Jiří Podolský: Roger Penrose - legenda matematické fyziky (MFF-PMF 12.1.2023)

  Рет қаралды 52,540

LLionTV

LLionTV

Жыл бұрын

Milí studenti, vážení přátelé! Také v roce 2022 probíhá tradiční (letos 52.) podzimní cyklus přednášek z moderní fyziky pro středoškoláky i širší veřejnost, tentokrát na téma SLAVNÉ FYZIKÁLNÍ ŠKOLY 20. STOLETÍ, přičemž první tři spojuje podtéma KODAŇSKÁ ŠKOLA KVANTOVÉ TEORIE a dvě lednové lze zahrnout podtématem BRITSKÁ ŠKOLA MATEMATICKÉ RELATIVITY.
Zde je záznam čtvrté přenášky z 12.1. 2023:
Roger Penrose - legenda matematické fyziky.
Sir Roger Penrose, nyní působící v Oxfordu, je pokládán za jednoho z největších žijících matematiků a matematických fyziků. Zabývá se především obecnou relativitou a kosmologií, ale je i znalcem kvantové teorie, respektovaným filozofem vědy a spisovatelem. Získal řadu ocenění, včetně Nobelovy ceny za fyziku v roce 2020, a to za důkaz, že vznik černých děr je nevyhnutelným důsledkem rovnic obecné teorie relativity. Šíře jeho zájmů, hloubka jeho znalostí a neortodoxnost myšlenek je udivující. V přednášce se ji pokusíme nastínit.
Přednáší:
prof. RNDr. Jiří Podolský, CSc., DSc. (Ústav teoretické fyziky MFF UK).
Tyto přednášky (pořádané Ústavem teoretické fyziky Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy) se konají opět na obvyklém místě v budově Matematicko-fyzikální fakulty UK v Troji, V Holešovičkách 747/2, Praha 8 (doprava: stanice linky C metra "Nádraží Holešovice" a pak druhá zastávka "Kuchyňka" autobusem č. 201 nebo "Pelc Tyrolka" autobusem č. 187 - hned za mostem přes Vltavu) ve velké posluchárně číslo T2 v přízemí atriového objektu "T", vždy ve čtvrtek od 18:15, zpravidla jednou za čtrnáct dní.
(zdroj anotace: utf.mff.cuni.cz)
Plán přednášek visí na adrese:
utf.mff.cuni.cz/popularizace/PMF/

Пікірлер: 34
@vencisa
@vencisa Жыл бұрын
Coby člověk který má za sebou jen stredoškolskou matematiku musím říct že jsem si tuhle přednášku neskutečně užil. :-) Samozřejmě jsem mnoha věcem absolutně nerozumnel, ale to mi díky fenomenálnímu zápalu pana profesora vůbec nevadilo a byla to pro mě vskutku obohacujici zážitek. Děkuji :-)
@josefkasuba2063
@josefkasuba2063 Жыл бұрын
Fantastické!Nefyzik a nematematik,pouhý filosof a právník,a já něco chytám.Diky,pane profesore! 🌟⭐👍👏
@jirimarek112
@jirimarek112 Жыл бұрын
Fantastická přednáška. Děkuji pane profesore.
@vendi558
@vendi558 Жыл бұрын
Pan profesor je ve vlastním světě prostě úžasný. Ten jeho svět je intelekt vysokých sfér světa nacházejících se vysoko nad intelekty ministrů války i obrany. Děkuji za úžasnou přednášku, kdy se člověk znovu vrací k základům a smyslu postupů v učení nutných k získání vyššího vzdělání s cílem pochopit složitosti světa a jeho vzájemných souvislostí, byť jsou mnohdy lidskou představivostí nepostřehnutelné, pouze různými modely přibližované lidskému chápání.
@Perrymanx
@Perrymanx 9 ай бұрын
No vidíte, a přitom mu nic nebrání jakoby okrajově, vyjádřit sympatie (zde) a poté v jiném videu nadšenou spokojenost, s vítězstvím exponenta komunistického režimu do funkce nejvyššího ústavního činitele. V tomto bude asi inteligence pana profesora na úrovni absolventa zvláštního učiliště.
@quantumgrygar2226
@quantumgrygar2226 Жыл бұрын
Ačkoliv nejsem fyzik ani matematik, tak jsem se rámcově chytal, bylo to fascinující, Díky.
@jozefnovak7750
@jozefnovak7750 2 ай бұрын
Ďakujem! Hlboko sa skláňam pred tou osobnosťou fyzika, ale aj pred prednášajúcom, ktorý hovoril o ňom.
@danielbrstak5730
@danielbrstak5730 Жыл бұрын
Skvelá prednáška, doteraz som si myslel že najväčší žijúci génius fyziky je Witten, teraz sa zdá že skôr je to Penrose. 1.pripomienka : ten príbeh o tom, ako Wittena videli čítať knihu o twistoroch som počul v inej verzii, t.j. že Wittena videli čítať knihu od Alaina Connesa o nekomutatívnej geometrií a to spôsobilo nárast záujmu strunárov o túto časť matematiky. Je to uvedené v knihe Lee Smolina : Fyzika v potížích a tiež vo voľne dostupnom interview s Connesom. 2. Ohromuje ma že Penroseho jeho otec odhováral od štúdia matematiky , že vraj:"matematikou sa neuživíš". To v Británií má matematik problém nájsť si slušné zamestnanie a uživiť sa ? Británia predsa nie je nejaké Rusko. 3. Nemáte v pláne urobiť aj prednášku o Hermannovi Weylovi ? Weyl bol človek, ktorý je širšej verejnosti neznámy, ale on bol prakticky u všetkého. Prišiel s prvým modelom zjednotenej teórie, bol v počiatkom kalibračných teórií, Schrodinger ho konzultoval keď písal svoje zákl.prácu o kvant.mechanike, spolu s von Neumannom zjednotil Heisenbergov a Schrodingerov prístup ku kvant.fyzike....ten človek bol u všetkého ako nejaký Jára Cimrman teortickej fyziky...
@dada_dittrich
@dada_dittrich 11 ай бұрын
To je prostě skvělé. Doporučuji!
@jaromirbrzobohaty5317
@jaromirbrzobohaty5317 Жыл бұрын
Mám také rád matematiku, fyziku i Alberta Einsteina. Nemám vysokou školu. Táta tak se zasazoval za p. Dubceka, až jsem nemohl to dotáhnout dál než na střední školu pro pracující. Nicméně si studuji matematiku a různé věci pro sebe. Dělám to cca 40 let. Je to obohacující. Studuji hlavně Teorii všeho, kterou p. Einstein nedokončil jak si usmyslel. Nemyslím si že jsem extrémně nadaný. Nicméně pan Penrose a ten souputník p. Einsteina zmíněný na počátku mi jsou hodně blízcí. Nechci se profesorům do ničeho vměšovat, ale plno věcí podepisují. Pan profesor srší moc velkým obdivem nad těmi lidmi, a jejich dosaženými uspechy. Mluví o jejich životě a vzdělání a nadání. Chybí mi jejich konkrétní přispění do života lidí na tomto světě. Nobelovka dobrý, ale víc mne zajímá to, co konkrétního objevili. Singularity v černých dírách? Ok. Pojďme do nich...
@zbynekslajchrt8089
@zbynekslajchrt8089 Жыл бұрын
Prostě boží! Akorát představa, že na mě někde vybafne singularita, mi způsobí noční děsy.
@1976Vlada
@1976Vlada Жыл бұрын
Jsem singularita. BAF! :-)
@verafoltynova8808
@verafoltynova8808 Жыл бұрын
Děkuji za informaci, že někdo spočítal buddhistickou Prázdnotu.Prázdnotě se nedá věřit,ta se musí vidět.
@runavedu1704
@runavedu1704 Жыл бұрын
Děkuji za ty fotografie génia, je na něm vidět, že jeho flow je denodenní........ Jeho grafické vyjádření a přesné tahy mají rovnováhu a tak jak říkal Albert, nejdůležitější je představivost, děkuji pane Profesore za jemné nastínění jeho obrazů , kdyby jste věděl o nějakém podkastu ,který jeho obrazotvornost vystihuje, hmmm....., budu vděčná... Chci ho vidět, dokud ještě žije... Na co by jste se ho chtěl v jeho matematickém Podcastu zeptat? Jeho vnímání prostoru je přes Plasmu a i její magnetické pole, neptala bych se ho na temnou hmotu a podobně, já bych po něm chtěla definovat život , v podobě magnetického pole pro plasmu ,TAM je i tvarem a PAK i z hlediska vesmíru.... Protože , to nás vrací právě i do bodu nula, nebo jak říkáte ke změně a k restartu. To je opravdu možné.... o tom je čas. Kolik minulosti , tolik budoucnosti je v nás... Matemetika je jen jazyk, ale fyzika je DEFINICÍ NAŠEHO ZPŮSOBU MYŠLENÍ a výklad je opravdu kompilát těch magnetických polí... ONÉ soudržnosti a těch konkrétních spirál, když se na něj dívám, má tak krásný kořen nosu a obočí zvednuté , jiskrný pohled kombinující umělecké i lékařské nadání. Já bych se ho zeptala asi takhle: Kterou rovnicí by jste léčil současný matematický svět mistře? A jeho odpověď? Úplně slyším to ticho.................A PAK TEN TŘESK.
@andrejlucny
@andrejlucny Жыл бұрын
Minimálne "Makrosvèt, mikrosvèt a lidská mysl" je doslova danikenovská literatúra napísaná človekom, ktorý si nedal ani nejmenšiu námahu naštudovať niečo z neurovedy a napísal knihu o mozgu. Bestseller to iste je a znôška hovadín tiež.
@davidx9845
@davidx9845 Жыл бұрын
Pan Podolsky je muj oblibeny prednasejici. Nejsem matematik, a i fyzik, spis je to me hobby, vcerne ezoterickych ne-ved. Chtel jsem se zeptat, jestli je alespon nejaka hypoteza nebo myslenka, jak uchopit realitu kolem nas, v cem vlastne zijeme...dekuju
@quantumgrygar2226
@quantumgrygar2226 Жыл бұрын
Omlouvám se (Filip Grygar), že se sem do toho pletu: V rozhovorech s A. Petersenem Bohr zdůrazňoval: „Není kvantový svět. Je pouze abstraktní kvantový popis. Je nesprávné myslet si, že posláním fyziky je říkat, jaká je příroda. Fyzika se týká toho, co my říkáme o přírodě.“ Heisenberg toto konstatuje v konkrétní rovině o částicích: „Zákony přírody, které formulujeme matematicky v kvantové teorii, se nezabývají částicemi o sobě, ale naším věděním o elementárních částicích.“ Feynman zase poukazoval na to, že „elektron je teoretická konstrukce, kterou používáme; je tak užitečná při našem chápání přírody, že bychom téměř mohli říct, že elektron je reálný“. Hmota nebo realita jsou interpretační pojmy (český pojem "skutečnost" je od kutiti, vytvořiti; fakt je od lat. facio-ere, to udělané). Na otázku Jorgena Jorgensena, dánského filosofa - logického pozitivisty, co znamená pro Bohra slovo realita, po dlouhém odmlčení, doprovázeným úsměvnými pohledy, odpověděl: „Když já nebo jakýkoli jiný fyzik říkáme realita, potom tím míníme … nic.“ Není žádná tzv. objektivní realita (špatně pochopený /i Einsteinem a dalšími/ termín Descarta, jímž míní předmětnou věcnost našich idejí v hlavě), je pouze a jen naše interpretace našeho vidění viděného, slyšení slyšeného, hmatání hmataného nebo měření měřeného (a to jen v určitém výseku el.mag. spektra). Jiní zvířácí to mají jinak, takže se tázat po nezávislé realitě je ztráta času. Heidegger se v Bytí a čase taky divil tomu, že je stále požadován nějaký důkaz o vnější existenci věcí mimo nás, což platí i pro nezávislé vlastnosti a říká, že „"skandál filosofie" nespočívá v tom, že tento důkaz nebyl dosud podán, nýbrž v tom, že takové důkazy jsou stále očekávány a že se o ně znovu a znovu někdo pokouší.“ :-)
@davidx9845
@davidx9845 Жыл бұрын
@@quantumgrygar2226 teď jsem se v králičí noře posunul tak o kilometr vpřed. Děkuju za odpověď, těším se, až na kanále narazím na Vaší přednášku. Mám označení Grygar, Kulhánek, Podolský paradox, vždy když vyjde nové video od někoho z Vás (omlouvám se za nedodržení titulové kázně)
@quantumgrygar2226
@quantumgrygar2226 Жыл бұрын
@@davidx9845 Jojo, to jsou zajímavé věci :-)
@vendi558
@vendi558 Жыл бұрын
Realita není, čím se nám zdá.
@janjanuska1454
@janjanuska1454 Жыл бұрын
@@vendi558 Sovy nejsou tím, čím se zdají být
@bububu12345
@bububu12345 5 ай бұрын
33:46 viac priestoru tomuto pánovi!
@vozovnabistro3870
@vozovnabistro3870 2 ай бұрын
Respekt k odborným přednáškám z fyziky mi trochu kazí profesorovy úlety do politiky a jistý slavomam
@frenky29a
@frenky29a Жыл бұрын
Podolský fajn. Kulhánek rulez.
@jentak78
@jentak78 Жыл бұрын
Inception Penrose Steps kzfaq.info/get/bejne/mtyDd5R2ptKlhYU.html
@tralala3696
@tralala3696 Жыл бұрын
velký tresk je nezmysel, neda sa dokázať, cela veda je výmysel
@McKenna1994
@McKenna1994 5 ай бұрын
Jediný výmysl je to tvé nesmyslné slovensko...
@infernal314
@infernal314 Жыл бұрын
Pěkná přednáška, ale mohla být kratší. To self-promo tam bylo trochu navíc...
@vemenichtny1214
@vemenichtny1214 Жыл бұрын
proč navíc? v tom, co sám vytvořil je přece nejzasvěcenější .)
@infernal314
@infernal314 Жыл бұрын
@@vemenichtny1214 V přednášce o Jiřím Podolským si o tom rád něco poslechnu.
@Daniel-cu8gj
@Daniel-cu8gj Жыл бұрын
Nic proti ale nechápu proč mi takový to tip videa youtube vyhodnocuje jako dokument cz dabing nepříjemné probuzení poslouchat pána fuj🤮
@Templercz
@Templercz 3 ай бұрын
No už podle tvého písemného projevu je jasné, že tvému příspěvku nemusíme dávat žádnou váhu. 🤣
【獨生子的日常】让小奶猫也体验一把鬼打墙#小奶喵 #铲屎官的乐趣
00:12
“獨生子的日常”YouTube官方頻道
Рет қаралды 106 МЛН
Mini Jelly Cake 🎂
00:50
Mr. Clabik
Рет қаралды 17 МЛН
Pavel Cejnar: Do nitra hmoty (MFF-FJDP 7.4.2022)
2:07:42
LLionTV
Рет қаралды 37 М.
Jiří Podolský, Zrození jaderného věku - Zamyšlení nad filmem Oppenheimer
2:31:02
Hvězdárna a planetárium Brno
Рет қаралды 17 М.
Michal Malinský: O budoucnosti hmoty
1:52:08
Pátečníci Sisyfos
Рет қаралды 19 М.
Pavel Cejnar: Kvantové divy (MFF-FJDP 5.5.2022)
2:11:30
LLionTV
Рет қаралды 32 М.
Добавления ключа в домофон ДомРу
0:18
Creepy Samsung Alarm cannot be turned off 😱🤣 #shorts
0:14
Adani Family
Рет қаралды 1,7 МЛН
How much charging is in your phone right now? 📱➡️ 🔋VS 🪫
0:11
Пленка или защитное стекло: что лучше?
0:52
Слава 100пудово!
Рет қаралды 1,6 МЛН