czy jest ich ZA DUŻO? szkodnik czy pożyteczny GRYZOŃ? / odc. 151

  Рет қаралды 26,480

Kamil Łysy Wąż Walicki

Kamil Łysy Wąż Walicki

8 ай бұрын

Tym razem poruszamy temat około-wędkarski. Choć nie o rybach, to bezpośrednio dotyczy nas wszystkich, zwłaszcza miłośników wędkowania.
Dziś rozmawiamy o bobrach, a moim rozmówcą jest biolog środowiskowy, dr hab. Paweł Oglęcki.
Zapraszam Was na moją stronę internetową: www.kamilwalicki.pl
fot.miniatury: a href="pl.freepik.com/darmowe-zdjeci...")Obraz autorstwa vecstock(/a) na Freepik

Пікірлер: 355
@Wojtek-sf1hg
@Wojtek-sf1hg 8 ай бұрын
Dobrze, że wychodzicie tematycznie poza ryby.
@andrzejkonopka9157
@andrzejkonopka9157 8 ай бұрын
Jak dobrze słucha się Pana Pawła ❤
@MadMickey87
@MadMickey87 8 ай бұрын
Bez wątpienia najlepszy kanał wędkarsko przyrodniczy na polskim YT. Szczera pasja do wędkarstwa i przyrody przelana na słowa dla szerokiej gamy odbiorców to jest to co Kamilowi wychodzi idealnie. Same konkrety na temat przyrody i sprawozdanie z wędkarskich wypadów to coś na co czeka większość zapalonych wędkarzy pasjonatów. Żadnego lokowania produktu jak na innych kanałach typu IMOD. Kamil robisz super robotę tylko proszę Cię częściej wypuszczaj filmiki bo na żadne nie czekam tak jak na Twoje. Pozdrawiam. :)
@kamilwalicki
@kamilwalicki 8 ай бұрын
Dzięki wielkie, strasznie miły komentarz, BARDZO DZIĘKUJĘ! 🤗🔥 Postaram się aby w przyszłym roku powstawał średnio jeden film w tygodniu, częściej raczej nie dam rady, bo wszystko robię samemu 🤷‍♂️🙄 Jeszcze raz bardzo dziękuję! ❤❤
@criskpk9743
@criskpk9743 8 ай бұрын
Dzień dobry, jaki kołowrotek na te bobry będzie najlepszy ? Żartuje oczywiście. Zgadzam się w 100 % z po wyższym komentarzem.
@TomKa-cx9cb
@TomKa-cx9cb 8 ай бұрын
Myślę, że warto iść za ciosem i zrobić odcinki o wydrach, norkach, fokach itp. Ja chętnie obejrzę. Gratuluję, że zachowujecie zdrowy rozsądek, klasę i wysoki poziom merytoryczny.
@przemysawjanka4280
@przemysawjanka4280 8 ай бұрын
Fajną ciekawostką byłby odcinek o fokach żyjących w Bałtyku i ich populacji też bardzo kontrowersyjny temat
@ukash-jf4dw
@ukash-jf4dw 8 ай бұрын
Dokładnie, team BIOTAD PLUS💪
@michazastrozny8745
@michazastrozny8745 8 ай бұрын
Mądrego człowieka to aż miło posłuchać.
@Wedkarz_amator
@Wedkarz_amator 6 ай бұрын
Pan Kamil i Pan Paweł tworzą super duet. Obaj są mądrzy i przede wszystkim skromni
@lukaszszym
@lukaszszym 8 ай бұрын
Prosimy o odcinek o kormoranach i ich liczebnosci
@Pawlo75
@Pawlo75 8 ай бұрын
Tego gówna jest o 1000000%za dużo
@ryboow-tajnikispinningu
@ryboow-tajnikispinningu 8 ай бұрын
Stałem kiedyś nad fajną głęboką rynną przy burcie Obry i castingiem z mocną plecionką oraz woblerem obławiałem koryto rzeki. W pewnym momencie nastąpił taki strzał, że ledwo kij w ręku utrzymałem. Gdyby nie pazur, zabrałbby mi wędkę. To był bóbr zapięty za ogon. Hol a raczej wybieranie plecionki było błyskawiczne, na szczęście dla nas obu kotwiczkę wyprostowało!
@krzysiekp.3406
@krzysiekp.3406 8 ай бұрын
Hej Kamil. Filmik ciekawy, proponuje jak Koledzy isc za ciosem i przeplatac pogadanki o rybach , odcinkami o kolejnych zwierzetach z wodnego srodowiska. Foka bałtycka (wplywaja dość daleko w rzeki pomorskie np. w Rege az do Trzebiatowa) oraz kormoran. Co do bobrow, dodam ze znam jednego wedkarza ktorego podczas brodzenia bóbr zaatakowal i dosc powaznie zranił(przez spodniobuty) . Tną na potege takze drzewa iglaste np nad zalewem Sulejowskim oraz cale sady o czym pisalem Pawłowi. Bardzo niebezpieczne oprócz dziur są ścięte małe drzewka i pozostałe po nich zaostrzone kołki kilkunastocentymetrowe, wywrotka na nie może się b.źle skończyć ! I jeszcze jedno: zgoda, spietrzaja wodę ale zwalajac nadbrzezne drzewa zanika cień i odslaniaja koryto na działanie promieni słonecznych ktore podgrzewają i tak wysoka temp wody (szczegolnie na rzeczkach pstragowych) przy obecnych nizowkach i zmianach klimatycznych. Pozdrowka!
@czebaczek1
@czebaczek1 8 ай бұрын
Dla mieszkających w mieście lub z dala od rzek i zbiorników fajny zwierzak dla rolników mający łąki stawy młode posadzone drzewa wielki szkodnik okręcanie drzew siatką pomaga
@fishonwheelsjacekkapusta5001
@fishonwheelsjacekkapusta5001 8 ай бұрын
Szczerze to wasz duet, to najlepszy wędkarsko/przyrodniczy koleżeństwo wędkarski GANG IFORMACYJNY!❤❤❤❤❤❤❤
@wedkowaniewciszy1226
@wedkowaniewciszy1226 8 ай бұрын
Pozdrowienia dla Pana Pawła ....w Polsce kiedyś Bóbr do ogona ssak od ogona ryba a w Ameryce Południowej dla konkwistadorów Kapibara w całości ponoć była ryba😄 i ponoć dopuszczano ją w post jako danie rybne😄a tak swoją drogą bóbr największy gryzoń polski a kapibara świata . Chyba ten ziemnowodny tryb życia był zmyłką albo usprawiedliwieniem 😉
@Arogancki
@Arogancki 8 ай бұрын
poprosze o odcinek o najwiekszych zakałach wsrod ptakow.Mianowicie kormorany. Jest ich teraz plaga : (
@19faust78
@19faust78 8 ай бұрын
totalny mit powielany przez rybakow i miesiarzy. wystarczy ograniczym rybaka, pilnowac by nie stawial siat na zimowiskach/tarliskach, przestrzegac limitow a docelowo zakazac polowu siatami plus no kill drapieznikow przez wedkarzy. i bedzie jak w szwecji. niestety mentalnosc wschodnia jest zbyt silna i wiele lat musi uplynac by na wodach pzw znowu bylo co lowic
@wojciechwasilewski5605
@wojciechwasilewski5605 7 ай бұрын
O tak o kormoranach koniecznie,w mojej okolicy jest ich ponad 4tys.szt jak policzyli ichtiolodzy w Wigierskim Parku Narodowym.
@arabs221
@arabs221 7 ай бұрын
Nie wiem dlaczego ale mam wrażenie że był taki materiał na tym kanale
@piotrpogudz7377
@piotrpogudz7377 7 ай бұрын
Kurcze pisząc ten komentarz mając podobny pomysł nowego odcinka z Pawłem,w Sylwestra w okolicach miasta Brok naliczyłem cztardzieści sztuk tego pasożyta pilskich wód 😢
@henrykminkus4984
@henrykminkus4984 6 ай бұрын
​@@wojciechwasilewski5605w okręgu jelenia Góra porównywalnie wiele masakra!!!!!!!
@scania5849
@scania5849 8 ай бұрын
Najlepszy kanał na YT super tak dalej Kamil
@NadzorArcheologiczny
@NadzorArcheologiczny 8 ай бұрын
Tak w ramach ciekawostki prawa do odłowu bobrów nadawane przez monarchę nazywa się regaliami bobrowymi. Jeśli chodzi o szczątki kopalnie to ma najdziwniejsze z polskich ssaków. W szczególności kości długie. Jak w materiale archeologicznym jest jakaś dziwna kość i nie wiesz co to jest, to znaczy że jet to bóbr 😉
@kamilwalicki
@kamilwalicki 8 ай бұрын
Dzięki za ciekawostkę, bardzo dziękuję! ;)
@Wedkarz_amator
@Wedkarz_amator 6 ай бұрын
Drodzy panowie. Brawo brawo, brawo. Na jeziorach w mojej okolicy te gryzonie narobiły wielu szkód. Zresztą nagrałem o tym film. Chciałbym jeszcze raz pogratulować tematu.
@pawegrabowski5566
@pawegrabowski5566 Ай бұрын
Witam NAJLEPSZY DUET jak zawsze ciekawy temat no i wszechstronna widza ulubionego GOŚCIA POZDRAWIAM NO🇸🇯🇸🇯🇸🇯
@dziadydziady
@dziadydziady 8 ай бұрын
Świetna rozmowa. Ostatnie lata to wysyp. To, że widziałem pluszczącego się jegomościa w ciągu dnia okolicach Czerwińska to nie dziwi. Ale już dwa razy widziałem bobry siedząc na plaży na Żoliborzu obok miejskiej imprezowni. Zupełnie nic nie robiły sobie z obecności ludzi. 20-30 lat temu... nie do pomyślenia raczej.
@dziarski-technikaogrodnicz6461
@dziarski-technikaogrodnicz6461 8 ай бұрын
Pan Paweł to super gość z ogromną wiedzą i pasją do przyrody podobnie jak i szef tego kanału. A to czy ktoś popiera ewolucję czy stwarzanie to bobry mają w nosie albo w zębach raczej. Mogę Was słuchać godzinami tak jak Remika z CF. Pozdrawiam.
@karpiowyswir...234
@karpiowyswir...234 8 ай бұрын
Łapki w górę dla zasięgu i jedziemy 👍👍👍👍👍
@tomekmateusz8047
@tomekmateusz8047 8 ай бұрын
Super odcinek👌.Bobrów jest mnóstwo,mieszkam w Legnicy Dolny Śląsk i bezpośrednio u mnie w mieście i okolicach są praktycznie w każdej rzeczce, nawet najmniejszej. Ja jako wędkarz bardzo je chwalę,bo potrafiły spiętrzyć wodę na płytkiej rzeczce,a jaka później tam ryba była 😁😁😁,no gorszej jest z rolnikami.
@damianborowiec4542
@damianborowiec4542 13 күн бұрын
Świetny Gość! Uwielbiam słuchać mądrych ludzi.
@kamilwalicki
@kamilwalicki 13 күн бұрын
@@damianborowiec4542 Dzięki, bardzo dziękujemy! 🥰💥
@Dziku1983.
@Dziku1983. 8 ай бұрын
W mojej wichurce podążając z wędką zauwarzyłem kilka sztuk wpadając w norę na około przy zbiornikach wodnych i mimo płoszenia ryb przez ich udeżanie ogonem o wodę to miły widok że różnorodne gatunki zwierząt i ptaków wracają. Mówię wracają bo wcześniej ich nie widziałemw mojej okolicy. I te żurawie których dźwięk uspakaja i budzi do życia. Tylko chwytać za lornetkę i w drogę! Pozdrawiam!
@KogutWedkarskiPazur
@KogutWedkarskiPazur 8 ай бұрын
Obecny😊
@kamilwalicki
@kamilwalicki 8 ай бұрын
No ja myślę! 🥰🐓
@KogutWedkarskiPazur
@KogutWedkarskiPazur 8 ай бұрын
@@kamilwalicki nawiązując do filmu kiedyś bober mnie w nocy na odrze tak wystraszył aż podskoczyłem a później odpuściłem miejsce bo bałem się że mnie ugryzie albo go złowię.
@marcins7138
@marcins7138 8 ай бұрын
WSPANIAŁY odcinek! Jak zawsze z Panem Pawłem 😊 Ilość bobrów niedoszacowana oczywiście! Kto biega po pstrągowych rzeczkach i dopływach ten wie ile ich jest. Od kilku lat widuje się je na odcinkach miejskich. Pozdrawiam serdecznie.
@karolwtorek1045
@karolwtorek1045 8 ай бұрын
W Szczecinie dotarły do niemal każdego jeziorka, stawu (o rzekach nie wspominając) w tym i tych wśród zabudowań, jeżdżących tramwajów itp. Jest ich po prostu masa.
@TorstenPL624
@TorstenPL624 8 ай бұрын
Film jak zawsze super. W moim jeziorze mieszka rodzina bobrów która jak mi się wydaje za kilka lat zrobi z tego jeziora bagno. Brzegi są podryte wycinają lilie na potęgę , woda to istne błoto. Woda jest mała i doś płytka do 3,2 m roślinności prawie nie ma za to wszędzie na dnie można trafić gałęzie. Lubię bobry i często spotykam je nad swoją ulubioną rzeką i nie przeszkadza mi ich obecność i działalność nad rzeką ale z jeziora wolał bym żeby zniknęły.
@prochigandon7136
@prochigandon7136 8 ай бұрын
Super odcinek! Jak zawsze niesamowicie ciekawy 💥
@kamilwalicki
@kamilwalicki 8 ай бұрын
Dziękujemy! 😊
@wojtekwojcieszek498
@wojtekwojcieszek498 8 ай бұрын
Mnisi w dawnych czasach... 😂😊. Dziękuję za ciekawe filmy. 🙂
@maciejproscinski5506
@maciejproscinski5506 8 ай бұрын
Dziękuję bardzo za fantastyczne filmy. Mówiąc o "szkodnikach" to sugeruje film o fokach, które sieją spustoszenie w wodach przybrzeżnych ale również wpływają daleko w Wisłę. Kiedyś populacja dochodziła do 150 sztuk a teraz jest ich ponad 300 szt w Zatoce Gdańskiej a nie mają naturalnego wroga. Poza fokami do wyniszczenia rybostanu przyczynia się ENA, która spuszcza solankę do Zatoki a to jest pomysł na jeszcze jeden filmik. Pozdrowienia z Polski Północnej ;-)
@staszekkubiak3358
@staszekkubiak3358 8 ай бұрын
Pozdrawiam. Czy mógłbyś rozwinąć temat solanki? 😊
@MoNiaTubeYou
@MoNiaTubeYou 8 ай бұрын
U mnie bobrów jest ogrom, zdarzało mi się wpaść w dziurę. Fajny, ciekawy film. Może coś o łabędziach?
@juliuszdzieweczynski7815
@juliuszdzieweczynski7815 8 ай бұрын
Bardzo lubię Panów słuchać merytorycznych materiałów !
@leszekbadzinski5755
@leszekbadzinski5755 8 ай бұрын
Witam serdecznie Kamilu i P.Pawle.W tej dziedzinie poruszanego tematu akurat mogę co nie co powiedzieć. Jestem wychowankiem prowincji i wśród tych zwierzątek przebywalem dość czesto.Zwierzaki bardzo pracowite no i trochę robią spustoszenia nad brzegami wód i nie tylko. Potrafią zajść dość głęboko w las i tam robić swoje. Zaprosiłbym Was na tereny Zalewu Koronowskiego i dopiero tam widać co potrafią te futrzaki . Duże obszary wyglądają jakby przeszedł tajfun.Szacunek dla P.Pawla za wiedzę.I tak za dużo napisałem i pozdrawiam Kamilu cały Wasz zespół. No i czekam na nastepne wejście. Pozdrowionka z Francji .
@szyszoonia
@szyszoonia 8 ай бұрын
czekamy na materiał o fokach! z tego co kojarzę pojemność środowiskowa baltyku to 10k sztuk a jest ich aktualnie 30k! U mnie w odcinku Dolnej Wisły na wysokości Tczewa i kilkanaście kilometrów wyżej widać ich bardzo dużo. Sandaczom z zimowisk wyżerają brzuchy pełne ikry i resztę która jest mniej wartościowa niż ikra zostawiają. Ściągają sandacze z gniazd. Przeważnie mają upatrzone zimowiska od lat w tym port w Tczewie gdzie wraz z kormoranami gdy tylko wchodzą ryby zaczyna się rzeź - i to wyjątkowo nie przez wędkarzy, bo jest tam zakaz łowienia, więc mają spokój. Ciekawy temat - szczególnie dla osób z Pomorza. Myślę, że o tym jak ściągają łososie i trocie z wędek też wiesz... z resztą możesz się zapytać kolegi Marka Szymańskiego. Myślę, że dużo powie o fokach. Czekam na materiał! Dzięki za ten film i trzymajcie się panowie. Dziękujemy za każdy wartościowy materiał
@Julo_161
@Julo_161 8 ай бұрын
Foki szarej w Bałtyku mamy 30K, przed II Wojną Światową było tylko tego gatunku około 100k i ryby były. Szwedzi już dawno zauważyli, że brak rok = brak ryb, u nas dalej się uważa, że to one są problemem i największym złem dla wędkarzy. Baza Stacji Morskiej na Ręku, zajmująca się fokami odnotowuje kilkanaście przypadków wypłynięcia fok w górę rzeki, i nie jest to nic, jak tu opisano, na zasadzie masowego oczekiwania fok na wędrujące ryby łososiowate.
@przemysawradecki945
@przemysawradecki945 8 ай бұрын
swietny material o bardzo trudnym i kontrowersyjnym temacie . osobiscie podzielam poglady pana Pawla zarowno o liczebnosci gatunkow expansywnych w naszych wodach , jak i koniecznosci chronienia ich we wlasciwy sposob oraz probach trzymania populacji na nalezytym poziomie. bardzo podobny problem maja nasi sasiedze ze Szwecji z populacja foki szarej ktorej nie kontrolowana populacja przyczynia sie do degradacji srodowiska lecz rowniez do degradacji samego gatunku ktory nie jest wstanie sie wyzywic na danym obszarze, mysle sobie ze to zagadnienie mozna by poruszyc w innym filmie z dr habilitowanym biologiem srodowiskowym Pawlem Ogledzkim. pozdrawiam i z niecierpliwoscia czekam na inne wspolne materialy
@HubertSamp-ek3yt
@HubertSamp-ek3yt 8 ай бұрын
Chyba nie ma odcinka o lipieniu a chętnie bym obejrzał .
@obuty_napiwek2454
@obuty_napiwek2454 8 ай бұрын
Będzie niedługo
@tomaszstolc6510
@tomaszstolc6510 8 ай бұрын
Cześć bardzo fajny ,a za razem edukacyjny odcinek szacun dla p.Pawla . Miałem do czynienia z Bobrami wędrując na Wiśle, a naj częściej w nocy to ich towarzystwo było i myśl.e że jest wręcz oczywiste . Osobiście najbliższe spotkanie się z Bobrem to miałem na główce na zasiedce mietusowej w listopadzie jak to zwierz stwierdził że wyjdzie na brzeg odpocząć przy moich wątkach ok 1 m od moich nóg , wiąz mi ze Garcia pełne całe szczescie że zadzwonił dzwonek na wedce . Pozdrawiam i połamania Tomasz S
@cezar8021
@cezar8021 8 ай бұрын
Mogę dać temat na kolejne habilitację. Sprawa szopów praczy. Na środkowej Wiśle robi się tego zatrzęsienie...
@michar7956
@michar7956 8 ай бұрын
Moglibyście jeszcze Panowie z biologicznego punktu pociągnąć temat zębów, czemu one im ciągle rosną 😮 fantastyczny klimat znad wody. Takie filmy ogląda się 100x lepiej jak z domowego zacisza. Pozdrawiam i dziękuję za kolejny świetny materiał.
@karolkowal9263
@karolkowal9263 2 ай бұрын
Bardzo cenie Pana Pawła!
@lukaszstryczynski3464
@lukaszstryczynski3464 8 ай бұрын
Kozacka wiedza tej dwójki👌
@MarthaRww80
@MarthaRww80 8 ай бұрын
Przypomniał mi się film - Bóbr powrót hydro architekta.To najlepszy architekt, bo z intuicją😁Ciekawy Wasz film. Pozdrawiam Chłopaku😉
@marekjagodzinski9213
@marekjagodzinski9213 8 ай бұрын
Super jak zawsze a teraz o diabelskim rodzie kormoranim . Pozdrawiam Panów
@japsonjapson3500
@japsonjapson3500 8 ай бұрын
Od początku do końca,super materiał.Jak zawsze na tym kanale.Pozdrawiam .
@MG-xn7zd
@MG-xn7zd 8 ай бұрын
Ciekawostka: w tym roku odbyła się spora akcja zadomowienia 7 bobrów nad największym jeziorem w UK a mianowicie Loch Lomond w Szkocji, wczoraj rano wypuszczono kolejne dwa. Pozdrawiam 👍🏼
@paweoglecki8814
@paweoglecki8814 7 ай бұрын
Widać jeszcze nie wiedzą co to znaczy mieć bobry nad jeziorami...😅
@krzysztofszczepanski2267
@krzysztofszczepanski2267 7 ай бұрын
Dzisiaj nadganiam odciki i ogladam jeszcze raz.
@kamilwalicki
@kamilwalicki 7 ай бұрын
Dzięki Krzychu, już wiem skąd ten skok wyswietleń 🥰❤️
@markezmark5500
@markezmark5500 8 ай бұрын
Kamil. Teraz odcinek o Wydrach 😁 Nie nie tych na dwóch nogach 😂
@mateuszukaszuk5024
@mateuszukaszuk5024 8 ай бұрын
Jak zwykle merytorycznie świetny odcinek. Ale ten podkład dźwiękowy... szukałem w domu co mi tu tak "pitoli" na pianinku za przeproszeniem :P Lubię bez, ewentualnie coś weselszego i nie tak kującego w ucho.
@OlaOla-xe2fb
@OlaOla-xe2fb 5 ай бұрын
Obserwowałam bobry przez lata, na początku ścinanie dużych drzew wydawało mi się marnotrawstwem, lecz po kilku latach, okazało się że to był plan wieloletni , umożliwiły dostęp światła słonecznego do podłoża, nagle zaczęły w tym miejscu rosnąć krzewy różnych gatunków, które smakują bobrom, oprócz tego znecily do pożywienia inne gatunki, przychodzą łosie, są piżmaki, pojawiły się wydry . Bóbr to wielki inżynier , jego pechem jest to że jest mu ciasno , wszędzie są ludzie.
@BRabit77
@BRabit77 8 ай бұрын
Świetny odcinek ! Boborów już od lat jest zdecydowanie za dużo, pamietam jak około 10 lat temu w moim rodzinnym mieście był przypadek jak bobry wywróciły 25 metrowa topole na linie energetyczną w centrum miasta. Niedość, że pozbawiły połowe miasta prądu na pół dnia to jeszcze zerwana linia zabiła sporą ilość ryb w rzece.
@zigajelar2423
@zigajelar2423 8 ай бұрын
Super!!!!! Pana Pawłą to nawet moja żona lubi słuchać. Panowie brakowało mi informacji o naturalnych wrogach bobrów, kiedyś widziałem film jak wilk polował na bobra, może bobrów jest sporo bo łańcuch pokarmowy został zachwiany, bóbr na lądzie wydaje się prosty do upolowania, nie wiem może rysie, wilki, dzikie psy, lisy ale pewnie tych też nie ma
@piotrkolodziej558
@piotrkolodziej558 8 ай бұрын
Dzięki wielkie za ten materiał. Pozdrawiam
@vander90msc
@vander90msc 8 ай бұрын
Bardzo ciekawy film z terenu dużo lepszy niż w warunkach pokojowych. Odcinek o wydrach poproszę, w okolicy można spotkać wydry w ujściu Jeziorki mając trochę szczęścia.
@dariuszkraj7005
@dariuszkraj7005 8 ай бұрын
Jak zawsze Super !!!!!!
@andrzejgrynda7220
@andrzejgrynda7220 8 ай бұрын
Witam serdecznie. Jak zwykle konkret odcineczek. Kamil i Paweł zgrany duecik aż chce się oglądać. Pozdrowionka!!! 👍👍👍
@tomaszborowiak5117
@tomaszborowiak5117 8 ай бұрын
w tym roku widziałem co bobry robią z uprawami kukurydzy. Mega wydajne kombajny :)
@poamania5469
@poamania5469 7 ай бұрын
Jak zwykle klasa Pany klasa !
@adamka7379
@adamka7379 8 ай бұрын
Pana Pawła to można słuchać godzinami. 😊 Takie pytanie czy Pan Pawel poruszył by takie gatunki jak borsuk lis czy jenot itd.. ??? Chodzaca encyklopedia i kazdy zjadacz chleba to wie i rozumie 😊 Duzo zdrowia i checi do dagrywania materiałów 💪💪🤚Pozdrawiam Was Panowie 🤚Pamietajcie ze robicie wielka robote !!!!!
@nikk2417
@nikk2417 8 ай бұрын
Super odcinek- Dziękuję ❤❤. ❤❤❤
@sasetkaa1
@sasetkaa1 8 ай бұрын
Bardzo fajny materiał!
@konrad7759
@konrad7759 8 ай бұрын
Świetny materiał Panie Kamilu. Czekam na więcej.
@pawetokarz1623
@pawetokarz1623 8 ай бұрын
Jak zwykle super materiał 👍
@aszkaaszka698
@aszkaaszka698 8 ай бұрын
Dzieki za kolejny ciekawy odcinek 👍U mnie nad wodami Bobry są wszedzie, spotykałem je wielokrotnie nad różnymi wodami, Niestety coraz częsciej spotykam też wydry i jest ich coraz wiecej,,,Czekam na odcinek o małżach i ich wpływie na środowisko wodne, skąd sie biorą w zbiornikach w których ich wczesniej nie było, jak są ekspansywne i w jakiej mierze decydują o diecie ryb , u mnie w zbiorniku zaporowym kiedys były szczeżuje, teraz wyparły je racicznice...Dla mnie bardzo ciekawy temat środowiskowy okołowędkarski, Pozdrawiam serdecznie
@marcinkurnyta599
@marcinkurnyta599 8 ай бұрын
Super odcinek!
@marcinc3194
@marcinc3194 8 ай бұрын
Ja znalazłem norę bobrową ... kostka skręcona, pół sezonu przepadło... pozdrawiam wszystkich poszkodowanych :)
@marcino.399
@marcino.399 8 ай бұрын
Świetny materiał 👍👍👍
@jarosoawzysk5988
@jarosoawzysk5988 8 ай бұрын
😊Super wiedza miło się was ogląda
@paweswiderski5796
@paweswiderski5796 8 ай бұрын
Bobry zmora wód na Śląsku... W krainie Górnej Odry i Wisły mają raj. Są też tego uroki, bo sam znam dzikie, tajne jeziorko głęboko w lesie , gdzie jest trochę ładnego szczupaka i okonia.
@rafatyblewski4805
@rafatyblewski4805 8 ай бұрын
Kolejny świetny odcinek. Pozdrawiam!
@deltoro3388
@deltoro3388 8 ай бұрын
CIekawy material. Dobra robota Panowie!
@jarosawrumier89
@jarosawrumier89 8 ай бұрын
Super jak zawsze 👍
@KonradZaucki-vc5fb
@KonradZaucki-vc5fb 8 ай бұрын
Po pracy pierwszy film oglądamy💪💪💪
@jacekbetlej5314
@jacekbetlej5314 7 ай бұрын
Zacny materiał!!!!
@NIKT.G
@NIKT.G 8 ай бұрын
Film świetny jak zawsze. Dzięki Panowie za te informacje.
@patrykk5936
@patrykk5936 8 ай бұрын
Super odcinek tez jestem za tym ze za dozo bobrow w pl wszystkie drzewa są ścinane na gornym odcinku narwi jak i biebrzy. Kiedys bylem z kolegą na rybach i wpadł do dziury bobra na grzbiet mu ale wyskoczyl odrazu bobr uciekl z dziury jak i kolega 😂
@rafal8777
@rafal8777 8 ай бұрын
Siemanko Panowie😀Kolejny wspanialy filmik.Bylem w tym pięknym miejscu wczoraj i żadnego boberka nie widziałem 😀 Pozdrawiam serdecznie
@Julo_161
@Julo_161 8 ай бұрын
Super materiał, dzięki Panowie. Jedna uwaga, Bolko świdnicki, czyli Bolko II Mały, to wiek XIV, a bobrowniczych to już Bolesław I Chrobry, w początkach XI wieku, powoływał.
@paweoglecki8814
@paweoglecki8814 8 ай бұрын
A inaczej powiedziałem?! No to przepraszam, absolutna racja!!!
@mdziubecki
@mdziubecki 5 ай бұрын
Odsłuchałem z opóźnieniem, ale (jak zwykle) bardzo ciekawa rozmowa. Na Wiśle bobrów widać bardzo dużo. Trzeba uważać, gdzie człowiek namiot rozstawia, w czasie nocki na wyspie. Można się zdziwić, jak się okaże, że jesteśmy rozbici 2 metry od bobrzej autostrady. Ciężko potem spać, bo ciche, to one nie są ;)
@kamilwalicki
@kamilwalicki 5 ай бұрын
Oj to prawda, mam za sobą wiele nieprzespanych nocy nad Wisłą właśnie przez bobry 🤷‍♂️🤣 Zwłaszcza wtedy, gdy próbują udawać żerujące na powierzchni sumy 🤣
@michalmatula976
@michalmatula976 8 ай бұрын
taka anegdotka, kumpel podsadził wiosłem, piszczącego, topiącego się ''szczeniaczka'', podczas spływu kajakiem, gdy była mała powódź, gdy wracał po kilku godzinach mały piszczał, widocznie woda zniszczyła mu dom.Wziął małego, okazał się małą, dzwonił po ogrodach zoologicznych, fundacjach itp, nikt nie chciał bobra, to gryzoń są bardzo trudne w hodowli, jak gryzonie choroby je dziesiątkują, ale mnożą się, więc trzymał w domu, opieka weterynaryjna, co weterynarz był w szoku, nienawidziła wychodzić zimą z domu, wysikała się i szybko do domu, zjadła mu drzwi, że musiał blachą obić, uwielbiała kąpiele w wannie, pocieszne stworzonko, ale tak jak specjaliści mówili, że przeżyje kilka miesięcy, żyła ze 3 lata. zapomniałem dodać, że lubiła by ją trzymać a to już waży, nad sedesem byle zimą nie wychodzić na mróz, wyjadała kocią karmę, i polubiła literaturę.
@KwaQ...
@KwaQ... 7 ай бұрын
To fakt, nie raz na wieczorowym była garderoba do zmiany 😂 po strzale z ogona. Chodź w tej kwestii barzant wylatujący z pod nóg jest zdecydowanie lepszy :-)😊. Mega wiedza !!! Pozdro
@kamilwalicki
@kamilwalicki 7 ай бұрын
Oooo to fakt, bażant też potrafi zapewnić zawał serducha 🤣
@kuba5986
@kuba5986 8 ай бұрын
świetny merytoryczny materiał , fajnie ze nagrywany na świeżym powietrzu ,czekam na więcej takich materiałów , Pozdrawiam
@marcinstanik5247
@marcinstanik5247 8 ай бұрын
Mega mega materiał panowie.nie musi być wcale o rybach żeby był super materiał do oglądania
@1989skinek
@1989skinek 8 ай бұрын
Na Bugu kiedyś chlapnięcie w oddali dawało sygnał o boleniu, teraz 99% tych rozpalających walnięć to bobry. Zwierzęta jak wszystkie - potrzebne w danym środowisku w pewnej ilości. Niestety w środowisku o zachwianej równowadze, w znacznej mierze dziś zależnej od człowieka ich populacja wymknęła się spod "kontroli". Film jak zawsze ciekawy 😎 natomiast poruszyłbym jeszcze kwestię drapieżników, które są w stanie owe bobry opanować. Nie ma ich wiele, a jeszcze aby bóbr trafił na chętnego drapieżnika to już musiałby mieć wybitego pecha.
@karpiowyswir...234
@karpiowyswir...234 8 ай бұрын
Panie Kamilu prosimy o materiał o wydrach,bo chyba nie bylo? Albo juz nie pamiętam
@jakub623
@jakub623 8 ай бұрын
Kamil + Paweł =duża wiedza
@damianzda4036
@damianzda4036 8 ай бұрын
A jak wygląda relacja/symbioza ( o ile jest taka?) bobrów z rybami? Bobrowe żeremia wydają się idealnymi kryjówkami dla ryb
@paweoglecki8814
@paweoglecki8814 7 ай бұрын
Super ciekawe pytanie! Pogrzebię w literaturze fachowej i spróbuję odpowiedzieć. 🙂
@zotymiszczu4655
@zotymiszczu4655 8 ай бұрын
Rozwijajcie kanał, niezły podcast.
@kamilwalicki
@kamilwalicki 8 ай бұрын
Dziękujemy, staramy się nie przynudzać ;)
@kamilfala6871
@kamilfala6871 7 ай бұрын
Witam... Jak zwykle super odcinek🎉 to następny o ptakach takich wiecie wodnych typu kaczka czapla i inne żyjące w środowiskach wodnych. Z góry dzięki! ❤
@Krzyczulec
@Krzyczulec 8 ай бұрын
Co do muzyki, jak dla mnie wprowadza w klimat. Dla mnie jest ok.Pozdro.
@dNLq
@dNLq 7 ай бұрын
Hejka, super odcineczek i ogolnie moral taki z tego ze z bobrami jak z ludzmi, tez ich za duzo haha
@hektorspin3353
@hektorspin3353 8 ай бұрын
Świetny odcinek, jak zwykle z poszanowaniem Natury, a bez owijania i koloryzowane "boberków". W głowie siedzi mi ustawienie fotopułapki tak, by uchwycić polowanie wilka na bobra...
@marekniznikowski2753
@marekniznikowski2753 7 ай бұрын
Panowie ! Ten odcinek jest porażający wiedzą ! Czy wasza znajomość zagadnienia nie powinna dotrzeć do tzw obrońców przyrody żeby im przewietrzyła mózgi ? Czekam na następne tematy z niecierpliwością ! Życzę zdrówka ! Marek 10:59
@jackobbor4l841
@jackobbor4l841 8 ай бұрын
Zdecydowanie najlepsza seria na yt. Pana Pawła można słuchać bez przerwy. A tak jak już ktoś pisał tutaj może cos teraz na temat kormoranów usłyszymy od was Pozdrawiam.
@memowynekromanta2015
@memowynekromanta2015 8 ай бұрын
Komentarz dla zasięgu
@MsRiico
@MsRiico 8 ай бұрын
No to teraz czekam na odcinek o wydrze i norce amerykańskiej :)
@tomwie8662
@tomwie8662 8 ай бұрын
Tak osobiście mialem spotkanie pierwszego stopnia z bobrem jak stałem z wędką nad rzeką , między nogami mi się przecisnął z impetem. Wyobrazacie sobie moją reakcję jak zobaczylem go już przed Sobą wskakującego do wody. A bobry wychodzą stadem 5-6szt. W parku miejskim 1m od sciezki rowerowej. Dokarmiają je tam ściętymi młodymi pędami wierzby jak przycinka latem miejskiej roślinności.
@michals.4347
@michals.4347 7 ай бұрын
Odcinek jak zawsze złoto. A co do bobrów: mieszkam w opolskim i mam wrażenie że te 300k jest tylko tu. I tak ja uważam że jest ich za dużo. Każdy "ciarek" w lesie, każda rzeczka. Wszędzie są. Wszędzie tamy. Rzeczki gdzie pstragi wchodziły na tatlo są metrowe tamy. Podkopane brzegi, drogi. Zniszczone 100letnie dęby. Itd
@podpowiesz4159
@podpowiesz4159 8 ай бұрын
A może z okazji WOŚP na licytację charytatywną wspólne wędkowanie z Panem Pawłem i Panem Kamilem? :) Daje 1000 po raz pierwszy 😊🖐️
@paweoglecki8814
@paweoglecki8814 7 ай бұрын
Zjawię się zawsze i wszędzie w takiej intencji!!!
@DamianS3
@DamianS3 8 ай бұрын
Witaj Pawle Witaj Kamilu 😁
@dawidcheba2202
@dawidcheba2202 7 ай бұрын
Bobry bardzo ładne stworzenia w mojej okolicy na jeziorach stawach bagnach rzekach troche ich jest nawet miałem okazje bliskiego spotkania podczas pstrągowania 😊
@marekj7069
@marekj7069 8 ай бұрын
Mimo sympati do zwierzątek jest konflikt między bobrami a wędkarzami. Troć wędrowna nie ma u nas super warunków do tarła w rzekach pomorskich a bobry niestety przez budowanie tam i zwalniannie przepływu wody , co za tym idzie zamulania koryt , prxyczyniają się do zmiejszenia ilości miejsc tarłowych.
GROŹNY GATUNEK - czebaczek amurski / odc. 135
22:27
Kamil Łysy Wąż Walicki
Рет қаралды 60 М.
NAJBRZYDSZA RYBA naszych wód(?) / odc. 85
20:04
Kamil Łysy Wąż Walicki
Рет қаралды 46 М.
Useful gadget for styling hair 🤩💖 #gadgets #hairstyle
00:20
FLIP FLOP Hacks
Рет қаралды 11 МЛН
CHOCKY MILK.. 🤣 #shorts
00:20
Savage Vlogs
Рет қаралды 19 МЛН
ПОМОГЛА НАЗЫВАЕТСЯ😂
00:20
Chapitosiki
Рет қаралды 4,2 МЛН
Jak wyglądała Wisła 100 lat temu? / odc. 52
35:21
Kamil Łysy Wąż Walicki
Рет қаралды 234 М.
...czyli WSZYSTKO o LESZCZACH - czy wyżerają IKRĘ? / odc.164
33:05
Kamil Łysy Wąż Walicki
Рет қаралды 31 М.
Odpowiadamy na Wasze pytania + konkurs - cz. 1 / odc. 60
36:48
Kamil Łysy Wąż Walicki
Рет қаралды 46 М.
RYBY OSZALAŁY i WSPOMNIENIA KŁUSOWNIKA / odc. 160
38:01
Kamil Łysy Wąż Walicki
Рет қаралды 44 М.
Głowacica, królowa Podhala / pytania i odpowiedzi / odc. 59
19:33
Kamil Łysy Wąż Walicki
Рет қаралды 53 М.
Wszystko o PSTRĄGACH cz.1 / odc.27
20:38
Kamil Łysy Wąż Walicki
Рет қаралды 74 М.
Czy gatunki ryb mogą się krzyżować? / odc. 74
15:32
Kamil Łysy Wąż Walicki
Рет қаралды 42 М.
ZIMOWISKA RYB - jak i gdzie zimują ryby? / odc. 108
27:48
Kamil Łysy Wąż Walicki
Рет қаралды 36 М.
Kaszą po ryju - średniowieczne miasto.  Historia Bez Cenzury
14:29
Historia bez cenzury
Рет қаралды 1,1 МЛН
Smaczne rzygi - historia medycyny. Historia Bez Cenzury
16:57
Historia bez cenzury
Рет қаралды 494 М.