Žitný kvas - klasické třístupňové vedení z nátěstku (kvásek pro domácí pečení chleba); rye leaven

  Рет қаралды 9,087

Pavel Jaroslav

Pavel Jaroslav

Күн бұрын

Kdo máte mlsný jazýček a rádi chuť přirozeně jemně zakyseleného chleba, potřebujete kvas silný, schopný dát těstu potřebnou kyprost a vláčnost, pusťte se do vedení kvásku třístupňově. Postup jak vést klasický žitný kvásek pro domácí kváskový chléb je tady.
Chleba jsem začal péct už v roce 2007. Za tu dobu jsem vyzkoušel recepty z droždí, nevitálního kvasu, pak z kvasu živého vedeného jednoduše v jednom stupni, také v lednici, ale jako nejspolehlivější způsob se mi ukazuje - a především tu nejlepší chuť chleba mi dává - žitný kvas vedený klasickým třístupňovým způsobem.
Současný shon a jakýsi tlak na čas přivádí domácí pekaře ke zjednodušeným postupům. I když jde o žitný kvásek, existují. Někdy ale přichází se zjednodušováním změna nebo přímo ztráta kvality. A právě proto předkládám dlouhodobě osvědčený způsob vedení žitného kvasu třístupňově. Je potřeba se mu věnovat, není to postup, kdy se suroviny na začátku dne zamíchají a večer je kvas připraven aniž bychom si ho všimli. To ne. Chuť, struktura a vůně chleba je pak překvapující, čas a pozornost se vrátí zpět.
Základem je ovšem zcela zdravý a silný kvas už na počátku. Ten je třeba si předem pořídit. Jak na to, to je ale na další (a možná i delší) povídání (protože kvas je živý organismus a vyžaduje zvláštní péči).
Obsah:
00:00 Žitný kvas - klasické třístupňové vedení z nátěstku
00:19 přehled postupu
01:09 základ
03:20 1. stupeň
04:27 2.stupeň
06:02 3.stupeň
08:08 těsto a nátěstek
08:49 příprava nátěstku
10:07 cyklus přípravy kvasu
10:18 celkové schéma přípravy a vedení třístupňového kvasu z nátěstku
#kvasek #chleb #zito #chleba #peceni #pecivo #pšenice
#kuchyne #kvas #leaven #rye

Пікірлер: 22
@tomasblaha3937
@tomasblaha3937 7 ай бұрын
To se mi líbí, konečně to někdo dobře vysvětlil
@pavjaro
@pavjaro 7 ай бұрын
Děkuji za Váš komentář. Ať se Vám kvas daří.
@lubomirmolnar6644
@lubomirmolnar6644 16 күн бұрын
Na nete je recept na pečenie chleba bez rozkvasu, čiže priamo z kvásku. Pečiem tak každý tretí deň už asi tri mesiace a bez problémov. Cesto vždy krásne vykysne.
@pavjaro
@pavjaro 16 күн бұрын
Je možné, že recept, o kterém píšete, vychází ze způsobu vedení 'na záraz'. Způsobů vedení kvasu a přípravy těsta je víc.
@zdenokulik9593
@zdenokulik9593 2 жыл бұрын
Mám okopírované časti učebnice pekárenskej.V tej učebnici použili drobenku( na struháku postrúhané a potom uschnuté cesto) s vodou určitej teploty a potom keď sa to rozbehlo ,pridávali vodu a múku v určitých pomeroch. Keďže robili väčšie množstvo, každý stupeň kvasu bol za 4 hodiny.
@ivakrause9216
@ivakrause9216 Жыл бұрын
To je složitý
@sarkavackova9900
@sarkavackova9900 3 жыл бұрын
Dobrý den! Velice pěkná ukázka! Zajímalo by mě zda mi nekontaminují kvásek octomilky,zda mi ho nezničí! Děkuji za odpověď!
@pavjaro
@pavjaro 3 жыл бұрын
Dobrý den i Vám. S tím nemám žádné zkušenosti. Octomilky se mi u kvasu neobjevily, a tak nedokážu srovnat kvas bez jejich výskytu a kvas s přítomností octomilek. Snad poradí na nějaké z diskusí o pečení chleba a vedení kvásku. Pavel
@Korenov100
@Korenov100 2 жыл бұрын
kolik vody u druhého stupně?
@pavjaro
@pavjaro 2 жыл бұрын
Veškeré poměry obsahuje schéma na konci videa. čas: 10:18 celkové schéma přípravy a vedení třístupňového kvasu z nátěstku
@user-fd1xp7wh4o
@user-fd1xp7wh4o 2 ай бұрын
Jestli jsem to pochopila, tak třetí stupeň je už jako rozkvas?
@pavjaro
@pavjaro 2 ай бұрын
Protože tuhle terminologii nepoužívám, tak jen tuším, že rozkvas je ta poslední část kvasu, která už patří do těsta. Jestli je to tak, tak třetí stupeň se dá nazvat rozkvasem, protože z něho se mísí přímo těsto.
@tomasblaha3937
@tomasblaha3937 7 ай бұрын
Přesto bych se zeptal ještě na nějaké doplnění. Jde o nátěstek. Pokud pomineme že ho od někoho vezmu nebo mi to dá pekárna. Mohu si nátěstek vyrobit doma sám jen žitné mouky a vody. A jak tedy postupovat? Prosím o komentář, neškodilo by ani nějaké video na to vytvořit.
@pavjaro
@pavjaro 7 ай бұрын
I nátěstek si můžete vyrobit, ale ze zralého a zdravého kvasu. Nátěstek totiž není jen mouka a voda, ale je to především zásobárna potřebného množství kvasinek a bakterií. Jinak by to byl jen kus prachobyčejného hustého těsta. Pro vlastní pomocí vyrobený nátěstek by bylo potřeba nechat kaši ze žitné mouky a vody nechat postupně kvasit a vytvořit si tak tímhle divokým kvašením svůj kvas. A z něj teprve nátěstek. I na video o tom, jak si vyrobit takový divoký kvas jsem se chystal, ale na internetu je takových postupů... Možná časem, teď jsem natrefil na jeden způsob, o kterém ještě nikde moc řeč nebyla, třeba se odhodlám to vyzkoušet. Ale jen jako pokus, s opakovaným a dlouhodobým vedením z nátěstku mám ty nejlepší zkušenosti.
@tomasblaha3937
@tomasblaha3937 7 ай бұрын
Tak na to další video si rád počkám, už se mi to nechce hledat jinde. A navíc vy to tak dobře vysvětlujete i pro obyčejného Laika.
@tomasblaha3937
@tomasblaha3937 7 ай бұрын
Ještě by mě zajímalo, co se zásadního stane s kvasem, pokud např. nestihnu 2 . Stupni nebo ve 3 Stupni kvásek zpracovat. A kvásek ponechám místo 2 hodin zrát 10 hod.
@pavjaro
@pavjaro 7 ай бұрын
O tom se chystám také publikovat video. Postupy, které uvádím, například i ve videu, které právě komentujete, jsou sepsané "přísně", a samozřejmě je možné se odchýlit. Je to proto, aby si člověk bez zkušeností poradil a dostal vyhovující výsledek. Když už vím, jak má kvas vypadat, vonět, můžu si dovolit nechat ho přezrát - ale má to své meze. Obecně z mých zkušeností - čím víc se blížíte k závěru, tím je pro experimenty s časem méně prostoru. Tedy třetí stupeň řídkého kvasu lze nechat i o hodinu víc, těsto pak už nelze nechat překynout vůbec, aby byl chleba bez vad. Nedozrát nedoporučuji. Vyčkejte, podrobnosti přijdou v některém z dalších videí.
@tomasblaha3937
@tomasblaha3937 7 ай бұрын
Tak vyčkám na další video už se moc těším. Zatím budu péct doma svůj chléb ze svého kvasu, který jsem si jen tak zamíchal z žit.mouky a vody. a nechal 3 Stupně zrát. Tak asi už tuším že to blbě dopadne. Pekařina je věda :D
@maomau6350
@maomau6350 2 жыл бұрын
Dobrý den, jak vytvořím základní natestek?
@pavjaro
@pavjaro 2 жыл бұрын
Dobrý den, to je dobrá otázka. Nátěstkem se vlastně v tomhle postupu začíná. Kde ho ale vzít? Z vyzrálého kvasu, ve kterém se předpokládá vyvážený poměr kvasinek a bakterií. Zde ze třetího stupně (08:08 těsto a nátěstek). A úplně stejně z kvasu od někoho jiného. Jednoduše Vám zahustí žitnou chlebovou moukou svůj právě zralý kvásek. Nebo je možné v některých pekárnách o nátěstek požádat. Anebo si odnést kvas, a nátěstek si zahustit doma. Pokud ale dostanete od někoho, nebo koupíte kvas nezahuštěný, a je odebraný z právě zralého, začal bych možná nejdřív fází přípravy 3. stupně (06:02), a nátěstek bych si vzal už ze svého takto připraveného 3. stupně. A kdyby přineseného kvasu bylo málo, zahustil bych ho a hned začal od začátku - od základu přes 1. stupeň až ke třetímu. Za zmínku stojí ještě to, že ne vždy je vhodné připravovat nátěstek z 3. stupně. V tomhle postupu vedení na kvas ano, ale třeba při přípravě na řídký kvas se bere nátěstek ze stupně 2. Jestli Vás to zajímá, sledujete můj kanál, připravuji video právě s vedením "na řídký kvas", který je velmi podobný tomuto, ale přeci jen tam odlišnosti jsou. A to třeba právě při výrobě nátěstku. Odkud tedy brát část kvasu pro nátěstek záleží na stavu kvasu. - - - - - Doplněno: Video o vedení 'na řídký kvas' je ke shlédnutí na následující adrese - kzfaq.info/get/bejne/rLyZm8-Gv6qcfpc.html
@jankorgyik8725
@jankorgyik8725 2 жыл бұрын
Trochu mě iritují ty údaje o teplotě. Jak dosáhnu stálé teploty +- jeden stupeň po dobu několika hodin? Mám si pořídit nějaký box s přesným termostatem a vytápěním?
@pavjaro
@pavjaro 2 жыл бұрын
Pro kultury, které je třeba množit a podporovat v činnosti je to ideální řešení. Když nedodržíte teplotu přesně, zcela jistě se s kvasem nestane nic zásadního. Dlouhodobé vedení kvasu "od oka" jak co do hustoty, volby mouky, délky zrání a co do teploty vede často ke zvrhávání kvasu. Podle mých zkušeností je teplota to, co je pro biochemii kvasu to nejdůležitější a naštěstí snadno kontrolovatelné. Box s termostatem je řešení. Pravděpodobně jste už shlédl moje video s takovým boxem: kzfaq.info/get/bejne/eN-omrNqurnQipc.html . Vedení řídkého kvasu s jeho použitím je pak na videu pod tímhle odkazem: kzfaq.info/get/bejne/rLyZm8-Gv6qcfpc.html .
Kváskový chléb v domácí pekárně - srovnání
20:01
Pavel Jaroslav
Рет қаралды 23 М.
Recept na základní pšenično-žitný kváskový chléb KROK ZA KROKEM
18:40
Пранк пошел не по плану…🥲
00:59
Саша Квашеная
Рет қаралды 6 МЛН
Slow motion boy #shorts by Tsuriki Show
00:14
Tsuriki Show
Рет қаралды 9 МЛН
Iron Chin ✅ Isaih made this look too easy
00:13
Power Slap
Рет қаралды 36 МЛН
Jak uchovat kvas? Sušení kvásku, kvas v lednici
8:16
Blanka Kašpárková Srdce z kvásku
Рет қаралды 3,8 М.
Jak založit kvásek (podrobný postup)
8:41
Martina Jindřichovská
Рет қаралды 138 М.
Švestkový koláč - z kvásku
12:40
Pavel Jaroslav
Рет қаралды 730
Kváskový chléb - podrobný postup
14:46
Michal Plachta
Рет қаралды 17 М.
Jak se starat o kvásek a třeba ho si založit
22:55
Mi Tefiti
Рет қаралды 2,7 М.
Pernerka recept #17: Založení žitného kvásku
7:44
Pernerka
Рет қаралды 25 М.
Pečení domácího kváskového chleba s Michalem Hugo Hromasem
17:22
Мужик купил китайское авто и сразу поехал в СЕРВИС
0:14
Собиратель новостей
Рет қаралды 4,1 МЛН
Jason made a fun pool in the Truck
0:21
Jason Vlogs
Рет қаралды 6 МЛН
ОБЯЗАТЕЛЬНО СОВЕРШАЙТЕ ДОБРО!❤❤❤
0:45
Bro didn’t make it 😬😟💀 (FAKE NOT REAL) #shorts
0:19
Nate Nahhh
Рет қаралды 12 МЛН
Don´t WASTE FOOD pt.4 🍜
0:20
LosWagners ENG
Рет қаралды 5 МЛН