Dom w kosmosie. Przyszłość i historia stacji kosmicznych - POP Science #42

  Рет қаралды 444,625

Astrofaza

Astrofaza

Жыл бұрын

Gotowi na podróż na stację kosmiczną? W dzisiejszym odcinku POP Science, Piotr Kosek i Leszek Błaszkiewicz zabiorą Was w niesamowitą podróż przez historię stacji kosmicznych i ich niezwykłą przyszłość. Czy wiesz, że wszystko zaczęło się od Saluta 1? A co czeka nas w przyszłości - może kolonie orbitalne nad Marsem? W trakcie odcinka odkryjemy również, jakie stacje kosmiczne pojawiały się w popularnych dziełach science-fiction. Zainteresowani?, W takim razie kliknijcie w przycisk play i zanurzcie się w fascynującym świecie stacji kosmicznych!
Dostęp do odcinków dla Patronów i Wspierających - / @astrofaza
👑 Dołącz do ZAŁOGI Astrofazy! ⤵️
Załoganci w postaci 👑 Patronów i 👑 Wspierających na KZfaq pomagają nam w tworzeniu jeszcze lepszych treści i publikowaniu ich częściej. Jeśli również chcesz pomagać nam w tworzeniu najlepszej wersji Astrofazy, możesz to zrobić na kilka sposobów:
❤️ Zostań Patronem i dołącz do zamkniętej grupy na Facebooku, z szybszym dostępem do niektórych treści i wieloma dodatkowymi bonusami.
✔️ Patroni zyskują również dostęp do dodatkowych treści dla wspierających z progu Starszy Oficer (9.99 zł).
🔔PATRONITE - patronite.pl/astrofaza
Więcej szczegółów na profilu w linku.
❤️ Dołącz do Wspierających na KZfaq. W specjalnej sekcji dla wspierających znajdziesz dodatkowe materiały dostępne tylko dla nich:
✔️ rozwinięcia odcinków,
✔️ dodatkowe streamy na żywo,
✔️ materiały zza kulis i ukryte posty.
✔️ A jako wisienka na torcie: plakietka z logo Astrofazy przy Twoim nicku w komentarzach i możliwość używania specjalnych emoji Astrofazy!
🔔 / @astrofaza
❤️ KOSZULKI, BLUZY, PODUSZKI, KUBKI i inne gadżety Astrofazy w AstroSzopie. Jeśli chcesz mieć astrofazowy gadżet, to również pomoże nam to w rozwijaniu naszego kanału
🔔 astroszop.pl​
🦾 Wciąż mało Astrofazy? Koniecznie zajrzyj na nasze media społecznościowe! 🦾
✔️ INSTAGRAM - Więcej materiałów zza kulis i Astrofaza bardziej na prywatnie
➡️ / astrofaza.pl​
✔️ FACEBOOK - Informacje o naszych działaniach dodawane na bieżąco.
➡️ / astrofazapl​​
✔️ DISCORD - Astrofazowe miejsce dla kosmicznie zakręconych ludzi. Nie można nie zajrzeć!
➡️ / discord
✔️ Grupa ASTROMISIE - Pogadaj z resztą załogi
➡️ / astromisie
✔️ Centrum dowodzenia - astrofaza.pl​​
✔️ DRUGI KANAŁ ASTROFAZY - / astrochillout​​
⚠️ Jeśli się spodoba, nie zapomnij dać lajka i zostawić suba, jeśli jeszcze tego nie zrobiłeś. ⚠️
A jeśli już subskrybujesz i nie chcesz przegapić nowych filmów, to kliknij dzwonek obok przycisku subskrypcji. Możesz też kliknąć niżej:
➡️ kzfaq.info?sub_co...
DZIĘKI I MIŁEGO LOTU!👽
🎥 EKIPA 🎥
- prowadzenie: Piotr Kosek i Leszek Błaszkiewicz
- zdjęcia: Kamil Ziółkowski
- montaż: Dorian Ortyński
Kanał Astrofaza to największy w Polsce kanał, którego tematyką jest kosmos, astronomia i technologie przyszłości. Tutaj obejrzysz też nasz program popularnonaukowy POP Science z dr hab. Leszkiem Błaszkiewiczem, w którym poruszamy takie tematy jak: Kosmici i obce cywilizacje, paradoks dziadka i podróże w czasie, podróże szybsze od światła itp. Zapraszamy!

Пікірлер: 323
@Shapekk
@Shapekk Жыл бұрын
Jest troje ludzi z którymi marzę, by usiąść do piwa. Leszek wraz z Piotrkiem i Bartosz Walaszek
@oOPentagraOo
@oOPentagraOo Жыл бұрын
Haha ale kolaboracja
@michasmarzynski6309
@michasmarzynski6309 Жыл бұрын
Ja to bym zamiast piwa wolałbym z nimi zajarać. To dopiero byłby kosmos.
@mateuszkasprzak6141
@mateuszkasprzak6141 Жыл бұрын
Walaszek to za wysokie progi.
@psizna
@psizna Жыл бұрын
​@@mateuszkasprzak6141 Kosmiczne 👌
@hesghaluyssy2177
@hesghaluyssy2177 Жыл бұрын
Walaszek to tylko do piwa raczej nie zasiada ;)
@heidikrauze2885
@heidikrauze2885 Жыл бұрын
Pan Leszek na Prezydenta Polski 👍👍👍🇵🇱
@Cruxior
@Cruxior Жыл бұрын
Uwielbiam Wasze programy :)
@krzysztofkaiper2074
@krzysztofkaiper2074 Жыл бұрын
Mam wrażenie, że zapomnieliście o Szpitalu Kosmicznym, ale i tak wybaczam w związku z przypomnieniem kilku filmów do ponownego obejrzenia i kilku książkach do ponownego przeczytania. Powodzenia i do zobaczenia na stacji (jakiejkolwiek).
@zikoadrian6059
@zikoadrian6059 Жыл бұрын
1:08:30 I tu nie zgodzę się po raz pierwszy z panem Leszkiem, ale to wzięło się pewnie z jego niewiedzy o innych ksiązkach Orsona Card Scotta. Owszem, pierwsze książki są w dużej mierze skoncentrowane na psychologicznych aspektach bohaterów [Ender, Groszek itd] ale w późniejszym cyklu wojen z Formidami pojawiają się techniczne szczegóły [konsultowane zresztą z amerykańskimi specjalistami] w sprawach takich jak kosmiczne górnictwo, napędy, broń itd. Zresztą ten człowiek dostał parę nagród Nebula i Hugo - i to raczej nie z psychologii tylko właśnie za swoje wizje i wkład w literaturę sf. Fajnie się to czyta, poza tym jego pomysły na przyszłość ludzkości są bardzo realistyczne... A co do ZZ Top to basista zmarł w 2021 roku - Dusty Hill, a nie Billy Gibbons. Czeski błąd... Na ich muzyce się wychowałem. Szkoda gościa A sam program - rozmowy, humor, płyty, książki - rewelacja. Tal trzymać panowie
@lukaszdziewiecki4240
@lukaszdziewiecki4240 Жыл бұрын
Witam. Panie i Panowie czy nie brakuje odcinka POP Science o wahadłowcach? Myślę że byłby to ciekawy materiał. Pozdrawiam.
@tabasco07
@tabasco07 Жыл бұрын
wahają się jeszcze
@Zelaot
@Zelaot Жыл бұрын
omg miałem iść spać.... no nic... POP Science ważniejsze niż sen 🔥
@christofshackus
@christofshackus Жыл бұрын
Ja teraz odpalam;)
@hades1696
@hades1696 Жыл бұрын
@@christofshackus same here
@stivmajster8903
@stivmajster8903 Жыл бұрын
Idz spac chlopie...
@piotr515
@piotr515 2 ай бұрын
Rok później…..to samo
@Nerphex
@Nerphex Жыл бұрын
Mamy jeszcze inne wyjścia niż dalekie podróże kosmiczne. Wpierw zacznę od tego, że mamy cztery zjawiska: materia, energia, informacja i przestrzeń. Człowiek staje się lepszym władcą przemian materii (rewolucja przemysłowa, masowa produkcja), energii (rewolucja energetyczna, paliwo, atom, panele słoneczne) i informacji (komputery, Internet, online). Ten poziom trzech rewolucji naukowych pozwala uzyskać dzisiejszy stan podbojów kosmosu. Brakuje czwartej rewolucji naukowej. Przemian przestrzeni. Jedyna rzecz, która dokonuje przemian przestrzeni jest czarna dziura. Zrozumienie przemian przestrzeni przez człowieka będzie zarówno czwartą (i ostatnią) rewolucją naukową i może pozwolić na: tworzenia świata od zera (0= -1 + 1; materia i antymateria daje nicość, a człowiek odwróci tą reakcję), teleportację i wiele innych rzeczy. Głównym zadanie człowiek nie jest tylko podbój kosmosu, a wyjaśnienie największych zagadek wszechświata: zjawisko "moje ja" i jak powstał wszechświat od zera. Zrozumienie zjawiska "moje ja" może pozwoli stworzyć lepsze i inteligentniejsze istoty niż naturalny człowiek. Jeszcze nauka umożliwi zbudowanie sztucznej mini-planety (z o reaktorami fuzyjnymi, które będą pełnić rolę sztucznego Słońca), która będzie samodzielna i nie będzie potrzebować Słońca.
@obi258
@obi258 Жыл бұрын
W przypadku Kirka to aby tylko kosmitka była humanoidalna. Tak jeszcze na szybko Battlestr Galatica to byl okręt wojenny- obydwa seriale. Panowie - sześcian Borga to podstawowy statek Borg . A stacja Borg była pokazana w ST.Voyager w unimatrycy zero.
@Lugnus
@Lugnus Жыл бұрын
Moje klimaty! Róbcie tak dalej!
@miroprosniak1502
@miroprosniak1502 Жыл бұрын
Dziękujemy.
@mariuszwantulok
@mariuszwantulok Жыл бұрын
24:15 niestety Leszek trochę niezbyt dobrze pamiętał, 7 kW to generuje kilka paneli na dachu w takiej Polsce nawet, panele ISS maja sumaryczną moc szczytową nawet 125 kW, niemniej średnie zużycie mocy (więc i jej generowanie) to ok 70-90 kW, dlatego bardzo często widać, że część paneli jest obrócona, w innym położeniu, aby generować mniejszą moc niż faktycznie mogą.
@mariuszmarciniak5942
@mariuszmarciniak5942 Жыл бұрын
Panie Krzyśku świetna robota,mam nadzieję,że usłyszy to jak największa liczba ludzi,Pan jest prawdziwym Patriotą przez duże P, dziękuję.
@Zatroskany
@Zatroskany Жыл бұрын
Ta węgierska gra to Haegemonia: Żelazne Legiony. Była nawet wersja z pełnym spolszczeniem. Rewelacyjna gra i ta miodzio muzyka. Świetny dodatek Haegemonia: The Solon Heritage. Setki godzin i nigdy się nie nudziło.
@dstszpila
@dstszpila Жыл бұрын
Akurat miałem włączyć Pop Science do snu, a tu niespodzianka i nowy odcinek ! Super !! Tak na Marginesie to pewnie u "tego mnie" z wszechświata ròwnoległego, dzisiejszy odcinek jeszcze nie wyszedł i w tym Momencie rozdziela sie nasza oś czasu 😜
@dstszpila
@dstszpila Жыл бұрын
@@detektywjanuszpietruszka5671 nie, to ty niestety jesteś zbyt głupi żeby mnie zrozumieć
@piotrlopez4332
@piotrlopez4332 Жыл бұрын
W koncu sie doczekalem Dzieki Pozdrawiam
@Szabas777
@Szabas777 Жыл бұрын
Nooo... nareszcie!🚀👌👊
@QRazan
@QRazan Жыл бұрын
Jak zwykle było wspaniale...
@TheManglerPolishDeathMetal
@TheManglerPolishDeathMetal Жыл бұрын
uwielbiam tych gości
@grzegorzwitkowski265
@grzegorzwitkowski265 Жыл бұрын
Pan Doktor powinien trochę więcej słuchać - zawsze przerywa Piotrowi. Ale i tak uwielbiam Was słuchać
@krystianrudnicki1413
@krystianrudnicki1413 Жыл бұрын
Uwielbiam was oglądać/słuchać jedyne co troszeczkę kuje w ucho to ze Leszek często wbija się Piotrkowi w słowo albo nie daje mu dokończyć 😊
@Goonie3353
@Goonie3353 Жыл бұрын
Dzięki za kolejny fajny materiał :) Miło było usłyszeć o uniwersum Mass Effect i Cytadeli (będącej tak właściwie centrum politycznym tego świata), natomiast w tejże samej galaktyce jest jeszcze inna nie mniej interesująca konstrukcja - Stacja Omega (pojawiła się w drugiej odsłonie serii po raz pierwszy) będąca z kolei 'stolicą' kryminalnego półświatka. Jest to gigantycznych rozmiarów wydrążona asteroida (kiedyś kopalnia 'pierwiastka zero' [ < oj zgrzytają zęby] ) z dużą ilością nadbudowanej infrastruktury po jednej ze stron, a całość zarządzana jest dość twardą ręką z wnętrza klubu nocnego w środku tej konstrukcji ;) W kwestii Deep Space Nine to chciałem jeszcze dodać że całkiem ładnie odtworzony model tejże stacji zarówno z zewnątrz (choć nie trzyma skali) i z wewnątrz (sekcja dowodzenia i cała Promenada włacznie z barem Quarka, światynią Bajoran, wraz z różnymi sklepami i punktami usługowymi) jest dostępny w grze Star Trek Online. Co ciekawe podczas kręcenia serialu w studio filmowym była stworzona tylko 1/3 łuku Promenady a wrażenie kulistości osiągnięto kombinowaniem z kadrami i kręceniem z różnych kątów natomiast w wyżej wspomnianej grze mieli trochę problem z zagospodarowaniem całej dostępnej przestrzeni więc część lokali została stworzona w 'stylu' tego obiektu. jeszcze odnośnie gry wspomnianej w 1:32:20 - opis przypomina EVE Online, ale pewności nie mam...
@frankpal1180
@frankpal1180 Жыл бұрын
Wydaje mi się że gwiazda śmierci nie jest stacją tylko statkiem ponieważ po co robili wielką broń skoro ma stać w jednym jeśli coś jest bronią to jest do tego żeby się przemieszczać i niszczeć
@riddick9547
@riddick9547 Жыл бұрын
Kosmos jest skrajnie wrogi i nie wybacza błędów lekkoduchom oderwanych od rzeczywistości.
@GregoryStec
@GregoryStec Жыл бұрын
panowie, mir to było 360 m3 wszystkich pomieszczeń hermetyzowanych, skylab to było 360 m3 (320 m3 użytkowej) praktycznie jednego modułu, o czym tu mowa, co porównywać...🤔😉 warto się lepiej jednak przygotować... stąd ta klaustrofobiczność mira...
@Shredonus
@Shredonus Жыл бұрын
Battlestar Galactica z 2003'go trzeba obejrzeć. To twarde Sci Fi przecież. Nie ma tam pól siłowych/tarcz, gra aktorska jest epicka, muzyka świetna, realizm stanu nieważkości podczas bitew, ciągła niepewność kto jest cylonem... Poezja, aż się dziwie, że Piotrek nie oglądał wtf...
@Nosttre
@Nosttre Жыл бұрын
Świetny serial, mega się przy nim bawiłem.
@szym3k546
@szym3k546 Жыл бұрын
Dzięki wielkie
@Ja-fd9mq
@Ja-fd9mq Жыл бұрын
w 2060 to raczej wszystkie szaraczki i tubylce będziemy zlikwidowani bezpotomnie - najlepsi z nas (potulni i wydajni) umieszczeni w symulacji jako podobne kopie a bogami będą wąskie elity - właściciele tego.
@asiaskalska3462
@asiaskalska3462 Жыл бұрын
Jak nazywała się internetowa gra strategiczna gdzie budowało się imperium w kosmosie; podbijało się planety żeby pozyskiwać surowce, budowało statki, można było atakować innych, zawiązywać sojusze? To było na czasie w latach ok. 2006 - 2008.
@rafalhomik2839
@rafalhomik2839 Жыл бұрын
Larry Niven seria świat pierścienia Stacja kosmiczna która otacza całą gwiazdę a lądy na niej są w kształcie i wielkości kontynentów ziemskich.
@MadJedfox
@MadJedfox Жыл бұрын
53:25 klasyk :) Electric Light Orchestra z tamtego okresu to prawdziwa perełka.
@volcom6143
@volcom6143 Жыл бұрын
kolejny raz duża ilość zagwozdek i informacji brawo!
@HybrydaLudzkichLosow
@HybrydaLudzkichLosow Жыл бұрын
Duzo? Twojej kobiecie tez wmawiasz, że 5 to duzo?😂😂😂
@sowiwiody3681
@sowiwiody3681 Жыл бұрын
Wszystkim bardzo polecam grę Terra Invicta. Na Ziemię przylatują kosmici i różne organizacje na Ziemi próbują zdobyć władzę, by prowadzić z nimi politykę. Jedni chcą z kosmitami walczyć, inni poddać im się, są też organizacje neutralne. Mi natomiast najbardziej podoba się kolonizacja układu słonecznego. Zaczynamy od stacji na niskiej orbicie okołoziemskiej, lub od razu od kopalń na Księżycu, potem stawiamy bazy na bogatym w złoża Marsie i bogatym w energię (słoneczną) Merkurym, ale z czasem możemy także kolonizować odległe zakątki Układu Słonecznego jak chociażby księżyce Jowisza, czy nawet Pas Kuipera. Gra jest dosyć trudna, niezwykle czasochłonna i potrafi być irytująca, ale to chyba najlepsza gra o kolonizacji Układu Słonecznego. Największą jej wadą jest ogrom technologii, której nowy gracz nie umie właściwie ukierunkować, ani nawet zrozumieć (np co dają poszczególne rodzaje broni czy napędów). Świetny jest też aspekt budowy kosmicznej gospodarki. Z kolei walka w kosmosie nie jest taka jak w Gwiezdnych Wojnach, gdzie są to w zasadzie bitwy lotnicze tyle że w kosmosie. W Terra Invicta walka przypomina raczej trójwymiarowe bitwy morskie. Z tego względu że z uwagi na brak powietrza i grawitacji broń kinetyczna ma ogromny zasięg. Z drugiej jednak strony ogromne odległości oznaczają długi czas lotu pocisku/rakiety do celu, przez co wymiana ognia w kosmosie przypomina raczej pojedynki pancerników na dystansie kilkunastu lub kilkudziesięciu kilometrów.
@dominikkurek1155
@dominikkurek1155 Жыл бұрын
Dz za wyjaśnienie przyczyny obecnego spawania szyn. Trochę mnie to intrygowało.
@nihilistycznyateista
@nihilistycznyateista Жыл бұрын
Myślę, że jesli już budowalibyśmy na Ziemi taką stację w formie torusa Stanforda, to nie musielibyśmy pamiętać, aby na suficie robić meble, bo budowalibyśmy to w kawałkach, a konkretnie w formie kawałków pizzy, zawsze z meblami na podłodze. Kiedy łączylibyśmy to składać w kosmosie, to od razu, juz przy dwóch kawałkach, zaczęlibyśmy to obracać, by następnie dołączać kolejno zawsze po dwa, dla zachowania równowagi, kolejne kawałki pizzy, aż do dojścia do pełnego koła. Budując to w całości w meblami na suficie - by nam to się wszystko rozpadło w transporcie, a meble z sufitu by spadły i się porozbijały. Pomijając, że zapewne budowalibyśmy to bez mebli, a te byłyby dowożone kolejnymi misjami.
@dangerriff
@dangerriff Жыл бұрын
Wyslali na orbite Sztucznego satelite Wyroslo z tego Cos znacznie wiekszego :F
@postmanseba
@postmanseba Жыл бұрын
Jest fantastyczna książka w tym temacie: Szpital kosmiczny. autor James White. A ZZ TOP, Rough Boy to faktycznie klasyka. Koniecznie z teledyskiem
@krzysztofkonarski9802
@krzysztofkonarski9802 Жыл бұрын
Wiesz gdzie moge dostac szpital kosmiczny?
@mokrispisopop
@mokrispisopop Жыл бұрын
29:05 teraz nucimy🎤🎼🎵 i jak ładnie bez podkładu wersja profesjonalna...no i pozamiatane🚀
@pakur2007
@pakur2007 Жыл бұрын
Genialne!!!!
@robertm.7617
@robertm.7617 Жыл бұрын
Super się Was słucha... 👍 Mocno brakuje mi tu pop-odwołania - do pierwszego sezonu "The 100" z Netflixa - pokazującego problemy zasobów na w hermetycznych enklawach i towarzyszące im dylematy moralne.
@zycnieumierac6582
@zycnieumierac6582 Жыл бұрын
noo czekalem i czekalem i wiem juz co to wieczność.. :)
@czarusjamci5260
@czarusjamci5260 Жыл бұрын
Super, brawo. 1h 23min. W końcu si. Marvin zostanie dostrzeżony. Polecam Star Force. 👍👋👋🤞
@Hazok87
@Hazok87 Жыл бұрын
Jest i ukochana seria :)
@sChzzy
@sChzzy Жыл бұрын
W ciemno lajk :) jak zawsze z wielkim zaciekawieniem posłucham was za kółkiem. Pozdrawiam!
@j.b.w.4884
@j.b.w.4884 Жыл бұрын
DS9 Była stacją przemysłową ale też i kolonią karną. Później miała charakter stacji przesiadkowej ale też miała znaczenie strategiczno - militarne. Kto kontrolował DS9 ten kontrolował tunel. W tamtej części było wyjątkowo politycznie. Co do podobieństwa ras to kiedyś w jakiejś części wystąpił motyw siewców życia, czyli bliżej nieokreślonej pradawnej rasy która w jakiś sposób wykreowała późniejsze rasy. Nie wiem czy jakoś zostało to rozwinięte czy zrewidowane. Co do Stacji Solaris to o ile pamiętam, to nie była to stacja orbitalna. Ona jakoś unosiła się w atmosferze nad Oceanem Solaris i nigdy się z nim nie stykała. Książka zaczyna się od lądowania w kapsule wchodzącej w atmosferę. To nie mogła być orbita. Co do przyszłych generacji stacji ziemskich to myślę, że nie prędko zrezygnujemy z modułów. Tak po prostu dużo łatwiej zarządzać, rozbudowywać i reagować w sytuacjach kryzysowych. Przyłączyć, zabezpieczyć, odrzucić. Myślę, że dopiero fabrykacja części znacznej wielkości bezpośrednio na orbicie pozwoli na tworzenie bardziej jednorodnych konstrukcji, choć możliwość podzielenia takiej konstrukcji nadal może być praktyczna. P.S. Przede mną "Fiasko" i występuje tam "Okno Kontaktu". Czy ta koncepcja jest jakoś rozwijana i analizowana? Jakoś nie kojarzę tak bezpośredniego podejścia do tego problemy. Czy może taka wizja jest tak pesymistyczna, że nikt nie chce jej rozważać czy po prostu jakoś mi to umknęło?
@brachson
@brachson Жыл бұрын
Nazwa tej chińskiej stacji to 天宫 - czyta się „tien gong”. Podobnie jak „tien an men”. Niebiański Pałac.
@SuperDrrobo
@SuperDrrobo Жыл бұрын
super, Pozdrawiam
@olpenjorajs
@olpenjorajs Жыл бұрын
Panie Kosek nigdy machanie rękami tak mnie mie rozbawiło ❤ cudowne😂
@sylwestersosniak220
@sylwestersosniak220 Жыл бұрын
Dziekuje 🙂🙂🙂
@flajflaj
@flajflaj Жыл бұрын
Z gier. Polecam Homeworld.
@Lupasiupa
@Lupasiupa Жыл бұрын
Kiedyś była taka bajka "W pułapce czasu", w której głównym bohaterem był właśnie Valerian i myślałem, że to o tę bajkę jest oparty ten film. :D
@koprolity
@koprolity Жыл бұрын
Już teraz wszystkie domy budujemy w kosmosie.
@Heretykone
@Heretykone Жыл бұрын
Raczej po cenach z kosmosu.
@TheMetallicaTVHS
@TheMetallicaTVHS Жыл бұрын
Każdy mieszkający w kosmosie jest kosmita, średnia hawajska dla każdego
@Yowiification
@Yowiification Жыл бұрын
Nie chcę nikogo poprawiać ale w Olsztynie (swoją drogą piękne miasto) nie zostały zachowane odpowiednie temperatury podczas przytwierdzania szyn. Optymalnie wynosi ona około 21 stopni w szynie stąd powstawały pekniekcia gdyż Budowa była prowadzona w lecie podczas strasznych upałów zwracałem na to uwagę kierownictwu i ostrzegałem że stanie się to co się stało. Była jedna odpowiedź terminy...
@cespenaster
@cespenaster Жыл бұрын
Prawdopodobnie pierwszym kto w literaturze opisał stację kosmiczną był Adam Mickiewicz pisząc "Historię przyszłość". Niestety mało się o tym mówi, ale największym futurologiem nie był Lem a właśnie autor Pana Tadeusza oraz Dziadów
@Evill4444
@Evill4444 Жыл бұрын
Super jak zawsze. Mam tylko nadzieję, że w marcu, pop science będzie dłuższe, bo 1,5h przeleciało w oka mgnieniu.
@stanleywidski5129
@stanleywidski5129 Жыл бұрын
1:29:30 Galaktyka Qurvix :D
@welchianachi7707
@welchianachi7707 Жыл бұрын
W kwestii tramwajów w Olsztynie, to szyny pękały gdyż barany pospawali torowisko latem i gdy przyszła zima i metal się skurczył to takie były efekty.
@robertm.7617
@robertm.7617 Жыл бұрын
Jakby pospawali zimą to się powyginały latem... rozszerzalność cieplna nie wybacza błedów...
@welchianachi7707
@welchianachi7707 Жыл бұрын
@@robertm.7617 Ze skrajności w skrajność, lecz inną sytuacją jest gdy rozciągamy metal a inną gdy go ściskamy, w przypadku rozciągania w sytuacji mrozu stal jest słabsza i mniej plastyczna a wręcz krucha i łatwo pęka, lecz nawet przy mrozie wytrzymuje duży nacisk. Żeliwo skrajnie ukazuje rozbieżność w odporności między ściskaniem a rozciąganiem. Wracając do torowiska to trzeba by policzyć rozszeżenie i cz nawet po znacznym rozszeżeniu nie rozłożyło by się ono w taki sposób że było by to bez znaczenia dla urzytkowych parametrów torowiska.
@futszaq
@futszaq Жыл бұрын
Juz kurczaczek nie moglem sie doczekac kolejnego POP Science, wszystko juz przeczytane i czlowiek czeka co zostanie polecone przez Guru Leszka. BTW dziekuje za polecenie kiedys Wsponien o przeszlosci ziemi. Cala trylogia polknieta w tydzien… Mozecie w description kazdego odcinka listowac wszystkie polecenia plyt i ksiazek bo pozniej ciezko znalezc odpowiedni moment czasami w filmie :D
@1lubo1
@1lubo1 Жыл бұрын
Już to było wielokrotnie obiecywane i nigdy tego nie ma. Trzeba samemu robić takie listy w trakcie oglądania.
@michanowak6629
@michanowak6629 Жыл бұрын
Cześć Marcin czekam na finał ,mam nadzieje że będzie sukces. Pozdrawiam.
@freelancer001
@freelancer001 Жыл бұрын
Węgierska gra o budowaniu stacji kosmicznych nazywa się "Spacebase Startopia" Według czatu gpt
@MadJedfox
@MadJedfox Жыл бұрын
1:33:00 Elite Dangerous. Te konsorcja to często gruby biznes.
@marcinka1481
@marcinka1481 Жыл бұрын
Nie wspomnieliście o filmie Aliens... początek filmu, gdzie Ripley jest ratowana z uszkodzonego statku ratunkowego na stacji kosmicznej, gdzie trafia do szpitala. Plazmowe przecinarki, rozmowy wideo online, pielęgniarka, która obserwuje pacjenta online i podaje leki ze swojego stanowiska. Film z 86 roku i oprócz stacji kosmicznej, gdzieś na granicy znanego kosmosu wszystko chyba mamy.
@grossibp
@grossibp Жыл бұрын
1:01:01 dziękuję za taniec
@MadJedfox
@MadJedfox Жыл бұрын
53:10 dokładnie tak. Wcześniej należała do Kardasjan, którzy okupowali Bajor. Stacja wtedy nosiła nazwę Terok Nor.
@HybrydaLudzkichLosow
@HybrydaLudzkichLosow Жыл бұрын
Co ty dupcysz?
@wolffweber7019
@wolffweber7019 Жыл бұрын
Narracja jak zwykle świetna, mam tylko uwagę do światłowodu. Zapewne jest z włókna szklanego, a to ciecz przechłodzona, nie struktura krystaliczna. Pozdrawiam
@3dhYT
@3dhYT Жыл бұрын
Kurcze, większość z polecanych książek już przeczytałem, a nowych propozycji jest coraz mniej. Jak tak dalej pójdzie, to przestanę czytać.
@hansolo8919
@hansolo8919 9 ай бұрын
Pozdrawiam serdecznie
@Patrochin
@Patrochin Жыл бұрын
Czy pierścień z powieści "Pierścień" Larrego Nivena podchodzi pod stację komiczną, czy może już coś innego?
@Baloght444
@Baloght444 8 ай бұрын
Super :)
@piotrkurgun7677
@piotrkurgun7677 Жыл бұрын
Oj. Ale Billy Gibbons to jeszcze gra.
@Irvan1976
@Irvan1976 Жыл бұрын
Ponieważ w ciągu odcinka padło stwierdzenie, ze weźmiecie się za wyjaśnienie działania broni z filmów mniej lub bardziej SF ,to ja jestem ciekaw działania i wyjaśnienia "kwasu molekularnego" z Aliena.
@barbarawrobel5810
@barbarawrobel5810 Жыл бұрын
Pozdrawiam 🙂
@michak877
@michak877 Жыл бұрын
Śmiejecie się, ale parę ładnych lat temu był w Orlenie wizjoner. Chciał zainwestować w pozyskiwanie surowców z komet. Niestety przejęła go prywatna konkurencja ;) Nici z polskiej potęgi kosmicznej...
@TYSZANKA80
@TYSZANKA80 Жыл бұрын
Another Word 👏
@stefanbanach3562
@stefanbanach3562 Жыл бұрын
Ostrafaza gwarantowana na tym kanale
@Seraphinka
@Seraphinka Жыл бұрын
Chciałbym dożyć do takiego czasu by doświadczyć przebywania na czymś pokroju Cytadeli z Mass Effect.Niestety jedynie można liczyć ze bedzie po śmierci respawn xd
@HybrydaLudzkichLosow
@HybrydaLudzkichLosow Жыл бұрын
Dobrze sie czujesz?
@AleksNeve
@AleksNeve Жыл бұрын
@@HybrydaLudzkichLosow A ty?
@milan132
@milan132 Жыл бұрын
stephen baxter - ,,ring'' ciekawa ksiazka o cywilizacji z poziomu 5 w skali kardaszewa
@piotrkowalski529
@piotrkowalski529 Жыл бұрын
Fajna stacja to "szpital kosmiczny" przedstawiony w cyklu pod tym samym tytułem - szpital składa się z sekcji o różnych środowiskach, dostosowanych do wymagań różnych gatunków.
@dHempfler
@dHempfler Жыл бұрын
Niezmiennie najlepszy duet na polskim YT :)
@HybrydaLudzkichLosow
@HybrydaLudzkichLosow Жыл бұрын
Niemozliwe ze lepszy niz prokop i welman. Albo tusk i sikorski
@marcinkarczewski1793
@marcinkarczewski1793 Жыл бұрын
owszem ale kierowca siedzi po lewej
@krzysztofbartnicki439
@krzysztofbartnicki439 Жыл бұрын
chłopaki chłopaki ;) dorobotybyściesiewzielipoważnej! ;) pozdrawiam
@godalmighty5970
@godalmighty5970 Жыл бұрын
Kochanie zmniejszylem sie. Niewiele do mikrona. Mam kieliszek wodki burgera steka marchewke i mikronowy domek. Do konca zycia bede nazarty i pijany... Maly? Bleh! Duzy! Ooo to cos 🥰😂
@rastazciacta
@rastazciacta Жыл бұрын
Przed chwilą dowiedziałem się o startupie stacji kosmicznej o nazwie Launcher ma na niej być sztuczne ciążenie. Wiecie może o tym coś więcej
@s3rverius
@s3rverius Жыл бұрын
33:37 "Mein lieber Freund", Herr Leszek 😁
@vilniuk
@vilniuk Жыл бұрын
Salut 6 już był międzynarodowy , te pierwsze były wojskowe i w wojsku nazywane Ałmaz
@dikkajn8185
@dikkajn8185 Жыл бұрын
Jak już coś budować na orbicie to z przytupem hehe pozdrawiam
@DudesaQQ
@DudesaQQ Жыл бұрын
52:00 Jaka jest różnica pomiędzy mówieniem "rasa" albo "gatunek" w kontekście kosmitów, jeśli w kontekście biologicznym oba te terminy odnoszą się do tego samego życia które wydarzyło się jedynie na ziemi. W szerszym kontekście kosmicznym zwracanie uwagi na to czy mówimy rasa lub gatunek nie ma większego znaczenia jeśli nie wiemy czy w ogóle możemy ekstrapolować znaczenie tych terminów na istoty pozaziemskie.
@najdzel99
@najdzel99 Жыл бұрын
smacznej KAWUSI życzę każdej osobie, która to czyta ;)
@MadJedfox
@MadJedfox Жыл бұрын
30:30 po tym powstał mem: Bowie playing Tesla - Tesla playing Bowie. Krąg się zamknął xD
@MaDAdi87
@MaDAdi87 Жыл бұрын
Jak miałem kilka lat, oglądałem na VHS film katastroficzny - sci fi, Star Flight One (Samolot który nie mógł wylądować). By sprowadzić go na ziemię a nie miał on osłon termicznych, przed nim wykonywał manewr wejścia w atmosferę wahadłowiec Columbia, dając jakby cień dla samolotu, schodzącego za nim (nad nim), czy taki zabieg miałby rację bytu w rzeczywistości? p.s. Wcześniej do promu z samolotu próbowano przedostać ludzi, też taką rurą z pierścieni i też zapaliła się od iskry 😅 Fajny film to był.
@nannan1460
@nannan1460 Жыл бұрын
Tak w sumie to cysterna może być mobilną stacią benzynową. Niektóre posiadają wbudowane dystrybutory. Ba nawet miałem okazję tankować maszynę z takiej cysterny właśnie.
@emperorofmankind779
@emperorofmankind779 Жыл бұрын
1:06:00 nie, okręty z SW są dużo większe od tych z ME bo w ME największe okręty mają kilometr może dwa. BTW cytadela ma ok 40km długości
@piotrwaalk705
@piotrwaalk705 Жыл бұрын
Jeżeli myślimy o badaniu kosmosu i zaludnianiu planet musimy latać szybko,tanio,i na paliwie które będzie bezpieczne i łatwo dostępne na innych planetach czy w kosmosie.
@Skrajne_centrum
@Skrajne_centrum Жыл бұрын
A ja bym siedzibę biura założył na ISS, i powodzenia dla urzędu skarbowego i zusu na wysłanie jakiegokolwiek wezwania.
@greggreg7123
@greggreg7123 Жыл бұрын
Witam.Mysle ze muycznie do tego tematu nie może się obejść bez twórczości Dr Albonisty za××××× riki tiki.Naprawde w temacie i do rzeczy:)Pozdrawiam,naprawdę dobra robota oraz przyjemnosc słuchania obu Panów
@hellicon139
@hellicon139 Жыл бұрын
"Można się było schować na tym MIRze, taki był duży". Jak Indiana Jones na U-Bocie ;D
@madmax_diablo
@madmax_diablo Жыл бұрын
Mass Effect było mocno inspirowane cyklem Reynoldsa
@somethinglikestudio
@somethinglikestudio Жыл бұрын
dałbym 3 piwa, że ta piosenka Bowiego jest z płyty "The Rise and Fall of Ziggy Stardust and the Spiders from Mars" a tu taka pomyłka :)
@3ci729
@3ci729 Жыл бұрын
Mini serial "Infiniti" z 2022 [Canal+]. Główna oś akcji związana jest z ISS
@heeenryk
@heeenryk Жыл бұрын
thX
@robertkorzeniowski7087
@robertkorzeniowski7087 Жыл бұрын
Dlaczego nigdy nie poruszacie takiego fenomenalnego hitu cyfrowego, i nie tylko jakim jest "StarCraft" Fabuła, Starcrafta jeden i dwa, jest... Ciężko to słowami opisać. Dopiero po wielu latach, gdy poraz któryś raz wróciłem do tej gry, zobaczyłem ile tam pracy włożyli w historie StarCraft'a. Pozdrawiam
Czy zasiedlimy dna oceanów w przyszłości? - POP Science #45
1:37:10
Please be kind🙏
00:34
ISSEI / いっせい
Рет қаралды 173 МЛН
Children deceived dad #comedy
00:19
yuzvikii_family
Рет қаралды 5 МЛН
Kosmiczne śmieci - Astronarium odc. 61
23:34
Astronarium
Рет қаралды 147 М.
Świat w 2100 roku: Przyszłość nauki - POP Science #30
2:24:01
Astrofaza
Рет қаралды 604 М.
Sir Roger Penrose (NOBEL 2020) - Sekret rzeczywistości [DOKUMENT]
51:50
This Is IT - Maciej Kawecki
Рет қаралды 195 М.
Lądowanie na księżycu było mistyfikacją?
38:44
SEKIELSKI BROTHERS STUDIO
Рет қаралды 60 М.
Kim byli Anunnaki? - Tajemniczy bogowie w mitologii Sumerów
31:14
Historyczny Top
Рет қаралды 374 М.
Jak człowiek wymyślił CZAS - POP Science #20
2:30:21
Astrofaza
Рет қаралды 861 М.
Ждёшь обновление IOS 18? #ios #ios18 #айоэс #apple #iphone #айфон
0:57
Какой ПК нужен для Escape From Tarkov?
0:48
CompShop Shorts
Рет қаралды 272 М.
Урна с айфонами!
0:30
По ту сторону Гугла
Рет қаралды 7 МЛН
Cadiz smart lock official account unlocks the aesthetics of returning home
0:30