Jak myśli i manipuluje psychopata: analiza "Whiplash" (Terrence Fletcher)

  Рет қаралды 196,583

Interpersonalny

Interpersonalny

Күн бұрын

Odbierz darmową lekcję z mojego kursu, gdzie poznasz technikę rozpoznawania i przeciwdziałania manipulacji:
interpersonalny.pl/pobierz/m1...
W dzisiejszym wideo przeanalizuję dla Was wspaniały film Whiplash, a dokładniej postać psychopatycznego dyrygenta Terence'a Fletchera. Okazuje się bowiem, że wbrew popularnej w mainstreamie opinii - psychopata nie musi być kimś kto dopuszcza się najgorszych zbrodni. To często ludzie, którzy żyją wśród nas i którzy odpowiednio kontrolują swoją drapieżną naturę, aby dostać to czego chcą.
Zachowania dyrygenta z filmu doskonale pokrywają się z naukowymi badaniami i są często tak subtelne, że umknęły uwadze widzów, którzy nie byli świadomi, że od pierwszej sceny rozpoczęła się psychologiczna gra psychopaty. Postanowiłem więc na takim "żywym" przykładzie pokazać jak manipulują psychopaci i opisać cztery techniki manipulacji jakie znajdziemy w filmie.
Jeśli chcesz wiedzieć więcej o moim kursie, kliknij tu:
interpersonalny.pl/
Wpadnij też na moją otwartą grupę na Facebooku "Psychologia w praktyce", gdzie regularnie piszę artykuły popularnonaukowe:
/ 245209430243776
Materiały źródłowe:
Whiplash (2014)
„Psychopatia wśród seryjnych morderców″ - prof. Daniel Boduszek
Jak rozpoznać psychopatę UWAŻAJ NA TE SYGNAŁY! (KZfaq)
Silence of the lambs (1991), American Psycho (2000), Mindhunter (2017)
J.K. Simmons winning Best Suporting Actor (KZfaq)
Behind The Scenes Things You Didn't Know About 'Whiplash' (2014) Making The Movies (KZfaq)
Ted Bundy Takes Stand (KZfaq)
0:00 Wstęp
1:33 Jak psychopata zarzuca 'pierwsze sznurki' (teoria autopercepcji)
4:16 Kim TAK NAPRAWDĘ są psychopaci?
5:21 4 główne cechy psychopatii
8:57 Analiza przypadku Fletchera i czy psychopata może czuć smutek?
10:45 Jak Fletcher wybrał swój "cel"
13:50 Technika manipualcji: Love Bombing
15:02 Technika manipulacji: Izolacja
15:50 Technika manipulacji: Wycofanie
18:16 Wpływ manipulacji na psychikę ofiary
19:59 ZMIANA (behavioral internia)
24:50 Scena finałowa
27:14 Odbierz darmową lekcję z mojego kursu

Пікірлер: 437
@shymaniac
@shymaniac Жыл бұрын
Nie zgodziłbym się tylko z końcowym wnioskiem, że Andrew wyzwolił się spod władzy Fletchera, a to dlatego, że pod sam koniec, pomimo całego upokorzenia, jakie ten mu przed chwilą zafundował, w wymianie spojrzeń Andrew dalej szukał jego aprobaty. To nie było spojrzenie pt. "ale ci teraz pokazałem", tylko wręcz pytanie "czy wreszcie dokonałem tego? Czy jesteś ze mnie dumny?".
@monikat2327
@monikat2327 Жыл бұрын
Bo Fletcher znał się na muzyce i umiał wychwycić błędy. Tylko tyle i aż tyle.
@neeth3852
@neeth3852 9 ай бұрын
Też tak uważam
@JanKowalski-ty2zu
@JanKowalski-ty2zu 7 ай бұрын
Często jak się czyta biografie sportowców, opisują swoich trenerów jakby byli psychopatami..pytanie: Czy nimi byli? Czy byli dobrymi trenerami? Czy bez tych cech trenera ci sportowcy osiagneliby to co osiągnęli ?? Poczytajcie biografie pilkarzy,,co opisują takeigo Fergusona czy Mourinho..Pytanie: Czy byli tak znakomitymi trenerami czy psychopatami?? Czy stosowali te swoje techniki świadomie, bo wiedzieli ze przyniosą skutek, czy po prostu była to ich naturalna czesc charakteru i temperamentu, jak darcie mordy przez Fergusona pilkarzomi prosto w twarz dotykając się nosami prawie..
@polskimaestro9454
@polskimaestro9454 2 ай бұрын
Trener nie musi być psychopatą, czy takiego udawać, żeby być świetnym trenerem i tworzyć legendy. Przykładem jest Papa Sztam. Jego biografię sobie poczytaj.
@Interpersonalny
@Interpersonalny Жыл бұрын
Jak Wam się podobają takie "storytellingowe" materiały? Czy nauka poprzez praktyczne przykłady, opowiadanie historii i wplatanie w to badań/nauki to dobry kierunek tego kanału? ;) Co powiecie na analizę "Ślepnąc od Świateł"? A dla tych którzy nie dotrwali do końca - możliwe jest odebranie darmowej lekcji z mojego kursu w której pozancie technikę rozpoznawania i przeciwdziałania manipulacji: interpersonalny.pl/pobierz/m14-65348769834/
@wojownikmaryi1910
@wojownikmaryi1910 Жыл бұрын
świetny odcinek, fajnie by było obejrzeć więcej
@yoloswag2505
@yoloswag2505 Жыл бұрын
Fantastyczne! Merytoryczna treść podana w ten sposób coś wspaniałego. Nie mogę się doczekać analizy tego serialu pozdrawiam.
@jacknorris4564
@jacknorris4564 Жыл бұрын
Dobry pomysł. Ślepnąc od świateł - może być ciekawie.
@marcy6017
@marcy6017 Жыл бұрын
Uwielbiam właśnie takie przyswajanie wiedzy. Poparta przykładami od razu zapada w pamięć
@LeGolasik666
@LeGolasik666 Жыл бұрын
Bardzo.
@Takaprawda887
@Takaprawda887 Жыл бұрын
Gość zagrał genialnie swoją rolę, byłam pod mega wielkim wrażeniem i gdyby nie dostał oskara to byłby szok. Oglądając film nawet przez sekundę nie pomyślałam że to aktor, a nauczyciel muzyki z krwi i kości, który zajmuje się tym od wielu lat. A to dla aktora największy komplement. Pierwsze o czym myslałam po obejrzeniu filmu, to nie o głownym bohaterze czy o przedstawionej w filmie historii, ale o tym gościu, ktory zagrał mistrzowsko i jeżeli jego gra nie zostałaby doceniona, to sama przyznałabym mu nagrodę.
@TheXesor
@TheXesor Жыл бұрын
gdyż kobiety pociąga siła :) ja jako mężczyzna odebrałem ten film inaczej
@Takaprawda887
@Takaprawda887 Жыл бұрын
​​@@TheXesor mój komentarz nie odnosił się stricte do tego że zagrał manipulatora psychopatę, pokazał siłe czy jej nie pokazał (z regóły tak nauczyciele muzyki nie traktują uczniów) tak miał zagrać i wykonał zadanie. Oceniłam jego GRĘ AKTORSKĄ! Kto nie widział filmu polecam jeśli ktoś lubi grę aktorską na wysokim poziomie.
@TheXesor
@TheXesor Жыл бұрын
@@Takaprawda887 wrazenie zrobila na tobie sila oraz meskosc i to tylko napisalem nie wiem po co to kontynulowac
@Takaprawda887
@Takaprawda887 Жыл бұрын
@@TheXesor aktor dostaje nagrodę za doskonale odegraną rolę a nie!🤦 obojętnie czy zagra czułego romantyka, czy psychopatę. Zagrał genialnie bo genialnie wcielił się w postać, gdyby zagrał normalnego nauczyciela muzyki nie psychopatycznego a zrobił to na takim samym poziomie to i tak dostałby nagrodę. Ocenia się grę aktorską, a nie siłę czy męskość.
@Takaprawda887
@Takaprawda887 Жыл бұрын
@@TheXesor nie rozumiemy się i chyba się nie zrozumiemy. 👋
@Stokergames
@Stokergames Жыл бұрын
Baaardzo dobra analiza. Dużo ciekawych informacji, film nabiera o wiele głębszego znaczenia.
@Aarikaa
@Aarikaa Жыл бұрын
Świetna analiza, chociaż bardzo mocno nie zgadzam się z końcową tezą. Chłopak posiadał talent, który szlifował jeszcze przed spotkaniem psychopatycznego nauczyciela, ambicja nie była więc problemem, i żadna z tych rzeczy nie była stricte zasługą nauczyciela. Zgadzam się z tym, że aby wyjść poza "przeciętność" i bańkę poczucia niskiej wartości, chłopak potrzebował mocnego bodźca. Ale ten bodziec to powinna być przede wszystkim terapia, wzmocnienie asertywności i ZDROWEGO poczucia własnej wartości, w taki sposób, żeby tacy ludzie jak nauczyciel nie pasożytowali na nim, i aby mógł podążać za swoją pasją i naturalną ambicją w taki sposób jak on sam chce. Bez traum na przyszłość i bez rujnowania relacji ze swoim otoczeniem. Z tym talentem, ambicjami plus z odpowiednim wsparciem psychologicznym, chłopak spokojnie stałby się legendą. Może i nawet szybciej. A na pewno z mniejszymi ranami na psychice. I oczywiście - nie o tym był film. To miała być historia o destruktywnej, toksycznej relacji między ofiarą i psychopatą. Natomiast stawianie tezy, że wpływ psychopatycznych zachowań może mieć pozytywny efekt jest naprawdę niepokojący. Biorąc pod uwagę fakt, że edukacja na temat zdrowia psychicznego dopiero się rozwija, a historia pokazuje, że zastraszeni ludzie potrafią gloryfikować osoby psychopatyczne, to taka teza tylko dołożyłaby się tylko do uzasadnienia trwania takich relacji. Wiadomo, zdaję sobie sprawę, że nie taka była intencja tej analizy:) która ogólnie jest świetna. Ale po prostu chciałam podzielić się tą uwagą na temat dyskusyjności tej końcowej interpretacji.
@classick_
@classick_ Жыл бұрын
dużo ludzi uważa że Whiplash ma złe zakończenie, tzn fletcher koniec końców wygrał, a neiman stał sie swoim nauczycielem
@jacknorris4564
@jacknorris4564 Жыл бұрын
Taa Wy byście wszystkich mężczyzn wysyłały na terapię aby z nich zrobić miękich ciuli. Istotą męskości jest siła, walka i konkurencja. Ktoś do czegoś nadaje albo się do tego nie nadaje. Jest wiele innych dróg. Kiedyś za mężczyzną stała kobieta która wspierała go w tej walce teraz wszyscy mamy chodzić do terapeuty (z reguły kobiety), osoby obcej z jakimiś schematami działań. I najlepiej dla wszystkich abym się popłakał i płakał i mówił o mamusi.I to ma pomóc mèżczyźnie ??
@arturkasza3176
@arturkasza3176 Жыл бұрын
Zgadzam się z tą obserwacją, też w moim własnym komentarzu.
@xdmechu
@xdmechu Жыл бұрын
Ja w ostatniej scenie raczej widzę, że to była ostatnia próba Fletchera i liczył dokładnie na to co się stało, a nie że jego zamiarem było Andrewa zniszczyć i się zemścić. Zwłaszcza kiedy go pocisnął kiedy wyszedł i czekał na niego ociec. Dokładnie wiedział w jaka nutę uderza, że porównując go do przeciętnego od przeciętnego ojca rozbudzi w nim ambicje i gniew i sprowokuje go dokładnie do tego, co Andrew zrobił.
@m.0763
@m.0763 11 ай бұрын
Też mi się właśnie tak wydaje
@LeGolasik666
@LeGolasik666 Жыл бұрын
3 firmy, 6 lat. Byłem pod wpływem trzech różnych fleczrów. Moi koledzy uzależniali się od nich, każdy kto miał niską samoocenę nie potrafił się uwolnić. Mobbing na każdym kroku. Jedna osoba została okaleczona w wypadku z powodu presji. Stanowiska menedżerskie są usiane takimi psychopatami. Cisnęli mnie ale się nie dawałem i muszę przyznać że wyszło mi to na mega plus w długim okresie. Osiągałem rzeczy o których 95% branży mogła pomarzyć. Trochę widzę tu siebie. Ego rosło po uwolnieniu się od takich ludzi, ale przejąłem od nich zachowania i muszę się hamować w stosunku do znajomych i rodziny. Jak dla mnie dwie możliwości są w takim wypadku albo brnąć będąc pewnym siebie albo odpuścić i zmienić drogę całkowicie. Przy czym porzucenie takiej osoby było strasznie strasznie strasznie trudne, byłem cały chory robiąc to. Świat jest pojebany 😁.
@rolandorlando5404
@rolandorlando5404 Жыл бұрын
W piatek wzywa mnie kierownik i mowi, że jestem tak do dupy, że mnie zwalnia. No fakt w firmie pracuje 6 lat i ostatni tydzień nie był najlepszy. Było mi przykro ale spoko. Wróciłem do biurka dokończłlem zadania na dany dzień, posprzątałem biurko, ułożyłem sobie plan na najbliższy czas. Po czym idę do kierownika i mówię, żeby dał mi to wypowiedzenie dziś, bo od poniedziałku ide na zwolnienie. On na to, że to było nieporozumienie i mogę dalej pracować, możliwe, że dostanę upomnienie służbowe, czy jak to się nazywa, a może nie...!? Nie wiem co się stało, ale coś we mnie złamali. Nie potrafię tego nazwać, coś sie jednak we mnie zmieniło. Dodam, że pracuje w Korpo ale nie w Polsce.
@martinxyz7638
@martinxyz7638 Жыл бұрын
3 takich samych? To nie przypadek. Sam pchasz w takie relacje i ich potrzebujesz. To oczywiste. Tacy ludzie są potrzebni by pchać świat do przodu. Ludzie ich potrzebują, ty też :)
@mmichal81
@mmichal81 Жыл бұрын
@@martinxyz7638 syndrom sztokholmski?
@liwiec1111
@liwiec1111 Жыл бұрын
Nie "syndrom dztokholmski", ale potrzeba silnych bodźców. Wyzwanie, krytyka, docenienie... A to wszystko na sterydach. Niektórzy tak mają, tylko współczuć i nakłaniać do autorefleksji. I dbać o najbliższych! ❤❤❤
@mmichal81
@mmichal81 Жыл бұрын
@@liwiec1111 ale czy wtedy powstaną dzieła na miarę Beethovena?
@bartoszmolski8688
@bartoszmolski8688 Жыл бұрын
Dziękuję.. To jest bardzo ważny materiał. 🙏😇
@morwie
@morwie Жыл бұрын
O! Jeden z moich ulubionych filmów, cudownie.
@tunitedpoland2376
@tunitedpoland2376 Жыл бұрын
Sam film mnie poruszył mocno... Nigdy tak sobie nie wyobrażałem tych relacji. Wiedziałem a właściwie czułem, że nauczyciel jest stuknięty i gdyby to mnie spotkało, byłoby srogo, bo ja nie umiem "klękać". Z trudem znosiłem pokorę młodego pałkarza... nie było mojej aprobaty na tego typu zachowania :/ Pokazałeś mi zupełnie nieznany dla mnie osąd i analizę tego, czemu zawszę stawiałem opór. Pięknie :) Dziękuję i wytrwałości życzę ;)
@dominik5379
@dominik5379 Жыл бұрын
Zajebistee, więcej takich analiz filmowych prosze !!
@pangenialny
@pangenialny Жыл бұрын
Świetna analiza która dała mi światło na kilka spraw których w tym wybitnym filmie nie dostrzegałem, oby więcej takich analiz!
@ignacnafta3215
@ignacnafta3215 Жыл бұрын
Podoba mi się jak w przypadku chorób i zaburzeń osoby z depresją, zaburzeniami związanymi z stresem czy też zaburzeniami osobowości z grup A, C i Borderline z grupy B są czasami wręcz romantyzowani, każdy chce w jakiś sposób okazać wsparcie, ale gdy pojawia się osoba z ASPD czy też NPD więc "socjo/psychopatia" i narcyzm, gdzie zaburzenia te rozwijane są na drodze długotrwałego silnego bólu emocjonalnego doświadczanego w latach dziecięcych (wpływ mogą mieć też czynniki genetyczne) to taka osoba przestaje być dla ludzi człowiekiem i zamiast tego jest postrzegana jako robot bez emocji, którego celem życiowym jest manipulowanie wszystkimi wokół i zniszczenie cywilizacji, jaką znamy, i śmieszna tu jest ironia sytuacji; Głównym powodem dlaczego ogół populacji nie lubi takich ludzi jest to, że nie liczą się one z emocjami i dobrobytem innych, jednocześnie odrzucając myśl, że taka osoba przeżyła naprawdę wielkie cierpienie, bądź nadal cierpi (osoby z zaburzeniem antyspołecznym mają większy procentowy udział prób samobójczych i samobójstw niż osoby z borderlinem), dość hipokrytyczne podejście do sprawy. Kolejną ważną rolę w "odczłowieczaniu" "psychopatów" gra przedstawienie w mediach osób z takimi zaburzeniami jako morderców czy ogólnie złoczyńców. Ironicznie większość sławnych seryjnych morderców nie miało nic wspólnego z ASPD czyli waszą "socjopatią" i "psychopatią", dobrym przykładem jest Jeffrey Dahmer, który został zdiagnozowany jako osoba z BPD i podajrze zaburzeniem schizoidalnym. Najrealistyczniejszym przedstawieniem osoby z ASPD w mediach jest według mnie Dr. House. Mniej więcej w ten sposób będzie się zachowywał straszliwy "psychopata" czy tam "socjopata". Nie chodzi mi o miłość do takich osób, chodzi mi o powstrzymanie się z ocenianiem LUDZI. Zły człowiek będzie złym człowiekiem, nie ważne na co choruje.
@mmagdalenaf
@mmagdalenaf Жыл бұрын
Świetny materiał... A sam film, jeden z moich top of the top.
@morwie
@morwie Жыл бұрын
Świetna analiza, ostatnia część bardzo wartościowa wyłamująca się dychotomicznego standardu.
@pawerezulak5097
@pawerezulak5097 Жыл бұрын
Poprosimy filmik o Thomasie Shelby z Peaky Blinders Albo Patricku Batemanie z American Psycho 🙂
@jacek.dobecki
@jacek.dobecki Жыл бұрын
Puenta jest zupełnie inna. Andrew w ostatnim momencie patrzy na Fletchera jak na wyrocznię czekając na werdykt. Uśmiecha się dopiero kiedy widzi uśmiech tego psychopaty.
@arturkasza3176
@arturkasza3176 Жыл бұрын
Dokładnie
@MsJewka_
@MsJewka_ Жыл бұрын
...i koło się zamyka
@jaskier7959
@jaskier7959 Жыл бұрын
Dziękuję za bardzo wartościowy materiał. Myślę że koncepcja omawiania technik psychologicznych zastosowanych w filmach to ciekawy content.
@mateuszzbigniew9242
@mateuszzbigniew9242 Жыл бұрын
Zajebista analiza - lud chce wincyj ale nie spiesz się nie ilość a jakość 🙂
@rezyseria1417
@rezyseria1417 Жыл бұрын
Ale głęboka analiza filmu. Jestem pod wrażeniem.
@jacknorris4564
@jacknorris4564 Жыл бұрын
Świetny film i ciekawy komentarz. Dzięki.
@esmahan597
@esmahan597 Жыл бұрын
Super wykład, dziękuję
@kosteksaw8902
@kosteksaw8902 Жыл бұрын
KOZACKA ANALIZA MEGA DZIĘKUJĘ
@albertkowalski-sv2np
@albertkowalski-sv2np Жыл бұрын
Fajne - na pewno zostanę widzem konału. Wspomnę tylko, że nauczyciel był sam, a termin bombardowanie miłością dotyczy raczej zachowania całej podporządkowanej komuś wspólnoty, aby pozytywnie do siebie nastawić, czyli w przypadku z filmu to trochę naciągane. Choć zasada manipulacji jest niejako podobna. To nie jakiś zarzut tylko po prostu ogólnie używane definicje są nieprecyzyjne jeszcze. Jednakże zostawiam komentarz, bo nie podoba mi się konkluzja, że psychopata komuś może pomóc. Choć tak to wygląda w jednym aspekcie, czyli muzyki, to trzeba powiedzieć, że bohater filmu będzie mierzyć się przez całe życie z masą emocjonalnych problemów po takiej tresurze. Zwłaszcza jak uzna, z resztą tak samo jak autor filmu, iż jest to wzorzec władzy, mentora, nauczyciela, czy autorytetu, który jest w stanie komuś pomóc. W rzeczywistości to totalnie pyrusowe zwycięstwo, które trzeba naprawiać terapią. Ponadto miał szczęście, bo większość ludzi nie jest w stanie wpisać się w oczekiwania takiego psychopaty i kończy załamaniem nerwowym, obniżoną wartością siebie, depresją, zatraca się z rozpaczy w alkoholu, narkotykach lub popełnia samobójstwo. Wymienione konsekwencje mogą też wystąpić po wielu latach, ale też nie muszą w ogóle. Dlatego każda relacja z psychopatą jest ryzykowna. Zwłaszcza jak nie ma się zdrowego wsparcia w otoczeniu. Z drugiej strony rzeczywistoście taka tresura powoduje u ofiary fiksację na celu, czyli przestają dla niego mieć znaczenie inne bodźce i relacje. Czy jednak naprawdę musi przechodzić tę tresurę, aby nauczyciel poczuł, iż destrukcyjnymi metodami można ulepić wspaniałego artystę? Kto ma na tym zyskać bardziej? No można manipulować, bo każdy to robi w jakimś zakresie, ale lepiej, aby był to świadomy i kontrolowany proces, jak w sporcie zawodowym. W filmie po prostu nauczyciel robi to w sposób destrukcyjny i kosztem życia wielu innych osób, którym po drodze się nie udaje. Według mnie zdrowa konkurencja, motywacja i rzeczowa opinia wystarczy. Choć są mniejsze szanse na wyprodukowanie mistrza, to też mniejsze, że zniszczy się komuś życie. Poza tym porównajcie psychikę zdrowego np. biegacza olimpijskiego, którym opiekuje się zespół psychologów, aby miał dobre wyniki, do tego dzieciaka z filmu, który ledwo się psychicznie trzyma kupy.
@Miksariana
@Miksariana Жыл бұрын
Mistrzostwo (film I analiza) 🎉❤😊
@michawozniak193
@michawozniak193 Жыл бұрын
Po pierwszej analizie dziękuję. W tej scenie kluczowe jest pierwsze rozpoczęcie grania przez zdezorientowanego studenta i tego co wytworzyło się po pytaniu w jego głowie. Tak się buduje autorytet. A korzystanie z niego jest tylko następstwem. Z analizy wynika, że policjant z patrolu działa tak samo bo ma pałę na wierzchu.
@stefaniafraczkowska
@stefaniafraczkowska Жыл бұрын
Miałam kiedyś takiego terapeutę, że jak szlam do niego na sesję, to rzygałam przed drzwiami, a on miał znakomitą renomę i "prowadził" wielu znanych artystów😮😮😮
@dziewczynazsekskamerek
@dziewczynazsekskamerek Жыл бұрын
To że im podpasował to nie znaczy że ze wszystkimi tak będzie. Terapeutę też należy dobrać do siebie. Tak samo z coachami. A no i też zależy w jakim celu się doskonaliłaś bo jak np dobierzemy terapię poznawczo behawioralną dla osoby która od 10 lat zmaga się z traumą gwałtu to jest to strzał w kolano. Ranę należy zaleczyć jak najszybciej się da a nie ją rozgrzebywać.
@katarzynasowka5450
@katarzynasowka5450 11 ай бұрын
Należy ufać swemu ciału, o czymś Cię informowało.
@tripsha7715
@tripsha7715 Жыл бұрын
bardzo dobrze sie to ogląda, chłone jak gąbka taki content :)
@madamededede
@madamededede Жыл бұрын
Super filmik, dzięki
@beatboxerjonasz2
@beatboxerjonasz2 Жыл бұрын
Mistrzostwo! Bardzo dużo się dowiedziałem
@danielwnetrzak3319
@danielwnetrzak3319 Жыл бұрын
dzięki za materiał
@halemohalemo5741
@halemohalemo5741 Жыл бұрын
dzieki tobie obejrzalam dzisiaj dobry film
@robertkowalski6385
@robertkowalski6385 Жыл бұрын
Genialna analiza
@oposek2213
@oposek2213 Жыл бұрын
Kocham ten film ,gra mistrzostwo .Super analiza,dzięki😊
@metalenski9174
@metalenski9174 Жыл бұрын
scanariusz dopiero to mistrzostwo, a gra zależna od scenariusza. za bardzo w dzisiejszych czasach chwalimy aktorów zamiast autorów scenariuszy...
@patrykmajerczyk9274
@patrykmajerczyk9274 Жыл бұрын
Ciekawy film
@showmustgoon4167
@showmustgoon4167 11 ай бұрын
Zajebiaszczy film!
@zdzisawa8222
@zdzisawa8222 Жыл бұрын
Dziękuję !
@yoloswag2505
@yoloswag2505 Жыл бұрын
Wspaniała analiza, przypadkiem widziałem ten film 3 dni temu.
@Interpersonalny
@Interpersonalny Жыл бұрын
Najlepiej tak na świeżo, co? :D Z ciekawości - czy mój materiał pokazał Ci jakieś elementy filmu, których nie dostrzegłeś wcześniej?
@yoloswag2505
@yoloswag2505 Жыл бұрын
@@Interpersonalny Pojedynczo elementy może nie ale pięknie rozjaśnia cały obraz tej osoby i całej tej dynamiki relacji. Szczerze niepodejrzewalem tego człowieka o psychopatie tylko o obsesje ale twoja analiza mi to właśnie uzmysłowiła.
@artifex4386
@artifex4386 10 ай бұрын
@@yoloswag2505 psychopaci są też obsesyjni
@ajnjp6446
@ajnjp6446 Жыл бұрын
Z takimi ludźmi nie wygrasz trzeba się od nich izolować. 20lat przepracowałem z takim psycholem który jest w dodatku moim bratem. Do dziś ten człowiek stara się mnie nękać i twierdzi że porzuciłem rodzinę w czym nie ma absolutnie żadnej jego winy. Taki się urodził, nie ma żadnych przyjaciół i jest starym kawalerem. Tyle z jego manipulacji.
@dziewczynazsekskamerek
@dziewczynazsekskamerek Жыл бұрын
Ciekawe że on ma pretensje o rodzinę jak własnej nie założył. Najwyraźniej myśli że rodzina w której to on jest dzieckiem będzie trwać wiecznie. A może oczekuje że Ty się nim zajmiesz.
@User65280
@User65280 11 ай бұрын
Ale pierdolnie. Badania genetyczne sugerują, że psychopatia może być częściowo dziedziczna. Odkryto pewne polimorfizmy genetyczne, czyli warianty genów, które mogą być związane z większym ryzykiem rozwoju psychopatii. Wpływ genów na rozwój psychopatii jest złożony i może oddziaływać z innymi czynnikami, takimi jak środowisko, traumatyczne doświadczenia lub czynniki neurobiologiczne. Rozumiem ze zdiagnozowałeś psychopatię u brata za pomocą metodologi chałupniczej dedukcji? Mało kogo tutaj zapewne obchodzą Twoje gorzkie żale ale jak już się użalasz publicznie to chociaż podaj zasadność Twojej teorii w zwłaszcza jej podstawę i przestań się stawiać się w roli ofiary bo to jest komiczne. Jest psychopata bo nie ma przyjaciół no ludzie litości… doktor medycyny z KZfaq i jego ciężki los. Cały oddział psychiatrii już pęka ze śmiechu po przeczytaniu Twojego komentarza.
@kasiastankiewicz5178
@kasiastankiewicz5178 8 ай бұрын
@@dziewczynazsekskamerek Bardzo dobre spostzrezenie niszcza wlasna rodzine i gzrebia lapami w cudzej bo tez chca ja zniszcyc
@kasiastankiewicz5178
@kasiastankiewicz5178 8 ай бұрын
Mam siostre psychopatyke tylko separacjka kompletna
@Schilsner363
@Schilsner363 Жыл бұрын
Ciekawy materiał. Czy mógłbyś zrobić analizę serialu „Ray Donovan” jest dam dużo ciekawych przykładów postaw bohaterów i ich wzajemnej relacji itp. np. Ojciec-syn (pejoratywna relacja) itp….
@Rabbit3315
@Rabbit3315 Жыл бұрын
Świetna analiza
@dewit238
@dewit238 Жыл бұрын
Jeden z najlepszych filmów jakie oglądałem jak nie jeden z najlepszych filmów oat
@wertelsoriginal
@wertelsoriginal Жыл бұрын
świetna analiza, oglądałem z zapartym tchem
@TT-sy9rf
@TT-sy9rf 11 ай бұрын
Z wrażenia zesrałeś się w gacie czy tylko puściłeś bąka i wszyscy uciekli???
@iirekm
@iirekm Жыл бұрын
Errata: "poznawczość" (ang. cognitivity) to nie zdolność wyrażania emocji jak mówi film (i nie tylko emocji ale czegokolwiek), ale przede wszystkim zdolność ich odczytu. Na przykład psychopatów bardzo łatwo pomylić z zespołem Aspergera, jedni i drudzy potrafią zachowywać się podobnie chamsko, ale ci pierwsi nie potrafią przeżywać emocji (choć zwykle je dostrzegają u innych), a ci drudzy potrafią przeżywać ale nie są w stanie ich dostrzec u innych.
@Interpersonalny
@Interpersonalny Жыл бұрын
Musiałeś coś źle przeczytać/zrozumieć, bo informacje o empatii poznawczej które tutaj napisałeś znajdują się w filmie i nigdzie nie mylę jej z wyrażaniem emocji ;) Poznawczość tutaj jest przedstawiona jako umiejętność zrozumienia czyichś stanów (czyli tak jak sam mówisz - odczytu emocji), ale jest tutaj dodane, że wysokie zdolności poznawcze pozwalają na imitowanie emocjonalnych zachowań.
@iirekm
@iirekm Жыл бұрын
@@Interpersonalny "Ci inteligentni natomiast posiadają zasoby poznawcze by nauczyć się wyrażania emocji na podstawie obserwacji", powinno być coś w stylu "ci inteligentni natomiast posiadają zasoby poznawcze by nauczyć się zauważania emocji na podstawie obserwacji, a potem także ich sztucznego wyrażania". Niby drobiazg, ale dla tych widzów którzy nigdy się nie spotkali z tym problemem to wiele zmienia w zrozumieniu 🙂
@Interpersonalny
@Interpersonalny Жыл бұрын
Mnie się z kolei wydaje, że Daniel Boduszek doskonale to opisał we fragmencie wykładu, który pojawia się zaraz po tych słowach i pomyłki raczej żadnej nie będzie. Ale dzięki za uwagę, następnym razem się nie pomylę ;)
@da.mickiewicz
@da.mickiewicz Жыл бұрын
@@Interpersonalny a mnie się wydaje, że to jest takie fajne teoretyczne gadanie. A w praktyce jest tak, że psychopaci MAJĄ życie wewnętrzne. Które sie nie ogranicza do myślenia.
@pi0treq
@pi0treq Жыл бұрын
Świetny film
@jajko2776
@jajko2776 Жыл бұрын
chcemy więcej.. więcej.. więcej!
@bartekgorniak5758
@bartekgorniak5758 Жыл бұрын
Mój nauczyciel z technikum był psychopatą. Nie obchodziło go kim jesteś ,miałeś być najlepszy, albo wypierdalaj. Poza tym opowiadał raz historię o uczniu, który pociął sobie rękę na egzaminie zawodowym i nie okazywał żadnych absolutnie emocji, a nawet kpił z tego. Co zrobić życie jest brutalne i przejebane, ale jak będziemy twardzi i nieugięci, to możemy postawić się takich skurwysynom.
@hunteractually3637
@hunteractually3637 Жыл бұрын
Ile lat temu to było? Ktoś coś z tym zrobił? Nie wyjebali go?
@jedras1991
@jedras1991 Жыл бұрын
​@@hunteractually3637 tego ucznia?
@mmichal81
@mmichal81 Жыл бұрын
uczeń nie okazywał emocji? Napisałeś to w taki sposób, że mam problem ze zrozumieniem. W byciu najlepszym nie ma czegokolwiek złego. A to ma swoją cenę.
@dziewczynazsekskamerek
@dziewczynazsekskamerek Жыл бұрын
Jak sobie pochlastał rękę i w dodatku był nie wzruszony to zrobił z siebie niezłego socjopatę. Twardy typ. Faktycznie najlepszy. A to że nauczyciel opowiadał taką historię to tylko ją opowiadał, nie znaczy że to kolejny dowód na jego bezwzględność.
@pannikt4615
@pannikt4615 Жыл бұрын
Fenomenalne!
@Kuba-qy1mm
@Kuba-qy1mm Жыл бұрын
Leci like w ciemno ;) Kiedy możemy spodziewać się obiecanej analizy słynnego austriackiego akwarelisty (i czy w ogóle)? Pozdro
@Interpersonalny
@Interpersonalny Жыл бұрын
Teraz buduję sobie system pracy, który pozwala mi wrzucać 2 luźne materiały i 1 solidny, konkretny gdzie wyżywam się też artystycznie. Malarz ma być takim dziełem i jest powoli pisany (zrobiłem cały research i napisałem już około 5-7 stron A4), ale to będzie chyba moje największe dzieło (20-30 stron) i napisanie go zajmie mi długie miesiące. Na pewno chciałbym go wrzucić w tym roku.
@Kuba-qy1mm
@Kuba-qy1mm Жыл бұрын
Super, czekamy z niecierpliwością :D a ta system moim zdaniem jest strzałem w 10
@artifex4386
@artifex4386 10 ай бұрын
@@Interpersonalny Witam. Napewno Ci się to uda w tym roku. Pozdrawiam serdecznie
@sylwuniap4951
@sylwuniap4951 Жыл бұрын
Świetnie przedstawione. Tak sa psychooaci nie impulsywni
@dorotadziuba4635
@dorotadziuba4635 Жыл бұрын
Dziękuję. Super analiza. Tak mnie zastanawia co dalej z tym młodym człowiekiem będzie? Ktoś tu ładnie napisał, że bardzo ciężko jest od kogos takiego odejść i dużo zachowań się przejmuje. Czy nie zostaje się już na zawsze takim mentalnym niewolnikiem?
@xthemugshot
@xthemugshot Жыл бұрын
Jak robisz before/after jak w 23:23 to weź dawaj before na lewą stronę, a after na prawą xd Nie wiem jak u innych, ale dla mnie wtedy jest to jakoś dużo naturalniejsze i prostsze w odbiorze
@camillopesce1694
@camillopesce1694 Жыл бұрын
Ło jeny - znam ludzi, którzy uważają, że ten film jest fajny. Że opowiada historię "wspaniałego nauczyciela". Po seansie byłem przerażony. Jedni widzieli w tym pot, krew i łzy oraz sukces, który się z tego zrodził a ja cud, że chłop się nie zabił. Przerażające jest to, że w realnym życiu ludzie łapią się na te "psychosztuczki". Nie uważam, że dobry mentor powinien być przeciwieństwem Fletchera ale ja stawiam na metody efektywne a nie efektowne. Dobrym przykładem jest tu Radek Kotarski i jego Ferrari. Zauważył i przyznał się, że mimo, że osiągnął jakiś jednak sukces kupując auto w cenie domu to osiągnął to pracą "nie mądrą". W ogóle autorytet Fletchera mógł być tylko wynikiem spektaklu na koncercie. Ludzie widząc jego zaangażowanie cenili go za jego pracę. Nie za sam wynik tylko sposób do jakiego doszedł.... Tu się zaczyna zawiłość ludzkiej psychiki (lub po prostu czysta głupota) gdzie ludzie widząc kwadrat myślą, że tego właśnie chcą lub jest to czerwień po, którą przyszli. Swoją drogą ciekawe, czy ten film powstał tylko po to by zagrać na ludzkich emocjach czy jednak by przybliżyć temat psychopatii? Na pewno powstał dzięki temu ten ciekawy materiał.
@pyzapyzata6865
@pyzapyzata6865 10 ай бұрын
O jeny jeny tulko psychol tak mowi
@scorpionno
@scorpionno 10 ай бұрын
Wiedziałem, że psychopaci są potrzebni! 💪🏻
@FreQ_97
@FreQ_97 Жыл бұрын
Tak jestem psychopatą. Fakt jestem egocentryczny i narcystyczny i samoświadomy. Dla świata zewnętrznego jestem spokojnym , wycofanym chłopakiem, który jest nieśmiały i niby niepewny siebie. I na ogół osoby jakie spotykam są do mnie pozytywnie nastawione bo postrzegają mnie jako dobrego uczynnego człowieka, który bezinteresowanie pomaga innym. Tak naprawdę jednak pomagam tym osobom tylko w jednym celu. By ich sobie kupić. By każda pomoc była dla nich długiem na sumieniu, który będą musieli spełnić poprzez zrobienie czegoś co przyniesie mi korzyści. Za każdym razem jak nadejdzie okazja by mi pomóc, zrobić coś dla mnie to te osoby to zrobią głównie dlatego, że ja im wcześniej z czymś pomogłem, a sama pomoc z mojej strony...przynajmniej dla mnie osobiscie nie była w żaden sposób wyzwaniem, poświęceniem czegoś itd. Nawet jak musiałem poświęcić czas na zrobienie czegoś by w czymś pomóc komuś to i tak była to po prostu inwestycja w to, co mogę w zamian otrzymać. Przez fakt, że jestem często w środkowisku postrzegany jako przyjazna dobroduszna osoba, często zwraca się to dla mnie w wielu korzyściach. I fakt faktem, są osoby które bardzo lubię i jak już mam ich zmanipulować to tak, by one podświadomie zrobiły coś, myśląc, że same na to wpadły by ostatecznie dało im to korzyść w życiu z której będą zadowoleni. Często zaniżam swój wizerunek, wiele ludzi uznaje mnie za głupka. Często właśnie poprzez zaniżanie swojej jawnej inteligencji można bardzo dobrze poznać innego człowieka. To jak będzie reagować na ciebie. Czy będzie cię lekceważyć, czy mimo wszystko będzie cię próbował wspierać. Dzięki temu poznałem kilku prawdziwych przyjaciół, którzy z czasem poznali moje prawdziwe oblicze. No może nie do końca bo dalej od pewnych osób czerpię wyłącznie korzyści nie dając za wiele w zamian, ale i tak tyle, by uznali że przyjaźń to nie wyzysk. Są może z dwie osoby, które szanuję na tyle, by ich nie manipulować. Najbardziej się obawiam tylko inteligentnych ludzi, którzy są w stanie mnie przejrzeć, ale na szczęście takich spotykam bardzo mało, a przynajmniej o takiej ilości jedynie wiem. Ktoś musi być naprawdę wysoce inteligentną osobą, by umiała zatuszować w pełni fakt, że wie co ja planuję osiągnąć swoim zachowaniem, swoim byciem. Z czasem nauczyłem się kontrolować emocje. W zależności od sytuacji jeśli przykładowo potrzebuję by ktoś w moim towarzystwie widział moją reakcje to wtedy odpowiednio na coś zareaguję tak, by mój wizerunek odpowiadał wizerunkowi osoby jaką ktoś sobie wyobraził gdy miał ze mną kontakt. Jeśli jestem wśród obcych ludzi, nie planuje mieć żadnej korzyści od nich lub nie muszę "grać" jakiegoś człowieka to emocje są głęboko stłumione i czasem nawet się muszę zastanawiać w jaki sposób teoretycznie potrzebuję zareagować emocjonalnie na daną sytuację. Kolejna sprawa to czerpanie korzyści poprzez dawanie sobą manipulować mimo, że ktoś myśli , że o tym nie wiem. Przykładowo jak ktoś każe mi coś zrobić raz za razem wywierając na mnie presję że to dobrze żebym to zrobił, że to lepiej dla mnie mimo, że głównie to ta osoba ma na tym skorzystać.... ja to robię. Dlaczego? W taki sam sposób. Jeśli wiem , że od tej osoby jestem w stanie w przyszłości otrzymać jakieś korzyści to go kupię swoją pomocą lub tym , że postrzega mnie jako naiwną osobę, łatwą do kontrolowania. Przykładowo jak ta osoba jest wysoko postawiona to z chęcią będzie chciała mieć kogoś "zaufanego i łatwowiernego przy sobie". Dlatego często te osoby będą chciały awansować wyżej tych "naiwnych" by robili co im każą za każdym razem, gdy to oni powinni coś zrobić by zyskać na czymś. Jest to bardzo przydatne, gdy wiesz , że ktoś myśli, że jesteś głupi i łatwy do kontrolowania, kiedy to w rzeczywistości planujesz na znacznie dłuższą metę osiągnąć coś przez co nawet dana osoba by przez chwilę nie pomyślała, że jesteś zdolny do czegoś takiego. I fakt faktem, może jest to miecz obusieczny jak to się przysłowiowo mówi. Może gdy ja kimś manipuluję on o tym wie i również działa w podobny sposób co i ja, ale szczerze mówiąc, są pewne scenariusze, które czasem mogą wyglądać jak jakieś teorie spiskowe, ale są mimo wszystko prawdopodobne mimo , że naprawdę ktoś musiałby do tego dążyć w wyrafinowany sposób i są takie, które nie są po prostu możliwe bo coś stoi i będzie dalej stać na drodze do osiągnięcia założonego celu poprzez manipulacje zwrotną.
@MsJewka_
@MsJewka_ Жыл бұрын
sorry, nie da się przeczytać tej epistoły, ale powiem ci, że ofiary też mają zawyżone poczucie własnej wartości
@mariabartoszewicz-wronka4364
@mariabartoszewicz-wronka4364 10 ай бұрын
Nie znam tego filmu, ale wlaczanie elementow wizulanych ubogaca monolog. Wysluchalam do konca z zainteresowaniem. Prosze o wiecej takich przykladow.
@MsDragon300
@MsDragon300 Жыл бұрын
Jest możliwość obejrzenia gdzieś Analizy Maxa Kolonko? To był mega dobry film i bym go obejrzał ponownie, ale wszędzie pousuwane :(
@Interpersonalny
@Interpersonalny Жыл бұрын
Pilnuj się, bo niedługo ją ponownie zobaczysz ;)
@MsDragon300
@MsDragon300 Жыл бұрын
@@Interpersonalny Czekam bardziej niż na kolejne Fame MMA xD 👌
@danamaka6539
@danamaka6539 Жыл бұрын
ŚWIETNE !!!!!!
@pawelka202
@pawelka202 11 ай бұрын
Ten film jest genialny.
@patrickharris4973
@patrickharris4973 11 ай бұрын
Chłop zagrał to jak mistrz w soim fachu cóż można więcej powiedzieć, nalo tego po tej analizie faktach oraz ogólnie materiale mam zamiar obejrzeć ten film
@franciszekvillon9552
@franciszekvillon9552 11 ай бұрын
Pozdrawiam wszystkich uzależnionych od kontroli, zakochanych w sobie cynicznych pojebow 🎉
@ichtisek
@ichtisek Жыл бұрын
Niestety tak wygląda często nauka muzyki w Polsce. Tak jak baletu. Sama miałam taką nauczycielkę jako dziecko. Mnie udalo się przetrwać, ale znam osoby mające uraz do instrymentu od lat. I nie jest to wcale odosobniony przypadek. Na szczęście wiele też się tu zmienia,żeby nie marudzić;).
@kasiastankiewicz5178
@kasiastankiewicz5178 8 ай бұрын
I trzeba pracowac nad soba i swoimi kontaktami spolecznemu wiec wtedy stajesz sie niezalezny emocjonalnie
@halinawojtczak9267
@halinawojtczak9267 Жыл бұрын
Środowisko pielęgniarek ma dużo psychopatekw swoim gronie.Szczegolnie na stanowiskach kierowniczych są bardzo pożądane,przez tych ,którzy rządzą służba zdrowia.
@december125690
@december125690 Жыл бұрын
Lekarzy też
@nieczerwony
@nieczerwony 11 ай бұрын
W każdej dziedzinie działalności masz psycholi na wyższych stanowiskach, bo tak jest świat skonstruowany, za twoich ludzi się promuje.
@fortepiantm3124
@fortepiantm3124 Жыл бұрын
genialne
@bebokRZly
@bebokRZly Жыл бұрын
Ciekawy materiał. Ale okazuje się że normalne codzienne wykorzystywanie swojej pozycji i przywilejów, klasyfikuje się pod manipulację? :) Powiem więcej. Sam młodym, główny bohater, miał autentycznie ogromne parcie na sukces i wykorzystanie szansy. Więc oboje do siebie pasują i nie nazwałbym go w pełni ofiarą od a do z. Udowodnił np właśnie w scenie gniewu, że jest w stanie znieść te manipulacje, nawet kiedy jest ich świadom, bo dalej również jest świadom, że jest to najkrótsza i najpewniejsza droga do jakiejś rozpoznawalności. Zakład w którym poddaje się dosłownie tresurze, ale liczy na wygranie czegoś.
@piotrnowicki5607
@piotrnowicki5607 Жыл бұрын
To wszystko jest bardziej skomikowane i zalerzy od osoby i sytuacji
@ukaszjozwiak9468
@ukaszjozwiak9468 Жыл бұрын
Ja to się zawsze zastanawiałem, czy można zmanipulować psychopatę. Jak by trzeba być blisko swoim umysłem, jego umysłu (czy sam musiał bym być psychopatą)? Jak dalece może być to niebezpieczne? Pewnie odpowiedź na to pytanie również nie jest łatwa. Jeśli psychopata nie posiada empatii lub jest w stanie ją jedynie symulować, to przecież ma wyłączony dość duży obszar samej inteligencji, gdyż podręcznikowo empatia jest wymiarem inteligencji emocjonalnej. Ale jak można by to wykorzystać?
@michaltrivium
@michaltrivium Жыл бұрын
Genialna recenzja, wysoki stopień wtajemniczenia. Inteligentni się zachwycą. Plebs kompletnie nie ogarnie o co chodzi. Mój wewnętrzny psychopata jest zachwycony widząc talent wybijający się ponad przeciętność.
@MariuszWelczykowski
@MariuszWelczykowski Жыл бұрын
Opieranie się na pojedynczym przypadku, przejaskrawionej postaci filmowej oraz opiniach celebryty Pana Daniela Boduszka, który nie jest psychiatrą, lecz psychologiem jest bardzo szkodliwe dla rozpoznania tematu. Spłyca Pan poważny problem. Odsyłam Pana i co ambitniejszych widzów do fachowej literatury. Jako psychiatra nigdy nie pozwoliłbym sobie na takie uproszczenia.
@Interpersonalny
@Interpersonalny Жыл бұрын
To co tutaj próbujesz zrobić to typowa próba manipulacji. Najpierw odnosisz się do autorytetu i próbujesz podważyć działalność Boduszka "ponieważ nie jest psychiatrą" oraz umniejszasz mu nazywając go "celebrytą". Próbujesz w ten sposób odciągnąć uwagę od pracy którą włożył w dziedznę psychopatii i faktu, że przeprowadził WIELE badań, w tym również i takich, które zawierały bezpośrednie analizy więźniów. Zastanawia mnie więc czy odsyłając do "fachowej literatury" masz również na myśli masę prac PROFESORA D. Boduszka na temat psychopatii? Polecam sprawdzić jego profil naukowy: scholar.google.com/citations?user=0z4KXsQAAAAJ Jeśli oczywiście masz zastrzeżenia co do metodologii jego badań oraz ich wyników - zapraszam do rozwinięcia swojej wypowiedzi. No chyba, że jedynie wyzywasz ludzi od celebrytów i nie masz żadnych sensownych argumentów na swoje stanowisko. W takim wypadku nie wiem jednak, jak ktoś mówiący o sobie per "psychiatra" mógł sobie pozwolić na takie uproszczenia.
@piotrciez
@piotrciez 4 ай бұрын
A jeżeli okazało by się, że ma w rodzinie muzyków? Jaki byłby model działania?
@RroarrMr
@RroarrMr 11 ай бұрын
Ciekawy materiał, szczególnie wstawki z praktykiem psychologii. Niemniej jednak uważam, że trochę zagalopowałeś się z analizą wpływu Fletchera na osobowość Andy'ego. Poniżej uwagi: 1. Wycofanie się z relacji z dziewczyną, żeby poświęcić się graniu. - Andy ma 19 lat i wkracza w życie. Chce stać się wybitnym perkusistą. Jeśli nie poświęciłby się w 100% temu marzeniu, może by nawet je osiągnął, jakby poświęcił się mu w 90%. Uważasz, że byłoby lepiej, gdyby zamiast rozwojowi muzycznemu poświęcił się seksowi z tą dziewczyną i chodzeniu z nią na randki? Chłopak ma 19 lat, a postawiłeś sprawę, jakby miał co najmniej żonę i trójkę dzieci na utrzymaniu. Moim zdaniem postąpił dobrze, wybierając muzykę, bo to jego życie i jego plany na nie, a na seks będzie miał jeszcze czas. Tym bardziej, że ta dziewczyna to dla niego de facto jakaś obca typiara z kiepską pracą, poznana przypadkiem. Poza tym w Nowym Jorku podejście do związków jest inne niż na np. Podkarpaciu czy na Podlasiu. 2. Powiedziałeś, że negatywny wpływ na osobowość Andy'ego było widać przy rodzinnym obiedzie. Może nie zauważyłeś, ale wszyscy bagatelizowali to, czym Andy się zajmuje, i go próbowali poniżać. On się w pewnym momencie zaczął bronić. To była rodzina nieuków, która nie znała się na kulturze i nie potrafiła docenić tego, czym Andy się zajmował. Zachwycali się za to mięśniakiem, który grał w trzeciej lidze futbolu amerykańskiego i zdobył przyłożenie z 90 jardów. Nawiasem mówiąc, encefalopatia wśród bokserów występuje w pewnym wieku u 20% z nich. U futbolistów - u około 90%. Więc jego rodzina to rodzina prostaków, z której wywiódł się jeden wybitny jej członek - Andy. Ale w filmie on nie uważa się za lepszego - on się tylko broni przed umniejszaniem go przez resztę. To, że rodzina go nie doceniała, widać w około 99 minucie filmu, kiedy jego ojciec jest na koncercie i opada mu szczęka, gdy widzi na własne oczy, co jego 19-letni syn potrafi.
@JUREKALEK
@JUREKALEK Жыл бұрын
Przede wszystkim niewłaściwe tu jest słowo "psychopata".Nie oglądałem filmu ale nawet z pobieżnej analizy wynika,że ten człowiek może mieć osobowość autorytarną,przywódczą ale w żadnym wypadku psychopatyczną! Dyrygent musi być przywódcą, musi musi potrafić zmusić grupę wrażliwych indywidualistów to pracy w zespole. To dyrygent tworzy koncepcję co taki zespół ma zagrać i jak zagrać! To jego wizja i niczyja inna. Bardzo się uśmiałem słuchając fragmentów wykładu Daniela Boduszeka. Daniel Boduszek najpierw robi założenie,że ludzie których bada to psychopaci.Następnie przypisuje im określone cechy i zachowania. Na końcu, ponieważ ci ludzie nie zachowują się, tak, jak założył, mówi, że oni udają bo są inteligentni! Dobre! Nie wiem jak ktoś może ot, tak sobie sprawić by ciekły mu łzy i jednocześnie przyśpieszyć lub zwolnić tętno i oszukać "wykrywacz prawdy". To jest fizjologia związana z odczuwanymi emocjami! Podobno agenci tajnych służb tego się uczą ale i im to słabo wychodzi. Podobne pomysły mięli marksistowscy socjolodzy i psycholodzy z "frankfurckiego instytutu badań społecznych" (Theodor W. Adorno). Oni wymyślili nowe określenie "faszysty", które nie ma nic wspólnego z jakimkolwiek realnie istniejącym faszyzmem; faszystą czy ideologią faszystowską (faszyzm włoski, hiszpański itd). Dla frankfurtczyków faszysta, to tak samo jak tu, przy psychopacie, osobowość autorytarna o zdolnościach przywódczych. Oni nawet założyli, że wszyscy jesteśmy w większym lub mniejszym stopniu faszystami i przy pomocy wymyślonej skali "F" od faszyzm (ang. fascism) badali poziom "faszysyzacji" każdego! Cel- stygmatyzacja... Cechy psychopaty według Hervey'a Cleckley'a prnt.sc/vlQM_i7baxzC Jeśli przyjąć retorykę pana Daniela Boduszeka, to w zasadzie słowem "psychopata" można stygmatyzować każdego! Można zanegować miłość ojcowską, bo to nie miłość tylko przedłużenie ego "psychopaty". Można zanegować rozpacz po czyjejś śmierci, bo przecież to psychopata, więc udaje...a jeśli nie udaje, to jego zawiedzione ego itd. O ile się nie mylę ktoś już nawet stworzył skalę do badania stopnia psychopatii każdego z nas...Czemu ma to służyć? Czemu ma służyć postawienie obok zbrodniarza psychopaty, każdego, nawet najuporczywszego człowieka, bo przecież każdemu można przypisać najniższe intencje??? Możliwość stygmatyzacji drugiego człowieka dopiero daje duże możliwości manipulowania i wykluczania. Współcześni neopsycholodzy i neosocjolodzy prześcigają się w wymyślaniu pojęć, które dają możliwość stygmatyzacji, piętnowania i wykluczania innych, których uznamy za przeciwników, albo, że stoją nam na drodze do jakiegoś celu.
@Hato1992
@Hato1992 Жыл бұрын
Ten fragment o tym, że psychopaci nie czują emocji np. widąc wypadek jest trochę chybiony. Ja np. nie mam żadnych odruchów, gdy widzę takie rzeczy, a potrafię się popłakać oglądając serial.
@kacper-styczen
@kacper-styczen Жыл бұрын
Czyli sam potwierdziłeś, że masz silną empatię i czujesz emocje. To, że nie czujesz emocji widząc X nie czyni Cię psychopatą, ale psychopata widząc X nie będzie czuł emocji zawsze, więc on nie tylko miałby gdzieś ten wypadek, ale też tym bardziej ten serial. Akurat mam podobnie do Ciebie, więc mam nadzieję, że w miarę sensownie to wyjaśniłem.
@Hato1992
@Hato1992 Жыл бұрын
@@kacper-styczen Ale chodzi o to, że korelacja nie oznacza przyczynowości. Samo stwierdzenie, że psychopata nie czuje nic jak widzi wypadek, to nie jest wystarczające. O to mi chodziło.
@KubaOk-ru6ew
@KubaOk-ru6ew Жыл бұрын
Ty wiesz że wypadki lub po prostu jakieś filmiki widziane na jakiś stronach gore jednak zupełnie inaczej oddają emocje takie widziane irl też mnie jakoś nie ruszają filmiki z odciętymi głowami czy innym gównem ale prawdopodobnie jak bym to zobaczył na żywo to byś nie mógł się ruszyć przez minutę przez szok
@138filip
@138filip Жыл бұрын
Jeśli według twojej analizy Fletcher wyciskał siódme poty dla siebie to ktoś tu chyba przespał pół filmu
@wielkoduszny7401
@wielkoduszny7401 Жыл бұрын
Jak ktoś się wypowiada publicznie i mówi "w cydzysłowiu", to już przestaję słuchać. Dalej nie wiem, ile błędów popełnił.
@kamilgajdek6174
@kamilgajdek6174 Жыл бұрын
@Interpersonalny - dlaczego Daniel Boduszek przedstawia psychopatów tylko jako mężczyzn? Ma to jakieś odzwierciedlenie w badaniach, jest błędem czy przyjętą normą? Jak to jest, masz jakieś informacje w tym temacie? Pozdrawiam! Dzieki za materiał :)
@Interpersonalny
@Interpersonalny Жыл бұрын
Jak poszukasz to na KZfaq w jednym ze swoich dwóch występów w TVN o tym mówi. W skrócie badania były tak prowadzone, że potrafimy dobrze identyfikować mężczyzn i aktualnie tworzone są modele dot. kobiet + faktycznie mężczyźni częściej są psychopatami
@DagneSheiadhl
@DagneSheiadhl Жыл бұрын
Bardzo dobre podsumowanie psychopatii. Termin psychopata jest bowiem bardzo nadużywany i przeważnie źle rozumiany.
@ntcer
@ntcer Жыл бұрын
przeważnie... ale nie tu, prawda ?
@DagneSheiadhl
@DagneSheiadhl Жыл бұрын
@@ntcer dlatego napisałam, że dobre podsumowanie :)
@Rufinka225
@Rufinka225 Жыл бұрын
Bardzo baardzo potrzebuje wiecej 🤤
@lanovia3838
@lanovia3838 Жыл бұрын
mnie interesuje czarujacy aspekt psychopatow. jak oni to robia? przydalaby sie analiza metod ich czarowania
@othen8367
@othen8367 7 ай бұрын
konstruktywna psychopatia jest jak najbardziej produktywna :)
@lolalulu7898
@lolalulu7898 Жыл бұрын
chlopak osiagnal by to samo bez tego obrzydliwego psychola. Wystarczylby dobry nauczyciel, ktory zachecalby i tak juz ambitnego chlopaka do ciezkiej pracy. Ja nie widze nic pozytywnego w psychopatycznych sztuczkach. Pewnosci siebie tez by mlody nabral odnoszac sukcesy. Pod koniec filmu obawialam sie, ze chlopak zrezygnuje z zycia osobistego a to przeciez jest rownie wazne jak kariera.
@annalibera6907
@annalibera6907 Жыл бұрын
Absolutnie się zgadzam, bo nie ma nic gorszego od poniżania i poznawania kogoś godnosci
@PiSPiszczekiScibor
@PiSPiszczekiScibor Жыл бұрын
Są osoby takie jak ja, które słysząc pochwały. De motywują się. Odpuszczają to, w czym są dobre. Ponieważ twierdzą, że są wystarczająco dobre. Zamiast pójść to jeszcze bardziej. Natomiast krytyka je motywuje, im dłużej są krytykowane. Tym bardziej w coś idą, bo chcą pokazać, że potrafią. Mogą robić niebywały wręcz progres. Wiadomo, jestem w mniejszości, ale jednak jestem. Zakładam więc, że jest więcej takich osób ja jak. Którzy właśnie potrzebują takich nauczycieli, którzy nie okażą, chociażby grama pochwały. Jednocześnie dając cenne wskazówki jak osiągnać uprganiony cel.
@lolalulu7898
@lolalulu7898 Жыл бұрын
@@PiSPiszczekiScibor slusznie zakladasz, ze jestes w mniejszosci. Wiekszosc ludzi takie zachowania nauczyciela czy szefa wpedzaja w depresje psychiczna. Nie do konca ci wierze, ze tego typu nauczyciel jest dla ciebie dobry. Normalny nauczyciel chwalilby cie, kiedy na to zaslugujesz, zwracal uwage na slabe punkty i uczulal na to, zebys nie spoczywal na laurach. Przede wszystkim okazywalby ci szacunek. Czy takie podejscie demotywowalo by ciebie?
@iamperoforu
@iamperoforu Жыл бұрын
nie, nie osiągnąłby
@annalibera6907
@annalibera6907 Жыл бұрын
@@iamperoforu tego nie wiadomo, ale zostałby sobą. Ja wolałabym zostać sobą.
@gregorius790
@gregorius790 Жыл бұрын
👍
@janzglasgow2212
@janzglasgow2212 Жыл бұрын
Ciekawa analiza ale nie wyczerpujaca tematu psychopatii. Z mojej praktyki i lektur wynika raczej , ze sa dwa podstawowe typy psychopaty: jeden to typ dominujacy (wodzowski) nad innymi i uzywajacy roznych technik manipulacji , drugi typ to blazen (pajac), ktory raczej gra role ofiary po to aby wciagnac inne osoby w siec intryg tak aby one pracowaly dla niego najlepiej za darmo. Co ciekawe ten drugi typ jest bardziej powszechny wsrod politykow.
@Plomien-wq5ke
@Plomien-wq5ke Жыл бұрын
W końcu materiał o mnie. 6 minuta i już widzę brednie. Czyli nadal nie o mnie, a wiem, że jestem psychopatą.
@alicjadudek5052
@alicjadudek5052 Жыл бұрын
Od takich osób można sie duzo nauczyć.
@mixo9755
@mixo9755 Жыл бұрын
Polecam dawać inf. o spojlerach
@piotr780
@piotr780 11 ай бұрын
25:50 - moim zdaniem flecher próbował być zadowolony, ale wcale nie był, ale na sam koniec mu się odmieniło
@jerzyfiuk7869
@jerzyfiuk7869 Ай бұрын
Fletcher nie jest psychopatą, tylko nauczycielem w najlepszej szkole muzycznej NY. On nie chce tam uczyć przeciętniaków (ci niech studiują w innych szkołach). On chce uczyć ludzi, którzy są gotowi przekroczyć własne granice. Myślę, że to jest łatwiej zrozumiałe jeśli ktoś wyczynowo trenował jakąś dyscyplinę sportu i miał w tym zakresie spore ambicje. Ten młody człowiek przeszedł wszystkie testy. Nawet ten najtrudniejszy, gdzie Fletcher stawia na szali własną reputację. Finał, to jego nagroda i życiowy sukces. Myślę, że Fletcher wie, że w przeciętnej szkole jego metody nie mają sensu, ale to nie jest przeciętna szkoła i ludzie którzy tam się dostają powinni być gotowi na takie traktowanie. Podobnie jak ludzie w oddziałach specjalnych w wojsku. Jeśli ktoś chce tylko chodzić w mundurze i sypiać w namiocie, to wojska obrony terytorialnej czekają. Podobnie jak ktoś chce plumkać na fortepianie lub uczyć w ognisku muzycznym, też nie musi spotykać się z Fletcherem. Podsumowując. żeby uznać Fletchera za psychopatę trzeba akcję filmu umieścić w podrzędnej szkole muzycznej.
@jachu61
@jachu61 11 ай бұрын
Ciekawa analiza choć jakoś wewnętrznie się z nią nie zgadzam. Wedlug mnie kluczową sceną tego filmu jest scena w barze (zupełnie tu pominięta) po tym jak sie przypadkowo spotykaja i Fletcher opowiada historię tego innego wybitnego perkusisty i co by się stało gdyby jego mentor go wtedy pocieszył zamiast rzucić płytą. To jest kluczowa reguła, którą ŚWADOMIE stosuje Fletcher jako nauczyciel, żeby znaleźć kolejnego wybitnego artystę. Oczywiście Fletcher sam nie jest normalny i może rzeczywiście ma te wszystkie psychopatyczne cechy ale według mnie film raczej pokazuje, że aby wyłuskać z kogoś ponadprzeciętność trzeba go doprowadzić do limitu. Ten motyw jest częsty np. trening u Pai Meia w Kill Billu czy choćby w mangach jak Naruto gdzie bohaterowie odkrywają nowe moce dopiero gdy znajdą sie na granicy życia i śmierci lub pod wpływem ekstremalnych emocji. Wg. mnie film też pokazuje niewygodną prawdę o świecie - postępu nie dokonują zwykli, przeciętni ludzie tylko ci "nienormalni". Tyle, że ci źli to mordercy w więzieniach a inni stworzyli Apple czy Spacex.
@maaczarna6799
@maaczarna6799 Жыл бұрын
Kawał dobrej muzyki w tym filmie ❤️
@TT-sy9rf
@TT-sy9rf 11 ай бұрын
To rzępolenie nazywasz "dobrą muzyką"????? SŁOŃ CI NA UCHO NADEPNĄŁ??? 😂
@MsJewka_
@MsJewka_ Жыл бұрын
tacy nauczyciele by się przydali, ale dla tych rozwydrzonych i rozpasanych uczniów
@da.mickiewicz
@da.mickiewicz Жыл бұрын
Ciary mam pod koniec filmu. Psychopaci nie zawsze są źli. Nie zawsze zdają sobie sprawę ze swoich manipulacyjnych zachowań. Manipulować znaczy działać tak, żeby ktoś podejmował decyzje, bez pomyślunku, kierując się emocjami. Psychopata nie potrafi podejmować decyzji bez pomyślunku (dopóki nie trafi na innego psychopate lub narcyza) i nie rozumie, że inni potrafią.
@czymaszzyciewieczne2674
@czymaszzyciewieczne2674 Жыл бұрын
Zdaja sprawe i planują zło
@da.mickiewicz
@da.mickiewicz Жыл бұрын
@@czymaszzyciewieczne2674 Może Ty tak masz. Ja nie.
@TheXesor
@TheXesor Жыл бұрын
@@czymaszzyciewieczne2674 tu mamy skrzywdzona kobiete przez jak to sie mowi 'toksycznego'
@TheXesor
@TheXesor Жыл бұрын
@@da.mickiewicz a tutaj pewnie taka ktora owego idealizuje i chce zmienic :D
@da.mickiewicz
@da.mickiewicz Жыл бұрын
@@TheXesor Jestem psychopatką. Albo lekarz nie miał racji, kiedy wystawił mi taką diagnozę. Długo nie miałam pojęcia, kiedy manipuluję. Teraz...Jestem niby przekonana, że nauczyłam się tego nie robić i że od wielu lat tego nie robię, ale ostatnio zaczęłam się zastanawiać: czy to jest oby napewno, tak jak mi się zdaje, stan stały? Czy NIGDY nie manipuluję? Skoro wcześniej robiłam to nieświadomie, może wciąż to robię nieświadomie? Wydaje mi się, że tak nie jest, bo bezposrednią przyczyną z pewnością już nie jest egocetryzm.
@dawid2305
@dawid2305 Жыл бұрын
Dla mnie to jest najman
@pepepandziobak9963
@pepepandziobak9963 Жыл бұрын
Ale co najman?
@dac6031
@dac6031 Жыл бұрын
Zadowolenie Fletchera na końcu bardzo nie pasuje do narcystycznego psychopaty, który zadbał o rozwój talentu swojego podopiecznego. Raczej jest zadowolony ze stworzenia swojego własnego odbicia w uczniu. Faktycznie, Neimann, staje się silniejszym człowiekiem, i świetnym muzykiem, ale i psychopatą. Czy to dobre zakończenie?
@MsJewka_
@MsJewka_ Жыл бұрын
to tylko wymysł artysty
@dan911911dan
@dan911911dan Жыл бұрын
W Polandii to nawet w kolhozach za najniższą krajowa - ludzie sie daja w to wciągnąć i jeden drugiego by w lyzce widy utopil, choc jada na tym samym wozku- zamiast trzymac sie razem i wywierac presje na wlascicielach kolhozu
@MsJewka_
@MsJewka_ Жыл бұрын
no coś ty? na świecie też narzekają tak na siebie
@ozkoozko3508
@ozkoozko3508 Жыл бұрын
Jak myślisz, taka osobowość internetowa jak Jacek Murański, to też psychopata?
@ZenonTorbacz
@ZenonTorbacz Жыл бұрын
4:30, to jest Patrick Bateman :)
@d-evil8075
@d-evil8075 Жыл бұрын
🍻
@arturkozowski2602
@arturkozowski2602 Жыл бұрын
Christian Bale to aktor, chodziło Ci o postać Patricka Bateman'a.
@Interpersonalny
@Interpersonalny Жыл бұрын
Bingo. Jesteś pierwszy który zauważył
Jak manipulują Tobą bliscy (4 techniki)
17:05
Interpersonalny
Рет қаралды 19 М.
Super sport🤯
00:15
Lexa_Merin
Рет қаралды 20 МЛН
How I prepare to meet the brothers Mbappé.. 🙈 @KylianMbappe
00:17
Celine Dept
Рет қаралды 57 МЛН
CAN YOU HELP ME? (ROAD TO 100 MLN!) #shorts
00:26
PANDA BOI
Рет қаралды 36 МЛН
100😭🎉 #thankyou
00:28
はじめしゃちょー(hajime)
Рет қаралды 52 МЛН
5 CECH psychopatki
11:41
Człowiek Absurdalny
Рет қаралды 376 М.
Jak zirytować idealistę - Paweł Kukiz vs Robert Mazurek (TheBaty)
28:29
PSYCHOPATA na podrywie
16:00
Człowiek Absurdalny
Рет қаралды 137 М.
4 rodzaje manipulacji. Jak rozpoznać nieczyste taktyki manipulacji? (GASLIGHTING)
25:40
Patryk Wójcik - Psychologia na wynos
Рет қаралды 14 М.
Whiplash - jak montaż wpływa na odbiór historii
9:34
Na Gałęzi
Рет қаралды 173 М.
CHCIAŁ MIEĆ JĄ TYLKO DLA SIEBIE.
22:13
Kanał Kryminalny
Рет қаралды 6 М.
Whiplash (2014) Damien Chazelle ★RetroRecenzje
33:34
Ponarzekajmy o Filmach
Рет қаралды 13 М.
Co myśli o sobie PSYCHOPATA?
15:34
Człowiek Absurdalny
Рет қаралды 150 М.
Super sport🤯
00:15
Lexa_Merin
Рет қаралды 20 МЛН