Григір Тютюнник: слабкі чоловіки уярмленої нації | Шалені авторки | Ростислав Семків, Віра Агеєва

  Рет қаралды 6,571

Шалені авторки

Шалені авторки

Күн бұрын

Відео створено завдяки підтримці наших патронів на Patreon ( / shaleniavtorky ). Відтепер підтримати нас можна і на KZfaq, тисніть кнопку "Спонсорувати" або переходьте за посиланням: / @shaleniavtorky
Дякуємо книгарні "Смолоскипа" на Межигірській, 21 (smoloskyp.com.ua/) в Києві за простір для запису наших влогів. До речі, там ви можете придбати книжки Ростислава Семківа, Віри Агеєвої.
00:00:00 Intro.
00:00:35 Криза маскулінності - центральна тема Григора Тютюнника.
00:02:14 Моделі функціонування колоніальної ідентичності.
00:03:16 “Сутінки”: війна і зрада.
00:06:20 “Облога”: травма 1937 року.
00:07:39 “Оддавали Катрю”: з українського світу в російський.
00:09:00 “Син приїхав”: історія про демобілізацію.
00:09:38 Вороже місто і сільська Атлантида, яка йде на дно.
00:11:04 “Три зозулі з поклоном”: чи винні жінки в тому, що втримують світ?
00:14:24 Молодих жінок завжди засуджено.
00:15:58 Чому шістдесятники не люблять місто.
00:19:29 Каталог травм і травматичних досвідів Григора Тютюнника.
00:21:36 Слабкі чоловіки від Тютюнника до Жадана.
00:24:38 Після титрів: Ідеальний образ жінки в художньому світі Григора Тютюнника.
Дивіться також:
"Місто як об'єкт пожадання: розмова про Валер'яна Підмогильного": • Місто як об'єкт пожада...
"Без ґрунту" Домонтовича: кохання та інтелектуальне волоцюжництво": • "Без ґрунту" Домонтови...
"Сексуальна революція і фото в стилі ню: "Дівчина з ведмедиком" Домонтовича ": • Сексуальна революція і...
"Світлана Кириченко: шістдесятництво крізь призму жіночої одвертості|": • Світлана Кириченко: ші...
Ірина Жиленко: «в затінку чуда»: • Ірина Жиленко: «в заті...
Алла Горська: художниця проти злочинної влади: • Алла Горська: художниц...
#українськалітература #шаленіавторки #шістдесятники #тютюнник #нечуй #підмогильний #місто #урбаністика
_______________
Підтримайте нас на Patreon: / shaleniavtorky
Telegram: t.me/shaleniavtorky/
Facebook: / shaleniavtorky
Instagram: / shaleniavtorky
Google podcast: cutt.ly/CZgDOEL/
Soundcloud: / shaleniavtorky
Megogo: megogo.page.link/CDb3/

Пікірлер: 47
@solo-mia
@solo-mia 22 күн бұрын
Раджу "Облогу" Г. Тютюнника тим, хто ще не знайомий. Україна у другій світовій війні, твір дуже резонує із теперішнімм відчуттями
@halva965
@halva965 Ай бұрын
Мені дуже подобається Тютюнник,його мова
@liligrygorovych7509
@liligrygorovych7509 Жыл бұрын
Обожнюю твори Тютюнника! Його оповідання настільки справжні та зрозумілі , наче я проживаю описані події сама.
@suprunya
@suprunya Жыл бұрын
❤❤
@rostyslavr
@rostyslavr Жыл бұрын
Дякую за Григора. Пробував читати його в дитинстві - не пішло. А зараз переслухав з написаного ним усе, що міг, як аудіокниги. Вражений його спадком. Ви вказали на фаталістичне ставлення Григора до міста, як до місця погибелі. Але ж і село не ставало для нього місцем порятунку. Можливо, він шукав вихід до України, яку ми втратили. Село, де він народився, і де радянські окупанти забрали його батька, таку роль втратило. Тому він міг покладати цю надію на місто. Але міста були вже змосковщені. Григір яскраво і навіть з гумором показує це в "День мій суботній", де крізь рядки читається його внутрішньо-емігрантська насолода власною гідністю, відмовою грати в ці ігри, де, наприклад, зусиллями установи, де працює герой, автетничний дім письменника перетворюють на музей-пустку, яка відповідає чиновницьким лекалам. Тож Григір розчаровується в місті ще і як в можливості культурного відновлення. Мабуть, в цьому він недобачив ту можливість. Або її дійсно не виявилося в його оточенні на той момент. Місто Тютюнника - це місце знищеної України, ретельно взятої в імперську рамку. А от місто Підмогильного - це місце, де надія на нову Україну лише народжувалася. У тому числі, і як гендерно-сексуальна свобода, адже Підмогильний сміливо екпериментує з мораллю, його чоловіки рішучі й насильницькі. Врешті, Підмогильний написав "Місто" в 27 років = 1928 - 1901. Не юнак, але і не зрілий. А от чоловіки Тютюнника - це вже зрілі сини чоловіків Підмогильного, це діти війни та імперії, і місто для них є місцем перспектив лише за згоди служити імперії. Коли навіть "сексу в ссср не було" - який вже там гендер. Тютюнник написав "День..." у 1981 - 1931 = 50 років. Врешті, місто стало місцем загибелі і для Підмогильного, і для Тютюнника. Підмогильного імперія вбила, як багатьох інших романтиків 20-х - зненацька, до розсітрілу. А Тютюнника імперія вбивала довго. І може то на краще, що він лишив нам болісні хроніки українського інтелектуала, який послідовно відмовляєтсья від дарів імперії. Так, Тютюнник, якого я не міг читати в дитинстві, загартував мене сьогодні, коли я віком наближаюся до нього. Можливо, це причина, щоб не мучити дітей "Климком" у сьомому класі школи. Дякую Вам за Тютюнника ще раз. Хотілося б почути про нього більше, а саме: - Чи правда, що починав писати він російською? - Як він українізувавася? - Стосунки з братом Григорієм. - Яка доля дітей Григора? - І окремо про Григорія Тютюнника. До речі. Мій тато, палкий прихильник роману "Вир" Григорія Тютюнника, вважає, що роман написав Григір. Ми з ним з цього приводу навіть трохи посперечалися і домовилися знайти старий оригінал книги, щоб там прочитати автора. Шукаю :)
@solo-mia
@solo-mia 22 күн бұрын
Дякую, гарно і цікаво розповіли.
@solo-mia
@solo-mia 22 күн бұрын
Добре було б почути більше про братів Тютюнників
@viktoriiaviktoriia1638
@viktoriiaviktoriia1638 2 ай бұрын
Аплодую пані Вірі Агеєвій. Через психологію персонажів Ви розгледіли звивисті стежки його особистих пошуків.
@user-iz6fo8lj9n
@user-iz6fo8lj9n Жыл бұрын
Рекомендую в Малому театрі в Києві виставу "Холодна м'ята" за Тютюнником. Це чудесно!❤ Як і Тютюнник!
@user-qf3wv3rv4o
@user-qf3wv3rv4o Жыл бұрын
У школі чомусь новелістика Г.Тютюнника не зайшла і була незрозуміла. Прочитавши "Район Д" А.Чеха і "Нічні купання в серпні" С.Осоки, заново відкрила для себе цей жанр. Спробую перечитати твори Григора і поглянути під іншим кутом на його твори. Дякую за цікаву розмову!
@user-ek1ds3xn1e
@user-ek1ds3xn1e Жыл бұрын
Якось так у вас прозвучало, ніби Григір Тютюнник за мету собі поставив зображати в своїй прозі "слабких уярмлених" чоловіків та жінок, що "живуть вірністю". Але автор ніколи не ставитиме собі за мету щось подібне - таке може існувати лише в його підсвідомості, навіть поза його волею. Це в есересер критики полюбляли домислювати все за автора - і смисли, й акценти, і поміж рядків читане. Мені здається, що коли й розбирати письмо Григора Тютюнника, то узагальнення варто робити лише на його непересічному стилі письма, саме це відкривати читачеві, показувати красу мистецтва художнього слова в цьому аспекті, а зовсім не в якихось психологічних зрізах, що нібито єднають всю творчість цього майстра. Тютюнник це Клод Моне в літературі, письмо в нього нагадує полотна імпресіоніста: короткими яскравими реченнями-мазками, навіть штрихами, які окремішно нібито й мало чого варті, а вкупі дають неперевершену по реальності та силі враження картину, він зачаровує нас як ніхто інший. Саме Григір Тютюнник є справжнім чистим імпресіоністом, а не прикріплені до цього ряду нашими літературознавцями М. Коцюбинський чи О. Кобилянська. Для Тютюнника так само, як і для художників-імпресіоністів не так важливо про що розповідати, як ЯК розповідати: його сюжети і його герої не величні і не Герої, але їх портрети, їх емоції настільки ж яскраві, як і тютюнниківські пейзажі, зображені буквально одним-двома реченнями, проте настільки вичерпно, що постають перед очима навіть не як світлина, а як ціле коротке яскраве відео. Мені здається, що саме цю особливість письма пана Григора слід наочно, з цитатами, показувати вашій аудиторії, бо український читач в будь-якому творі бачить передо всім сюжет і більше нічого, і саме за сюжетом оцінює твір. Григір Тютюнник, певно, єдиний в нашій літературі ХХ століття, автор, що справедливо заслуговує на відзнаку, рівну Нобелівській премії.
@shaleniavtorky
@shaleniavtorky Жыл бұрын
Ви дуже гарно написали. Та все ж. Цитуючи вас, "це лише в ссср" критики вказували на єдино можливе прочитання текстів. Оскільки ми у вільній Україні, то можемо скористатися інструментарієм постколоніальної і феміністичної критик, до яких проза Тютюнника чудово надається.
@user-ek1ds3xn1e
@user-ek1ds3xn1e Жыл бұрын
@@shaleniavtorky Та звісно. Я жодним чином не посягаю на ваше святе право власного бачення (прочитання) літератури. Просто (повторюся) ваш підхід до оцінки письма пана Григора видається мені в суті своїй радянським - а я стільки цього в школі наслухався:), стільки творів понаписував про Чіпку, як пропащу силу, що отримав стійке відчуття переїдання від всього того критичного "методу". Ви зробили узагальнення щодо всієї творчості Г. Тютюнника, або принаймні це має такий вигляд, проте по факту маємо іншу ситуацію: добре, якщо означені вами узагальнення стосуються хоча би половини творів митця. Далеко-далеко не у всіх оповіданнях чи повістях Тютюнника чоловіки слабкі, а жінки приречено вірні: не стану наводити приклади за браком часу й місця). Та й писав я не "про єдино вірне прочитання текстів", а про той аспект, який дійсно може бути узагальнюючим для Тютюнникового письма. Хоча й тут, коли чесно, можна побачити чималу різницю між ранніми й пізніми його творами. Зате добре видно, як автор відточував свій неповторний імпресіоністський стиль. Головна ж моя думка, ні - переконання! - стиль, манера, психологічна складова творчості автора формуються несвідомо, самі собою, а відтак стверджувати, що "автор своєю творчістю хотів сказати нам..." буде неправильно, бо насправді ніхто не знає, що він хотів, часто на виході ми маємо те, що вийшло в автора саме собою. Ми можемо лише стверджувати (але це кожен читач бачить і розуміє), що Г. Тютюнник у своїх творах надихався своїм власним пережитим життєвим досвідом та ще підглянутим чужим життям у полтавському селі. Якщо у Кліффорда Саймака місцем дії всіх його творів є штат Вісконсин, то в Тютюнника - полтавське село або, куди рідше, - Донбас. Одним словом, слухати вас було цікаво, а дискусія наша це просто моя рефлексія на почуте, за що й дякую - як же без рефлексій?!:))
@Lesia5316
@Lesia5316 3 ай бұрын
Дякую Вам за працю! Виникло гостре бажання перечитати твори Тютюнника і глибше їх зрозуміти.
@solona_kasha
@solona_kasha Жыл бұрын
Обоєнюю цей канал на сніданок, обід та вечерю! Щиро дякую вам, що маю нагоду споживати такий контент!
@user-zi5un7nk9h
@user-zi5un7nk9h 10 ай бұрын
А от мене найбільше (три зозулі з поклоном не рахується - то є шедевр) вразило його "Кізонька". Любов та біль в одному флаконі
@capitoshko
@capitoshko 2 ай бұрын
Тютюнників читав. Глибоко трагічні твори.
@user-je4lx1iz3r
@user-je4lx1iz3r Жыл бұрын
Нещодавно відкрила для себе Григора Тютюнника. Його новели вразили в саме серце,особливо " Віддавали Катрю" і "Вогник далеко в степу".
@user-dh5xk1im6m
@user-dh5xk1im6m Жыл бұрын
Три зозулі...- поезія в прозі . Такі почуття ! Спини мене , спини й схамени ... Колись почала слухати Тютюнника й не могла зупинитися . Але " Сутінки " не пам'ятаю.
@sergiimelnikov9374
@sergiimelnikov9374 Жыл бұрын
Найкращий формат говорити про літературу: автор - один центральний аспект! Потім буде цей самий автор - новий аспект і так задоволення розтягується :)
@ukrkomentar
@ukrkomentar Жыл бұрын
Ваші відео - як аперитив перед смачною стравою :) Завжди після перегляду з'являється "апетит" читати та пізнавати глибше нашу літературу
@user-fs2ml3uc9x
@user-fs2ml3uc9x Жыл бұрын
Цікаво розглянути твори Григора Тютюнника ще й з такого ракурсу. Ніколи над цим не задумувалася. Дякую!
@orysiasoroka9672
@orysiasoroka9672 Жыл бұрын
Дякую за як завжди цікаву розмову
@user-zs7vu6pq9c
@user-zs7vu6pq9c Жыл бұрын
Дуже цікаво. Дякую.
@olena_nadgoretska
@olena_nadgoretska Жыл бұрын
Було цікаво послухати. Добре, що натрапила на цей канал. ❤
@olenafedorenko4776
@olenafedorenko4776 Жыл бұрын
Тітка Ялосовєта, дуже тепло описана, з любовʼю)
@Agnia2002
@Agnia2002 7 ай бұрын
григір Тютюнник - це діамант в українській літературі
@v_peklo_vse
@v_peklo_vse Жыл бұрын
Після цього випуску я зустрічала в твіттері відгуки, що критикують ваші слова про самогубство з позиції "слабкості духу". Чому ви саме так це проартикулювали?
@shaleniavtorky
@shaleniavtorky Жыл бұрын
Нас критикують у Твітері, це гарно). Думаємо, ми зробимо якийсь ефір, на якому будемо послідовно відповідати на всі питання від глядачів.
@user-kh6zk6bq1k
@user-kh6zk6bq1k Жыл бұрын
Читала "Три зозулі"...Як завжди з цікавістю прослухала ваш діалог. В мене склалося враження, що Григора Тютюнника зрадила жінка, яку він кохав, звідси й ці типажі героїнь.
@shaleniavtorky
@shaleniavtorky Жыл бұрын
Історія про арешт батька - реальна. Події дитинства мали на нього дуже серйозний вплив.
@user-ev6lx2gh3k
@user-ev6lx2gh3k Жыл бұрын
За матір також може виступати і Країна, необов'язково це жінка.
@user-zi5un7nk9h
@user-zi5un7nk9h 10 ай бұрын
Якщо я не помиляюсь, то у нього мати зраджувала його батьку
@user-ev6lx2gh3k
@user-ev6lx2gh3k Жыл бұрын
Бо чоловіки верталися до родин спустошеними, хворими, пораненими не тільки фізично, але в й душевно. Жодних закладів реабілітації не було. Чоловіки валали! Почуйте нас! Нам потрібна ваша допомога! Але , де там
@shaleniavtorky
@shaleniavtorky Жыл бұрын
Так, ссср був жахливою країною. Ми постійно про це говоримо
@marymary3645
@marymary3645 7 ай бұрын
Ага, а жінки в цей час ікру запивали шампанським та обливались шанелями
@virapidhayna6891
@virapidhayna6891 Жыл бұрын
а хто читав "Місяцю, місяцю" художню біографію Григора Тютюнника? як враження?
@user-pi7yv7fj5w
@user-pi7yv7fj5w Жыл бұрын
Чудовий роман
@user-55peremogec7
@user-55peremogec7 Жыл бұрын
Тютюнник- велика Людина. Подивіться фільм про нього.
@user-uq1iq3cn6q
@user-uq1iq3cn6q Жыл бұрын
Читав. На подібне уваги не звернув
@shaleniavtorky
@shaleniavtorky Жыл бұрын
Спробуйте тепер перечитати. Але не поодинокі тексти, а цілу добірку.
@user-tx5ef3tx4v
@user-tx5ef3tx4v Жыл бұрын
До чого тут гендер,в кожному реченні,це перебор...а родинні стосунки вже що неактуальні?
@snicole2222
@snicole2222 Жыл бұрын
Перепрошую, але ви взагалі дивилися відео? Там піднято стільки важливих тем, дано стільки цікавої інформації... А слово гендер фігурувало у перших хвилинах відео. Чи ви далі не слухали? Пані, ви знаєте, що таке гендер? Схоже ні. Це поняття ніяк не суперечить такому явищу,тяк родина🤨, повірте.
@pavelburmyliak7174
@pavelburmyliak7174 Жыл бұрын
Вам же в кожному відео кажуть "...де ми говоримо про ґендер...". Ви ще прийдіть у церкву і запитайте чому там служби проводять чи запитайте в тиру чому там стріляють...
@user-tx5ef3tx4v
@user-tx5ef3tx4v Жыл бұрын
@@snicole2222 не вірю
@olhastebeliak252
@olhastebeliak252 Жыл бұрын
​@@user-tx5ef3tx4v, а що ви розумієте під поняттям "гендер"? Цікаво почути, чому ви вважаєте, що гендрер і родина суперечать одне одному
@shaleniavtorky
@shaleniavtorky Жыл бұрын
Родинні стосунки ніяк не суперечать гендеру. До того ж, насправді, не в кожному реченні)
Шокирующая Речь Выпускника 😳📽️@CarrolltonTexas
00:43
Глеб Рандалайнен
Рет қаралды 11 МЛН
Why You Should Always Help Others ❤️
00:40
Alan Chikin Chow
Рет қаралды 42 МЛН
Can you beat this impossible game?
00:13
LOL
Рет қаралды 60 МЛН
Життя і смерть Григора Тютюнника
20:54
Степан Процюк
Рет қаралды 10 М.
1: Мені подобається, як воно росте | Бегонії в агонії
18:10
Безґрунтовні романтики Миколи Хвильового
1:20:37
Шокирующая Речь Выпускника 😳📽️@CarrolltonTexas
00:43
Глеб Рандалайнен
Рет қаралды 11 МЛН