Giganty epoki lodowcowej / Dr Daniel Tyborowski

  Рет қаралды 30,218

Wszechnica FWW

Wszechnica FWW

4 жыл бұрын

Wykład dr. Daniela Tyborowskiego, Środowe spotkania z dziejami Ziemi, Fundacja Wspomagania Wsi [1h10min]
wszechnica.org.pl/wyklad/giga...
Dr Daniel Tyborowski podczas kolejnego wykładu opowiada o megafaunie plejstoceńskiej. Gigantyczne zwierzęta epoki lodowcowej, które paleontolog omawia podczas prelekcji, to przede wszystkim mastodonty i mamuty. Nie zabrakło jednak również czasu na przedstawienie kopalnych drapieżników.
Tematem kolejnego wykładu dr. Daniela Tyborowskiego są gigantyczne zwierzęta epoki lodowcowej. Największą część prelekcji paleontolog poświęca mastodontom i mamutom. Pierwsze można było spotkać w plejstocenie na kontynencie amerykańskim, podczas gdy drugie zamieszkiwały na naszym lądzie euroazjatyckim. Oba rodzaje trąbowców żyły na przedpolu lądolodu. Podczas gdy jednak mastodonty występowały w terenie leśnym, mamuty zamieszkiwały stepotundrę, która ze względu na dominację tych zwierząt określa się „mamucim stepem”. Odmienne środowisko życia spowodowało, że zwierzęta wykształciły specyficzne dla siebie ewolucyjne przystosowania. Dalszą część wystąpienia dr Daniel Tyborowski poświęca na opisanie stanowiska w La Brea w Kalifornii. Zachowało się tutaj niespotykanie dużo skamieniałości drapieżników, w tym bardzo wiele wilków strasznych. Odnalezione zostały również szczątki tygrysów szablozębych i lwów amerykańskich. Na koniec wystąpienia paleontolog opowiada o rodzimemu stanowisku, Jaskini Niedźwiedziej w Kletnie. Zachowały się tam fosylia wielu ssaków kopalnych. Najbardziej emblematycznym przykładem jest niedźwiedź jaskiniowy, ale odnaleziono również skamieniałości hien i lwa jaskiniowego.
Cykl „Środowe spotkania z dziejami Ziemia” realizujemy we współpracy z Muzeum Ziemi w Warszawie mz.pan.pl/pl/strona-glowna/.
Dr Daniel Tyborowski - adiunkt naukowy w Muzeum Ziemi w Warszawie. Interesuje się gadami morskimi, paleobiologią kręgowców morskich oraz izotopowym badaniem zębów i kości
Znajdź nas:
/ wszechnicafww
/ wszechnicafww1
anchor.fm/wszechnicaorgpl---h...
anchor.fm/wszechnica-fww-nauka
wszechnica.org.pl/
#dziejeziemi #lodowce #epokalodowcowa #megafauna #plejstocen #mastodont #mamut

Пікірлер: 60
@mr.r7901
@mr.r7901 3 жыл бұрын
Gdyby tak wyglądało nauczanie w szkole .....marzenie ;)
@zoltarny9382
@zoltarny9382 2 жыл бұрын
i tak byś myślał o piersiach koleżanki z ławki obok, a mamut to by cię uczył
@romanwertepny9700
@romanwertepny9700 3 жыл бұрын
Na mapce maksymalnego zasięgu zlodowacenia skandynawskiego lodowiec sięga 50° szer. geogr. N w całej Europie, aż do rzeki Wołgi, a dalej wzdłuż Wołgi i Kamy cofa się na północ, aż do 60-tego równoleżnika. Rozumiem, że maksymalny zasięg występował zimą, chyba że oś Ziemi miała wówczas mniejsze nachylenie i pory roku nie występowały - ale to mało prawdopodobne. Skąd więc zimą w Azji centralnej i południowej Syberii brały się masy ciepłego powietrza pokonującego od południa ogromne pasma górskie od Kaukazu przez Elburs, Zagros, Hindukusz, Himalaje, po Tybet, Tien-Szan, Ałtaj, ogrzewającego zimą te ogromne połacie lądu i niepozwalającego na napływ lądolodu. Na pewno inny był układ prądów morskich, zwłaszcza północno atlantyckiego, ale czy na tyle silne mogły być inne ciepłe prądy morskie, aby przepchać masy ogrzanego powietrza przez wysokie pasma górskie na kilka tysięcy kilometrów w głąb największego lądu na świecie? Przecież jeszcze dziś w dobie ciągle ocieplającego się klimatu znaczne spadki temperatur zimą notuje się w rejonach Azji aż do 40°N. A może położenie biegunów ulega dużym zmianom co kilkadziesiąt tysięcy lat i wówczas biegun północny znajdował się gdzieś na północnym Atlantyku? Niech mi to ktoś wyjaśni, ponieważ nigdzie nie mogę znaleźć danych na ten temat. I co ze zlodowaceniem na półkuli południowej, czy są jakieś dane na ten temat ?
@ggnagognagoma2462
@ggnagognagoma2462 3 жыл бұрын
Ile latem słoneczko świeci godzin nad tą Syberią? Jakie temperatury notuje się dziś na Ałtaju czy przy Bajkale ?
@wojtekkloc986
@wojtekkloc986 10 ай бұрын
...tak to jest, jest wiele b.ciekawych pytań na które brak jasnej odpowiedzi, też widzę że jak jest duży problem niewyjaśniony, to naukowcy niechętnie o tym mówią .Teorie wędrującego bieguna też wiele mogłyby wyjaśnić .. bo np.gdy przyjąć, że biegun płn.był w glacjale tam gdzie dziś, a zasięg lądolodu sięgał np.niziny polskiej czy podnóża Karpat, to tu brak nocy polarnej, a latem słonko całkiem dobrze grzeje ... a tymczasem dużo bardziej na północy, na syberii stepy mamucie były oazą niesamowitej ilości roślinożerców.Teraz jest interglacjał, a na syberii zbyt mało paszy, by wyżywić coś więcej niż stosunkowo małe renifery czy woły piżmowe , takie tam myślenie ..Piszę to latem 2023, po pandemii i pytanie ( w próżnię ?) czy przy zachowanych, licznych , szczątkach ssaków paeolitu, np.na Syberii, w zachowanej sierści nie znajdowano pasożytów, kleszczy, pcheł, komarów, a w jelitach innych "glizd", ciekawe, nigdy o tym nie słyszałem.Pozdrawiam z .... przyszłości.Bardzo ciekawy wykład .
@krajoznawczopodrozniczy
@krajoznawczopodrozniczy 9 ай бұрын
Wyjaśnienia są ukrywane przez ekoterrorystów.
@leszekporowski1707
@leszekporowski1707 3 жыл бұрын
Kolejny świetny wykład. Dziękuję bardzo 😀
@dawidm6893
@dawidm6893 4 жыл бұрын
Dziękuję za godzinę fajnie spędzonego czasu.
@cefotaksym3
@cefotaksym3 4 жыл бұрын
Dobry program.
@pawelwojtyla200
@pawelwojtyla200 2 жыл бұрын
Dobra robota. Super wyklad 👌👏
@zenustajmir5609
@zenustajmir5609 2 жыл бұрын
Fajnie spędzony czas. Chciałbym żeby w szkole tak było.
@jankos4910
@jankos4910 2 жыл бұрын
To idź wreszcie do szkoły,🤩
@zenustajmir5609
@zenustajmir5609 2 жыл бұрын
@@jankos4910 ja już niebawem na emeryturę.
@leszekporowski1707
@leszekporowski1707 3 жыл бұрын
Super wykład. Dziękuję bardzo 😀
@innymioczami
@innymioczami 2 жыл бұрын
Fajny program 👍❤️
@ogor1998pnt
@ogor1998pnt Жыл бұрын
Wspominając o walkach strasznych i porównując je do wilkorów z Gry o tron trzeba zwrócić uwagę, że autor rzeczywiście wzorował wilkory na gatunku Canis dirus, nawet oryginalna nazwa brzmi tak samo (direwolf)
@norbertcccp9089
@norbertcccp9089 4 жыл бұрын
Bravo. Super
@rejmons1
@rejmons1 3 жыл бұрын
Ciekaw jestem, że w czasach jaskiniowych lwy i hieny także darzyły się równie ogromną "miłością" jak dzisiejsze.
@sawekk.4136
@sawekk.4136 3 жыл бұрын
Super
@michalmatula976
@michalmatula976 3 жыл бұрын
Mnie też osobiście zainteresował temat niedźwiedzi polarnych na Antarktydzie, mógłby pan coś więcej na ten temat?
@caviramus0993
@caviramus0993 3 жыл бұрын
Na Antarktydzie ich nie ma. Są tylko w Arktyce.
@mirosawpaprotny6455
@mirosawpaprotny6455 3 жыл бұрын
Brawo
@maciejbeskidnick3626
@maciejbeskidnick3626 3 жыл бұрын
Wydmy zachowane np. w okolicach Mielca czy bardziej na zachód (Lisia Góra) powstawały na zimnej pustyni polodowcowej, czy zachowały się w nich jakieś skamieniałości?
@mariuszskowronski725
@mariuszskowronski725 2 жыл бұрын
Mamuty nie koniecznie miały rudy kolor futra , obecny rudy kolor futra szczątków mamuta może wynikać depigmentacją która wynika z braku nasłonecznienia owłosienia przez okres tysiącleci , również podobny proces spowodował rude włosy mumii faraona Cheopsa , czy na przykład mumia z bagna w Holandii dziewczyny z Yde , człowieka z Grauballe Dania ..
@krzysztofwiktor3027
@krzysztofwiktor3027 3 жыл бұрын
Wioska łowców mamutów na ul. Spadzistej w Krakowie teraz Vlastimila Hoffmanna.
@roberttarasfilmy
@roberttarasfilmy 3 жыл бұрын
Moim ulubionym wymarlym Zwierzęciem JEST mamut i Megatcherjum wielki praleniwiec Ale na ZIEMI żyły Terz tygrysy Szablozembne i lwy szablozembne Jaskiniowe wpisowe dodał Robert taras Olkusz Skalska in Street Art Gallery miłośnik dinozaurów i Prassakow
@filippozauc
@filippozauc 3 жыл бұрын
Warto tylko pamiętać, że owe "lwy" czy "tygrysy" szablozęne były znacznie dalej spokrewnione z lwem czy tygrysem niż np. kot domowy.
@pawetomczyk2289
@pawetomczyk2289 3 жыл бұрын
A co z niedźwiedziem krótkopyskim?
@tomekgruk5614
@tomekgruk5614 5 ай бұрын
a chciałem spytać jaki jest najbliższy krewny kotów szablozębnych lub ich odpowiednik ?
@jerubaal3333
@jerubaal3333 3 жыл бұрын
Przypisywanie starożytnym pomyłki wymaga udowodnienia najpierw, że oni wierzyli tak, jak Pan wskazuje. Obstawiam możliwość, że oni sie nie mylili, ale widzieli coś co do naszych czasach już się nie zachowało...
@dejholos
@dejholos 4 ай бұрын
bo punkt widzenia zależy od punktu siedzenia, a ten był inny
@chalkon2
@chalkon2 3 жыл бұрын
Niedźwiedzie polarne na Antarktydzie? Proponuję jednak zamienić je na pingwiny :)
@piotrkolodziejski
@piotrkolodziejski 3 жыл бұрын
Poprawka w 51:34
@radoslawdynak2991
@radoslawdynak2991 2 жыл бұрын
Panie Dr Danielu. Wiemy, że Mamut kolumbijski (Mammuths columbi) oraz Mamut włochaty (Mammuthus primigenius) czasami natrafiały na siebie dzieląc wspólnie środowisko i mogło dojść do skrzyżowania tych dwóch gatunków. Pytanie mam następujące czy Mastodont amerykański (Mammut americanum) mógł dzielić niektóre obszary ze wcześniejszymi wymienionymi mamutami? Czy te trzy gatunki trąbowców występowały czasowo w tej samej epoce by mogło się to ziścić? Jeśli tak czy mamut mógłby się skrzyżować z mastodontem?
@caviramus0993
@caviramus0993 2 жыл бұрын
Do krzyżowania między mamutem kolumbijskim i włochatym dochodziło, przykładem takich hybryd jest tzw "mamut jeffersona". Ponadto badania z tego roku wykazują, że mamut kolumbijski jest mocną mieszaniną mamuta stepowego oraz włochatego (i możliwie jeszcze jednej nieznanej linii). Mastodony żyły bardziej w południowej części kontynentu, na szerokościach geograficznych zbliżonych do mamuta kolumbijskiego. Jednakże mastodonty były zwierzętami leśnymi, a mamuty bardziej równinnymi (w szczególności kolumbijskie). Wątpię w hybrydyzację, bo mastodonty wydzieliły się od innych trąbowców jako linia, ponad 30 milionów lat temu, stąd sądziłbym raczej, że hybrydyzacja jest niewykonalna na tym etapie.
@grzegorzpytlarz1251
@grzegorzpytlarz1251 2 жыл бұрын
Jak w Nebrasce to chyba Mastodont. Tak samo w tych asfaltowych jeziorkach
@wodekcholewicki1155
@wodekcholewicki1155 3 жыл бұрын
Niedźwiedzie polarne na Antarktydzie to chyba przejęzyczenie.... Arktyka powinna być...😉
@caviramus0993
@caviramus0993 3 жыл бұрын
51:50
@junaktemple8627
@junaktemple8627 4 жыл бұрын
Byc moze wywazam otwarte drzwi bo wszystkich odcinkow jeszcze nie widzialem, ale moze opowie Pan cos o formach przesciowkowych miedzy dinoazurami a ssakami jak np. odkrycie z 2019-Lisowicia?
@caviramus0993
@caviramus0993 3 жыл бұрын
Nie jest ona formą przejsciową ani jednych ani drugich. Własciwie sam termin forma przejsciowa jest dość subiektywny, ale do rzeczy. Lisowicia była dicynodontem, należała do grupy, której najbliższymi żyjącyki krewnymi są ssaki. Poniekąd przypominała gada, ale nim nie była. Dinozaury mozna powiedzieć, są z kompletnie innej strony.
@filippozauc
@filippozauc 3 жыл бұрын
@@caviramus0993 dobrze powiedziane, co więcej, takiego przejścia jak oczekiwane w ogóle w historii ewolucji nie ma. Może być przejście w ptaki, ale w ssaki - tu już trzeba szukać wśród przedstawicieli terapsydów (Therapsida).
@caviramus0993
@caviramus0993 3 жыл бұрын
@@filippozauc Biorąc pod uwagę płynność ewolucji, nie ma czegoś takiego jak pierwszy ssak, itd. Granicę bardziei wytyczamy my, żeby łatwiej się połapać.
@filippozauc
@filippozauc 3 жыл бұрын
@@caviramus0993 oczywiście, pisząc "przejście" mam na myśli właśnie proces płynny
@Xneutrone
@Xneutrone 4 жыл бұрын
wincyj
@kocurek77
@kocurek77 4 жыл бұрын
Niedźwiedzie polarne na Antarktydzie?
@piotrkolodziejski
@piotrkolodziejski 3 жыл бұрын
Poprawka w 51:34
@jakubmalinowskiknowler4352
@jakubmalinowskiknowler4352 5 ай бұрын
Witam Pana I Szanowne Audytorium, zanim Bede kontynuowal ogladanie / sluchal wykladu: szczegol: na przedstawionej mapce zlodowacenia Europy dolny zasieg ladolodu pokazuje ze Tatry byly poza nim... A wiadomy jest ze I Tatry byly skute gruba pokrywa lodowcow..., takze nie wiem jak daleko ale podgorze karpackie prawdopodobnie tez bylo objete. Dopiero poludniowe strony masywu tych gor, Beskidow , na Slowacji byly juz mniej wiecej wolne. Druga rzecz, przejezyczenie ale kwoli scislosci dla Sluchaczy: "...na antarktydzie tak ,j ak niedzwiedzie polarne..": omawiajac warunki ekologiczne srodowiska ladolodu, automatycznie przejezyczyl sie Pan., wiedzac ze te niedzwiedzie zyja w Arktyce. Swoja droga, intrygujace byloby odpowiedziec dlaczego te zwierzeta zyja tylko na polkuli polnocnej.
@michagazda2780
@michagazda2780 Жыл бұрын
Czyli Mastodont jadł bardziej twarde rośiny.
@dorotakowalska4594
@dorotakowalska4594 3 жыл бұрын
Mówi Pan, że tu wymiarały mamuty a w Egipcie powstawały piramidy tak było
@jankos4910
@jankos4910 2 жыл бұрын
Byłeś tam?????
@MirekK
@MirekK 4 жыл бұрын
Daj głos 🗣 daj głos 😊
@krajoznawczopodrozniczy
@krajoznawczopodrozniczy 9 ай бұрын
Zmiany klimatu są permanentne.
@michagazda2780
@michagazda2780 Жыл бұрын
Czyli lew amerykański był ogniwem ewolucyjnym pumy tak?
@edwardlewandowski5473
@edwardlewandowski5473 11 ай бұрын
🌃😯!?
@edwardlewandowski5473
@edwardlewandowski5473 11 ай бұрын
; j j:::🌃😯!?#potęga ewolucji👁tajemnica ludzkiej egzystencji✨🌩pozdro wszystkim🏖🎂
@Kleebis66
@Kleebis66 4 жыл бұрын
Niedźwiedzie polarne na ANTARKTYDZIE? NIE WIEDZIAŁEM.
@piotrkolodziejski
@piotrkolodziejski 3 жыл бұрын
Przecież się poprawił. 51:34
@Kleebis66
@Kleebis66 3 жыл бұрын
@@piotrkolodziejski nie załapałem. Ok
@robertszota1210
@robertszota1210 3 жыл бұрын
ALE WPADKA !!!!!! NIEDZWIEDZIE POLARNE NA ANTARKTYDZIE !!!!!! w naukowym kanale takie cos ???!!!!! PLEASE !
@filippozauc
@filippozauc 3 жыл бұрын
51:34
Ewolucja trąbowców / Dr Daniel Tyborowski
1:28:41
Wszechnica FWW
Рет қаралды 22 М.
Универ. 13 лет спустя - ВСЕ СЕРИИ ПОДРЯД
9:07:11
Комедии 2023
Рет қаралды 5 МЛН
Они убрались очень быстро!
00:40
Аришнев
Рет қаралды 3,4 МЛН
터키아이스크림🇹🇷🍦Turkish ice cream #funny #shorts
00:26
Byungari 병아리언니
Рет қаралды 24 МЛН
버블티로 체감되는 요즘 물가
00:16
진영민yeongmin
Рет қаралды 32 МЛН
Jak działa czarna dziura? / prof. dr hab. Andrzej Dragan
49:57
Wszechnica FWW
Рет қаралды 1,1 МЛН
O rybach, które nosiły pancerze / Dr Daniel Tyborowski
1:31:16
Wszechnica FWW
Рет қаралды 24 М.
Czy istniało królestwo Dawida? - dr hab. Łukasz Niesiołowski-Spano
46:29
Prof.  Krzysztof Meissner „Przyszłość Wszechświata”
1:56:05
Uniwersytet Warszawski
Рет қаралды 6 МЛН
Wielkie ssaki epoki lodowej, które żyły w Polsce
18:27
NaukowoTV
Рет қаралды 64 М.
Универ. 13 лет спустя - ВСЕ СЕРИИ ПОДРЯД
9:07:11
Комедии 2023
Рет қаралды 5 МЛН