Jak UCZYĆ SIĘ PROGRAMOWANIA? [devstyle vlog #8]

  Рет қаралды 65,940

Maciej Aniserowicz

Maciej Aniserowicz

7 жыл бұрын

👇 TIMESTAMPY PONIŻEJ! 👇
Jak uczyć się programowania? Oto jest trudne pytanie z banalną odpowiedzią.
Możesz przyswajać teorię programowania z książek i tutoriali. Niestety, to będzie mało skuteczne bez kontaktu z kodem.
To nie brzmi zbyt sexy, ale nie ma lepszego sposobu na naukę programowania bez harówki. Nie zrażaj się jeszcze, trochę Ci to ułatwię. Zapraszam do vloga! :)
1:04 - start KONKRETÓW: programowanie - jak zacząć?
1:31 - jak NIE uczyć się programowania?
2:10 - jak SKUTECZNIE nauczyć się programować?
3:12 - jak znaleźć temat projektu programistycznego?
5:37 - kiedy jest dobry czas na czytanie książek o programowaniu?
#NaukaProgramowania #Programowanie #SkutecznaNauka
💥 OBADAJ Kurs GITa‼️ kursgita.pl ⚡️
Zobacz moją KSIĄŻKĘ "Zawód: Programista": ➡ zawodprogramista.pl ⬅
blog: devstyle.pl
facebook: / devstylepl
twitter: / maniserowicz
snapchat: / maniserowicz
kontakt: devstyle.pl/kontakt
Muzyka: Leonell Cassio: / leonellcassio

Пікірлер: 126
@pacsa1991
@pacsa1991 7 жыл бұрын
Siema! Nie śpimy, oglądamy Macieja! :D Pozdro
@MiroBurn
@MiroBurn 7 жыл бұрын
Piękny odcinek. Idealny do odsyłania każdego, kto chce programować!
@alicja-l7z
@alicja-l7z 5 жыл бұрын
bardzo się cieszę że tutaj trafiłam! teraz nic tylko nadrobić zaległości i czas zrealizować już nie tylko swoje marzenie, ale cel :) powodzenia w dalszym rozwoju :)
@maciej.aniserowicz
@maciej.aniserowicz 5 жыл бұрын
elegancko, powodzenia i miłych seansów! :)
@ukaszmieczkowski3055
@ukaszmieczkowski3055 7 жыл бұрын
Zgadzam się, że pisanie kodu jest najlepszą metodą nauki, ale dodałbym jeszcze czytanie kodu. Fajnie jest raz na jakiś czas otworzyć sobie projekt Open Source, który jest dobrze napisany, i przeanalizować w jaki sposób zaimplementowano daną funkcjonalność. Podobnie jest z nauką pisania w języku naturalnym - oprócz pisania własnych tekstów, dobrze jest poczytać dzieła mistrzów formy :). Pozdrawiam!
@devmentor
@devmentor 4 жыл бұрын
Zgadzam się w 100%! Pisać, pisać i jeszcze raz pisać kod! Samo oglądanie tutoriali na KZfaq nie wiele da! Weźcie sobie to do serca!
@Tymon.Grochocki
@Tymon.Grochocki 4 жыл бұрын
Dzięki za to, właśnie zaczynam zaczynać i takie kanały dają kopa.
@maciej.aniserowicz
@maciej.aniserowicz 4 жыл бұрын
powodzenia!
@crissdepol
@crissdepol 7 жыл бұрын
Super odcinek!
@PolskiRapPodziemie
@PolskiRapPodziemie 7 жыл бұрын
nie ma zadnej lapki w dol :) fajna seria, ogladam codziennie ;)
@Refael2115
@Refael2115 5 жыл бұрын
Dzięki za wyjaśnienie jak zacząć kiedyś próbowałem ale mi nie wychodziło wiec zacznę tak jak powiedziałeś w filmie sub i lapka
@krzysztofglinka
@krzysztofglinka 7 жыл бұрын
Ale masz zarąbisty akcent! Już Cię lubię :)
@krzysztofglinka
@krzysztofglinka 7 жыл бұрын
Super! pozdrawiam z Górnego Śląska - tutaj ślunsko godka - też melodyjna ale inaczej ;)
@sebastianbrulinski1250
@sebastianbrulinski1250 7 жыл бұрын
No świetny kanał .Sub i dzwoneczek kliknięty. Co do tego co Pan mówi w filmie. Uczyłem się programowania na podstawie kursów i książek z małymi przerwami. Przerwy były spowodowane tym, że taka "sucha" nauka programowania była strasznie nudząca. Około miesiąc temu wymyśliłem sobie androidowy projekt i go realizuję ucząc się tego systemu. Zupełnie inne doświadczenie. Można powiedzieć, że teraz to jest przyjemność. Wiem co chcę osiągnąć. Jeżeli napotykam problem to staram się go rozwiązać przez co uczę się cały czas poprzez praktykę, a nie "suche" programowanie. Oczywiście nie neguję kursów czy książek, bo takowe są właśnie przydatne w momencie gdy coś nam nie działa, ale opieranie się tylko na tym moim zdaniem przynosi mniej korzyści niż praca nad własnym projektem. Pozdrawiam ;)
@helkat9876
@helkat9876 6 жыл бұрын
Sebastian Bruliński a w czym robiłeś aplikację, i skąd pobierałeś wiedzę, bo sam chciałbym zrobić coś na androida, ale nie wiem jak
@sznida
@sznida 7 жыл бұрын
Podejście zalecane w tym odcinku, jest dla osób mających już jakieś pojęcie o programowaniu. Czyli najpierw trzeba zdobyć jakąś podstawową wiedzę z książek czy internetu, a dopiero później można robić własne projekty. Jak się nie ma o czymś żadnego pojęcia, to na początek trzeba się nauczyć podstaw, czyli sięgnąć do książek. Nie mówię, żeby uczyć się na pamięć, ale znać ogólne zasady panujące w programowaniu, żeby później móc samemu dochodzić kiedy jaką komendę zastosować itp. Jeśli podejść do tematu tak jak w filmiku, to najpierw spędzimy wiele wiele godzin na szukaniu od czego w ogóle zacząć programowanie, a czytając książkę czy przeglądając jakiś kurs internetowy zdobylibyśmy tę wiedzę w kilka minut
@sznida
@sznida 7 жыл бұрын
Oczywiście, większość przepadnie, ale nawet jak zostanie choć trochę, to ułatwi to późniejsze działania. W technikum miałem taki przedmiot jak programowanie sterowników PLC, a co za tym idzie również nauka układów pneumatycznych. W jednym roku była tylko teoria, nauka z książek, a w drugim była tylko praktyka, programowanie prawdziwych sterowników, tworzenie układów pneumatycznych, patrzenie jak to działa itp. Pierwszy rok ledwo zaliczyłem, nawet bardzo nie wiedziałem o co chodzi, jakieś zawory, siłowniki, bramki logiczne, ot takie uczenie się na pamięć. A na praktyce nagle mnie olśniło. Zobaczyłem co to w ogóle jest i zrozumiałem czego się uczyłem wcześniej. Przez cały rok nie usiadłem nawet raz do książki, bo to co mi zostało w głowie z poprzedniego roku było wystarczające do ogólnego zrozumienia zagadnienia, a resztę uczyłem się na bieżąco podczas zajęć. Zawsze pierwszy kończyłem ćwiczenia, na zaliczeniach jako jedyny w grupie zawsze robiłem najtrudniejsze zadania (a mam pewne przypuszczenia, że te zadania były robione tylko dla mnie). Dlatego uważam, że najlepsza nauka na początek to książki połączone z ćwiczeniami. Po skończeniu nauki jakiegoś działu, wykonanie ćwiczenia wykorzystującego zdobytą wiedzę. W ten sposób przez jakiś czas się pouczyć, nie mówię, że od razu przerobić całą dostępną literaturę, ale zdobyć podstawową wiedzę i dalej można kontynuować naukę na sposób z filmiku, czyli znaleźć sobie jakieś zagadnienie i próbować samemu dojść do rozwiązania. Przecież jak się ma zerową wiedzę, to próbując rozwiązać jakieś zagadnienie, pierwsza wiedza jaką się zdobędzie, to będzie ta sama wiedza co w książkach, bo bez pewnych podstaw nie da się ruszyć dalej
@__Kornel__
@__Kornel__ 5 жыл бұрын
@@sznida Poleć jakieś dobre książki do nauki na początek :)
@twofox9172
@twofox9172 5 жыл бұрын
@dszra podłączam sie do pytania
@DominikRoszkowski
@DominikRoszkowski 7 жыл бұрын
Bardzo fajny odcinek i auto :D
@tomaszk9210
@tomaszk9210 7 жыл бұрын
Jeszcze odcinka nie obejrzałem, dopiero odpaliłem, ale z miejsca przychodzi mi pewna myśl - dlaczego ja to oglądam zamiast po prostu się uczyć?
@iDargol
@iDargol 7 жыл бұрын
Kurcze, mam tak samo. Potem oglądam następny materiał ;) Dzięki za rady, dodają wiary w siebie.
@xgorzki603
@xgorzki603 4 жыл бұрын
Nauczyłem się podstaw HTML-a. Podstaw CSS-a. Podstaw MySQL-a. Podstaw JavaScript. Teraz uczę się C++ z celem na C# oraz .NET. Nie przeczytałem jeszcze ani jednej książki o programowaniu. Jestem tępym magazynierem, co gania na wózkach widłowych, ale nie mam nic do stracenia ucząc się czegoś fajnego zamiast przepierdalać swoje życie na pierdołach.
@maciejmaciej397
@maciejmaciej397 4 жыл бұрын
@@xgorzki603 w sumie jak nic z tym nie zrobisz to przepierdalasz życie na głupoty 😂
@mateusz3258
@mateusz3258 7 жыл бұрын
Kolejny świetny film bla bla bla :D Który raz to już pisze pod twoimi filmami. :D Przynajmniej komentarz dla statystyk jest. Ale to autko kozackie :) PS mam nadziej, że jednak córa nie została na noc w przedszkolu i ktoś inny ją odebrał. :) Dobrej Nocy Macieju :) Pozdrawiam.
@micharybicki465
@micharybicki465 7 жыл бұрын
Fantastyczy odcinek dał mi dużo do myślenia, ponieważ dotychczas uczyłem się wg. I oraz II podejścia. Oba były fajne, ale... tylko w teorii. Gdy siadałem do komputera to mało było w głowie. Od dziś będę się starał III podejściem uczyć się. Zobaczymy jak pójdzie ;)
@ukaszwisniewski7917
@ukaszwisniewski7917 7 жыл бұрын
Jakoś nigdy na studiach nie zmuszali mnie do przeczytania jakiejkolwiek książki :D Może to i lepiej, a film miło się oglądało jak zawsze :) Czekam na następne
@rafasuchodolski7955
@rafasuchodolski7955 7 жыл бұрын
To ja trochę z innej beczki. Cudowny ten timelapse z trasy! Uwielbiam takie timelapsy, a jak jeszcze Podlasie się łapie to już w ogóle jest super :) Pozdro!
@rafasuchodolski7955
@rafasuchodolski7955 7 жыл бұрын
Super! Dzięki!
@suchowolec
@suchowolec 7 жыл бұрын
Co to za wgięcie obok klamki 22s?
@MrXhypper
@MrXhypper 7 жыл бұрын
Co prawda nie jestem programista, a raczej pasjonatem. Ale pamiętam jak parę lat temu czytałem książki. Kurs C# książkowy, kurs C# w formie video. Myślę że dużo potrafię , odpalam pierwszy raz visuala i wtedy.......co powinienem zrobić?Jak się robiło pętle? Wszystko zapomniane. Potem zrobiłem mały projekcik, zczytuje dane z pliku xml, umozliwa edycje i zapisuje spowrotem. Ile się namęczyłem żeby ogarnąć serializacje i deserializacje do XML, jedno forum, drugie forum. Troszkę skopiowałem, troszkę zmieniłem ale koniec końców zadziałało, a serializację zapamiętam do końca życia.
@kamiel8781
@kamiel8781 7 жыл бұрын
Twój śmiech mnie rozwala, coś w stylu Piotra Żyły 'hehehe' :D #nohomo
@kamiel8781
@kamiel8781 7 жыл бұрын
serio? :O jeden z lepszych obecnie polskich skoczków narciarskich, taki śmieszek, wesoły chłopaczyna :D spoko spoko :P
@sienienudzi8472
@sienienudzi8472 7 жыл бұрын
No dobrze, Maćku. Od kilku miesięcy jestem na bardzo konkretnym stażu, jak na stażystę robiłem już kilka naprawdę dużych kawałków do tutejszych projektów. Zaczynając bazowałem na wiedzy ze studiów(jestem na drugim roku) oraz na dokumentacji i oczywiście forach internetowych. Kupiłem sobie książkę C# 2010 Troelsena i chciałbym ją przerobić, chociaż w jakiejś części, no bo przecież całe życie nie będę jechał na przeglądaniu forów. Jak powinienem się do tego zabrać? Jeśli miałbym wyznaczyć sobie jakiś projekt już istniejący(twój pomysł), to nie wiem czy materiał z książki pokryje się z wymaganiami projektu, a jeśli mam ją czytać i na bieżąco po kawałku implementować, no to nie wiem czy to będzie przynosiło jakieś sensowne rezultaty, no bo wtedy mogę nie załapać takiego realnego zastosowania. Samego czytania oczywiście nie biorę pod uwagę, no bo bez sensu. Powiedz proszę, jakie jest twoje zdanie?
@13mario77
@13mario77 5 жыл бұрын
Witam. Lubię programować wieczorem, w nocy. Jak trafię na problem , którego nie mogę ogarnąć pomimo kilku prób, pomysłów, pomocy dydaktycznych to idę spać. Rano jak wstaję to mam ze dwa pomysły jak to ogarnąć. I o dziwo to działa ;). Pozdrawiam.
@zbigniewkiekowski1802
@zbigniewkiekowski1802 4 жыл бұрын
Na to jest konkretna teoria, jeśli chcesz mogę ci ją wytlumaczyc
@13mario77
@13mario77 4 жыл бұрын
@@zbigniewkiekowski1802 bardzo poproszę.
@zbigniewkiekowski1802
@zbigniewkiekowski1802 4 жыл бұрын
@@13mario77 Czytałem w książce o śnie, którą napisał naukowiec 20 lat badający sen. Mówił, że spotkał 15 lat temu pianistę który mówił, że ćwiczy utwór 6 godzin przed snem i ciągle się myli. Natomiast gdy pójdzie spać i się położy to rano potrafi zagrać go bezbłędnie. Ów naukowiec nie wiedział dlaczego. Ale na tyle go to zastanowiło, że postanowił się dowiedzieć. Zrobił tysiące badań w efekcie których udowodnił, ze tylko po przespaniu całej nocy zachodzi zjawisko uporządkowania w głowie zdobytych treści i nie dzielenia je na fragmenty lecz łączenia w jedną całość. Słowem: ucz się, trenuj wieczorem ale pozwól przespać sobie noc, żeby ta wiedza impulsem przeskoczyła do innej części mózgu! On ma rezonansie widział dokładnie kiedy i skąd dokąd się to dzieje. Jedno z doświadczeń polegało na tym, że miałeś zakodować w głowie ciąg 8 cyfr we właściwej kolejności. Wszyscy badani pytanie o ich odtworzenie po 3h mówili tak: 5063 2926. Zawsze z pauzą. Jeśli pytał po 9 godzinach - odpowiadali tak samo czyli zawsze z pauzą. Natomiast gdy pozwolił się przespać 8h to każdy - absolutnie każdy odpowiadał bez pauzy 50632926. Ale- oni nie odpowiadali tylko naciskali na klawiaturze - co wiąże się z wykonaniem ruchu przez ręce. Myślę, że ten przykład może być odpowiedzią na Twoje spostrzeżenie. pozdrawiam
@13mario77
@13mario77 4 жыл бұрын
@@zbigniewkiekowski1802 ludzki umysł jest niesamowity. I ciągle nie zbadany do końca
@hakim-portkey
@hakim-portkey 7 жыл бұрын
Fajny kanał, sub. :)
@hakim-portkey
@hakim-portkey 7 жыл бұрын
Na to liczę. Miłego dnia! :)
@JacekStasieluk
@JacekStasieluk 7 жыл бұрын
Maciek, Maćku...składanie idzie Tobie coraz lepiej. Fajne ujęcia, jest trochę muzyki, trochę timelapse'ów...robisz to dobrze ziom! :-)
@Kubakaiser
@Kubakaiser 6 жыл бұрын
Wydaje mi się, że jednak musisz zacząć od jakichś podstaw teoretycznych, żeby z czymkolwiek ruszyć.
@berliner5005
@berliner5005 5 жыл бұрын
na początek lepiej iść w front-end i wlasnie Javascirpt czy jednak Java ? gdzie szybciej osiągnę entry level pozwalający na otrzymanie pracy ?
@Kamil1561
@Kamil1561 5 жыл бұрын
Zgodzę się z Panem, należy ćwiczyć, ćwiczyć i ćwiczyć. Sam aktualnie to robię :D. Nie ma co się poddawać.
@kenzol100
@kenzol100 7 жыл бұрын
A według mnie jeszcze lepszą metodą jest praca/praktyki/staż w firmie wśród programistów. Nie koniecznie od razu wysoko płatna czy w ogóle płatna. Przebywanie z programistami i możliwość zadawania im pytań, bardzo przyspiesza proces nauki.
@ewanieznalska729
@ewanieznalska729 6 жыл бұрын
kto 2018? ;) ja na studiach jak zaczynałam z językami nowymi od książek typu c dla nastolatków itd. Dlaczego? Ponieważ są wytłumaczone najprostszym językiem i to mi poukładało wiedzę i śmigałam potem sama co jakiś czas zaglądając do cegłówki ew na internet. No cóż do końca sesji i do programowania ;) Pozdrawiam serdecznie
@AwesomeAdijos
@AwesomeAdijos 7 жыл бұрын
polecam ksiazki z seri rusz głową heliona do nauki programowania od podstaw przedstawione jest wszystko :)
@AwesomeAdijos
@AwesomeAdijos 7 жыл бұрын
Maciej Aniserowicz ale tak dla kogos kto nie ma pojecia o c# to dobry start zeby sue chicuaz dowiedziec podstawach jezyka ktore sa w dosc ciekawe sposob przedstawione wraz z przykladami ktore wymagaja od nas myslenia a nie tylko przepisywaniu kodu, po tej lekturze mozna zabrac sie za jakies projekty lub bardziej specjalistyczne ksiazki pisane przez informatykow jak mowiles pozdrawiam
@michaszymanski5415
@michaszymanski5415 7 жыл бұрын
Adijos TV Ja też polecam Head First. Z wyjątkiem Head First! SQL - według mnie jest tam za mało konkretów
@micha8469
@micha8469 6 жыл бұрын
Ja tę książkę czytałem, doszedłem do połowy gdzieś i jej nie polecam w żadnym wypadku. Jak już zapoznałem się z takimi autorami jak Troelsen, Michaelis czy Albahari to książki z serii rusz głową są niestety kiepskie. Sama idea jest dobra tj. nastawienie na pisanie kodu, ale dzieje się to kosztem podstaw teoretycznych i dobrego omówienia tematu, w rusz głową dobry jest tylko początek, czyli tematy proste, podstawy, początkowe kilka działów. Później tematy trudniejsze są przedstawiane, a omówienie dalej zostaje na poziomie podstawowym, więc korzystamy z rzeczy, których w pełni nie rozumiemy i zaczyna się robić mętlik i problem potem z samodzielnym wykorzystaniem wiedzy w swoich projektach. Wiele książek do programowania nastawionych jest na przykłady i pracę z kodem, ale są lepiej zrównoważone, kładziony jest nacisk 2/3 na wiedzę i znajomość platformy, a 1/3 to przykłady kodu, które można samemu realizować i analizować. Takie podejście jest dużo lepsze, bo rozumiemy kod i mechanizmy jakie działają w środowisku często w ogóle bez wiedzy użytkownika. W rusz głową poza dobrym początkiem książki jest równia pochyła, im dalej tym gorzej. Zdecydowanie lepsze połączenie to wymyślenie sobie samemu projektu i korzystanie z książek w trakcie implementacji i napotkanych problemów. Zacząć jako początkujący z prostym projektem, napisać działający program, potem go zrefaktoryzować na podstawie poszerzania wiedzy z książek, a potem go rozszerzać jak poziom stanie się zbyt prosty. Połączenie książki z praktyką w tak dużym stopniu niestety wbrew pozorom nie jest dobre, a biorąc się do tej serii myślałem, że to faktycznie świetny pomysł i byłem zaciekawiony na maxa. Ja nie polecam.
@Janiula
@Janiula 6 жыл бұрын
Jesteś z Białegostoku? Zabawnie zaciągasz 😁
@michapiotrowski3867
@michapiotrowski3867 7 жыл бұрын
A teraz pytanie inne. Czy przy takich projektach lepiej korzystać z frameworkow czy pisać wszystko od podstaw?
@peter5230
@peter5230 7 жыл бұрын
A więc chyba jednak dobrze że jestem troche leniwy i wole siąść od razu do Visual Studio zamiast siedzieć godzinami nad książką co mnie męczy osobiście. Lepiej pisać po prostu kod tak jak mówisz, a rozwiązania napotkanych problemów szukać w necie lub w książce. A ja się za każdym razem martwiłem że robie to źle i muszę wkuć książkę czy kursy do głowy aby programowac ;)
@romanoix1
@romanoix1 5 жыл бұрын
Mam zupelnie inne doswiadczenie. Nigdy nie programowalem a stwierdziłem ze chce sie przebranzowic. Nie ma innej metody i do tego taniej jak przerobienie z prowadzącym kurs internetowy. Jak juz cos kojarzymy to wowczas samodzielnie kilka prosciutkich programikow i szukamy pracy jako stażysta. To byla moja droga.
@maciej.aniserowicz
@maciej.aniserowicz 5 жыл бұрын
"Nie ma innej metody"?
@romanoix1
@romanoix1 5 жыл бұрын
@@maciej.aniserowicz no oki, złapałes mnie za słówko. Lepiej brzmi, nie znam innej metody...bardziej skutecznej. Ciężko byłoby mi cokolwiek zaprogramować, napisać bez podstaw. Jedna dla takiej osoby zupełnie początkującej, kurs np.internetowy jest dobra alternatywa. A potem.....potem zgadzam sie z trescia Twojego vlogu. Tylko praktyka nas rozwinie....😉
@peki8903
@peki8903 7 жыл бұрын
czy napisanie przeglądarki na androida to wygórowany pierwszy projekt?
@Rosaliusz
@Rosaliusz 7 жыл бұрын
Byłem na Twojej prelekcji na UG :) Jak zawsze z humorem i konkretnie. Mówisz że najlepiej jest jest zrobić projekt aby się czegoś nauczyć, w sumie się z tym zgadzam... ale co sądzisz o książce Stephen Prata, Język C++ Szkoła programowania? Za nim zabiorę się za jakiś projekt (jeszcze nie wiem w jakim konkretnie języku) chce zrobić wszystkie zadania z tej książki żeby przynajmniej zdawać sobie sprawę jakie ma możliwości. Wydaje mi się, że wchodząc w jego szczegóły ( zwłaszcza dotyczące obiektowości) łatwiej będzie mi się odnieść do języka docelowego w jakim zdecyduje się napisać projekt. Tzn. chodzi mi o to, że aby zaprojektować w odpowiedni sposób jakąś aplikację trzeba znać podstawy, tak jak aby napisać dobrą książkę trzeba mieć bogaty zasób pojedynczych słów i znać ich znaczenie. Pamiętam jak byłem na rozmowie w Comarch z moim projektem dyplomowym. Był to serwis internetowy do oceny książek, coś jak lubimyczytać.pl. Bo właśnie lubię sobie poczytać dla relaksu i postanowiłem sklonować ten serwis. Rekruter który mnie przepytywał doszedł do wniosku że mam go źle zaprojektowane, kazał mi w trakcie rozmowy zmienić sposób w jaki zakodowałem jakieś funkcjonalności bo powiedział że tak się tego nie robi, to nie jest profesjonalne i można to zrobić łatwiej. Oczywiście nie miałem pojęcia jak to zrobić we właściwy sposób :) Serwis kodowałem na zasadzie 'mam problem i pomysł na konkretną funkcjonalność' -> szukam rozwiązania w necie i jeśli to rozwiązanie działało to leciałem dalej z tematem, nie będąc świadomym że zgrabny sposób implementacji też ma znaczenie :D Chodzi mi o to że od tego momentu uświadomiłem sobie że muszę mieć jakieś braki jeśli chodzi o podstawy programowania skoro w moim serwisie próbuje na nowo wynaleźć koło - i tak jak dziecko na początku uczy się liter z elementarza, tak ja postanowiłem wrócić do elementarza Stephena Praty o C++ żeby móc potem zdecydować się na dowolny inny język i rodzaj projektu jaki wykonam. Wydaje mi się że dobra znajomość C++ pomaga w przeniesieniu się potem na dowolną inną technologię. Moja wypowiedź się trochę rozlała, ale co sądzisz o moim podejściu? Bo może dalej błądzę i niepotrzebnie tracę czas robiąc te zadania z książki :D Pozdrawiam!
@Rosaliusz
@Rosaliusz 7 жыл бұрын
Jeszcze jedno pytanie: jak się nazywała ta książka o mózgu... treningu mózgu? Taka zielonkawa okładka, mówiłeś o niej na końcu prezentacji na UG. I jeszcze ta druga z tym gościem pod krawatem na okładce co nie ma dzieci i się wymądrza jak planować swoje obowiązki :)
@pawebogusawski7773
@pawebogusawski7773 7 жыл бұрын
"Twój mózg w działaniu" - David Rock "Getting Things Done" - David Allen Była jeszcze ta: "7 nawyków skutecznego działania" - Stephen R. Covey Od siebie dodam że obydwa wykłady były ciekawe i fajnie poprowadzone :)
@danboty291
@danboty291 7 жыл бұрын
Organizujesz bądź występujesz w jakichś wykładach w Białymstoku?
@lukaszpodgorski
@lukaszpodgorski 7 жыл бұрын
Dobrej nocy ;-)
@jakubzezua9961
@jakubzezua9961 6 жыл бұрын
A co z estetyką kodu? Jak będę programował bez książek, tylko sam, może okazać się, że będę dużo umiał, ale nie potrafił tworzyć eleganckiego kodu jak wymagają w pracy.
@maciej.aniserowicz
@maciej.aniserowicz 6 жыл бұрын
No to potem oczywiście się edukować! I już z książek. Mówię tutaj o początku, gdzie bardzo łatwo jest ugrzęznąć w książkach, a kod i tak będzie słaby.
@Hcore1410
@Hcore1410 7 жыл бұрын
Ale z takim podejściem ciężko zacząć .NETa. Chciałem zrobić stronkę, odpalam visuala, tworze projekt, no i w sumie od czego tu zacząć w ogóle? :D Tworzenie bazy, samo poruszanie sie w MVC, ciężka sprawa wyszukiwać pojedyńcze problemy, jak nie zna się założenia. Jestem w trakcie kursu który pokazuje krok po kroku jak tworzyć prostą aplikacje webową i dopiero po tym kursie mam zamiar zabrac sie za coś grubszego. Oczywiście nie neguje schematu takiego uczenia się, jest świetny, ale nie zawsze można od razu wyjechać z tym.
@msddddd
@msddddd 7 жыл бұрын
Można o to właśnie chodzi, że masz coś do zrobienia i szukasz szukasz szukasz rozwiązania i zamiast uczyć się wszystkiego po trochę uczysz się pod projekt, który tworzysz, nie pojawią się pytania "gdzie ja będę używał takiej czy owakiej funkcji" bo będziesz ją stosował na bieżąco.
@marekraczek1
@marekraczek1 7 жыл бұрын
informatyka jest jak życie...wiecznie ma się problemy, najpierw pozytyw a potem negatyw.
@michal234486
@michal234486 5 жыл бұрын
@mizeriowy a jak nie przerobisz podstaw, to masz pojęcie?
@maxor.
@maxor. 5 жыл бұрын
A co robić z tymi kodami z internetu? Kopiuj wklej?
@pyzzaega
@pyzzaega 7 жыл бұрын
Na rynku według mnie brakuje książek które uczą totalnego Świeżaka programowania,wszystkie materiały są napisane czy skierowane do osób które już jakąś wiedzę posiadają a i tak ucząc się z takich materiałów gdzieś staniemy. Według mnie jeśli już uczymy się programowania to nie wystarczą żadne książki, blogi, fora, tylko wypada mieć kogoś znajomego który nam krok po kroku wytłumaczy każdy problem jaki napotkamy. Idealny materiał byłby taki gdyby trafił do byle jakiej osoby i która bez żadnego problemu by zrozumiała i umiała napisać swój pierwszy program na przykładzie zawartym w materiale oraz dodatkowo już umiałaby sama taki program zmodyfikować.
@infeltk
@infeltk 7 жыл бұрын
Hmm a na 4programmers mocno krytykują kurs p. Zelenta, mi samemu wydaje się bardzo przegadany
@infeltk
@infeltk 7 жыл бұрын
Można sprawdzić ale trzeba mieć wiedze, by ocenić, można też zawierzyć opinii zamieszczonym na forum branżowym. Uważasz, że świeżak ma szanse prawidłowo ocenić, czy kurs jest dobry? To można dopiero po czasie, kiedy się nabierze doświadczenia i patrzac wstecz można stwierdzić, że wtedy się traciło czas albo nie. To mi przypomina jak uczyłem się z jakiś kursów Microsoft (jeszcze w czasach wczesnych wersji dotnet) i wydawało mi się ok, a później doszło do mnie, że to był crap, który uczył złego podejścia (słynny dwuklik na buttonie na formularzu i pakowanie logiki do formatki), który nie dorasta do pięt pluralsight. Podobne odczucia mam dzisiaj po nauce angielskiego w polskich szkołach, wtedy tamten to nauczania wydawał mi się poprawny (no bo jak to, pani profesor na pewno wie lepiej) a dzisiaj wiem, ze to bylo marnotrawstwo moje czasu i pieniędzy podatników
@vrn91
@vrn91 7 жыл бұрын
Czyżby było to WTW, AQQ?
@bartekkalemba8281
@bartekkalemba8281 7 жыл бұрын
Pamiętamy gadu-gadu ;p;p
@jakub5594
@jakub5594 7 жыл бұрын
kolego ty ze Śląska?
@paweer.4925
@paweer.4925 7 жыл бұрын
też napisałem klienta gadu gadu jako pierwszy projekt, żeby nim wysyłać komendy do trojana :D
@brothers6488
@brothers6488 5 жыл бұрын
Witaj. Powiedz mi tylko czy słyszałeś o cyklu o nauce programowania, dla żółtodziobów na kanale Samuraj Programowania??. Jeśli tak to jaka jest Twoja osobista ocena i opinia, tego cyklu materiałów. Czy wg Ciebie nadają się one właśnie dla osób poznających programowanie od zera. ?
@maciej.aniserowicz
@maciej.aniserowicz 5 жыл бұрын
Hej, Samuraja kojarzę, ale nie wydaję ocen odnośnie cudzych materiałów.
@brothers6488
@brothers6488 5 жыл бұрын
@@maciej.aniserowicz Bardzo dyplomatyczna odpowiedź :) A czy uważasz że ten cykl jest przydatny dla początkujących. Proszę odpowiedz tylko Tak lub Nie jeśli możesz.
@fifitoja
@fifitoja 4 жыл бұрын
2:15 Niby i racjaale żeby zacząć nie mając o tym zielonego pojęcia co z czym to i tak trza oglądnąć jakieś poradniki by ogarnąć choiażby jakie są polecenia czy komendy czyli co wpisać żeby działało...
@vrn91
@vrn91 7 жыл бұрын
BRZ czy GT86?
@ZmiennoImienny
@ZmiennoImienny 7 жыл бұрын
Może trochę osobiste pytanie, ale i tak je zadam: Sam wychowujesz swoją córkę?
@ZmiennoImienny
@ZmiennoImienny 7 жыл бұрын
Bo jeszcze ani razu nie widziałem jej na żadnym z Pana filmów :)
@vladimirjebievdenko7356
@vladimirjebievdenko7356 7 жыл бұрын
I bardzo szanuję takie podejście ;)
@matheyas8860
@matheyas8860 7 жыл бұрын
No i coupe :)
@polskabrick
@polskabrick 7 жыл бұрын
Teraz nadal można zrobić taki klient GG? Odkąd AQQ zrobiło się płatne to wróciłem na oficjalnego klienta. Chciałbym w sumie mieć swojego,a gdyby tak w przeglądarce go zrobić? Ładna wersja mobilna - byłaby jak appka. Jestem ciekaw kiedy będzie tu tyle widzów, że nie zdołasz odpisywać na każdy komentarz albo zaczniesz wybierać top5 :D
@footballer0122
@footballer0122 7 жыл бұрын
czy ktos może polecic jakas dobra ksiazka do nauki programowania w Javie ? :D
@MrKam55
@MrKam55 6 жыл бұрын
Kompedium Schildt'a. Jednak jeśli nie znasz w ogóle jakiegokolwiek języka najlepiej zacząć od Grębosza , który w dobry/lepszy sposób wyjaśnia podstawy. A takie podstawy lepiej umieć zanim się weźmie za Javę.
@marianwitek403
@marianwitek403 5 жыл бұрын
Jeśli można to pozwolę sobie na wstawienie linka. Dla osób, które nie miały styczności z programowanie a chciałyby spróbować swoich sił, przygotowałem specjalną serię, w której od podstaw piszemy małą gierkę, Arkanoida w języku C++ tłumacząc przy tym nie tylko sam język ale też podstawy informatyki i programowania gier. Wymagana podstawowa znajomość matematyki. Zapraszam: kzfaq.info/get/bejne/pdWprL2h3rKWlKM.html
@dawid1600
@dawid1600 5 жыл бұрын
Mówisz o pisaniu jakiś aplikacji, ale jak to zrobić żeby to miało tą otoczke, a nie jak w codeblocks, że program wyświetla się w cmd
@maciej.aniserowicz
@maciej.aniserowicz 5 жыл бұрын
Napisać program z interfejsem graficznym dowolnym, a nie program konsolowy.
@dawid1600
@dawid1600 5 жыл бұрын
@@maciej.aniserowicz ok, a visual studio code jest dobrym środowiskiem na początek?
@maciej.aniserowicz
@maciej.aniserowicz 5 жыл бұрын
tak
@ehogamespl186
@ehogamespl186 7 жыл бұрын
Wypowiesz się na temat wagi języka angielskiego w programowaniu?
@polskabrick
@polskabrick 7 жыл бұрын
tak myślę, że znam już ten "komunikatywny" angielski, ale czasem jak czytać dokumentację to po prostu bez przetestowania w praktyce danej rzeczy to nie idzie czegoś zrozumieć, bo przecież nawet przetłumaczone niektóre słowa na polski nie oddają sens tego wszystkiego.
@grzegorzmorawski5410
@grzegorzmorawski5410 7 жыл бұрын
Też pamiętam gadu-gadu. Dożyłem czasów kiedy to oznaka starości:/. Przerażające. Ciekawe czy (kiedy) youtube, twitter, facebook też tak skończą:)? Bardzo mi się podoba podejście "używasz, napisz taki sam". Wybija wszelkie argumenty w stylu: "pisałbym ale nie mogę wymyślić nic fajnego, oryginalnego, przełomowego". (Nie wiem czy to fakt ale moim zdaniem) Każda gwiazda rocka zaczynała od cover'ów. Niektórzy grają te cover'y cały czas i też im się świetnie wiedzie.
@dawidsoko3018
@dawidsoko3018 7 жыл бұрын
Co to za auto?
@mateuszk4931
@mateuszk4931 5 жыл бұрын
Toyota GT86
@konrad129
@konrad129 7 жыл бұрын
skąd mam znać podstawy? jak zacząć programować skoro nie potrafię sklecić jednej linijki?
@konrad129
@konrad129 7 жыл бұрын
no ale skoro nie można korzystać z książek i poradników, to skąd??
@konrad129
@konrad129 7 жыл бұрын
ale jednak jakieś podstawy trzeba znać języka, jak zacząć jaką funkcją coś zrobić, co robią poszczególne argumenty/funkcje, a później podczas pisania programu szukać w internecie i konfrontować z tym co pamiętamy, dobrze myślę?
@konrad129
@konrad129 7 жыл бұрын
(jestem podczas oglądania twojego vloga z wczoraj :) )
@konrad129
@konrad129 7 жыл бұрын
ja prd, ale łatwo poszła rozmowa xD Myślę że jak stracę 2tygodnie na oglądanie tutoriali to mi się nic nie stanie, a może coś zostanie w głowie
@infeltk
@infeltk 7 жыл бұрын
sa tutoriale i tutoriale, po prostu wez na tapete jakis np. prosta stronke z logowaniem i rob to co w tutotorialu + modyfikuj, dociekaj, debugguj, sprawdzaj. Staraj sie zlapac mysl przewodnia, glowny mechanizm frameworku. Po prostu eksploruj.
@pimaj92
@pimaj92 7 жыл бұрын
Coś jest w tym podejściu najpierw projekt, potem książka. JA jestem z innej branży, bo fizyczno-teoretycznej, któa moim zdaniem jest bardzo podobna do programowania. Też trzeba się uczyć "środowisk", korzystać z narzędzi, tylko, że trochę innych, i tak samo się rozwiązuje problemy. I jak zająłem się tym na poważnie, najpierw dostałem spis lektur obowiązkowych, któe nie dość, że czytało mi się strasznie ciężko, to jeszcze niewiele rozumiałem. Na szczęście w międzyczasie coś tam liczyłęm już tymi metodami, narzędziami, o któych miałem czytać, i po roku sięgnąwszy ponownie po materiały do czytania, większość stałą się jasna :)
@micha8469
@micha8469 6 жыл бұрын
W programowaniu jest to nieodpowiednia droga niestety. Nauczysz się programować tak, żeby działało, ale kod będzie beznadziejny, a dziś takie podejście jest nie do przyjęcia. Także potem weźmiesz tę książkę, którą MOŻE i łatwiej zrozumiesz, ale będziesz wtedy dopiero walczyć z tym jak tworzyć dobry kod, będziesz się oduczać złych nawyków i w wielu miejscach nauczysz się, że robiłeś coś na piechotę co się da zrobić szybciej, łatwiej i używając mniej zasobów. Podejście, które przysporzy sporo problemów dodatkowych i wg mnie niepotrzebnych. Optymalną metodą jest korzystanie z książek, internetu i IDE jednocześnie. Jak masz jakiś problem to szukasz zagadnienia w książce, zapoznajesz się z tym zagadnieniem, robisz przykłady i tyle, nie czytasz całej książki, bo i tak nikt by nie był w stanie jej zapamiętać w sposób praktyczny. Potem szukasz w internecie po praktycznych przykładach i łącząc tę wiedzę wdrażasz to praktycznie do swojego projektu. Mówie z doświadczenia, nie mam wykształcenia w IT, a cały czas się rozwijam w programowaniu jako drugi zawód i też zaczynałem sam bez niczego poza internetem i środowiskiem i niestety, ale bez książek i mocnych podstaw teoretycznych dobrym programistą nie będziesz. Temat jest zbyt obszerny. To, że Ci się program skompiluje i robi to co chcesz to jest jakieś 20-30% sukcesu. Że już nie wspomnę o tym, że korzystając za dużo z internetu wyrabia się nawyk skopiowania czyjegoś kodu, którego się do końca nie rozumie, wrzucenie do programu i jak działa to olanie sprawy. Ja uważam, że trzeba korzystać ze wszystkiego na raz i tak robię teraz, czytam książki, robię kursy, szukam w internecie, siedzę w IDE i ucze się najszybciej.
@Adam-oy4nh
@Adam-oy4nh 7 жыл бұрын
co to za samochód ?
@mati9204
@mati9204 7 жыл бұрын
Toyota 86GT
@konrad3688
@konrad3688 7 жыл бұрын
Fajne autko, marka / model?
@paweduzy401
@paweduzy401 7 жыл бұрын
Toyota GT86
@kropocz7575
@kropocz7575 4 жыл бұрын
Jeśli ktoś by chciał nauczyć się C# to polecam Jacek Matulewski kzfaq.info/get/bejne/gLqjoM5ilr_JcX0.html na początek wystarczy. Naprawdę potrafi tłumaczyć, nie ten co tutaj. No niestety wiedza boli, no i pomału trzeba się tego wszystkiego uczyć.
@tintinowski7204
@tintinowski7204 7 жыл бұрын
do autora filmu--- nie polecam spożywać posiłków w takich miejscach jak stacje benzynowe itp nabawiłem się w trasie zapalenia trzustki :) 8godzin wycia z bólu pozdrawiam
@tintinowski7204
@tintinowski7204 7 жыл бұрын
napisałem to dla przestrogi warto poinformować o konsekwencjach spożywania posiłków bo widuję wiele osób które nadal zajadają się tym syfem szerokiej drogi
@eick8583
@eick8583 3 жыл бұрын
Niepotrzebnie tak krytykujesz podejście zaczynania od książek i tutoriali internetowych...ja mam za sobą pierwsze (w 100%) własne projekty, bardziej złożone niż zwykły kalkulator i nie wykonałbym ich bez wiedzy wyniesionej z kursów udemy czy książek zarówno polskich jak i zagranicznych. Tylko trzeba znaleźć ten moment kiedy przestać posiłkować się książką albo kursem video i spróbować coś zrobić samemu i ja tak robiłem po "przerobieniu" każdego działu. Programować uczymy się programując, ale skąd mamy wiedzieć jak programować jeśli nie z dostępnych materiałów wysokiej jakości?
@robertkowalski6930
@robertkowalski6930 7 жыл бұрын
Nie zgodzę się ze wszystkim. Pracowałem w 4 firmach i prawie wszystkie rozmowy były przeprowadzone na zasadzie zadawania mi pytania związane z technologią. Tylko raz mi się zdarzyło ze miałem na rozmowie napisać jakiś program reszta nie sprawdzała tej umiejętności wiec książki to nie strata czasu bo w moim przypadku gdybym nie czytał to bym nie przeszedł rozmów które wymagały teorii. Książki pomagają wytłumaczyć jak dzialaja np pętle, instrukcje warunkowe, oop etc Wiec się nie zgodzę ze to droga błędna. Uważam że jako programiści powinniśmy się stymulować na różne sposoby jak czytanie książek gdy jesteśmy np w pociągu, chodzenie na meetup, słuchanie innych co mają do powiedzenia i dużo programowac.
@Orion7Orion
@Orion7Orion 7 жыл бұрын
samochód puknięty?
@Orion7Orion
@Orion7Orion 7 жыл бұрын
spoko, fajnie wytłumaczony temat ;)
@jaktojestzajeta
@jaktojestzajeta 7 жыл бұрын
Ty to chyba wogole sie nie stresujesz niczym? :D Chciałbym być taki pozytywny
@nastkaggg4153
@nastkaggg4153 7 жыл бұрын
Maciej Aniserowicz A może jakiś filmik na ten temat? 😉
@hedstajl
@hedstajl 7 жыл бұрын
Twoj devmobil jest troche dentmobil xd
@maciej.aniserowicz
@maciej.aniserowicz 7 жыл бұрын
Myślałem ze 4 sekundy i nie załapałem o co chodzi
@piatkosia2010
@piatkosia2010 7 жыл бұрын
A ja czytam książki. Czemu? Bo lubię. Bo mnie motywują by napisać tą 1 linijkę i nie rzucić tej roboty. Jakoś lubię odkryć coś, czego nie znałam. To jak... znajdźka w rpgu. Ostatnio kupiłam książkę, gdzie pierwsza informacja jaka mnie zaciekawiła była dalej jak na 600 stronie. Spoooko, ma ponad 1400, pewnie jeszcze wiele ciekawych znajdę. A i ładnie w pokoju wyglądają. Ostatnio czytam też książki "miękkie"- one pozwalają mi zrozumieć, że inni mają podobne problemy do mnie i wcale nie jestem tak cienka jak mi się wydaje;). A w pociągu... tam już idzie dobre fantasy czy thriller, bo przecież nie samym kodem człowiek żyje, a mózg też musi trochę odpocząć. PS czemu zawsze jak się budzisz, wyglądasz jakbyś był na kacu? Ile śpisz godzin dziennie?
@marcinsareo7766
@marcinsareo7766 7 жыл бұрын
Co to za auto?
@marcinsareo7766
@marcinsareo7766 7 жыл бұрын
Nie bo moje jest najlepsiejsze. Jaki to jest model.
@mateuszbuczma1956
@mateuszbuczma1956 7 жыл бұрын
Wygląda trochę jak subaru brz. Edit. To jest Toyota GT86 z silnikiem typu boxer i pojemności 2.0 o mocy 200KM. Subaru i Toyota robili wspólnie ten samochód więc brz i gt86 to praktycznie to samo :p. Strzeliłbym jeszcze rocznik na 2013-2014. Jeździć gt86 w zimie? Teraz rozumiem po co te 100KG piasku w bagażniku ;)
Dlaczego PROGRAMISTA ODCHODZI z pracy? [devstyle vlog #25]
14:23
Maciej Aniserowicz
Рет қаралды 42 М.
Ile czasu zajmuje nauka programowania? ⌨️ hello roman #58
24:53
HAPPY BIRTHDAY @mozabrick 🎉 #cat #funny
00:36
SOFIADELMONSTRO
Рет қаралды 18 МЛН
Iron Chin ✅ Isaih made this look too easy
00:13
Power Slap
Рет қаралды 35 МЛН
39kgのガリガリが踊る絵文字ダンス/39kg boney emoji dance#dance #ダンス #にんげんっていいな
00:16
💀Skeleton Ninja🥷【にんげんっていいなチャンネル】
Рет қаралды 8 МЛН
Beautiful gymnastics 😍☺️
00:15
Lexa_Merin
Рет қаралды 15 МЛН
80 Year Olds Share Advice for Younger Self
12:22
Sprouht
Рет қаралды 1,4 МЛН
Tajemniczy ciąg Fibonacciego. Złota liczba. Boska proporcja
24:53
Pasja informatyki
Рет қаралды 4,1 МЛН
jak być w TOP 1% programistów
3:20
Kuba Wołodźko
Рет қаралды 2 М.
Jaki jest sens Twojego życia? Jacek Walkiewicz
2:14:29
Zaprojektuj Swoje Życie
Рет қаралды 1,2 МЛН
Jaki JĘZYK PROGRAMOWANIA dla JUNIOR DEVELOPERA? [devstyle vlog #7]
7:27
Maciej Aniserowicz
Рет қаралды 55 М.
Czy (i skąd) jest teraz HYPE na DDD? [Domain Drivers LIVE]
6:03
Maciej Aniserowicz
Рет қаралды 1,1 М.
Jak działać skutecznie i osiągać cele bez rozpraszania się | Miłosz Brzeziński
2:21:07
Co powinien UMIEĆ JUNIOR DEVELOPER? [devstyle vlog #12]
13:15
Maciej Aniserowicz
Рет қаралды 120 М.
Kumanda İle Bilgisayarı Yönetmek #shorts
0:29
Osman Kabadayı
Рет қаралды 1,8 МЛН
iPhone socket cleaning #Fixit
0:30
Tamar DB (mt)
Рет қаралды 16 МЛН
iPhone 15 Pro Max vs IPhone Xs Max  troll face speed test
0:33
ВАЖНО! Не проверяйте на своем iPhone после установки на экран!
0:19
ГЛАЗУРЬ СТЕКЛО для iPhone и аксессуары OTU
Рет қаралды 6 МЛН
$1 vs $100,000 Slow Motion Camera!
0:44
Hafu Go
Рет қаралды 27 МЛН