Grusza dzika i grusza domowa, czym się różnią

  Рет қаралды 10,781

Łukasz Łuczaj - Rośliny Jadalne i Dziki Ogród

Łukasz Łuczaj - Rośliny Jadalne i Dziki Ogród

Жыл бұрын

Пікірлер: 84
@janmuss905
@janmuss905 Жыл бұрын
Już w moim rodzinnych stronach dzikich grusz nie uświadczysz! A kiedyś były na każdej miedzy.
@krzysztofdobrzycki4276
@krzysztofdobrzycki4276 Жыл бұрын
Na moim polu rośnie polna grusza ulęgałka ma może 100 lat i smakuje superowo jak owoce staną się brązowe i miękkie.Teraz robię z nich sok w sokowniku.Jest wyśmienity.
@kagie58
@kagie58 Жыл бұрын
Nie ma większych pyszności od ulęgałek. Dawno temu u sąsiadów było duże drzewo, jeszcze nie w pełni dojrzałe owoce układało się na sianie w stodole. Smak niezapomniany.
@mirawilkow8702
@mirawilkow8702 Жыл бұрын
Na miedzy między polami ciotki Staszki i Wrochny rosła wysoka grusza. Owocami sypała we żniwa i jeszcze po żniwach. Ładne, żółciutkie były, okrągłe, jak te-o, ale, jak by tak było jedną zasunąć kozie pod ogon, to by zaleciała stąd do Pacanowa bez zatrzymywania, - takie były cierpkie! Za to rajsko pachniały.
@oppdaloppdal5036
@oppdaloppdal5036 Жыл бұрын
Trafiłam na taką gruszę polną z okrągłymi owocami, w tym roku bardzo bogato owocuje. Beskid Makowski, Harbutowice. Ja nazbieram na ocet 😃 Dziękuję za ten film, cenne wiadomości. Pozdrawiam ciepło.
@krisd4219
@krisd4219 Жыл бұрын
Grusze dzikie są smaczne i zawierają mniej cukru.
@pancakewsx
@pancakewsx Жыл бұрын
Dzikie są super, ale tak naprawdę to znaleźć grusze domowe o smacznych owocach - to jest dopiero sztuka. Większość owoców jest głównie słodka, nie ma zbyt wyraźnego aromatu, własnego smaku. Pamiętam jak u mojej babci było jeszcze poniemieckie drzewo o pysznych, kwaskowych owocach, o wyraźnym smaku i aromacie. Były wyraziste i bardzo soczyste, a po obróbce cieplnej (kompot) zmieniały kolor z kremowego na wyraźnie różowy. Szukałem odmiany w internecie, ale bez skutku.
@aneta8920
@aneta8920 Жыл бұрын
Ja jestem w Niemczech przy granicy holenderskiej i tu babcia ma stare grusze różne odmiany duże i małe no i super są , takich w sklepie nie sprzedają ani na bazarach też już nie spotkałam
@simmade4243
@simmade4243 Жыл бұрын
@@aneta8920 Powoli ludzie zaczynają interesować się starymi odmianami owoców i w nielicznych eko sklepach można je kupić, ale są bardzo drogie. Ostatnio widziałam w takim sklepie np. jabłka papierówki z brzydką skórką :)
@MH-vx1fo
@MH-vx1fo Жыл бұрын
@@simmade4243 Takie owoce są droższe bo trzeba je ręcznie sortować. Znajomy opowiadał że pracował u sadownika i ze skrzynek pełnych jabłek do sprzedaży hurtowej wybierał zdeformowane i chore egzemplarze przeznaczone do sklepu eko. Taka praca ma swoją cenę. swoją cenę.
@simmade4243
@simmade4243 Жыл бұрын
@@MH-vx1fo Dzięki za komentarz, nie miałam o tym pojęcia. Bardzo rzadko kupuję coś w takich sklepach ze względu na to, że mnie nie stać. Zawsze myślałam, że ekologiczne owoce i warzywa muszą być "brzydkie". "Fajnie" dowiedzieć się, że się było frajerką :/
@MH-vx1fo
@MH-vx1fo Жыл бұрын
@@simmade4243 To co opowiadał znajomy dotyczyło jego pracy we Francji i nie mam pojęcia czy jest regułą tego rynku i do tego wszędzie. Osobiście jestem sceptyczny co do produktów EKO nie dlatego że słyszałem takie relacje ale bardziej na bazie własnych ogródkowych doświadczeń (choć mogę nie mieć racji). Doświadczenia z własnego podwórka upewniają mnie że współczesne odmiany drzew owocowych czy np. pomidorów są na tyle podatne na choroby że poleganie na eko zasadach dotyczących ochrony z pominięciem stosowania w uprawie choćby niewielkich ilości w miarę bezpiecznych środków ochrony mija się z celem i jest stratą czasu.
@julitawojtowicz5479
@julitawojtowicz5479 Жыл бұрын
Ulęgałka - smak mojego dzieciństwa. Beztroska zabawa po przydrożnych polach. Ach..
@amixo1
@amixo1 Жыл бұрын
Za dzieciaka te gruszki były dużo większe bo u nas nagminnie z pierdziolek dzikich jabłek i mirabelek robili bimber Teraz te gruszki gdzieś za szybko opadają i nie są takie duże i słodkie jak kiedyś
@mieczysawadamczyk2644
@mieczysawadamczyk2644 Жыл бұрын
@@amixo1 Były super smaki i kwaśne jak ocet, różne kolory, ulęgałki kładło się w siano, jeną pamiętam, duszka na nią mówili, jak dwa razy ugryzłeś to powietrza nie było można złapać, hej.
@annakocot8688
@annakocot8688 Жыл бұрын
W ogrodzie mojego taty rosła taka grusza. Nazywał gruszki - pierdziołki, ulęgałki. Bardzo pilnował abyśmy nie zjadały jeszcze twardych gruszek.
@joannamakosa685
@joannamakosa685 Жыл бұрын
Wszystkie dzieci kiedyś wiedziały, która maćkowa gruszka ma smaczne owoce. Pozdrawiam
@ewukawez8580
@ewukawez8580 Жыл бұрын
Jadłam ale dobra jest jak trochę polezy tak jakby od środka trochę była ciemna .pierdzolek ulęgalka 😃
@vip4883
@vip4883 Жыл бұрын
Moja ciotuchna ,dożyła 106 lat,zawsze prosiła żeby jej nazbierać i ze smakiem zajadała.Nadmiar owoców zawsze suszyła,ja robię tak samo.Poki co na mierzyłam 3 szt okolice Zalesia,gdzie był Pan wiosna.Zanikaja,niestety.Ja z kolei uwielbiam jedyny ale nie te czarne ,tylko z błękitnym nalotem,nalewki z nich są wyborne.
@ZKameraNaRowerze
@ZKameraNaRowerze Жыл бұрын
Ulęgałki kojarzą mi się z polną drogą i wsią i przede wszystkim z dzieciństwem. W piecu w duchówce jak się upiekły to były smaczniejsze :)
@Kostuch3
@Kostuch3 Жыл бұрын
Cześć Łukaszu! Fantastyczny odcinek. Czy mógłbyś zrobić odcinek o rokitniku i jego owocach? Właśnie zasadziłem go w ogrodzie i czekam aż się rozwinie.
@Grzegorz2109
@Grzegorz2109 Жыл бұрын
Filmów o drzewach nigdy za wiele a nie tylko chwasty i chwasty ;-)
@Pauletta.d
@Pauletta.d Жыл бұрын
Gruszkiii Takich jest coraz mniej , Dzikie Zebralam w parku :) Są dobre na surowo i na ocet .. Dziękuję za filmik
@aneta8920
@aneta8920 Жыл бұрын
Super Dziękuję 👍🌺🌼🌼🌼🧡
@meles_brody
@meles_brody Жыл бұрын
U mnie w Wlkp nazywa pospolita to Pierdziołka
@ukaszkos9563
@ukaszkos9563 Жыл бұрын
Bo tam mieszkają prostaki
@ingerrusin6787
@ingerrusin6787 Жыл бұрын
W parku mamy gusz dziką i dziś dokładnie - owoce jej opadły- to są tem malutkie okragłe owoce i liście owalne. Miasto ,Ślask.
@ewalddabrowski5181
@ewalddabrowski5181 Жыл бұрын
Panie Łukaszu, ostatnio FB obiega post zachęcający do wyrzucania pestek różnych owoców w przypadkowych miejscach (parki, zagajniki itp.) W treści tego postu czytamy, że w krajach azjatyckich owoce rosną w tak wielu miejscach właśnie z powodu kultywowania takiego zwyczaju od wielu pokoleń. Czy w naszych warunkach środowiskowych takie "dzikie rozsiewanie" ma sens? Może warto nakręcić o tym choć krótki materiał. Pozdrawiam z okolic Stalowej Woli 👋
@lukaszwidak3158
@lukaszwidak3158 Жыл бұрын
Ma sens, gdyby nie kosiarki co dwa tygodnie. Więc miasta czy bliskie okolice odpadają.
@ongvalcot6873
@ongvalcot6873 Жыл бұрын
Z pestek to nieprzewidywalne krzyzowki o zwykle marnej jakosci owocach.
@dawid1082
@dawid1082 Жыл бұрын
Mam u siebie taką ulęgałkę w podwórzu. Ma jakieś 15 metrów wysokości, średnicy pnia przy ziemi to dobre 80 cm. Wiosną jak zakwitnie to łoo hohoo:)
@magorzatawayda1453
@magorzatawayda1453 Жыл бұрын
Film za filmem, to lubię! Pamiętam jedną z lekcji biologii w szkole średniej, która wywarła na mnie duże wrażenie. Było to wtedy, gdy dowiedziałam się, że gruszka posiada komórki kamienne. Skojarzyłam od razu, o co chodzi i gdzie one są, bo w czasie jedzenia gruszki wyczuwa się taką twardość w miąższu gruszki, gdyż jest tam właśnie zawsze pewna ilość komórek kamiennych. To tkanka wzmacniająca. Było to dla mnie odkryciem, czymś zupełnie nowym, czego nigdy nie wiedziałam. Ale w sumie do tej pory nie wiem, dlaczego komórki kamienne są w owocach gruszy? Jaką pełnią rolę? Bo że znajdują się w pestkach owoców i łupinach orzechów, jest bardziej zrozumiałe, chronią i wzmacniają. Ale w miąższu? Serdecznie pozdrawiam
@wiesawgauszka2664
@wiesawgauszka2664 Жыл бұрын
W Bieszczadach na wtórnych zalesieniach było bardzo wiele grusz dziczek zwierzęta leśne nie wiem dlaczego je uwielbiają jak i korę osiki [próbowałem smakowo łee],niestety tak zwane l. p . tną wszystko jak idzie i jak by nie szło patrząc na wszystko tartacznym okiem . W dzieciństwie pamiętam bardzo wiele odmian przeróżnych odmian były wśód nich i takie które dławiły i takie w które zęba nie wbiłeś ,lecz gdy się "zależały "nie było pyszniejszej inne wisiały do śniegu ,lecz to już wszystko minęło i się "ne wrati pane hawranek ".poz ser hej.
@mihiec
@mihiec Жыл бұрын
Czy opowie pan o t jak sobie radzą podczas suszy dzikie rośliny oraz monokultury przemysłu żywnościowego
@annamariajanczewska898
@annamariajanczewska898 Жыл бұрын
Panie Łukaszu, a co Pan powie o gruszkach witarniach? Babcia zawsze szukała do marynowania i do smażenia z borówkami... Mniam... Były trochę większe od tych dzikich ulęgałek, zielone z czerwonym rumieńcem (o ile dobrze pamiętam) ale rosły raczej na miedzach i pod lasem (w świętokrzyskiem;) a nie w ogrodach. Serdecznie pozdrawiam i dziękuję za wszystkie filmy
@JankoWalski-hc1wz
@JankoWalski-hc1wz Жыл бұрын
Inkowie karali śmiercią wycinanie owocujących drzew. Stare jabłonie i grusze na których gałęziach jadałem ich owoce w dzieciństwie są wycięte. Czasem mój pies zaprowadzi mnie pod stuletnie drzewo z owocami na Wawrzyszewie w Warszawie. Zbieram, jem i myślę o Panu.
@aneta8920
@aneta8920 Жыл бұрын
O , to ciekawe 🌺
@JankoWalski-hc1wz
@JankoWalski-hc1wz Жыл бұрын
@@aneta8920 Garść daktyli, kubek wina, pełny plecak i 25 mil do przejścia. Marsz rzymskiego legionisty. Podpowiem Pani, że suszone daktyle z Iranu są po 9,5 pln za kg. Są bardzo słodkie, mają dużo błonnika i warto zrobić sobie zapasy na zimę. Zanim opodatkują. Pozdrawiam serdecznie! :)
@aneta8920
@aneta8920 Жыл бұрын
@@JankoWalski-hc1wz wiem, moja mama tylko daktyle bierze jak do lasu idzie 👍
@JankoWalski-hc1wz
@JankoWalski-hc1wz Жыл бұрын
​@@aneta8920 domyślam się... zbiera chrust i mówi, że rząd ma i da. Żartujmy jeszcze.
@aneta8920
@aneta8920 Жыл бұрын
@@JankoWalski-hc1wznigdy tak nie mówiła
@tlusty1990
@tlusty1990 Жыл бұрын
Ulęgałki- obowiązkowy składnik wigilijnego kompotu
@ZKameraNaRowerze
@ZKameraNaRowerze Жыл бұрын
Z maku też polecam :)
@OskarGor
@OskarGor Жыл бұрын
Pamiętam grusze cierpką. Owoce miała ogromne ale trudno było zjeść. Jedynie całkiem dojrzała była w miarę do spożycia ale za dzieciaka często się je zbierało jako przekąskę w drodze na rzekę .
@Lechoslowianin
@Lechoslowianin Жыл бұрын
Najlepsza jest "konferencja późna". Te które pokazujesz to gniłki. Dobre są do jedzenia dopiero gdy w środku robią się brązowe
@elzbietalesniak3905
@elzbietalesniak3905 Жыл бұрын
Też uwielbiam konferencje
@czanki
@czanki Жыл бұрын
W Danii zaobserwowałem, że jest ogrom tzw. rajskich jabłuszek. Głównie, wiadomo, stosują je jako rośliny ozdobne, ale czy mógłbyś powiedzieć coś więcej o nich? Czy mam to coś wspólnego z jabłkami, czy tylko smak zdefiniował nazwę (dodam, że appki zachodnie definiują to jako 'wild apple'). Do tego dlaczego w internecie głównie można znaleźć informację że owoce są 'niezdatne do spożycia, ale super na przetwory', z czego może wynikać taka opinia? Czy mógłbyś też coś więcej powiedzieć o śliwie tarninie (tarnina? nie wiem czy się odmienia), tu w Danii na delegacji zauważyłem, że jest ich ogrom, również ozdobnie w parkach - a szukałem u mnie w okolicach Gniezna tego drzewa bardzo, a jednak ostatnie zaobserwowane przeze mnie to z mojego dzieciństwa, kiedy tata mi wytłumaczył czym jest 'cierpkość', kiedy chodziliśmy na grzyby. Oczywiście tutaj zaraz zerwę te nieużytki i z tatą będziemy przetwory z nich robić. .Z góry dzięki za przyszłe filmy!
@joannam.230
@joannam.230 Жыл бұрын
Owoce są kuliste..
@katogoria
@katogoria Жыл бұрын
Ale fajne, mam właśnie na wsi w ogrodzie obie grusze i teraz już wiem czemu są różne. Co ciekawe, trzy dzikie co roku mają rdzę i parcha, a ta domowa nie. To warto by przebadać.
@agenturawubekistanie
@agenturawubekistanie Жыл бұрын
Po Skokami (Wielkopolska) rośnie największa grusza w Polsce. Lasy Państwowe czy inna administracja chyba o niej zapomniały, bo jeszcze jej nie ścięto.
@bezamalachit5133
@bezamalachit5133 Жыл бұрын
😀
@suskiDlaWas_info
@suskiDlaWas_info Жыл бұрын
Dzikie gruszki suszone są niezastąpione na świątecznym zimowym stole jako kompot. Według wielu lekarzy nie bojących się medycyny naturalnej - to cenne owoce na zachowanie zdrowia przez wiele lat.
@riko1721962
@riko1721962 Жыл бұрын
Pamiętam z dzieciństwa...Potężne drzewo, a małe okrągłe gruszki, były bardziej żółte i w smaku pyszne , dobrze też pasowały do....PROCY
@mariuszsaassa414
@mariuszsaassa414 Жыл бұрын
no u nas też się rzucano gruszkami , i siedziało schowanym za drewnianą ławką i sie rzucaliśmy ;)kto kogo wiecej trafi
@ciachozonci164
@ciachozonci164 Жыл бұрын
Mamy dwie ulegałki na dzień działce 😊
@archeowoodcraft36
@archeowoodcraft36 Жыл бұрын
może taki sam film ale o dzikiej jabłoni?? i jak je odróżnić od siebie :)
@mariuszsaassa414
@mariuszsaassa414 Жыл бұрын
jaka to odmiana gruszy co jest taka bardzo wodnista w srodku jak jest dojrzała ?
@vitalioz
@vitalioz Жыл бұрын
Czy można spożywać robaczywe owoce(śliwka węgierka)?
@ongvalcot6873
@ongvalcot6873 Жыл бұрын
Mozna
@KrzychuBB
@KrzychuBB Жыл бұрын
🤔
@amixo1
@amixo1 Жыл бұрын
Łukaszu a teraz pytanie Czy na takiej dziczce można szczepić inne gatunki gruszek szlachetnych ?
@ongvalcot6873
@ongvalcot6873 Жыл бұрын
Mozna.
@mariuszsaassa414
@mariuszsaassa414 Жыл бұрын
osy i trzmiele uwielbiają gruszki ;) he eh
@ingerrusin6787
@ingerrusin6787 Жыл бұрын
Dodam,ze Operetkę tez zniszczył facet i zrobił teatr dla >zbója >(lansowano przestępcę jako bohateras Najmrodzkiego), a park nie zadbany przy budynku nadal
@elaem5193
@elaem5193 Жыл бұрын
U mnie na działce spadło już z drzewa ze 100 kg. Kto wie jak je wykorzystać? Trochę ususzylam na kompot, mam zamiar zrobić ocet gruszkowy, ale wyrzuciłam na kompost. Serce boli bo nikt ich nie chce.
@katarzynaherman5606
@katarzynaherman5606 Жыл бұрын
W przyszłym roku mogą już sami o nie pytać
@elzbietalesniak3905
@elzbietalesniak3905 Жыл бұрын
Nasusz ile się da ,u mnie przechowują się nawet trzy, cztery lata a nie owocują co roku.
@mariuszsaassa414
@mariuszsaassa414 Жыл бұрын
@@dorotaaaa 0.30 gorszy za kilogram jabłek w skupie ,więc mozna nieco zarobić grosza
@marekostrowski8900
@marekostrowski8900 Жыл бұрын
I co z tymi owocami robić ? Jakieś przepisy ?
@micham5315
@micham5315 Жыл бұрын
Jeść ..
@marekk6987
@marekk6987 Жыл бұрын
Ocet,wino.
@katarzynaherman5606
@katarzynaherman5606 Жыл бұрын
Suszyć
@Wolaboska
@Wolaboska Ай бұрын
Budda Chrystus Mahomed Marekśmierć
@mirawilkow8702
@mirawilkow8702 Жыл бұрын
Zamiast "medytowania" polecam zwykłą modlitwę. Sprawdziłam, działanie skuteczniejsze.
@tomekkowalski6501
@tomekkowalski6501 Жыл бұрын
A ja na odwrót 😉
@mirawilkow8702
@mirawilkow8702 Жыл бұрын
@@tomekkowalski6501 Pan może bezbożny?
@tomekkowalski6501
@tomekkowalski6501 Жыл бұрын
@@mirawilkow8702 A co to ma do rzeczy? Medytacja to nie tylko siedzenie na tyłku i nic nie robienie .
@mirawilkow8702
@mirawilkow8702 Жыл бұрын
@@tomekkowalski6501 To co Pan robi, gdy Pan siedzi i uprawia tę "medytację"?
@tomekkowalski6501
@tomekkowalski6501 Жыл бұрын
@@mirawilkow8702 Jak się Pani lepiej dokształci w temacie medytacji zapraszam do dyskusji. Po za tym Pana Łukasz bardzo dobrze to ujął
@bartomiejjasiak55
@bartomiejjasiak55 Жыл бұрын
Wolimy klapsy syf
Topinambur, słonecznik bulwiasty, kontrowersyjny pokarm dla cukrzyków, wzbogaca florę jelitową
17:32
Łukasz Łuczaj - Rośliny Jadalne i Dziki Ogród
Рет қаралды 81 М.
Я обещал подарить ему самокат!
01:00
Vlad Samokatchik
Рет қаралды 9 МЛН
Spot The Fake Animal For $10,000
00:40
MrBeast
Рет қаралды 197 МЛН
ЧУТЬ НЕ УТОНУЛ #shorts
00:27
Паша Осадчий
Рет қаралды 10 МЛН
Pigwa zamiast gruszki?
4:54
Zielone Pogotowie
Рет қаралды 293 М.
Podagrycznik, zapomniane polskie i słowiańskie warzywo
14:56
Łukasz Łuczaj - Rośliny Jadalne i Dziki Ogród
Рет қаралды 100 М.
Cykoria podróżnik
7:55
Łukasz Łuczaj - Rośliny Jadalne i Dziki Ogród
Рет қаралды 32 М.
Ogród bez tajemnic ,, Stare odmiany jabłoni w Bolestraszycach''
20:01
www.ogrodbeztajemnic.pl
Рет қаралды 82 М.
Bukwica, zapomniane zioło lecznicze na naszych łąkach
7:42
Łukasz Łuczaj - Rośliny Jadalne i Dziki Ogród
Рет қаралды 23 М.
Dlaczego nie idzie się na grzyby do jaworowego lasu i jaki jest najlepszy kosz na grzybobranie?
10:33
Łukasz Łuczaj - Rośliny Jadalne i Dziki Ogród
Рет қаралды 64 М.
Mąka z orlicy, jedno z ważniejszych surwiwalowych źródeł energii na świecie
21:25
Łukasz Łuczaj - Rośliny Jadalne i Dziki Ogród
Рет қаралды 27 М.
Oman wielki i smotrawa okazała, dwa podobne piękne kwiaty o właściwościach leczniczych
11:39
Łukasz Łuczaj - Rośliny Jadalne i Dziki Ogród
Рет қаралды 19 М.
Łopian, nasz przyjaciel na przychaciu, jego zastosowanie lecznicze, pokarmowe i ozdobne
13:27
Łukasz Łuczaj - Rośliny Jadalne i Dziki Ogród
Рет қаралды 267 М.
Я обещал подарить ему самокат!
01:00
Vlad Samokatchik
Рет қаралды 9 МЛН