Uczę się asemblera dzięki drukarce, a potem odpaliłem DOOMa na komputerze przemysłowym

  Рет қаралды 19,567

ELEKTRON

ELEKTRON

Күн бұрын

Nigdy nie umiałem zabrać się za naukę asemblera. Coś tam pisałem...ale było to dla mnie zupełnie niezrozumiałe. Wszystko się zmieniło w dniu, kiedy dzięki rozebraniu potężnej drukarki Konica Minolta, odkryłem nośnik danych - kartę CF, na której był zainstalowany system operacyjny pod nią. Innym czynnikiem, który miał duży wkład do tego, był zakup po bardzo okazyjnej cenie, komputerka SBC, który był wykorzystywany w przemyśle.
Dałbym sobie palca odkroić, że mój znajomy Fisiek, postawił by na nim Linuxa i fajrancik. Ja bym pewnie postawił WinXP....ale nie tym razem!
Zabrałem się za napisanie tak zwanego programu rozruchowego. Jest to maleńki program wielkości równo 512 bajtów, który znajduje się "na samym początku" dysków z systemami. Pozwala on na automatyczne załadowanie systemu operacyjnego do pamięci...i nie tylko! Jakiś czas temu, powstawały maleńkie gry, które startowały bez systemu operacyjnego, zaraz po procedurze POST (tych białych literkach startującego komputera).
Niektóre złośliwe aplikacje też atakowały to miejsce na dysku z systemem.
Nam dziś wystarczy tylko, by nasz mały program wyświetlił dwie linijki tekstu. Jeśli nie masz takiego komputerka (a jest to bardzo prawdopodobne), to możesz obraz IMG zainstalować w wirtualnej maszynie (virtualbox) jako dyskietkę. Nie potrzeba do tego nawet instalowania jakiegoś konkretnego systemu.
;-----------KOD--------------------
mov ax, 9ch
mov ss, ax
mov sp, 4096d
mov ax, 7c0h
mov ds, ax
;----------------------------------------------
mov si, msg1 ;Teskst pierwszej linijki
call print ;wydrukuj to
call newLine ;przeskocz do nowej linijki
mov si, msg2 ;Tekst drugiej linijki
call print ;wydrukuj
jmp $
print:
mov ah, 0eh
lodsb
cmp al, 24h
je print_EOF
int 10h
jmp print
print_EOF:
ret
newLine:
mov ah, 0eh
mov al, 0Ah ;znak nowej linii
int 10h
mov al, 0Dh ;powrót karetki
int 10h
ret
;----------------------------------------------
msg1 db 'ELEKTRON BOTLOADER v1.0$'
msg2 db 'Copyright by Adam Kazior 2023$'
;----------------------------------------------
times 510-($-$$) db 0
dw 0xAA55
;------------koniec kodu------------------
Przydatne linki:
flatassembler.net/download.php
pl.wikipedia.org/wiki/Asemble...
komputery.spryciarze.pl/zobac...
pl.wikipedia.org/wiki/Program...
pl.wikipedia.org/wiki/EOF
en.wikipedia.org/wiki/INT_10H
pl.wikibooks.org/wiki/Asemble...
(tutaj będzie link do dysku z materiałami źródłowymi)
Szczególne podziękowania po raz kolejny, dla Łukasza, z którym pracowałem, a skomponował podkład, który słyszycie w filmie.
Jak będziesz miał kiedyś chwilę, to wpadnij do nas na małą rundkę DOOMa.
Spis treści:
00:00 Wstęp
00:45 Komputerek z drukarki 2
01:32 MIKROKOMPUTER
02:57 Piszemy nietypowy program (rozruchowy)
06:55 DOOM i DOS

Пікірлер: 161
@karolch4611
@karolch4611 11 ай бұрын
To tempo wrzucania filmów zaczyna mi się coraz bardziej podobać
@TymexComputing
@TymexComputing 11 ай бұрын
"Co się dzieje kiedy nie ma errorów i warningów? - t oznaczy że nie włączyłes opcji WALL :) " Włączyłem głos w komputerze przy "w moje ręce wpadła jej starsza siostra" - spojrzenie żony bezcenne :) Dzięki za film - już się nie mogłem doczekać community to klikłem w videło.
@SSnQ_LPCWSTR
@SSnQ_LPCWSTR 11 ай бұрын
Nie jestem w stanie opisać fascynacji wszystkim co tu się odbywa.
@gitoss810
@gitoss810 11 ай бұрын
Mialem isc spac, ale zauwazylem nowy film obejrzenie to obowiazek
@msalamon
@msalamon 11 ай бұрын
Szacun za chęć nauki asemblera 😅 aż sobie coś tam przypomniałem :) wrzucenie DOSa było kiedyś takie proste, a ile satysfakcji może dać! Dawaj inne gierki :D
@McFlyPL
@McFlyPL 10 ай бұрын
Odkryłem Twój kanał kilka dni temu przez przypadek i powiem Ci, że jesteś mega zajawkowiczem :) I o ile tematy programowania, czy elektroniki nie są czymś mi obcym, to na pewno nie miałbym tyle zaparcia, by programować układy, dla których nie ma gotowców w pierwszych 10 wynikach Google. Natomiast tematy chemii, czy fizyki, to jest już w ogóle coś, co jest raczej mało zrozumiałe dla mnie, natomiast przyjemnie słucha się kogoś, kto uwielbia to co robi! :)
@EngieInPixels
@EngieInPixels 11 ай бұрын
Najlepszy film od dłuższego czasu
@krzychol83
@krzychol83 11 ай бұрын
Flacik jest fajny👍👌
@PrinceAmy100
@PrinceAmy100 11 ай бұрын
Dzięki! Przypomniałeś mi trochę assemblerka. Na Asseblerze, jako język programowania procesora się nie programuje, tylko "koduje". Tak zostałem nauczony 30 lat temu... Kodowałem na CPU Motoroli serii 68k. Tak, tak stara dobra Amiga 500,1200 :)
@szatku
@szatku 11 ай бұрын
Uwaga co do tego MBRa, na nowszych kompach musisz mieć w miarę prawidłową tablicę partycji, bo inaczej Ci nie zbootuje (BIOS robi sprawdzenie tej tablicy) - sprawdzone jak pisałem snake w MBRze, nagle miejsca się zrobiło 446B :) Swoją drogą przerwaniami to nuda, popisałbyś jak człowiek bezpośrednio do pamięci :D Sam osobiście używam nasma do assemblera. A assembler to najprostszy język programowania. Instrukcja robi dokładnie jedną rzecz :)
@stoliczek6362
@stoliczek6362 10 ай бұрын
Tekst bezpośrednio do pamięci to nawet lepiej wychodzi, ale powodzenia z ustawieniem kursora hehe. To już grzebanie w rejestrach CRTC. A przejdziesz na 32 bity i wykryj tu na którym porcie VGA mapuje CRTC, właściwie to zależy od emulacji współczesnych kart graficznych :) Możliwości jest tak wiele jak "historical reasons" które gmatwają całą obsługę podzespołów.
@figarybka1393
@figarybka1393 11 ай бұрын
Piękne czasy kiedy pisanie do pamięci wideo było tak proste. Tablica pod adresem 0xA000 dla trybów pikseli EGA i VGA oraz pod adresem 0xB800 dla trybów tekstowych (tryb graficzny CGA wymagał użycia 0xB000, IIRC, i kilku sztuczek dla nieparzystych i parzystych linii). VGA 13h 4live! Pierwszy wygaszacz z płomieniami w gimnazjum w tym pisałem 😅 żeby był szybszy na moim DXie wypełniło się tablicę randomami przy starcie a potem losowało z niej offset i długość bloku do funkcji mieszającej pixele. Btw. serio łindałns jest tak upośledzony, że nawet rozszerzenia pliku się nie da zmienić 😂 przeżuć się na TCUp zamiast eksploratora i nie będziesz się musiał komendami w konsoli bawić ¯⁠\⁠_⁠(⁠ツ⁠)⁠_⁠/⁠¯
@ELEKTRON1
@ELEKTRON1 11 ай бұрын
Mam pokazywanie rozszerzeń, ale: 1) lepiej to widać na filmie, bo mógł ktoś nie usłyszeć tego I-EM-GIE 2) automatyzacja. Batch w pętli i można to robić jednym kliknięciem
@AK-vx4dy
@AK-vx4dy 11 ай бұрын
Aż się łezka w oku kręci ;)
@figarybka1393
@figarybka1393 11 ай бұрын
@@ELEKTRON1 3. Napisać makefile i dodać `mv $@ $*.img` do targetu dla nasma ¯⁠\⁠_⁠(⁠ツ⁠)⁠_⁠/⁠¯
@haczyk84
@haczyk84 11 ай бұрын
Też sobie ostatnio zrobiłem hello world w MBRze, oczywiście z jakiegoś tutoriala. Tutek o tyle fajny że pokazywał różnice składni między at&t i intelem, no i były wytłumaczone różne "dodatki" typu org czy jakieś polecenia kompilacji. Na pendraka można to jeszcze przy użyciu dd nagrać z Linuxa.
@sudosun3533
@sudosun3533 11 ай бұрын
Tego było nam trzeba
@ferroart-shorts
@ferroart-shorts 10 ай бұрын
Dlaczego ja nie wiedziałem o Twoim istnieniu geniuszu zła, muaha 😀 Wiedza z odcinka częściowo mi znana, ale znalazło się o również trochę ciekawych smaczków, pozdrawiam, geniusz zła v2 😆
@ELEKTRON1
@ELEKTRON1 10 ай бұрын
Dzięki, pozdrawiam również
@dotknieciemgly
@dotknieciemgly 11 ай бұрын
Witam. Przypomniały mi się czasy podstawówki, kiedy musiałem dokonać wyboru asembler czy C. Wybrałem C. Ciekawy odcinek. Pozdrawiam
@jacekdominik87
@jacekdominik87 11 ай бұрын
super odcinek. doom jest zaj3bisty, trzeba go odpalać na wszystkim gdzie tylko można.
@altaris6593
@altaris6593 11 ай бұрын
Spróbój na smart- lodówce, albo na serwerze Albicli 😈🔥🔥
@wujekmaciek
@wujekmaciek 11 ай бұрын
Ooooo! Assembler! Pisałem kiedyś bootloadera jako protezę do odpalania Slackware'a w wersji 2.0. A potem program do palenia kart graficznych bazujących na chipach S3. 😆 Co śmieszne - z takich "wprawek" najdłuższy i najtrudniejszy do napisania okazał się... kalkulator. Niemniej - fajnie przynajmniej trochę znać i cokolwiek o nim wiedzieć, w większości języków programowania da się wstawić fragmenty kodu w assemblerze (nawet w Basicu!).
@krzysztofkozorys516
@krzysztofkozorys516 11 ай бұрын
Cześć Elektronie. Jak zwykle interesujące podejście do elektroniki... Pomyślałem sobie " ile ja mam złomu elektronicznego..." nie starczyłoby tobie życia (oczywiście z całym szacunkiem do ciebie). Mam też podobną drukarkę ,którą zacząłem rozbierać ale po kilku dniach zaprzestałem i tak leży do dzisiaj. Kurcze ,stwierdzam że przedmioty typu "przydasie" mogą zapędzić w chorobę zbieractwa. Pozdrawiam serdecznie.
@ELEKTRON1
@ELEKTRON1 11 ай бұрын
Tak. Zagraciłem cały magazyn elektroniką. Czy to źle? A skąd. Zbieractwo? No może...ale Ci "normalni" nie mają kilkudziesięciu FPGA i planów zabawy na najbliższe 80 lat...
@krzysztofkozorys516
@krzysztofkozorys516 11 ай бұрын
@@ELEKTRON1 hahaha na najbliższe 80 lat. Rozbawiłeś mnie na maksa. Po mnie to już nawet myśl nie zostanie.Trzymaj się mocno Elektronie 👍
@lukaszstacholkusz5343
@lukaszstacholkusz5343 11 ай бұрын
I to jest to 👍
@lukaszpala6141
@lukaszpala6141 11 ай бұрын
Jak zawszę mega!!! Zrobisz suplement z opisem tego komputerka i z czego go wydobyłeś
@ELEKTRON1
@ELEKTRON1 11 ай бұрын
A allegro
@TechnikZaba
@TechnikZaba 11 ай бұрын
Tak mi się rzuciło w oko. Zamiast mov al i mov ah mogłeś od razu zapodać mov ax, zawsze to mniej bituf
@ELEKTRON1
@ELEKTRON1 11 ай бұрын
Niby tak, ale i tak trzeba by składać wartość 0E dla AH i kod znaku dla AL Pierwsze koty za płoty
@TechnikZaba
@TechnikZaba 11 ай бұрын
@@ELEKTRON1 z drugiej strony istnieje prawdopodobieństwo że kompilator i tak to zoptymalizować więc trzeba by popatrzeć surowe heksy
@Lechoslowianin
@Lechoslowianin 11 ай бұрын
- świat czeka na nowe wynalazki a Ty się zagrzebałeś w przedpotopowych komputerach
@seba0456
@seba0456 11 ай бұрын
Podziwiam talent i widzę. Ja więszkisci wgl nie ogarniam o co sie tu rozchodzi
@ELEKTRON1
@ELEKTRON1 11 ай бұрын
Dwa dni temu, też nic z tego nie rozumiałem
@AK-vx4dy
@AK-vx4dy 11 ай бұрын
Aż tak się zaooglądałem, że lekko się spóźniłem na spotkanie 😊 @ 0:47 Poproszę zbliżenie na tą płytę, bardzo mnie zaciekawiła... czy tam są 3-4 "podkomputery", w sensie na każdy CMYK osobny ? I bardzo mnie ciekawią te scalaki z kółkiem na obudowie, ale to pewnie jakiś ASIC ?
@ELEKTRON1
@ELEKTRON1 11 ай бұрын
Dokładnie. Każdy kolor ma inny zestaw, identyczny na każdym kanale. Co ciekawe, zbadałem krzem jednego z nich. Są to prawdopodobnie FPGA, ale w wersji OEM -sprzedawane bez nadrukowanego logo, po zaprogramowaniu, sami je sobie nanoszą. Obstawiam LATTICE, xilinxa...w ostateczności altera
@kondzio2003
@kondzio2003 11 ай бұрын
Cuda potrafisz mistrzu. A w tych drukarkach byly wyświetlacze? Pokazał byś jak się z nimi łączysz?
@ELEKTRON1
@ELEKTRON1 11 ай бұрын
Oj były, były! Całe monitory na kablu. Problem z nimi jest taki, że tam sygnały idą różnicowo: R, G, B, Vsync, Hsync, 40MHz zegar...ni to takie HDMI, VGA, LVDS. jak się z nimi dogadam, to tak.
@TymexComputing
@TymexComputing 11 ай бұрын
Może jakiś konkurs dla widzów, np. na napisanie w assemblerze jakiegoś małego specjalnego zadania dajmy na to - wypisanie ELEKTRON z użyciem tylko jednego znaku (zmienianego z pomocą funkcji matematycznej, jakiejś takiej małej albo zapisywanie całego ekranu szlaczkami :) takie konkursy są modne :) albo sztukę z udziałem asemblera - albo ten sam program przepisany w składni AT&T. Jak kogoś ciekawi to 55AA na końcu czyli 55h AAh albo dla masochistów składni Little Endian AA55h :) oznacza koniec sektora rozruchowego - często spotykane słowo (word) w systemach plików i bardzo fajne binarnie 0101... 1010
@jomalj5468
@jomalj5468 11 ай бұрын
0:10 jeśli znasz wszystkich GRATULACJE, coś jest z tobą nie tak, witam w klubie 🤣
@MichalT
@MichalT 11 ай бұрын
Do kompletu polecam jeszcze "Nietypowe Rozwiązania" i kogoś kogo nie ma już na tym świecie (hobby go zabiło), ale miał ciekawe pomysły aczkolwiek ryzykowne czyli "Aleksander Dwurogi". 🙂
@wojtekwojtek2030
@wojtekwojtek2030 11 ай бұрын
@@MichalT co go zabiło?
@MichalT
@MichalT 11 ай бұрын
@@wojtekwojtek2030 Hobby. Czarnoprochowce. On ręcznie odlewał kule do broni czarnoprochowej w garażu (zamknięte pomieszczenie) bez maski ochronnej. Przetapiany ołów - opary z ołowiu = Ołowica (ciężkie zatrucie metalami ciężkimi). To moje przypuszczenia i domniemania z obserwacji jego kanału. Ew. coś mu wybuchło bo on używał rewolweru hukowego który nigdy nie był przystosowany do używania czarnego prochu i używał go z czarnym prochem i kulami własnego odlewu. Może za którymś razem wybuchł mu bębenek i go zabiło. Tego nie wiem. Ale zajmował się także mechaniką precyzyjną (maszyny do pisania i analogowe kalkulatory mechaniczne).
@jomalj5468
@jomalj5468 10 ай бұрын
@@MichalT Nietypowe Rozwiązania - podziękował za polecajke Aleksander Dwurogi -- wole buraka, on sie nie daje czarnoprochowcom :D (a tak serio ciekawy kontent)
@Fabi....
@Fabi.... 11 ай бұрын
Ja walcze z elektrokardiogramem, chce na nim postawić windowsa, albo google flexa :P Tam też jest karta compact flash 1 giga
@przygodyzbudowy2360
@przygodyzbudowy2360 11 ай бұрын
Doom aż się łezka w oku kręci 😅
@rekawek6
@rekawek6 11 ай бұрын
Ja tu Sapera i De-Kompozytora nie widzę ale materiał bardzo fajny. Osobiście od Rufusa wolę inne programy do przygotowywania dysków od mar straciłem 3h na próbie odpalenia proxmox'a ale może do prostego bootloader a wystarczy.
@ELEKTRON1
@ELEKTRON1 11 ай бұрын
W zielonym niebieskiego ani żółtego nie widać...a są! Użyłem najprostszego rozwiązania, jakie było pod ręką.
@wiktordiy6033
@wiktordiy6033 11 ай бұрын
Hej, Czy chciałbyś może zrobić odcinek o programowaniu np. prostego system operacyjnego w assemblerze, lub ponga albo tetrisa lub innych jako .img? Jest to ciekawy temat, ale nie widziałem dobrych tutoriali na ten temat. Z góry dziękuję
@ELEKTRON1
@ELEKTRON1 11 ай бұрын
Od czegoś by trzeba zacząć. Napisanie własnego programu w MBR to bardzo dobry początek. Jak sam lepiej się nauczę tego języka, to obiecuję, ze zrobię film.
@wiktordiy6033
@wiktordiy6033 11 ай бұрын
@@ELEKTRON1 bardzo dziękuję. Jakiś czas temu napisalem sobie mały emulator, który miał część instrukcji procesora 6502 oraz emulowałem commodore 64. Łatwiej było pisać w assemblerze (nawet ubogim) niż w BASIC. Zastanawiałem się także, czy udałoby się na 'nowym' komputerze uruchomić program Wozmon zajmujący jedynie około 200 bajtów na pierwszych prototypach komputerów Steva Wozniaka (Apple)
@ELEKTRON1
@ELEKTRON1 11 ай бұрын
Jak się bardzo postarać, to wszystko się da, kwestia nakładu pracy. Można postawić np. wirtualną maszynę
@pulkowskipiotr2886
@pulkowskipiotr2886 11 ай бұрын
nadal nic nie rozumiem (nastepnym razem moglbym wytlumaczyc jak dla 10 letniego dziecka to moze zrozumiem XD) ale i tak cie bede ogladal bo to co robisz to jest niepojete, jak tak dalej pojdzie to ty jeszcze wyznaczysz wzor na liczby pierwsze, pozdrawiam i zycze Ci powodzenia
@satanistik666
@satanistik666 11 ай бұрын
Ten tajemniczy sterownik z masą fpga to komputer od aparatu rentgenowskiego typu ramię C BV Libra albo pulsera Philipsa Na Allegro jest jeszcze kilkanaście ale nie wydaje mi się żeby ktoś rozebrał tyle tych aparatów ponieważ wartość używanego około 100 000 zł więc są pewnie z serwisu z wymiany ogólnie fajny sprzedawca
@ELEKTRON1
@ELEKTRON1 11 ай бұрын
Wiedziałem! Wiedziałem, że musiał być to "fajny sprzęt". Rozbierając go, miałem w głowie tragedię "Therac-25"
@satanistik666
@satanistik666 11 ай бұрын
@@ELEKTRON1 Na szczęście, mimo sporych mocy ale dzięki niskiej sprawności, nie da się uzyskać groźnych dawek, chociaż nie ma też 100% bezpiecznych ;-).
@theSPGN
@theSPGN 11 ай бұрын
jakim cudem ten kanał ma tylko 15 k subów przy takim contencie
@ELEKTRON1
@ELEKTRON1 11 ай бұрын
Niedawno powstał. Dlatego Proszę o udostępnianie dalej :D
@pvc988
@pvc988 11 ай бұрын
VxWorksa na PC to jeszcze nie widziałem. Mam nadzieję, że zrobiłeś obraz tej karty.
@ELEKTRON1
@ELEKTRON1 11 ай бұрын
W 4 egzemplarzach, w tym dwóch fizycznych. Formatowałem tą 1GB, nie 512MB. W drukarce była ta pomarańczowa 512. Opisz mi proszę coś więcej na temat tego VxWorksa
@pvc988
@pvc988 11 ай бұрын
@@ELEKTRON1 VxWorks to taki system operacyjny czasu rzeczywistego (RTOS) spotykany głównie w systemach wbudowanych (drukarki, kserokopiarki, maszyny przemysłowe, etc.). Wcześniej widywałem go tylko na urządzeniach z prockami typu ARM, MIPS, itp. Wiem, że może pracować na prockach x86 i AMD64 ale nie widziałem go nigdy na pececie. A tutaj napis VxLd przy bootowaniu sugeruje właśnie to.
@ELEKTRON1
@ELEKTRON1 11 ай бұрын
Karta była wpięta oryginalnie w płytkę z prockiem PENTIUM III (na filmie konkretny model). Zanim poznałem jeszcze, co było na płycie, uruchomiłem kartę pod komputerkiem z INTEL Atom....no i efekt jak widać
@AK-vx4dy
@AK-vx4dy 11 ай бұрын
A właśnie - nie używałem chyba fancy programików ale byłem doświadczonym rzemieślnikiem multikonfiguracji DOS: 1. no EMM, no XMS 2. XMS 3. EMM etc. - bo każda gra i program miała swoje potrzeby. Natomiast byłem zdecydowanie mistrzem w uwalnianiu "dolnej pamięci" czyli pierwszego 640KB (u mnie w pracy było to potrzebne do programu do prowadzenia firmy). Upychałem w HIMEM lepiej niż programik z MS-DOS 6 😁
@wojtekwojtek2030
@wojtekwojtek2030 11 ай бұрын
memmaker
@AK-vx4dy
@AK-vx4dy 11 ай бұрын
@@wojtekwojtek2030 dzięki, nie mogłem sobie przypomnieć ;)
@TymexComputing
@TymexComputing 11 ай бұрын
1:38 :) czyżby to prezent od "Prawie jak nowe" - takie z rentgena z obsługą różnych dvi ? Nawet nie wiem czy te dvi to do monitora czy do połączenia - nie wiem czy wiecie ale hdmi są używane w switchach do stackowania - przekazywania pakietów między połączonymi switchami).
@ELEKTRON1
@ELEKTRON1 11 ай бұрын
No prezent to nie, ale od niego kupiłem. Baaardzo fajny sprzęcik.
@TymexComputing
@TymexComputing 11 ай бұрын
MIał jeszcze pakiet z ZYNQ 7000 ale też ktoś kupił :) @@ELEKTRON1 te płyty wyglądają jak nowe ze stocku/zapasu a nie z maszyny która kiedyś robiła rentgen ale fakt do tego ta technika jest stworzona - do obracania macierzy :)
@drybngbryngplikapikutyk4034
@drybngbryngplikapikutyk4034 11 ай бұрын
a który to bo nie kojarzę :) @@ELEKTRON1
@drybngbryngplikapikutyk4034
@drybngbryngplikapikutyk4034 11 ай бұрын
juz znalazłem :)
@Irio1993
@Irio1993 10 ай бұрын
Technicznie, na teście ciążowym Doom nie działał, gość podmienił w nim po prostu wyświetlacz i wysterował go jakimś układem z zewnątrz.
@matid8453
@matid8453 11 ай бұрын
chciałem poszukać jakichś aukcji z tym kompem przemysłowym i musze powiedzieć że zrobiłeś bardzo dobry interes na kupnie tego za 99zł bo ceny zaczynają się od minimum 1000 zł, nie wiem skąd taka cena
@ELEKTRON1
@ELEKTRON1 11 ай бұрын
Bo tego typu sprzęt pracuje w ciężkich warunkach, ma podwyższone progi itp. Kiepsko by było, gdyby np. wielka maszyna nawaliła, która była sterowana przez właśnie taki komputerek.
@daap007
@daap007 9 ай бұрын
No to teraz zostało Ci już tylko pisanie kodu maszynowego... W przyszłym roku?
@pmcmalec
@pmcmalec 11 ай бұрын
Nagrałbyś może poradnik jak postawić dosa na karcie cf? Mam retro laptopa uratowanego z firmy i chciałem go postawić do działania :)
@ELEKTRON1
@ELEKTRON1 11 ай бұрын
Pomyślałem o tym. Jest to pokazane na filmie. Robisz to samo, co ja na filmie, tylko w polu wyboru, który pokazuję mówiąc o DOS, wybierasz opcję MS-DOS zamiast tej mojej. Do głównego katalogu z dyskiem możesz dodać programy DOSowe. Znajdziesz je np. w katalogu System32 windows XP itp. I tak, program EDIT to edytor tekstu, ipconfig - konfiguracja karty sieciowej. Po umieszczeniu ich w głównym folderze, wywołujesz je po prostu wpisując ich nazwy bez rozszerzenia. Zarówno MS-DOS jak i free-dos jest wbudowany w Rufusa - nie potrzeba obrazu ich dysków.
@ELEKTRON1
@ELEKTRON1 11 ай бұрын
Ps. Daj znać, czy zadziałało
@tomacaster
@tomacaster 11 ай бұрын
Wszystko super, tylko co tak krótko?
@ELEKTRON1
@ELEKTRON1 11 ай бұрын
Statystyki i tak pokazują, że przeciętna oglądalność materiałów to ok. 50...60%, więc tylko połowa jest oglądana. Powyżej tej długości filmy tracą na zainteresowaniu i spada to do 40%. Takie czasy. Ludzie mają problem z utrzymaniem uwagi.
@tomacaster
@tomacaster 11 ай бұрын
@@ELEKTRON1 Ale chytrusek :(
@ELEKTRON1
@ELEKTRON1 11 ай бұрын
Wolę dawać częściej a krótsze, niż jeden długi raz na pół roku.
@mPruski02
@mPruski02 11 ай бұрын
Wiedziałem, że na tym kanale powstanie kiedyś odcinek z doomem ale sądziłem, że to będzie na komputerze, który sam zrobisz
@ELEKTRON1
@ELEKTRON1 11 ай бұрын
No bez przesady. Po prostu kupiłem gotowy komputer i go skonfigurowałem
@qsgarage8197
@qsgarage8197 11 ай бұрын
O kurwa, ten Pentium 3 933Mhz to rodzynek, normalnie powinien być Coppermine, ale patrzę że rdzeń większy, kurde Tualatin 🤯 oficjalnie te skubańce zaczynają się z mnożnikiem 7.5 czyli 1Ghz. Czyli dorwać 933Mhz tualatina to jak by wygrać na loterii, gratuluję 😎
@ELEKTRON1
@ELEKTRON1 11 ай бұрын
To leżą u mnie dwie sztuki. Teraz trzeba wymyślić, jak uruchomić tą płytę.
@qsgarage8197
@qsgarage8197 11 ай бұрын
@@ELEKTRON1 Skoro jest tutaj Pentium 3, to musi być do niego chipset pokroju PIIX4 czyli coś z rodziny BX440(slot1/socket 370 nie ważne czy lutowany czy nie) lub jego pochodna żeby ten procek działał. Nie kojarze żeby te procki latały na innych chipsetach. Tam była chyba pierwsza wersja ACPI. Gdyby dało się załadować dysk startowy win9x i wsadzić tam jakąś karte CF/dysk twardy z skopiowaną instalką systemu 9x, to wystarczy wpisać setup.exe i jechać z instalacją. I jeżeli byś postawił na tym system nawet winME(lepsze wsparcie sterowników) to już masz wgląd na to co ci zgłosi w systemie. Już powinieneś dojść do adresów tych układów i może bedzie wiadomo które za pomocą czego się komunikuje. Jak byś jeszcze w tym AGP wykopał i jakimś trafem zapiął tam geforce 4, to GTA Vice City na takich bebechach(od drukarki to jest?) jeszcze nie widziałem 😎
@ELEKTRON1
@ELEKTRON1 11 ай бұрын
Problem w tym, że ta architektura jest skopana. Jak tam pośrodku magistrali klepneli układ CPLD, to nie wygląda szczęśliwie. Postawić system to pestka. Tutaj jest problem, by w ogóle zasilić płytę. Na razie znalazłem dwa zasilania: 5v oraz 5v1 (strasznie dziwna wartość). Dojdzie do tego jeszcze 12v i kilka innych. A nawet jak ją zasilę, to trzeba znaleźć, jak jej wysłać sygnał startu. Bez tego najwyżej LEDy będą się świeciły.
@minifish993
@minifish993 11 ай бұрын
To jak Adam się dokopie do uszkodzonej windy i zobaczy jakie tam układy potrafią być montowane to na bank rzeczona winda poleci w kosmos :D
@ELEKTRON1
@ELEKTRON1 11 ай бұрын
Już widziałem. Jest niezła ta elektronika.
@gto3484
@gto3484 6 ай бұрын
Uuu taką drukarkę bym rozbierał ❤😊
@ELEKTRON1
@ELEKTRON1 6 ай бұрын
Skąd jesteś? W najbliższym stuleciu, będzie mi dane rozebrać jeszcze kilka takich
@gto3484
@gto3484 6 ай бұрын
@@ELEKTRON1 na Rakowie mogę być za 20 min
@lis6502
@lis6502 11 ай бұрын
7:18 opowiedz coś więcej o tym wykopywaniu pendrive'a bo mój Zmysł Pajonka ™ podpowiada mi że umieściłeś coś w podobie kapsuły czasu gdzieś w lesie xD
@ELEKTRON1
@ELEKTRON1 11 ай бұрын
Bardzo dobrze myślisz. Odpowiednio przerobiona strzykawka jest bardzo hermetyczna.
@lis6502
@lis6502 11 ай бұрын
no dobra @@ELEKTRON1 ale jaki tok myślenia poddał Ci pomysł na zakopanie pendrive'a pośrodku lasu? :D to jakiś Twój "offsite backup", sposób radzenia sobie z elektrośmieciami których pewnie produkujesz na tony, Tajne Dokumenty ® które w razie Twojego samobójstwa popełnionego przez tzw osoby trzecie mają zostać wycieknięcie do liderów branży w zakresie mediów czy w końcu to dla Adama z przyszłości który po powrocie ze szpitala ze śpiączki znajdzie zaszytą w poduszce paczkę draży korsarzy #pdk i kartkę żeby udał się do lasu po kapsułę w której będzie odpowiedź na każdego jego pytanie? xD
@ELEKTRON1
@ELEKTRON1 11 ай бұрын
Posiadanie kopii zapasowej to jedno. By kopia była przydatna, to musi być jeszcze w bezpiecznym miejscu. Co Ci po 30 dyskach 1TB, skoro budynek, w którym były, spłonął lub uległ zawaleniu? Kicha by też była, gdyby dane te miały wyparować po moim nagłym zgonie.
@youngrafixrafiproducent7585
@youngrafixrafiproducent7585 10 ай бұрын
co to za program od 3:51? i jaka wersja?
@ELEKTRON1
@ELEKTRON1 10 ай бұрын
Flat assembler (podałem ją wcześniej), możesz pobrać najnowszą. Prócz tego notepad ++
@lampyelektronowe
@lampyelektronowe 11 ай бұрын
👍 (:
@pangroszek3498
@pangroszek3498 11 ай бұрын
Na CF był VxWorks?
@ELEKTRON1
@ELEKTRON1 11 ай бұрын
Jak widać
@hokuspokus8570
@hokuspokus8570 11 ай бұрын
Chciałbym zobaczyć Dooma na teście ciążowym
@ELEKTRON1
@ELEKTRON1 11 ай бұрын
Szukaj "DOOM pregnacy test"
@DR.MOSFET
@DR.MOSFET 5 ай бұрын
A mnie nie ma ;(
@Adrian12811
@Adrian12811 11 ай бұрын
chciał byś kontroler STR911FA, ja go raczej nie wykorzystam a może tobie by sie udało go przeprogramować
@ELEKTRON1
@ELEKTRON1 11 ай бұрын
Mam jakieś 200 sztuk z kas fiskalnych. Pół roku temu (mniej więcej) dowiedziałem się, że do jego programowania trzeba użyć niespotykany już dziś programator...więc jak na niego trafię, to czemu nie. To taki STM32...tylko starszy.
@Adrian12811
@Adrian12811 11 ай бұрын
@@ELEKTRON1 szukałem informacji o jego programowaniu ale nie ma tego wiele, a że mam tylko 1 sztukę to odpuściłem temat. Uznałem że nie warto.
@ELEKTRON1
@ELEKTRON1 11 ай бұрын
No dla jednej sztuki kupowanie programatora za ponad 5 stówek to przesada (jak by jeszcze był na rynku)
@Adrian12811
@Adrian12811 11 ай бұрын
@@ELEKTRON1 A jeszcze pytanko, nie robiłeś czasem płytki rozwojowej dla STM32f43x w obudowie UFBGA176, mam kilkanaście płytek z tym układem i musze je wlutować gdzie indziej bo nie da się podłączyć, a scalak całkiem fajny i szkoda go nie wykorzystać.
@Carlos_hum
@Carlos_hum 11 ай бұрын
"4 kg śrubek", nie wiem czemu ale bardzo mnie to rozbawiło
@ELEKTRON1
@ELEKTRON1 11 ай бұрын
Mniej bawi, gdy trzeba wszystkie ręcznie odkręcić xD
@Carlos_hum
@Carlos_hum 11 ай бұрын
domyślam się i mam nadzieje że nie zajęło tobie to całego dnia choć mogę się mylić XD @@ELEKTRON1
@MichalT
@MichalT 11 ай бұрын
0:04 Jeszcze "Nietypowe Rozwiązania" + Ty Mistrzu i by był komplet prawdziwych Bogów Elektroniki. I wtedy by wszelkie SpaceX, Microsoft, Apple i inne niby giganty elektroniczne upadły. Bo Wy byście tworzyli elektronikę perfekcyjną i idealną. 🙏 Nooo w tym filmie jest coś co trochę rozumiem. Assembler.... uczyłem się tego przeżytku w szkole kiedyś. To było do tych ten tego ZX Spectrum co nie? Natomiast BASIC był do C64. No to przynajmniej kojarzę. Kojarzę, ale nic z tego nie pamiętam. Nie wiem po co mnie tego w szkole uczyli jak to i tak było nieprzydatne. Może dlatego, że miałem przedpotopowego nauczyciela informatyki który łapał zwiechy. Zapytałeś się go o coś on stanął, nad jego głową był jakby pasek postępu o odpowiedział Ci po ok. 15-30 minutach. 🤣
@piker-pl
@piker-pl 11 ай бұрын
Przykro mi, ale sam Microsoft ma setki takich geniuszy na etatach, a nie tworzy produktów idealnych - bo to jest po prostu niemożliwe. :)
@odszczepciesie5128
@odszczepciesie5128 11 ай бұрын
Assembler jest używany w oprogramowaniu latającym w kosmosie i tam, gdzie chodzi o ekstremalną wydajność/szybkość. Właśnie dlatego że nie ma szybszego języka programowania, oczywiście przy zastosowaniu odpowiednich algorytmów
@fisiek_
@fisiek_ 11 ай бұрын
kiedy bare metal stm32 a nie jakies mbry czy inne butloudery
@AK-vx4dy
@AK-vx4dy 11 ай бұрын
Drukarka fiskalna to poprawna terminologia - to takie urządzenie co drukuje paragony (z komputera lub zaawansowanej kasy (niefiskalnej)) i zapisuje sumy i raporty na zaś. Kasa fiskalna ma klawiaturkę i się nabija ręcznie (choć chyba kiedyś próbowałem robić to "zdalnie") jak na starej mechanicznej kasie sklepowej. Szyfr musi być odwracalny, żeby US mógł sprawdzić, ale nie wiedziałem, że można go złamać z kupki paragonów...🤨 A czy możesz tylko czytać czy zapisywać też ? (nie mów tego publicznie jeżeli tak) - choć najnowsze kasy/drukarki przesyłają do US więc jak już prześlą to po ptakach....
@Ezoteriusz
@Ezoteriusz 11 ай бұрын
Naprawdę żeby grzebać w tym wszystkim to trzeba mieć łeb jak sklep. Ja to czasami pobawię się Arduino, ale to nie ma co porównywać
@ELEKTRON1
@ELEKTRON1 11 ай бұрын
Mistrzu! Każdy od czegoś zaczynał! Nie przejmuj się tym wcale. Twoim zadaniem jest wgryzać się w tematy, by robić za kilka lat to, co ja. Pomyśl, że ja arduino zaczynałem równe 10 lat temu! Więc wierzę w Ciebie..w każdego mojego widza, że uda Ci się coś osiągnąć.
@TymexComputing
@TymexComputing 10 ай бұрын
Wykopanie pendrivea z 10 letnimi danymi - pływające bramki w nand od 10 lat są tak ulotne że dane z wyłączonego dysku (niepodbijanego potencjałami) mogą ulecieć w szafce lub w skarbie schowku już po paru miesiacach - całe szczęście pendrive wygląda jakby było z 2003 roku to wtedy była lepsza technologia :) - teraz doobejrzałem do końca
@mariuszbrynkiewicz7038
@mariuszbrynkiewicz7038 10 ай бұрын
Hmm, mówisz 10H? Dyspozytor BIOS?
@ELEKTRON1
@ELEKTRON1 10 ай бұрын
No przerwania BIOS
@mariuszbrynkiewicz7038
@mariuszbrynkiewicz7038 10 ай бұрын
@@ELEKTRON1 były czasy w moim życiu gdy dużo programowałem. W Basicu, turbo paskalu Borland. I Masm i Tasm. PC , win95 był oderwany od rzeczywistości. Pisałem dużo programików które zmieniały PC w co chciałem. Ale OS nigdy mi nie wyszedł. Próbowałem zapętlać procedury tak aby utworzyły co co zwie się jądrem systemu. Nie było w tedy nic w internecie, w BBS-ie też:) Skończyły się czasy, że do bitą wiedziałem co robi mój komputerek
@fisiek_
@fisiek_ 11 ай бұрын
MBR i syntax intela, skill issue B)
@ELEKTRON1
@ELEKTRON1 11 ай бұрын
Fisiek. Ty masz klepane już u mnie xD
@fisiek_
@fisiek_ 11 ай бұрын
@@ELEKTRON1 a bebiana jak nie ma tak nie było
@wojtekwojtek2030
@wojtekwojtek2030 11 ай бұрын
Zapimniałeś o 0xAA 0x55 na końcu
@ELEKTRON1
@ELEKTRON1 11 ай бұрын
No przecież jest, zaraz po wypełnieniu wolnego miejsca, uzupełnieniu do 510
@wojtekwojtek2030
@wojtekwojtek2030 11 ай бұрын
​@@ELEKTRON1Ale nie wspomniałeś o tym w filmie
@wojtekwojtek2030
@wojtekwojtek2030 11 ай бұрын
Polecam książkę programowanie systemowe x86
@ELEKTRON1
@ELEKTRON1 11 ай бұрын
Faktycznie. Podaj proszę autora, bym mógł znaleźć
@patrykkoziea1162
@patrykkoziea1162 3 ай бұрын
Saper kiedyś miał podobny komputer
@ELEKTRON1
@ELEKTRON1 3 ай бұрын
Przemysłówki. Klepią to masowo. Ja się zdecydowałem na zakup, bo jest niezwykle mały i był tani jak barszcz
@mateuszpragnacy8327
@mateuszpragnacy8327 11 ай бұрын
Napisz grę 3d w asemblerze taką jak Minecraft
@AK-vx4dy
@AK-vx4dy 11 ай бұрын
... 10 lat później... Elektron siwy, zmarszczony, po rozwodzie: Gotowe :D
@waldiolsztyn
@waldiolsztyn 10 ай бұрын
Hej
@ELEKTRON1
@ELEKTRON1 10 ай бұрын
No hej
@immortallman3482
@immortallman3482 11 ай бұрын
Chłopie WEŹ ZMIEŃ tło w Visual Studio :D
@ELEKTRON1
@ELEKTRON1 11 ай бұрын
To jest cena programowania i montowania filmów. Po pierwsze, mając białe tło lepiej się przechwytuje ekran i ma się potem większy wpływ na obraz - dla uzyskania ciemnego tła, wystarczy odwrócić kolory. Nie tracimy też cieniowania czcionki itp.
@immortallman3482
@immortallman3482 11 ай бұрын
@@ELEKTRON1 nie zawsze nagrywasz :) dbaj o oczy :9
@ELEKTRON1
@ELEKTRON1 11 ай бұрын
Przełączając się między oknami ALT+TAB, miałbym za dużą dyskotekę. Ciężko w to uwierzyć, ale na prawdę. Lepiej mi pracuje się z białym tłem. Prawdopodobnie jest to efekt wielu lat przyzwyczajeń, gdy jeszcze nikt nie myślał o dark-mode
@immortallman3482
@immortallman3482 11 ай бұрын
@@ELEKTRON1 przyzwyczajenia można zmieniać, zwłaszcza, że chodzi o zdrowie. ;P dark mode jest od co najmniej dekady.
@_ZetkaTV
@_ZetkaTV 11 ай бұрын
idź ty spać a nie o 3 filmy wstawiasz 🤣🤣
@D-Ogi
@D-Ogi 11 ай бұрын
Idealna pora żeby w spokoju sobie obejrzeć coś ciekawego
@_ZetkaTV
@_ZetkaTV 11 ай бұрын
Co nie? @@D-Ogi
@ELEKTRON1
@ELEKTRON1 11 ай бұрын
Z pracy wracam o 17, drzemka godzina i...wygospodaruj na to 22h, by film zmontować. No nie da się i tyle :p
@RobotnikWaldux
@RobotnikWaldux 11 ай бұрын
Cześć Adamie, piszę do ciebie z problemem, który napotkałem, podczas realizowania procedury z twojego filmu o ekstrakcji kurkuminy. Po dodaniu wody, w celu wytrącenia kurkuminy z roztworu powstała zawiesina, która za żadne skarby nie chce się rozdzielić. Sączenie przez twardy sączek nic nie daje. Wirówki niestety nie mam. Czy mógłbyś jakoś poradzić?
@ELEKTRON1
@ELEKTRON1 11 ай бұрын
Dziś bym robił to przez odparowanie rozpuszczalnika zamiast wytrącanie zawiesiny.
@RobotnikWaldux
@RobotnikWaldux 11 ай бұрын
Dzięki za odpowiedź, czy myślisz, że trzeba ją poddać krystalizacji z gorącego etanolu po odparowaniu w celu zwiększenia czystości?
@ELEKTRON1
@ELEKTRON1 11 ай бұрын
No to na pewno. Zresztą. Wyodrębnienie jej czystej w zasadzie jest tylko możliwe przez chromatografię kolumnową. Ma tyle syfu różnego rodzaju, że ciężko to ogarnąć
@AK-vx4dy
@AK-vx4dy 11 ай бұрын
Aż mi się łezka w oku zakręciła INT 10h, INT 13h, MBR....(assembler noises) 🥲 Jeżeli chodzi o boot-owanie staroci i używanie przerwań BIOS-u to jest po polsku taka pozycja "Jak pisać wirusy", skondensowana wiedza w jednym miejscu. (UWAGA Listingi programów celowo są usiane błędami przeciw "script kiddies").
@ELEKTRON1
@ELEKTRON1 11 ай бұрын
Tak, mam tą książkę. Nawet miała być w filmie, do tłumaczenia nazw rejestrów...ale na poziomie edycji, się już nie zmieściło
@AK-vx4dy
@AK-vx4dy 11 ай бұрын
@@ELEKTRON1 Być może niedługo będzie to już wiedza archaiczna(nazwy rejestrów, szczególnie w 8-bitowych okruchach), bo coś słyszałem, że nowe procki mają już mieć tylko LONG MODE (x64). Arm chyba już takie produkuje co jedzą tylko nowy kod w AArch64. Swoją drogą ciekawą zabawą było wołanie przerwań BIOS i DOS z trybu chronionego (Borland Pascal mógł tak kompilować).
@szatku
@szatku 11 ай бұрын
@@AK-vx4dy Borland jak dobrze pamiętam to po prostu zrzucał Ciebie do Trybu wirtualnego (notabene nie dostępny z long mode) gdzie odpalane było przerwanie. Osobiście w ramach swojej magisterki, pod OSa robionego w kole naukowym, zrobiłem po prostu w C emulator procka, brałem pierwszy 1MiB pamięci kompa gdzie były przerwania, przekopiowywałem do pamięci tego emulatora, i w nim odpalałem przerwanie, wystawiając wszystkie IN i OUT na zewnątrz. VBE działało na tym jak złoto, a emulując działanie niektórych przerwań DOS odpalałem przeze mnie napisane pliki COM.
@AK-vx4dy
@AK-vx4dy 11 ай бұрын
@@szatku Emulator procka ? fiu fiu ambitnie. Od 386 był virutal real mode, więc w zasadzie nie trzeba było emlulować. Borland sam z siebie nie bardzo mógł wołać funkcje z RealMode (rezydentne drivery np do BTrieve), ja nie byłem aż taki ambitny jak Ty i znalazłem jakaś biblioteke, ale z tego co pamiętam to wewnątrz się przygotowywało specjalnie parametry i było jakieś przerwanie DOS(? czy EMM czy HIMEM), które było dostępne z Protected i on wykonywało to przerwanie w Real ale czy taką metodą jak Ty to nie wiem, prawdopodobnie tak ale musiało pewnie obsłużyć również 286 w którym normalnie się nie da wyjść z Protected. A sam Protected w Borlandzie poza tym chodził idealnie i gryzł się chyba tylko z EMM386 albo i nie. Natomiast miał ogromną zaletę, wykrywał z marszu dziesiątki błędów zarządzania pamięcią, bo sypał błędem ochrony, a w zwykłym trybie program raz działał, raz wyświetlał coś dziwnego a raz zawieszał kompa :D
@szatku
@szatku 11 ай бұрын
@@AK-vx4dy Czy ja wiem czy ambitnie - na pewno coś co będzie działało również na long mode, dopóki istnieć będzie BIOS i dane na pierwszym 1MiB.
@dzienisz
@dzienisz 10 ай бұрын
@DanielRakowiecki XD
@kurwamacjebanapizda
@kurwamacjebanapizda 11 ай бұрын
I co tam na tej karcie bylo?
@ELEKTRON1
@ELEKTRON1 11 ай бұрын
RTOS, VxWorks
Zhakowałem drukarkę i wysłałem ją w kosmos
13:34
ELEKTRON
Рет қаралды 34 М.
Gdy zapominasz o lekach - Elektronika
9:48
ELEKTRON
Рет қаралды 12 М.
Я нашел кто меня пранкует!
00:51
Аришнев
Рет қаралды 4,5 МЛН
1 or 2?🐄
00:12
Kan Andrey
Рет қаралды 54 МЛН
MEGA BOXES ARE BACK!!!
08:53
Brawl Stars
Рет қаралды 36 МЛН
50 YouTubers Fight For $1,000,000
41:27
MrBeast
Рет қаралды 63 МЛН
Takich smartfonów już się nie robi. HTC Desire Z. Vision, nie Vizard :D
22:50
Saper ElektroZłomiarz
Рет қаралды 26 М.
Krótka i poważna analiza "melonhaubica" AdBustera
57:23
ELEKTRON
Рет қаралды 18 М.
Contra | Wyzwanie Archona
26:24
arhn.eu
Рет қаралды 441 М.
I built my own 16-Bit CPU in Excel
16:28
Inkbox
Рет қаралды 1,4 МЛН
Usterki elektroniki tego statku trochę mnie przerosły..
31:45
Daniel Rakowiecki
Рет қаралды 251 М.
Kalkulator na korbkę - arytmometr
11:19
ELEKTRON
Рет қаралды 35 М.
Tania naprawa telewizora funai led40-h9825
15:43
ELEKTRON
Рет қаралды 26 М.
POTĘŻNA karta graficzna z kasy fiskalnej
17:54
ELEKTRON
Рет қаралды 32 М.
Todos os modelos de smartphone
0:20
Spider Slack
Рет қаралды 3,1 МЛН
Сколько реально стоит ПК Величайшего?
0:37
تجربة أغرب توصيلة شحن ضد القطع تماما
0:56
صدام العزي
Рет қаралды 49 МЛН
Мой инст: denkiselef. Как забрать телефон через экран.
0:54
Mastering Picture Editing: Zoom Tools Tutorial
0:52
Photoo Edit
Рет қаралды 507 М.
Отдых для геймера? 😮‍💨 Hiper Engine B50
1:00