұрын
Nihil novi, a na informatyce Turbo Pascala ciągle uczą.
@Artur-vh3nk
@Artur-vh3nk 5 жыл бұрын
Musisz sam zacząć prowadzić wykłady, twoje śmiałe teorie na pewno zrewolucjonizują naukę.
@VoidCosmonaut
@VoidCosmonaut 5 жыл бұрын
@@Artur-vh3nk Niech jeszcze weźmie ze sobą w roli asystenta kolegę narkomana by jeszcze bardziej uwiarygodnić swoje teorie.
@grotsu
@grotsu 3 жыл бұрын
chetnie posłucham twojej madrosci
@ireksobczyk5598
@ireksobczyk5598 Жыл бұрын
Nurtuje mnie taki problem. Czy Panu Bogu i Aniołom przybywa lat, skoro są w niebie lub przestworzach a czasami podobno na Ziemi ? Proszę o odpowiedź, a jeżeli to nie jest możliwe to gdzie jej szukać. Kiedyś pracowałem w Laboratorium Czasu i Częstotliwości w Warszawie gdzie nadal znajdują się wzorcowe zegary atomowe. Z Poważaniem Irek Sobczyk. ⏳⌚🕰🚀🛸
@nitrous31
@nitrous31 4 жыл бұрын
Jeśli fizycy czegoś nie wiedzą o czasie to skąd wiedzą że tego nie wiedzą?
@michakatafiasz6458
@michakatafiasz6458 2 жыл бұрын
Czas to szybkość ruchu
@ireksobczyk5598
@ireksobczyk5598 Жыл бұрын
W jaki sposób określa się że ten dinozaur żył np. 30 mln lat temu. W jaki sposób określa się, że dana planeta powstała np. 20 mld lat temu. 🌐
@sygmundklimczak9802
@sygmundklimczak9802 7 жыл бұрын
dr Kilde wypowiedziala sie przed Kamera NTV na temat wiedzy Rzadu w Rzadzie..Ich wiedza wyprzedza ca 300 lat wiedze akademicka...
@grotsu
@grotsu 3 жыл бұрын
nie chodziło czasem o służby ?
@grotsu
@grotsu 3 жыл бұрын
i technologie ? raczej o to chodziło dr Klide
@paparitual8836
@paparitual8836 4 жыл бұрын
To co powszechnie nazywane jest czasem, jest zmianą poziomu entropii w.... czasie.
@grotsu
@grotsu 3 жыл бұрын
haha nie swiruj
@ZdzichaJedziesz
@ZdzichaJedziesz Жыл бұрын
Próbujesz wyjaśniać coś przez to samo. 😁 Prościej byloby: nie wiem 😁
@joannabeldzik3038
@joannabeldzik3038 6 жыл бұрын
Ziemia jest okrągła ,horyzont kolisty ,Słońce jest 150 milionów kilometrow od Ziemi a świstak siedzi bo sreberka były z przemytu
@kajetanchrumps8076
@kajetanchrumps8076 6 жыл бұрын
150 milionów a nie miliardów ciotka! A Ziemia jest płaska i leży na 3 słoniach stojącym na żółwiu, który stoi na Ziemi
@joannabeldzik3038
@joannabeldzik3038 6 жыл бұрын
dziękuję za poprawkę
@grotsu
@grotsu 3 жыл бұрын
@@kajetanchrumps8076 nie ma czegoś takiego jak stanie...wszystkie Ciała są w ruchu...w Ruchu Chorzów haha
@mikoajsikora2414
@mikoajsikora2414 2 жыл бұрын
I to intro z Nowej Ery na wstępie haha
@mirosawsieja8543
@mirosawsieja8543 3 жыл бұрын
Czas nie jest aspektem oddziaływań grawitacji!!! To czas słońca jest inny jak czas Ziemi ,a grawitacja z założeń wpływu czasu na zegar /nic nie hamuje=siła grawitacji/ Zegar na Słońcu i Ziemi ma ten sam parametr pomierzony, i nie ma różnicy w mikrosekundzie!!!!!!!!!!!!!!
@michawierzbicki4064
@michawierzbicki4064 3 жыл бұрын
To dlaczego będąc na Ziemi mój zegarek będzie się spieszył, względem zegara na Słońcu?
@mirosawsieja8543
@mirosawsieja8543 7 жыл бұрын
Wiedza akademicka NIC nie wie o CZASIE,gdyż nie posiada Definicji ;; CZAS?? Co to jest CZAS... Jaka jest Natura Czasu Ziemi warunkująca Wszelkie Procesy Fizyczne,Chemiczne,Biologiczne Planety??? Jaka jest odpowiedz??? XXI wiek,a dalej przytaczany Augustyn!! Czasu nie mierzy zegar,a tylko wskazuje na położenie Ziemi względem Słońca!!!
@grzegorznowak4272
@grzegorznowak4272 7 жыл бұрын
Co to jest czas? Czas nie istnieje. A zegary rzeczywiście wskazują położenie słońca względem ziemi. W tym wypadku czas nie może i nie jest 4 wymiarem.
@mirosawsieja8543
@mirosawsieja8543 7 жыл бұрын
CZAS JEST !! Istnienie czy nie istnienie czasu,jest oparte na tych samych przesłankach,jak istnienie czy nie istnienie Boga... Fizycznie parametr Czasu przez każdego Człowieka jest namacalnie Doświadczany w każdym ruchu ,czynności .. Ludzie mówią " że mają czas",a innym razem że czasu nie mają!! Historyczne uwarunkowania przyjęcia Wzorca czas jako Położenie Ziemi Względem Słońca i wynikający z tego podział Obwodu Planety na 24 części /24godziny/,godziny na 60 minut,minuty na 60 sekunda- w tym 1 sekunda =464 metra obwodu planety są Błędne...Do podziału obwodu Planety na godzin,minut,sekund ludzie odnoszą swoje Indywidualne Biologiczne Czasy,które nie mają NIC Wspólnego z podziałem Planety na Części... CZAS Ziemi jest Prędkością Rotacji w koło Własnej Osi=Doba,do tej Prędkości Rotacji Ziemi ludzie odnoszą Swoje Biologiczne Prędkości... Tak więc Czas Ziemi jest niczym innym jak Prędkością Rotacji Ziemi i doi tej Prędkości Ziemi odnoszona są Prędkości Biologiczne Człowieka np, prędkości sportowca do Ziemi 10sek/100m, prędkości człowieka -w przeliczeniu na wbite gwożdzie w deskę,,,etc Fizyczny Parametr WZORCOWEJ = Prędkości CZASU Ziemi naukowcy nie posiadają,,tym błędnym wzorcem na dzień dzisiejszy jest 1sek=464metra obwodu planety,i w tym znaczeni można mówić o"nie istnieniu czasu... Obwód Planet NIE JEST CZASEM ZIEMI = 1sek=464m!!
@grzegorznowak4272
@grzegorznowak4272 7 жыл бұрын
Cytat: "Istnienie czy nie istnienie czasu,jest oparte na tych samych przesłankach,jak istnienie czy nie istnienie Boga..." Czy masz na myśli że istnienie nie istnienie czasu to kwestia wiary? Nie wiem co masz na myśli pisząc o przesłankach. W fizyce nie ma miejsca na wiarę.Czas nie istnieje i nigdy nie istniał, to tylko iluzja. Nigdy tez nikt nie odkryje sposobu mierzenia czasu. Czas gdyby istniał musiał by być liniowy a to w żaden sposób nie pasuje do rzeczywistości, dlaczego? bo wszystko wokół nas i w znanym nam wszechświecie opiera sie na powtarzających się cyklach ( jak np. obrót planety wokół własnej osi;obrót ziemi wokół słońca, słońca wokół środka galaktyki;jak również obrót elektronu wokół jądra atomu) które nie mają nic wspólnego z liniowością. Nieważne jaki zegar zbudujemy(obecnie najnowszy oparty jest na pulsarach) zawsze będzie działał na zasadzie zliczania cykli. Cytat: "Fizycznie parametr Czasu przez każdego Człowieka jest namacalnie Doświadczany w każdym ruchu ,czynności .. Ludzie mówią " że mają czas",a innym razem że czasu nie mają!! " Mówią tez że : dłuzy się czas, czas płynie jak rzeka, czas sie zatrzymał, czas leci nie ubłaganie, czas jest zły,czas jest dobry,czas leczy rany i.t.d. Mówić a odczuwać to zupełnie co innego. Wszystkie te słowa odnoszą się do zegarka nie do fizycznej właściwości. Tak bardzo przywykliśmy do zegarka że żyjemy zgodnie z jego wskazaniami. Kiedy np. na coś czekamy to niecierpliwość powoduje że się nam dłuży. Patrzymy w lustro i mówimy; starzejemy się ale nie ma to nic wspólnego z czasem a tylko z zachodzącymi w nas zmianami zgodnie z zasadą termodynamiki od stanu uporządkowania do stanu nieuporządkowania (chaosu). To cykliczne procesy zachodzące w naszym ciele nie zależne od obrotu planety czy przesuwających się wskazówkach na zegarze.Żyjemy w świecie przyczynowo-skutkowym nie ma co do tego wątpliwości.Każdy skutek poprzedza przyczyna ale niestety to też nie jest dowodem na upływający czas ponieważ skutek jest zarazem przyczyną kolejnego skutku i.t.d. co oznacza cykliczność nie liniowość.Dlatego też nie możemy mówić o upływającym czasie między zdarzeniami. Cytat: "Historyczne uwarunkowania przyjęcia Wzorca czas jako Położenie Ziemi Względem Słońca i wynikający z tego podział Obwodu Planety na 24 części /24godziny/,godziny na 60 minut,minuty na 60 sekunda- w tym 1 sekunda =464 metra obwodu planety są Błędne..." Historia zegarków zaczyna się od kija wbitego w ziemię a cień rzucany przez ten kij określał ... położenie słońca na niebie i to tylko w ciągu dnia. Niestety żeglarze nie mogli używać takiego przyrządu jak kij i musieli żeglować blisko lądu żeby mieć punkt odniesienia. Wypłynięcie na ocean wiąże się z ustalaniem pozycji względem ciał niebieskich (słońce, gwiazdy) i o ile ustalenie szerokości geograficznej jest stosunkowo proste o tyle długość geograficzna nie jest prosta do ustalenia. Ziemia obraca się wokół własnej osi co oznacza że z punktu widzenia obserwatora ciała niebieskie poruszają się wzdłuż równika (długości geograficznej) cały czas zmieniają położenie i nie sposób niczego wyliczyć. Pewien człowiek wymyślił urządzenie napędzane sprężyną i z jedną wskazówką która zataczała pełny krąg synchronicznie z obrotem ziemi wokół własnej osi. Dzięki temu mając punkt początkowy można było ustalić z dużą dokładnością długość geograficzną. Jako że historia rozgrywała się w Anglii to tam ustalono punkt początkowy (Greenwich ) marynarze ustawiali swoje urządzenia w samo południe i mogli odpływać. Potem urządzenie trafiło na ląd i powstały pierwsze "zegarki" jedno wskazówkowe. W przeciwieństwie do urządzeń morskich wskazówka zataczała dwa pełne kręgi na jeden obrót ziemi a tarcze podzielono na 12 równych części. Ten podział zapożyczono od Sumerów. Zegarek przechodził wiele modyfikacji dodano drugą wskazówkę powstały różne napędy. Obecnie mamy zegarki: mechaniczne, kwarcowe (elektroniczne) i atomowe a obecnie powstały zegary oparte o częstotliwość pulsarów. Najlepsze jest to że one nadal pokazują jedynie położenie słońca. Nie ma to nic wspólnego z odmierzaniem czasu. Stały się tylko bardziej dokładne. To tyle jeśli chodzi o historię. Przyjęcie Wzorca czasu jako Położenie Ziemi Względem Słońca nie koniecznie jest błędne. Dzięki zegarkowi nie spóźniamy się do pracy, możemy umówić się z kimś na kawe, wiedzieć czy zdążymy przed zamknięciem sklepu na zakupy. Zegarek ułatwia nam życie i nie widzę w tym nic złego. Błędne jest natomiast opieranie fizyki o ten wzorzec. Przez stulecia ludzie szukają odpowiedzi co to jest czas, po drodze odnaleźli wiele praw fizyki i matematyki ale czas nadal nie został odkryty - dziwne. Może szukają czegoś czego niema. Wszystko wokół nas opiera się tylko na dwóch rzeczach: częstotliwość i energia.
@mirosawsieja8543
@mirosawsieja8543 7 жыл бұрын
Powtarzalność cykli?? Zrób sobie eksperyment doświadczalny!! Weż sobie koło rowerowe,które będzie miało 24 duże szprychy .. Jeżeli jedną ze szprych wyróżnisz /// 1/// to możesz to koło wprawiać w dowolną prędkość!! Czy z ilości szprych będziesz mógł obliczyć Prędkość z jaka porusza się koło??? Twierdzenie,że czas Ziemi jest ilością szprych,,to że my na Ziemi zmianą położenia od jednej szprychy do drugiej umawiamy się na kawę,lub wstajemy do pracy,to z naszego doświadczenia i naszej prędkości wiemy czy zdążymy na kawę na piechotę,czy musimy jechać samochodem ,bo mamy za małą Prędkość do Prędkości Rotacji Ziemi względem własnej Osi...Położenie Ziemi względem Słońca nie jest błędne,jak położenie obracającego się koła ze szprychami,a wyróżniona Szprycha//1// będzie się cyklicznie znajdować najbliżej ciebie,bez względu czy Prędkość koła będzie 10 obrotów na sek,czy 1000 -100000-10000000000...... Ludzie stworzyli sobie wzorzec abstrakcyjny-iluzyjny czasu,a ponieważ w pewnym zakresie ten wzorzec spełnia wymagania, wiemy na którą mamy przyjść do pracy,lub ile godzin mamy pracować,aby wykonać zamierzaną pracę...Ale też wiemy,że możemy pracować wolniej -szybciej..-i to jest nasz biologiczny czas..Wiemy,że możemy jechać,lecieć wolniej -szybciej!!!! Te i inne Prędkości fizyczne,chemiczne,biologiczne są Zdeterminowane PRĘDKOŚCIĄ Rotacji Ziemi w koło Własnej Osi lub Prędkości Rotacji Ziemi w koło Słońca... A Prędkość Rotacji Słońca względem Jądra Galaktyki..... Czasów = mamy nieskończoną ilość.. Od CZASU Ziemi po czasy planet,Gwiazd.Galaktyk!!
@grzegorznowak4272
@grzegorznowak4272 6 жыл бұрын
Cytat: "Powtarzalność cykli??" Cytat: "... Szprycha//1// będzie się cyklicznie znajdować najbliżej ciebie ..." Potrafisz odpowiadać sobie na pytanie i to jako wnisek z eksperymentu. A teraz coś wyjaśnię. Nigdy nie twierdziłem że obrót ziemi jest czasem. Wręcz przeciwnie uważam że czas nie istnieje jest tylko iluzją. Prędkość zawsze będziesz mierzyć względem wybranego cyklu. Niema różnych czasów są tylko różne obroty. Cytat: "... Prędkość koła będzie 10 obrotów na sek ...' (wiem wyrwane z kontekstu) skąd wziąłeś tą sekundę?
@PelczarTomasz
@PelczarTomasz 8 жыл бұрын
Fajnie jest idealnie zrozumieć, pomaga znajomość chemii, dlaczego dana planeta jest ustawicznie czerwona a inna niebieska oraz czy niebieska planeta ma wiele szans i możliwości by być znowu czerwoną, bo czerwona może być niebieska gdy już wytraci baterie ...
@grotsu
@grotsu 3 жыл бұрын
doloz fakt ze moj czerwony moze byc twoim niebieskim
@rockytalkie
@rockytalkie Жыл бұрын
@@grotsu wiedząc, że to kwestia długości fali, nie może. Chyba, że jest daltonistą, albo porusza się ruchem jednostajnie przyspieszonym lub odwrotnie. Widzę jeszcze taką możliwość, że jego wrażliwość sensoryczna jest inna niż u wszystkich ludzi, tj. posiada inaczej zbudowane oko. Zakładając, że jesteście ciałami w tym samym układzie odniesienia, to jak napisałem wyżej, nie ma możliwości. Oczywiście naukowe cuda rzeczywistości mogą być bardziej zdumiewające niż śniło się filozofom, a co dopiero fizykom. Matematyka pokazuje, że praktycznie wszystko jest możliwe. Tylko na ile sensowne? Choć i sens wszystkiego nie bardzo jasny jest do dziś.
@grotsu
@grotsu Жыл бұрын
@@rockytalkie zakladam jeszcze jedna zmienna- percepcje tzn skad mamy pewnosc ze nasz mozg przetwarza dlugosci fal tak samo, nie weryfikowalne a oko to tylko narzedzie
@rockytalkie
@rockytalkie Жыл бұрын
@@grotsu no dobrze, w takim razie dodam do mojego nie percepcję, ale zaburzenie odbioru wrażeń na poziomie jednostki logicznej zwanej mózgiem, a powszechnie określane jako choroba psychiczna. To by dopiero było gdyby wszyscy mieli odmienną percepcję 😂 co innego odczucia abstrakcyjne i ich rozumienie, postrzeganie, ale tu można łatwo sprawdzić czy my jako ludzkość w większości mamy podobną percepcję. Takim badaniem na odbiór kolorów jest popularny test u okulisty. Nawet minimalnie inne nazewnictwo jakiegoś koloru nie musi być z miejsca zaburzeniem takiej percepcji, a raczej wynikiem błędnej nomenklatury i tego jak kto się nauczył czytać daną barwę. Jeden powie to różowy, a inny, że nie bo łososiowy 😉 i żaden się nie myli, co najwyżej okulista może uznać coś po swojemu (tu kłania się postrzeganie abstrakcyjne) i dokona złej kwalifikacji czy diagnozy.
@grotsu
@grotsu Жыл бұрын
@@rockytalkie troszke glebiej zagladam..pewnie to juz meta-fizyka, mianowicie chodzi mi o to ze twoja perfepcja moze zupelnie inaczej postrzegac kolor(np niebieski) niz moja, natomiast oboje jestesmy nauczeni od dziecka ze okreslona dlugosc fal to dana nazwa koloru,oboje powiemy ze cos jest czerwone i nigdy nie dowiemy sie czy nasza projekcja tej danej dlugosci fal jest tozsama ...nie wiem czy zrozumiale to ująłem ..sadze ze istnieje nie zerowa szansa na to ze moj niebieski to Twoj czerwony ale napewno obaj sie zgodzimy co do tego jak nas nauczono ze dana dlugosc fali to dana nazwa"koloru"
@majkelkamejl5236
@majkelkamejl5236 3 жыл бұрын
Prawdo jest tako że nieukowcy nic nie wiedzo tylko domniemajo Aaaa bo to kosmos jest czorny, i tom gwiozdy świcom co to byndzie jok się zdyrzom wielki wuz z mołym wuzym?
@grotsu
@grotsu 3 жыл бұрын
to wszystko to jest nic...spójrzcie że budowniczy piramid (np w egipcie)znali i długość i szerokość geograficzną .... i co teraz,olewamy czy sie zastanwiamy? he>?
@JanKowalski-it3ii
@JanKowalski-it3ii 2 жыл бұрын
Czas nie istnieje
@legenda6903
@legenda6903 7 жыл бұрын
4:08 nie da się słuchać tego gościa zasnąć kurwa można w dodatku gada jakby go nie było patrzy się w podłogę....
@legenda6903
@legenda6903 7 жыл бұрын
Liczby nie kłamią O czym ty do mnie piszesz.Na jakim ty świecie żyjesz.To co ten gościu reprezentuje to po prostu błąd w sztuce.Pooglądaj sobie troche wykładów to zobaczysz jak się podchodzi do widowni/Bo chyba sobie kpisz.
@isovv
@isovv 7 жыл бұрын
+Legenda Mi się bardzo podobało. I rzeczywiście stonuj trochę. Chyba jesteś zbyt nadpobudliwy, żeby słuchać jakichkolwiek wykładów w ogóle.
@legenda6903
@legenda6903 7 жыл бұрын
isovv Przesłuchałem dziesiątki wykładów.On jest wyjątkiem..
@MilyGosc
@MilyGosc 7 жыл бұрын
Tu masz rację , nie neguję wiedzy prowadzącego , aczkolwiek gość prowadzi wykład, jak świnia w korycie,głowa ciągle w dół , lata 90... zero interakcji z otoczeniem... o minusach takiego wykładu nie chce mi się pisać bo są święta i żona będzie malować mi jajka...wesołych świąt wszystkim życzę ;-)
@garniak
@garniak 6 жыл бұрын
ja zasnąłem 3 razy, i 5 razy musiałem cofać film.
@romankatz1421
@romankatz1421 2 жыл бұрын
Jedyne co jest pewne fizycy też umrą!
@abnegacek
@abnegacek 2 жыл бұрын
Tak... "Fluktuacja próżni kwantowej", to kolejne imię Boga ;)
@Argus625
@Argus625 8 жыл бұрын
znamy przelicznik masy na energię relatywistyczną E = mc2 odkryto nowy równowaznik masy i energii E = (G/h)2 m5 przelicznik relatywistyczny daje energię rzedu 10 do potegi 16 J na kg masy przelicznik kwantowo-grawitacyjny jest wielokrotny 10 do potegi 46 J/kg pięciowymiarowy wszechswiat zalega oggromna , niezbadana energia
@grotsu
@grotsu 3 жыл бұрын
rozumiem ze nie nawiazujesz do czasu
@sradowazyszczadoniecki6567
@sradowazyszczadoniecki6567 2 жыл бұрын
typ w czerwonym z miniaturki wie wszystko
@teresakuzel8810
@teresakuzel8810 3 жыл бұрын
Kto nm zajmują czas a nipomogaja
@teresakuzel8810
@teresakuzel8810 3 жыл бұрын
Lecie się do Boga to jest najleprza grawitacja
@wydawnictwoszept637
@wydawnictwoszept637 3 жыл бұрын
Czas nie istnieje gdyż jest iluzją. kzfaq.info/get/bejne/qbV-i8qAx8eplmQ.html
@ZdzichaJedziesz
@ZdzichaJedziesz Жыл бұрын
😄😄😄 A cóż to jest iluzja ? 😄
@joannabeldzik3038
@joannabeldzik3038 6 жыл бұрын
żenujący sposób prowadzenia tego wykładu "sobie a muzom"
@janinaadam1611
@janinaadam1611 3 жыл бұрын
Ciekawam jak Pani poprowadziłaby wykład 🙄
@stanislauskramer6226
@stanislauskramer6226 3 жыл бұрын
Nie bylo zadnego WYBUCHU Ta Teoria upadla juz w 2005 roku
@czeslawwojnowski5732
@czeslawwojnowski5732 5 жыл бұрын
Szkoda czasu na te gaduly ,relatywista tlumaczenia denne bo teoretyczne...
@grotsu
@grotsu 3 жыл бұрын
jesli nie widziałes lwa to on nie istnieje ?
@stanislawkazimir6465
@stanislawkazimir6465 Жыл бұрын
to po co fizyk byl w PZPR, nie szukal prawdy?
@pawetomczak631
@pawetomczak631 2 жыл бұрын
W jaki sposób dowiodła, że przed wielkim wybuchem czas nie stniał? Religiancka spekulacja, że czas o przestrzestrzeń powstały w bigbangu jest tylko bardzo słabą hipotezą, niegodną wykładu na poważnej uczelni...
@ArturZagaj-Izraelita
@ArturZagaj-Izraelita 4 жыл бұрын
Plugawa msza wydawców religii ewolucyjnej. *czarna msza
@grotsu
@grotsu 3 жыл бұрын
ojojojoj skrzywdzony
@34aniaj
@34aniaj 7 жыл бұрын
Myslalam, ze Jagielonski jest na wyzszym poziomie...
@robnickolson89
@robnickolson89 7 жыл бұрын
zapomnij :D
@34aniaj
@34aniaj 7 жыл бұрын
Smutne.
@sygmundklimczak9802
@sygmundklimczak9802 7 жыл бұрын
Nie pomylilas sie Anno,zobacz wyklad fizyka po UJ ale z Canady dr Janusz Grabowski na NTV np na temat 20 rownan Maxwella z 20 niewiadomymi…DrGrabowski analizuje problem nie tylko czasu ale i Swiadomosci Przestrzeni,Immunobiolog poUJ z Niemiec
@grotsu
@grotsu 3 жыл бұрын
Jagielonski moze jest .. a ten tu to Jagielloński
@sergiiielfimov6206
@sergiiielfimov6206 2 жыл бұрын
Cóż to za m***a cały CZAS kaszle?
@jaguarbesancon
@jaguarbesancon 2 жыл бұрын
Żałosne, zerzniete z prof. Meissnera
@mlodystudent
@mlodystudent 4 жыл бұрын
Nie da się słuchać tego gościa. Szkoda czasu.
@teresakuzel8810
@teresakuzel8810 3 жыл бұрын
Lepij się módlcie się to bog wam pomoże a nie ludzie
@krzysztofdanel4475
@krzysztofdanel4475 3 жыл бұрын
Totalny belkot ....Po 12 min przestalem ogladac no ale czego mozna sie spodziewac Po osobniku DLA ktorego Swiety Augustyn jest autorytetem. Teraz rozumiem dlaczego Doktorat z Prawa na UJ mogl obronic Andrzej Duda .
@grotsu
@grotsu 3 жыл бұрын
mało kumasz
@robertstadnicki4669
@robertstadnicki4669 6 жыл бұрын
Panowie profesorzy zacznijcie uczyc i nauczac a nie ciemnotè wciskac mlodym !!!
@teresakuzel8810
@teresakuzel8810 3 жыл бұрын
Leczcie się z bogiem a nie z ludzmi
@ZdzichaJedziesz
@ZdzichaJedziesz Жыл бұрын
No i co pomogło? 😄😄
@alexanderjabonowski9952
@alexanderjabonowski9952 3 жыл бұрын
Nawet tego nie wiecie.
@grotsu
@grotsu 3 жыл бұрын
u lala...dowódca? serio? tutaj ? chwała wolnej Polsce
@marektkacz6478
@marektkacz6478 4 күн бұрын
co wiem o fizykach?
@marektkacz6478
@marektkacz6478 4 күн бұрын
ubowcy?
@RadzieckiBolszewik
@RadzieckiBolszewik 11 күн бұрын
Prawa fizyki sa niepodwazalnym dowodem istnienia Boga
Bliżej Nauki: Elektrownie jądrowe - tak czy nie? - prof. dr hab. Kazimierz Bodek
1:21:52
Wydział FAIS - Uniwersytet Jagielloński
Рет қаралды 65 М.
Bliżej Nauki: Co wiemy o początku Wszechświata? - dr hab. Leszek M. Sokołowski
52:35
Wydział FAIS - Uniwersytet Jagielloński
Рет қаралды 115 М.
Жайдарман | Туған күн 2024 | Алматы
2:22:55
Jaidarman OFFICIAL / JCI
Рет қаралды 457 М.
Which one of them is cooler?😎 @potapova_blog
00:45
Filaretiki
Рет қаралды 10 МЛН
🍕Пиццерия FNAF в реальной жизни #shorts
00:41
Smart Sigma Kid #funny #sigma #comedy
00:19
CRAZY GREAPA
Рет қаралды 20 МЛН
Naukowe Czwartki: Dlaczego złoto jest żółte, czyli efekty relatywistyczne w chemii i fizyce atomowej
1:20:52
Czas i Wieczność, Konieczność i Wolność, Michał Heller
55:53
Naukowe Czwartki: Jak naprawdę wygląda elektron i atom? - dr Dominik Wrana
57:29
Wydział FAIS - Uniwersytet Jagielloński
Рет қаралды 42 М.
Bliżej Nauki: Antymateria jako narzędzie do badania tajemnic Wszechświata - dr Marcin Zieliński
1:49:17
Wydział FAIS - Uniwersytet Jagielloński
Рет қаралды 55 М.
Prof. Krzysztof Meissner - "Czy cząstka Higgsa ma rodzeństwo?"
1:44:12
Zapytaj fizyka
Рет қаралды 963 М.
Krzysztof A. Meissner, Granice wiedzy we Wszechświecie
42:43
Copernicus
Рет қаралды 166 М.
Bliżej Nauki: Świat kwantowy w skali makro: nadprzewodnictwo i nadciekłość
1:13:30
Wydział FAIS - Uniwersytet Jagielloński
Рет қаралды 46 М.
Prof. Marek Szopa: Równanie Schrodingera (wykład 4)
3:20:17
Uniwersytet Śląski
Рет қаралды 190 М.
Bliżej Nauki: Kilka refleksji o czwartym wymiarze - dr Zdzisław Pogoda, prof. UJ
59:17
Wydział FAIS - Uniwersytet Jagielloński
Рет қаралды 94 М.
Разряженный iPhone может больше Android
0:34
How To Unlock Your iphone With Your Voice
0:34
요루퐁 yorupong
Рет қаралды 26 МЛН
Gizli Apple Watch Özelliği😱
0:14
Safak Novruz
Рет қаралды 3,3 МЛН
iOS 18 vs Samsung, Xiaomi,Tecno, Android
0:54
AndroHack
Рет қаралды 67 М.