Czy programista baz danych potrzebuje studiów? Ja bym zrobił tak..

  Рет қаралды 4,778

nieinformatyk

nieinformatyk

Күн бұрын

🎁 ODBIERZ PREZENT - promo.plsql.pl/
✅Czy programista potrzebuje studiów? Czy programista bez studiów ma szansę na pracę? To często pytania, jakie stawiamy przed sobą na początku drogi do IT. Dziś podzielę się z Tobą moimi wskazówkami odnośnie drogi jaką powinieneś wybrać. Nie zdecyduję za Ciebie, ale doradzę najlepiej jak umiem. Poznasz tą trochę mojej historii i dowiesz się jak mi udało się przebranżowić🙂 Zapraszam do oglądania.
== 👌 Polecam obejrzeć:==
1. Jak zacząć naukę programowania baz danych w 2021 roku? • Jak zacząć naukę progr...
2. Hurtownia danych - co to jest i jak działa? • Hurtownia danych - co ...
== ⏱️ Plan odcinka:==
00:00 start
00:26 wprowadzenie do odcinka
02:27 wybór: studia
04:55 wybór: nauka własna
08:18 jaki język programowania/obszar IT wybrać?
#bazodanowiec
== 👨‍💻 Poznaj mniej lepiej:==
* Moja strona: www.nieinformatyk.pl/
* Kod z odcinka: www.nieinformatyk.pl/pliki
* Facebook: / nieinformatyk
* Linkedin: / darekbutkiewicz
* Instagram: / nieinformatyk
* Twitter: / nieinformatyk
Zasubskrybuj mój kanał: kzfaq.info...
🏁 Witaj na moim kanale :)
Jestem programistą baz danych Oracle oraz developerem hurtownii danych (ETL). W tym miejscu dzielę się z oglądającymi wiedzą dotyczącą relacyjnych baz danych, praktycznych technik pisania SQL oraz optymalizacji kodu PL/SQL. Jeśli chcesz zdobyć praktyczną i rzetelną więdzę o bazach danych to trafiłeś na właściwe miejsce.
🚨 Więcej informacji o bazach danych znajdziesz zupełnie ZA DARMO na www.nieinformatyk.pl i nieinformatyk.pl/strona/plsql...
📧 Masz pytanie, prośbę, sugestię? Pisz śmiało na kontakt@nieinformatyk.pl

Пікірлер: 70
@ArkadiuszManko
@ArkadiuszManko 3 жыл бұрын
Super film Darek! :D. Ogólnie kolejna propozycja ode mnie... a mianowicie pomysł dotyczący podcastów o programowaniu/bazach danych (teoria/ciekawostki), przykładowo na spotify gdzie moznaby odpalić podcast i zrobić sobie trening na siłowni :D , same plusy
@nieinformatyk
@nieinformatyk 3 жыл бұрын
myślałem o podcascie i sam szukałem, bo brakuje mi czegoś takiego na polskim rynku :) prędzej czy później pójdę w tym kierunku, ale w pierwszej kolejności zajmę się chyba blogowaniem
@michak.7781
@michak.7781 3 жыл бұрын
Świetny film. Ja od niedawna uczę się htmla, css i JS. Jestem bardzo zmotywowany i "podjarany" decyzją o zaczęciu nauki. Wcześniej próbowałem również SQL i pythona, ale nie sprawiały mi takiej przyjemności. Nasza historia jest bardzo podobna ;)!
@nieinformatyk
@nieinformatyk 3 жыл бұрын
Super :) Ja też pierwszą styczność z informatyka zacząłem od tych 3 technologii. Potem drogi się rozeszły.
@marnow88
@marnow88 3 жыл бұрын
"Jak nie powiem co w przeręblu" 😂 dobry odcinek! 👌🏻
@nieinformatyk
@nieinformatyk 3 жыл бұрын
dzięki :) wbrew pozorom to nie łatwa decyzja co wybrać, bo na początku nauki wydaje się być mega wiążaca
@marnow88
@marnow88 3 жыл бұрын
@@nieinformatyk czy uważasz, że jeśli ktoś pracuje już w zawodzie i ma tytuł inżyniera, to warto robić jeszcze magistra, czy to zależy?
@nieinformatyk
@nieinformatyk 3 жыл бұрын
@@marnow88 wszystko zawsze zależy :) ja bym zdecydował co chcę robić, potem dowiedział się czego potrzebuje(koncepty, narzędzia, technologie) a potem zdecydował uwzględniając czas, pieniądze, motywację, dostępne materiały. Nie podam przepisu na sukces, bo sam go nie mam :)
@WojennyMlotek
@WojennyMlotek 3 жыл бұрын
@@nieinformatyk Nie ukrywajmy, przyznajmy to szczerze, że bazy danych nie są "najseksowniejszą" specjalizacją w IT większą satysfakcje daje programowanie aplikacji gdzie można zobaczyć efekt wizualny swojej pracy, stworzony interface, ładną animacje etc., ale ludzi którzy chcą się zajmować tą działką jest dużo więcej niż ludzi, którzy chcą zajmować się programowaniem baz danych tak więc i konkurencja w tej dziedzinie jest dużo większa.
@nieinformatyk
@nieinformatyk 3 жыл бұрын
@@WojennyMlotek To czy coś jest atrakcyjne to kwestia indywidualna i nie mi to oceniać. Dla mnie efekt wizualny oprogramowania nie ma znaczenia - liczy się to czy dowiozłem wartość biznesową. Musimy podpisać protokół niezgodności :) To nie liczba kandydatów do pracy decyduje o tym ile ofert na rynku się pojawi. Tu działa prawo popytu i podaży. Większa liczba chętnych do pracy jako, np. frontendowiec(popyt) wcale nie musi oznaczać większej konkurencji, bo ofert pracy(podaż) może być jeszcze więcej :)
@rekinek8
@rekinek8 3 жыл бұрын
Dzięki za ten film Darek. Czy zrobisz film o obecnym rynku pracy w branży IT ? Wiadomo, że rynek pracy teraz a w 2015 to zupełnie co innego. Pracy dla początkujących bez doświadczenia bardzo mało, a na każdą ofertę >100 aplikacji. Ja od października tamtego roku mocno zacząłem interesować się światem danych, najpierw zacząłem od nauki SQL'a, bardzo zaciekawaiło mnie BI i analiza danych, od grudnia uczę się głównie w tej dziedzienie (modelowanie danych, DAX, proste skrypty w R). BI wydaje mi się dobrą furtką aby znaleźć pierwszą pracę w tej dziedzinie, aby móc dalej rozwijać się w kierunku analizy danych. Mimo, że mam już porobione swoje projekty w PowerBI, to efekt jest taki, że nie dostałem póki co odpowiedzi na ani jedno moje CV :)
@nieinformatyk
@nieinformatyk 3 жыл бұрын
Nie wiem czy widziałeś, ale tutaj mówiłem o tym w jakim kierunku warto aktualnie podążać a obszarze baz danych: kzfaq.info/get/bejne/fL2qqdl40LCpYp8.html Twoje obszary nauki to dobry krok :) Co do rynku to właśnie rozmawiałem dziś z rekruterką IT prawie godzinę. Pracy jest masa, potrzeby również, a firmy nawet w pandemii się rozrastają. Problem jest tylko taki, że każda firma nie ma dziś czasu przyuczać ludzi do zawodu, chcą zapłacić za wykonaną robotę. Z kolei firmy IT zatrudniający programistów nie chcą ryzykować reputacji i $ na kogoś kto może się nie sprawdzić. To co mogę polecić to próbuj na Linked-in szukać pracy. Jak wyślesz ofertę a nie otrzymasz odpowiedzi to możesz spytać rekrutera o status Twojej kandydatury lub ewentualnie dowiedzieć się o przyczynach jej odrzucenia. Ponad rok temu nagrałem kilka odcinków na temat przygotowań do rekrutacji. Obejrzyj kilka kolejnych nagrań tej playlisty: kzfaq.info/get/bejne/juBde5CS27fVl4U.html
@szymskiPL
@szymskiPL 3 жыл бұрын
Czyżbym widział fotel Ioo 2? Mamy takie w pracy :P
@nieinformatyk
@nieinformatyk 3 жыл бұрын
zgadza się, to ten fotel :) bogata ta Twoja firma..
@Treyki
@Treyki 3 жыл бұрын
Chcialem Ci podziękować za to co robisz :) dzieki Tobie zainteresowalem sie sql i zaczalem wykorzystywac go w pracy u mega mnie to wciagnelo :) zakladam ze nie ma ustalonych standardow ale zastanawiam sie co okresla poziom zaawansowania w sql? na kursach czy zadaniach sa podzialy easy medium hard... czy one sa w jakikolwiek sposob reprezentatywne? warto bylo by znac hakis punkt odniesienia albo cel, co musialbym umiec aby moc powiedziec ze znam w zaawansowanym stopni sql :D bylbym wdzieczny za odpowidz a odcinek na ten temat przywitalbym z povalowaniem reki :D pozdro!
@nieinformatyk
@nieinformatyk 3 жыл бұрын
Dzięki za pozytywny feedback :) Kilka razy w życiu przekonanie na ten temat mi się zmieniło. Raz myślałem, że wiem już wszystko. Potem przyszedł moment opamiętania, że de facto to nie wiem nic poza podstawami. Potem wydawało mi się, że wiem trochę więcej niż przeciętny Kowalski, ale dalej za mało... Z perspektywy czasu uważam, że podejście pragmatyczne jest najlepsze. Zdefiniuj sobie cel, po co się uczysz i staraj się go osiągnąć. Wtedy sztywne ramy: początkujący, średni, wysoki przestaną mieć dla Ciebie znaczenie. Autor każdego kursu ma inne doświadczenia i te poziomy wtajemniczenia nie mówią właściwie nic.
@Treyki
@Treyki 3 жыл бұрын
@@nieinformatyk dzięki za odpowiedź :) zdaje sobie sprawę że to wszystko zależy ale np. przy pisaniu CV czy ubieganiu się o pracę musisz być w stanie w jakiś sposób określić swoje umiejętności czy to jest jęz angielski, obsługa excela czy własnie SQL. Właśnie mam problem z zdefiniowaniem celu. chciałbym się dalej rozwijać ale nie wiem czego powinienem się uczyć. Aktualnie w pracy wykonuje same zapytania, zazwyczaj musze połączyć 3 i więcej tabel z różnymi agregacjami najczęściej używam (CTE, window function pratition by itp. Teraz zabrałem sie za pivoty jednak trochę błądzę we mgle :/
@nieinformatyk
@nieinformatyk 3 жыл бұрын
@@Treyki To podaj poziom taki, jaki uważasz czysto subiektywnie. Konkretne umiejętności i tak przetestują na rozmowie :) Co do celu: 1. Wybierz ścieżkę dla siebie: kzfaq.info/get/bejne/fL2qqdl40LCpYp8.html 2. Zaplanuj edukację wszystkich technologii i narzędzi. 3. Odezwij się za 4 lata, gdy wszystkiego się nauczysz :)
@laspalmas2882
@laspalmas2882 3 жыл бұрын
Bardzo fajny odcinek. Mam bardzo podobną ścieżkę jak Ty. Podstawa aby znaleźć takiego pracodawcę.
@nieinformatyk
@nieinformatyk 3 жыл бұрын
Super, jest nas więcej :)
@MsMalcolmX
@MsMalcolmX 3 жыл бұрын
Ja bym powiedział po sobie że ucz się tego języka którego obecnie potrzebujesz bo jeden język to za mało. Zgadzam się z tym co powiedziałeś choć co do studiów to nie słyszałem żeby ktoś się czegoś tam nauczył, chyba że sam na egzamin ;) Ps. Kolejny dobry odcinek ;)
@nieinformatyk
@nieinformatyk 3 жыл бұрын
Z tą liczbą języków programowania to chyba zależy od tego co się robi. Pewnie znajdą się wąskie nisze, gdzie specjalista wyłącznie do jednej technologii sobie radzi, np. COBOL :)
@WojennyMlotek
@WojennyMlotek 3 жыл бұрын
@@nieinformatyk hehehehe, ja przez jakiś czas pracowałem jako programista VBA (Visual Basic for Application) tak więc nawet na to jest jakaś tam niewielka nisza na ryneczku pracy w IT :)
@nieinformatyk
@nieinformatyk 3 жыл бұрын
@@WojennyMlotek ooo.. dlaczego zrezygnowałeś z pracy w tym charakterze? :D
@WojennyMlotek
@WojennyMlotek 3 жыл бұрын
@@nieinformatyk Z powodu pieniędzy. Kiepsko płacili na tle pozostałych specjalizacji IT a ja pracuję głównie dla pieniędzy chociaż w Visual Basic-u programowało mi się fajnie.
@nieinformatyk
@nieinformatyk 3 жыл бұрын
@@WojennyMlotek Rozumiem. Trzymam kciuki za rozwój kariery w interesującym Cię kierunku :)
@muchachaviaja
@muchachaviaja 3 жыл бұрын
Podjęłam w tym roku decyzję, by zacząć uczyć się IT. Mam skończony licencjat z ekonomii i mba, na studiach miałam bardzo dużo matematyki, statystki, logiki etc, ale skończyłam je ponad 10 lat temu, więc w głowie pozostały tylko bardzo ogólne koncepty, nic konkretnego. Naukę zaczynam od SQL, zobaczymy czy to dla mnie. Trafiłam tu bo szukam konkretów. Dzięki za filmik!
@nieinformatyk
@nieinformatyk 3 жыл бұрын
Trzymam kciuki i życzę wytrwałości w postanowieniu :)
@mariusztuziak3182
@mariusztuziak3182 Жыл бұрын
I jak poszło?
@arnaVck
@arnaVck 4 ай бұрын
Dzięki! No dobra. A co, jak w ogłoszeniu napisane jest (i to ba! Na pierwszym miejscu), że wymaganie: ukończone studia? I tak aplikować?!
@nieinformatyk
@nieinformatyk 4 ай бұрын
Ja dostałem pierwszą pracę, gdzie w ogłoszeniu było tak napisane, a kryterium oczywiście nie spełniałem :) Część firm może podchodzić do tego bardziej radykalnie, ale co Ci szkodzi spróbować. Co najwyżej ktoś Ci zarzuci, że nie umiesz czytać ze zrozumieniem, ale ja miałem to gdzieś :)
@MMmk1
@MMmk1 3 жыл бұрын
Mam nadzieję, że za kilkanaście lat takie filmiki nie będą potrzebne, bo odpowiedź będzie oczywista. Jakbym miał znowu iść na studia, to bym nie poszedł. Podzielam twój pogląd na sprawę ;)
@nieinformatyk
@nieinformatyk 3 жыл бұрын
Świat edukacji wydaje się zmierzać w kierunku dedykowanych szkoleń i konsultacji :) Tak jest znacznie efektywniej. Uczą się Ci co chcą i tego co aktualnie potrzebują. Moim zdaniem w dalekiej przyszłości nauka stacjonarna pozostanie wyłącznie w edukacji wczesno-szkolnej - by dzieci nauczyły się żyć z innymi i budować relacje. Studia państwowe trochę nie nadążają za światem.
@nieinformatyk
@nieinformatyk 2 жыл бұрын
@@robertnyc357 być może, nie mówię, że to reguła
@OlaDuda
@OlaDuda 3 жыл бұрын
Też uważam, że gadanie w stylu, że to MUSI być hobby nie u wszystkich się sprawdza. Miałam dokładnie tak samo jak Ty, dopiero z czasem to polubiłam no bo... ja nie wiem jak polubić coś od samego początku kiedy jeszcze nie wiesz z czym masz do czynienia i wywala masę błędów, których jeszcze nie umiesz rozwiązywać. Co do studiów - fakt dają obszerną wiedzę, ale jednocześnie wszystkiego po trochu. Nic się nie umie porządnie. Głównie co wyniosłam na razie ze studiów to wiedza czego na pewno nie chcę robić w życiu xD
@nieinformatyk
@nieinformatyk 3 жыл бұрын
Ludzie często tak mówią, bo mogą się pochwalić, że praca to ich hobby a nie wyłącznie zarobek :) A w IT jak w piłce nożnej - nie musisz jej kochać by być profesjonalnym piłkarzem. Choć hobby mega ułatwia wejście na wysoki poziom. Czyli studia Ci się na coś przydały. To też ważne by wiedzieć, czego nie próbować :)
@OlaDuda
@OlaDuda 3 жыл бұрын
@@nieinformatyk Jeśli programowanie to hobby to fakt - to jest lżejsze, bo nie przeszkadza siedzenie nad dokumentacjami godzinami, żeby rozwiązać jakiś problem. Znam takich ludzi o dziwo ;) Odnośnie studiów jest też ten problem, że edukacja na studiach nie nadąża totalnie za nowymi technologiami. W każdym semestrze trafi mi się kilka przedmiotów, które odnoszę wrażenie są tylko po to, żeby zapchać jakąś lukę w syllabusie. Przez co robi się masę bezsensownych i nieprzydatnych rzeczy, w efekcie czego jeszcze można się mocno zniechęcić do programowania. Tak jak wspomniałeś - fajnie jest mieć z jednej strony ogólną wiedzę, ale jak idziesz na web developera to nie musisz się znać na programowaniu równoległym w C. Niby jesteś kilka lat na studiach, a idziesz do pracy i jesteś totalnie zielony....
@gieborywar
@gieborywar 2 жыл бұрын
A jak sytuacja ze studiami podyplomowymi? Ma ktoś jakieś doświadczenie? Kończył ktoś? Pw? SGGW? Wit?
@nieinformatyk
@nieinformatyk 2 жыл бұрын
Myślę, że sytuacja każdego jest indywidualna: dla jednego taka podyplomówka będzie dobra dla innego nie. 1. Określ co chcesz robić. 2. Dowiedz się co potrzebujesz umieć by się tym zajmować. 3. Wybierz najlepszą metodę nauki :)
@MeggaFelipe
@MeggaFelipe 3 жыл бұрын
#zasieg
@nieinformatyk
@nieinformatyk 3 жыл бұрын
Dzięki :)
@Dex9595
@Dex9595 Жыл бұрын
Myślisz że jest sens najpierw zrobić kilka kursów z excela a później zaatakować SQL? Czy Excel to już przeżytek i od razu atakować SQL ? :)
@nieinformatyk
@nieinformatyk Жыл бұрын
ja bym zaczął od SQL, bo bez SQL, ale z Excelem pracy z bazami danych nie dostaniesz :) Z SQL bez Excela jest spora szansa. Co nie oznacza, że Excela nie warto znać - świetne narzędzie :)
@Dex9595
@Dex9595 Жыл бұрын
Pracuje w logistyce i myślałem że Excel + SQL to może być spoko połączenie. Oki zaatakuje SQL jako pierwsze - dzięki :)
@nieinformatyk
@nieinformatyk Жыл бұрын
@@Dex9595 bo to jest spoko połączenie, sam korzystam z Excela na co dzień :)
@Dex9595
@Dex9595 Жыл бұрын
Dzięki za informacje, przysiąde do twoich filmików z SQL i zobaczymy czy to poczuje :D Miłego ;)
@u3aR6sAw9M4q
@u3aR6sAw9M4q 8 ай бұрын
@@Dex9595 i jak tam SQL i Excel? Ogarnąłeś jakąś robote?
@GatAtTube
@GatAtTube 3 жыл бұрын
2:34 Waleta: Koncept w którym dana kwestia ma zalete, ktora jest jednoczesnie wada :D
@nieinformatyk
@nieinformatyk 3 жыл бұрын
kzfaq.info/get/bejne/sKedotmcrJq5ZHU.html fsystko zrozumiałe :)
@GatAtTube
@GatAtTube 3 жыл бұрын
@@nieinformatyk :))), czy mi się tylko wydaje, czy programista baz danych, ma nieco okrojony materiał do opanowania? Ofc w stosunku do bardziej tradycyjnych ścieżek
@nieinformatyk
@nieinformatyk 3 жыл бұрын
@@GatAtTube To zależy jak na to spojrzeć(powiedziałbym, że materiał jest "okrojony", ale za to koniecznie jest jego zrozumienia na wyższym poziomie). Kiedyś nagrałem na ten temat odcinek: kzfaq.info/get/bejne/mtFzh6aI0baXhYk.html
@GatAtTube
@GatAtTube 3 жыл бұрын
@@nieinformatyk namieszałeś mi kolego, jestem rozdarty pomiędzy web dev. a etl dev.
@nieinformatyk
@nieinformatyk 3 жыл бұрын
@@GatAtTube problem urodzaju :)
@kamilnowak9750
@kamilnowak9750 2 жыл бұрын
90% przedmiotów na studiach o kierunku informatyka to: elektronika, elektromechanika, mechatronika, automatyka i elektronika, cyfrowe przetwarzanie sygnałów, fizyka, matematyka itp 10% to programowanie i wiedza przydatna ale w starych językach np. czyste c, programowanie mikrokontrolerów, assembler. A 5% może Ci się przyda w pracy
@kamilnowak9750
@kamilnowak9750 2 жыл бұрын
Piszę to jako praktyk skończyłem politechnike o kierunku informatyka
@nieinformatyk
@nieinformatyk 2 жыл бұрын
@@kamilnowak9750 czyli co? też odradzasz studia czy były fajne, bo zbudowały Ci szeroką wiedzę? :)
@kamilnowak9750
@kamilnowak9750 2 жыл бұрын
@@nieinformatyk studia dobre jako dodatek
@eurotruck00
@eurotruck00 3 жыл бұрын
Co to za programista z białym tle... (prawy monitor :) )
@nieinformatyk
@nieinformatyk 3 жыл бұрын
może gdybym studiował to nauczyłbym się ustawiać czarne :)
@dariiogregorio6990
@dariiogregorio6990 3 жыл бұрын
Dlaczego mówisz o 5 latach studiowania? Czy mam rozumieć że same studia inżynierskie to za mało?
@nieinformatyk
@nieinformatyk 3 жыл бұрын
Nie wiem czy za mało - porównywałem 5 lat mojej pracy z analogicznym okresem jaki miałbym spędzić na studiach(inżynierka+magisterka). Drogi są różne - znałem sporo osób, które dostały się na staż po inżynierce i na magisterkę już nie poszły, bo uznały, że to strata czasu :) Mam też kolegę, który mega sobie chwali studia(informatyka na Politechnice Warszawskiej) - jest już dawno absolwentem, ale mówił, że trudno byłoby mu się tyle nauczyć samodzielnie.
@WojennyMlotek
@WojennyMlotek 3 жыл бұрын
Z mojego doświadczenia wiem, że żeby zostać programistą nie trzeba skończyć studiów informatycznych, ale ukończone studia informatyczne to gigantyczny plus w czasie rekrutacji zwłaszcza teraz gdy rynek pracy w IT jest ogromnie przesycony. Już nie brakuje: "rąk do pracy" w IT jest wręcz przeciwnie zwłaszcza na poziomie junior - jest gigantyczna nadprodukcja ludzi, którzy chcą wejść do branży. Poza tym jeśli już nie masz tych studiów informatycznych wielu pracodawców stawia jednak warunek minimum, że jakieś studia ukończone musisz mieć - jeśli nie techniczne to ścisłe (matematyka, statystyka etc.). Ewentualnie jeśli chcesz zajmować się "danymi" to od biedy mogą być już studia "humanistyczne" ale jakoś z danymi powiązane (np. ekonomia, socjologia etc.). Bez tego wszystkiego pewno zostanie programistą nadal jest możliwe, ale jest już meeeeeeeeegggggggggaaaaaaaaa trudne i proszę osoby sprzedające szkolenia żeby nie oszukiwali ludzi że jest inaczej :)
@nieinformatyk
@nieinformatyk 3 жыл бұрын
Nie zgodzę się ze stwierdzeniem, że rynek IT jest przesycony. Na rynku jest niedobór specjalistów, więc są miejsca pracy tylko z braku kwalifikacji nie ma osób, które mogły by te funkcje pełnić :) Co do studiów.. na ilu rozmowach o pracę ktoś się o studia pytał? Każda rozmowa rekrutacyjna na jakiej byłem dotyczyła wyłącznie umiejętności techicznych/miękkich i doświadczenia. Miałem wiele sytuacji, gdy w ogłoszeniu widniał wymóg studiów, ja go nie spełniałem, a na rozmowę mnie zapraszali :) Zgodzę się co do tego, że generalnie lepiej studia informatyczne ukończyć niż nie, ale to działa na zasadzie: studia nic Ci nie pomogą, ale ich brak może zaszkodzić, np. tam gdzie polityka firmy wymaga sztywno osób wyłącznie po studiach.
@WojennyMlotek
@WojennyMlotek 3 жыл бұрын
@@nieinformatyk Niestety nie mogę się zgodzić z twoją opinią. Sytuacje na rynku pracy znam z mojego realnego doświadczenia. Ostatnio zmieniłem pracę na stanowisko: "regular T-SQL Developer". Nowej pracy szukałem przez kilka miesięcy i w tym czasie wysłałem kilkanaście CV. Wcześniej miałem kilkuletnie już doświadczenie w tak zwanej branży. Na największym obecnie portalu z ofertami pracy w Polsce: Pracuj Pl można zobaczyć ile osób również wysłało CV na daną ofertę pracy (w przedziałach liczbowych). Na oferty pracy z poziomu mid / regular SQL Developer lub BI Developer (bo staram się specjalizować w obu obszarach) w zdecydowanej większości liczba CV wynosiła > 50, a następnie od 25 do 50. Tylko na jedną ofertę pracy liczba otrzymanych CV wyniosła do 25. Co więcej przed chwilą zrobiłem eksperyment i wysłałem swoje CV na stanowisko: "Młodszy programista SQL" i o to realne statystyki liczby CV: - Młodszy programista SQL - Medsoft - małopolskie - Ważna do 24.04.2021 | 51 - 100 osób aplikowało Z tego wysuwam wniosek, że rynek pracy w IT w Polsce zwłaszcza na poziomie Junior, ale także Regular jest już totalnie przesycony. A z tego co słyszałem to w bardziej "seksownych" specjalizacjach IT niż bazy danych (np.: web development) sytuacja jest jeszcze gorsza. Nowe oferty pracy się pojawiają ale liczba chętnych chcących zostać programistami rośnie dużo szybciej. Wysłałem także kilka CV na oferty pracy gdzie było wymaganie: "Ukończone studia informatyczne lub pokrewne" i akurat od tych pracodawców nie otrzymałem zaproszenie na interview. Sam studiów informatycznych nie kończyłem ale ukończyłem 3 kierunki studiów podyplomowych związanych z programowaniem, analizą danych i bazami danych.
@nieinformatyk
@nieinformatyk 3 жыл бұрын
@@WojennyMlotek To mamy po prostu inne doświadczenia. Zawsze w takich sytuacjach przypomina mi się pewien rysunek. 2 ludzi stoi na przeciwko siebie a pomiędzy nimi jest liczba, którą jeden widzi jako 6 a drugi jako 9. Nikt nie ma racji i jednocześnie obaj ją mają :)
@WojennyMlotek
@WojennyMlotek 3 жыл бұрын
@@nieinformatyk Ale tu nie chodzi tylko o doświadczenia. Ja może jestem bardzo słaby i dlatego zmiana pracy na lepszą zajęła mi około 3 miesięcy, ale liczby mówią same za siebie: Młodszy programista SQL | 51 - 100 osób aplikowało, a termin zakończenia składania CV na te stanowisko przecież jeszcze nie upłynął. To chyba trochę mówi o tym jak brakuje "specjalistów" w tym przypadku juniorów i ile jest takich osób na rynku szukających pracy i jak liczna jest konkurencja.
@nieinformatyk
@nieinformatyk 3 жыл бұрын
​@@WojennyMlotek Sam wyżej pisałeś, że wysłałeś kilkanaście CV. To samo robi praktycznie każdy, więc liczba chętnych trochę zakrzywia rzeczywistość. Bo na 10 ofert możesz mieć po 50 chętnych a w rzeczywistości tych osób jest nie 500 a 50(każdy wysłał CV na każdą z ofert). Wtedy ofert jest 10, chętnych 50 i sytuacja wygląda trochę inaczej :) Poza tym junior juniorowi nie równy - część z nich to osoby, które być może mają trochę większe doświadczenie i będą chcieli za dużo pieniędzy, części nie podpasuje polityka firmy, część odpadnie na rozmowie. W rzeczywistości realnych kandydatów jest mniej. Generalnie zachęcam do Linked-in. Ja dawno przestałem korzystać z portali z pracą, bo rekruterzy na tym portalu robią świetną robotę.
Smart Sigma Kid #funny #sigma #comedy
00:26
CRAZY GREAPA
Рет қаралды 14 МЛН
Red❤️+Green💚=
00:38
ISSEI / いっせい
Рет қаралды 79 МЛН
Looks realistic #tiktok
00:22
Анастасия Тарасова
Рет қаралды 105 МЛН
Odc 3. Jak wyglądają pierwsze dni pracy programisty baz danych?
15:16
100+ Linux Things you Need to Know
12:23
Fireship
Рет қаралды 861 М.
NAJSZYBSZY sposób do zostania DATA ANALYST
8:48
O S J E | Data Science | Analiza danych
Рет қаралды 26 М.
Learn SQL In 60 Minutes
56:24
Web Dev Simplified
Рет қаралды 2,1 МЛН
Relational vs. Non-Relational Databases
8:12
IBM Technology
Рет қаралды 102 М.
Podstawy baz danych SQL, które musisz znać
13:44
nieinformatyk
Рет қаралды 9 М.
Transakcja sql - to co jest i jak działa w bazie danych?
18:47
nieinformatyk
Рет қаралды 10 М.
Odc 11: Czym różni się hurtownia danych od bazy danych?
13:39
nieinformatyk
Рет қаралды 11 М.
$1 vs $100,000 Slow Motion Camera!
0:44
Hafu Go
Рет қаралды 27 МЛН
Как правильно выключать звук на телефоне?
0:17
Люди.Идеи, общественная организация
Рет қаралды 1,9 МЛН
تجربة أغرب توصيلة شحن ضد القطع تماما
0:56
صدام العزي
Рет қаралды 60 МЛН
ОБСЛУЖИЛИ САМЫЙ ГРЯЗНЫЙ ПК
1:00
VA-PC
Рет қаралды 2,2 МЛН
iPhone 15 Pro в реальной жизни
24:07
HUDAKOV
Рет қаралды 438 М.