Jak funkcjonuje depresyjny mózg? - Neurobiologiczne podłoża zaburzeń depresyjnych - dr A. Kołodziej

  Рет қаралды 74,178

Strefa Psyche Uniwersytetu SWPS

Strefa Psyche Uniwersytetu SWPS

2 жыл бұрын

Według raportu Światowej Organizacji Zdrowia z 2015 r. zaburzenie depresyjne to czwarta najczęściej występująca psychiczna choroba na świecie. Dotyka w sumie ponad 300 milionów ludzi. Zaburzenia depresyjne niosą ze sobą nie tylko ogromne koszty zdrowotne, ale i społeczne, dlatego ważne jest zarówno poszukiwanie nowych, skutecznych metod terapeutycznych, jak i zrozumienie neurobiologicznego podłoża tych zaburzeń. Neurobiologiczne podłoże depresji nie jest jednorodne. Często zmiany neurobiologiczne charakteryzuje się głównie jako zaburzoną gospodarkę chemiczną mózgu. Jest to poparte dowodami naukowymi, jednak nie oddaje w pełni złożoności problemu. Czy depresja ma związek ze zmienioną plastycznością niektórych obszarów mózgu? czy powoduje różnice w aktywności i komunikacji różnych struktur oraz w ich wielkości? Jakie zmiany w mózgu obserwujemy u osób z depresją i jaki mają one związek z funkcjonowaniem tych osób? Na te i inne pytania odpowie dr Aleksandra Kołodziej
dr Aleksandra Kołodziej - Psycholożka, neurokognitywistka. Bada mechanizmy leżące u podstaw depresji przy wykorzystaniu elektroencefalografii (EEG). W swojej pracy naukowej skupia się szczególnie na oscylacjach neuronalnych, czyli falach mózgowych; zajmuje się również zmianami w funkcjonowaniu poznawczym osób z depresją, wykorzystując miary EEG. Kieruje zespołem MoodTeam w ramach Centrum Badań Neuropoznawczych - NCR. Jest adiuntką w Katedrze Psychologii Biologicznej na Wydziale Psychologii w Warszawie Uniwersytetu SWPS oraz pracowniczką Instytutu Psychologii.
Wszystkie spotkania odbyły się w ramach konferencji “Dni Mózgu 2022”, organizowanej przez Koło Naukowe NeuroPsyche Uniwersytetu SWPS w ramach Światowego Tygodnia Mózgu.
Strefa Psyche Uniwersytetu SWPS to projekt popularyzujący wiedzę psychologiczną na najwyższym merytorycznym poziomie oraz odkrywający możliwości działania, jakie daje psychologia w różnych sferach życia zarówno prywatnego, jak i zawodowego. Projekt obejmuje działania online, których celem jest umożliwienie rozwoju każdemu, kto ma taką potrzebę lub ochotę, niezależnie od miejsca, w którym się znajduje. Więcej o projekcie: web.swps.pl/strefa-psyche
Interesujesz się psychologią? Dołącz do nas w grupie Strefy Psyche Uniwersytetu SWPS na Facebooku ( / strefapsyche .
#depresja #zaburzeniadepresyjne #mózg

Пікірлер: 88
@marzenaf6232
@marzenaf6232 2 жыл бұрын
Dużo przydatnej wiedzy, ale nie widać plansz demonstracyjnych.
@Kabeba86
@Kabeba86 2 жыл бұрын
no wlasnie :(
@ewadziatkowska1059
@ewadziatkowska1059 2 жыл бұрын
Bardzo dobrze ,że nie widać .Mniej zmysłów zaabsorbowanych ...
@martadss
@martadss 2 жыл бұрын
@@ewadziatkowska1059 co? jest to ewidentnie źle przygotowany podcast po prostu
@kolafresz
@kolafresz Жыл бұрын
​@@martadss nie wie czym jest podkast i oczekuje filmu
@Wiranoka
@Wiranoka 2 жыл бұрын
Depresja to totalne zagubienie naszej wewnętrznej istoty, która nie może zrealizować swoich najważniejszych celów życiowych. Najlepszym lekarstwem jest rzucenie wszystkiego, co stoi na naszej drodze i rozpoczęcie od nowa, ale to wymaga, po pierwsze, znalezienia się na dnie beznadziei, a potem, po okresie nicości, totalnej determinacji w kierunku całkowitej zmiany, a następnie tworzenia nowej rzeczywistości. I tak jak upadek na samo dno jest długotrwałym procesem, tak wyjście na prostą zajmuje równie długi okres czasu np. kilkanaście lat. Bo żeby zmienić nasze zawirusowane oprogramowanie, to jedyna droga jaka jest, to musimy wyczyścić dysk i zapisać go na nowo poprawnymi algorytmami. A to jest bardzo trudna i powolna praca nad sobą.
@wincentywiewiorczak4114
@wincentywiewiorczak4114 2 жыл бұрын
Ja ją dostałem przez covid. Wcześniej nie czułem żadnego zagubienia. Nie wiem co poszło nie tak i nie wiem jak się dowiedzieć. Hormony tarczycy, stresu są w normie.
@GromKuba
@GromKuba 2 жыл бұрын
Ludzie w głębokiej depresji nie mają żadnej determinacji i to nie jest wynik tego, że "mają słaby charakter" tylko tego, że tak działa depresja. A potem przychodzi taki Wujek Dobra Rada i mówi, że wystarczy zechcieć się zmienić...
@wincentywiewiorczak4114
@wincentywiewiorczak4114 2 жыл бұрын
@@GromKuba Kto tego nie przeżył ten nie zrozumie. Do tej pory nie mogę też uwierzyć że mi się to przytrafiło.
@Wiranoka
@Wiranoka 2 жыл бұрын
@@wincentywiewiorczak4114 A jaki masz poziom witaminy D? Stwierdzono, że brak tej witaminy wpływa na ciężki przebieg covid. Być może również dotyczy to powikłań po tej chorobie.
@Wiranoka
@Wiranoka 2 жыл бұрын
​@@GromKuba Wujek Dobra Rada przeżył to na własnej skórze. I zero lekarstw. pomógł mi w trudnych chwilach na rozluźnienie alkohol, naturalny środek, bo przeżywa się katusze podczas tego procesu, byle się nie uzależnić. Tylko dotarcie istoty do kości i do sedna problemów da odpowiedź. Rozkminiać fatalne rzeczy w naszym życiu i ich genezę bez obwiniania kogokolwiek z góry, bo to nas stawia w roli ofiary. Trzeba użyć analitycznego rozumu i zrozumieć następującą zależność: przyczyna -> skutek -> reakcja -> wynik albo podobnie, jak komu pasuje. Powtarzać schemat bez końca. To są traumatyczne wewnętrzne doświadczenia, ale po latach dają efekty. Może u innych dzieje się ten proces szybciej, ale i tak wynikiem jest spokój wewnętrzny i pewność, że to dobra droga do odnalezienia siebie, że jest ok, chociaż nie fantastycznie. Euforii nigdy nie będzie, bo życie na Ziemi jest szkołą przetrwania. Można też zrezygnować i uciec stąd samemu, ale i tak będzie trzeba powtórzyć tę lekcję w innym życiu, tylko że wówczas będzie o wiele trudniej, bo wtedy to będzie już wyższy level trudności.
@TestTest-fm6mj
@TestTest-fm6mj 2 жыл бұрын
Dołączę swój głos do tych, którzy zwracali uwagę na brak możliwości korzystania ze slajdów 😞
@katjapetrovic9547
@katjapetrovic9547 2 жыл бұрын
Dzieki sle een e e e e popracuj NAD tym ee pozdr
@martynkarucinska5792
@martynkarucinska5792 Жыл бұрын
Pozdrawiam serdecznie 🖖 Dziękuję za ten Wykład Potrzeba informacji nt chorób wskazana Warto rozmawiać 👍
@StrefaPsycheUniwersytetuSWPS
@StrefaPsycheUniwersytetuSWPS Жыл бұрын
Pozdrawiamy i polecamy się na przyszłość. :)
@agnieszkakwasniewicz
@agnieszkakwasniewicz 2 жыл бұрын
Wykład ciekawy ale nie widzę ani pani dr ani obrazków o których mówi. Bardzo cierpię że nie widzę bo jestem wrażliwym grafikiem :'-(
@uj1264
@uj1264 Жыл бұрын
Szkoda, że nie ma slajdów bo wykład jest przez to mniej czytelny
@elamazur3183
@elamazur3183 2 жыл бұрын
Mi na stany depresyjne pomagaja bardzo integratory... Poprostu daja mi niesamowite "rozjasnienie" mysli i energie.
@maamiss5561
@maamiss5561 2 жыл бұрын
a co to?
@krzmaciek6010
@krzmaciek6010 2 жыл бұрын
@@maamiss5561 Zapewne tylko autor komentarza wie co to.
@elamazur3183
@elamazur3183 2 жыл бұрын
@@maamiss5561 Przepraszam, ale dopiero teraz zorientowalam sie ze wkradlo mi sie nie polskie sliowo... Juz wyjasniam chodzil mi o suplementy..
@elamazur3183
@elamazur3183 2 жыл бұрын
@@krzmaciek6010Rzeczywiscie wkradlo mi sie nie polskie slowo tj. integratory.... Integratori to w jezyku wloskim suplementy. Dobreee... Az sie poplakalm ze smiechu... To sie nazywa spolszczony jezyk wloski... 🙆
@krzmaciek6010
@krzmaciek6010 2 жыл бұрын
@@elamazur3183 O jakich konkretnie suplementach mowa? I czy rzeczywiście pomagają czy to może placebo?
@barbarazurek4648
@barbarazurek4648 Жыл бұрын
Warto powiedzieć, że wszystko to oparte jest na teoriach wymyślonych jako wytłumaczenie zaobserwowanych reakcji. Badania na zwierzętach nie są robione na żywo, nie da się. Nie ma skanu mózgu, który by potwierdzał co się dzieje w mózgu. Warto powiedzieć, że wiele leków ma napisane, że ich mechanizm nie jest do końca poznany, a powikłania są lekceważone. Depresja jest naddiagnozowana, co nie znaczy, że jej nie ma. Po prostu w wielu przypadkach lekarze olewają inną diagnostykę.
@ELO_61
@ELO_61 Жыл бұрын
Sztuka dla sztuki sztuką podpierana a i tak nadal kuleje!!!
@krzmaciek6010
@krzmaciek6010 2 жыл бұрын
Dlaczego nie ma slajdów :(
@nataliasadownik1513
@nataliasadownik1513 2 жыл бұрын
WHO szacuje, że w 2030 depresja będzie najczęściej występująca choroba w ogóle, a nie najczęściej występującą chorobą psychiczną, warto to sprostować bo z wykładu wynika, jakbyśmy mieli jakieś inne choroby psychiczne występujące częściej niż depresja, a to nie prawda.
@oj7487
@oj7487 Жыл бұрын
WHO nie przewiduje. Oni już to wiedzą , bo do tego cały czas prowadzą.
@krystynasobczynska3593
@krystynasobczynska3593 2 жыл бұрын
Za dużo naukowego wykładu, za mało życiowych sytuacji, konkretów....
@StrefaPsycheUniwersytetuSWPS
@StrefaPsycheUniwersytetuSWPS 2 жыл бұрын
Za mało czasu, by zawrzeć wszystkie informacje.
@kejtes.3917
@kejtes.3917 2 жыл бұрын
Ktore choroby psychiczne występują częściej niż depresja?
@Lancknecht
@Lancknecht 2 жыл бұрын
A gdzie slajdy?
@wincentywiewiorczak4114
@wincentywiewiorczak4114 2 жыл бұрын
Nie miałem skłonności do depresji, dostałem covida i wraz z nim depresji. Jak się jej pozbyć, bo w tej chwili jestem na dulksetynie. Jak się dowiedzieć co należy naprawić?
@Kill3rka
@Kill3rka 2 жыл бұрын
Psychoterapia! Polecam nurt psychodynamiczny😍
@wincentywiewiorczak4114
@wincentywiewiorczak4114 2 жыл бұрын
@@wBacz to oczywiste, ale sprawy nie załatwia.
@wincentywiewiorczak4114
@wincentywiewiorczak4114 2 жыл бұрын
@@wBacz przed dulse nie było o tym mowy. Teraz mogę sobie pobiegać, bo mi nadciśnienie zniknęło i chęć do życia wróciła. Pytanie jak się uniezależnić od tych dragow.
@ajona3157
@ajona3157 2 жыл бұрын
Duloksetyna nie ma potencjału uzależniającego, z tego co wiem🙂
@wincentywiewiorczak4114
@wincentywiewiorczak4114 2 жыл бұрын
@@ajona3157 Przed jej zastosowaniem miałem mnóstwo objawów somatycznych. Chciałbym ją powoli odstawić ale się boję ich powrotu.
@dicktracey6658
@dicktracey6658 Жыл бұрын
Znakomity wykład.
@StrefaPsycheUniwersytetuSWPS
@StrefaPsycheUniwersytetuSWPS Жыл бұрын
Dziękujemy!
@piotrknutel4733
@piotrknutel4733 2 жыл бұрын
Proponuję skierowanie od lekarza rodzinnego do psychiatry tak funkcjonuje depresyjny mózg
@piotrmalinkiewicz9300
@piotrmalinkiewicz9300 Жыл бұрын
Tez idę
@justynak1499
@justynak1499 2 жыл бұрын
szkoda, ze nie widac slajdów, do których odnosi się prowadząca
@stanisawdutka7439
@stanisawdutka7439 Жыл бұрын
Tak jak Niedzielski
@bozenon9923
@bozenon9923 Жыл бұрын
#psychotronicweapons #mindcontrol #gangstalking #mkultra #psyops research patents list
@dpsz2618
@dpsz2618 2 жыл бұрын
Witam ale gdzie ten wskaźnik, obrazy itd?
@ELO_61
@ELO_61 Жыл бұрын
A gdzie w tym wszystkim jest obiektywna prawda o tym co badamy?????
@StrefaPsycheUniwersytetuSWPS
@StrefaPsycheUniwersytetuSWPS Жыл бұрын
Co masz na myśli?
@PD-tb7hg
@PD-tb7hg 2 жыл бұрын
Na moje część ludzi w to idzie, bo jest to teraz popularne. Odpala film na KZfaq i pierwsze co mówi po filmie mam depresję i często z tym zostaje. Na moje jest to temat o którym jeszcze nie mamy dużo pojęcia. Jak w filmie last schaman jak to jest że ludzie biorą leki i do nich zawsze wracają przeważnie. A to, że nie ma jeszcze sposobu, żeby terapeuta nie ma feedbacku to jest poważny problem, tak jak np. na infolinii że rozmowa jest nagrywana i jest feedback.
@GromKuba
@GromKuba 2 жыл бұрын
Obecnie więcej ludzi się przyznaje do zaburzeń nastroju, oraz zwiększyła się świadomość tego, że jeśli ktoś ma coś jakby chandrę przez kilka lat i myśli o śmierci, to nie jest kwestia tego, że "on ma taki charakter". Bo efektem ukrywania swojego stanu i braku wiedzy, że to można zmienić są sytuacje w rodzaju "nie miał żadnego powodu i się powiesił a taki spokojny człowiek był".
@ewasikora9503
@ewasikora9503 Жыл бұрын
Elektrowstrzasy? W Polsce juz nie ma tej terapii
@JanKowalski-ge9tg
@JanKowalski-ge9tg 8 ай бұрын
Teraz,w,pracy,jeden,drugiego,wykancza,jak,nie,zalamac,sie,
@djhack3d981
@djhack3d981 Жыл бұрын
Mężczyźni rzadziej zgłaszają się po pomoc, bo są w społeczeństwie pomijani i nikogo nie obchodzą. Z kobietą wszyscy obchodzą się jak z jajkiem, a mężczyzna musi radzić sobie sam.
@zuzannasendlak5389
@zuzannasendlak5389 4 ай бұрын
Jesteś kobietą żeby stwierdzić, że z każdą kobietą wszyscy obchodzą się jak z jajkiem? Masz jakiś dowód na to? Bo ja jestem kobietą i jakoś nikogo nigdy nie obchodziło przez co przechodziłam i co przeżyłam, gdy potrzebowałam pomocy usłyszałam tylko żeby po prostu wziąć się garść, nie być beksą i żyć dalej. Wiele kobiet, które znam, które też cierpiały na depresję doświadczyły tego samego co ja więc nie, nikt się z nami nie „obchodzi jak z jajkiem”.
@MsJoChannel
@MsJoChannel 2 жыл бұрын
Slajdy by się przydały..
@tylkoprawda9831
@tylkoprawda9831 2 жыл бұрын
Toksyczne źródło upadku człowieczeństwa kzfaq.info/get/bejne/naydochyu7TFoZs.html
@grazynaleder3069
@grazynaleder3069 Жыл бұрын
Może zacznijmy leczyć psychopatów od góry.Ludzie są tylko wrażliwi.
@StrefaPsycheUniwersytetuSWPS
@StrefaPsycheUniwersytetuSWPS Жыл бұрын
Co masz na myśli?
@michul0007
@michul0007 2 жыл бұрын
Proszę nie wspominać w kontekście "zdrowia " o WHO bo to jest organizacja przestępczą...I to proszę głosić...🤕😢
@karolwtorek1045
@karolwtorek1045 2 жыл бұрын
Mam nadzieję, że się nie szczepisz podobnie jak twoje dzieci - trzeba obniżyć ilość ludzi na planecie.
@uj1264
@uj1264 Жыл бұрын
To prawda, kiedyś można było się na WHO powoływać ale od czasów srowidowych to już na pewno nie
@karolinna880
@karolinna880 Жыл бұрын
Proszę wrócić do Zięby, jak Pani chce słuchać o takich głupotach.
@michul0007
@michul0007 Жыл бұрын
@@karolinna880 to proszę zacząć śledzić sytuację geopolityczno- historyczną zamiast trzymać się kurczowo swoich wąskich horyzontów. Ja słucham ludzi mądrych z ogromną wiedzą i doświadczeniem nazwisk nie będę wymieniać bo pomimo tego, że niektorzy z nich to Nobliści to Tobie te nazwiska i tak nic nie powiedzą . Proponuję wyłączyć TV Kiedy to się stanie jest duża szansa, że zaczniesz myśleć logicznie... I coś do Ciebie dotrze .
@ELO_61
@ELO_61 Жыл бұрын
Próba 300 osób na 300000000 ha ha ha ha!!!!
@StrefaPsycheUniwersytetuSWPS
@StrefaPsycheUniwersytetuSWPS Жыл бұрын
Hm?
@wiesawporebski9671
@wiesawporebski9671 2 жыл бұрын
Uzupełnij wiedzę o depresji. kzfaq.info/get/bejne/gdqji7N719eygWw.html
@maaczarna6799
@maaczarna6799 2 жыл бұрын
Dlugo, nudno i bez obrazu.
@willsdavediogenes
@willsdavediogenes Жыл бұрын
Depresja to brak witamin i minerałów
@otwarteserce6832
@otwarteserce6832 2 жыл бұрын
Witam na różne problemy robimy głodówki i nic nie potrzeba badac
@Mateo13111
@Mateo13111 2 жыл бұрын
Skoro takie to proste, to po co tracić czas na wchodzenie na tego typu "bzdury"?
@ankawisniewska
@ankawisniewska 2 жыл бұрын
Przestan publicznie pleść takie bzdury, to bardzo szkodliwe.
@karolwtorek1045
@karolwtorek1045 2 жыл бұрын
To będzie może i niegrzeczne, ale jesteś prymitywny.
Zaburzenia psychosomatyczne - jak stres wpływa na organizm? - Joanna Zapała, Zofia Szynal
53:54
Wzorce relacji, które wnosimy w nasze związki - Magdalena Sękowska
36:52
Strefa Psyche Uniwersytetu SWPS
Рет қаралды 78 М.
Pray For Palestine 😢🇵🇸|
00:23
Ak Ultra
Рет қаралды 27 МЛН
КАХА и Джин 2
00:36
К-Media
Рет қаралды 4 МЛН
🍟Best French Fries Homemade #cooking #shorts
00:42
BANKII
Рет қаралды 13 МЛН
Życie z depresją. Objawy i leczenie
6:54
Fundacja Pomocy Psychologicznej i Edukacji RAZEM
Рет қаралды 24 М.
Co się dzieje w głowie mojego nastolatka? - dr Radosław Kaczan, Tomasz Kuźmicz
1:01:55
Strefa Psyche Uniwersytetu SWPS
Рет қаралды 3,6 М.
Uzależnienie od alkoholu - przyczyny, kontekst społeczny, wyniki badań - Robert Rutkowski
38:50
„Chcę motyle w brzuchu”, czyli co robić, by związek kwitł? -  dr hab. Wojciech Kulesza
25:38
„Kobiecość (nie)doskonała” - dr Ewa Woydyłło-Osiatyńska (audio + prezentacja)
1:30:58
Strefa Psyche Uniwersytetu SWPS
Рет қаралды 115 М.
Czego NIE MÓWIĆ chorym na DEPRESJĘ?
32:20
Przeciętny Człowiek
Рет қаралды 76 М.
Pray For Palestine 😢🇵🇸|
00:23
Ak Ultra
Рет қаралды 27 МЛН