Co myślę o gravelach po roku użytkowania?

  Рет қаралды 157,110

unbroken reed

unbroken reed

3 жыл бұрын

Poniżej część skryptu głosowego do nagrania dla niesłyszących.
PATRONITE:
patronite.pl/unbrokenreed
FACEBOOK:
/ unbrokenreed
INSTAGRAM:
/ unbroken_reed
Kontakt do mnie:
askunbrokenreed@gmail.com
Gravel po roku:
Cześć, poznałem tę kategorię rowerów od podstaw dlatego że rok temu kupiłem sobie gravela - Silex 700 od Meridy, czyli naprawdę genialnego gravena za około 10000 zł, a udało mi się pojeździć między czasie na wielu różnych modelach. Od tych najtańszych jak Silex 200, po najdroższe karbonowe wersje.
Po pierwsze odpowiedzmy sobie na pytanie skąd się w ogóle wzięła moda na rowery gravelowe, bo przecież z pięć/sześć lat temu po prostu nie istniały, a teraz chciałoby się powiedzieć że są prawie wszędzie. Oczywiście, ilu odpowiadających tyle odpowiedzi, bo na pewno do tego boom na gravele przyczyniła się większa świadomość użytkowników w dbaniu o swoje zdrowie i tym podobne kwestie, jednak ja jako sprzedawca podsunę wam trochę inne spojrzenie na ten temat.
Otóż przed gravelowymi czasami gdy przeciętny użytkownik, który chciał kupić sobie rower, przychodził do salonu rowerowego to nominalnie myślał, że chce kupić “górala”. Później w rozmowie ze sprzedawcą wychodziło na jaw, że nie zamierzam nigdy zjechać ze ścieżki rowerowej, albo nawet jak zamierza to totalnie sporadycznie Wynikało z tego całkiem słuszne doradztwo sprzedawców, żeby kupić sobie rower crossowy bo to on najlepiej sprawdza się w takich zastosowaniach. Czyli głównie ścieżki rowerowe/asfalty/utwardzony teren i od czasu do czasu ścieżki szutrowe.
I domyślacie się co taka osoba robiła? Patrzyła na rower crossowy, mówiła że jest ped... i…
Albo wkładała tam cienkie opony co dopiero wygląda komicznie, albo decydowała się na rower szosowy bo ten wygląda lepiej w oczach takiej osoby. Po paru przejażdżkach okazywało się jednak, że jest totalnie niewygodnie.
No i tutaj rower gravelowy wchodzi na scenę przy oklaskach na stojąco.
Właśnie rower gravelowe idealnie wpisały się w zapotrzebowania rynku. Czyli dobrze wyglądające maszyny o znakomitych właściwościach jezdnych na terenach utwardzanych, przyzwoitej wygodzie i też niebanalnych zdolnościach terenowych.
Rowery gravelowe premiują dobrą technikę jazdy na rowerze. Mam tutaj na myśli, że jeśli technicznie jesteśmy w stanie nadrobić brak amortyzacji to naprawdę taki rower jest w stanie oblecieć mega ciężki teren, przykładowo zjazd z przekaźnika w Nowym Sączu. Ktoś mógłby powiedzieć w tym miejscu: “ale po co, jak na hardtailu zjeżdżało by się przyjemniej”. Dlatego, że gravel oprócz udostępniania takiej możliwości jeszcze daje szansę rozpędzić się na asfalcie i na płaskim odcinku w sprincie do 52km/h.
Wróćmy do tego jakie są podstawowe założenie gravela, czy jest wygodniejszy? Tak i nie potrzeba do tego roku testów. Wystarczy pierwszy raz na niego wsiąść i już czujemy, że jest wygodniejszy i jego Geometria jest daleka od agresywny szosowych pozycji.
Czy gravel to taka szosa na złą pogodę? Trochę tak, na przykład ze względu na szerszą oponę, która na mokrej nawierzchni będzie bezpieczniejsza. Również ze względu na napęd, który będzie przystosowany do cięższych warunków, mocniejsza sprężyny, lepsze trzymanie łańcucha.
Ale same kwestie uszczelnienia to, to zależy od piast i łożysk jakie mamy. Jak mogliście zobaczyć w moim ostatnim filmie te uszczelnienia z piast VP w Meridzie są dobre, ale te w ich bębenkach wymagają więcej uwagi.
Czy rower gravelowy jest dla Ciebie? I całkiem szczerze powiem tutaj że tak. Choć mam świadomość że kwestia ich ceny jest zniewalająca, ale o cenie za chwilę.
Teraz parę słów dlaczego uważam że rower gravelowy jest dla Ciebie. Otóż Wydaje mi się, że większość z nas ma jakieś tam swoje upodobania - niektórzy lubią ciorać w błocie, niektórzy lubią bawić się szosowo przez większość czasu, ale zawsze przychodzi taki moment kiedy potrzebujemy roweru uniwersalnego. Gravel tutaj sprawdzi się idealnie ponieważ pojedziemy nim do pracy, zapakujemy się na wielodniową wyprawę, zrobimy sobie szosowy odcinek dookoła jeziora albo też przejedziemy szutrową górską ścieżkę. Albo to wszystko w różnych konfiguracjach połączone.
Kilka minusów jakie w gravelach dostrzegam:
po pierwsze to cena - oczywiście jest to nowość więc logiczne jest, że te ceny się dalej trzymają, do tego też napchane technologią - najnowszymi grupami Shimano hydraulicznymi hamulcami itp., co trzyma i będzie trzymał cenę, ale mimo wszystko te ceny są absurdalnie wysokie w niektórych przypadkach...
Tyle z mojej strony na dziś trzymajcie się, cześć :)

Пікірлер: 497
@smaragdusaurochs1942
@smaragdusaurochs1942 3 жыл бұрын
Gravele narodziły się w USA, gdzie jest wiele szutrowych dróg. Szosą nie jeździ się na nich zbyt dobrze, więc coś trzeba było wymyślić. Rama szosowa nie dawała możliwości zastosowania szerszych opon. Trzeba było brać ramę od MTB. Jednak baran przy długiej górnej rurze MTB za bardzo wyciąga, więc trzeba dać krótszy mostek. A jak krótki mostek, to lepej kierownicę z flarą dla poprawy sterowności. Wywalali amortyzatory, bo po co amortyzator na szutrach? Klamomanetki albo barendy umożiwiają montaż przerzutki MTB tylko do 9 rzędów. jak ktoś chciał więcej, to musiał dać przerzutki szosowe. Ale te mają krótki wózek. Do większych koronek trzeba było wymyślić przedłużek haka. Takowe zrobił Wooltooth Comp. Można było też zainstalować manetki na baranku. Adaptery zrobił Paul Comp. "Druciarze" upraszczali też napęd do 1x. W ten sposób powstawały monster crossy, krzyżówki MTB z szosą. Z nich gravele, które dziś mają bardzo zróżnicowaną geometrię. Jedne są inspirowane MTB, inne zbliżają się do szosy endurance. Gdy wszedł w to przemysł rowerowy (np. SRAM zaczął robić napędy 1x, Salsa, Genetic, On-One kierownice z flarą), przestały być hybrydą, a stały się pełnoprawnych typem roweru. Chociaż czy ktoś może odróżnić rowery typy gravel od adventure? Dziś już mamy nie tylko rowery gravelowe, ale i gravelowe ramy, grupy napędu, opony, obręcze, kierownice, owijki, siodełka, błotniki, a nawet gravelową odzież. Ktoś mógłby powiedzieć, po co to? Odpowiedź jest jedna: dla zabawy. Bo jazda na rowerz to fajna zabawa.
@RotorRotorowicz
@RotorRotorowicz 3 жыл бұрын
To tak samo jak z muzyką, słuchając wywiadów z kapelami to wynika z nich, że każdy zespół gra inny gatunek muzyki ;) a zdrugiej strony wszystkie są do siebie bardzo bardzo podobne.
@marcin4893
@marcin4893 Жыл бұрын
Gravel to wygodniejsza przełajówka. Nic nowego nie wymyślili.
@daronieogarniaro
@daronieogarniaro Жыл бұрын
Robię screeny twojego komentarza. Do tej pory nie widziałem, żeby ktoś tak wyłożył genezę graveli
@sharingmatters
@sharingmatters 5 ай бұрын
Swietna zabawa. I tylko cieszyc sie, ze zyjemy w czasach, w ktorych mamy taki wybór!
@mpGrafik
@mpGrafik 2 жыл бұрын
Jakieś niecałe 50 lat temu kupiłem sobie gravela. Nazywał się Albatros 😁 Przejeździłem nim Polskę wzdłuż południowej granicy od zachodu na wschód. Z przyczepką z namiotem i kuchnią oraz sakwami z ubraniami itp. - codziennie 100km. Raz wjechałem do Zakopanego od strony, gdzie na mapie była droga, a ludzie mówili: panie, tam koniem przejedziesz, ale rowerem nie da rady... Dał radę.
@marcin4893
@marcin4893 Жыл бұрын
Jeee. Bo to wszystko już było. Firmy patrzą tylko na kase. Koła na nowo nie wymyślą.
@pokrec
@pokrec Жыл бұрын
Właściwie, to czym się rózni ten cały gravel od roweru crossowego? Kierownica "baranek" i przełożeniami bardziej szosowatymi niz góralskimi? Rower crossowy to "góral" przystosowany do jazdy po asfalcie i lekkim terenie, w zamian za mniejsze opory ruchu (węższe opony) i łagodniejsza geometrię (wygodniejsza pozycja) oddajemy mozliwość jazdy po bardziej wymagających singletrackach czy stromych podjazdach po korzeniach i głazach. W rowerach crossowych osprzęt jest zasadniczo "górski", ale rozpiętość przełożeń jest zwiekszona w strone szosy. Mój crossowiec ma napęd 3x10. Nie ma bata, żeby gdzieś mi zabrakło napędu. Jak nie ma głazów i korzeni jak udo, to pojedzie. Po asfalcie smiga bardzo dobrze. Przedni amortyzator (choć to tylko sprężynowy uginacz) bardzo pozytywnie wpływa na komfort jazdy w porównaniu ze sztywnym widelcem. Gravel to z kolei, to rower szosowy przystosowany do jazdy poza asfaltem, o szerszych oponach i łagodniejszej geometrii z napędem poszerzonym w stronę tych miększych przełożeń. Zasadniczo wydaje mi się, że kto co lubi - gravel czy rower crossowy to dwie odmiany rowerów celujących w niemal ten sam segment rynkowy i o bardzo porównywalnych możliwościach.
@varmego1
@varmego1 3 жыл бұрын
W0W! łał! Czekałem rok na ten film! Wspaniały! Dzieki😉👍
@darekk.8171
@darekk.8171 3 жыл бұрын
Fajny ciekawy komentarz. Miałem gravela pół roku po HT - dziury krawężniki na mieście mnie z niego wyleczyły pomijam już Kampinos piach i błoto. Przeszedłem na meride ninety six XT. Fulla nie zamienię. Na Mazowszu 3 bary w oponie i 21 km V średnia mi wystarcza, a w terenie trzymanie tylnego koła robi różnice. Moi kumple ścigający się w XC mają gravele bo jak mówią do treningów idealny - uczy techniki jazdy i nie wybacza błędów. Osobiście nie czuję tego fenomenu.
@marcinbednarski4734
@marcinbednarski4734 3 жыл бұрын
Dzięki za doskonały materiał!
@FreerunnerPolska
@FreerunnerPolska 3 жыл бұрын
Dobry materiał, ale nadal kwestionuję argumenty za gravelem. Realna średnia prędkość przeciętnego użytkownika na asfaltach to około 25-30 km/h. To porównywalna wartość ze średnią prędkością jazdy na hardtailu po asfalcie. Wszędzie poza asfaltem sprawa się komplikuje na korzyść hardtaila, nie mówiąc o funie z jazdy (hardtail daje dużo większe możliwości od gravela, a po założeniu pneumatycznej sztycy staje się maszyną mega wszechstronną). Żeby było śmieszniej, obecna moda na gravele to przysłowiowe zatoczenie koła w historii, bo 20 lat temu większość osób jeździła właśnie na rowerach tego typu (potocznie zwanymi "kolarkami" - było to odpowiedniki obecnych graveli na szerszych oponach, o mniej agresywnej geometrii od klasycznych szosówek). Ludzie używali rowerów tego typu w każdym typie terenu (osobiście "upalałem" kolarkę marki Uniwersal w górach świętokrzyskich i po wszelkiego rodzaju szutrach, od Mazowsza po Mazury). Pojawienie się popularnych rowerów MTB (czyli hardtail) było rewolucją właśnie dlatego, że podnosiło wszechstronność w stosunku do potocznych "kolarek" - teraz próbuje nam się wmówić, że jest dokładnie na odwrót ;) Dlatego osobiście nadal nie widzę za bardzo sensu w posiadaniu gravela i pozostaje przy następującej kombinacji niewymagającej kompromisów: na szosę szosa, na teren mieszany (asfalt, szutry, las) i lekkie góry hardtail, a w góry typowe enduro na pełnym zawiasie. Pozdro i czekamy na następny film!
@wojtekcegielny7022
@wojtekcegielny7022 3 жыл бұрын
Cóż, mam odmienne zdanie, mimo, że podobne doświadczenia. Masz rację historia zatoczyła koło. Mój Romet Pasat którego dostałem pod koniec lat 80-tych, to taki odpowiednik dzisiejszego gravela. A potem nastało MTB. Mega niewygodne, ciężkie i zupełnie na nizinach bez sensu. Ale było takie kolorowe, takie odmienne, taki wiatr odnowy z zachodu. A wiadomo, że jak przyszło z zachodu, to musi być dobre ;) Jeździłem moim rometem wszedzie tam gdzie koledzy na ciężkich góralach, tylko ja mogłem dłużej i szybciej. Potem kupiłem Crossa od Gianta i jeżdżę nim do dzisiaj. Ale już w garażu czeka Silex 400. Z przyjemnością przesiądę się na gravela Meridy, to będzie taki powrót do korzeni. A góral ? Na nizinach DLA MNIE dalej bez sensu. Ciężki, wolniejszy, po zapakowaniu na niego sakw robi się "ciasny". Na dłuższe trasy męczący i nie dający wytchnienia ze zmiany pozycji tak jak rower wyposazony w baranek. Ale to mój punkt widzenia. Pozdrawiam
@sbogdan1
@sbogdan1 3 жыл бұрын
Myślę że piszesz pod kątem swoich preferencji i subiektywnej ocenie. Oczywiście jak najbardziej masz do tego prawo. Np. w moim przypadku gdzie 80% km które pokonuje to asfalt a pozostałe 20% to szutry, utwardzone ścieżki, więc dla mnie taki gravel byłby idealny, szybki, zjazdu z asfaltu się nie boi, kilometry też można spokojnie pochłaniać. Oczywiście to jest moja opinia z którą nie każdy może się zgodzić. Od takie rozkminianie. Pozdrowerek... :)
@mr.z2618
@mr.z2618 Жыл бұрын
Troche odgrzewanie kotleta, bo to stary topic z przed roku, ale zgadzam sie z autorem. Doszedlem do tych samych wnioskow. Nie chodzi tu o pienidze na nowy rower etc. Bo te sa ale zasadnosc gravela. Na szose mam szose a na teren mtb hardtail.
@TeamSlowriders
@TeamSlowriders Жыл бұрын
Popieram 100%
@pawek.3389
@pawek.3389 Жыл бұрын
@@mr.z2618 Zawsze jeździsz tak, że tylko asfalt albo tylko szosa? Nigdy nie robisz tras mieszanych?
@piotrtomeczek5981
@piotrtomeczek5981 3 жыл бұрын
Super materiał, w końcu konkretnie wyjaśnione :)
@sportivo_awd
@sportivo_awd 3 жыл бұрын
Materiał fajny, rzeczowy. Dorzucę swoje trzy grosze. Zastanawiam dla kogo jest Gravel czy amatora (kilkaset km rocznie tylko lato) czy zaawansowanego użytkownika kilka, kilkanaście tyś km użytkowanie przez cały rok Lato, jesień, zima. Mnie w MTB brakuje tej prędkości ma twardej drodze. Rower szosowy za duże ryzyko uszkodzenia-bardzo trzeba uważać na każdą dziurę na nieznanych drogach i w praktyce nie robi się dobrej średniej, tylko na znanych pętlach. Gravel fajna sprawa ale np w przypadku Meridy to takie minimum to Silex 400 i to kosztuje nie mało. Jazda gravelem w terenie może być ekscytująca bo cały czas trzeba walczyć i jesteśmy na limicie możliwości roweru (to tak jak SUV w terenie) no i brak amortyzatora spowoduje że wytrzesie niemiłosiernie i mozna se nawet wybić nadgarstki. Ta sama trasa na MMTB komfort i "nuda". Osobiście nie traktowałbym gravela jako terenowego sprzętu tylko jako bonus, że przejazd gorszą drogą nie będzie równał się awarii. Dla mnie idealnym rozwiązaniem są dwa rowery MTB i szosa/Gravel.
@karolzuk3456
@karolzuk3456 3 жыл бұрын
Mam Rondo HVRT AL, w tym roku wleciała pełna grupa GRX400, napęd 2x10, 46/30 i 11-32. Opony Continental Contact Speed 35 mm i jest to chyba najbardziej uniwersalny secik jaki można sobie wyobrazić. W teren 2,5 bara, na szosie 4 i można śmigać 35 km/h, a w terenie nawet w błotnistej puszczy radzi sobie dzielnie jeśli posiadasz trochę techniki. Fakt, nadgarstek sobie załatwiłem, ale nauczka jak trzymać kierę i nie przesadzać na zjazdach.
@karolzuk3456
@karolzuk3456 3 жыл бұрын
@P. S. Nie. Po prostu na szybkim zjeździe pełnym korzeni dostałem sporo uderzeń kiery w nadgarstki kiedy dłonie były na łapach. Teraz wiem, że lepiej być w dolnym chwycie.
@darq85pl6
@darq85pl6 Жыл бұрын
Tak naprawdę gravel nie jest ani dla amatora ani dla zawodowca. To dobra opcja dla kogoś kto ma pieniądze i wyczynową szosę a czasem wyjeżdża w nowy teren i nie ma pewności czy ta szosa sobie poradzi. Głupotą mieć taki rower jako główny na przejażdżki - lepiej kupić jakiegoś fajnego fitnesa na karbonowej ramie - też będzie dość szybko a znacznie bardziej komfortowo.
@RemekMM
@RemekMM 2 жыл бұрын
Dziękuję, bardzo dobrze się słucha Twojej opowieści :)
@zdyboo
@zdyboo 3 жыл бұрын
Ja kupiłem gruza w zeszłym roku przez pandemię. Na początku 2019 kupiłem po dekadzie przerwy od MTB rower FS i przez cały rok 2019 niemal co weekend śmigałem po dolnośląskich i czeskich górach. Miałem sztywnego crossa, miałem MTB FS i nawet nie patrzyłem w stronę gruzów. W 2020 jak wiadomo przyszedł wirus i zwyczajnie bałem się wsiąść w pociąg. Znudzony jazdą wokół komina kupiłem w połowie roku Authora Ronina SL z 2019 roku. Po delikatnym dostosowaniu roweru pod siebie, zacząłem jeździć. Byłem w stanie dojechać z Wrocławia do gór, coś tam pojeździć po nich i wrócić na kole do Wrocławia. Rower skasowałem we wrześniu, ale już mam nowy i rozkręcam się na ten rok.
@gearbike4422
@gearbike4422 3 жыл бұрын
spoko materiał, brakowało takiego :D
@zagor3745
@zagor3745 3 жыл бұрын
Na Wigry 3 też wszystko prawie wszystko przejadę co ty grawelem
@smakoszturysta1585
@smakoszturysta1585 11 ай бұрын
To prawda .Może i więcej zjechałem wiary niż niejeden gravelem .Nie jednego przewiozłem na ramię:)
@anj000
@anj000 2 жыл бұрын
<a href="#" class="seekto" data-time="213">3:33</a> w jakim sensie rower gravelowy daje możliwość jazdy w cięższym terenie niż rower crossowy? Chyba raczej odwrotnie?
@lukasziiii
@lukasziiii 3 жыл бұрын
Bardzo dobre materiały na tym kanale, oby tak dalej. Masz potencjał!
@SzymonKornas
@SzymonKornas 2 жыл бұрын
Super, miło się słucha i dużo się dowiedziałem 😎👌
@rafajazwinski3599
@rafajazwinski3599 3 жыл бұрын
Kiedys jezdzilem na typowo polskim turysryku z barankiem. Sluzyl mi 20 lat. Byl to rower dosc szybki na asfalcie, na stalowej ramie , ktorym dalo sie jezdzic po kazdej drodze. Kilka lat temu chcialem wlasnie kupic cos takiego nowego. Zjechalem wiele sklepów, sprzedawcy w większości przypadkow dosc ironicznie wyrazali sie o moim romecie pasacie mowiac , ze skoro do wszystkiego to do niczego. Wciskali mi szosę lub mtb. Mowiac ze moje myslenie nie ma sensu. Milelo kilka sezonow i ci sami ludzue ze sklepow rowerowych holduja grawele, bo takie uniwersalne, calkowity szal.To napewno sa potrzebne konstrukcje, znajdace zadowolonych uzytkownikow. Jednak warto pamietac ze nie zastapia szosy na gladkim i mtb w terenie. Do tego ceny dzisiejszych graweli uwazam za sztuczny wytwor, bazujacy na modzie. Te detale w twoim rowerze za ktore trzeba slono placic, jak klucze pod siodelkiem, w osiach, matowy lakier beda z czasem wiekszym zmartwieniem niz pożytkiem.
@zdyboo
@zdyboo 3 жыл бұрын
Ceny nie tylko graveli, ale rowerów w ogóle to pokłosie ssania na rynku. Cena tego MTB co kupiłem w 2019 wzrosła o 25% w 2021, a osprzęt lepszy o 3% może. Co więcej, zwykle cena w trakcie tzw. sezonu była stała. W 2020 przez cały sezon wzrosła o prawie 20%. Nie wiem jak obecnie wygląda sprawa upustów i negocjacji cen, ale w 2019 przy kupnie MTB dostałem dowolne rzeczy ze sklepu o wartości 10% ceny roweru. Czas negocjacji cen obecnie jest już chyba czasem przeszłym, skoro i tak wszystko schodzi od ręki. O ile coś jest, bo dostępności nie ma. MTB zamówiłem w połowie grudnia 2018, a odebrałem na początku marca 2019. Niby długo, bo oczywiście ściema na początku, że rower będzie w styczniu, a potem tylko przekładanie terminu, a że zaliczka wpłacona to czekałem. Niemniej jednak byłem przygotowany na oczekiwanie, bo poczytałem jak to wygląda. Teraz zamówienia z wiosny mają termin realizacji na jesień i dobrze jak tego roku. Jak się coś pojawia np. w Decathlonie, to schodzi w kilka dni. Epidemia też się przyłożyła do tego, mimo opinii niektórych ekspertów, że to tylko zbieg okoliczności. Żaden producent nie dąży do tego, żeby jego towaru brakowało na rynku, no chyba, że ma monopol. Obecna dostępność osprzętu to jest dramat. Nie ma kaset, nie ma hamulców, nie ma przerzutek. Im lepszy osprzęt tym większe pustki. Pozostaje tylko szanować co się ma.
@rafajazwinski3599
@rafajazwinski3599 3 жыл бұрын
Masz racje, trzeba szanowac co sie ma, bo obecnie to nie jest dobry czas na zakup roweru.Moje rowery sa z roku 17 i 19.W ubieglym roku pokupilem nowe kasety i po dwa lancuchy do nich. Leza czesci w garazu, wiec moze jakos przebrne. Zwykly suport na ht 2 musialem wymienic i w ktoryms kolejnym sklepie udalo mi sie dopiero go zakupic.
@zdyboo
@zdyboo 3 жыл бұрын
@@rafajazwinski3599 Ja kupiłem w zeszłym roku gravela i po 2,5 miesiącu i 3,2 kkm go skasowałem. OTB zakończone oderwaniem główki od ramy. Stal niby Columbusa, a puściła. Oczywiście zaraz zacząłem szukać czegoś nowego, bo jazda na gruzie mi się spodobała. Na pytanie o framset, duże firmy odpowiadały w marcu. Zatem zleciłem skonstruowanie nowej ramy od podstaw we wrocławskiej manufakturze. Ponieważ miałem już pewne doświadczenia i przemyślenia, to postanowiłem nieco osprzętu zmienić. Wszystko zamówiłem w ulubionym stacjonarnym sklepie rowerowym i zaczęły się schody, ale że to był październik, to jednak po dwóch tygodniach miałem niemal wszystko. Resztę znalazłem w sieci i spokojnie czekałem na frameset z manufaktury. Miesiąc później już bym nie kupił lub kupił znacznie drożej. Zatem udało mi się w tym roku złożyć rower dokładnie taki jak chciałem. :) Nawet z kolegą, który też składał gruza wymieniliśmy się przewodami hamulcowymi. Ja miałem dwa tylne, on kupił dwa przednie. Jak w PRLu. :) Też mam trochę zapasowych części, zatem może przetrwam kryzys.
@paweaaron9058
@paweaaron9058 3 жыл бұрын
Tez miałem Romet pasata Tylko problem jaki miałem to korby dla mnie były za słabe jako młody miałem szybki moment Bo jakimś czasie wywaliłem baranka a założyłem prosta kierownice
@paweaaron9058
@paweaaron9058 3 жыл бұрын
@@zdyboo Racja by oszczędzać to już jeżdżę tymi częściami co założyłem tok temu jeżdżę aż do całkowitego uszkodzenia czyli zużycia a części już mam kupione rok temu jeśli chodzi o łańcuch mogę spróbować załatwić serwisie by był lekko zużyty wtedy zębatki pracują jak trzeba nowych nie zakłada bo wtedy bardzo przeskakują Po wymianie wszystkiego wszystko idzie do kosza
@MrSnibo
@MrSnibo 3 жыл бұрын
Super video, naprawdę dobrze się słucha i ogląda 👍👍👍
@marcinha1973
@marcinha1973 3 жыл бұрын
Zatem jeśli celem nie jest pokonywanie tras w jak najszybszym czasie, to gravel nie ma uzasadnienia. Wtedy MTB 29er hardtail, zajebisty na bezdrożach i w mieście.
@Koobitza1
@Koobitza1 9 ай бұрын
A i nadgarstki całe :)
@Numival
@Numival 2 жыл бұрын
Brakowało mi porównania skoro jeździł Pan na silex 200 i wyżej to fajnie było by dorzucić do filmiku różnice między modelami czy rzeczywiście odczucia warte są wydania wiecej. Tak poza tym to ciekawy film, fajne przemyślenia. Dzięki!
Жыл бұрын
Od stycznia mam Krossa Eskera 6.0 (2023), jedyne co zmieniłem, to siodło (na Wittkopa) i powiem tak - wymiata! (Mam o tyle fajnie, że przesiadałem się ze znacząco cięższego roweru z oponami 45c / 28"), więc na gravelu miałem od razu wrażenie "rety... to samo jedzie!". Bardzo mi się podoba, w jaki sposób GRX (2x11) radzi sobie z nawet stromymi podjazdami no i.. solidny widelec karbonowy robi robotę, naprawdę "miękko" jedzie się po wertepach (czyli amorów niby nie ma, a jednak jest miło). Znowu, mój stary rower (stalowy, ciężki, nie do zajechania) też nie miał amorków i nieźle tłucze na wertepach, więc - jak mówisz - pozostawało jedynie wypracowanie techniki. Po przesiadce na gravela, umiejętności się przydają, tyle, że jest przyjemniej. Mam zamiar sporo na nim wycisnąć w tym roku...
@pendrakam1
@pendrakam1 3 жыл бұрын
Jeżdżąc kilka lat na cienkich łysych oponach człowiek już się przyzwyczaił do tej lekkości i szybkości a potem wsiadasz na gravel i jedzie się ciężko 🤣 dobrze jest mieć dwa komplety kół i z głowy.
Жыл бұрын
Trzeba się było przesiąść z górala :D
@lady0shady
@lady0shady 3 жыл бұрын
Super materiał! Właśnie rozglądam się za rowerem na dłuższe wycieczki, a jednocześnie na jeden "wyścig", więc idealnie trafiłeś z filmem 😊
@pawek.200
@pawek.200 11 ай бұрын
i co wybrałeś na te dłuższe wycieczki? jestem na etapie szukania roweru na trasy 150-200 km. Jestem z Gdańska i ostatnio pożyczyłem rower trekkingowy (sakwy na bagażniku, wygodna pozycja). Skoczyłem na Mierzeję Wiślaną (przekop), rower naprawdę się sprawdził na trasie R10. Zastanawiam się właśnie nad trekkingiem lub gravelem.
@jack09101
@jack09101 3 жыл бұрын
Fajnie opowiedziane , podobało mi się . Dzieki
@nsjpna100
@nsjpna100 3 жыл бұрын
Ja na swoim Kellys Viper dymałem 50 km/h po asfalcie na maxxisach, waga 14,5kg, naped 3x10, 26'
@WuJOoO
@WuJOoO 3 жыл бұрын
Tylko pamiętaj, że nie każdemu taka pozycja pasuje a już nie wspomnę o kierownicy !
@sharingmatters
@sharingmatters 5 ай бұрын
Bardzo dobry kanał i świetny storytelling!
@darek4158
@darek4158 2 жыл бұрын
gravele byly juz w latach 60/70, moj ojciec za dziedziaka mial gravela. wiec to nie jest nowy pomysl, wzielem z wypożyczalni gravela na tydzien zobaczyc czy to takie super jak marketing mowi. w lesie odpada, na korzeniach wytrzeslo mna jak psa, piasek odpada , za waska kiera na manewrowanie w piachu. szybki sprint na szosie odpada, zwyczajnie muli. rower mialem miec 7 dni, po 3 oddalem. wole zwykla swoja szose z oponami 25c, szosa przejade tez po ubitej drodze rowerowej jak grawelem , bo tylko tam grawel idzie dobrze.
@feitus3705
@feitus3705 3 жыл бұрын
Wszyscy chyba już zapomnieli o istnieniu rowerów przełajowych. Gravel to taki przełaj dla mas, troszkę inna geometria, mnóstwo marketingu i + 30% do ceny ;)
@WINIAR4
@WINIAR4 3 жыл бұрын
Ta inna geometria sprawia że jest to super wygodny rower nawet w wyścigowym zestawieniu. Do tego możliwość założenia szerszych opon które robią świetna robotę. Jak dla mnie rowerowy ideał co wcale nie oznacza że i dla Ciebie. Wysokość ceny podejrzewam że zbiegła się z cowidem. 2 lata temu ceny zaczynały się od 5-6 tysięcy terasz zaczynają się w okolicach 3 tyśi. Gdyby nie problemy producentów z częściami to i ceny były by inne.
@tomasznowak1626
@tomasznowak1626 3 жыл бұрын
Tak tylko część przełajowek można potraktować jako tzw szosę road plus. mówię o treku crockett czy seria meridy cyclo cross. A ten silex ma geometrię taka że szybko na szosie nie pojedziesz
@feitus3705
@feitus3705 3 жыл бұрын
@@tomasznowak1626 Sam posiadam Meridę Cyclo Cross, fakt, że na szosie jest trochę nerwowa, ale jest bardzo uniwersalna i kupiłem ją zanim ktokolwiek jeszcze w Polsce myślał o gravelach.
@exs3574
@exs3574 3 жыл бұрын
No i w końcu ktoś nazwał rzecz po imieniu. Odkąd na rynku dostępny jest praktycznie każdy typ roweru, a nowe modele są jedynie faceliftem poprzedniego, trzeba było najpierw stworzyć (a właściwie ponownie otworzyć) pewną niszę, nadać jej chwytliwą nazwę i wypełnić towarem na poziomie cenowym dla "wybrańców". Marketingowy majstersztyk! Choć to wszystko już było ;)
@michwoz
@michwoz 3 жыл бұрын
Większość rowerów przełajowych nie miała/nie ma miejsca na opony grubsze niż 35mm, a ich geometria jest zbyt agresywna i mniej stabilna na zjazdach oraz przy dużych prędkościach (niska główka ramy, rower jest krótki ale ma też wyżej środek ciężkości poprzez podniesiony suport). Oczywiście rowery te zrobią większość tego co zrobi gravel ale lepiej do tego nada się szosa typu endurance (wysoka główka ramy) z oponami 35-40mm. Natomiast co do cen to zgoda. Są po prostu idiotyczne.
@bogumijordan134
@bogumijordan134 Жыл бұрын
Dziękuje za film. Super uwagi. Zastanawiam się nad kupnem gravela..z do tej pory celowałem w Fuji Jari albo KOGA Colmaro Extreme. Masz jakieś doświadczenie z tymi geometriami? Wgląda na to, że Merida daje jednak bardziej komfortową pozycję.
@jakubprzybylak4938
@jakubprzybylak4938 3 жыл бұрын
Mam taką szoskę, że wchodzą opony 38c, i uważam, że jest to najlepszy wybór do turystyki rowerowej. Nie przejmując się nawierzchnią można dojechać 30km do jakiejś atrakcji naturalnej, pokręcić się po lesie/wydmach, pobawić na technicznym zjeździe i wrócić do domu godziną asfaltu. Ale zbyt mocno lubię kolarstwo "w dół" i gdybym miał zostawić tylko jeden rower, to byłby to MTB. I oszczędziłbym sobie odgłosy stepowania przy kupowaniu bułek :)
@marekmajewski2112
@marekmajewski2112 3 жыл бұрын
Zostaje na kanale 2film oglądam.a ty rób co robisz przydatne informacje lepiej tłumaczone jak w szkole pozdro
@krisgazda3802
@krisgazda3802 3 жыл бұрын
Gravele istnieja od dawna tylko kiedys sie inaczej nazywaly. Kiedys to byly rowery zwane turing /comuter dobrym przykladem jest moja kona dew drop 2010 , czy blizniak stalowy kona sutra geometria bardzo podobma do silexa krorego tez posiadam. Innym rowerami z przelomu 2010 sa rowery salsa fargo i vaya-tylko to sie kiedys nazywalo 29er i turing bike czyli wyprawowka , podobnie jak rowery surly jedyne co brakowalo dawniej to dedykowane grupy gravelowe.
@przemysaww5097
@przemysaww5097 3 жыл бұрын
Mega materiał👍, od lutego jestem szczęśliwym posiadaczem Silexa 400, twoje materiały tylko mnie utwierdzają, że wybrałem super Gravela, czekam na kolejne filmiki👍
@marekwiecuch2912
@marekwiecuch2912 3 жыл бұрын
taż mam silexa400 :)
@przemysaww5097
@przemysaww5097 3 жыл бұрын
@@marekwiecuch2912 Hej, kanapa przypasowała?
@marekwiecuch2912
@marekwiecuch2912 3 жыл бұрын
@@przemysaww5097 tak przypasowała przerzutki fajnie chodzą
@YourbetPL
@YourbetPL 3 жыл бұрын
Żonie kupiłem Silexa 400 i mega zadowolona. Tylko siodło poszło do wymiany :) Sam śmigam na Cube Nuroad Race.
@Rurqa
@Rurqa 3 жыл бұрын
Pochwalicie się gdzie wyrwaliście silexa? Bo sytuacja na dzień dzisiejszy wygląda jak walka z wiatrakami.
@santafe1234
@santafe1234 2 жыл бұрын
Kurde nie dość , że dobrze i fjnie gadasz to mądrze, duży plus jest OK super merytorycznieł cześć Pozdrawiam
@RutekMTB
@RutekMTB 3 жыл бұрын
Trafilem przypadkiem, posluchalem i calkiem fajnie gadasz, zostane na dluzej :)
@unbrokenreed
@unbrokenreed 3 жыл бұрын
Cześć! Miło mi przywitać nowego widza :)
@michagrabowski7872
@michagrabowski7872 3 жыл бұрын
Dla mnie osobiście cała ta marketingowa papka dotycząca graveli jest nie do przyjęcia. Szczególnie to udowadnianie jak to gravel świetnie sobie radzi w terenie. Tylko, że ja rowerowo wychowałem się w latach 90-tych i doskonale pamiętam pierwsze wojaże na rowerach MTB bez żadnej amortyzacji. Mniej więcej podobny komfort dają w terenie współczesne gravele w zależności od grubości używanych w nich opon. Oczywiście dało się tym jechać również w ciężkim terenie, po szosie również ale w obecnych czasach świadomie skazywać się na taki dyskomfort i na dodatek płacić za to extra kasę to jakieś nieporozumienie. Jest kwestią czasu, być może za 2-3 sezony w ofercie bardziej masowo pojawią się gravele full suspension o skoku zawieszenia 4-8 cm i historia znowu zatoczy koło... Jednego gravelom odmówić nie można... te "szosówki" na większym balonie na prawdę wizualnie ładnie się prezentują. Na rowerach MTB z ubiegłego wieku też dało się osiągnąć prędkości rzędu 50km/h, przełożenie 48/11 bez problemu na to pozwalało.
@gracjanrok3994
@gracjanrok3994 3 жыл бұрын
Dokładnie polać mu piwo dobrze prawi... Mnie zastanawia po co Ci pseudo rowerowi yousruberzy z 15 k subow spuszczają się nas tymi gravelami jak gwiazda porno z Brazzers...
@marcinzytka7791
@marcinzytka7791 3 жыл бұрын
Gravele to taki marketingowy odpowiednik kół 27,5 - koncern wymyśli coś żeby kasa się zgadzała.
@marekmajewski2112
@marekmajewski2112 3 жыл бұрын
Dlatego najlepiej jest mieć 2 lub 3rowery i masz temat zamkniety
@gracjanrok3994
@gracjanrok3994 3 жыл бұрын
@@marekmajewski2112 Najlepiej to od razu 5... Wystarczy szosa i Mtb
@marekmajewski2112
@marekmajewski2112 3 жыл бұрын
@@gracjanrok3994 nie przesadzaj,ci co mają hobby w tym temacie i mocno się interesują to mają po 5
@dariuszgoawski432
@dariuszgoawski432 3 жыл бұрын
Myślałem o gravelu - na dojazdy do pracy i wycieczki po lesie. Powinien być OK ale nie byłem w stanie przekonać się do banana (pewność chwytu i hamulca) i padło na trackinga. Stary cross dostał szerokie opony i śmiga po lesie. Fajnie, że jest tak duża różnorodność ale ceny ogólnie kosmos! Pozdrawiam :)
@mariusz5132
@mariusz5132 3 жыл бұрын
Mam szosę i mtb. Brakuje mi gravela ... tak n+1 to wlasciwy wzor na ilosc rowerow ktory działa ;)
@jeep7409
@jeep7409 2 жыл бұрын
No ciekawy materiał. A co powiesz o rowerze BERGAMONT E-GRANDURANCE RD EXPERT? Czy jest to gravel czy tylko podróbka??? A tak jeszcze z ciekawości to od której strony wyjechałeś do Krakowa kręcąc ten materiał? Od Ojcowa??? Fajna ścieżka....
@walterlatu4524
@walterlatu4524 2 жыл бұрын
Fajne przemyślenia. Mam gravela od roku i z moich trzech (jeszcze cross i MTB) używam najczęściej. Ale jedna uwaga: żeby minimalizować niechęć kierowców do rowerzystów, zwłaszcza w Krakowie gdzie ulice są zwężane - przepuszczajmy samochody tam, gdzie powinniśmy, jak np. tutaj w sekundzie 10'51". Thanks
@daroo1983r
@daroo1983r Жыл бұрын
Też jeżdżę po Krakowie jako kierowca i rowerzysta. To czego brakuje wszystkim to zrozumienia drugich. Wiecej wyrozumiałości i współpracy a będzie milej i bezpieczniej :)
@gvertm3158
@gvertm3158 3 жыл бұрын
Na "gravelu" jeździłem już 25 lat temu czyli na kolarce Romet z oponami 27 x1 i 1/4 cala. Z tymi gravelami to jest jak z płytami gramofonowymi, po prostu nostalgiczny powrót do przeszłości.
@kwasnydeszcz708
@kwasnydeszcz708 3 жыл бұрын
Gdzie ty z taką oponą wjedziesz oprócz asfaltu?
@wazon78
@wazon78 Жыл бұрын
Wjechać to da się wszędzie pytanie czy da się wyjechać w całości🤣🤣
@grzegorzmarkowicz462
@grzegorzmarkowicz462 3 жыл бұрын
Jest SZOSA, SW Rubaix, MTB full A po tym filmiku wjedzie Gravel 😊 Tylko z dostępnością problem☹️ I jeszcze najważniejsze - brak czasu na jazdę.. Pozdrower Idzie sub
@maciejb3156
@maciejb3156 3 жыл бұрын
Z ciekawości, na jakich oponach śmigasz?
@panzbigniew2431
@panzbigniew2431 2 жыл бұрын
Witam , czy takie kwiatki jak Romet Aspre 1 i Kross Esker 1 budżetowe modele są typowymi gravelami czy tylko je udają ? Pytam bo stoję przed decyzja czy kupić lepiej wyposażony mtb czy budżetowy gravel ?🤔
@pablor4614
@pablor4614 2 жыл бұрын
hejka wspominałeś że testowałeś po kolei silexy , możesz coś na temat niż szych modeli czyli 200, 300,400 z góry dziękuję pytam ponieważ rozważam zakup i szukam jakiegoś bodźca do wybrania konkretnego modelu
@Max.J.H.
@Max.J.H. 3 жыл бұрын
Ja swoją kolarkę użytkowałem gravelowo bardzo dawno temu. Chyba dopiero pojawiały się crossy w sklepach. Nie, były to zwykłe opony szosowe, rama giant z osprzętem shimano 105. Niby na szosę, ale jeździłem po lesie. tylko piach i korzenie były problemem (nie wszędzie). Ale opon nie zmieniłem, a ramek też nigdy nie złamałem na korzeniach. Kilka lat temu gravele zaczęły się popularyzować. Nie wiedziałem co to. Popatrzyłem - a... robiłem to dawno temu. ;p
@EvulPwn3r
@EvulPwn3r 3 жыл бұрын
Dziś odbieram Orbea Terra M20 :D Super materiał, mam nadzieję, że nie nadziałem się jak żółtodziób na napis gravel ;)
@luckyun3401
@luckyun3401 2 жыл бұрын
I jak?
@Quimeen
@Quimeen 3 жыл бұрын
Mowisz o przyjemnosci i pokazujesz latajacy obraz gdzie trzesie toba jak w pralce. Zarabista przyjemnosc :) Gravel to najbardziej przereklamowana kupa wsrod rowerow.
@unbrokenreed
@unbrokenreed 3 жыл бұрын
Polecam materiał o treningu dup@ do góry. Wtedy zrozumiesz 😊 BTW. Materiały z zjazdów fullem są jeszcze bardziej rozczęsione że względu na prędkość, stąd wnioskuję że wibracje na kamerze nie mają za wiele wspólnego z przyjemnością.
@TaksieZyjeNaTejWsi
@TaksieZyjeNaTejWsi Жыл бұрын
Kurcze przecież na filmie widać jak tym rowerem telepie nawet na lekkich kamieniach. Opony nie tłumią, bo są cienkie. Brak amortyzattora. Jeździłem na gravelu po trasie na których na MTB na takim hardtailu się nie czuło żadnego bólu, a w gravelu nadgarstki odpadają. Bolą jak tylko zaczynają się kamienie czy korzenie czy bruk. Do tego mało skrętna kierownica i geometria faworyzująca jazdę na wprost. Ciężko się tym jeździ w lesie a przez to, że gravele mają z reguły cienkie slicki, to na piachu zawsze trzeba je prowadzić a po deszczu są wywrotrne. Dostają uślizgu na mokrych korzeniach nawet na płaskim lesie. Gravel nie jest uniwersalny. To super rower do twardych i suchych nawierzchni, pokonywania długich dystansow ale nie do jazdy terenowej i już zupełnie nie nadaje się w góry.
@kapibaraTM
@kapibaraTM 3 жыл бұрын
Ja to widzę tak .Wielkości Polaków nie mieszka w górach .Ja osobiście mieszkam na wyżynie krakowsko częstochowskiej .Tras na MTB w najbliżej okolicy mam kilkanaście ,ale ile można robić te same trasy .Wtedy wchodzi gravel gdzie wycieczka np do ojcowskiego parku narodowego to miła przejażdżka a nie wyprawa na cały dzień jak na MTB .
@marekwiecuch2912
@marekwiecuch2912 3 жыл бұрын
Dokładnie tak jak piszesz. Góralem śmigam od lat i myślałem, że to rower jakiego jak potrzebuję, a tak naprawdę potrzebowałem gravela na dojazd do pracy i na pokonywanie duzych dystansów po asfalcie i trochę gorszych drogach.
@paweaaron9058
@paweaaron9058 3 жыл бұрын
Śmiechu warte gravel to szosówka nic poza tym Przenosi drgania wyboje oraz zagina plecy To zwykła propaganda byle by była większa różnorodność by łatwo sprzedać A film który oglądam wyraźnie mówi o tym ze mtb jest bardziej uniwersalny Prędkość zależy od kondycji każdego człowieka ja częściej jeżdżę do pracy zawsze wolno Jeżdziłem po najgorszym śniegu którym przypomina bardzo jazdę po piasku Gravel jest dla tych którzy są jeździć jak wariaci Gdybym chciał mieć gravela to wyrzucam baranka kiera musi być szeroka i jazda pozycji wyprostowanej
@kapibaraTM
@kapibaraTM 3 жыл бұрын
@@paweaaron9058 ,,gravel to szosówka '' Pro english .MTB nie jest ani trochę uniwersalny ,a że nie umiesz jeździć w bardziej sportowej pozycji to już twój problem
@paweaaron9058
@paweaaron9058 3 жыл бұрын
@@kapibaraTM Umiem tylko problem kręgosłupem A w ogóle na szosówkach oraz gravelach jeżdżą idioci oczywiste ze nie wszyscy Prawdziwy kolarz potrafi jechać wolno i nie jęczy ze jest kostka brukowa itp I wybiera drogi gdzie ruch samochodowy jest znikomy i nie jeździ na droga ktorym jest wąsko i niebezpiecznie dla kierowców A jeszcze jedno na yt jest rowerowa Holandia 4 K warto obejrzeć jak jeżdżą
@kapibaraTM
@kapibaraTM 3 жыл бұрын
@@paweaaron9058 Prawdziwy kolarz jeździ wolno w pozycji dziada na wózku .Ciekawych rzeczy się dowiedziałem .Jak potrzebujesz mtb aby nie jęczeć, że jest kostka to tylko twoje kalectwo
@krzysztofdabrowski3052
@krzysztofdabrowski3052 3 жыл бұрын
Tak w temacie przeznaczenia roweru. W ubiegłorocznej edycji ultra maratonu szosowego BBT1008, jeden z zawodników pokonał cały dystans na składaku Wigry. I wcale nie był ostani. Tak więc fakt, że zjechałeś z jakiejś góry nie dowodzi że gravel jest wyjątkowym rowerem 😉
@wazon78
@wazon78 Жыл бұрын
Oczywiście. Jeździć można na wszystkim. Po prostu Wigry pod niektóre podjazdy trzeba podprowadzić i tyle.
@TheTranceAddiction
@TheTranceAddiction 2 жыл бұрын
A co szanowny sądzisz o ultra budżetówce z Decathlona? Chodzi mi o Triban 10 RC. Pozdrawiam :)
@AA-dp1iy
@AA-dp1iy 3 жыл бұрын
Mam alergię na jazdę asfaltem + problem z dolnym docinkiem lędźwiowym kręgosłupa co = full suspension. Materiał zacny.
@labedzp
@labedzp 3 жыл бұрын
Co ma wspólnego dolny odcinek lędźwiowy kręgosłupa z koniecznością fulla ? To tym bardziej lędźwie pójdą się walić
@civic952
@civic952 3 жыл бұрын
@@labedzp Nie masz strzałów z siodełka w tylną część ciała, polecam
@labedzp
@labedzp 3 жыл бұрын
@@civic952 to kolejne pieprzenie to jakim cudem zawias przed tym chroni ?
@civic952
@civic952 3 жыл бұрын
@@labedzp Jeździłeś na fullu chyba nie, jak będziesz mieć możliwość to polecam
@JulianRessive
@JulianRessive 3 жыл бұрын
Gravel ze 105tką blatem z przodu 50-34 i tył ultegrą RX ;) Dwoma kompletami kół na szosę 11-32 i na szutry 11-34 i można śmiało mieć jeden rower. To właśnie daje gravel ;) W moim przypadku mam podejście "road+" ;) Pozdrowienia.
@GustavBikeVlog
@GustavBikeVlog 2 жыл бұрын
Yeaaaa:D
@rafapawlik8625
@rafapawlik8625 Жыл бұрын
Czesc. Co napiszcie na temat : korba 52/36 kaseta 12/28 ? Rower szosowy. Przewaga płaskich tras. Z góry dziękuję za info
@kamillisowski2931
@kamillisowski2931 3 жыл бұрын
Ja se jeżdżę szosa endurance , opona z lekkim bieżnikiem to i do 38c się zmieści , chce jest szosowo chce jest gravelowo i żadne ścieżki leśne nie straszne
@michabulczak7698
@michabulczak7698 2 жыл бұрын
A ja mam krośowke i tez daje rade😀
@kamillisowski2931
@kamillisowski2931 2 жыл бұрын
@@michabulczak7698 na dzień dzisiejszy mam już tylko single speeda i również daj radę 😁
@pawez6664
@pawez6664 3 жыл бұрын
W moim przypadku ominęła mnie przygoda gravelowa. Mój główny rower to enduro i szukałem coś do uzupełnienia moich jazd i ostatecznie padło na XC (Trek X-Caliber 9 - nie polecam, dno totalne). Regularnie się zastanawiam co by było gdyby...? Ale z drugiej strony wszystkie zmiany jakie zrobiłem wiązały się z przeróbką roweru w kierunku cięższego terenu (zmiana widelca ze 100mm na 120, na przedzie większa, szersza opona trailowa, dropper, hamulce 4 tłoczkowe, większa tarcza z przodu) skutkowały tym, że coraz bardziej mi się podobał. Z gravelowcami na szosie mam to samo co Ty w terenie, daję za nimi radę, ewentualnie muszą trochę poczekać :) Przydał by się 3 rower, ciekaw jestem jak jeżdżą te maszyny?
@studio-8
@studio-8 3 жыл бұрын
Z przekaźnika w NS! Aż cofnąłem, żeby sprawdzić czy dobrze usłyszałem! Zarzynało się tą trasę 20 lat temu! Wtedy w sklepach były tylko Magnum 200 i Romety :)
@unbrokenreed
@unbrokenreed 3 жыл бұрын
Witam starszego Kolegę :)
@studio-8
@studio-8 3 жыл бұрын
@@unbrokenreed jak to strasznie brzmi :P Ale z drugiej strony, cholera... to było faktycznie 20 lat temu!
@nox7146
@nox7146 Жыл бұрын
Jak sie sprawdzi gravel w terenie górski (okolice Nowego Sącza, Nowego Targu, Limanowej) z napędem np 1x10?
@solfatar
@solfatar 3 жыл бұрын
dobry materiał. Ilu producentów rowerów tyle filozofii graveli. Nieliczni mają kilka geometrii rowerów z tego segmentu w niskich cenach (np Marin). Inni stukają jedną ramę i ma być gravelem i tyle. A z drugiej strony gravele teraz budują firmy, które kiedyś by w życiu nie spojrzały na ten segment jak: Evil, Nicolai, Santa Cruze, Ibis (czyli enduro) oraz prawdziwe legendy szosowe jak Pinarello, Colnago czy Bianchi - tworzące dotychczas głównie szosy. Z drugiej jednak strony są to rowery często zrobione, a nie zaprojektowane od podstaw - w szczególności u kilku mainstreamowych dostawców.
@maciej9594
@maciej9594 2 жыл бұрын
szukam komfortowego gravela i padło na Silex-a. (to dobry trop?). Wg kalkulatora na stronie Meridy znajduję się na pograniczu rozmiarów M i L (182 cm wzrostu i ok 82-83cm przekrok bez obuwia). Wiem, że najlepiej byłoby się przymierzyć ale nie ma jak. W który rozmiar powinienem celować M czy L? Zawsze miałem rowery co najmniej w rozmiarze L czy nawet XL ale wiem że Silex ma dosyć specyficzną rozmiarówę i często użytkownicy nie trafiają z właściwym rozmiarem.
@rabomarc
@rabomarc 3 жыл бұрын
Świetny materiał! Bardzo pokrywa się z moimi przemyśleniami po 1,5 roku na gravelu poprzedzonym latami na szosie i MTB. Ale uwaga do wygody - dla mniej wprawionej osoby przeciętny gravel będzie bardziej wygodny niż przeciętna szosowka ale jak porównamy ze sobą bardzo „szosowe” gravele (3T Exploro, Cervelo Aspero) z takim Trekiem Domane, to może okazać się, że to Domane jest i wygodniejszy, i w sumie to w terenie nie radzi sobie gorzej od nich. Obserwuję w ostatnich latach mocny dryf szos endurance w kierunku graveli. Co to za dzwonek?
@unbrokenreed
@unbrokenreed 3 жыл бұрын
Dziękuje za komentarz, dzwonek z Aliexpress :P
@rabomarc
@rabomarc 3 жыл бұрын
@@unbrokenreed a już myślałem, że to jakiś super hiper Crane albo Spurcycle :)
@bandittychy
@bandittychy 3 жыл бұрын
Przekonałeś mnie. Mam full mtb na góry, zawsze chciałem spróbować szosy, ale ograniczenia z nią związane mnie powstrzymywały. Gravel może być strzałem w przysłowiową dychę, mam sporo lasów i szutrow do jego wykorzystania.
@bandittychy
@bandittychy 3 жыл бұрын
@Sztuczna Inteligencja to prawda, już się o tym przekonałem, ale szybko nie stanieją. Nie chcę czekać.
@MrPsychol
@MrPsychol 2 жыл бұрын
Mtb zostawiłem na chwilę;)posiadam aspre 1 i lata jak złoto wiadomo to nie grx dokupiłem drugi zestaw kół szosowych i kłopot z głowy;)
@jakubk6559
@jakubk6559 3 жыл бұрын
20 lat temu jeździłem na rowerze Puch. Baranek, opona z bieżnikiem. Normalnie panie gravel jak nic. A teraz jest fuji a puch czeka od lat na remont ;)
@natkasz1
@natkasz1 2 жыл бұрын
Cześć, super materiał dziękuję za niego. Czy możesz doradzić na co zwracać uwagę żeby nie kupić szosy z nazwą gravel. Tylko prawdziwego gravela. Na co zwracać uwagę?
@unbrokenreed
@unbrokenreed 2 жыл бұрын
Ponad wszystko geometria. Jeśli kąty są identyczne jak w szosowych odpowiedziach danego producenta to powinno to zawsze zapalić lampkę kontrolną.
@marcingrusiecki1301
@marcingrusiecki1301 3 жыл бұрын
Krótko zwięźle i na temat bez słodzenia i owijania w bawełnę, koń jaki jest każdy widzi. Więcej takich filmów 👍👍👌👌
@tomekborucki1120
@tomekborucki1120 2 жыл бұрын
Patrzyłem na Twój materiał I widzę normę w przypadku wszystkich "zabaranionych" dwóch kółek. Dropy to coś co nie jest praktycznie wcale w użytku :) to bynajmniej nie krytyka, stwierdzam fakt. Jeździłem w dwóch lokalnych amatorskich klubach, regularne wypady z około setką różnych osób. Zabawki od 2 do 50 tysięcy. I nie przesadzę jeśli napiszę że przypadki gdy ktoś schodził na dropy (50 wypadów rocznie x powiedzmy 20 osób średnio na wypadzie, 1000 sztuk) mogłem policzyć na palcach jednej ręki :) gdy trafiają do mnie na serwis zabaranione rowery to odcinek owijki na dolnym odcinku kierownicy jest praktycznie zawsze czysty, niesklepany, nieużywany. W prezencie z dropami dostajemy klamki hamulcowe które są wybitnie nieergonomiczne w standardowym użytkowaniu w opisany powyżej sposób, zasada mówi: optymalna siła hamowania uzyskiwana jest przez operowanie dźwignią i naciskanie jej w najdalszym dostępnym od punktu obrotu punkcie. Stąd bawi mnie moda na grawele w przypadku których ludzie wychwalają możliwości z których, praktycznie zupełnie, nie korzystają :) ale biznes na tym jest przedni.
@rafa6536
@rafa6536 2 жыл бұрын
Miałem crossa ale wymieniłem amora na sztywny widelec i teraz to sam nie wiem co mam :) fitness? Nie wiem jak go nazwać ale to jest typ roweru który mi pasuje i przy nim zostaję ;) odnośnie rowerów szosowych to mnie śmieszą Ci ludzie na nich na mieście zgięci w pół :P przy prędkości 20km/h :D Gravel? Nie pasuje mi baranek bo często biegi zmieniam i na prostej jest wygodniej a z drętwieniem nadgarstków nie mam nigdy problemów nawet na trasach długo długich :) poza tym 2 tarcze z przodu to pomyłka bo najczęściej używane przełożenia są pomiędzy nie rozbite i trzeba przednia przerzutka częściej niż by wypadało wachlować :)
@pawek.200
@pawek.200 11 ай бұрын
Tak jak widać na filmie ( 7 minuta ) jazda na sztywnym widelcu po takich kamykach, musi być w cholerę męcząca. Nie lepszy wyborem byłby rower typu trekking, posiadający np: widelec pneumatyczny?
@jarosawreclik9701
@jarosawreclik9701 3 жыл бұрын
Wg mnie jednak najbardziej uniwersalny rower i w miarę rozsądnie wyceniony to rower mtb hardtail
@mikoajborecki8224
@mikoajborecki8224 2 жыл бұрын
Szczególnie na asfalt co nie
@tomeeekcz
@tomeeekcz 2 жыл бұрын
@@mikoajborecki8224 przecież masz taką samą średnią prędkość co na grawelu
@fajnalowiec
@fajnalowiec 3 жыл бұрын
Nie przesadzajmy, ze gravel to zloty srodek idealny na wszystko, bo takich nie ma. Chociaz wiadomo, ze dobry mechanik mlotkiem wszystko naprawi ;) Jesli jezdziles z kims w terenie na rowerze 160/160 na gravelu to to nie byl teren pod rower 160/160. IMO to swietny rower jako pierwszy zeby zobaczyc co kogo bardziej kreci a potem kolejny/ kolejne wybierac juz pod konkretne zastosowania.
@tomaszczerwinski9002
@tomaszczerwinski9002 3 жыл бұрын
a czy Cube Nuroad PRO jest gravelem?
@agnieszkamichaluk862
@agnieszkamichaluk862 3 жыл бұрын
a co sądzisz o aspre 2 2021????
@sqlim85
@sqlim85 3 жыл бұрын
Super do rzeczy film.
@michabulczak7698
@michabulczak7698 2 жыл бұрын
Jak dla mnie gravel to taka crossówka z wygladem szosówki?😅 krosowym tez pojedziezz i w terenie i asfalcie, jednak troche inne opory wiatru będą i ewentualnie waga roweru
@Patryk.Miotke
@Patryk.Miotke 2 жыл бұрын
Ja kupiłem Sirrusa X i to najlepszy rower jaki miałem ;) bałem się baranka w divergu, bo oczekiwałem komfortu i lubię jeździć po mieście oraz z przyjaciółmi, którzy ujeżdżają rowery crossowe.
@misiukisiu
@misiukisiu 3 жыл бұрын
Gravel jest redefinicją potrzeb użytkowników, ale też sprytnym merketingiem. Czy jednak crossy są brzydkie? To zależy od projektu ramy, malowania, osprzętu. Ta nisza została już po prostu wyeksploatowana i producenci zlali ten segment. Z gravelami będzie to samo i za 2-3 lata będą propozycje budżetowe za 1000-1500 zł i czar pryśnie.
@michabulczak7698
@michabulczak7698 2 жыл бұрын
Wchodza teraz na rynek nowe krosówki i ponoc jest tez boom na nie💩 mi sprzedawaca w sklepie odradzil gravela jesli mam crossowego, bo jak twierdzi one roznia sie tylko pozycja siedzenia wiec wydam kase a dużej roznicy nie bedzie :p także jeden i drugi rower spoko, gravel troche bardziej sportowy
@ewas4691
@ewas4691 2 күн бұрын
Trochę minęło i takich propozycji nie widzę.
@misiukisiu
@misiukisiu 2 күн бұрын
@@ewas4691 Bo nie szukasz. Fixie Inc. model Floater Race 8S kosztuje 1600 zł. 10 sekund "szukania".
@jakisktos8783
@jakisktos8783 3 жыл бұрын
kellys soot 30 ma geometrie gravelową?
@kamilkot6128
@kamilkot6128 3 жыл бұрын
Fajny materiał. Ale z tą krytyką gravelów które są bardziej nastawione na szosę to się nie zgadzam. Dużo osób szuka właśnie takiego rowera. Który głównie będzie nastawiony na szosę, ale będzie miał możliwość włożenia grubszych kół albo będzie miał je od razu. No tu jest problem z nazewnictwem. Producenci powinni zacząć chyba wydzielać osobną grupę "road-plus". Ale obecnie zazwyczaj tego nie robią i pakują takie rowery do kategorii gravel.
@unbrokenreed
@unbrokenreed 3 жыл бұрын
Dziękuję za komentarz 😊 Takie szosy z szerszą oponą i troszkę bardziej zachowawczą geometrią to endurance i już je mamy na rynku. Ale dalej to nie to samo 😊
@bratSebastian
@bratSebastian Жыл бұрын
Wiem, że materiał stary, ale mam pytanie o ten GRX 2x11. Skoro sprzedajesz rowery, to temat pewnie nie jest Ci obcy. Czy wersja przerzutki pod kasetę mtb (rx-812) pójdzie z korbą pod 2x (rx-810-2)? Shimano nie zaprzecza, ale w tabelach kompatybilności nie zamieszcza takiej opcji. Co takiego jest w tej wersji przerzutki, że miałaby mieć problem z dwoma blatami zamiast jednego z przodu? Oczywiście nie pytam o udźwignięcie biegów 48|42 czy 46|42, bo po co one komu, ale takie 31|42 czy 30|42 moim zdaniem przydałoby się w zanadrzu posiadać. Najgorsze podjazdy w trudnym terenie w zapakowanym na bardzo ciężko rowerze podjeżdżałem (albo pchałem) przy możliwości 26|32. Kolega miał 34 z tyłu i przy mocniejszej nodze wciąż coś tam musiał pchać, ale nie ze względu na niestabilność roweru wynikającą ze zbyt niskiej prędkości czy mocno podrywanego przedniego koła, ale z powodu zbyt niskiej kadencji. Mogę liczyć na jakąś niezobowiązującą wypowiedź? Dzięki z góry!
@misiastybear3941
@misiastybear3941 3 жыл бұрын
Gravel to stan umysłu😉. A tak poważnie to podsumowanie najlepsze, w cztery minuty wyjaśniłeś cały rowerowy przemysł. Gdzie pomykałeś...bo chyba widziałem dolinę Prądnika?
@unbrokenreed
@unbrokenreed 3 жыл бұрын
W Ojcowie 😊
@adammielniczek7584
@adammielniczek7584 2 жыл бұрын
@@unbrokenreed Czesc-fantastyczny material; Twoj nowy subskrybent, [posiadacz 8miu rowerow,pozdrawiam serdecznie. a jeszcze Ojcow...oh my Lord...
@pokrec
@pokrec Жыл бұрын
@@unbrokenreed Moje okolice... Kiedys z Krakowa wyrywałem sie do Ojcowa i w Dolinki, teraz spod Ojcowa śmigam po Krakowie ;-). Takie życie. Nie, no, Ojców też obśmiguję ;-). W centrum OPN cepelia jak na Rynku w Krakowie albo na Krupówkach w Zakopanem, tradycyjny tłum na parkingu i auta poparkowane gdzie popadnie z miłymi panami "parkingowymi" wlepiającymi mandaty. A na rowerze...
@jarekg.7581
@jarekg.7581 3 жыл бұрын
Cześć , Ja z Żoną zakupiliśmy 2020 Specialized Diverge mamy już po parę km. zrobione 🍻🍻 . Wcześniej mieliśmy ,, rekreacyjne ,, tzw. szosowe, miejskie, górale... Ale do czego zamierzam te rowery są SSUUPPEERR jeżeli raz pojedziesz na gravelu to już nie zmienisz 🤗🤗🤗
@jarekg.7581
@jarekg.7581 3 жыл бұрын
Dlaczego??
@clos237
@clos237 3 жыл бұрын
Widzę, że masz ramę z rozmiarem S. Przymierzam się do zakupu tego modelu, ale nie mogę się zdecydować na S czy M. Z odczucia z jazdy przy moich 175 wychodzi mi tak pośrodku. Można wiedzieć ile masz wzrostu? Wiem, że to nie wszystko w doborze rozmiaru, ale może to mi pomoże w decyzji.
@unbrokenreed
@unbrokenreed 3 жыл бұрын
167cm :) Rada: jak jesteś pomiędzy to dobieraj do stylu jazdy. Jazda agresywna, ścieżki/lasy/piaski/trudny teren w większości - mniejszy rozmiar, będzie łatwiej opanować. Jazda spokojna, wyprawowa, dystansowa, bierz większy, bo będzie łatwiej się na nim wyłożyć, będzie stabilniejszy i przyjemniejszy do długich przepraw.
@piotrszem757
@piotrszem757 2 жыл бұрын
Witam serdecznie, A co sądzisz o KROSIE ESKER 4, grawel turystyczny tak reklamują, chciałbym poznać Twoją opinię?
@unbrokenreed
@unbrokenreed 2 жыл бұрын
Opinii brak, widziałem go i niewiele ponad to.
@pawellis10
@pawellis10 3 жыл бұрын
W którym sklepie w krk pracujesz?
@jeremiasz1165
@jeremiasz1165 3 ай бұрын
Jak kupowałem rower parę lat temu(chyba 2015), to asortymencie były w 70% górale, 10 %szos, 20% trekingowych, publicznych. Górale nie są w większości poprawnie użytkowane (bo i tak w 95% jeżdżą po asfalcie), ciężki rower i jeszcze trzeba dbać o amortyzatory, do dłuższej jazdy strasznie męczący; za to duży wybór. Szosa to już oznaka profesjonalizmu, przeważnie drogi, jeszcze ci ukradną ;) w dodatku na cienkich oponach jest niebezpieczny dla zielonych. A trenkingi/public rowery były średnie, średnio wyglądały, zero bajerów, tanie rowery, nikt są za nimi nie ogląda, za to lekkie jak za taką cenę; dobra baza na przeróbki, polecam. Tutaj wchodzi Gravel, który jest krzyżówką szosy z trekiem. Wyglądają super, jeszcze lżejsze i pozwalają ci na wymianę grubości opon i dostosowany do długich jazd. Od taka logika według mnie.
@mariuszsolski6964
@mariuszsolski6964 3 жыл бұрын
Nadal nie rozumiem czym różni się rower cross od gravela. Oczywiście ma inną kierownicę, amortyzację pewnie geometria jest nieco inna. Uniwersalne zastosowanie rozumiem, że to część wspólna. Z materiału zrozumiałem że jedyna różnica to to, że cross wygląda jak kupa a gravel wygląda super....jeśli tak to ok..
@ryszardcichy8216
@ryszardcichy8216 3 жыл бұрын
Czasy przedgravelowe? W 1973 kupiłem sobie rower marki Rekord i zjechałem na nim pół Polski. Baranek, legendarne opony stomil 1 1/4 cala i bagażnik. Od 2016 jeżdżę na gravelu i to jest po prostu to samo, tylko w nowych technologiach.
@adamlisiecki6119
@adamlisiecki6119 3 жыл бұрын
Też miałem Rekorda. I do szkoły był dobry , i z bocznymi sakwami na ryby. A teraz kręgosłup już nie taki jak za młodu i koniecznością jest amortyzowane siodło i grubsza opona :)
@pawelfabianowicz4359
@pawelfabianowicz4359 3 ай бұрын
Najprawdopodobniej w tym roku kupie Silexa 4000. Ten z rocznika 2024 jest pięknych i to że wstawili szersze opony jst mega
@billykid90
@billykid90 3 жыл бұрын
Swietny kanał! Miałem MTB, miałem szosę a teraz juz drugi rok mam gravela kellys soot 70 i muszę powiedzieć że wreszcie trafilem w moje potrzeby :) jeżdżę do pracy, do lasu, na asfalcie, z przyczepką z dzieciakami i na wyprawy z sakwami. Dla mnie to był naprawdę strzał w dziesiątkę, świetne podzespoły wszechstronność na którą długo czekałem.
@Rurqa
@Rurqa 3 жыл бұрын
Jak sprawuje Ci się napęd? Mam na myśli czy na prostej oraz na podjazdach nie brakuje Ci biegów? Masz tam napęd 1x11 tak?
@billykid90
@billykid90 3 жыл бұрын
@@Rurqa Tak, mam napęd 1 x 11. Początkowo miałem mieszane uczucia ale po około miesiącu się dostosowałem. Nawet na krótkich przejażdzkach 10 km korzystam płynnie z całego zakresu kasety i nie zabrakło mi przełożeń choć napewno to też kwestia wypracowania odpowiedniej techniki jazdy.
@tyrionlannister9376
@tyrionlannister9376 3 жыл бұрын
Mam inne zdanie . Jak coś jest do wszystkiego to jest raczej do niczego. Najlepiej mieć jest szosę i MTB czy to hardtail czy full. Moim S Worksem objeżdżam szutry, leśne ścieżki i mimo pracującego jak mrówka SIDa z przodu czuć na ramionach korzenie, kamienie i nierówności. Mimo zalanych mlekiem opon 2.25 wciąż zdarzają się obsunięcia z powodu piachu czy błota. Nie bardzo wyobrażam sobie wjazd w takie miejsca na gravelu na cienkich oponach ze sztywną ramą, bo pewnie trzęsie niemiłosiernie . Dopóki twardo i równo to może OK. Jak trudniej , bardziej stromo czy mokro to raz frustracja, a dwa niebezpiecznie. Na szosie gravel pewnie daje radę , ale to co innego i na szosę mam drugi rower. Przy okazji , na rowerze MTB na grubszych oponach też da się pojechać chwilowo 50 km/h. Moim zdaniem to chwilowa moda i sposób wyciągniecie na kupno jeszcze jednego roweru dla spróbowania nawet z czystej ciekawości. Próbować można tylko po co, skoro na każdy inny teren mam inny rower lepszy od tego.
@darekniebrzydowski295
@darekniebrzydowski295 3 жыл бұрын
dokładnie w 100% popieram
@sandraskibniewska436
@sandraskibniewska436 3 жыл бұрын
Ja się nie zgadzam. Kupienie MTB było największym błędem, który popełniłam w przygodzie rowerowej. Gravela mam i sprawdził się, bo jest poniekąd po środku.
@tyrionlannister9376
@tyrionlannister9376 3 жыл бұрын
@@sandraskibniewska436 Kupować trzeba, niezależnie od tego co się kupuje, w sposób świadomy i wiedząc po co.To szczególnie dotyczy roweru. Bez braku szacunku , nazwanie błędem kupna roweru MTB to dla mnie herezja
@sandraskibniewska436
@sandraskibniewska436 3 жыл бұрын
@@tyrionlannister9376 ...aha :P to moje zdanie, więc mam do niego prawo, a jeśli ciebie tak boli "brak szacunku" do jak domniemuje wyrażony w moim poście to...polecam trochę dystansu i rundkę maszynie, w celu spuszczenia ciśnienia. i zaskoczę Cię, ale kupno powyższego było świadome, ale lepiej czuję się na gravelu i nie zauważam żadnej różnicy pomiędzy moim gravelem a MTB. Z tym, że gravel jest wszechstronny, a MTB nie.
@tyrionlannister9376
@tyrionlannister9376 3 жыл бұрын
@@sandraskibniewska436 Świadomość zakupu Szanowna Pani, dotyczyła w mojej wypowiedzi Pani kupna roweru MTB , a nie gravela. Rundka dziś , a jakże będzie))). Rozważam możliwości między 40 km w lesie albo pierwsza setką kilometrów w tym roku na szosie. To wspaniały wybór , nad którym będę myślał i rozkoszował się w czasie śniadania czego i Pani życzę .
@michalinkowski2521
@michalinkowski2521 3 жыл бұрын
Fajne połączenie z mocniejszym terenem. Ja mam Silexa 200 i kupiłem drugi zestaw opon na szosy. :)
@sharingmatters
@sharingmatters 5 ай бұрын
Bardzo dobry rower jako konkurent dla Marin Four Corner - mocowania na widelcu, tez Sora i troche mniejsza korba z przodu (48-32 zamiast 50-34). Wymieniales cos w rowerze?
@michalinkowski2521
@michalinkowski2521 5 ай бұрын
@@sharingmatters sprzedałem swojego Silexa. To nie jest typowy gravel. To bardziej przerobiony góral na gravela. Drugi raz bym go nie kupił. Kupiłe Orbeę Terrę H30 i to nie ma co porównywać. Wygoda, szybkość i w sumie wszystko jest na innym, nieosiągalnmym dla Silexa poziomie. Jak chcesz mieć rower górski co wygląda jak gravel możesz go wziąć, a jak chcesz naprawdę gravela to odradzam. Na szosie Silex to wóz z węglem.
@michalinkowski2521
@michalinkowski2521 5 ай бұрын
Niemniej by być uczciwym wykonanie ramy i jakość Meridy jest naprawdę śliczne. To mi się w nim podobało ale geometria to była tragedia.
@robertadamczyk9374
@robertadamczyk9374 Жыл бұрын
100% jechałeś w górnym chwycie. Tobie gravel niepotrzebny!
@WojcioTJ
@WojcioTJ 2 жыл бұрын
mam crossa, ale ma trafić do syna, miał być nowy MTB 1x12 i amortyzator dobry, ale gdzieś w głowie siedzi ten gravel, ostatnie trasy to wypis wymaluj pod gravela, gdzieniegdzie tylko potrzebny był "MTB"
@krzysztofakierman4583
@krzysztofakierman4583 3 жыл бұрын
Kurcze, skad ta nazwa? i co to wogole znaczy - rower gravelowy, to jakas padaczka...
@Wowikro
@Wowikro 3 жыл бұрын
Rozważałem gravela ale koniec końców uznałem, że rower fitness mi bardziej pasuje. Czy teraz bym podjął inną decyzję? Nie wiem. Ciekaw jestem Twojej opinii odnośnie typu fitness i skonfrontowania ich z gravelami
@unbrokenreed
@unbrokenreed 3 жыл бұрын
Fitness jest zwrotny, często krótki w bazie kół. Sprawia to, że fajnie przyspiesza, jest super zwrotny, ale przy bardzo dużych prędkościach może być w odczuciu mniej stabilny. I wydaje mi się że terenowo kuleje jego dzielność w porównaniu do gravela, węższe obręcze, mniej wytrzymałe konstrukcje.
@unbrokenreed
@unbrokenreed 3 жыл бұрын
Fitness jest super na asfalty/ścieżki/dobre miasto.
@Draygo1990
@Draygo1990 3 жыл бұрын
Kierownica typu baranek wymaga chwili przyzwyczajenia, za to masz bardziej aerodynamiczną pozycję, która odciąża tyłek, który najbardziej daje się we znaki w dłuższych wycieczkach. Kilka możliwych chwytów umożliwia zmianę pozycji rąk by nie przemęczać ich ciągle jednym ułożeniem. Można przyjąć mniej lub bardziej agresywną pozycję w zależności od potrzeby. Ale najważniejsze by tobie się dobrze jeździło, nie każdemu baranek pasuje.
@Wowikro
@Wowikro 3 жыл бұрын
@@Draygo1990 Przy około 100km faktycznie szukam zmiany chwytu. Tu pomaga lemondka ale idąc drogą, że można wymienić wszystko z bazowej konstrukcji to dojdziemy do wniosku, że to inny rower. Dzięki panowie za krótkie porównanie
@piotrmanowiecki-ukaszczyk8479
@piotrmanowiecki-ukaszczyk8479 3 жыл бұрын
@@Wowikro Polecam zakup rogów, dają dodatkowy chwyt. PS: Fitnessy są super!
@puzi37
@puzi37 2 жыл бұрын
Mam gravela z 1989 wiec nie gadaj ze nie było ich wcześniej , zwyczajnie dziś marketing ciśnie że są to rowery do wszystkiego tak jak klej do wszystkiego który tak naprawdę mało co sklei ... Specialized rock combo , wtedy przerabiali górale na gravele a dziś szosy ,odgrzewany kotlet . Bardziej uniwersalny bedzie klasyczny góral .
@kamilk6807
@kamilk6807 3 жыл бұрын
Czej czej mówisz że rower za dychę na hydraulice i wyzylowanym aka dużo biegów napędzie jest dobry na wyprawy? W sensie że w pakistańskiej dziurze mają łańcuchy 11s, przewody hydrauliczne i obręcze spełniające specyfikację kół z takiego roweru? Geometria spoko ale flaki zbyt wybajerowane na wyprawowy. Chyba że mowa o "wyprawie" weekendowej z Krakowa do Warszawy. Poza tym zgadzam się, za drogi rower. Raczej dla kogoś kto ma za dużo hajsu i musi być trendi. Gonienie za kolegami na fullach mogłeś równie dobrze uskutecznić na pelikanie, żaden argument. Każdy rower z gładką opona i "endurowa" geometria bardziej lub mniej wpada w definicje dla kogo grawel
5 ULEPSZEŃ w ROWERZE, na które NIE WARTO wydawać kasy.
23:10
zielonyF16
Рет қаралды 69 М.
Шокирующая Речь Выпускника 😳📽️@CarrolltonTexas
00:43
Глеб Рандалайнен
Рет қаралды 11 МЛН
Największe Kłamstwo Na Temat Graveli
10:05
MikroPrzygody
Рет қаралды 224 М.
Posmaruj, a POŻAŁUJESZ! Czego NIE smarować w rowerze...
10:01
SzajBajk
Рет қаралды 1,6 МЛН
Płyn hamulcowy | Jak pozbawić go zbędnego gazu?
10:14
unbroken reed
Рет қаралды 17 М.
Czas się przyznać, nie miałem racji. || byWicio
10:58
byWICIO
Рет қаралды 29 М.
Merida 2024 Szosa i Gravel -Czy warto się zdecydować?
21:25
Road-Racing.pl Official Channel
Рет қаралды 12 М.
Gravel vs MTB - co wybrać? Który jest uniwersalnym rowerem?
16:57
sprint-rowery.pl
Рет қаралды 123 М.
Jaki napęd do gravela: 1x czy 2x?
23:02
bikeWorld.pl
Рет қаралды 18 М.
Zorlu Şut Challenge
0:55
Kadim Futbol
Рет қаралды 10 МЛН
😱САМЫЕ ПРИБЫЛЬНЫЕ КЛУБЫ В МИРЕ #футбол #баскетбол #nba #апл
0:36
Mbappe + Hakimi = Best Friends 😍
0:17
Fearron
Рет қаралды 7 МЛН
Ronaldo, Grealish, Salah, IshowSpeed #football #footballshorts #bmw
0:33
VS Football Edit
Рет қаралды 12 МЛН
Rare Ederson Moments🤯🔥
0:23
Best Football Shorts
Рет қаралды 19 МЛН