Wydzielanie insuliny na myśl o jedzeniu lub jego widok, czyli czym jest cefaliczna faza trawienia

  Рет қаралды 17,654

Bartosz Czekala

Bartosz Czekala

Күн бұрын

Faza cefaliczna jest pierwszym etapem procesu trawienia. Jej aktywizacja oznacza rozpoczęcie wydzielanie wielu hormonów, w tym insuliny, często jeszcze przed umieszczeniem jakiegokolwiek pokarmu w ustach. O tym, co ją aktywizuje, jak długo trwa, i wiele innych, dowiesz się w tym odcinku.
===================
SYGNATURY CZASOWE
0:00 - Wstęp
0:44 - Trzy fazy wydzielnicze w procesie trawienia
01:47 - Czym jest faza cefaliczna w procesie trawienia i co ją aktywizuje
03:26 - Jaki jest sens fazy cefalicznej?
05:00 - Inne hormony wydzielane w fazie cefalicznej, takie jak gastryna i jej wpływ na produkcję kwasów żołądkowych
10:10 - Ile trwa faza cefaliczna?
11:13 - Od czego zależy ilość wydzielanej insuliny i gastryny w fazie cefalicznej?
16:30 - Jak warunkowanie wpływa na wyrzuty insuliny w fazie cefalicznej
22:30 - Konsekwencje fazy cefalicznej
=========================
ZOSTAŃ PATRONEM KANAŁU
Jeśli jesteś zainteresowany wyłuskaniem jeszcze większej informacji z tego filmiku, możesz rozważyć zostanie Patronem kanału. Patroni zyskują dostęp do gotowych FISZEK (również archiwalnych), które obejmują wszystkie merytoryczne informacje zawarte w tym odcinku. Pomoże Ci to szybko przyswoić treści cytowanych przeze mnie badań lub mechanizmów.
Zyskujesz również dostęp do prywatnego FORUM, gdzie możesz zadać mi, lub innym Patronom, pytania dotyczące danego filmiku oraz różne bonusy. Innymi słowy. Jest to najlepsza możliwa mieszanka przyjemnego z pożytecznym - wspierasz rozwój kanału i jednocześnie sam rozszerzasz swoją wiedzę!
Więcej informacji:
universeofmemory.pl/the-unive...
===========
MINIATURKA
Autorką miniaturki, jak i większość materiałów graficznych na kanale jest Julia Czekała. Jeśli chciałbyś zamówić materiały graficzne skrojone dla Twoich potrzeb, możesz wysłać zapytanie ofertowe na juliaaczekala (małpa) gmail.com
=========================
ZDROWOROZSĄDKOWE PRZYPOMNIENIE:
Materiały przedstawione w niniejszym filmie mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane, jako porada medyczna lub zamiennik wizyty u specjalisty z dziedziny medycyny, lub dietetyki. Ludzki organizm jest skomplikowany i na stany chorobowe wpływają tysiące czynników, takich jak dieta, suplementy oraz leki, które bierzesz, choroby współtowarzyszące itd. Zalecenie, które jest skuteczne dla innej osoby Tobie może zaszkodzić. Zachowaj więc zdrowy rozsądek w internecie.
=========================
NEWSLETTER o pamięci, językach i żywieniu:
Zapisz się i pobierz swój przybornik pamięci, czyli garść rad o tym, jak efektywnie się uczyć:
✔️ universeofmemory.pl/pamieciow...
=========================
KURSY i SZKOLENIA JĘZYKOWE oraz PAMIĘCIOWE ⤵️
Jeśli interesuję Cię szybka nauka języków obcych oraz skuteczne przyswajanie wiedzy z dowolnej dziedziny, takiej, jak choćby medycyna, czy dietetyka, to sprawdź moje kursy:
✔️ WSZYSTKIE KURSY INTERNETOWE (universeofmemory.pl/kursy-int...)
✔️ VOCABULARY LABS - Naucz się dowolnego języka od A do Z (universeofmemory.pl/o-kursie-...)
✔️ KUŹNIA EKSPERTÓW (ang. EXPERTS INCUBATOR) - Jak samodzielnie opanować wiedzę z dowolnej dziedziny od zera do poziomu eksperckiego (universeofmemory.pl/jak-uczyc...)
=========================
GDZIE MOŻNA MNIE ZNALEŹĆ ⤵️
✔️ Strona www [PL.]: universeofmemory.pl
✔️ Strona www [ANG.]: universeofmemory.com
✔️ FB: / uompl
✔️ E-mail: universeofmemory@gmail.com
========================
BADANIA I INNA LITERATURA DLA POSZERZENIA WIEDZY ⤵️
✔️ Role of thought, sight, smell, and taste of food in the cephalic phase of gastric acid secretion in humans (pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/3940915/) (1986)
✔️ Evidence for cephalic phase insulin release in humans: A systematic review and meta-analysis (www.sciencedirect.com/science...) (2020)
✔️ Cephalic phase of insulin secretion in response to a meal is unrelated to family history of type 2 diabetes (www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/arti...) (2017)
✔️ Cephalic phase insulin release: A review of its mechanistic basis and variability in humans (www.sciencedirect.com/science...) (2021)
✔️ The Elusive Cephalic Phase Insulin Response: Triggers, Mechanisms, and Functions (journals.physiology.org/doi/a...) (2022)
✔️ Food anticipatory hormonal responses: A systematic review of animal and human studies (www.sciencedirect.com/science...)

Пікірлер: 166
@BartoszCzekala
@BartoszCzekala Жыл бұрын
Jak zawsze porcja muzyki, aby przyjemnie spędzić czas również po obejrzeniu filmików🙂 👉 House of Lords - Can't Fight Love (kzfaq.info/get/bejne/qLZklKmfzpawlI0.html&ab_channel=VladoTornado) 👉 Alien - Tears Don't Put Out The Fire (kzfaq.info/get/bejne/nr9lg8Wp2dDMaGg.html&ab_channel=DaniUtrera) 👉 Who - Baba O'Riley (kzfaq.info/get/bejne/rph7hdODsrnZZJs.html&ab_channel=zumie94)
@malgorzatabaranowska2369
@malgorzatabaranowska2369 Жыл бұрын
Bartoszu! Tak sie podziało w moim życiu, że - dzień bez Czekały to dzień stracony! Autentycznie codziennie słucham, bo nie tak dawno Cię odkryłam i mam tyły. Jestem zafascynowana poziomem Twojej wiedzy no i naprawdę świetnie się Ciebie słucha! Więc - nie ustawaj i edukuj nas dalej wytrwale! Dziękuję:)
@BartoszCzekala
@BartoszCzekala Жыл бұрын
Dziekuje! To przemiłe! :) Pozdrawiam!
@urszulajeziorska3765
@urszulajeziorska3765 Жыл бұрын
Czyli, krótko mówiąc, badania potwierdziły to, co było wiadomo od dawna, że na samą myśl ślinka cieknie! Smacznego!
@malgorzataszmyt3639
@malgorzataszmyt3639 Жыл бұрын
witam p.Bartku prosze uprzejmie zrobbic odrebny temat jak zwalczac insulinoopornosc i dziekuje ze pan jest tu i teraz
@BartoszCzekala
@BartoszCzekala Жыл бұрын
Dopiszę temat do swojej listy filmików i postaram się to osobno omówić. Jakakolwiek satysfakcjonująca odpowiedź jest niestety zbyt obszerna, jak na komentarz. Pozdrawiam!
@Robert-sf2kc
@Robert-sf2kc Жыл бұрын
Podpisuję się pod prośbą.pozdrawiam
@mirellatelinska7773
@mirellatelinska7773 Жыл бұрын
Panie Bartku!!! Nie wiem,czy te słowa do Pana dotrą, ale słuchając Pana zyskałam Wierę w człowieka, jako istoty prawej.
@BartoszCzekala
@BartoszCzekala Жыл бұрын
Czytam i dziekuje serdecznie! Mnostwo to dla mnie znaczy :) Pozdrawiam!
@reginadominiak5365
@reginadominiak5365 Жыл бұрын
Witam.Fascynujace,ale tylko Ty Bartku potrafisz w tak interesujący sposób przedstawić zagadnienie tak,że chciałoby się słuchać jeszcze i jeszcze.Pozdrawiam Regina Dominiak.
@MaciejArtur
@MaciejArtur Жыл бұрын
Jest Bartek,jest dobrze 💪 Człowiek którego omijają hejterzy ,a "guru" zaglądają z zachwytem by czynić notatki 😉 Dziękuję i pozdrawiam .
@BartoszCzekala
@BartoszCzekala Жыл бұрын
Dzieki! Hejterzy tez sa, nie martw sie. Niko internet nie szczedzi ;) Dzieki i pozdrawiam rowniez! :)
@albudar
@albudar Жыл бұрын
To fascynujące jak organizm jest zbudowany, jak reaguje i jak sam potrafi się "uzdrawiać" i radzić sobie w krytycznych sytuacjach....mega!
@kajakarolina3450
@kajakarolina3450 Жыл бұрын
Ludzki organizm jest nadzwyczajny! To, że mózg nie odróżnia rzeczywistości od wyobraźni jest niesamowite! Fajnie, że ktoś taki jak Ty właśnie o tym mówi! Dzięki za ten odcinek 👍🏻🍀
@irek.k
@irek.k 11 ай бұрын
Bartku, jak ja to zjawisko znam doskonale (od roku jestem na IF 20/4 + Low Carb). Jem zazwyczaj od 13 do 17 to jak nie mam zajęcia i myślę o jedzeniu.. to od 12 już zaczyna się dziać... ;), Wczoraj miałem lepszy przykład. Byliśmy z żoną w innym mieście, ja po ok 22 godzinach postu zacząłem oglądać w googlach co można zjeść w okolicy.. jak żonę namawiałem na coś to moje kwasy żołądkowe już się gotowały, ale w końcu zdecydowaliśmy wrócić, bo obiadek był w lodówce w domu (+ 1 godzina drogi) to w ciągu kilku minut przestało mi się chcieć jeść i znów byłem w stanie znanym z postu.. czyli że mi się nie chce jeść ;)
@barbaraszymanowska2451
@barbaraszymanowska2451 Жыл бұрын
Pięknie dziękuję, czekam na następne filmiki dotyczace funkcjonowania naszego organizmu 😊
@BartoszCzekala
@BartoszCzekala Жыл бұрын
Nie ma za co! Dziękuję za komentarz i pozdrawiam :)
@VKajsa
@VKajsa Жыл бұрын
OOO! ale niespodzianka :))) zabieram sie za sluchanie, jak zwykle zapowiada sie bardzo ciekawy temat, o ktorym malo kto mowi!
@BartoszCzekala
@BartoszCzekala Жыл бұрын
Milego sluchania :)
@annamariateodor8054
@annamariateodor8054 Жыл бұрын
No cóż, jestem chyba bardzo wrażliwa, bo wystarczy że opowiadam o czymś co bardzo mi smakuje i już slinię się jak pies. I jak tu zrzucić te parę kg, no może 2 pary 😘 bardzo dziękuję za wykład ❤
@Janusz1954
@Janusz1954 Жыл бұрын
dziękujemy za kolejną porcję bardzo spójnej i unikalnej wiedzy, tak nam przydatnej. 🙏
@TOTAshop
@TOTAshop Жыл бұрын
Jestem pod ogromnym wrażeniem wiedzy i umiejętności jej przekazywania, mimo bycia „introwertykiem” jak sam Pan kiedyś o sobie powiedział 😊 Odkładam „do skarbonki” na Pana kurs i będzie to moje postanowienie jeszcze tegoroczne na przyszły rok 😊
@BartoszCzekala
@BartoszCzekala Жыл бұрын
Dziekuje slicznie Karolina! Przekazywanie wiedzy to nie klopot. Problemem byrlo przelamanie sie, zeby sie nagrac, a potem jeszcze ogladac podczas montowania :D Pozdrawiam! :)
@emilianowak6431
@emilianowak6431 Жыл бұрын
To prawda popatrzę na obrazek z ciastem i bitej śmietana..i czuje jaki cukier skacze Pewnie mózg daje sygnał skoro oczy widziały ..🤔🙃 Pozdrawiam cieplutko
@BartoszCzekala
@BartoszCzekala Жыл бұрын
Prawda? :D Pozdrawiam! :)
@karolkarl1077
@karolkarl1077 Жыл бұрын
Hejka, może opowiesz coś na temat stosowania fluoru w pastach i jego wpływie na mózg? Ciekawi mnie jak wygląda ta sprawa z perspektywy badań. W tym temacie funkcjonuje wiele mitów i teorii i przydało by się żeby ktoś w końcu je rozwiał lub potwierdził :)))
@Greczien
@Greczien Жыл бұрын
Ale tj mocno wyjaśnione j6z. Jest szkodliwe a mamy tego pełno w opakowaniach, kosmetykach, folie kuchenne , szczepionki itd . Największa kumulacja przyjęto, że jednak mózg. Z pewnością nic zdrowego.
@karolkarl1077
@karolkarl1077 Жыл бұрын
@@Greczien wiem ale jestem ciekaw zdania Bartka na temat tych badan naukowych
@Greczien
@Greczien Жыл бұрын
@@karolkarl1077 ok. Rozumiem😊
@katarzynamatysiak2842
@katarzynamatysiak2842 Жыл бұрын
Dzięki za kolejną porcję wiedzy. 😊. Dlatego nie jest mi łatwo przy diecie keto gotując rodzinie będącej na diecie tradycyjnej . A na posty 24 h mogę sobie pozwolić gdy nie ma mnie w domu w czasie całodniowych wyjazdów.
@BartoszCzekala
@BartoszCzekala Жыл бұрын
Oj, pokusa na pewno jest. Współczuję, ale rodzina musi jeść :) Pozdrawiam!
@dorotakosinska7026
@dorotakosinska7026 Жыл бұрын
No nareszcie zrozumiałam problem wydzielania insuliny na samą mysl o jedzeniu / dzięki przykładowi 😀 Pozdrawiam Cię Bartku serdecznie / jesteś Super mądrym młodym człowiekiem
@annawolak4764
@annawolak4764 Жыл бұрын
Dziękuję😘💕 pozdrawiam
@ewastencel7644
@ewastencel7644 Жыл бұрын
Bardzo ciekawy argument. Dziękuję i pozdrawiam. 😊
@annakowanska3096
@annakowanska3096 Жыл бұрын
Dziękuję jak zawsze za wiedzę.❤
@bartekautomat3953
@bartekautomat3953 Жыл бұрын
Piękny przykład z tym wzwodem!
@anastazjasokoloff3050
@anastazjasokoloff3050 Жыл бұрын
Nieslychanie ciekawe .Serdecznie pozdrawiam ❤️
@hubertgawlik2438
@hubertgawlik2438 5 ай бұрын
Dziękuję bardzo za materiał
@agar80
@agar80 Жыл бұрын
Bardzo fajny materiał. Niszowy i ciekawy. Dzięki 🙂👍
@bilkry
@bilkry Жыл бұрын
Oj to jest straszne 🤦‍♀️Ty mówisz👍 ja wyciągam sernik z piekarnika dla gości 😀a w ustach śliny jakbym cytrynę widziała 😉🤔🥺 jest mi ciężko ale przynajmniej zrozumiałam 🤣😀 Jak zwykle Super odcinek no i muza the best 👍
@piotrgowacki328
@piotrgowacki328 Жыл бұрын
Kolejny fajny materiał pozdrawiam.
@piotrgowacki328
@piotrgowacki328 Жыл бұрын
Krótkie pytanie Jakie posty stosujesz 24 czy dłużej.
@klaudiabigos6096
@klaudiabigos6096 Жыл бұрын
Dziękuję za kolejny dobry temat. 🙂
@BartoszCzekala
@BartoszCzekala Жыл бұрын
Nie ma za co! Dziękuję za komentarz i pozdrawiam Klaudia! :)
@bronekjelonek3323
@bronekjelonek3323 Жыл бұрын
To ja się będę katował, głodził, odmawiał... a to durne ciało i tak zrobi swoje. Nie bawię się tak...
@eteria6366
@eteria6366 Жыл бұрын
🧚‍♀️: @ Bronek...; 😄 ale będziesz jeszcze młodszy niż jesteś....😜; teraz wiadomo dlaczego na każdym kroku, za każdym rogiem jakieś kuszące " żarcie"/ korpo już dawno o tym wiedziały🤑/; ekscytacja mózgu, aktywacja fazy cefalicznej/ ślinienie/, dzwoneczek Pawłowa.... trzeba wzbogacać zasób językowy, bo wkrótce język rodzimy stanie się niezrozumiały....; okazuje się ,że anorektyczki bardzo narażone są na insulinooporność i cukrzycę!!!!🥰👋
@dariuszszymanczuk2247
@dariuszszymanczuk2247 Жыл бұрын
Naukowo ale przystępnie. Dzięki.
@iwonna61
@iwonna61 Жыл бұрын
Dziękuję
@zbigniewwawrzonek8583
@zbigniewwawrzonek8583 Жыл бұрын
Pasjonujące, wow! Super materiał!!!!
@MirosN
@MirosN Жыл бұрын
Dziękuję z kolejny dobry film, Moje przygotowanie do przerwania postu: na 2 godziny przed końcem filiżanka czarnej kawy i wizualizacja jajecznicy (z czym będzie jak ją zrobię, jak będzie smakować), potem jej przygotowanie, zawsze kończę jajecznicą, rosołki, sałatki i tym podobne nie kręcą mnie. Pierwszy breakfast jajecznicą trochę przerażał, ale nie było skutków ubocznych, kocham jajecznicę. Pozdrawiam.
@wojciechbogusawski9163
@wojciechbogusawski9163 Жыл бұрын
Całę życie byłem kojarzony z pomidorówką z ryżem i makaronem, śmiałem się że zamiast krwi mam pomidorówkę. Jajecznica (najczęściej w towarzystwie surówki z papryki surowej z czosnkiem i włoską oliwą) codziennie zaczęła jakiś czas temu wygrywać ze wszystkimi pokarmami i wygrała nawet z pomidorową. Posty coraz lepiej wychodzą. Rozumiem Cię :)
@danutadana574
@danutadana574 Жыл бұрын
dziękuję
@bagatela4753
@bagatela4753 Жыл бұрын
Chętnie wysłucham Pana opinii o leczeniu kanałowym zębów.
@bronekjelonek3323
@bronekjelonek3323 Жыл бұрын
W sumie to i tan nie mamy wyboru? Kiedy ząb jest w złym stanie to trzeba i tyle...
@katarzynasroka8194
@katarzynasroka8194 Жыл бұрын
@@bronekjelonek3323 nie do końca; niektórzy mówią, żeby rwać od razu, bo kanałówki i tak kończą się rozwojem bakterii na ich końcówkach i niszczeniem szczęki, i tak trzeba rwac, a zniszczeń nie da się naprawić J sama mam takie kanały po obu stronach szczęki (robione przez różnych dentystów, nie na NFZ i nie najtańszych), i torbiele nimi spowodowane, mnóstwo kasy wydane, a zęby po kilku latach i tak trzeba wyrwać...
@bronekjelonek3323
@bronekjelonek3323 Жыл бұрын
@@katarzynasroka8194 Ale rwanie to nie rozwiązanie. Potem musi iść implant. Inaczej mamy bardzo szybką degradację jakości życia i to w młodym wieku...
@jolantawozniak2132
@jolantawozniak2132 Жыл бұрын
@@bronekjelonek3323 Implanty nie dla wszystkich są „ na zawsze”, czasami następują powikłania i trzeba je usunąć. W moim przypadku myśle ze był związek z systemem immunologicznym, coś w stylu odrzucenia transplantu. Powiem krótko … łatwiej było włożyć śrubę niż ja wyjąć, dwa zęby obok siebie…. masakra.
@annabujdo9034
@annabujdo9034 Жыл бұрын
Cześć wszystkim miłośnikom P.Bartka, już pisałem w komentarzach prośbę w tym temacie, rwać czy nie rwać o to jest pytanie ⁉ Pozdrawiam
@kasialucas1181
@kasialucas1181 Жыл бұрын
W kontekscie filmu, bardzo ciekawa jestem konsekwencji używania słodzika dla osób z insulinoodpornoscia…
@dorotawolna4904
@dorotawolna4904 Жыл бұрын
Za bardzo to skąplikowane jak dla mnie🙂
@adamoczkowski204
@adamoczkowski204 10 ай бұрын
Zawsze powtarzało się doświadczenie z cytryną. Ona chyba najbardziej działa w tym zakresie
@janka9832
@janka9832 Жыл бұрын
Ciekawy temat. Wszystko jest powiązane w organizmie, więc zaczełam sie zastanawić co do konsekwencji zdrowotnych zbyt częstych cefalicznych i innych wyrzutów insuliny (niektóre nowotwory, choroby metaboliczne ?). Co się dzieje w bulimi ,której przyczyn właściwie nie ustalono. Uczucie wilczego głodu może też być podobno objawem początków cukrzycy, ale jaki to mechanizm.
@izabelablohmnielsn995
@izabelablohmnielsn995 Жыл бұрын
Hej Bartek, może miałbyś ochotę wytłumaczyć jak działa żucie gumy na insulinę i if? Czy gdy żuje ta sama gumę pare godzin if nie zaistnieje a insulina jest ciagle aktywowana? Dzięki za super wiedzę we wszystkich Twoich video, pozdrawiam😊
@wojciechbogusawski9163
@wojciechbogusawski9163 Жыл бұрын
Preabsorbcyjne wydzielanie insuliny miałem przez ostatnią godzinę myśląc o śledzikach, tatarze i białej kiełbasie aż zasiadłem jak co wieczór do oglądania :) Znowu film o hormonach :) Przypominam prośbę o film na temat wazopresyny. Albo choć krótkie coś na Q&A o tym jak ją kontrolować i jak można spieprzyć wszystko co jej dotyczy. I jak tego nie spieprzyć. :) Pozdrawiam
@BartoszCzekala
@BartoszCzekala Жыл бұрын
Prosbe pamietam, choc to raczej temat na osobny filmik! :)
@beatadubikajtis8202
@beatadubikajtis8202 Жыл бұрын
Bartku, bardzo dziękuję za ekscytujący odcinek. Pytanie do Q A: Jak to jest z jajkami, ile tak naprawdę mozemy/powinniśmy jesc
@BartoszCzekala
@BartoszCzekala Жыл бұрын
Na kanale Forma ma Zycie jest o tym dlugi wywiad, wiec nie bede juz do tego wracac. Sa tam omowione np. mechanizmy wchlaniania cholesterolu :)
@beatadubikajtis8202
@beatadubikajtis8202 Жыл бұрын
@@BartoszCzekala bardzo dziękuję
@alakrysta5981
@alakrysta5981 Жыл бұрын
Bardzo pomocne dziękuje
@GraczT-li1cj
@GraczT-li1cj Жыл бұрын
Cześć obejrzałem film o mięsie super sprawa dalej to mój główny składnik diety:)zabieram się za insulinę. Co sądzisz o trt masz może jakiś materiał na ten temat ?Pozdrawiam
@zenonpompka
@zenonpompka Жыл бұрын
💪Nawet rośliny można nauczyć o kturej godzinie dostaną pokarm, zrobiono świetne badanie.
@martaklucha2861
@martaklucha2861 Жыл бұрын
A mój mąż jak dłużej przygotowuje posiłek i do niego zasiada to właściwie już nie jest głodny. Ja mam odwrotnie! Jak to wytłumaczyć? Dziekuje Bartek 🍀
@dagmaraska670
@dagmaraska670 Жыл бұрын
Ja mieszkam we Włoszech a tu od rana do wieczora mówi się o jedzeniu!!! 🤣
@BartoszCzekala
@BartoszCzekala Жыл бұрын
Prawda :D
@beajed9238
@beajed9238 Жыл бұрын
B ciekawe. U mnie po kilkunastogodzinnym poście pojawia się uczucie słodkości w ustach🤔
@piotrodzysk4444
@piotrodzysk4444 Жыл бұрын
Pozdrawiam.#
@patrykgrudziadz
@patrykgrudziadz Жыл бұрын
👍👍👍👍
@Zbyszek.Gieron__JEZUS-wraca
@Zbyszek.Gieron__JEZUS-wraca Жыл бұрын
Witaj :) Czy tzw. zakwaszanie żołądka (poprzez picie przed jedzeniem octu jabłkowego z wodą) jest sensownym działaniem w celu walki z refluksem? A jest coś jeszcze, co by mogło podnieść stężenie poziomu kwasowości w żołądku, aby odźwiernik między nim a przełykiem nie był poluzowany (co ma się dziać wtedy, gdy jest odczyn za mało kwaśny w żołądku; skutek: refluks i zgaga...)? Pozdrawiam
@BartoszCzekala
@BartoszCzekala Жыл бұрын
Czesc! Dodane do Q &A :) Pozdrawiam!
@k1_69
@k1_69 Жыл бұрын
Witam Bartek. Jestem na Keto od 7-8 lat. Od 6-8 msc przeniosłem się na czysty carnivor z mała ilością warzyw dość rzadko ale czasem spożywam 2/3. Chciałem się zapytać co sądzisz o piciu surowych jajek po treningu siłowym. Trening robiony jest na czczo po if 18/24. Oczywiście jajka są płukane przed spożyciem ,by nie nabawić się salmonelli. Pozdrawiam
@sylwiasendrowicz7438
@sylwiasendrowicz7438 Жыл бұрын
👍👍👍
@celinagomua2485
@celinagomua2485 Жыл бұрын
Witam
@vinus5908
@vinus5908 Жыл бұрын
Witam Pana , Dziękuję za dokładne informacje , mam pytanie ...Po prawie miesięcznym poście spożywajac czasem węglowodanów serce wchodzi w arytmia po paru minutach , czy to reakcja na insulinę?
@sergadosergado4169
@sergadosergado4169 Жыл бұрын
Bartku, mam pytanie do następnego Q/A lub tutaj jeśli wolisz :-) Jak można, zwiększyć odporność noworodków po cesarce (7miesiąc) Których mama nie może karmić piersią? Pozdrawiam, życzę miłego dnia.
@BartoszCzekala
@BartoszCzekala Жыл бұрын
Raczej Q & A :) Dodane. Dzieki i pozdrawiam!
@AnnaOczko-Pietruczuk
@AnnaOczko-Pietruczuk 4 ай бұрын
Cześć Bartosz, dziękuję za widzę o fazie cefalicznej, nie zrozumiałam wątku szklanki wody z solą, czy ona uruchamia fazę cefaliczną czy nie?
@irenabushong6494
@irenabushong6494 Жыл бұрын
Bartku, proszę wyjaśnij mi te kwestie bo pomimo iż 3x odsłuchałam odcinek nadal nie wiem czy myślenie o jedzeniu powodujące wstępny wyrzut insuliny podczas postu jest zjawiskiem „szkodliwym” skoro nie następuje po tym dostarczenie pokarmu. Dla mnie post jest trudny , bo lubię jeść i często w ciągu postu zastanawiam się jak „nagrodzę siebie” kiedy post suw skończy. Tak wiec wielokrotnie podczas postu myśle o jedzeniu. Czy to znaczy ze zawsze wtedy moja trzustka wydziela insulinę ? Jeśli tak , to co dzieje się z ta insuliną ? Czy takie częste wyrzuty insuliny nie prowadzą do insulinooporności ? Coś jak częste mini- przekąski ? Będę wdzięczna za odp, no samodzielnie nie potrafię tego rozkminić , pozdrawiam
@bartekautomat3953
@bartekautomat3953 Жыл бұрын
Skoro z insulina związane są czynniki pro-wzrostowe, to bedąc na keto, można myśleć częściej o jedzeniu lub kłaść sobie coś na język, by wspomóc budowanie mięśnia? Taka suplementacja węgli bez węgli? XD PS. Oczywiście wpis humorystyczny. Bardziej dla tych mitycznych zasięgów :)
@izabelakarpinska9066
@izabelakarpinska9066 Жыл бұрын
Dzień dobry, mam pytanie jeśli mam insulinoopornść to takie stymulowanie pomoże mi w leczeniu?
@hanahgudowska4174
@hanahgudowska4174 Жыл бұрын
Bardzo ciekawy temat, ale mówiłeś tak zawile, że musiałam przełożyć na zwykły język koledze- nie jest tumanem... Jestem farmaceutą i wybacz, nie jest to złośliwa uwaga, ale uważam, że mówisz raczej do laików, a nie studentów medycyny, czy lekarzy, więc mów prostym językiem i krócej, dla ambitnych linkuj badania naukowe... Doceniam bardzo Twoja pracę!
@BartoszCzekala
@BartoszCzekala Жыл бұрын
Nie odbieram tego zlosliwie. Wiadomo, ze wiekszosc osob sie interesuje tymi dziedzinami, a nie nimi zajmuje. Mimo to mnostw osob lubi ogladac te filmiki, bo podawane sa mechanizmy i nie chce z tego rezygnowac. Zwlaszcza, ze robie po kazdym wywodzie proste podsumowanie - "to idzie w gore, to idzie wtedy w dol". Wiem, ze jest rowniez znaczna ilosc zarowno lekarzy, dietetykow i nawet farmaceutow patrzac po komentarzach :), ktora oglada te filmiki, wole wiec moje mieszane podejscie, bo kazdy moze wtedy wybrac cos dla siebie :) Dziekuje slicznie!
@wojciechbogusawski9163
@wojciechbogusawski9163 Жыл бұрын
@@BartoszCzekala mechanizmy - słowo klucz :)
@slawkalakomska2275
@slawkalakomska2275 Жыл бұрын
🙋👍
@zbigniewwawrzonek8583
@zbigniewwawrzonek8583 Жыл бұрын
Pytanie: jak to jest z tym konceptem metabolic flexibility - jest to ważne jak utwierdzają na keto czy jest to BS jak twierdzą zwolennicy carnivore. Dzięki i miłego dnia. !!!
@zbyszek2951
@zbyszek2951 Жыл бұрын
Dobra wiadomość dla mnie. Jak do tej pory, to mój cukier mając minimum, circa 90, ok. 1 w nocy, od ok. 3 rósł systematycznie z przesadnym "efektem świtu" 130 ok 8 rano i dalszym ciągłym wzrostem (post do 16-17 + czarna kawa) do godz. 12-13 gdy osiąga 150-160 i dopiero potem zaczyna powoli spadać by dopiero na 16-17 wrócić do poziomu 110-120. Jedyny sposób by szybciej spadał to dodać płaską łyżeczkę cukru lub miodu do tej czarnej kawy. Cukier prawie natychmiastowo (po 15 min - CGM) ze 150-160 skacze do 200 i po następnych 15-30 spada do 120-130. W sposób oczywisty wymuszałem mały strzał insuliny. Po tym odcinku zamiast dodawać płaską łyżeczkę cukru będę intensywnie myślał o jej słodyczy. Jak myślisz, jeśli to nie wystarczy, to może wziąć ten cukier do ust i wypluć? (miodu byłoby mi szkoda wypluwać :-)
@BartoszCzekala
@BartoszCzekala Жыл бұрын
Na pewno klinicznie najlepsze efekty byly przy wkladaniu pokarmu do ust, wiec takie plukanki regularne powinny robic robote. OLBRZYMIA prosba Zbyszek - czy dalbys mi znac w osobnym komentarzu (mam wylaczone powiadomienia o odpowiedziach), jak taki eksperyment wplynie na Twoja glukoze? Jestem szalenie ciekawy. Sam do tej pory nie przeprowadzilem takiego eksperymenty, a jest on u osob z wyzsza glukoza na pewno ciekawszy z praktycznego punktu widzenia.
@janka9832
@janka9832 Жыл бұрын
Podobno kofeina z kawy może obniżać wrażliwość na insulinę, ale to temat do wyjaśnienia przez Bartka
@zbyszek2951
@zbyszek2951 Жыл бұрын
@@janka9832 dziękuję. Zrobię w takim razie eksperymenty z wodą zamiast kawy.
@dlugas1982
@dlugas1982 Жыл бұрын
Komentarz na zasięgi. Temat dobry. Sam powątpiewałem w wyrzuty insuliny na widok pączka. A jak to działa u cukrzyków typu 1’czy 2? Coś tam rusza? 😉 Pozdrawiam
@BartoszCzekala
@BartoszCzekala Жыл бұрын
Dzieki! Nie, nie podejrzewam. Mozemy ogolnikowo przyjac, ze maja olbrzymia insulinoopornosc, a tym samym faza cefaliczna nie bedzie w zadnym specjalnym nasielniu wystepowac.
@agnieszkaboniecka9900
@agnieszkaboniecka9900 10 ай бұрын
26:32 Panie Bartoszu, czy takie wyrzuty insuliny, kiedy tylko patrzymy na jedzenie a nie będziemy go spożywać, nie są dla nas szkodliwe? To znaczy, nie będą pogłębiały np insulinoopornosci, jeśli ktoś już ma?
@hebidei7446
@hebidei7446 Жыл бұрын
a co się dzieje, jeśli mimo takiego stymulowania organizmu widokiem jedzenia przedłużamy post? Czy wówczas te soki trawienne przy opóźnionym posiłku będą ponownie wydzielone, czy też to może być droga do obniżenia w żołądku poziomu kwasu solnego i soków trawiennych?
@andrzejulickijunior9371
@andrzejulickijunior9371 Жыл бұрын
Ok, ok
@bartekautomat3953
@bartekautomat3953 Жыл бұрын
A było moze w którymś QA coś na temat bruksizmu? :)
@BartoszCzekala
@BartoszCzekala Жыл бұрын
Niestety nie. Nikt w ogóle o to nie pytał :)
@bartekautomat3953
@bartekautomat3953 Жыл бұрын
@@BartoszCzekala to ja pytam, dopisz proszę do szerokiej short-listy. O ile w ogóle interesowałeś się tematem :)
@emilianowak6431
@emilianowak6431 Жыл бұрын
Jeśli mózg reaguje na obrazek ..to czy można go oszukać na tyle żeby patrzeć na schabowego a jeść brokuła ? Jeśli tak się dzieje to może można mózg oszukać mając źle badania np tak ...a sugerując mu na obrazku super badania i wmawiając sobie że jesteśmy super zdrowia ..sugestia ..trochę zawiłe ... Pozdrawiam cieplutko
@BartoszCzekala
@BartoszCzekala Жыл бұрын
Nie mam pojecia, ale watpie. To juz nie jest kwestia wyobrazni, bo mamy do czynienia z rzeczywistym odczuwaniem brokuła. Wyhcodzimy wiec ze swiata fantazji do swiata rzeczywistosci.
@adamrojek2511
@adamrojek2511 Жыл бұрын
To jednak prawda, że myśl kreuje rzeczywistość. Przynajmniej dla mózgu, w którym się ta myśl zrodziła.
@BartoszCzekala
@BartoszCzekala Жыл бұрын
Dokladnie. Jest to rownie ekscytujace, jak i przerazajace.
@adamrojek2511
@adamrojek2511 Жыл бұрын
@@BartoszCzekala Bardziej przerażające, jak dla mnie.
@BartoszCzekala
@BartoszCzekala Жыл бұрын
Wiesz, z punktu widenia pamieci, a nawet terapii dla osob po wypadkach, te mechanizmy to cudo. Ale jak pomyslimy o milionach osob z depresja, ktore tworza ponure swiaty w glowie, ktore zlewaja sie z rzeczywistoscia, to jest to przerazajace.
@adamrojek2511
@adamrojek2511 Жыл бұрын
@@BartoszCzekala Fakt, a jak pomyślimy o miliardach ludzi przed telewizorem, którzy nie zastanawiają się nad rzetelnością informacji. To można im wmówić wszystko.
@BartoszCzekala
@BartoszCzekala Жыл бұрын
Pewnie. Jak kazde narzedzie ten mechanizm moze i pomoc i szkodzic. Nie pomyslalem w sumie o telewizji nawet, ale na pewno masz racje w znacznym stopniu.
@inaoona2365
@inaoona2365 Жыл бұрын
😊😊👍👍🌿🌿
@Greczien
@Greczien Жыл бұрын
Odsluchiwac audycje i nie zadać pytania aż nie pasuje i trudno się powstrzymać, bo same się nasuwają.😉wg TMC 11- 13 to czas najwyższej aktywnosci serca. A jeżeli o tej porze ścina zawsze do snu? Serducho woła o odpoczynek, czegos brakuje mu, a może " pogłaskać" należy- zjeść jagodowe? Bo raczej nie kawe. Wiekszość ludzi ok południa pije kawę a tym nadpobudliwym, czy znerwicowanym- na jedno wychodzi, raczej nie jest to wskazane. Chyba, że się mylę to poproszę o poprawienie mnie. No i czym te serce głaskac poza omega3 i polifenolami?
@zbyszek2951
@zbyszek2951 Жыл бұрын
Chętnie podzielę się wynikami przyszłych eksperymentów. Mogę ew. przesłać wykresy z CGM porównujące efekty; no sugar, sugar, thinking about sugar, keeping sugar in the mouth for a while. (I ew. chętnie przedyskutuję koncepcję współzawodnictwa miedzy mózgiem, (który wysyła polecenie wątrobie: proszę więcej cukru, bo cierpię na lekką insulino-oporność), a ciałem, które czuje ze wysoki cukier niszczy ....
@BartoszCzekala
@BartoszCzekala Жыл бұрын
Bede niesamowicie wdzieczny i oczywiscie nie ma sprawy. W opisie jest kontakt do mnie, wiec jakbys chcial podeslac badania z CGM to jeszcze lepiej. Dziekuje serdecznie! Pamietaj, zeby dobrze kontrolowac taki eksperyment - podobna ilosc snu z dnia na dzien, okresy odstepu miedzy posilkami, jak ich kaloryka i sklad powinny byc mozliwie jak najbardziej do siebie podobne. Nawet okresy silnego stresu powinny dyskwalifikowac dany dzien z eksperymentu (kortyzol podbije glukoze). Unikamy tez kofeiny. Jesli nie dasz rady tego przestrzegac to zrozumiem, ale uprzedzam po prostu, ze mnostwo rzeczy (mp. tez ilosc wysilku fizycznego) moze zaburzyc taki eksperyment, wiec musimy kontorlowac zmienne, jak najprecyzyjniej.
@kokasia1737
@kokasia1737 Жыл бұрын
Hej Bartku dziękuje bardzo za wykład, a ja mam takie pytanie czy zawartość witamin i minerałów jest podawana dla produktów surowych? Jak obróbka termiczna wpływa na zachowanie tych wartości?Jakbyś mogl odnieść sie do mięsa , wątroby( kierunek carnivore).choć również rośliny -przetwory,soki,dziękuję , serdecznie Cię pozdrawiam
@BartoszCzekala
@BartoszCzekala Жыл бұрын
Czesc Kasia! Dodane do nastepnego Q&A :) Pozdrawiam!
@kokasia1737
@kokasia1737 Жыл бұрын
@@BartoszCzekala Jeśli jest szansa rozwinięcia to tak samo z enzymami, np surowe mięso - wołowina trawi się idealnie ,po prostu nie czuć procesu trawienia, inaczej już w przypadku gotowanej,dziękuje
@ewapiotrowska8733
@ewapiotrowska8733 7 ай бұрын
Czy w syruacji kiedy kucharz w ciagu dnia pracy probuje liczne potrawy ale ich NIE JE nie doprowadza nieswiadomie do TYCIA z powodu pidwyzszajacego sie poziomu insuliny we krwi ,ktora jak rozumiem zalega w krwiobiegu? Moze to tlumaczy dlaczego duzo zawodowych kucharzy ma nadwage mimo,ze jedza powiedzmy normalnie!! ( Od samego b.czestego probowania)Jesli tak to nie iplaca sie tylko sprobowac i z braku czasu np.nie które nrynuowac jedzenia ) Prosze i idp.Pozdrawiam
@justlikethis-vl3nn
@justlikethis-vl3nn Жыл бұрын
Może coś o zwalczaniu insulinoopornisci jako filmu lub w q and a?
@BartoszCzekala
@BartoszCzekala Жыл бұрын
Pewnie. Dodam jako pomysl na osobny filmik, bo w sumie w tych wszystkich listach, ktore mam, zabraklo tego tematu :)
@dlugas1982
@dlugas1982 Жыл бұрын
Deficyt kcal (czyli zmniejszenie tkanki tłuszczowej. Aktywność fizyczna (czyli zwiększenie masy mięśniowej). Spacery po posiłkach. Ograniczanie węglowodanów prostych oraz tłuszczów nasyconych. Dieta przeciwzapalna.
@michabuczkowski3130
@michabuczkowski3130 Жыл бұрын
@@dlugas1982 Tłuszcze nasycone jakoś szczególnie wpływają na insuliniwrażliwość/insulinooporność?
@patrycjasliwinska9239
@patrycjasliwinska9239 Жыл бұрын
To ja zapytam jak radzić sobie z insulinoopornością? Dodam, że nie mogę jeść mięsa więc dieta ketogenna raczej odpada.
@nickanicka2743
@nickanicka2743 Жыл бұрын
Bartosz, a jak to sie ma w przypadku insulinoopornosci- rozpoczynajacej sie. Jaki ma wplyw. Czy dobre dla mnie jest to myslenie o jedzeniu, czy nie? :)
@BartoszCzekala
@BartoszCzekala Жыл бұрын
Jak mowilem a propos badan, wychodzi na to, ze u osob z insulinoopornoscia faza ta jest marginalna albo nie wystepuje :)
@nickanicka2743
@nickanicka2743 Жыл бұрын
@@BartoszCzekala Dziekuje bardzo:) dopiero zglebiam wiedze I nie zawsze latwo jest mi wysnuc wnioski:) dzieki, robisz b. dobra robote
@BartoszCzekala
@BartoszCzekala Жыл бұрын
W pełni rozumiem i stad dalem od razy znaka :) Dziękuję serdecznie! Pozdrawiam!
@nickanicka2743
@nickanicka2743 Жыл бұрын
@@BartoszCzekala :) Dzieki I ja pozdrawiam
@aniakantoch87
@aniakantoch87 Жыл бұрын
A jeśli takowa ślinka nie wydziela się nawet na pomyślany pokarm, czy to jest w jakimś sensie patologia i trzeba się temu przyjrzeć bliżej ? Dziękuję za materiał 🤗
@BartoszCzekala
@BartoszCzekala Жыл бұрын
Zadna patologia. Sam mechanizm w ogole nie jest patologiczny. Popatrz na sekcje o sensie tego mechanizmu. Jest on glownie pozytywny :)
@aniakantoch87
@aniakantoch87 Жыл бұрын
@@BartoszCzekala Dzięki Bartek za odpowiedź 🤗 Twoje informacje i wiedza są jak lawina słońca w pochmurny dzień 😀 🤗
@eteria6366
@eteria6366 Жыл бұрын
🧚‍♀️: 🤔👍🤗
@jolantakubajek1064
@jolantakubajek1064 Жыл бұрын
To już teraz wiem, dlaczego oglądając fotki z jedzeniem i nie jedząc i tak tyłam 😕
@BartoszCzekala
@BartoszCzekala Жыл бұрын
Ale to nie ma praktycznie nic wspolnego z tyciem.
@hmm-m
@hmm-m Жыл бұрын
Hmm czyli rozumiem, że jeśłi będę intensywnie myślał o jedzeniu i pójdę na badanie krwi na czczo, to mogę tym sposobem zaniżyć sobie wynik badania glukozy?
@BartoszCzekala
@BartoszCzekala Жыл бұрын
Na to wychodzi. A o ile - to jest pytanie, na ktore ciezko odpowiedziec, bo wszystkie omowione przeze mnie czynniki beda regulowac sile tego mechanizmu.
@hmm-m
@hmm-m Жыл бұрын
@@BartoszCzekala Będę musiał porobić testy z glukometrem. ;)
@jaszczomb916
@jaszczomb916 Жыл бұрын
Hmm, a jaki jest wpływ tych wyrzutów insuliny na autofagię?
@BartoszCzekala
@BartoszCzekala Жыл бұрын
Nie znam takich badan, ale podejrzewam, ze chwilowo ogranicza jej rozmiar. Podejrzewam rowniez, ze w ostatecznym rozrachunku nie mam wiekszego wplywu, jesli posty sa dluzsze.
@kotaszprota3913
@kotaszprota3913 Жыл бұрын
Kurde a ja jak robię głodówki to nieraz poogladam jakieś smaczne przepisy na ciasta. Ale od patrzenia czy myślenia to insulina czy cukier nie wzrasta tak gdyby zjeść
@zbigniewgrzesiak419
@zbigniewgrzesiak419 Жыл бұрын
AŻEBY DOŚWIADCZYĆ CEFALICZNEJ FAZY TRAWIENIA , WYSTARCZY SIĘ POMODLIĆ PRZED JEDZENIEM. PRZYSZŁO MI TO DO GŁOWY OGLĄDAJĄC NIEKTÓRE Z FILMÓW. POZDRAWIAM
@gretaz6263
@gretaz6263 11 ай бұрын
Oj cos o tym wiem jak ciezko nie jesc jak pachną pieczone bułeczki.
@rafaijoannaromaniuk3846
@rafaijoannaromaniuk3846 Жыл бұрын
No to ekspedientki w cukierniach mają przewalone🤣
@BartoszCzekala
@BartoszCzekala Жыл бұрын
I to jak! Choc tu zapewne habituacja czesciowo wchodzi i po pewnym czasie nie reaguja juz az tak na te ciastka. Tak przynajmniej podejrzewam :)
@elzbietanes5210
@elzbietanes5210 Жыл бұрын
Co z piciem na siłę wody. Dziennie piję około 1 litra i mi to wystarcza. Mało się pocę. Od nadmiaru mam wielki brzuch i parcie.
@sylwiauczak3124
@sylwiauczak3124 Жыл бұрын
A ja na siłę pije wodę,kiedy wolę pić tylko herbatę zieloną no i ostatnio zamiast wody to ocet winny czy jablkowy własny z wodą dobrze mi się pije. Naokoło mówią jak zdrowo jest picie wody a kiedy nie było wody mineralnej ,to co pili ludzie?
@renatakazmierczak9704
@renatakazmierczak9704 Жыл бұрын
@@sylwiauczak3124 Woda była zawsze, niekoniecznie mineralna.
@wojciechgregorowicz5462
@wojciechgregorowicz5462 Жыл бұрын
Sny o jedzeniu a potem następuje hipoglikemia o to jest masakra,pozdrawiam.
@BartoszCzekala
@BartoszCzekala Жыл бұрын
Ke? Serio masz takie doświadczenia Wojtek?! Zechcialbys powiedziec cos wiecej? Sporadycznie sie to dzieje czy regularnie?
@wojciechgregorowicz5462
@wojciechgregorowicz5462 Жыл бұрын
@@BartoszCzekala jestem po udarze mózgu moje myśli wyprzedzją reakcje np.gdy ktoś w towarzystwie jest toksyczny mój mózg odp.spastycznością mięśni boję się negatywnie myśleć.byłem na Leto ale teraz jem więcej węgli i teraz glukoza mi szybko spada mam 70 lat.po prostu chyba trzustka wydz,zbyt dużo insuliny na samą myśl.pozdrawiam i dziękuję .
@BartoszCzekala
@BartoszCzekala Жыл бұрын
Baaardzo ciekawe. Dziekuje za doprecyzowanie Wojciech. Pozdrawiam serdecznie!
@dkokd4837
@dkokd4837 Жыл бұрын
Oo cho cho...to pracujący w gastronomii ,, spożywcze i przetwórstwie mają przechlapane"czyżby?
@BartoszCzekala
@BartoszCzekala Жыл бұрын
Watpie. Pewnie dochodzi do habituacji z czasem, znajac ludzie cialo.
@dkokd4837
@dkokd4837 Жыл бұрын
@@BartoszCzekala Dzięki za odpowiedź😉 To może u czestojedzacych" też dochodzi do habituacji???😉😊... Pozdrawiam Pana ..bardzo lubię Pana rozkminy"..są bardzo ciekawe ... 😊😊😊😊
@BartoszCzekala
@BartoszCzekala Жыл бұрын
Nie można tego wykluczyć. Wciąż jest tu sporo pytań bez odpowiedzi! :) Ja jestem po prostu Bartek na przyszłość :)
@dkokd4837
@dkokd4837 Жыл бұрын
@@BartoszCzekala oki...dzięki Bartek za odpowiedź ..😊😊😊Jola.
@TheSurmia
@TheSurmia Жыл бұрын
Albo wystarczy żuć gumę
Playing hide and seek with my dog 🐶
00:25
Zach King
Рет қаралды 33 МЛН
- А что в креме? - Это кАкАооо! #КондитерДети
00:24
Телеканал ПЯТНИЦА
Рет қаралды 7 МЛН
Jak wywołać "genetyczną" OSTEOPOROZĘ? Instrukcja postępowania.
21:45