Inteligentne miasta - mit Smart Cities a sprytna codzienność | prof. Aleksander Orłowski

  Рет қаралды 20,874

Radio Naukowe

Radio Naukowe

Күн бұрын

👉 Zostań Patronem: patronite.pl/radionaukowe
👉 Wesprzyj jednorazowo: suppi.pl/radionaukowe
🎧 Posłuchaj na streamingu: ffm.bio/radionaukowe
🔔 Subskrybuj: / @radionaukowe
🌐 Strona: radionaukowe.pl
👍 Facebook: / radionaukowe
📷 Instagram: / radionaukowe
❌ Twitter: / radionaukowe
🎓 Odwiedź LAMU: / @letniaakademiamlodych...
🎬 Zobacz więcej: • Radio Naukowe poleca
📩 Kontakt: kontakt@radionaukowe.pl
- Smart city to miasto świadome istnienia technologii do tego, żeby mieszkańcom żyło się lepiej - mówi gość odcinka, prof. Aleksander Orłowski z Wydziału Zarządzania i Ekonomii Politechniki Gdańskiej. - My chcemy mieszkać w mieście, które jest przyjazne do życia, oferuje nam całą sferę społeczną, a ta część technologiczna ułatwia nam funkcjonowanie w nim. Jak podkreśla, czasem miasto jest smart wtedy, gdy jego włodarze dostrzegą, że danej technologii nie potrzebują. A samorządowcom nie jest łatwo rozeznać się w szerokiej ofercie start upów - z natury entuzjastycznie nastawionych do swoich rozwiązań.
Prawdziwe działania w nurcie „smart cities” często wcale nie są spektakularne. Na początek powinno się ustalić, jakimi danymi dysponuje miasto i w jaki sposób można je wykorzystać do usprawnień. Danych jest zwykle dużo, ale porozrzucanych po różnych wydziałach i spółkach miejskich (albo… w teczkach - w badaniach przeprowadzonych cztery lata temu wyszło, że aż 22% danych w urzędach dużych polskich miast przechowywano w formie papierowej!). Władze miasta muszą więc ustalić, co połączyć z czym, na jakiej platformie, co trzeba cyfryzować, a które dane są dostępne od ręki. Podstawa to ustalenie, jaki problem chcemy rozwiązać za pomocą technologii. - Na końcu chodzi nam o to, żeby miastem zarządzać w oparciu o dane, a nie założenia - wskazuje prof. Orłowski.
Jest wiele obszarów, w których miasta stosują rozwiązania smart. Najczęstszy to transport: inteligentne światła drogowe upłynniające ruch, systemy monitorujące ruch komunikacji publicznej czy stan miejsc parkingowych. Świetnie sprawdzają się też w zakresie partycypacji społecznej, czyli udziału mieszkańców w zarządzaniu miastem. Dobrym przykładem jest tu warszawska aplikacja 19115: każdy może zrobić zdjęcie np. przepełnionego śmietnika, niezabezpieczonego kabla czy zdewastowanej wiaty przystankowej i wrzucić do apki, skąd trafia już do odpowiedniej jednostki miejskiej. W technologiach smart wykorzystuje się też dane z zakresu edukacji, finansów, demografii, planowania przestrzennego. Bardzo ciekawy jest też kielecki Miejski System Informacji Przestrzennej, na której można sprawdzić w danej części miasta poziom natężenia światła, zanieczyszczenia powietrza, modelowanie, wartości gruntów.
Oczywiście są też problemy, a jednym z najczęstszych jest to, że miasta wdrażają pojedyncze rozwiązania smart, a brakuje systemowych rozwiązań. Często brakuje też szerszych rozwiązań prawnych, by miasto mogło zaaplikować jakieś rozwiązanie technologiczne (np. łączenie informacji o komunikacji miejskiej z współdzielonymi samochodami lub monitorowanie rynku wynajmu krótkoterminowego). Miasta obawiają się też, że nowe technologie będą drogie, choć wcale nie muszą - trójmiejska aplikacja Numerek, pokazująca w czasie bieżącym, ile osób czeka w kolejce do spraw urzędowych, kosztowała niewiele, a okazała się hitem. Wdrażanie technologii to coś, czego nie da się w przyszłości uniknąć - tym ważniejsze, by robić to z głową.
POLECAMY INNE MATERIAŁY:
• Radio Naukowe - Wszyst...
• Fizyka
• Biologia
• Astronomia
• Psychologia
• Zwierzęta
• Religia
• Historia
00:00 - 01:23 Wstęp
01:23 - 11:56 Czym jest (Human) Smart City?
11:56 - 15:45 Projekty wykorzystujące monitoring obywateli
15:45 - 19:27 Jak inteligentnie łączyć dane i z nich korzystać?
19:27 - 26:03 Miejskie Systemy Informacji
26:03 - 33:05 Jakie dane zbierają miasta?
33:05 - 41:03 Start-upy i samorządy
41:03 - 45:20 Projekty związane z komunikacją
45:20 - 52:08 Przenoszenie systemów światowych i europejskich do Polski
52:08 - 59:57 Smart Cities w mniejszych miejscowościach i efektywność działań
59:57 - 01:05:21 Wpadki przy projektach i start-upach
01:05:21 - 01:13:33 Wprowadzanie i finansowanie projektów smart w miastach
01:13:33 - 1:18:32 Samorządy, firmy i mieszkańcy
🧠 Radio Naukowe - włącz wiedzę! 🧠
#RadioNaukowe #KarolinaGłowacka🎬

Пікірлер: 76
@eldruto
@eldruto Ай бұрын
Uwielbiam takie rozmowy, o których na początku myślę, że będzie nudna, a w trakcie okazuje się, że jest fascynująca. Dziękuję!
@milommilom7498
@milommilom7498 Ай бұрын
Nareszcie żaden nawiedzony ideolog tylko pragmatyk. Pierwsze pytanie poco mi to? I taki rozwój to rozumiem 😊
@mymindmakesnoises
@mymindmakesnoises Ай бұрын
Smart Cities to zagrożenie dla polskiej biurokracji, "zaprzyjaźnionych" firm prezydenta miasta i kumoterstwa. Bardziej racjonalne planowanie sprawi, że nie będzie można już robić przetargów na bezmyślne projekty, które to są pralnią publicznych pieniędzy, bo zaraz trzeba wybudowany projekt poprawiać, przebudowywać, albo usuwać. A to przecież potencjalnie kolejna rzecz, którą biurwy w urzędzie miasta mogłyby się zająć, przepisując ręcznie dokumenty z komputera na papier.
@MrKieras666
@MrKieras666 Ай бұрын
Oby,to wydaje się jedynym plusem całego NWO. Ale zanim dojdzie do rozliczenia szkodników to ucierpi niewspółmiernie wiele zwykłych szaraczków i zniszczona zostanie naszą wolność osobista. Założenia nigdy nie są wprowadzane przeciwko elitom,ich status quo pozostaje niezmienny,nie będą przecież sobie ograniczać możliwości. To smutne że ludzie wciąż nie uczą się z historii. Tam był już dogłębnie przerobiony temat komunizmu,z założenia systemu doskonałego a teraz będzie komuna 2.0.
@DobraPrzestrzen
@DobraPrzestrzen Ай бұрын
Bardzo ciekawy wywiad, ale rozważania o Smart Cities w polskim kontekście są trochę jak rozmawianie o Smart Home w domu w którym nie ma łazienki. Polskie miasta cierpią na podstawowe braki: planowanie przestrzenne prawie nie istnieje, o jakości przestrzeni decyduje głównie zysk deweloperów, gminy nie są w stanie zapewnić mieszkańcom dostępu do przedszkoli samorządowych. Wszystkie inteligentne systemy o których opowiada gość są wspaniałe, ale ja najpierw poproszę o inteligentne planowanie przestrzenne. Poproszę o przestrzenie publiczne, szerokie chodniki, infrastrukturę społeczną, ład przestrzenny.
@jovdb4046
@jovdb4046 Ай бұрын
Dla mnie to świtna rozmowa! Ile ja teraz - niebyt mądrych działań zrozumiałam- po stokroć dziękuję! To mnie wręcz napędza do działania! Dziękuję pięknie ❤❤
@bartekm7710
@bartekm7710 Ай бұрын
Ja bym zaczął od obligatoryjnych sekundników do sygnalizacji
@marcink.8178
@marcink.8178 27 күн бұрын
Ale wtedy kasa za mandaty przestanie się zgadzać. Kamery i fotoradary w Polsce nie służą poprawie bezpieczeństwa, tylko do zarobku.
@doobryduch
@doobryduch Ай бұрын
Chyba największy problem ze Smart cities jest taki, że rządzący mają cele głównie polityczne a urzędnicy myślą tylko żeby "zrobić projekt" a nie jak to się będzie miało do całości. Dane o tym na których stacjach zatrzymują się więcej pociągów nie wymagają zaawansowanych aplikacji a i tak parking parkuj i jeździ zbudowano właśnie tam gdzie prawie nic nie jeździ - i tak jest cały czas. Koszmar transportowo-dojazdowy za kilka lat będzie jeszcze większy, przez bandyckie ceny mieszkań ludzie wyprowadzają się coraz dalej a plany metra są rozpisane dla Warszawy lat 90. Bez minimum dobrej woli i myślenia żadna technologia nie ułatwi życia mieszkańców :(
@franciszek2005
@franciszek2005 Ай бұрын
Zupełnie nie takiej rozmowy się spodziewałem. Miało być o smart miastach, a temat okazał się trochę inny i o wiele ciekawszy. Nawet najciekawsza technologia, jeśli wprowadzona, musi czemuś służyć.
@royal5302
@royal5302 Ай бұрын
Tak wiele możliwości, tak wiele biurokracji, lub często mentalnego muru do pokonania by poprawić jakość życia.
@samandar1846
@samandar1846 Ай бұрын
Bardzo dobry materiał. Dziękuję. Bezcenna wiedza praktyczna.
@bartoszmolski8688
@bartoszmolski8688 25 күн бұрын
Dziękuję. 😇🙏 To bardzo ważny materiał.
@Misiok89
@Misiok89 Ай бұрын
1:04:00 po co mi rozwiązanie smart dla miasta jeśli to mnie zmusza do zainstalowania nowej aplikacji w telefonie. Ja nie chcę instalować aplikacji tylko w jednym celu. Gdybym miał darmową komunikację miejską to mogę zainstalować aplikację, ale jeśli nie muszę i miałbym tylko znać godziny odjazdu autobusów z których na ten moment i tak nie korzystam, to po co?
@Ijon_T_jr
@Ijon_T_jr 22 күн бұрын
Znakomite pod każdym względem. 👏🏻👏🏻👏🏻
@arturchrapek7414
@arturchrapek7414 7 күн бұрын
Lata temu na górnym Śląsku powstała karta NFZ. Każdy ubezpieczony miał mieć taką kartę i miał. Karta miała dawać dostęp ośrodkom zdrowia, lekarzom itp do naszej historii badań, lekow, wyników. Reasumując przychodzę do lekarza mówię co mi jest a on moze sprawdzić czy nie ma to związku z jakimiś dawniejszymi zabiegami, branymi lekami czy chorobami. Początkowo było dużo szumu, ostatecznie każdy musiał mieć te kartę bo Pani z rejestracji drukowała recepty od lekarza sprawdzając jej posiadanie. Często poprostu była kawałkiem plastiku, który wstępnie potwierdzał, że jestem lub byłem ubezpieczony bo ja mam. Potem i tak musiała sprawdzić.
@jarosawtatara1963
@jarosawtatara1963 26 күн бұрын
Hej inteligentni słuchacze Lublin pozdrawia
@Misiok89
@Misiok89 Ай бұрын
42:00 jeśli będą pojazdy autonomiczne, to trochę zmniejsza się potrzeba posiadania samochodu. Lepiej jeździć wspólną taksówką (mikroautobusem miejskim), gdzie płacisz za benzynę i amortyzację. Może nawet dojazd do punktów zbornych (dojechać do miejsca gdzie odbierze mnie często kursujący autobus) moja prawie 70 letnia mama nie dojdzie do przystanku który jest obecnie 500 metrów od domu. Nie będzie czekać 30 minut na wielki autobus. Mogłaby jednak przejechać 2 kilometry na przystanek zborny taksówką autonomiczną czekając 5 kolejnych minut na autobus i przejechać sektor z największym natężeniem aby potem do miejsca docelowego dojechać realnie kolejną jednoosobową taksówką. Dałoby się. Jednak bez transportu "spod domu" nie zlikwidujemy potrzeby pojazdów prywatnych. Przy okazji nie wyobrażam sobie żeby mikrotaksówką domyślnie jeździć z obcymi ludźmi. Warto byłoby aby mikropojazd indywidualny gwarantował zachowanie komfortu. On mógłby być dosłownie dostosowany do przewozu 2 osób (microcar / czterokołowiec lekki) z opcją zamówienia transportu dla rodziny do 6 osób.
@boberm567
@boberm567 Ай бұрын
Ciekawe , interesujące . Nawet bardzo . I ciut przerażające .
@olowrohek9540
@olowrohek9540 Ай бұрын
Dzieki za material 👌
@gonzogorf7019
@gonzogorf7019 Ай бұрын
Sprytne miasto byloby, jak dla mnie, wtedy gdyby przesiadki w komunikacji miejskiej byly powiązane, by jesli jeden transport sie odrobine spoznial to drugi na niego poczekal. Dzien w dzien doswiadczam skrajnej irytacji gdy jednym pociągiem wjezdzam na peron a przesiadkowy wlasnie odjeżdża. Brakuje synchronizacji.
@sznikers
@sznikers Ай бұрын
I tym samym ten który poczekał spóźnił się na przesiadkę innej osoby w tym samym trawaju/kolejce
@piniekpinio5019
@piniekpinio5019 Ай бұрын
"Sprytne miasto..." - to właśnie przykład jak ludzie wąsko myślą i widzą tylko swoje osobiste wymagania. Potem często są niezadowoleni, że to nie działa jak oni chcą.
@gonzogorf7019
@gonzogorf7019 Ай бұрын
@@sznikers no nie, bo na tym polega ta sprytnosc by to sie globalnie dopasowywalo, tu zwolni a tam przyspieszy. To jest realizowane, stąd np "zielona fala".
@sznikers
@sznikers Ай бұрын
@@gonzogorf7019 lol, zielona fala działa z tych samych powodów z których twój oryginalny pomysł o opóźnianiu kolejnych tramwajów/pociągów nie działa...
@gonzogorf7019
@gonzogorf7019 Ай бұрын
@@sznikers dlatego ma być sprytnie, dynamicznie dostosowujące sie
@Rocket0222
@Rocket0222 Ай бұрын
Powinien powstać zespół zbierający w pakiety takie rozwiązanie. Różne pakiety dla różnej wielkości jednostek jak miasta, dzielnice czy gminy.
@SilesianWarrior
@SilesianWarrior Ай бұрын
Bardzo ciekawy odcinek.
@grzegorzwoda9350
@grzegorzwoda9350 Ай бұрын
lubię te rozmowy Karoliny, coś sobie grzebię przy projekcie, a w tle rozmowa, pożyteczne z koniecznym... 👍
@rafadrzewiecki1905
@rafadrzewiecki1905 Ай бұрын
1:04:26 W Koszalinie miał być system informujący o miejscach parkingowych, którego nawet nie udało się uruchomić. Takie Ż.
@nienada
@nienada 28 күн бұрын
Nie wiem, co znaczy "dostarczanie jedzenia do pojazdów >>w czasie rzeczywistym
@milolubkrak
@milolubkrak Ай бұрын
Nie padlo to pytanie ale... Czy samorządowcy nie mogą współpracować ze sobą i te rozwiązania które okazały się dobre sobie na wzajem przekazywać a te które były zle przestrzegać? Bo z tej rozmowy wynika ze kazde miasto sobie na własną rękę próbuje systemy które są kosztowne i potem ich zmiana/modyfikacja moze być bardzo trudna.
@RadioNaukowe
@RadioNaukowe Ай бұрын
Jest fragment o tym, że sąsiednie samorządy się wzajemnie inspirują i jeśli coś się sprawdza, to się rozchodzi.
@elkarwowska6124
@elkarwowska6124 Ай бұрын
Jest merytoryka, są ciekawostki - super wyszło!
@mariuszwojciechowski602
@mariuszwojciechowski602 Ай бұрын
Ja sie zastanawiam dlaczego nie ma takich aplikacji która nazywa się przykładowo Katowice, a w niej,- możesz zrobić termin w urzędzie zobaczyć kiedy dane urzędu są otwarte, wysłać proste odpowiedź na pisma urzędowe, zobaczyć rozkład jazdy transportu publicznego, zobaczyć jakie atrakcje są w mieście, kiedy są czynne i w jakiej cenie. Zobaczyć który parking jest akurat wolny, gdzie są aktualnie korki, lub ma co miasto chcę zwrócić twoją uwagę. Jednym słowem, dlaczego nie ma aplikacji która jest przewodnikiem i asystentem po danym mieście ? Wtedy nie trzeba mieć zainstalowanych sto aplikacji na telefonie, a wystarczy jedna w której jest wszystko. Kolejne pytanie, to dlaczego miasta nie inwestują w produkcję prądu ( przykładowo ) ma dużych parkingach przed sklepowych. Instalacje solarne mogły by stanowić zadaszenie na takich parkingach, produkowały by prąd i dodatkowo chroniły samochody przed nadmiernym słońcem. Doskonały pomysł dla wielkich galerii handlowych.
@mrsmadeline3105
@mrsmadeline3105 Ай бұрын
Czekam na współpracę z Politechniką Poznańską, zwłaszcza z wydziałem Architektury! :)
@elpatron9648
@elpatron9648 Ай бұрын
Smart cities- utopia, która się nie uda.
@szoferr
@szoferr 29 күн бұрын
Tychy: Inteligentne zarządzanie ruchem poprawi płynność transportu. Rzeczywistość: więcej świateł, mniej pasów, dróg tyle samo, korków więcej.
@maciekmaciek2402
@maciekmaciek2402 3 күн бұрын
Na razie jestem na początku audycji. Zobaczymy dalej, martwią mnie jednak już teraz dwie kwestie...po pierwsze dziś możemy sobie obiecywać ale prędzej czy później pojawi się wariat, który wykorzysta to wszystko do niecnych celów. Historia pokazała to niejednokrotnie. Zatem w pierwszej kolejności "twarda" legislacja a potem obiecanki cacanki. Po drugie...już dziś widać jak na dłoni, po podawanych przykładach, że wszystkie pomysły kręcą się wokół eko. Tymczasem unijny ekoterror u samych podstaw opiera się na kłamstwie i wymusza chore akcje. Uzależnia, karze i wymusza. A zatem dalsze rozważania są obarczone błędem pierwotnym czyli wnioski będą błędne. Nie będę się rozpisywał dlaczego tsk uważam bo mi skasujecie komentarz, kto jest dociekliwy zapewne wie gdzie leży manipulacja. W takim razie...skoro zarządca bazuje na kłamstwie, nie wierzę mu w dalszych rozważaniach. Tylko kto ma to zweryfikować? Pani przedszkolanka (z pełnym szacunkiem) organizująca dzieciom zielony dzień? Kaman...
@janjurkowski4748
@janjurkowski4748 29 күн бұрын
Czy będzie program o CPK?
@kingellakingae
@kingellakingae Ай бұрын
Dosłownie marzy mi się któregoś razu zobaczyć na tym kanale wywiad z panem doktorem Arturem Zagajewskim 🌸🌳🪻
@HUW-05039
@HUW-05039 19 күн бұрын
"Malym" miejscowościom to bym proponował pracę u podstaw. Aby na stacji pkp/PKS byl czynny punkt informacyjny. Także w sobotę i niedzielę. Bo będąc ostatnio w takiej miejscowości nota bene kiedyś będącej stolicą województwa, wszystko pozamykane nawet nie było gdzie zasięgnąć języka.
@jezuschrystus.onlycash
@jezuschrystus.onlycash Ай бұрын
Cały czas o 7 w sobotę włączam TOK. 😐
@RadioNaukowe
@RadioNaukowe Ай бұрын
To dobry odruch :)
@SP6QKX
@SP6QKX Ай бұрын
@marcink.8178
@marcink.8178 27 күн бұрын
Najlepiej rozwinięte Smart City to Kielce. Jednocześnie Kielce to najbiedniejsze i najszybciej wyludniające się miasto wojewódzkie w Polsce. Chyba to nie działa.
@digiMac69
@digiMac69 Ай бұрын
SmartCity to jest coś co się dzieje.Mamy XXI wiek. Pewne rozwiazania bedą niedługo po prostu naturalne i bedziemy dziwili się jak można było żyć bez nich.
@Adrian-fq6vl
@Adrian-fq6vl Ай бұрын
Zajdentyfikować 😅😅😅
@gabrielakoziol3437
@gabrielakoziol3437 Ай бұрын
G
@user-bs3iu3or1p
@user-bs3iu3or1p Ай бұрын
@Adrian-fq6vl
@Adrian-fq6vl Ай бұрын
8:05 bzdura. Bardziej eko jest wydrukować jeden świstek i dać do podpisu albo pieczątki pani z okienka niż obsługa sryliona bzdurnych komputerów w tych pozal się instytucjach. Wychodzisz komputer do bileciku, idziesz komputer do kolejnego bileciku do kolejki idziesz kolejny do kolejnego okienka i znów kolejny i jeszcze twoja kartka. Gdzie tu ekologia jak żeby te wszystkie komputery działały trzeba zużywać pełno prądu. 😂😂😂 Żyjemy w świecie absurdu. Eko nazywamy działający 12 godzin na prąd komputer zużywający masę a nie eko jeden świstek papieru który poza tym że jest zrobiony z FARMY KONTROLOWANEJ DRZEW nie ma ŻADNEGO wpływu już na środowisko.
@tomekwrobel2108
@tomekwrobel2108 Ай бұрын
Miasto to handel, to ruch to wolność osobista, strefy czystego transportu, strefy płatnego parkowania zabijają centra miast. Projekty miejskie funkcjonują przez czas okresu dofinansowania później są zapominane i tworzy się nowe o tej samej funkcjonalności bo to się opłaca. Pozdrawiam serdecznie i dziękuję za ciekawy temat
@rosandpl
@rosandpl Ай бұрын
naszpikowane miasto zbędnymi pierdołami natomiast świetny paśnik do wysysania publicznych pieniędzy przez znajomych królika
@ROUNDTOP3
@ROUNDTOP3 Ай бұрын
najlepsze smart cities są w Rosji. Oni nie mają naszych problemów i w tym właśnie nas wyprzedzają. ☺ u nas betonoza i haos archit też nie jest zbyt inteligentnym rozwiązaniem. " miasto dla ludzi
@sowazezowata5566
@sowazezowata5566 Ай бұрын
Bardzo bym się zdziwił gdyby to nie doprowadziło do zamordyzmu, powszechnej kontroli i niewolnictwa. Oczywiście dla naszego dobra!
@Witold_Jaszczak
@Witold_Jaszczak Ай бұрын
Co? 😂
@sebastianpietrasz2711
@sebastianpietrasz2711 Ай бұрын
@@Witold_Jaszczak Kolega chyba z tych do ma mocno ściśnietą foliową czapeczke XD
@Witold_Jaszczak
@Witold_Jaszczak Ай бұрын
@@sebastianpietrasz2711 on ukradł moje aluminium z mojej szczepionki!
@wmarcin98
@wmarcin98 28 күн бұрын
Przeprowadziłem się w październiku do Gdańska i... nigdy nie widziałem tak źle zsynchronizowanych świateł. Zabianka, przymorze, zaspa - dramat. Nie ważne czy idziesz, czy jedziesz rowerem, wszystko jest tak obliczone, że światło miga Ci przed twarzą i przejście skrzyżowania na ukos zajmuje 4 minuty. Może sygnalizacja jest Robiona pod samochody, tego nie wiem, autem nie jeżdżę, jako smaczek dorzucę patologię parkowania, która wygląda jak centrum Bangladeszu, każdy staje gdzie chce, a ciężarówki jeżdżą nadmorskimi szlakami rowerowym, także teoria jedno, praktyka drugie
@annahardy3432
@annahardy3432 Ай бұрын
Czy negatywna , czy pozytywna weryfikacja, opiera sie na pernamentnej kontroli, ale do tego lewactwo dazy.
@LukasMaya
@LukasMaya 11 күн бұрын
Opowiada o PRL-owskim osiedlu.
@krysztalica2461
@krysztalica2461 Ай бұрын
Witam serdecznie❤❤❤❤
@ROUNDTOP3
@ROUNDTOP3 Ай бұрын
Czy jest szansa na wspólną Europę/ państwo federacyjne/ wspólne technologie? a może nie. podrzucam
@wacwar9201
@wacwar9201 Ай бұрын
Co za bzdury? Lewactwo to nawet byle czemu nada inteligencję.
@igorgnutek329
@igorgnutek329 Ай бұрын
Pan się nawet z byle czym nie może równać pod względem inteligencji
@Witold_Jaszczak
@Witold_Jaszczak Ай бұрын
​@@adamkluska356 fakty nie są po twojej stronie. W wielu badaniach statystycznych wychodzi na to, że inteligencja i poglądy lewicowe idą z sobą w parze. Przeważnie poglądy lewicowe mają również ludzie wykształceni. Niemniej inteligencja czy wykształcenie nie warunkuje wartości człowieka, co o dziwo czyni zazwyczaj prawica 🤷
@Witold_Jaszczak
@Witold_Jaszczak Ай бұрын
@@adamkluska356 Cóż, efekt potwierdzenia, efekt bańki. Ilu znasz ludzi? Osobiście może kilkuset. Ilu ludzi jesteś w stanie wymienić, których słuchałeś, rozmawiałeś? Natomiast my rozmawiamy o statystyce. Jasne, że po obu stronach znajdą się ludzie tzw mądrzy i głupi. Co więcej im większa skrajność poglądów, tym większa szansa na trafienie na kogoś ograniczonego. Co do wiedzy historycznej... Trudno mi powiedzieć nawet co to oznacza. Poznałem w swoim życiu kilku profesorów historii i żaden z nich nie mówił, że ma dużą wiedzę historyczną. Ale to może być mój błąd poznawczy z kolei. Ludzie na prawicy nie tyle mają wiedzę historyczną, co ugruntowane przekonania co do wydarzeń z przeszłości. Jak dla mnie obie postawy - lewicowa jak i prawicowa ma swoje miejsce w społeczeństwie i żadna nie jest ani dobra, ani zła. Ma swoje odrębne funkcje. Problemem są skrajności: anarchizm lub nacjonalizm.
@sebastianpietrasz2711
@sebastianpietrasz2711 Ай бұрын
@@adamkluska356 Jeśli idzie o czyste IQ to konserwatyści przegrywają - z "National Longitudinal Study of Adolescent Health”, śledzące życie ponad 20 000 jednostek na przestrzeni kilku dekad dowodzi, że IQ mocnych konserwatystów wynosi średnio 95 i jest statystycznie o 11 punktów niższe od wyników zdecydowanych liberałów.
@marcinkowalski6997
@marcinkowalski6997 Ай бұрын
Czemu Gdansk jako miasto nie czerpie energi z wiatru ?
UFC 302 : Махачев VS Порье
02:54
Setanta Sports UFC
Рет қаралды 1,4 МЛН
I Need Your Help..
00:33
Stokes Twins
Рет қаралды 169 МЛН
Krok po kroku zdemontujemy państwo PiS | Tomasz Lis 1na1 Jacek Dubois
57:30
TOMASZ LIS - kanał oficjalny
Рет қаралды 7 М.
Jak Einstein wspólnie z Teslą teleportowali USS Eldridge
41:50
SEKIELSKI BROTHERS STUDIO
Рет қаралды 107 М.
Jak Panama wpuściła się w kanał (DziałSplaining#031)
27:59
Dział Zagraniczny
Рет қаралды 14 М.
Dlaczego fizyka kwantowa działa? Prof. Dragan o swoim odkryciu
52:17
Spitfire vs Messerschmitt - który był lepszy? Historia Bez Cenzury
21:11
Historia bez cenzury
Рет қаралды 370 М.
O czym milczy historia? Mroczne Tajemnice Dolnego Śląska
42:20
Radio Katowice
Рет қаралды 209 М.