Jan Mařík: Lesk a bída detektoringu. Archeologie a detektory kovů (Café Nobel Tisá, 6.10.2022)

  Рет қаралды 2,468

Café Nobel UJEP

Café Nobel UJEP

Жыл бұрын

Café Nobel (cafenobel.ujep.cz) je cyklus „přátelských setkání s vědou", který pořádá Univerzita Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem (www.ujep.cz) ve spolupráci s magazínem Českého rozhlasu Sever Planetárium (www.rozhlas.cz/planetarium).
Ve čtvrtek 6. října 2022 přednášel v rámci Café Nobel v prostorách restaurace a kavárny Refugio v Tisé na Ústecku (refugio-cz.webnode.cz) Mgr. Jan Mařík, Ph.D., ředitel Archeologického ústavu Akademie věd České republiky v Praze (www.arup.cas.cz). V dějinách archeologie najdeme jen málo momentů, kdy měl nástup nové technologie tak zásadní dopad na vývoj celého oboru, jako v případě nástupu detektorů kovů. Nebyla to však technologie samotná, ale především její snadná dostupnost a následné masové rozšíření ve velmi krátkém čase. Jaké objevy, ale také problémy to přineslo?
Již na počátku devadesátých let minulého století bylo zřejmé, že detektory kovů výrazně pozmění dosavadní představy o řadě období. Kovové artefakty, které do té doby patřily mezi exkluzivní položky nálezových fondů, se však ocitly nikoli v rukou profesionálních a archeologů, ale disponovali s nimi nejprve stovky, posléze tisíce osob bez jakékoli odborné zkušenosti. Jedinečné archeologické nálezy se tak objevují na burzách a aukcích, aby posléze zmizely v soukromých sbírkách zbavené informační hodnoty bez naděje na jejich odborné vyhodnocení.
Velmi záhy se ukázalo, že výsadní postavení profesionálních archeologů při vyhledávání archeologických nálezu je pouze na papíře. Zároveň státní aparát není schopen adekvátně stíhat tisíce osob každodenně porušujících zákon. Archeologové proto začali hledat cesty, jak zachránit alespoň část nenávratně mizícího archeologického dědictví. Od zoufalých pokusů nakupovat artefakty přímo na burzách, přes dokumentaci soukromých sbírek vedla cesta ke spolupráci a zapojení relativně malé části detektorářské komunity přímo do archeologických výzkumů.
Přínos těchto dobrovolných spolupracovníků pro poznání i záchranu archeologického dědictví je zřejmý. Nicméně ani tato cesta není zcela bez překážek. Naráží na personální, technické i legislativní limity. Bohužel stále existuje i mnohem početnější skupina uživatelů detektorů kovů, pod jejichž rukama mizí ročně z naší krajiny desítky tisíc archeologických nálezů.
Medailonek přednášejícího:
cafenobel.ujep.cz/janmarik.html
Partnerem Café Nobel je nakladatelství Academia (www.academia.cz).

Пікірлер
لقد سرقت حلوى القطن بشكل خفي لأصنع مصاصة🤫😎
00:33
Cool Tool SHORTS Arabic
Рет қаралды 28 МЛН
Smart Sigma Kid #funny #sigma #memes
00:26
CRAZY GREAPA
Рет қаралды 4,7 МЛН
Stanislav Daniš: Svět u absolutní nuly (Café Nobel Teplice, 31.8.2023)
1:17:19
Langobardi. Cesta jednoho germánského kmene napříč Evropou. Mgr. Zuzana Loskotová, Ph.D.
1:00:06
Milan Halousek - Hvězdná válka? (Café Nobel Tisá, 5.10.2023)
1:37:11
Kelti, Dákovia, Rimania a bratislavské oppidum
2:03:04
Archeologická kaviareň
Рет қаралды 2,8 М.
SVITAVY - Archeologové objevili pozůstatky osídlení 10 000 let př.n.l.
5:46
CMS TV @ FILM STUDIO COMVISION
Рет қаралды 6 М.
MEČE V DOBĚ ŘÍMSKÉ Z ARCHEOLOGICKÉHO, TECHNOLOGICKÉHO A UMĚLECKO-ŘEMESLNÉHO POHLEDU
1:28:02
Petr Kulhánek: Čas v nás i kolem nás (Café Nobel Teplice, 21.9.2023)
1:32:45
Bluetooth connected successfully 💯💯
0:16
Blue ice Comedy
Рет қаралды 1,6 МЛН
Todos os modelos de smartphone
0:20
Spider Slack
Рет қаралды 65 МЛН
Ускоряем ваш TV🚀
0:44
ARTEM_CHIBA
Рет қаралды 283 М.