Fruktoza, cichy sprzymierzeniec Alzheimer'a

  Рет қаралды 45,264

Bartosz Czekala

Bartosz Czekala

Күн бұрын

Badania z ostatnich pokazują, że Alzheimer nie bez powodu zasłużył na miano cukrzycy typu III. Wiemy m.in. że Insulinooporność występująca w mózgu jest w stanie uszkodzić mitochondria oraz doprowadzić do śmierci neuronalnej. Najnowsze badania rzucają natomiast więcej światła na to, jaką rolę w tej symfonii destrukcji pełni fruktoza.
=========================
WSZYSTKIE LINKI ⤵️ linktr.ee/bartekczekala
Dla Twojej wygody pod poniższym adresem znajdziesz wszystkie użyteczne linki:
- kursy i patronat
- newsletter
- moje strony internetowe
- wszystkie media społecznościowe (Fb, Twitter, Instagram)
linktr.ee/bartekczekala
===================
SYGNATURY CZASOWE
00:00 - Co to cukrzyca typu III.
01:22 - Jak glukoza i fruktoza powodują Alzheimer’a?
03:58 - Fałszerstwo badań naukowych.
05:38 - Glutaminian a Alzheimer.
07:40 - Skąd bierze się glutaminian?
09:00 - Jak diety niskowęglowodanowe wpływają na Alzheimer’a?
10:00 - Czy fruktoza powoduje atrofię mózgu?
11:50 - Teoria nt. spożycia fruktozy.
14:09 - Jak uzależnia fruktoza?
15:33 - Jak fruktoza dostaje się do mózgu?
17:30 - Koniec.
=========================
ZOSTAŃ PATRONEM KANAŁU
- dostęp do gotowych FISZEK (również archiwalnych), które obejmują wszystkie merytoryczne informacje zawarte w tym odcinku.
- dostęp do prywatnego FORUM, gdzie możesz zadać mi, lub innym Patronom, pytania dotyczące danego filmiku oraz różne bonusy
- BADANIE tygodnia - co tydzień na forum omawiam 1 ciekawe badanie, aby dodatkowo poszerzyć Twoją wiedzę
Więcej informacji:
universeofmemory.pl/the-unive...
===========
MINIATURKA
Autorką miniaturki, jak i większość materiałów graficznych na kanale jest Julia Czekała. Jeśli chciałbyś zamówić materiały graficzne skrojone dla Twoich potrzeb, możesz wysłać zapytanie ofertowe na juliaaczekala (małpa) gmail.com
=========================
ZDROWOROZSĄDKOWE PRZYPOMNIENIE:
Materiały przedstawione w niniejszym filmie mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane, jako porada medyczna lub zamiennik wizyty u specjalisty z dziedziny medycyny, lub dietetyki. Ludzki organizm jest skomplikowany i na stany chorobowe wpływają tysiące czynników, takich jak dieta, suplementy oraz leki, które bierzesz, choroby współtowarzyszące itd. Zalecenie, które jest skuteczne dla innej osoby Tobie może zaszkodzić. Zachowaj więc zdrowy rozsądek w internecie.
=========================
NEWSLETTER o pamięci, językach i żywieniu:
Zapisz się i pobierz swój przybornik pamięci, czyli garść rad o tym, jak efektywnie się uczyć:
✔️ universeofmemory.pl/pamieciow...
=========================
KURSY i SZKOLENIA JĘZYKOWE oraz PAMIĘCIOWE ⤵️
Jeśli interesuję Cię szybka nauka języków obcych oraz skuteczne przyswajanie wiedzy z dowolnej dziedziny, takiej, jak choćby medycyna, czy dietetyka, to sprawdź moje kursy:
✔️ WSZYSTKIE KURSY INTERNETOWE ( universeofmemory.pl/kursy-int... )
✔️ VOCABULARY LABS - Naucz się dowolnego języka od A do Z ( universeofmemory.pl/o-kursie-... )
✔️ KUŹNIA EKSPERTÓW (ang. EXPERTS INCUBATOR) - Jak samodzielnie opanować wiedzę z dowolnej dziedziny od zera do poziomu eksperckiego ( universeofmemory.pl/jak-uczyc... )
✔️ O JEDEN WŁOS ZA DALEKO - Jak zapobiegać, zatrzymać i odwracać łysienie androgenowe i nie tylko ( universeofmemory.pl/o-jeden-w... )
========================
BADANIA I INNE MATERIAŁY ⤵️
✔️ Could Alzheimer’s disease be a maladaptation of an evolutionary survival pathway mediated by intracerebral fructose and uric acid metabolism? ( www.sciencedirect.com/science... ) (2023)
✔️ KATP channels are necessary for glucose-dependent increases in amyloid-β and Alzheimer's disease-related pathology (pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/37129...) (2023)
✔️ Fructose Could Drive Alzheimer’s Disease ( neurosciencenews.com/fructose... )
✔️ Excitotoxicity (en.wikipedia.org/wiki/Excitot...)
✔️ Effects of Fructose vs Glucose on Regional Cerebral Blood Flow in Brain Regions Involved With Appetite and Reward Pathways (jamanetwork.com/journals/jama...)
✔️ Specific regions of the brain are capable of fructose metabolism (www.sciencedirect.com/science...) (2017)
✔️ The human brain produces fructose from glucose (www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/arti...) (2017)
✔️ BLOTS ON A FIELD? - neuroscience image sleuth finds signs of fabrication in scores of Alzheimer’s articles, threatening a reigning theory of the disease (www.science.org/content/artic...) (2022)
✔️ Glutamate Acts as a Key Signal Linking Glucose Metabolism to Incretin/cAMP Action to Amplify Insulin Secretion (www.sciencedirect.com/science...)

Пікірлер: 335
@BartoszCzekala
@BartoszCzekala Жыл бұрын
Jak zawsze porcja muzyki, aby przyjemnie spędzić czas również po obejrzeniu filmików🙂 👉 Aina - Shot Down In Flame (kzfaq.info/get/bejne/mN6Gls2cuse4qHU.html&ab_channel=SebastianAOR) 👉 Crashdiet - Rust (kzfaq.info/get/bejne/Z8x1ZNqB253JfnU.html&ab_channel=FrontiersMusicsrl) 👉 Anti Tank Nun - If You Are Going Through Hell Keep Going (kzfaq.info/get/bejne/Z9Z_Z9GArt-Rdo0.html&ab_channel=antitanknun)
@alicjamazurart
@alicjamazurart Жыл бұрын
Skorzystam, bo dziś upadek czuję. Więc dzięki A dodatkowy komentarz.
@j.k.6150
@j.k.6150 Жыл бұрын
Kiedyś dość mocno nie doceniałem tej płyty, ale w kontekście powyższego materiału świetnie pasuję: kzfaq.info/get/bejne/h8l4qd1_p9rQf6s.html
@ZenonSeweryn
@ZenonSeweryn 11 ай бұрын
😢😊😊
@annaozinska6496
@annaozinska6496 11 ай бұрын
Czyli owoce są be, nawet te beż oprysków?
@AnnaNowak-cy1iw
@AnnaNowak-cy1iw Жыл бұрын
Miałam babcie chorą na Alzheimera i z obawy, ze to choroba dziedziczna, co 2 pokolenie w lini żeńskiej, postanowiłam zmienić dietę, przeszłam 2 lata temu na keto i jestem zachwycona. Nie mam mgły mózgowej, nadciśnienia, spadły trójglicerydy. Dawniej jak zbliżała się burza, to byłam nieprzytomna, zawroty głowy itp. Mogłam przepowiadać zmiany pogody😅Teraz nic się niepokojącego nie dzieje. Stawy przestały bolec, zeszła opuchlizna nóg i celulit. Mam 47 lat a podobno wyglądam na 30. To wszystko co mówi Bartek jest prawda. To bardzo wartościowe kompendium wiedzy. Dziekuje❤
@sommer70
@sommer70 Жыл бұрын
Genetyka
@annawisniewska4392
@annawisniewska4392 Жыл бұрын
A gdzie można poczytać ze w linij żenskiej co drugie pokolenie ? Ja miałam chorą babcię teraz mam mamę , i czytalam ze chora mama przekazuje w 80% synom ale dopiero wnuki synow dostaja geny… a to chyba jest rosyjska ruletka . Obok mnie zachorowało tyle niespokrewnionych osob… coraz bardziej sklaniam sie do badan Angielakich naukowcow.. ze o wiele wiecej osob choruje w miastach .. bo microczasteczki nanoczasteczki ze spalin okazalo sie przechodza bariere krew mózg i zostaja tam uwiezione.. ich wnioski sa takie ze zanieczyszczenia odpalają Domino ….. i proces zaniku kory mozgowej..
@AnnaNowak-cy1iw
@AnnaNowak-cy1iw Жыл бұрын
@@annawisniewska4392 Ja gdzies dawni temu przeczytałam i tez usłyszałam ze w lini żeńskiej co drugie pokolenie, dlatego jestem pełna obaw, ale boje się wykonać badań pod tym kontem. Postawiłam na dietę z eliminacja w dużej mierze węglowodanów. Chuje się o niebo lepiej i mam nadzieję, ze to pomoże. Moja babcia miała miażdżycę w bardzo zaawansowanym stopniu. Czytam i słucham dr. Podgórskiej, która tez miała babcie z z tą choroba
@annawisniewska4392
@annawisniewska4392 Жыл бұрын
@@AnnaNowak-cy1iw mam wiele ksiazek na ten temat. Jedna przeczy drugiej . Od 30 lat zajmuje sie ta chorobą. U mnie chora byla babcia teraz mama … neurolog powiedziala ze nie ma sensu robic badania genetycznego … nic nie zmieni w moim życiu to badanie . A moze wiele zrujnować…. Na dzien dzisiejszy żadne leki nie istnieją. Malo tego lek ktory jest w obiegu w USA kosztuje 50 tys $ miesiecznie .. tylko u 80% chamuje na dwa lata proces. 20 % pochnie mozg . Wiec nie pomoga badania genetyczne… bo nie ma leku…
@rafag.5210
@rafag.5210 Жыл бұрын
I tak jesteś w bardzo dobrej sytuacji, w każdej chwili możesz zmienić płeć i zostać chłopem. Nasi przodkowie nie mogli skorzystać z tego leewackiego luksusu !
@user-ki7ey9db8s
@user-ki7ey9db8s Жыл бұрын
Panie Bartku dużo zdrowia i dobrej kondycji Pan zdrowy, to i my zdrowi, no my , ktòrzy Pana słuchamy. ❤❤❤❤❤❤❤
@user-qx3rj3vx5b
@user-qx3rj3vx5b Жыл бұрын
Pana wiedza jest genialna! Natomiast proszę mówić nieco wolniej,aby niektóre słowa się Panu nie zlewały, nie skracały w formie nieco zniekształconej.. Bardzo dziękuję za wspaniałą wiedzę, za Pana cenne wykłady! Pozdrawiam serdecznie!
@liwiabegin9827
@liwiabegin9827 11 ай бұрын
Można sobie zwolnić odtwarzanie
@agnieszkazbrodziewska7405
@agnieszkazbrodziewska7405 Жыл бұрын
Pracuję w domu seniora. Jeszcze dziesiec lat temu sporadycznie zdarzał sie klient przed 65 rokiem życia. Obecnie to okolo 20% i tendencja w oszałamiającym tempie wzrasta.
@gabigabi2055
@gabigabi2055 3 ай бұрын
Tak tylko zapytam, a szczypawki w tym nie pomogły?
@elaelunia
@elaelunia Жыл бұрын
Bardzo cenny materiał, bo Alzheimer to najgorsza choroba, szczególnie dla opiekunów. Lubię tylko kwaśne owoce, ale muszę sobie to przemyśleć - może ograniczyć dzienną dawkę. Informacja o działaniu fruktozy na mózg to dla mnie szok. Dziękuję za każdy Pana wykład. Faktycznie trochę za szybko mówi Pan. Pozdrawiam.
@agnieszkasavary8985
@agnieszkasavary8985 Жыл бұрын
Super prace wykonujesz dla ludzkości to całe nas uswiadamianie jest wręcz nieocenione !!!! Super Dzięki pozdrawiam
@MaciejArtur
@MaciejArtur Жыл бұрын
Jest Bartek,jest dobrze 💪 Akurat ten temat bym mi znany ,ale tu mechanizmy oczywiście świetnie wytłumaczone . Dziś już nie mam wątpliwości że takim wspólnym mianownikiem naszych niedomagań zdrowotnych jest ... kapitan cukier
@MaS-lg8nc
@MaS-lg8nc Жыл бұрын
😢Bartek...Enzyklopedio chodząca...❤..a ja obżeram sie całe lato truskawkami...czereśniami....itd😮....no nic....teraz nam 57....kiedy mnie dopadnie Alzheimer? Ok....Aufwiederseh Kirschen Ale robisz świetną robote!!! Pożeram kazdy odćinek😊
@WiedzaEK-fl3gr
@WiedzaEK-fl3gr Жыл бұрын
Serdecznie dziękuję i pozdrawiam jednocześnie 🙌 Lepiej to już było i to już nie wróci. Strach pomyśleć co będzie w roku 2050. Pozdrawiam wszystkich 🙌
@irek.k
@irek.k Жыл бұрын
Rok temu przeszedłem na dietę LowCarb + post przerywany IF 20/4. Dzięki temu schudłem 34kg, ale ile dodatkowych rzeczy niezdrowych mam szansę że mnie ominie dowiaduję się z Twoich filmów.
@BartoszCzekala
@BartoszCzekala Жыл бұрын
Gratulacje!
@agnieszkakachnowicz8254
@agnieszkakachnowicz8254 Жыл бұрын
Bartek, fajny chłopak jesteś, bardzo mądry 😘
@zosiasamosia5482
@zosiasamosia5482 Жыл бұрын
Dziękuję ze jesteś Panie Bartku i nam pomagasz swoją wiedzą ! Pozdrawiam serdecznie
@edyta52
@edyta52 Жыл бұрын
Dziękuję. Wyjątkowo ważny temat. Miłego poniedziałku 💙
@Krzysztof_Kwiatkowski
@Krzysztof_Kwiatkowski Жыл бұрын
👍Niechaj Ci się darzy Bartku 😃
@elzbietajozwiak
@elzbietajozwiak Жыл бұрын
Jaki pan jest fajny, bo że ma ogromna wiedzę to już pisalam. Dziękuje ❤
@agatakopciuch8081
@agatakopciuch8081 Жыл бұрын
Z tymi opakowaniami kolorowymi to 100 procent prawda,sama się na tym łapię.Na szczęście nauczyłam się czytać składy.pozdrwiam ,super film. Przestałam kupować tonę owoców,jak to miałam w zwyczaju.
@barbara3212
@barbara3212 Жыл бұрын
Dziękuję Bartku, dla mnie bardzo ważny temat. W sezonie letnim objadałam się owocami. Dzięki Tobie od 2 lat wygląda to zupełnie inaczej i samopoczucie zdecydowanie lepsze 🙂ale to jednak węglowodany, no je również bardzo ograniczyłam.
@vr7095
@vr7095 Жыл бұрын
Dzięki Panie Czekała za kolejny ciekawy film .Może kiedyś miód pan weźmie na warsztat.Pozdrawiam
@vidmo777
@vidmo777 Жыл бұрын
Czy mógłby się Pan wypowiedzieć na temat spożywania inuliny? Jest dużo pozytywnych informacji na ten temat, jednak np puls medycyny podaje, ze może wywoływać nowotwór
@Sikdor
@Sikdor Жыл бұрын
Dziękuję, Potrzebny temat. Jak zwykle bardzo profesjonalny😊 Moja mama zawsze była szczupłą, aktywną, zdrową, uśmiechniętą kobietą kochajacą słodycze. Dopóki żył tato pilnował jej, żeby było pożywne śniadanie i obiad. Po jego nagłej śmierci, mama mogła już żyć tylko ze swoimi ukochanymi słodyczami. To Bardzo to długa historia... ale w wieku 75 zaczęła dziwaczeć, zachowywać się irracjonalnie a w końcu w szalonym tempie tracić pamięć. Teraz nie ma z nią już żadnego kontaktu. Bartek do Telewizji, Dziękuję, Jestem Bardzo Wdzięczna 💐
@MrLelek56
@MrLelek56 11 ай бұрын
ale co sobie pojadła to jej
@agnieszkaw9260
@agnieszkaw9260 11 ай бұрын
@SikDor Dziękuję za cenny komentarz!
@elzbietakamienska540
@elzbietakamienska540 10 ай бұрын
Z moja Babcia byla identyczna sytuacja. Zawsze szczupla, zdrowa, aktywna fizycznie. Zero nalogow. Jedzenie tylko ze swojego gospodarstwa i ogrodu ; nieprzetworzone. Po smierci Dziadka potworny stres i utrata pamieci . Doslownie w ciagu kilku tygodni stracila kontakt z rodzina. Po pol roku nie poznawala juz nikogo. Przykre to bardzo. Mysle, ze stres byl katalizatorem demencji. Gdzies czytalam artykul na ten temat- potwierdzajacy te teze.
@Sikdor
@Sikdor 10 ай бұрын
​ Tak, pominęłam ten wątek, Tata zmarł nagle i był to dla mamy potężny stres. Też uważam, że stres zapoczątkował chorobę, cukier jednak nie pomógł, Pozdrawiam, Wszystkiego Dobrego
@koles003
@koles003 Жыл бұрын
Jeśli duży wpływa ma na to stres oksydacyjny to należałoby jeszcze sprawdzić jak bardzo promieniowanie mikrofalowe (smartphone, stacje bazowe - duża gęstość mocy) powodujące wydzielania kortyzolu wpływa także na osłabienie mitochondriów i przeładowanie wapniem.
@reginadominiak5365
@reginadominiak5365 Жыл бұрын
Witam.Jak zwykle wiedza na medal.Kolejny raz napisze , że jesteś genialny.Sluchac Ciebie to miód na uszy.Pozdrawiam Regina Dominiak.
@alicjamazurart
@alicjamazurart Жыл бұрын
Woow Bartek chetnie zawsze pochłaniam Twoje przekazy, po tym jak obaliłeś mój system powalasz nadal z tym że co raz to moje zainteresowanie i ciekawość bardzo się karmi. Po kursie o mózgu w zasadach żywienia tego wykładu słucha się dodatkowo z poczuciem wooow.
@wojciechbogusawski9163
@wojciechbogusawski9163 11 ай бұрын
Nie wiem czemu pominąłem ten film... ale jak zwykle świetny film do wieczornej ketojajecznicy dziś bez fitynianów paprykowych za to z pomidorówką z koncentratu pomidorowego o którym mam nadzieję że kiedyś Bartku się w końcu wypowiesz co o nim sądzisz. Jeszcze 996 razy zapytam pewnie :P Pozdro
@Dyndzia
@Dyndzia Жыл бұрын
Udostępniłam w ciemno. Wiadomo, że fachowa robota jak zwykle 👍👍👍👍
@user-sb9te7ou6i
@user-sb9te7ou6i 11 ай бұрын
Bartku, czy mógłbyś nagrać filmik o pasożytach? Pozdrawiam i dziekuje za ogrom wiedzy👍👍👍
@jolapatejuk7333
@jolapatejuk7333 Жыл бұрын
Dzięki Bartku, Twoje informacje są dla mnie jak najbardziej przydatne,
@darbals9063
@darbals9063 Жыл бұрын
Cześć Bartku, uprzejmie proszę i z całą mocą zachęcam Ciebie do zrobienia filmu nt.: Zeolit medyczny. To bardzo ciekawy temat, a wiem, że przejedziesz temat jak walec! Pozdrawiam
@iza4030
@iza4030 Жыл бұрын
Jak zawsze piękny wykład . Dziękuje😊
@eteria6366
@eteria6366 Жыл бұрын
🧚‍♀️: dziękuję za wyjaśnienie zależności mitochondria, insulinooporność a fruktoza🌷
@reniaK
@reniaK Жыл бұрын
Super filmik,wielkie dzięki Bartek za dzielenie się wiedzą,pozdrawiam serdecznie 😂
@ewasolinska4266
@ewasolinska4266 Жыл бұрын
Świetny wykład, jak zawsze, dziękuję Bartku 🥰
@piotrgowacki328
@piotrgowacki328 Жыл бұрын
Dzięki za kolejny materiał 👍 oby chciał dalej nagrywać i propagować tą wiedzę. Pozdrawiam.
@mariaraciniewska2992
@mariaraciniewska2992 10 ай бұрын
Tak trochę bez ładu i skladu, ale dzięki za zasygnalizowanie wpływu fruktozy na demencję itp.straszydła mózgowe. U ludzi aktywnych fizycznie nie zauważyłam demencji. Życzę rozwoju w danej działalności.
@Aga-hj6dv
@Aga-hj6dv Жыл бұрын
Dziękuję za jak zwykle świetny film poruszający ważny temat. Mój dziadek miał alzheimera... Dlatego ja jestem na keto. Mam nadzieję że to mnie uchroni. Pozdrawiam.
@BartoszCzekala
@BartoszCzekala Жыл бұрын
U mnie prababcia i dziadek. Obie osoby bardzo chore metabolicznie, z duza otyloscia, wiec nie jestem zdziwiony ... Pozdrawiam!
@aistem
@aistem Жыл бұрын
@@BartoszCzekala czy te dziadki z otyłością przejadały się owocami ? ;)
@kasiakowalska3795
@kasiakowalska3795 Жыл бұрын
​@@aistemCukier stołowy to w 50% fruktoza. Syrop glukozowofruktozowy do słodzenia żywności. Do tego wszystkie soki, napoje, słodkie alkohole, piwo, miód, suszone owoce. Trochę się nazbiera tego 🙂
@aistem
@aistem Жыл бұрын
@@kasiakowalska3795 no wlasnie tak myślę ze tu zawinil cukier stolowy, soki domowe, dzemy, marmolady a nie tyle surowe owoce ;)
@sommer70
@sommer70 Жыл бұрын
@@BartoszCzekala nie ma Pan racji poniewaz waga nie ma tutaj zadnego znaczenia, przewaznie choruja na Alzheimera bardzo szczuple i normalne osoby z wagi. Jeszcze w zyciu nie widzialam grubasow z Alzheimer
@teresamatejkiewicz6673
@teresamatejkiewicz6673 Жыл бұрын
Dziękuję za cenną informację pozdrawiam serdecznie 🧡
@Bitels871
@Bitels871 Жыл бұрын
Jestem w drodze do pracy i mialem szukac jakiegos materialu o fruktozie bo diete mam czysta, ale owoce cisne jak dzik, a tu dar z niebios. Dzieki za material
@BartoszCzekala
@BartoszCzekala Жыл бұрын
Mysle, ze bedzie zaskakujace, bo ta fruktoza w mozgu nie bardzo bierze sie z konsumopcji fruktozy, ale nie bede psuc filmiku :) Pozdrawiam!
@monikam3897
@monikam3897 Жыл бұрын
​@@BartoszCzekalaZwiększona ilość glukozy, będzie powodować, zwiększoną produkcję fruktozy w mózgu. Czyli jednak nie tyle owocki, co węgle ogólnie szkodza tak?
@BartoszCzekala
@BartoszCzekala Жыл бұрын
@@monikam3897 Fruktoza jest cukrem, ktory najbardziej przyczynia sie do powstawania insulinoopornosci, szczegolnie, gdy dziala wspolnie z glukoza. Takze mimo ze w mozgu bierze sie glownie z fruktozy, to sama przyczynia sie do stanu, ktory powoduje, ze glukoza zostanie przeksztalcana we wfruktoze w mozgu. Podchwytliwe to!
@marque2496
@marque2496 Жыл бұрын
​@@BartoszCzekalaA które owoce sa az tak bardzo bogate we fruktoze żeby się jej bac, jest dużo więcej rafinowanego cukru w przeciętnej diecie człowieka.
@aleksandranowak9616
@aleksandranowak9616 Жыл бұрын
@@BartoszCzekala Przestałam ogarniać, to zbyt zawiłe :)
@krzysztofwinczura4475
@krzysztofwinczura4475 Жыл бұрын
Dzięki za ciekawy materiał wraz z publikacjami, ciekawe jak do tego przyczynia tani syrop glukozowo-fruktozowy dodawany jako zamiennik cukru. Pozdrawiam, dzięki.
@BartoszCzekala
@BartoszCzekala Жыл бұрын
Cholernie sie przyczynia Krzysiek. Jeden z najwiekszych problemow.
@patrykbartkow8939
@patrykbartkow8939 11 ай бұрын
Bartoszu dziękuję za Twoją wiedzę i że się nia dzielisz. Jesteś jak dla mnie najbardziej merytorycznym youtuberem w kwestii żywienia. Byłbym niezmiernie wdzięczny jeżeli w którymś filmiku poruszyłbys temat tego jaka energia jest najlepsza dla organizmu. Czy bedzie to tłuszcz czy glukoza. Co rzeczywiście jest lepsze w kontekście energetycznym ponieważ są kontrowersje. Jedni twierdzą , że tłuszcz wytwarza więcej atp i kropka natomiast drudzy uważają , że to manipulacja ponieważ tłuszcz spala znacznie więcej tlenu, a w kontekście spalania glukozy z tlenem w organizmie to glukoza wytwarza więcej atp. Jak to sie ma również w kontekście długoterminowego żywienia wysokotłuszczowego gdzie w komórkach pojawia się więcej mitochondriów. Wiem , że jesteś niezwykle zajętym człowiekiem i może kiedyś znajdziesz czas na wyjaśnienie tej ważnej kwestii. Jeszcze taz wyrazy szacunku i pozdrawiam serdecznie!!!
@andrzejmysliwiec4438
@andrzejmysliwiec4438 Жыл бұрын
A to ciekawe. Nawet bardzo ciekawe. Dzięki Bartku
@marekkozowski1134
@marekkozowski1134 Жыл бұрын
Ciagle czekam ns nowe odcinki no i jest jak zwykle super pozdrawiam Bartka
@adamdorobek727
@adamdorobek727 Жыл бұрын
To truizm, który warto powtarzać: wszystko, co dobrze funkcjonuje w naszym organizmie ma źródło w naszym behawiorze sprzed dziesiątek i setek tysięcy lat. Dlaczego owoce roślin, których nasiona najlepiej zakiełkują w zwierzęcej kupie są czerwone, żółte i fioletowe? Żeby jedzące je zwierzęta zobaczyły je z daleka na tle szarości i zieleni. To oczywiste. Mniej oczywiste jest, dlaczego człowiek je widzi z daleka a ich smak mu baaardzo odpowiada (zwykle, jak coś jest trujące, to nam nie smakuje)? Znowu oczywiste jest, że pobudzamy ośrodki nagrody, bo spożywamy zawarte w owocach łatwo dostępne kalorie. Ale nie tylko: pomijając antyoksydanty chodzi o niektóre witaminy spożywane "przy okazji" wraz z owocami. Jesteśmy tak skonstruowani, że jeżeli na coś nie trzeba łożyć energii, to tego nie robimy. W toku ewolucji musiało być tych owoców (oczywiście nie tylko owoców) na tyle dużo, że organizmom naszych przodków "nie opłacało" się syntetyzować tychże witamin (to co jest dla nas witaminą, dla innych zwierząt nie jest - nie przestały ich syntetyzować i nie muszą spożywać z pokarmem); powoli osobniki NIE syntetyzujące witamin zdobyły przewagę energetyczna nad tymi syntetyzującymi. Dlaczego nie umierały na Alzheimera? Proste - nigdy nie dożywały wieku, w którym zawarta w owocach czy miodzie fruktoza poczyniła dostateczne spustoszenia😂. Panie Bartoszu! Bardzo dziękuję za tak udane przebijanie się przez stosy publikacji! Ja nie mam na to czasu ale baardzo chętnie korzystam (żeby nie powiedzieć pasożytuję; żeby tego nie robić zaraz poszukam Pana na Patronite) na Pana pracy.
@alicjamroczek4298
@alicjamroczek4298 5 ай бұрын
Moja prababcia i babcia mialy Alzheimera. Do niedawna drżalam, ze mogę miec. Oczywiscie mgla mozgowa, krotka pamiec wystepowala u mnie. Od roku slucham takich jak Bartek i stosuje sie do diety niskoweglowodanowej, tluszcze, bialko w miesie, jaja, nabial. Mgla, krotka pamiec przechodzą, mam bystrzejszy umysl, łatwiej sie ucze, nie musze zapisywac, bo pamietam. A, jeszcze jedno- nie mam już lęku, a to najistotniejsze.
@annaleitner42
@annaleitner42 Жыл бұрын
Dziękuję ❤
@129Karolus
@129Karolus Жыл бұрын
Ograniczenie spożycia węglowodanów nie jest po to by dłużej żyć [choć mozliwe że jest taki "skutek uboczny" zmiany żywieniowej], lecz jest po to, by właśnie na starość zachować dobrą pamięć..
@anetarogowska9246
@anetarogowska9246 Жыл бұрын
Dziękuję za materiał
@marekkozowski1134
@marekkozowski1134 11 ай бұрын
Ogladam te filmiki w kolko i ciagle sie czegoś nowego ucze chyba uzaleznilem sie jak biedacy spozywajacy cukry pozdrawiam Bartka
@takaulatakaula
@takaulatakaula 11 ай бұрын
Dziekuje za odcinek👍🙂
@aniakaleta101
@aniakaleta101 11 ай бұрын
Bartosz, czemu skończyłeś informatykę z tak silnym zainteresowaniem biolchemem? 🙂
@patrykgrudziadz
@patrykgrudziadz Жыл бұрын
Wreszcie kolejny film 👍👍👍🏆🏆🏆🏆
@danauroraauroradan8549
@danauroraauroradan8549 Жыл бұрын
Trudno wyrazić słowami ❤️❤️❤️🌹🌹🌹 podziękowanie 🌞💜💙💚💛❤️
@tess1591
@tess1591 10 ай бұрын
Kolejne kompedium wiedzy i jak zawsze świetnie w prosty sposób podane. Dziękuję i posyłam dalej.
@majabrzoza
@majabrzoza 11 ай бұрын
Do każdej w moim odczuciu bardzo fachowej w Twoim wydaniu wypowiedzi, podchodzę podobnie jak Ty do badań - zaczynam myśleć, łączyć tą wiedzę z tym co już wiem i podchodzę (ze względu na przekorny charakter) sceptycznie, tak jak sceptycznie podchodzę do każdej nowomody. W świetle wiedzy, a dokładnie badań o fruktozie i jej wpływie na nasz mózg zastanawia mnie skąd czerpać antocyjany i polifenole i przede wszysykim jak zapewnić sobie optymalny poziom witamin bo w moim przekonaniu dieta ketogenna bez suplementacji nie jest w stanie zapewnić optymalnego poziomu witamin?!
@elaelunia3716
@elaelunia3716 Жыл бұрын
1) Teraz jest nagonka na cukier, ale wydaje mi się, że chodzi o słodziki. Wymyślono ich co najmniej kilka. Są słodsze od cukru 500 razy i kosztują złamane grosze. Nie po to je wymyślone, żeby do żywności dodawać droższy cukier. Raz to słyszałam, że słodziki w połączeniu z konserwantami tworzą straszną truciznę. Jemy różne słodziki i różne konserwanty, które ze sobą reagują. 2) Czy to znaczy, że osoby odżywiające się wyłącznie owocami nie są "durnowate", ale mają zablokowany jakiś obszar mózgu? Po zjedzeniu mają nastrój euforyczny (sprawdziłam - wrażenie euforyczno-lewitacyjne). Po ok. 2 godzinach markotnieją. Potem coraz większa złość i wścieklizna, chyba z głodu. Ogólnie bez kija ni do proga. 3) Tak w skrócie co jeść, żeby glutaminian i GABA były we właściwych proporcjach? Jeśli to ma związek z całym jedzeniem, bo nie wiem czy dobrze zrozumiałam.
@piotrkowalski5818
@piotrkowalski5818 Жыл бұрын
Bartuś, który z węglowodanów glukoza, fruktoza, a może dwucukier sacharoza najbardziej nasila glikację? Czy zastosowanie produktów skrobiowych, zmniejszy glikację? Dlaczego u młodych mężczyzn odnotowuje się spadki testosteronu?
@pavciu1000
@pavciu1000 Жыл бұрын
Stajemy się głupsi od cukru! Jak to żonie powiedzieć ? :)))
@tomaszwojciechowski7754
@tomaszwojciechowski7754 Жыл бұрын
Wszelkie moje próby zawiodły
@user-cq3sh8lh8m
@user-cq3sh8lh8m Жыл бұрын
Do mojego męża też nie dociera.
@mako730
@mako730 Жыл бұрын
Dzięki.
@marcinszydowski5563
@marcinszydowski5563 3 ай бұрын
Super, że w końcu ktoś porusza temat tych wszystkich wspaniałych i smaczniutkich jabłuszek oraz innych owocków. Kiedyś rzadko kiedy owoc z drzewa był słodki, dzisiaj praktycznie większość hoduje się aby takie były. Później szok i niedowierzanie, że je się owoce i warzywa a mimo tego choroby i nietolerancje. Warto zrobić filmik także o opryskach zbóż oraz innych roślin. Interesuje mnie jak opryski działają na florę bakteryjną oraz przepuszczalność jelit. Przykładowo, kiedyś rzadko kto był uczulony na pyłki czy miał alergie. Dzisiaj nawet zdrowe osoby kichają coraz częściej oraz mają różne wypryski po jedzeniu. Nie chodzi tylko o jedzenie zbóż i pochodnych (makarony, chleb), ale także mięso zwierząt hodowlanych.
@Adam-ug7vf
@Adam-ug7vf Жыл бұрын
Robisz świetną robotę swoimi nagraniami. Z drobnych spraw staraj się proszę jedynie używać poprawnie słów jak: włączać, przyłączać, gramów. Dużo zdrówka i samych sukcesów od stałego widza 😊
@BartoszCzekala
@BartoszCzekala Жыл бұрын
Dziekuje! Staram sie. Moj polski sie poprawil, odkad zaczalem nagrywac na Yt, wiec moze na 200 odcinek bede mowil, jak normalny czlowiek :D Pozdraiwam i dziekuje!
@kobigames6771
@kobigames6771 Жыл бұрын
Super materiał jak zwykle! Kiedy coś konkretnego o omega-3? Czekam i czekam😀 Spać nie dają.
@BartoszCzekala
@BartoszCzekala Жыл бұрын
Ojej, ciezko powiedziec. Mam tyle tematow, ze glowa mala. Na razie nic nie planuje o Omega 3 w najblizszym czasie.
@kobigames6771
@kobigames6771 Жыл бұрын
@@BartoszCzekala Chociaż tak w skrócie. Potrzebne czy nie? Suplementować, ryby jeść czy nie bardzo? 10 lat się z tym borykam. Coś mi intuicja podpowiada, że te trany to nie zbyt dobry pomysł.
@BartoszCzekala
@BartoszCzekala Жыл бұрын
Nie jestem w stanie uprosci odpowiedzi do 2 linijek, bo jest za duzo zmiennych.
@agresywnyjamnik3744
@agresywnyjamnik3744 Жыл бұрын
@@kobigames6771 Podpowiem. Biomarine, dobra rzecz. ...
@agnieszkaw9260
@agnieszkaw9260 11 ай бұрын
​@@kobigames6771 Jeśli już to ze świeżo wyciskanych olejów (z lnianki, lnu) czy świeżo zmielonego w/w. Nie ma opcji, żeby coś w kapsułkach stojące na półkach przez dwa lata było wartościowe!? A już z czego jest zrobione i gdzie, to dopiero byś się zdziwił 🤔
@magdalenazydzik6766
@magdalenazydzik6766 11 ай бұрын
Dziękuję
@magorzatapawska2264
@magorzatapawska2264 5 ай бұрын
Bartku, jesteś WIELKI...Wiedza niesamowita! Słucham Cię już od dawna, nawet po kilka razy, robię dużo notatek, aż reka boli od pisania...Tyle ciekawych informacji. Dla mnie i dla wielu jesteś inspiracją. Mam 65 lat i już od pół roku dieta niskoweglowodanowa. Czuję się lżej i o wiele lepiej. Mgły mózgowe po cowidzie ustąpiły. Mam tylko zaburzenia rownowagi typu przedsionkowego ( błednik) od 20-u niemal lat. Czy ta choroba , niemiłe zawroty głowy,mogą kiedyś ustąpić? Serdecznie pozdrawiam. Niech szczescie i zdrowie nie zapomni Twojego adresu.
@malgorzatafed7615
@malgorzatafed7615 Жыл бұрын
Dziękuję, może zdążę się opamiętact
@karolsz6693
@karolsz6693 Жыл бұрын
Dla zasiegow🎉
@JohnyBrravo
@JohnyBrravo Жыл бұрын
Co myślisz o słodzikach? O tych naturalnych oraz o tych chemicznych. Sam osobiście używam stewii. Jak mogą one wpływać na gospodarkę cukrową lub na potencjalne choroby?
@Krzysztof-sc5my
@Krzysztof-sc5my Жыл бұрын
Witam Agato, widziałem Ciebie jak pomykasz rowerem, taka miła niespodzianka, pozdrawiam
@wyskun
@wyskun Жыл бұрын
Do ogladania tego odcinka zjadłem ponad pół kg czerwonych, czarnych porzeczek i agrestu od teściowej z ogrodka😁 nie mogłem się oprzeć bo akurat kwaśne owoce lubię 😁
@BartoszCzekala
@BartoszCzekala Жыл бұрын
Porzeczki to pikus akurat, Jablka babny, gruszki, itd. sa klopotliwe, jak juz ktos duzo owocow je. Smacznego! :)
@tonikogorkowy
@tonikogorkowy Жыл бұрын
pozdrawiam znad porzeczek i czereśni oraz mirabelek ;)
@rafaijoannaromaniuk3846
@rafaijoannaromaniuk3846 Жыл бұрын
A ja borowki,jagody i porzeczka nooo i arbuz....alzheimer myślę że już puka😎
@wyskun
@wyskun Жыл бұрын
@@rafaijoannaromaniuk3846 dobre😃
@agnieszkaw9260
@agnieszkaw9260 11 ай бұрын
​​@@rafaijoannaromaniuk3846 Ogólnie 'jagodowe' są ok. Ale ten arbuz (jestem uzależniona od tych podłużnych soczystych i bardzo słodkich ale organizm wysłał mi wiadomość: kilka uczuleniowych krostek pod okiem) a nie miałam najmniejszych problemów z 10 lat. Także fruktoza czy herbicydy? Oto jest pytanie?
@ewamichaowska5927
@ewamichaowska5927 Жыл бұрын
Tego mi było trzeba , żeby wreście RADYKALNIE ograniczyć owoce, zmienic przekonie i wiedzę o pysznie wyglądających owocach i kolorowych opakowaniach. Decyzja i działanie w moich rękach 😇
@tszapi4153
@tszapi4153 Жыл бұрын
dla mnie owoce to zdrowe slodycze.. raz wtygodniu zamiast czekoladek
@ewamichaowska5927
@ewamichaowska5927 Жыл бұрын
@@tszapi4153 zmiana przekonania polega u mnie na tym, że to juz nie są ZDROWE zamienniki... po prostu tradycyjnych słodyczy unikam jak ognia a owoce jadam bo jeszcze lubię... ale pamietam, że fruktoza jest niezdrowa i żle wpływa na metabolizm
@az-vf9rw
@az-vf9rw 8 ай бұрын
Dlaczego naturalna fruktoza w owocach mogłaby się równać sztucznej fruktozie zawartej w słodyczach, napojach itd. ? Czy Ci chorzy ludzie naprawdę zajadali się owocami???
@ewaurbaniak6249
@ewaurbaniak6249 11 ай бұрын
Dokladnie, mam wiele takich przykladow
@justlikethis-vl3nn
@justlikethis-vl3nn Жыл бұрын
Jak zawsze,fajnie posłuchać
@piotrpiotrowiec6197
@piotrpiotrowiec6197 2 ай бұрын
Bardzo dobry materiał więcej takich prosimy
@mc2307
@mc2307 Жыл бұрын
A skąd wiadomo że ci Pana tak zwani naukowcy? Nie przekłamują i tym razem tak zwanych badań?! Dla swoich partykularnych interesów jak zwykle.... panie Bartoszu z pełnym szacunkiem oferta by było troszkę wolniej przedstawiać swoją wiedzę byłaby bardziej zrozumiała,pozdrawiam
@korolmekas4870
@korolmekas4870 Жыл бұрын
Fruktoza jest nie zdrowa ale ta która stoi na półce przetworzona a nie w postaci owoców. Każdy cukier rafinowany przyczynia się do wielu chorób ale główie w połączeniu z tłuszczem.
@az-vf9rw
@az-vf9rw 8 ай бұрын
W końcu konkretny komentarz. Dziękuję. Chwila zastanowienia dla wszystkich, czy Ci wszyscy ludzie chorzy zajadali się owocami ?
@piotrszymczak1491
@piotrszymczak1491 Жыл бұрын
Dzięki Bartek Super Materiał💪🥓🥩🍗
@dariusz210
@dariusz210 Жыл бұрын
Przypomnę, bo nie wiem czy czytałeś ale zapytam jeszcze raz. Czy możesz zrobić rozwinięcie do tematu o serotoninie w odniesieniu do Insuliny ? Czy to prawda, że wyższy poziom glukozy sprawia większą zajętość insuliny dla glukozy, kosztem serotoniny czy melatoniny. Czy możesz wytłumaczyć i opisać ten mechanizm ?
@monikam3897
@monikam3897 Жыл бұрын
Przerażające... Zatem niemalże wszystkim ludziom potencjalnie ten alzheimer zagraża. A teraz sezon owocowy 🙉 Tylko kiedy swiat medyczny to wcieli w życie przy zaleceniach zywieniowych w szpitalach? Najważniejsze, że choroby można zatrzymać i cofnąć. Ciekawe były te badania zero węgli u chorego i efekty po tygodniu👍
@jurand500
@jurand500 Жыл бұрын
Ale to, co leży na straganach, to już nie są owoce. To opakowanie z kupą chemii, fruktozy i innych cukrów. Co najwyżej można cieszyć oczy, do ust nie wkładać.
@TeresaFurgal
@TeresaFurgal Жыл бұрын
Dzień dobry
@annasnieg3325
@annasnieg3325 Жыл бұрын
Tak. Z tym glutaminianem to prawda. Mam adoptowanego psa z padaczką. Im wiecej zje produktow z większą ilością glutaminianu, to nastepuje atak przez pobudzenie.
@funkyfilu
@funkyfilu Жыл бұрын
A to chodziło o glutaminian chyba jako kwas glutaminowy a nie glutaminian sodu głuptasie ;) Czy też może się mylę i to ja głuptas jestem ?
@monikam3897
@monikam3897 Жыл бұрын
​@@funkyfiluChyba się nie mylisz, ale nie wypada od głuptasów nikogo wyzywać. Skojarzenia po prostu 😊
@annasnieg3325
@annasnieg3325 Жыл бұрын
@funkyfilu niektóre karmy i produkty gotowe w puszkach dla zwierząt zawierają również glutaminian a nie kwas glutaminowy, który jest prawie wszędzie w większych większych mniejszych ilościach. Stąd od razu przeszliśmy na inny rodzaj żywienia.
@annasnieg3325
@annasnieg3325 Жыл бұрын
@@monikam3897 no jednak nie. Bo w wielu produktach niższej jakości są glutaminian monosodowy, bht itd Tak był zywiony w schronisku, na początku w domu też, by stopniowo mu wdrażać lepsze pokarmy bez syfu
@tonikogorkowy
@tonikogorkowy Жыл бұрын
@@funkyfilu dlaczego z góry zakładasz, że wiesz o co chodziło pani ani i startujesz z lekkimi inwektywami? ulżyło zza klawiatury?
@annemariefitness
@annemariefitness Жыл бұрын
Bartku, czy słyszałeś coś może o diecie rozdzielnej? Czy ma ona Twoim zdaniem sens?
@reniaK
@reniaK Жыл бұрын
Ja słyszałam,lata temu,dzięki temu pozbyłam się gruntownie migren,zgagi i paru zbędnych kilogramów,więc dla mnie miała sens..bo szczególnie migreny obrzydzały mi kompletnie życie. Stosowałam się do tych zasad aż do poznania diety ketogennej,carnivore, eliminując węglowodany prawie do zera eliminuje problem,pozdrawiam 😀
@Sikdor
@Sikdor 3 ай бұрын
Jak zwykle wartościowa wiedza. Dziękuję ❤Odcinek nagrywany był jakiś czas temu więc nie sądzę, że Bartek przeczyta mój wpis ale może ktoś inny będzie wiedział….? Mój przyjaciel 57 lat, weglowodanowiec, od kilku miesięcy ma problem którego nie potrafią zdefiniować lekarze w UK. Jego mózg wyłącza się na 3-5 sekund. Wygląda wtedy normalnie, tylko za każdym razem przeklnie z 2x , powie coś bez sensu i wraca do rzeczywistosci nie pamiętając tego zdarzenia. Lekarze nie wiedzą skąd się to wzięło i co to tak naprawdę jest. Podejrzewają jakiś rodzaj padaczki? Szanowni Państwo , jakieś sugestie co to może być? Dziękuję
@barbaraszymanowska2451
@barbaraszymanowska2451 Жыл бұрын
Bartek bardzo dziękuje 🩵 Poproszę o filmik o inulinie …, używam około 10 g dziennie …, ( pomaga w zaparciach , …nie chce jesc za dużo warzyw …, Twoja szkoła 👍🏼😅) …., a nie wiem czy sobie ta inulina nie szkodzę 🙂
@piterek8998
@piterek8998 Жыл бұрын
Co myślisz o twarogu, serku wiejskim? Produkt fermentowany, zawiera duże ilości białka. Jednak czy jest zdrowy w wiekszych ilościach?
@naturiette
@naturiette Жыл бұрын
Twaróg, serek wiejski czy ser nie są zdrowe w większych ilościach, co z tego ze zawierają duże ilości białka, skoro to w większości kazeina która nie jest trawiona
@MrLelek56
@MrLelek56 11 ай бұрын
o wapniu zapomniałeś - mniejsza o kazeinę @@naturiette
@haha_8
@haha_8 Жыл бұрын
czy zjedzenie dwóch jabłek dziennie będzie szkodziło zdrowiu czy działało prozdrowotnie?
@elamazur3183
@elamazur3183 Жыл бұрын
To dużo wspólnego ma fibromialgia, gdzie również jest zaburzona praca mitochondriiów, problem z trawieniem węglowodanów z powodu niedoborów enzymów a co za tym idzie brask energii i choroniczne zmęczenie. "studiowałam" temat fibromialgii, która utrudniała mi życie przez wiele lat. Na szczęście to już mam za sobą.
@mariolka00
@mariolka00 Жыл бұрын
Elamazur, a jak ja pokonałaś?
@elamazur3183
@elamazur3183 Жыл бұрын
@@mariolka00 Dwa lat temu bylam u kresu wytrzymałości... Najgorzej było rano po obudzeniu się, sztywność szyji, ból mięśni nóg, rąk, ból głowy non stop.... W tym moim cierpieniu zrodziła się myśl że muszę to pokonać, bo moje dzieci mnie potrzebują. Większość czasu spędzałam w łóżku braku energii do robienia zwykłych czynności domowych.. Wtedy natknęłam się na filmy dr. Augusto Morandi który zamów się leczeniem..... 2 godzinne sympozjum przesłuchałam kilkanaście razy.. Postanowiłam sama spróbować wcielić w życie jego zalecenia, gdyż na wizytę nie mogłam liczyć ze względu na odległość ponad 500 km. Później było jak w domino... Na mojej drodze pojawiła się książka o tym jak przezwyciezyc fibromialgie. Dr. Morandi jak I publikacja książki miały bardzo podobne podejście do tej choroby. W dwóch zdaniach niestety nie dam rady tego opisać. Ale tak w skrócie to zrobilam oczyszczenie organizmu eliminując na jakiś czas niektóre produkty ,takie jak cukry proste, rzeczy smażone, przetworzone ( z konserwantami). Plus witaminy,, minerały, Omega 3. enzymy trawienne.,probiotyk z prebiotykiem. I jedno z najważniejszych to antyoxydanty ( przeciwutleniacze). I tak po miesiącu zauważyłam niesamowita poprawę zdrowia.. Może nie w 100%, ale 90 % na pewno. Te 10 % to niestety od czasu do czasu mam jeszcze ( przy zmianie pogody szczególnie) ból szyji, ale dużo mniej niż kiedyś.
@mariuszprzydrozny4051
@mariuszprzydrozny4051 Жыл бұрын
Czy jeśli ktoś ma w diecie bardzo duzo owoców to nalezy wnioskować, że to też może sie przyczyniać do Alzheimera?
@az-vf9rw
@az-vf9rw 8 ай бұрын
Jak naturalna fruktoza w owocach mogłaby się równać sztucznej fruktozie zawartej w słodyczach, napojach ??? Niech mi ktoś udowodni i wytłumaczy jak krowie na rowie, że ludzie chorzy na Alzheimera zajadali się owocami. Jest kilka teorii nt. tej choroby, jedną z nich jest aluminium. I pewnie wiele innych jeszcze czynników jak patogeny.
@55karenina
@55karenina Жыл бұрын
No ,ale nic nie powiedziałeś o tym ,czy jeść owoce czy nie?fruktoza znajduje się w owocach tez,proszę o odpowiedz.
@pedrovalles3974
@pedrovalles3974 Жыл бұрын
Czy zdrowe słodziki które sadzac po nazwie, chemicznie są alkoholami (erytrytol, , glikozydy stewiolowe) też aktywują ten szlak poliolowy?
@MrLelek56
@MrLelek56 11 ай бұрын
Nie wiem ile jest w tym prawdy , ale było to super ciekawe .
@iwonna61
@iwonna61 Жыл бұрын
Pozdrawiam
@annakowanska3096
@annakowanska3096 Жыл бұрын
Bartku, zastanawia mnie żywienie frutarian. Czy przy żywieniu wyłącznie owocami zachodzą inne reakcje, bo w necie jest kilkoro osób, które opowiadają o takim żywieniu całych swoich rodzin. Jeszcze na nich nie widać zgubnego wpływu fruktozy, wyglądają młodo i promiennie. A obserwuje jej od kilku lat. Co o tym sądzisz? Może organizm uruchamia inne procesy w takim przypadku?
@martikaskitchen4225
@martikaskitchen4225 Жыл бұрын
Ja też oglądałam i widać duże zmiany na minus. Organizm się adaptuje i oszczędza, ale zdrowi oni nie są i nie będą.
@annakowanska3096
@annakowanska3096 Жыл бұрын
@@martikaskitchen4225 A kogo np. obserwujesz ?
@mariowolsky8332
@mariowolsky8332 11 ай бұрын
W młodości uprawiałem sport . Na wysokim poziomie. Łykałem glukozę prosto z torebki. Ech....
@BartoszCzekala
@BartoszCzekala 11 ай бұрын
To inna sytuacja, kiedy organizm jest w stanie bezposrednio przepalic przez glukoze czy fruktoze. Nie dochodzi do jej kumulacji i tym samym do wiekszosci negatywnych efektow.
@mariowolsky8332
@mariowolsky8332 11 ай бұрын
@@BartoszCzekala ok. Dzięki
@zenobiusztasak8604
@zenobiusztasak8604 Жыл бұрын
Bartek czy Twój poradnik uczenia się ma również zastosowanie w dziedzinach które nas kompletnie albo miernie interesują?
@BartoszCzekala
@BartoszCzekala Жыл бұрын
Tak. Po prostu w takich przypadkach znajac zycie, czlowiek jak nauczy sie takich przedmiotow/dziedzin, to potem do nich nie wraca.
@mariadob1
@mariadob1 Жыл бұрын
Witam ! Jak zwykle wyjatkowo ciekawy temat. Mam pytanie : unikam weglowodanow od lat, jednakze poziom cukru we krwi wysoki okolo 100 . Po wyoiciu glukozy po 1 godz. poziom spada. Jak to wytlumaczyc ? Pozdrawiam b. serdecznie, Maria💐
@BartoszCzekala
@BartoszCzekala Жыл бұрын
Odpowiem za pare godzin sam, a poki co prosba dla uwaznyc sluchaczy. Opisywalem juz wielokrotnie dlaczego tak sie dzieje. Ktos pomoze Marii z odpowiedzi wczesniej? Taki maly test :)
@br8557
@br8557 Жыл бұрын
Chciałabym również wiedzieć cos w tym temacie 🙏🏻
@Adam-vi2fq
@Adam-vi2fq 9 ай бұрын
Całe życie słyszałem że jedz jabłuszka i gruszeczki, i w ogóle dużo owoców i warzyw. Ba nawet podczas imprez sądziłem że całe zło jakie za popitkę do najsłynniejszego napoju podczas tych imprez uważano Coca-Colę to ja chcąc zdrowiej to robić popijałem zawsze sokami najczęściej pomarańczowym. Człowiek głupi żyje i głupi umrze. Nieświadoma niekompetencja.
@az-vf9rw
@az-vf9rw 8 ай бұрын
Dlaczego naturalna fruktoza w owocach mogłaby się równać sztucznej fruktozie zawartej w słodyczach, napojach itd. ? Czy Ci chorzy ludzie naprawdę zajadali się owocami?? Owoce są do jedzenia a nie do picia. Błonnik ogranicza wtedy wchłanianie cukru.
@olapola644
@olapola644 Жыл бұрын
Czy mogłabym prosić coś, wiązane z Parkinsonem ? Serdecznie pozdrawiam i z góry dziękuję!
@ewalinda4844
@ewalinda4844 Жыл бұрын
@BK-uz4np
@BK-uz4np Жыл бұрын
Swietny odcinek, jak zawsze. Panie Bartoszu, czy mógł by pan zrobic odcinek o dnie moczanowej?
@rafag.5210
@rafag.5210 Жыл бұрын
Hrabiowska choroba Ci dokucza :)))
@rafag.5210
@rafag.5210 Жыл бұрын
@@BK-uz4np Ano przyczepiło się, ale jak widać gówno lepiej ominąć z daleka, bo jak się ruszy to gówno śmierdzi i atmosferę wszystkim zatruwa.
@jolantawozniak2132
@jolantawozniak2132 Жыл бұрын
@@rafag.5210Nie rozumiem Twojego komentarza, proszę o rozszerzenie. Dna moczanowa kojarzy mi się właśnie z metabolizmem fruktozy, a nie tylko z purynami….
@rafag.5210
@rafag.5210 Жыл бұрын
@@jolantawozniak2132 Niejaki @BK-uz4np usunął swój drugi chamski komentarz pod moim adresem,albo mu usunięto ten komentarz, stad brak ciągłości korespondencji :)
@jolantawozniak2132
@jolantawozniak2132 Жыл бұрын
Nie jestem pewna czy nie napisał o sobie ….. widać w diecie ma za dużo fruktozy. To autentycznie szkodzi na mózg …. Gdy dowiedziałam się ze jest podobne urządzenie takie jak stosuje się do sprawdzania glukozy , ale do monitorowania kwasu moczanowego, to dało mi to do myślenia …. Potem natknęłam się na więcej i więcej informacji… mieszkam w Stanach i tu jest prawdziwa „ żywieniowa wolna amerykanka”….. jeszcze za komuny dziwiłam się, ze pewnych produktów nie wolno sprowadzać ze Stanów…. teraz wiem… Życzę wszystkiego najlepszego.
@annawisniewska4392
@annawisniewska4392 Жыл бұрын
Wspanialy Film.. Bardzo proszę mowić AL C hajmera… proszę nie mowić Aj c hajmera. 🙏🏽
@maciejlorenc1690
@maciejlorenc1690 Жыл бұрын
Można byłoby zatytułować ten odcinek: Geneza grzechu pierworodnego - czyli Adam i Ewa chorzy na Alzheimer'a 😂
@MisterPartner.
@MisterPartner. Жыл бұрын
Następny nietknięty logiką co Biblie dosłownie ogarnia i zapomina ,ze pisali ją setki ludzi.. :)
@janborkowski9494
@janborkowski9494 Жыл бұрын
Całe jabłko jest OK, sok jabłkowy już mniej ...
@maciejlorenc9448
@maciejlorenc9448 Жыл бұрын
@@MisterPartner. następny nietknięty poczuciem humoru i detekcją sarkazmu 😆
@MisterPartner.
@MisterPartner. Жыл бұрын
@@maciejlorenc9448 Wybacz jestem winny Mea Culpa Patron!
@mariaes5070
@mariaes5070 Жыл бұрын
O grzechu pierworodnym, już w latach 80-tych, pisał dr Kwaśniewski, propagator diety niskowęglowodanowej.
Glukoza i fruktoza - zabójczy duet ... ale nie dla sportowców
39:33
Bartosz Czekała
Рет қаралды 39 М.
Alex hid in the closet #shorts
00:14
Mihdens
Рет қаралды 13 МЛН
아이스크림으로 체감되는 요즘 물가
00:16
진영민yeongmin
Рет қаралды 62 МЛН
Heartwarming moment as priest rescues ceremony with kindness #shorts
00:33
Fabiosa Best Lifehacks
Рет қаралды 38 МЛН
Double Stacked Pizza @Lionfield @ChefRush
00:33
albert_cancook
Рет қаралды 84 МЛН
Jak wywołać "genetyczną" OSTEOPOROZĘ? Instrukcja postępowania.
21:45
Choroba Alzheimera. Najnowsze badania
32:09
Beata Pawlikowska
Рет қаралды 176 М.
TEGO NIE JEDZ przy cukrzycy - 8 zakazanych produktów | Dr Bartek Kulczyński
15:55
Co ma wspólnego depresja, zatwardzenia, migreny, kłopoty ze snem i IBS?
32:15
Alex hid in the closet #shorts
00:14
Mihdens
Рет қаралды 13 МЛН