Granice poznania w kosmologii - The limits of cognition in cosmology | Wykład prof. Meissnera

  Рет қаралды 45,852

Centrum Myśli Jana Pawła II

Centrum Myśli Jana Pawła II

2 ай бұрын

Wykład prof. Krzysztofa Meissnera „Granice poznania w kosmologii”, który odbył się 14.12.2023 roku w ramach projektu „Obserwatorium idei: Inspiracje”.
Profesor Krzysztof Meissner jest wykładowcą Uniwersytetu Warszawskiego, współpracuje z najwybitniejszymi badaczami, w tym z noblistą profesorem Sir Rogerem Penrose’em z Oxfordu i prof. Hermannem Nicolai z Instytutu Maxa Plancka w Poczdamie. Zajmuje się teorią cząstek elementarnych, teorią grawitacji oraz kosmologią.
__
Audiodeskrypcja: Film przedstawia nagranie z wykładu profesora siedzącego w auli Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie.
_________________
EN
A lecture by Professor Krzysztof Meissner entitled: 'The limits of cognition in cosmology', which was held on 14.12.2023 as part of the 'Observatory of Ideas: Inspirations' project.
Professor Krzysztof Meissner is a lecturer at the University of Warsaw and collaborates with some of the most eminent researchers, including Nobel Laureate Professor Sir Roger Penrose from the University of Oxford and Professor Dr. Hermann Nicolai from the Max Planck Institute in Potsdam. He specialises in elementary particles theory, gravitational theory and cosmology.

Пікірлер: 113
@zbigniewnawrat8084
@zbigniewnawrat8084 2 ай бұрын
ZNAKOMITY Messner jest!! Nauka dzięki takim jak on staje się najciekawszą stroną kultury
@MM73137
@MM73137 2 ай бұрын
Porywające! A Pan Profesor wielka klasa . Uwielbiam słuchać 👌👏
@arnoldbertold6886
@arnoldbertold6886 Ай бұрын
Wtręt o klasie ludzi kiedyś i dzisiaj - paluszki lizać. Przypuszczam, że niewielu współczesnych, byłoby stać na podobna konstatację, ale prof. Meissner - przynajmniej tak mi się wydaje - to też klasa. Przy okazji - znaczna część wykładu dotyczy księdza katolickiego Lemetre'a, wybitnego fizyka, astronoma i kosmologa. Jakaż to musi być przykrość dla talibów marksizmu.
@andrzej3511
@andrzej3511 25 күн бұрын
A Ty myślisz że po co pan profesor kładzie taki nacisk na Lemaître'a? Względy merytoryczne a jakże, ale też chodzi o ten dojmujący ból pupy u rzeczonych talibów. Jak widać niekoniecznie trzeba stosować średnioweczne wlewki z roztopionego ołowiu... To też wyznacznik klasy i finezji! :))))
@aleksanderstrusinski5040
@aleksanderstrusinski5040 2 ай бұрын
Nareszcie Pan Meissner ❤ ❤ ❤ Jest Pan Najlepszym Człowiekiem XX wieku. Powinien Pan już dawno być Leauraten Nagrody Nobla w fizyce i propagowaniu nauki.
@Bartolini1991
@Bartolini1991 2 ай бұрын
Jedyny co uczy a nie komentuje.
@amahlsaddam
@amahlsaddam 2 ай бұрын
Pan Procesor już powinien dwa Noble dostać bo to jest genialny i genialny
@danutarynkiewicz843
@danutarynkiewicz843 2 ай бұрын
Natasza Borodina bardziej zasłużona, prof. Meissnera nikt nie zgłosi, bo mówi o metafizyce.
@TomaszHimen
@TomaszHimen 2 ай бұрын
Przesadzony komentarz...
@waclawpieta7493
@waclawpieta7493 2 ай бұрын
Skąd Pan wie, czy pan Meissner jest najlepszy. Jak Pan to zmierzył?
@ireneuszkowalczyk7606
@ireneuszkowalczyk7606 2 ай бұрын
Dziękuję i pozdrawiam
@adamderdzikowski1571
@adamderdzikowski1571 2 ай бұрын
A jednak coś mnie łączy z prof. Meissnerem. Też pracowałem w biurze nr 137 ;)
@piotrrozmiarek2822
@piotrrozmiarek2822 2 ай бұрын
Dziękuję 👍
@maxari88
@maxari88 2 ай бұрын
Coś niesamowitego 🤔
@annarozanska9521
@annarozanska9521 10 күн бұрын
👍
@StudioRozwoju1
@StudioRozwoju1 2 ай бұрын
"Samo słodkie"!
@sobjacksobjack6847
@sobjacksobjack6847 2 ай бұрын
Dobsz
@StudioRozwoju1
@StudioRozwoju1 2 ай бұрын
@@sobjacksobjack6847 I jeszcze..."dopsze":)
@krzysztof3352
@krzysztof3352 27 күн бұрын
Czy konstrukt logiczny który przy pomocy jednej grafiki pozwala wyjaśnić większość zjawisk relatywistycznych, co powoduje splątanie kwantowe, czym jest strzałka czasu itd może być czymś czego poszukujemy? Pytanie raczej do Pana prof.Meissnera.
@wicekwickowski3798
@wicekwickowski3798 2 ай бұрын
O! i To właściwe miejsce do nietracenia czasu.
@Roberciqs777
@Roberciqs777 2 ай бұрын
👍💥
@iwo6214
@iwo6214 2 ай бұрын
Czy stała grawitacyjna tak naprawdę to stała,może być jest dynamiczna.
@0Foxtrot
@0Foxtrot Ай бұрын
Gdyby prawa przyrody były naprawdę znane, wiedzielibyśmy czy jest ona stała czy nie, ale nie znamy i jako, że narazie nie obserwuje się żadnych anomalii, które mogłyby sugerować, że współczynnik grawitacji się zmienia, można przyjać, że jest prawdopodobnie stały.
@MetaTronBIEN
@MetaTronBIEN 2 ай бұрын
21:36 zasada antropiczna.
@MetaTronBIEN
@MetaTronBIEN 2 ай бұрын
32:13 Stochastyka.
@user-hv1de3hq5v
@user-hv1de3hq5v 2 ай бұрын
Dawno już o takim końcu wszechświata myślałem i kolejnych narodzinach. 10-15 lat temu. Tylko że z matmy aż tak dobry nie jestem by o tym doktoraty pisać 😅
@demaskatorr
@demaskatorr 2 ай бұрын
@hgfx527
@hgfx527 21 күн бұрын
Proszę uprzejmie o komentarze na poziomie żeby moderacjia kanału ich nie wyłączyła. Można tu znaleźć ciekawe teorie przełomowe nawet. W tych komentarzach znaczy. Tylko raz jeszcze Proszę o szacunek dla interlokutorów
@timemylife
@timemylife 2 ай бұрын
spojrzec wodpowiedni obszar w ktorym zakladamy ze znajdzie sie , przemiesci sie wczesniej rozpatrywany punkt. czy tez od innej strony jesli bysmy chcieli doleciec do gwiazdy lecac wzdluz promienia swiatla to linia ta byla by krzywą pewie stozkowa....
@sylwekponszczak4061
@sylwekponszczak4061 2 ай бұрын
Żółwik🤜🤛Panie Meissner.
@pawelsawicki1750
@pawelsawicki1750 Ай бұрын
Z tymi laureatami to teraz juz nobla mozna dostac.... kolko wzajemnej adoracji.
@dominikkurek1155
@dominikkurek1155 2 ай бұрын
Ów belgijski ksiądz-fizyk miał mieć we wszystkim trafną intuicję, a po chwili okazuje się, że mylił się chociażby w przypadku wpływu grawitacyjnego oddalonych obiektów.
@gp781
@gp781 2 ай бұрын
Tak samo mylil sie Einstein w sprawie stalej kosmologicznej i inni, nie myla sie tylko ci, ktorzy nic robia, no i ci, ktorzy wiedza wszystko.
@zbigniewnawrat8084
@zbigniewnawrat8084 2 ай бұрын
Oczywiście 6 leptonów
@gp781
@gp781 2 ай бұрын
Teraz dzieci fizykę będą znać na poziomie wychowania fizycznego ...
@marcin2285
@marcin2285 2 ай бұрын
Ale słuchaczy niewielu...co za czasy...
@marcinkarczewski1793
@marcinkarczewski1793 26 күн бұрын
Jak mam dość: - wszystkich jutuberów - muzyki - podkastów - mówców mentalnych - mędrców wszelkiej maści ...wtedy włączam Krzysia Meissnera. Balsam dla mózgu :)
@malutekkrecik1292
@malutekkrecik1292 Ай бұрын
Co w tym miejscu robi fizyk? Dla równowagi proponuję wykład abp Jędraszewskiego w CERN, nastapi wtedy harmonia między fizyką a religią. A może charmonia bardziej pasuje...
@pawelsawicki1750
@pawelsawicki1750 Ай бұрын
Za moment zwyciestwa nauki nat religia uznaje moment, kiedy na kosciolach zaczeto instalowac piorunochrony...
@pandzban4533
@pandzban4533 2 ай бұрын
W kosmologii nic nie jest prawdą, wbrew temu co powiedział profesor około 7 minuty. Śledzę kosmologów od trzech dekad i już dzisiaj wiem, że większość to zwyczajne domysły zbudowane na bardzo wątłych dowodach. Astrofizyka oraz kosmologia to dziedziny nauki, które wprowadzają egzotyczne procesy fizyczne, których nie ma w naszym świecie. Są na bakier z termodynamiką od pierwszych wzorów zaproponowanych przez Jeans'a i Eddingtona. Dlatego wszystko co powstało potem jest niewiele warte. Sam Edwin Hubble miał wątpliwości odnośnie swojego odkrycia i nalegał na dalsze badania. Nikt o ni słuchał, a takie badania zostały przeprowadzone i są wątpliwości. Niewielu z Was o tym wie bo skrzętnie się ukrywa takie rewelacje, żeby dalej promować bzdury. Mikrofalowe promieniowanie tła jest lokalnym zjawiskiem, na co wskazują obserwacje. Jednak Kosmolodzy ignorują wszystko co zaburza ich wierzenia i zbudowali wielką baśń o powstaniu wszystkiego. Wstyd, że poważni ludzie się tym zajmują.
@Muhomorniczy
@Muhomorniczy 2 ай бұрын
Promowany jest ten Pan niezwykle, ale to co mówi jest zwyczajnym foliarstwem . Ludzie religijni mają imperatyw nadawania znaczenia rzeczom obiektywnie neutralnym. Każdy zobaczy to co chce i to jest tego przykład. Odbicie osobowości, a nie żadna rzeczywistość obiektywnie taka jak ją przedstawia. Obiektywnie to ona jest żadna poza tą jedną swą funkcją, że jest taka, jaka jest. Jeśli można coś pwoiedzieć o świcie to to że ekjst on zły. Jeśli chcemy nadać znazeie to będzie ono takie że świat jest zły. Nie można ucie od tego wniosku . Jesli zaczniemy nadawać naczeniu rzeczywistości to msuimyskończyć z takim oto wioskiem. Ze świat jest zły. Wszystko sprowdza się do zła. Tak jest zaprojektowany żeby zawsze było źle, żeby zawsze wszytsko kończyło się ceirpeiniem. Zeby cierpienie przeważało, wygrywało . Niema od cierpienia i zła ucieczki. Filozofia no czy potrafi to wytłumaczyć, obejść , spojrzeć inaczej. Nie. Jakkolwiek by nie nazwać zła i cierpienia to ono jest. Zwycięskie. Więc jeśli juz chcemy jakiejś trandestencji to mamy do czynienia z czymś potwornym i powinniśmy się modlić do lepszego boga oto by śmierć była absolutna. Bo inaczej będziemy cierpieć w nieskończoność bez żadnego celu. Niema co sobie mydlić oczu pięknem fizyki. Kwestia gustu. Brak porównania z innymi wszechświatami to trudno coś powiedziec. Może ten zachqyt łątwo zmienić w cietpienie. Jeśli pokaże się komuś wszechświat inny, gdzie ejst dobro. I wtedy taki fziyk zobaczy że widział piękno w czymś nieskończenie obrzydliwym. Ma porównanie to dopiero to dostrzega. I witaj w piekle. Cholera wie co nas czeka po śmierci. Pacząc na to co za życia to wcale bym się piekłu nie zdziwił, mimo że wierzący nie jestem.
@zj7498
@zj7498 2 ай бұрын
​@@MuhomorniczySam uprawiasz foliarstwo jako człowiek religijny. Wstydził byś się tak bezcześcić nauki Jezusa "nie osądzaj a nie będziesz sądzony "
@waclawpieta7493
@waclawpieta7493 2 ай бұрын
Proszę podać przykłady tych "egzotycznych" procesów fizycznych.
@Karol52752
@Karol52752 2 ай бұрын
​@@zj7498On nikogo nie osądza
@adamderdzikowski1571
@adamderdzikowski1571 2 ай бұрын
No to jakie konkretnie badania przyniosły te wątpliwości odnośnie rozszerzania się Wszechświata? Bo przyznam się, że nie słyszałem o takich.
@stefanpietrykiewicz59
@stefanpietrykiewicz59 Ай бұрын
Profesor Meissner to jest przegrany naukowiec,najlepsze lata poświęcił na teorię strun ,co okazalo się ślepą drogą,teraz pozostają wyklady na katolickich uczelniach,jest wybitnym popularyzatorem, ponadto podczepił się pod Penrosa i oglasza,ze plyniemy.
@hiigpetko2696
@hiigpetko2696 2 ай бұрын
Pan profesor Meissner pomija role żony Einsteina Milevy Marić, z którą wspólnie prowadził poszukiwania naukowe.
@AneskaCherry
@AneskaCherry Ай бұрын
W ogóle temat żony Einsteina jest pomijany, a to ona opracowywała mu wszystko od strony matematycznej.
@hiigpetko2696
@hiigpetko2696 Ай бұрын
@@AneskaCherry To taki prymitywny marketing ale działa. W ogóle fetyszyzowanie Einsteina to o "kant d...".
@jacek2301
@jacek2301 2 ай бұрын
Wydaje się że bardziej elegancka koncepcja początku to eter z którego przez siłę odśrodkową stwarza się ziemia i cała reszta mknące przez przestworza.
@anonymusanonymus5280
@anonymusanonymus5280 2 ай бұрын
Zauważyłem że obok profesora znajduje się tajemniczy napój. Trochę przypomina truskawki w soku wiśniowym. Ale może to jest herbata z czerwonej róży.
@maca2463
@maca2463 2 ай бұрын
Nie, to kompot z truskawek. Truskawki to jedna z form materii.
@graczgraczyk25
@graczgraczyk25 2 ай бұрын
Skup się
@depresyjny_typ
@depresyjny_typ 2 ай бұрын
@@graczgraczyk25 Potrafię tylko w toalecie i to nie zawsze. W ogóle to nie bądź ordynarny tutaj.
@wojciechbernaciak9233
@wojciechbernaciak9233 2 ай бұрын
"Jakiej klasy byli ci ludzie, kiedyś". Przytoczyłem słowa Mistrza. No więc jacy ? Newton nienawidził Hooka od którego zerżnął bezczelnie niektóre epokowe prawa ( np. akcji i reakcji ) Do tego stopnia go nienawidził że jak tylko miał sposobność to zniszczył dzieła i wizerunki konkurenta. Jego "miłość" do Leibniza też jest powszechnie znana. A ten, no niejaki Kartezjusz od współrzędnych/układu Kartezjańskiego. No właśnie ! Zerżnął i przywłaszczył to epokowe dzieło od P. Fermata. Idźmy dalej. Ten no jak mu tam Einstein ! Jak się pogrzebie w internecie i co nieco poczyta o historii nauki ( tej niezafałszowanej ) to się dowie, że Einstein owszem geniuszem był, a jakże, ale ..... plagiatu ! Te wszystkie jego "wynalazki" to dzieła Poincarego, Hilberta, Minkowskiego i wielu wielu innych ot chociażby naszego wybitnego naukowca Smoluchowskiego który korespondował z tym "indianinem" naiwnie ufając w jego uczciwość. Swoją drogą ciekawy jestem ile wody musi upłynąć w Jordanie abyśmy poznali czystą, rzetelną prawdę. Pan Mistrz często zaprzecza swoim słowom. Twierdził wielokrotnie że wybitne odkrycia nie powstają "między zupą a drugim daniem" i nie może tego dokonać byle kto. A nie jest tajemnicą że wspomniany Einstein "geniuszem" nigdy nie był, wręcz przeciwnie. Przejawiał za to wybitne zdolności przynależne jemu i jego ziomalom. Pod tym względem to postać wybitna. :) Zainteresowanych odsyłam do pewnego tematu pt. " Einstein i energia z orgazmu" Nie uwierzycie w to co przeczytacie ! Zapewniam was. Ciekawy jestem opinii Mistrza ne ten temat. Pozdrawiam ludzi ciągle zadziwionych i łaknących wiedzy, tej prawdziwej !
@andrzej3511
@andrzej3511 2 ай бұрын
Szanowny pan przejawia równie plebejską nienawiść do ludzi jak własne nazwisko... I w dodatku usiłuje ją kolportować nie sprawdzając faktów a polegając na wydumkach jakichś plaskoziemców z poważnymi problemami psychicznymi. Nie przyszło szanownemu panu do głowy, że Einstein wykorzystał w swoich teoriach dorobek innych - co jest najnormalniejszą praktyką w świecie nauki. Nieco podobnie jam murowanie: cegła, na cegle, warstwa na warstwie, powstaje gmach zwany ogólnie "fizyka". Bo widzi szanowny pan: jakoś nikt nie słyszał aby ci "pokrzywdzeni" - Poincare, Hilbert, Minkowski i wielu wielu innych ot chociażby nasz wybitny naukowiec Smoluchowski - mieli tego rodzaju pretensje. Nikt również nie wyartykułował podobnych zarzutów z liczących się naukowców w ich imieniu... Ach, zapomniał szanowny pan o Riemannie - bez jego rachunku tensorowego w ogóle nie możnaby nic policzyć w teoriach względności! Biedny, wykorzystany Riemann, jak szanowny pan mógł zapomnieć o takim skandalu naukowym!? I to jest właśnie to co pana osobiście odróżnia od wielkich!
@katogoria
@katogoria 2 ай бұрын
Powiedział byli w sensie bywali jako rzadkosć, bo teraz tacy w ogóle się nie zdarzają, a ja jeszcze pamiętam takich z dzieciństwa, sama taka jestem i wstyd mi jeśli coś mnie skusi by postąpić inaczej.
@brzoza17
@brzoza17 2 ай бұрын
A Tusk nienawidzi Kaczyńskiego. I co z tego ???
@andrzej3511
@andrzej3511 2 ай бұрын
@@katogoria Chyba nie masz racji. Należę do tego pokolenia, które miało to szczęście by zetknąć się z przedwojenną kadrą naukową. Inna bajka! Sztuka w sztukę ludzie z klasą. Niestety, komuna i lewactwo czego się tknie zawsze zniszczy zmarnuje, spowoduje, że nawet naukowcy są kundlami. Z wyjątkiem tych, którzy mają rodzinne tradycje.
@chillyshotorbitus5152
@chillyshotorbitus5152 2 ай бұрын
tyle ze pan Einstein popelnil najwieksza gafe w historii gloszac (wymyslajac sobie z nikad) ze przestrzen jest nieskonczona i sie zakrzywia w relacji z masa, podczas gdy sie ona rozszerza (rozszerzalnosc temperaturowa ...mowi to panu cos ?)
@MechanikOrzechowski
@MechanikOrzechowski 2 ай бұрын
Co fizyk robi w centrum myśli JP2
@zbuchus
@zbuchus 2 ай бұрын
Fides et ratio, polecam przeczytać zamiast się ośmieszać.
@henrykwalilko5749
@henrykwalilko5749 2 ай бұрын
Jak może się rozszerzać coś co jest nieskończenie wielkie w każdym kierunku? Prawdziwy wszechświat PW jest nieskończenie wielki w obu zasadniczych kierunkach. Nasz wszechświat lokalny NWL ma promień 4,4098211*10^32m, a wszechświat współczesnych naukowców WWN o promieniu 13,85 mld lat świetlnych to bardzo mały fragment NWL dlatego mowa Pana profesora jest bez wartości tzn. ma wyłącznie wartość dezinformacyjną. Od kilku lat przekazuję naukowcom lub raczej tzw. naukowcom z dyplomami treść genialnych odkryć naukowych i setki, tysiące wskazówek co to jest wszechświat. Teoria względności to najbardziej szkodliwa, wredna teoria dla rozwoju nauki o wszechświecie. Masa początkowa każdego fotonu wynosi 1,59538*10^(-75)kg. Wszechświat to matematyka, a prawa fizyki są zbędne do jego poznania. Promień wszechświata wynosi R(w)=W*L[e]/π, tutaj L[e] to długość fali fotonu o masie równej masie elektronu, W to moja najważniejsza liczba wszechświata W=5,7098476*10^44. Już dawno wyjaśniłem praktycznie wszystkie tajemnice wszechświata a naukowcy zmierzają w kierunku do granic antywiedzy i najgorsze jest to że granic antywiedzy nie ma.
@zj7498
@zj7498 2 ай бұрын
Niezły bełkot. Poproś lekarza o zmianę dawki leków.
@DavisH8
@DavisH8 2 ай бұрын
A kolega to wyczytal gdzie xD? W komiksach?
@chillyshotorbitus5152
@chillyshotorbitus5152 2 ай бұрын
Super. Wyjasnij jeszcze tylko jak wpadles na te wyliczenia skoro foton to pojecie wirtualne, kwantu energii
@DavisH8
@DavisH8 2 ай бұрын
@@chillyshotorbitus5152 przecież to trol jest. Daj se spokój xD
@piotrkaborda
@piotrkaborda 2 ай бұрын
Skoro masz taką "wielką wiedzę" podaj, gdzie można Cię posłuchać lub poczytać, a jeśli nie ma takiego miejsca, to załóż swój kanał i dziel się wiedzą zdobytą od innych, bo pianie takich komentarzy słudzy tylko Twemu ego a nie dobru innych 🙂
@chillyshotorbitus5152
@chillyshotorbitus5152 2 ай бұрын
Pan "profesor" czyta z kartki niczym automat (ta sama spiewka od x lat na kazdym wykladzie) ...ale nie potrafi sie domyslec (pomimo wyjasniania jemu i jemu podobnych setki razy) ... ze 19:44 owa dodatkowa przestrzen wynika z relacji masa-przestrzen i prawa mikroskali znanej wszystkim "rozszerzalnosci temperaturowej cial" (im wiecej zgromadzonej energii w jadrze atomu, jak rowniez i galaktyki tym wiecej przestrzeni "nadmuchanej" wokol)....ale w tym wypadku nasz geniusz nie odkryl jeszcze (a na kartce tego mu nie napisano, wiec on nie wie, gdyz sie nigdy o tym nie uczyl) ...ze atomy nie "drgaja i wibruja""....a rozszerzaja sie wraz z absorpcja energii wg klasyczych zapomnianych modeli gigantow nauki Roberta Boyla, Antoina Lavoisiera, Roberta Boyla ...... polecam do poczytania krotki esej zatytulowany "thermonuclear scattering" (na yt) ...czyli rozproszenie teromojadrowe, czyli wspomniana rozszerzalnosc temperaturowa cial ...rzecz o rozszerzajacych sie protonach, atomach, planetach, gwiazdach i galaktykach.
@zj7498
@zj7498 2 ай бұрын
Zabawny jesteś. Nie zrozumiałeś wykładu. Nawet nie rozumiesz tego co sam piszesz.
@chillyshotorbitus5152
@chillyshotorbitus5152 2 ай бұрын
@@zj7498 exuse me niby czego nie zrozumialem slyszac te sama copy/paste spiewke od lat he ? ....ze niewidzialne energie, niewidzialne materie, niewidzialne dziury, niewidzialne zakrzywienia, niewidzialne struny, niewidzialne multiversy, niewidzialne brany, niewidzialne bozony ....to fizyka kosmosu ? chyba tylko dla pelikanow lykajacych wszystko co wydusza z siebie tzw autorytety
@chillyshotorbitus5152
@chillyshotorbitus5152 2 ай бұрын
@@zj7498 exuse me niby czego nie zrozumialem slyszac te sama copy/paste spiewke od lat he ? ....ze niewidzialne energie, niewidzialne materie, niewidzialne dziury, niewidzialne zakrzywienia, niewidzialne struny, niewidzialne multiversy, niewidzialne brany, niewidzialne bozony ....to fizyka kosmosu ? (uuuu - cenzura pelna geba) JP bylby z was dumny !
@s3rverius
@s3rverius 2 ай бұрын
Kolego, zgłaszam Cię do Nobla. Te cieniasy mogą Ci co najwyżej buty czyścić...
@zj7498
@zj7498 2 ай бұрын
​@@chillyshotorbitus5152 Sam robisz copy/paste i wklejasz dwa razy to samo. Jaka cenzura?! Twoje śmieci! Sam sprzątaj.
@maks4b
@maks4b 2 ай бұрын
Palenie na stosie- kiedy?
@maks4b
@maks4b 2 ай бұрын
Katokretynom proponuje wyslanie dzieci- ich dzieci - na stos Allah Akbar !!!
@karl6657
@karl6657 2 ай бұрын
Czy centrum myśli JP2 zajmuje się również tym co papież myślał o pedofilach w Kosciele katolickim? Krył ich uczynki, a więc raczej był zwolennikiem ?
@waclawpieta7493
@waclawpieta7493 2 ай бұрын
Wykład na ten temat odbędzie się wkrótce.
@Foksal11
@Foksal11 2 ай бұрын
Zachęcamy do lektury artykułu: jp2online.pl/en/publication/kardynal-karol-wojtyla-wobec-ksiezy-pedofili;UHVibGljYXRpb246MTMx
prof. Andrzej Dragan - „Stany splątane i inne herezje. Nobel z fizyki 2022”
1:39:19
Mac & Cheese Donut @patrickzeinali @ChefRush
00:53
albert_cancook
Рет қаралды 212 МЛН
NO NO NO YES! (Fight SANTA CLAUS) #shorts
00:41
PANDA BOI
Рет қаралды 53 МЛН
Granice poznania #1 - wykład | prof. Krzysztof Meissner
1:00:59
Bliżej Nauki: Nieskończoność - i co dalej? - dr Tomasz Miller
1:03:30
Wydział FAIS - Uniwersytet Jagielloński
Рет қаралды 28 М.
Bliżej Nauki: Tajemnice świata kwantów - dr Michał Eckstein
50:13
Wydział FAIS - Uniwersytet Jagielloński
Рет қаралды 33 М.
Prof.  Krzysztof Meissner „Przyszłość Wszechświata”
1:56:05
Uniwersytet Warszawski
Рет қаралды 6 МЛН
„Przyszłość Słońca” spotkanie z prof. Krzysztofem Meissnerem
1:10:48
Portal Miasta Gdańska
Рет қаралды 90 М.