Žitný kvásek - Roman Paulus - Kulinářská Akademie Lidlu

  Рет қаралды 69,983

Kuchyně Lidlu

Kuchyně Lidlu

3 жыл бұрын

Chcete, aby vaše domácí pečivo bylo co nejlepší? 🍞 Připravte si vlastní žitný kvásek, je to snadné! Šéfkuchař Roman Paulus prozradí, jak kvásek založit i jak s ním dál pracovat. Ale začněte s tím dostatečně dopředu! Žitný kvásek se musí nejméně tři dny po založení takzvaně „dokrmovat“, aby získal na objemu i na své typické chuti. 👌 Až svůj kvásek „nastartujete“, bude vám dělat radost klidně i několik let. Ale samozřejmě jen v případě, že na něj nezapomenete. A myslete i na to, že správný kvásek měl mít své originální jméno! 🤓 Jak se bude jmenovat ten váš?
A nezapomeňte se přihlásit k odběru našeho KZfaq kanálu!
kuchynelidlu.cz/kulinarska-ak...
Suroviny:
- Žitná mouka
- Voda
Sledujte naši nabídku na lidl.cz
Přidejte si nás na Facebooku - / lidlcesko
Sledujte nás na Instagramu - lidlcz
Navštivte Kuchyni Lidlu na kuchynelidlu.cz/
Přihlaste se k odběru newsletteru na kuchynelidlu.cz/Home/Subscribe

Пікірлер: 32
@calon5122
@calon5122 3 жыл бұрын
Mám kvásek starý už 3 roky. Na žitný chleba nejlepší.
@ivuska63
@ivuska63 2 жыл бұрын
Moc dekuji.
@stelinkaa1
@stelinkaa1 10 ай бұрын
Mám vás moc rád, že nás učíte❤
@petrakamodyova4250
@petrakamodyova4250 6 ай бұрын
@martinsilhan6403
@martinsilhan6403 2 жыл бұрын
Dobrý den . Když nebudu kvásek používat třeba teď to prezenu dva měsíce tak může být nedotceny v lednici s otevřeným víčkem nebo se musí i tak dokrmovat ? Děkuji
@CZkuchynelidlu
@CZkuchynelidlu 2 жыл бұрын
Dobrý den, Martine, doporučujeme cestu jistoty - tedy kvásek pravidelně dokrmovat každé 2-3 týdny, i když chleba nepečete. Nejspíš by vydržel i déle, ale máme raději, kdy nikdo doma nemá hlad, tedy ani kvásek ;-)
@janamestanova9723
@janamestanova9723 3 жыл бұрын
Dobrý den, mám dotaz, prosím. Když dokrmuji kvásek, tak vždy jednou lžící mouky ? Nebo na tom nezáleží kolik přikrmím ? Jde jen o správnou konzistenci. Druhý dotaz, prosím, v té lednici máte skleničku kvásku uzavřenou nebo taky potřebuje po celý čas dýchat ? Děkuji pěkně za odpověď. Takový kvásek jsem zatím nedělala . Ještě takový dotaz, laický, když zakládám, aby to vyšlo správně, s kolika lžícemi začínáte , ať to nepřeženu . 😊🌹.
@vlastakralova7273
@vlastakralova7273 3 жыл бұрын
Měla bych stejné dotazy a jsem na tom také tak 😊. Děkuji za odpověď.
@CZkuchynelidlu
@CZkuchynelidlu 3 жыл бұрын
Dobrý den, záleží, kolik kvásku budete potřebovat (vždy udělejte více, aby zbyl základ i na příště) :-) Kvásek je tak trochu jako člověk. Chcete mít hodně člověka, nakrmte ho pořádně ... chcete-li ho jen tak tak udržet při životě, dejte mu jen trošku. Nejlepší je zlatá střední cesta (dle našeho návodu níže - tedy 100 g mouky a voda dle potřeby), ale určité výkyvy kvásek zvládne ;-) Do lednice dejte nádobu s víčkem, ale víčko na nádobu jen položte a neuzavírejte na pevno. kuchynelidlu.cz/kulinarska-akademie-lidlu/zitny-kvasek
@janamestanova9723
@janamestanova9723 3 жыл бұрын
@@CZkuchynelidlu Moc děkuji za odpovědi. 🌹
@statduchodcu2
@statduchodcu2 3 жыл бұрын
Dobrý den, jaký poměr můžu přikrmovat? Např. mám čtvrtku skleničky, tak jestli můžu přikrmit třeba jen polovinu původního obsahu, nebo jak to je? Díky.
@CZkuchynelidlu
@CZkuchynelidlu 3 жыл бұрын
Dobrý den, můžete přikrmovat přesně podle našeho návodu (100 g mouky a voda dle potřeby) nebo i trochu upraveným (více nebo méně) množstvím. Záleží, kolik kvásku budete potřebovat (vždy udělejte více, aby zbyl základ i na příště) :-) Kvásek je tak trochu jako člověk. Chcete mít hodně člověka, nakrmte ho pořádně ... chcete-li ho jen tak tak udržet při životě, dejte mu jen trošku. Nejlepší je zlatá střední cesta (dle našeho návodu), ale určité výkyvy kvásek zvládne ;-) kuchynelidlu.cz/kulinarska-akademie-lidlu/zitny-kvasek
@gabrielkrisztian466
@gabrielkrisztian466 3 жыл бұрын
@@CZkuchynelidlu Mám dotaz. A droždí do kvásku nedodáváte ?
@Muftysh
@Muftysh 3 жыл бұрын
Máte skvelé videá ale ak Roman niečo spomenie že sme si niečo ukazovali v akadémii tak by tam mohol byť hneď odkaz ☺️
@cryzpin
@cryzpin 3 жыл бұрын
Souhlasim, ale na druhou stranu kdyz clovek napise do hledaciho boxu nahore treba "krkonosske kyselo lidl", tak to ma obvykle jako prvni v nalezenych.
@CZkuchynelidlu
@CZkuchynelidlu 3 жыл бұрын
Dobrý den, na videu, když na něj najedete myší (ale ještě nekliknete) uvidíte vpravo nahoře malé "i" v kroužku. A na to když kliknete, zobrazí se doporučené recepty. Obvykle se snažíme právě tam dávat navázané a ve videu zmíněné recepty. Nevejdou se tam všechny, ale třeba právě to kyselo tam uvidíte ;-)
@janamestanova9723
@janamestanova9723 3 жыл бұрын
Dobrý den, myslíte, že by jste mi, nám, mohli zodpovědět také na mé,viz.niže uvedené dotazy ?? Moc děkuji.🌹
@MonikaMonika-pl7bp
@MonikaMonika-pl7bp 3 жыл бұрын
Romane vaříte skvěle, ale chtělo by to trošku víc nastudovat zakladáni a následnou péči o kvas. Kvas se zakládá minimálně 14 dní v teple, i tak ještě někdy není schopný utáhnout chleba. Z kvasu se musí odebírat a ne krmit masu slabého kvasu. Krmi se 2x denně na hustotu vaničkoveho tvarohu a ne na řídkou hmotu, jako máte vy. Dalo by se psát hodiny. Začátečníci v tom mají potom hokej. Diví se, že ze slabého 4denního kvasu mají chleba na vyhození.
@ArinJager1
@ArinJager1 Жыл бұрын
je to kvásek, ne-li kváseček, takže malý _chlebíček_ by utáhnout i mohl, ne? >:D
@JP-pg3bq
@JP-pg3bq 3 жыл бұрын
Já nevím, kde se to vzalo, ale asi je to příznak doby, že se przní odborné názvy. Pekařský obor výraz kvásek nezná, resp. může za kvásek považovat směs mouky, vody, droždí a cukru, která se používala na rozkvašení droždí, mimochodem pro dnes vyráběná droždí již nepotřebná, naopak účinek droždí snižuje. To, co nejen vy prezentujete jako kvásek je podle pekařské terminologie již po staletí, kvas.
@martas66
@martas66 3 жыл бұрын
Dobrý den, no jo no, nemůžete vše brát úplně doslova, přijde mi že poslední dobou je to v těch komentářích hrozné a nezáleží na formátu videí ani na věku toho kdo komentuje, mám takový pocit že spousta lidí má jen potřebu nějak daného tvůrce poučovat a shazovat mu to co tvoří. Videa jsou udělány především pro hobíky a dělány kuchařem. Očekávám tedy od Vás, video, kde vše toto proberete a poučíte nás všechny jako odborník. Děkuji a těším se na video :)
@JP-pg3bq
@JP-pg3bq 3 жыл бұрын
@@martas66 Děkuji za slušnou odpověď. Videa nedělám, takže toho se nedočkáte. Jako odborník jsem pracoval v pekařském oboru víc než dvacet let, a to jako technolog. Jezdil jsem mimo jiné po pekárnách v rámci celé české republiky a předváděl jsem a učil pekaře různým postupům a práci s novými surovinami, takže k tomuto oboru mám srdečný vztah. Pana Pauluse poučovat nechci a ani nikoho jiného. Je to spíš povzdech nad tím, že se obecně uveřejňují videa, články a další věci bez respektu k věci, tedy i k názvosloví. Přispívá to obecně k horší srozumitelnosti a matení pojmů - zdůrazňuji, že to myslím obecně, nejen k tomuto videu. Prostě si pořád myslím, že je normální, aby každý, kdo se veřejně prezentuje měl respekt a potřebnou znalost daného oboru, a to bez ohledu na to, zda je určen hobíkům, či profesionálům. Tak to vnímám já. Jak to vnímají a mají jiní je každého věc... a také odpovědnost.
@martas66
@martas66 3 жыл бұрын
@@JP-pg3bq dobře děkuji za krásně rozepsanou odpověď, to je škoda bylo by fajn s vaší praxí a odborností napsat nějaký článek, natočit video a tak. Chápu jaké to je (i když jsem zatím v začátcích a sice v jiném oboru) když Vám někdo shazuje obor/práci, jsem krátce vyučen kuchařen a teď se učím ještě cukrářem společně s pekaři a je dost demotivující se snažit vymýšlet nové kombinace a recepty, když poté to někdo shazuje tím že stejně vařit neumím že nejlepší je smažák, ale pro to ,aby jsem smažil eidam 30 v trojobalu jsem se nechtěl učit 3 roky. Ještě jednou děkuji a přeji hezký zbytek dne
@JP-pg3bq
@JP-pg3bq 3 жыл бұрын
@@martas66 Přeji vám hodně sil, abyste neztratil chuť poznávat váš obor a také ho vykonávat. Jestli můžu, tak z vlastní zkušenosti mohu jen doporučit navštěvovat oborové veletrhy, různé prezentace, prázdninové praxe u firem v oboru, nejlépe dodavatelské, např. Almeco, Zeelandia, Backaldrin, Novicom a další. Naučí vás to mnohem víc než škola a setkáte se s lidmi, kteří svou práci dělají rádi. A to je nejvíc! Lidi, kteří mají rádi svou práci a lidi, kteří takovou práci rádi ocení. Víc nenajdete, ale na to přijdete sám.
@nadiadv22
@nadiadv22 3 жыл бұрын
JP - tak mam pocit, ze ten novy priznak doby trva aspon tak padesat let. Moje maminka pekavala doma chleb a sama si zadelavala ten kvasek (nikdy nerikala kvas). Asi proto, ze nebyla profesional. Ale lidi co znam, tak pouzivaji vyraz kvasek taktez. Dekuji za Vas poucny a profesionalni prispevek, ale ja jsem uz sedesat sest let stara, takze asi zustanu u toho kvasku.
Jak založit kvásek (podrobný postup)
8:41
Martina Jindřichovská
Рет қаралды 138 М.
Nejlepší nadýchaný RÝŽOVÝ NÁKYP | Vaříme s Kubíčkem (RECEPT #51)
9:05
Best KFC Homemade For My Son #cooking #shorts
00:58
BANKII
Рет қаралды 69 МЛН
لقد سرقت حلوى القطن بشكل خفي لأصنع مصاصة🤫😎
00:33
Cool Tool SHORTS Arabic
Рет қаралды 22 МЛН
Smart Sigma Kid #funny #sigma #comedy
00:40
CRAZY GREAPA
Рет қаралды 28 МЛН
Pečení domácího kváskového chleba s Michalem Hugo Hromasem
17:22
Tajomstvo dokonalého kvásku / The secret of perfect leaven
12:44
Kváskový chléb jednoduše
7:04
Taťána Řeháková
Рет қаралды 5 М.
Pernerka recept #17: Založení žitného kvásku
7:44
Pernerka
Рет қаралды 25 М.
Jak udržuji a krmím svůj kvásek? JEDNODUŠE!
11:13
Domek za lesem
Рет қаралды 14 М.
Založení kvásku
19:11
Pavla Habrnálová
Рет қаралды 512 М.
Best KFC Homemade For My Son #cooking #shorts
00:58
BANKII
Рет қаралды 69 МЛН