No video

Gdy zapominasz o lekach - Elektronika

  Рет қаралды 12,539

ELEKTRON

ELEKTRON

Жыл бұрын

Jestem Adam. Od lat zbieram elektrośmieci i na ich podstawie uczę się elektroniki. Są one źródłem wielu elementów elektronicznych, które ciężko dostać, zwłaszcza w obecnych czasach.
Na prośbę bliskiej mi osoby, w jak najkrótszym czasie, musiałem wymyślić, zaprojektować oraz wykonać i uruchomić drobne urządzenie medyczne, które będzie przypominało o lekach.
Projekt rozwinąłem dwudrożnie:
Wersja A jest złożonym urządzeniem. Jest to połączenie budzika, kalendarza, aplikacji przypominającej o lekach oraz wysoce spersonalizowanego gaduły. Posiada ogromną pamięć, w której przez prawie 1000 lat jest w stanie przechowywać zdarzenia, które w razie potrzeby można odczytać.
Wersja B jest najbardziej skromną, ale też chyba najlepszą wersją urządzenia. Budowa prostsza niż cep. Mikrokontroler, wyświetlacz, przycisk i zasilanie z baterii.
Wspólną częścią obu wersji jest funkcja wykrywania, że przyjęto już lek. Nieziemsko proste, a zarazem skuteczne rozwiązanie: By wziąć lek, trzeba otworzyć opakowanie. To powoduje oddalenie się maleńkiego magnesiku od czujnika pola magnetycznego - kontaktronu lub czujnika halla.
Jeśli więc nasz pacjent zdecyduje się na wzięcie leku (bo wersja A będzie do niego gadała o ustalonej porze), to musi otworzyć pudełko. Wtedy automatycznie to zdarzenie zostaje odnotowane w pamięci mikrokontrolera.
Jeśli zajdzie konieczność sprawdzenia, czy lek już został przyjęty (oraz ile godzin temu) - obojętnie, czy przez samego pacjenta, czy przez lekarza/opiekuna - wystarczy nacisnąć przycisk. Urządzenie wyjdzie z trybu hibernacji (oszczędzanie baterii) i wyświetli wynik na wyświetlaczu.
Proste, a jak skuteczne! Przewagą tego rozwiązania nad jakąkolwiek aplikacją do leków jest to, że nasze urządzenie jest zintegrowane z pojemnikiem na leki, a fakt ich przyjęcia jest pilnowany jak tylko się da. Oczywiście jest wiele sposobów, na ominięcie tego mechanizmu, jednak ten wynalazek jest kierowany do osób, które po prostu z powodu swojego roztargnienia nie pamiętają, czy faktycznie doszło do przyjęcia tego leku.
Liczę, że ten oraz inne moje filmy przypadły Wam do gustu. Bardzo mi zależy, bym mógł dostać się do większego grona odbiorców - po pierwsze, bo jest wtedy raźniej, po drugie - jest z kim pogadać... i najważniejsze! Wiem, że jestem inspiracją dla Wielu ludzi. Czuję, że mam istotny wpływ na rozwój mojego miasta, kraju, ludzi, którzy mnie oglądają. Byłoby mi bardzo miło, gdybym zapisał się kiedyś na kartach historii złotymi głoskami, podobnie, jak wielu moich idoli.
Również niezwykle martwi mnie fakt, że bardzo mało kobiet ogląda nasz kanał, oraz inne, o tematyce nauk ścisłych. Na naszym kanale jest to ok. 1...2% Z wywiadu środowiskowego wiadomo mi, że: "nie interesuję się tym, gdyż jest to nudne". Szkoda....
Jeśli czytasz opisy pod filmem, to napisz proszę w komentarzu "dzielnik napięcia"

Пікірлер: 166
@okulelestary8454
@okulelestary8454 Жыл бұрын
Szanuję w opór. Jesteś kocurem majsterkowania by zaprojektować i stworzyć od podstaw gadżet. Upload bez względu na godzinę. Też na +1. Pozytywnie zakręcone rozminy i fazy takich ludzi powinno pokazywać się więcej 😎
@Zuubiik
@Zuubiik Жыл бұрын
Od dzisiaj będę Cię męczył żebyś opowiedział coś więcej o naświetlaniu projektorem. To mnie szczególnie zainteresowało
@kumerolier11111
@kumerolier11111 Ай бұрын
dzielnik napięcia zajebisty film, aż się chce żyć jak się widzi takie projekty i tak ciekawskie podejście do życia
@litsteve1968
@litsteve1968 Жыл бұрын
Chłopie jesteś pozytywnie zakręcony 🙂 tak trzymaj !
@crqch
@crqch Жыл бұрын
Mimo że z elektroniki dobry nie jestem, to akurat na ten film czekałem już od paru dni. Szanuję za dedykację i wiedzę, czekam na kolejne produkcje!
@ts7451
@ts7451 Жыл бұрын
Projektor do naświetlania mnie położył. Genialne. Zdrówka :)
@Kinomanaiak
@Kinomanaiak Жыл бұрын
Podziwiam Cię kolego (przepraszam za sformułowanie). Masz zapał do pracy, nie stoisz dłużej niż sekundę w miejscu, rozwijasz wciąż już i tak ogromną wiedzę, którą posiadasz. Czekam na więcej i pozdrawiam.
@ELEKTRON1
@ELEKTRON1 Жыл бұрын
A co ja, jakiś lepszy? Jak Ci pasuje Taka forma grzecznościowa, to wal śmiało. Ani Cię nie zjem, ani się nie naburmuszę. Będzie z dycha, jak KZfaq prowadzę i już widziałem gorsze rzeczy. A co do stania w miejscu. Po wygraniu walki z nowotworem, chwytam dzień całymi garściami.
@Sebasaper
@Sebasaper Жыл бұрын
Nowotworem ? Nie wiedziałem tym bardziej szanuj za to co robisz . Uchylisz Rabka tajemnicy co to za nowotwór ? Oczywiście jeśli to nie problem. Zdrowia życzę bo widzę że chęci i zapału ci nie brakuje 🙂
@ELEKTRON1
@ELEKTRON1 Жыл бұрын
@@Sebasaper mówiąc najprościej jak się da, jedni rodzą się z takim "kalafiorem" na twarzy, ja mam to szczęście, że miałem na nodze. Na Ligocie tyle, co wysiedziałem, to moje. Ogólnie nie polecam. Nagrałem nawet o tym artystyczny film "kamfora" ( na YT)
@mariuszkajstura6635
@mariuszkajstura6635 Жыл бұрын
Wspaniały projekt, nadaje się na upowszechnienie. Problemy z zapominalstwem to dość powszechne problemy. Ten projekt ma potencjał.
@uzyszkodnikaplikacji5757
@uzyszkodnikaplikacji5757 Жыл бұрын
Podziwiam cię kolego!
@mareklimanowski687
@mareklimanowski687 Жыл бұрын
Mi się spodobało że masz łeb jak sklep. Gratulacje
@Informatykwakcji
@Informatykwakcji Жыл бұрын
👍👍👍 Podziwiam! Jeden z nielicznych ambitnych kanałów na polskim yt! Sporo się napracowałeś! Zastanawiam się jednak, czy niektóre rzeczy nie byłoby lepiej jednak zrobić prościej, choć może drożej, np. zamówić gotową płytkę niż samemu trawić. Oczywiście zabawy byłoby mniej, ale też czasy się zmieniają i warto czasem skorzystać z nowych możliwości... Jak pamiętam czasy swojej młodości, to o zamówieniu np. 5 sztuk płytki drukowanej wg własnego projektu można było zapomnieć. I dlatego wtedy trzeba było samemu trawić i kropka. Natomiast mam trochę wątpliwości, czy taki sposób sprawdzania, czy ktoś wziął leki (otwarcie pudełka) jest wystarczający. Niestety różnie to bywa ze schorowanymi osobami...
@ELEKTRON1
@ELEKTRON1 Жыл бұрын
Tak, jak mówiłem na filmie: osoba, która tego potrzebuje, nie ma problemu z samym przyjmowaniem, tylko z pamiętaniem o tym.
@Informatykwakcji
@Informatykwakcji Жыл бұрын
@@ELEKTRON1 Zawsze można działać wyprzedzająco... Poza tym, co jak system przypomni, otworzy pudełko, zadzwoni telefon i... potem nie będzie pamiętała, czy wzięła, czy jednak nie...? Rzucam małe wyzwania... 😜
@aniaania5274
@aniaania5274 Жыл бұрын
Można to tak skwitować "co nas nie zabije to wzmocni" albo " praktyka czyni mistrza"
@lukaszstacholkusz5343
@lukaszstacholkusz5343 Жыл бұрын
Noooooooo szacun na to czekałem 🙋‍♂️👍
@zetareticuli8896
@zetareticuli8896 Жыл бұрын
Trzeba było wgrać komunikat z Seksmisji:Weż pigułke!
@ELEKTRON1
@ELEKTRON1 Жыл бұрын
No jest! Jest! Podczas montażu już nie chciało mi się dogrywek robiç, lutownicy włàczać
@mindeclipse1607
@mindeclipse1607 Жыл бұрын
Genialny pomysł z projektorem
@marcink4454
@marcink4454 Жыл бұрын
Taki protip. Poszukaj rozwalonej drukarki 3d SLA. Tam są ekrany monochromatyczne około 10" i rozdzielczości 2k. Kładziesz na to laminat z naklejoną warstwą światłoczułą (nic nie trzeba napylać), naświetlasz drukarką i płytki wychodzą idealnie. Kwestia do rozpoznania jak ogarnąć synchronizację warstw. Do wiercenia świetnie nadaje się grawerka CNC (pracuję nad tym). Płytki PCB dość tanio zrobisz u chińczyka (w PL już nikt nie produkuje) tylko czas przesyłki koło miesiąca.
@ELEKTRON1
@ELEKTRON1 Жыл бұрын
To jest właśnie ten problem z wykorzystaniem drukarek. Najlepszy i najtańszy patent, to kopiowanie stykowe za pomocą kliszy. Najpierw robi się jedną stronę, wierci kilka otworów do synchronizacji, potem drugą stronę z zabezpieczeniem pierwszej i już. Projektor za to ma taki plus, że nie trzeba stworzyć kliszy. Istnieje spore prawdopodobieństwo, że można na czerwono wyświetlać tło, i dzięki temu nie ulegnie naświetleniu, przez co można tym swobodnie manipulować, a dopiero potem włączyć biały kolor
@kfh13
@kfh13 Жыл бұрын
Kiedyś robiłem podobny projekt dla starszej osoby. U mnie był zwykły buzzer, MCU z kwarcem zewnętrznym, za czujnik pobrania leku służyła przerobiona waga kuchenna, która sprawdzała różnicę wagi (podłączyłem się pod linie wyświetlacza). Na życzenie seniora czas do następnego leku był wyświetlany za pomocą linijki LED. Jeśli świeciły się ostatnie dwie linijki (30 min) mógł pobrać lek i zegary zliczały do następnego pobrania. Komora z danym lekiem była poświetlana. Konfiguracja czasowo-wagowo-lekowa była przechowywana na karcie SD. Może któreś rozwiązania przypadnie Ci do gustu. Stopień jasności wyświetlacza powinien być skonsultowany z seniorem - wraz z wiekiem oczy potrzebują znacznie większej ilości światła. Gratuluje zapału, energii i pomysłowości. Aż człowiekowi chce się zacząć jakiś swój projekt.
@bemolxd
@bemolxd Жыл бұрын
im nowszy odcinek, tym bardziej pozytywnie zaskakujesz.
@__MINT_
@__MINT_ Жыл бұрын
Jak słucham o tych Twoich zmaganiach z układem to sam zaczynam czuć się tak jakbym z nim walczył XD Jak na domowe metody płytki wychodzą Ci już profesjonalne, sam będę musiał kiedyś przestawić się na fotochemię + projektor, bo przy małym SMD największym ograniczeniem przy miniaturyzacji jest u mnie grubość ścieżek. 《Dzielnik napięcia》Opisy czytam zawsze, u mnie też kobiet jest na kanale może 1-2%. Odnoszę wrażenie że w dzisiejszych czasach to one bardziej ulegają "zepsuciu", niż faceci, uzależnienia, depresja, brak zainteresowań, ślepe gnanie za trendami i te sprawy. Będąc takim pasjonatem jak Ty czy ja niezwykle ciężko jest znaleźć drugą połówkę, z którą faktycznie będzie można coś ciekawego wspólnie porobić. Takie poszukiwania i próby najczęściej kończą się frustracją i stratą czasu
@TymexComputing
@TymexComputing Жыл бұрын
Cholera też czytałem opis szukając linku do patronite ale zapomniałem dać dzielnik napięcia w komentarzach :( ogólnie trudno na rynku o dwie takie same oferty i w wąskim zainteresowaniu trudno o dopasowanie a do tego żeby te inne subiektywnie ważne parametry pasowały - warto się skupić na kimś kto nam się po prostu podoba uśmiechem i pasuje emocjonalnie a reszty można nauczyć :). Złota rada to po prostu iść na kółko zainteresowań (teatr, modelarstwo, łyżwy, kuchnia, charytatywne akcje, sprzedawanie kredytów, zbieranie głosów na swoją ulubioną grupę polityczną spoza bandy czworga i poznawać dużo ludzi :) ktoś będzie tym jednym i samo się wszystko dalej potoczy :)
@kotrinio7868
@kotrinio7868 Жыл бұрын
Kurde ale idealny odcinek, ostatnio tez zacząłem myśleć nad produkcją pcb w domowych warunkach na pewno ten filmik będzie motywacją nad ruszeniem projektu
@lukas228
@lukas228 Жыл бұрын
Ciekawy projekt. Super, że pokazujesz całą drogę do ostatecznej formy.
@lettunorlandero7391
@lettunorlandero7391 Жыл бұрын
Tez uwielbiam efekty w post produkcji jak w holiłud
@jankunc6325
@jankunc6325 Жыл бұрын
Taktyczny komentarz dla zasięgów.
@5mxg
@5mxg 11 ай бұрын
Mi udało się dopracować metodę żelazkową na tyle, że za pierwszym podejściem wychodzi np dwustronna płytka 15x15cm z ATSAM3X8E (144pin, ten sam co w arduino due, 9mils raster, przelotki druciki z linki miedzianej). Fotochemiczna mnie drażniła, dużo roboty, turbo ostrożność i wymagana precyzja procesu. A drukarka z dość słabo, ale równo kryjącym tonerem, którego nie zużylem od 10 lat + papier kredowy + żelazko, zaprasowanie i potem proszek do prania, mycie i trawienie sprawia, że proces jest prosty jak obsługa cepa :-)
@ELEKTRON1
@ELEKTRON1 11 ай бұрын
Jak przejdziesz na fotochemię, to nigdy nie wrócisz do termo
@kernelirq9246
@kernelirq9246 Жыл бұрын
"dzielnik napięcia" - zawsze czytam komentarz pod Twoim filmem, ale nie zawsze napiszę :-).
@leszek1399
@leszek1399 Жыл бұрын
Jestes niesamowity.
@Contraya
@Contraya Жыл бұрын
Jak zwykle epicki film.
@tomr1305
@tomr1305 Жыл бұрын
Rewelacja, genialistyczny, genializm 😉
@kenz3027
@kenz3027 Жыл бұрын
Podziwiam twoją wiedzę jestem w 1Ti i też zbieram różne elektro śmieci (z czego moja mama nie jest jakoś bardzo zadowolona) jak narazie bardziej to wszystko leży niż jest z tego pożytku... Bo dopiero się tego wszystkiego uczę (ostatnio trochę bardziej na scalakach) no ale to w wolnym czasie a takto to szkoła..... Rób to co robisz bo może to trochę dziwne ale motywujesz mnie też tym do działania (samo rozwoju) że ma to sens (sens siedzienia kilkka dziesiąt godzin nad czymś co dla innych nie stanowi to większego problemu) Dzięki i Powodzenia!
@ELEKTRON1
@ELEKTRON1 Жыл бұрын
Teraz masz bardzo dobry czas do tego, by właśnie wsiąść na tego "konia" i pogalopować dalekoooo! Dużo czytaj. W bibliotece szkolnej przesiadywałem całe dnie i pozostała minę zasadzie tylko literatura kobieca. Dziś mogę powiedzieć, że bardzo mi się podobają opowiadania Musierewiczowej.
@maciej.wolosewicz
@maciej.wolosewicz 7 ай бұрын
Kiedyś znajomy z Chorwacji opowiadał, że do naświetlania PCB wykorzystuje drukarkę 3D żywiczną, przy czym zamiast lać żywicę, wkłada PCB z lakierem i naświetla matrycą z drukarki. Efekty były całkiem przyzwoite.
@ELEKTRON1
@ELEKTRON1 7 ай бұрын
Też to rozważałem, jednak problem jest w tym, że mając ścieżki bardzo cienkie - takie 6milsów, wychodzi to już nie najlepiej, a trafić idealnie z ułożeniem płytki po drugiej stronie, też stanowi problem, bo przesunięcie o 0.1mm powoduje minięcie przelotki
@truskawkowarodzina9750
@truskawkowarodzina9750 Жыл бұрын
Ło panie aż mi z mózgu dym poszedł,😁 chyba z każdym kolejnym filmikiem będę musiał używać gaśnicy, Oby tak dalej,trzymam kciuki 👍
@ELEKTRON1
@ELEKTRON1 Жыл бұрын
Starzy widzowie też tak mówili. Przyzwyczaisz się za jakiś czas i sam będziesz to ogarniał ;)
@maciejraduchowski5506
@maciejraduchowski5506 Жыл бұрын
​@@ELEKTRON1 będzie coś o pamięciach stosowanych w pendrivach?
@TheApokalipsa88
@TheApokalipsa88 Жыл бұрын
Nareszcie coś fajnego,tak fajnego jak wszystko.
@kieleccyelektrozomiarze
@kieleccyelektrozomiarze Жыл бұрын
Zajebisty film. Ja bym takiego czegoś nie zbudował. Jeszcze.......
@ELEKTRON1
@ELEKTRON1 Жыл бұрын
Dawaj. Zbieramy ekipę i robimy naradę plemienia. Jeden od drugiego się uczy. Za rok będziemy stanowić wysoce wyspecjalizowaną grupę, która wygląda jak żywcem wyjęta z instytutu badawczego.
@grzegorzbanaszczyk7092
@grzegorzbanaszczyk7092 Жыл бұрын
Wstawiasz odcinek i dzień staje się lepszy
@TymexComputing
@TymexComputing Жыл бұрын
A - jeszcze jedna uwaga (ogladam drugi raz) - potrzeba punktualnego przyjmowania leku z punktu widzenia medycyny troche odbiera rynek produktowi Lekoman - ta potrzeba nie wynika z rozkladu czasu dzialania leku, te granice moga byc naciagane o sporo procent - za to lekarze nauczani sa (nauka glosi) ze wlasnie trzeba zwlaszcza starszym ludziom dokladnie mowic o ktorej godzinie maja przyjmowac lek po to tylko zeby nie zapomnieli, beda wyczekiwac tej godziny 18ej albo osmej rano i dzieki temu nie zapomna - jakby to mialo byc "wieczorem" to o 19ej nie beda juz pamietali czy wieczorem wzieli czy dopiero maja wziac a inaczej [jest 18a, moge wziac ale jeszcze nie wzialem bo dopiero wybila 18ta - to biore] W farmakologii leczenia nowotworow za to bardzo dokladna musi byc podana np. masa ciala - nie mozna sobie zmyslac ile sie wazylo ostatnio w lazience - na podstawie masy wyliczane sa takie wspolczynniki jak ilosc wody w organizmie albo powierzchnia skory i pomylka o 10% moze przyniesc bardzo niepozadane dzialanie leku - dawka chemii jest wyliczana co do wartosci granicznej, pomiedzy iloscia komorke ktore zostaja zabite a tymi ktore nie moga sie powielic i po jednej stronie granicy jest nieleczenie nowotworu a po drugiej zabicie zbyt duzej ilosci przydatnych komorek. Jesli by ktos pytal to nie mam ani pieczatki z tekstem "lek." lub lekarz ani takiej z napisem dr hab. ale lubie rozmawiac z ludzmi i przyswajac wszystkie przypadki szczegolne.
@ELEKTRON1
@ELEKTRON1 Жыл бұрын
Też lubię przyswajać wiedzę, również medyczną.
@mateuszpragnacy8327
@mateuszpragnacy8327 Жыл бұрын
Robisz super filmy które się przyjemnie ogląda. Oby tak dalej
@tomekmakulski7033
@tomekmakulski7033 Жыл бұрын
Zawsze przelotki w swoich projektach wykonywałem drutem, a w technice wcz używałem nawet nitów rurkowych zalanych cyną, żeby indukcyjność była mniejsza.
@pananonim8336
@pananonim8336 Жыл бұрын
Ej jak będziesz kiedyś sławny to weź nie zapomnij o starych znajomych z YT którzy czekają na kolejny film 😉😅 Super film Pozdrawiam
@ELEKTRON1
@ELEKTRON1 Жыл бұрын
Spójrz na wszystkich komentujących; każdemu odpowiadam, pomimo, że Jest Was jakieś 13 tysięcy. Tym się różnię od tych wielkich "jutuperuf", że bardziej pozuję na "tego szalonego kolegę z klatki" niż jakiegoś celebryte. Jasne. Lubię sobie piórka pokazać. Kto nie lubi? Ale szacunek do widzów mam zawsze.
@boostfactorypl
@boostfactorypl Жыл бұрын
Mega 💪💪
@franciszekbiegowski278
@franciszekbiegowski278 Жыл бұрын
Szacun, mam nadzieję że kiedyś dojdę do takiego poziomu.
@Lechoslowianin
@Lechoslowianin Жыл бұрын
To już teraz wiemy kto się zajmie produkcją czipów
@rafikxd18
@rafikxd18 Жыл бұрын
super
@dotknieciemgly
@dotknieciemgly Жыл бұрын
Cześć. Niezmiennie nic nie rozumiem ale bardzo lubię Twoje filmy. Pozdrawiam.
@Maramowicz
@Maramowicz Жыл бұрын
Projektor: jest mikroskop: jest no to jeszcze płytka krzemowa, kilka chemikaliów no i własny układ krzemowy też będzie
@RadomirMazonPl
@RadomirMazonPl Жыл бұрын
Super projekt. Zenek wymiata ;)
@nightmoon90
@nightmoon90 Жыл бұрын
Jak zwykle treściwa dawka interesujących nas informacji w "PIGUŁCE" 🤣
@patrykkoziea1162
@patrykkoziea1162 Жыл бұрын
Bardzofajny projekt
@PortalAuditor
@PortalAuditor Жыл бұрын
Z jakiegoś powodu ten konkretny film mi się przycina i muszę czekać na doładowanie (rozdzielczość automatyczna)
@ELEKTRON1
@ELEKTRON1 Жыл бұрын
Nic nie kombinowałem, YT miewa czasami problemy i tyle
@OlivierDM
@OlivierDM Жыл бұрын
Też kiedyś robiłem w ten sposób przelotki. Teraz stosuję druk jednostronny z mostkami. Technologia w sam raz do prototypów i pojedynczych płytek.
@ELEKTRON1
@ELEKTRON1 Жыл бұрын
Mostka nie pyknę pod układem scalonym SMD :(
@OlivierDM
@OlivierDM Жыл бұрын
@@ELEKTRON1 Mostki na zewnątrz. Pod układami tylko ścieżki.
@OlivierDM
@OlivierDM Жыл бұрын
@@ELEKTRON1 aaa.... schemat projektuję razem z płytką. Komunał?
@Excray80
@Excray80 Жыл бұрын
JLPCB Koszt płytki 2$ plus niecałe 3$ za wysyłkę, otwór przelotki 0.2mm
@mils707
@mils707 Жыл бұрын
Film cud miud
@TheUn4seen
@TheUn4seen Жыл бұрын
Bardzo ciekawy projekt i doskonale pasuje do mojego problemu - leki co 12 godzin, dyscypliny tyle żeby je brać ale nie aby o tym pamiętać po kilku godzinach. Publikujesz gdzieś dokumentację {PCB, kod}? Chętnie go zbuduję w wolnym czasie. A, no i dzielnik napięcia to ważna rzecz.
@ELEKTRON1
@ELEKTRON1 Жыл бұрын
Projekt jest całkowicie otwarty. Na tą chwilę piszę jeszcze kody do obu wersji i wprowadzam poprawki. Jeśli tylko to wszystko pozamykam, to leci na google Drive podobnie jak poprzedni projekt: robocik M.O 1 Jedynym problemem jest tylko to, że najbliższa dostawa Attiny2313 w obudowie QFN jest za jakieś....49 tygodni lub trzeba zakupić ponad 2k sztuk (przy cenie 4..11zł/szt). Z wyświetlaczami jest ten sam problem. Dlatego biegam po śmieciach. Jak coś, to pisz, podeślę to, co mam obecnie itp.
@stampski
@stampski 5 ай бұрын
Dzielnik napięcia 😉
@altaris6593
@altaris6593 Жыл бұрын
Śmieci dla jednego , bezcenny skarb dla drugiego. W razie gdyby jakiś potężniejszy rozbłysk słoneczny rozwalił wszelką technologię i infrastrukturę elektroniczną, elektrotechniczną i energetyczną to do odbudowy polskiego imperium 😆 trza będzie zwerbować team najlepszych specy w swych dziedzinach i ty zasługujesz na członkostwo 😎👍
@lampyelektronowe
@lampyelektronowe Жыл бұрын
Bardzo przydatny projekt :)
@TymexComputing
@TymexComputing Жыл бұрын
Wow - oglądam konkurencję "Majsterkowanie" a tu mi podpowiada nowy splashscreen ELEKTRON1 :)
@ELEKTRON1
@ELEKTRON1 Жыл бұрын
Czy ja wiem, czy konkurencję? Nie odczułem nigdy pomiędzy całym tym naszym uniwersum jakiejś rywalizacji. Wejdź sobie na moją kartę SPOŁECZNOŚĆ. Tam, kilka postów temu podawałem listę ludzi wartych do obserwowania + widzowie proponowali. Nauki ścisłe nie są w top 100 zainteresowań, głównych tematów KZfaq, stąd raczej nie konkurujemy, a tworzymy mikroświat.
@TymexComputing
@TymexComputing Жыл бұрын
@@ELEKTRON1 Rozumiem - chodziło mi też o nawiazanie i o konkurencję w pozytywnym tego słowa znaczeniu :) konkury, sport, wolnorynkowy rozwój :) - Widziałem widziałem pod jednym filmem listę kanałów - dwa z nich w samej nazwie miały "śmieci" ale dopiero teraz sobie przypominam że miałem zostawić komentarz na ten temat. Społecznośc odwiedzam regularnie bo tam jest najwięcej zmian :)
@me.ko.i1279
@me.ko.i1279 Жыл бұрын
Komentarz dla statystyk. Bo fajne.
@alans3792
@alans3792 Жыл бұрын
Jeśli zrobisz swój własny układ scalony i będzie on działać, to osobiście anonsuje Cię do nagrody Nobla! A tak naprawdę, to własnego układu scalonego chyba jeszcze żaden youtuber nie zrobił, to by było światowe wydarzenie. Trzymam kciuki!
@ELEKTRON1
@ELEKTRON1 Жыл бұрын
Był kilka lat temu, z USA. Dostał wielomilionowe dofinansowanie od widzów, zebrał sprzęt stricte wyjęty z fabryki scslaków i zbudował działające układy. Biorąc pod uwagę stopień funduszów, to zdecydowanie będę pierwszym.
@jerry8250
@jerry8250 9 ай бұрын
Tez sie Kacpra naogladalem a teraz Twoje wideo i mi sie wena tworcza wlaczyla... Jedziemy z kontrolerem lcd.
@jerry8250
@jerry8250 9 ай бұрын
Klisze najlepiej naswietlac w drukarni. Masz 100% kontrast i niski koszt.
@ELEKTRON1
@ELEKTRON1 9 ай бұрын
Tak. Robię to w drukarni.
@TymexComputing
@TymexComputing 9 ай бұрын
"mnożnik napięcia" - czego brakuje temu systemowi w sensie co można dodać - jaki jest plan rozwoju? Albo chcoiaż założenia projektowe - co ma wyświetlać, ile przeciętnie podawań leków dziennie ma wspierać - 5, 10, 20, 100 ? Czy powinno wyświetlać nazwę leku? Dobra - obejrzałem drugą część filmu i wiem że wystarczy 7 segmentów aby pokazać ile godzin temu pobrano lek (otiwerano pudełko) to nie trzeba 40 pinowego nematic B&W :) - a jak z zaprogramowaniem godzin?
@ELEKTRON1
@ELEKTRON1 9 ай бұрын
To jest najlepsze. Po prostu problem rozwiązuje pokazanie, kiedy było otwierane pudełko. Informację tą przetwarza najsilniejsze MCU, jakie kiedykolwiek powstało: ludzki umysł.
@TymexComputing
@TymexComputing 9 ай бұрын
@@ELEKTRON1 Rozumiem - super pomysł - to można nawet bez MCU zrealizować :) ludzie często wypominają używanie mcu do zegarków itp logiki nawet jak te części elementarne w sprzedaży potrafią wyjśc drożej i mniej precyzyjnie niż mcu - i tak mikroprocesor nie załatwi możliwości pomyłki leku itp a to musi być człowiek - a to czy już się tam zajrzało to najważniejsza informacja :) - to kiedy można kupić?
@ELEKTRON1
@ELEKTRON1 9 ай бұрын
Jak zamówię PCB, polutuję, to Ci wyślę :)
@TymexComputing
@TymexComputing 9 ай бұрын
Ale to trzeba masowo - zapłacę za 30 pcb (jeśli wcześniej będzie znana cena pojedynczej) mogę to zlutować samemu wypromować, być adwokatem. Bo w sumie rozwiazanie genialne - ale czy się przyjmie to tylko po testach na ludziach można stwierdzić. @@ELEKTRON1 Jedyna wada to nazwa choć na to już za późno :) - lekarze wiedzą żę lekoman to taki koleś co lubi brać leki w nadziei że mu zawsze pomagają a nie tylko dlatego że mu lekarz kazał - to spora różnica.
@kondzio2003
@kondzio2003 Жыл бұрын
Podpałka do drewna 😂
@StraightBar
@StraightBar Жыл бұрын
Podpałka do drewna na bazie sildenafilu...ah Ty żartownisiu 😂
@ELEKTRON1
@ELEKTRON1 Жыл бұрын
Tylko czekałem na osoby, które złapią dowcip. Na zdjęciu widnieje też płytka rozwojowa STM32F103 "blue pill"
@zenonpompka
@zenonpompka Жыл бұрын
💪
@barciofajny7241
@barciofajny7241 Жыл бұрын
Tesla naszych czasów
@MasterBastek
@MasterBastek Жыл бұрын
Dzielnik napięcia
@TymexComputing
@TymexComputing Жыл бұрын
Jak jednostki sektora publicznego zaczynają oszczędzać to wiedz że jest już 10% inflacji pod kilem :)
@Fabi....
@Fabi.... Жыл бұрын
Siemano, no fajnie wyszło, zatrzymałem sobie, żeby przeczytać nazwisko nauczyciela prowadzącego pracę, ale niestety nie znam... Ja kończyłem TZN w 2005r mnie uczył Taszycki ☺️ Pozdro 👍👊
@ELEKTRON1
@ELEKTRON1 Жыл бұрын
Ha! Tasior! Znam, znam
@Fabi....
@Fabi.... Жыл бұрын
@@ELEKTRON1 Byłem Jego najlepszym uczniem w klasie :P
@ELEKTRON1
@ELEKTRON1 Жыл бұрын
Ja za to zostałem legendą TZNu, jak w pierwszej klasie prawie wzywali saperów z Katowic
@Fabi....
@Fabi.... Жыл бұрын
@@ELEKTRON1 😋
@AK-vx4dy
@AK-vx4dy Жыл бұрын
Gdzieś w dokumentacji scalaka Motoroli do "pilota" IR było napisane, że w STANDBY pobiera 20uA i że wręcz przedłuża to działanie baterii względem nie podłączononej.
@ukaszpraciak2034
@ukaszpraciak2034 9 ай бұрын
mam pytanie, jakiego softwaru używasz do pcb?
@ELEKTRON1
@ELEKTRON1 9 ай бұрын
Eagle
@adrian_sp6def
@adrian_sp6def Жыл бұрын
jak dobrze zrozumialem, na miedzi pcb nakladasz swiatloczuly lakier i przez mikroskop naswietlasz ten ten lakier i tam gdzie swiadlo jest lakier wyparuje. Am I right?
@ELEKTRON1
@ELEKTRON1 Жыл бұрын
Blisko. Tam gdzie było światło, lakier zostanie wymyty w roztworze sody (lakier pozytywowy), przez co odsłoni miedź. By doszło do roztworzenia miedzi (rozpuszczanie to proces fizyczny. Po odparowaniu rozpuszczalnika nie wytrąci się metaliczna miedź, więc nie rozpuszczanie), trzeba by powierzchnia była idealnie czysta. Pozostały lakier nie dopuszcza do powierzchni miedzi roztworu trawiącego. Jest jeszcze lakier negatywowy - tam, gdzie było światło, tam pozostanie nierozpuszczone, czyli też i miedź. W domu, można robić to mniej dokładnie - markerem wodoodpornym. Też zadziała
@dano-wb4ht
@dano-wb4ht Жыл бұрын
Bardzo dobra robota. Jakiś czas temu pisałem do Ciebie maila - chciałbym wysłać Ci trochę elektroniki - niestety brak odzewu, jak mogę inaczej się skontaktować?
@ELEKTRON1
@ELEKTRON1 Жыл бұрын
Dzięki, że piszesz. Czasami leci coś w spam etc. Przeszukam pocztę i odpiszę. Jeśli komentarz nie zawiera linku, wulgaryzmu (przez co YT z automatu by go wyrzucił), to na pewno odczytam. Dodatkowo staraj się proszę pisać nowe komentarze, niż odpowiadać na stare, gdyż z dziwnych powodów nie dostaję informacji o odpowiedzi.
@abaedz4734
@abaedz4734 Жыл бұрын
dzielnik napięcia
@sudosun3533
@sudosun3533 Жыл бұрын
Wreszcie nie zapomnę o lekach na pamięć xD
@ELEKTRON1
@ELEKTRON1 Жыл бұрын
Są gorsze połączenia: Biegunka + alzheimer - biegniesz, ale nie pamiętasz gdzie Oraz creme de la creme: bardzo silne czopki nasenne: budzisz się rano z palcem w tyłku.
@sudosun3533
@sudosun3533 Жыл бұрын
@@ELEKTRON1 Pytanie czy ja mam palec w dumpie czy ktoś ma palec w dumpie
@ELEKTRON1
@ELEKTRON1 Жыл бұрын
To już są pytania, które się nawet fizjologom nie śniły
@pszk93
@pszk93 9 ай бұрын
A jak by wypalać na szkle płytkę bądź frezować i przenosić na laminat tą metodą swiatłocoś tam?
@ELEKTRON1
@ELEKTRON1 9 ай бұрын
Dłuuga historia. W jednym komentarzu się nie zmieści
@pszk93
@pszk93 9 ай бұрын
Chętnie poznam odpowiedz @@ELEKTRON1 :D
@ELEKTRON1
@ELEKTRON1 9 ай бұрын
Podstawą jest rozszerzalność cieplna. Szkło strasznie nie lubi takich skoków. Nawet, jakby jakimś cudem przymocować do szkła miedzianą blaszkę, to szkło popęka na drobne kawałki
@pszk93
@pszk93 8 ай бұрын
@@ELEKTRON1 Nie zrozumielismy się chyba. chodzi mi o zrobienie matrycy pcb na szkle i przenoszenie tej matrycy na laminat za pomocą światła, raz zrobisz matrycę i miliony razy jej użyjesz. Chodzi mi o wykorzystanie zjawiska cienia z tego filmiku
@wizer12
@wizer12 Жыл бұрын
Jakim programatorem można zaprogramować at90s8515 bo Usbasp zwraca 666c1 lub fffff lub przypadkowe wartości, przy podpiętym kwarcu czy zewnętrznym sygnale zegarowym?
@ELEKTRON1
@ELEKTRON1 Жыл бұрын
USBASP to mi się bardziej kojarzy z ATMEGA oraz Attiny...no może atxmega. Ogólnie to programatorów mam dwie garści, wszelakiej maści. Do AVR typu atmega na co dzień korzystam z USBASP, jak coś mocno w nich namieszam, to używam AVR-DRAGON i nim można absolutnie cuda na kiju robić...ale to dalej do ATMEG. Ostatnio jak się bawiłem z AT89C2051 (Taki pradziadek attiny moim zdaniem) to programowałem za pomocą TL866 II PLUS. Ten, pomimo, że drogi, programuje praktycznie wszystko, co da mu się włożyć w ZIFa, a to, co się nie da - dorabia mu się podstawkę lub od razu kupuje gotową ... I też zaprigramuje. Ogólnie chyba jeden z najczęściej używanych przeze mnie programatorów. Występuje często na moich filmach - był w odcinku o hakowaniu głośnika Bluetooth, naprawie telewizora itd. Na internecie jest lista wspieranych układów. ALE UWAGA! Na rynku są też starsze wersje, te bez plusów itp, gdzie mają węższy zakres możliwości, a podobnie cenowo. Kiedyś myślałem, że jest wybitnie drogi. Potem zobaczyłem cenę AVR-DRAGON, oraz programatora ORANGE 5...i okazuje się, że wcale taki drogi nie jest.
@wizer12
@wizer12 Жыл бұрын
@@ELEKTRON1 ma 5 i 12V do resetowania? I wejście na LPT czy USB?
@GulczTech
@GulczTech Жыл бұрын
Projektor czasami nie od Gecon"a z allegro?:D "dzielnik napięcia" :D
@ELEKTRON1
@ELEKTRON1 Жыл бұрын
Z allegro, ale od innego gościa.
@marcinelektronik3005
@marcinelektronik3005 Жыл бұрын
Hej, Co to za moduł MP3/głosowy ? Gratulacje !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! kawał dobrej roboty, ale tak to jest dlatego czasem dopiero 3,4 revizja jest produktem docelowym 🙂
@ELEKTRON1
@ELEKTRON1 Жыл бұрын
Taki se chińczyk. Allegro za dychę chodzi. Jak się z nim pobawić, to można sporo wyciągnąć.
@marcinelektronik3005
@marcinelektronik3005 Жыл бұрын
@@ELEKTRON1 a jest coś na nim napisane ? Model
@TheFicktion
@TheFicktion Жыл бұрын
stestuj kanal applaied sience - mial tam filmy o tworzeniu mikrostruktur z metalu metoda wytrawiania i o robieniu mikrofotografii w sensie czegos co pozwoli Ci przeniesc maske na klisze i ja wywolac w malej skali.
@ELEKTRON1
@ELEKTRON1 Жыл бұрын
Znam doskonale ten kanał, często gościa oglądam i ten odcinek też widziałem ;)
@BRX_2137
@BRX_2137 Жыл бұрын
Ty faktycznie masz coś z głową. Grzebiesz po śmietnikach i nagle z dupy robisz własny procesor. Jak ja się szanuję. Polski Dr. Stone
@andr27
@andr27 Жыл бұрын
Wow, jaka pasja
@ELEKTRON1
@ELEKTRON1 Жыл бұрын
A widziałeś, jak rysowałem płytkę? Wypolerowałem gładzik w laptopie palcem
@TymexComputing
@TymexComputing Жыл бұрын
A ta pastylka celulozowa B T to nawiazanie do BluTut czy jak - bo jest na kilku ujeciach i na awatarze :) - ciekawe co oznacza B a co T :)
@TymexComputing
@TymexComputing Жыл бұрын
Wpisalem "tabletka BT" i mi jako pierwsze pokazalo wlasnie paracetamol z Twojego filmu
@ELEKTRON1
@ELEKTRON1 Жыл бұрын
Bo kupiłem jakieś 600x500mg do doświadczeń. Z paracetamolu wychodząc będę robił rywanol. Co by nie mówić, paracetamol to bardzo przydatny odczynnik. Mamy benzen z dwoma grupami funkcyjnymi: hydroksylową -OH oraz aminową -NH2. W prezencie dostajemy też od razu zabezpieczenie tej ostatniej przez acylowanie. Możemy więc wykonać połączenie eterowe z etylem i uzyskać fenacetynę - główny składnik tabletek od bólu głowy z krzyżykiem, a następnie pogotować trochę z kwasem. Grupa zabezpieczająca odpada, uwalniając grupę aminową - uzyskujemy fenatydynę.
@TymexComputing
@TymexComputing Жыл бұрын
@@ELEKTRON1 Czyli paracetamol to taki przydaś - można sobie z niego wylutować całkiem przydatne sprawne elementy :) - ta fenacetyna to piszą o niej że była stosowana od 1887 roku - przecież wtedy nie było youtuba to skąd famaceuta wiedział jak zrobić :-D - szukałem jak nazywały się tabletki z krzyżykiem... ale wszędzie odnoszą się do nich jako "tabletki z krzyżykiem" to pewnie tak się nazywały - krzyżyk na wątrobę :-/
@TymexComputing
@TymexComputing Жыл бұрын
Znalazłem - pełna nazwa tabletek z krzyżykiem to były "Tabletki od bólu głowy z krzyżykiem" - i wiem skąd nazwa się wzięła :) w tej samej przedwojennej fabryce te tabletki były produkowane jako "tabletki od bólu głowy z kogucikiem" ale po wojnie na opakowaniu zabrakło kogucika żeby ludzie nie pomylili z rosołkiem , dodano krzyżyk to i nazwa musiała zostać zmieniona :)
@ELEKTRON1
@ELEKTRON1 Жыл бұрын
mnie ten krzyżyk to bardziej od BAYER'a się kojarzy, ale tak. Przed "jutubami" też byli mądrzy ludzie, jak nie mądrzejsi.
@badam7347
@badam7347 Жыл бұрын
Komentarz statystyczny
@raffkuttaz
@raffkuttaz Жыл бұрын
Skąd wiedziałeś że nie biorę nigdy leków na czas? 🤣. Pozdrawiam.
@ELEKTRON1
@ELEKTRON1 Жыл бұрын
Mało kto bierze. Trzymaj się tam!
@roskomat
@roskomat Жыл бұрын
A co jakbyś wszystko zmieścił pod nakrętką od witaminek C (chodzi mi o takie tubowe nakrętki na np. witami)
@roskomat
@roskomat Жыл бұрын
W środku były by leki rzecz jasna ale na wieczku byłby wyświetlacz plus jakiś przycisk aby wyświetlić czas od ostatniej dawki
@ELEKTRON1
@ELEKTRON1 Жыл бұрын
No mieści się. Wersja B ma rozmiar baterii CR20xx (jak złotówka). Jedyne, co ogranicza, to dziura na rynku elektroniki. Brak podstawowych rzeczy.
@roskomat
@roskomat Жыл бұрын
@@ELEKTRON1 a czego Ci braknie? Może dałoby się to jakoś obejść innym rozwiązaniem
@roskomat
@roskomat Жыл бұрын
@@ELEKTRON1 ogólnie też myślałem abyś wzbogacił projekt o sygnały świetlne jakby ktoś przypadkiem zasłuchał się w muzyce :p
@ELEKTRON1
@ELEKTRON1 Жыл бұрын
Wszystko można, ale każdy "bajer, to dodatkowe zużycie energii". Na rynku brak mikrokontrolerów. Wszystko w rakiety teraz pakują, stąd bym sobie pokoju na świecie życzył.
@wybuchowyukomendant
@wybuchowyukomendant Жыл бұрын
pszne dzielniki napięcia. Also, wspaniałe pudełko.
@ELEKTRON1
@ELEKTRON1 Жыл бұрын
Dziękuję!
@franciszekzielony
@franciszekzielony Жыл бұрын
Czemu masz tylko 42 zapałki? Powinno być 48.
@ELEKTRON1
@ELEKTRON1 Жыл бұрын
Kryzys gospodarczy
@KosaQDev
@KosaQDev Жыл бұрын
A po co komu lekcje
@kotynia7084
@kotynia7084 Жыл бұрын
Kto w Częstochowie drukuje PCB?
@ELEKTRON1
@ELEKTRON1 Жыл бұрын
Blachownia, MarGol. Wysyłali częstochowskiego łazika na "Marsa", więc i powinni poradzić sobie z innymi projektami.
@piotrsalwocki9632
@piotrsalwocki9632 Жыл бұрын
Ty robisz na trzeźwo takie żeczy jak ja po całej paczce ketonalu zagryzionego pokaźną ilością pseudoefedryny i to wszystko w basenie bełnym toluenu
@ELEKTRON1
@ELEKTRON1 Жыл бұрын
Na filmie mówiłem o operacji. Wycinali mi zwierzaka wodnego z nogi. Byłem na morfinie, bo darłem się z bólu. Najgorsze uczucie na świecie. Mózg jak w smole. Chcesz myśleć, wymyślać, a nie możesz. To mnie do końca utwierdziło, że nigdy nie będę sięgał po mózgotrzepy. Wiem też doskonale, że mam bardzo dużą predyspozycję do uzależniania się i taka akcja, nawet jednorazowa, mogłaby mnie ściągnąć bezpowrotnie w otchłań.
@ShadowBanCatcher
@ShadowBanCatcher Жыл бұрын
No niestety lekoman to zły kierunek może kiedyś to zrozumiesz.
@ELEKTRON1
@ELEKTRON1 Жыл бұрын
... ponieważ? Robi dokładnie to, co powinien.
@ShigeruWarioMiyamoto
@ShigeruWarioMiyamoto 6 ай бұрын
No, masz łeb jak sklep człowieku.
@ELEKTRON1
@ELEKTRON1 6 ай бұрын
- a półki puste jak za komuny. Po prostu kocham robić to, czym się zajmuje
Zhakowałem drukarkę i wysłałem ją w kosmos
13:34
ELEKTRON
Рет қаралды 34 М.
Ulepiłem układ scalony z gliny - Prometeusz
9:29
ELEKTRON
Рет қаралды 23 М.
小丑和奶奶被吓到了#小丑#家庭#搞笑
00:15
家庭搞笑日记
Рет қаралды 7 МЛН
Это реально работает?!
00:33
БРУНО
Рет қаралды 4,3 МЛН
哈莉奎因以为小丑不爱她了#joker #cosplay #Harriet Quinn
00:22
佐助与鸣人
Рет қаралды 10 МЛН
Historia zabezpieczeń telewizji satelitarnej
23:36
Kacper Szurek
Рет қаралды 222 М.
Tania naprawa telewizora funai led40-h9825
15:43
ELEKTRON
Рет қаралды 27 М.
Pamięci ferrytowe [RS Elektronika] #245
26:53
RS Elektronika
Рет қаралды 55 М.
I made glow sticks out of plastic and vanilla sugar
12:40
ELEKTRON
Рет қаралды 11 М.
Hakujemy podzielnik ciepła by zrobić z niego tamagotchi
8:34
OLED, Pamięć ferrytowa, hybrydy, retro sprzęt
8:02
ELEKTRON
Рет қаралды 11 М.
Jak działa dysk twardy? [RS Elektronika] #165
27:04
RS Elektronika
Рет қаралды 138 М.
Pełna synteza rubrenu. Complete rubrene synthesis
7:02
ELEKTRON
Рет қаралды 8 М.
小丑和奶奶被吓到了#小丑#家庭#搞笑
00:15
家庭搞笑日记
Рет қаралды 7 МЛН