Kiełki brokułu. Jak uprawiać i dlaczego warto je spożywać?

  Рет қаралды 14,167

ogród na co dzień

ogród na co dzień

2 жыл бұрын

Kiełki brokułu znane są ze swoich wartości zdrowotnych i odżywczych. W dzisiejszym odcinku zachęcamy więc do ich uprawy i regularnego dodawania do kanapek oraz innych dań. Szczegóły w filmie. Zapraszamy do oglądania!
Kiełki lucerny - • Jak wyhodować kiełki l...
Kiełki rzodkiewki - • Jak wyhodować kiełki r...
Kiełki rzeżuchy - • Rzeżucha - kiełki rzeż...
Kiełki w słoiku - • Jak uprawiać kiełki w ...
Kiełki fasoli mung - • Kiełki fasoli mung. Ja...
Brokuł należy do rodziny roślin kapustowatych. Jego nasiona są niewielkich rozmiarów, ciemnobrązowe o owalnym kształcie. Przygotowanie kiełków brokuła trwa od 5 do 10 dni. Ich regularne spożywanie, tak samo jak w przypadku innych kiełków, pozytywnie wpływa na nasze zdrowie. A dokładniej, kiełki brokułu mają właściwości moczopędne i wzmacniające organizm. Zawierają sulforafan, który ma m.in. właściwości antybiotyczne, dzięki czemu ich codzienne spożywanie pomaga ustrzec się przed bakteriami, np. przed tymi, które są podstawową przyczyną powstawania wrzodów i nieżytów żołądka, a w niektórych przypadkach także nowotworów żołądka. Zawartość sulforafanu w kiełkach brokuła jest 20-30 razy większa niż w dorosłej roślinie.
Ponadto uważa się, że kiełki brokułu działają wspomagająco na obniżenie ciśnienia krwi, a tym samym zapobiegają chorobom układu krwionośnego. Są bogate w błonnik, a także w potas, żelazo, jod, magnez i siarkę oraz w takie witaminy jak witamina A, C, E oraz B. Ich smak jedni uważają za łagodny, inni za pikantny. Trzeba po prostu spróbować i sprawdzić. Są nieco bardziej wyraziste niż kiełki lucerny, ale mniej pikantne niż kiełki rzodkiewki czy rzeżuchy. Można je spożywać na surowo, aczkolwiek nieraz zaleca się poddać je obróbce termicznej, np. ugotować na parze. Badania wykazują, że najlepiej zrobić to wtedy w temperaturze 60 stopni Celsjusza. Kiełki te można dodawać do sałatek, kanapek, przystawek, serów i dań na ciepło. A jak je samodzielnie wyhodować?
Nasiona brokuła nie są zbyt duże, nie możemy więc użyć kiełkownicy sitkowej z dużymi otworami, należy wybrać taką o drobnym sitku lub przepływowa. Kiełki brokuła możemy też wyhodować w słoiku lub innym wybranym pojemniku. Słoik należy w tym celu przykryć gazą lub innym przepuszczalny materiałem, który będzie ułatwiał przepłukiwanie, ale poprzez który powietrze bez problemu będzie się dostawać do wnętrza słoika i naszych kiełków. Dostępne są także gotowe kiełkownice słoikowe z sitkiem, stelażem i podstawką, które jak najbardziej nadają się także do uprawy kiełków brokuła.
Na początek, nasiona moczymy przez mniej więcej 6-8 godzin.
Następnie wodę odlewamy. W kiełkownicy słoikowej pozostawiamy wilgotne nasiona, pamiętając o ich przepłukiwaniu 2-3 razy dziennie. W przypadku kiełkownicy sitkowej lub przelewowej przekładamy napęczniałe nasiona. Kiełkownicę przelewową, tak samo jak słoik, przepłukujemy 2-3 razy dziennie, a kiełkownicę sitkową, od dołu zalewamy wodą, tak żeby nasiona jedynie delikatnie dotykały wody, a nie znajdowały się pod nią. Wodę tę wymieniamy co najmniej raz dziennie.
Można też skorzystać ze starego sposobu uprawy kiełków brokuł na mokrej ligninie lub wacie.
Średnia wysokość gotowych kiełków brokuła to 4-6 cm i jak już wspomniano zazwyczaj są gotowe do spożycia po 5-10 dniach. Można je wtedy, po przepłukaniu, przełożyć do plastikowego pojemnika na żywność i przechowywać w lodówce przez kilka dni. Można je też przechowywać w słoiku, którego używaliśmy do kiełkowania.
W komentarzach padły pytania, czy kiełki można spożywać z tzw. łupinkami po nasionach. Oczywiście, że tak. Zwłaszcza jeżeli są one tak małe jak w przypadku nasion brokułu. Jeżeli mamy do czynienia z większymi nasionami, jak np. w przypadku fasoli adzuki, czy fasoli mung, niektórzy oczyszczają te kiełki z łupinek np. w kąpieli wodnej wykonanej bezpośrednio przez ich obróbką termiczną. Ale też nie jest to konieczne, ponieważ po podgotowaniu na parze, czy też po podsmażeniu łupinka ta zazwyczaj mięknie. Wracając jednak do kiełków brokułu, możemy je spożywać od razu po wyjęciu z kiełkownicy. Zawsze można je lekko przepłukać przed położeniem na kanapkę lub dodaniem do sałatki.
Nasiona na kiełki brokułu możemy nabyć w sklepach ogrodniczych, również tych internetowych.
Warto jeszcze wspomnieć, że kiełki, które będziemy hodować w ciemniejszym miejscu, będą bardziej żółte, natomiast kiełki uprawiane w miejscu lepiej oświetlonym będą zielone. W obu przypadkach są one dobre i zdatne do spożycia.
Linki :
Facebook : / izabella.schick
Blog : ogrodnacodzien.pl/
Instagram : / ogrod_na_co_dzien
#brukuł #brokul #kiełki #kielki #zdrowejedzenie #uprawa #ogrod_na_co_dzien

Пікірлер: 23
@tomaszstaszewski7652
@tomaszstaszewski7652 2 жыл бұрын
Zawsze z niecierpliwością czekam na nowy filmik I jak widać dość często jestem jego pierwszym widzem.
@joannagdyk7708
@joannagdyk7708 2 жыл бұрын
Dziękuję za ten filmik , super 😀 kawał solidnej wiedzy👍 ,szukam nasion i biorę się za kiełkowanie 😀
@bogumianowak6025
@bogumianowak6025 2 жыл бұрын
Dzięki za filmik mega wiadomości 👏👏 już mi kiełkują pozdrawiam serdecznie 😘💕
@kingamalinowska9152
@kingamalinowska9152 2 жыл бұрын
Jaka miła niespodzianka w piątek filmik 🤗. Bardzo lubię brokuły i muszę spróbować czy tak samo będą mi smakować kiełki.Pozdrawiam miłego dnia.
@4Ryszard
@4Ryszard Жыл бұрын
Dziękuję bardzo za wiadomości o kiełkach brokułu🥦📰👨‍🎓
@manticorepl859
@manticorepl859 2 жыл бұрын
Bardzo dziękuję za dużo ciekawych informacji!!!
@STAS777ish
@STAS777ish 2 жыл бұрын
Dziękuję za odpowiedź na moje pytanie)🙂
@halinaszyma6293
@halinaszyma6293 7 ай бұрын
Witam serdecznie mam pytanie dlaczego plesnieją kiełki brokuła jedne mi wyszły drugie spleśniały z góry dziękuję za odpowiedź zdrowia szczęścia życzę pozdrawiam serdecznie 🌹🌹🌹❤️👍
@karolkotula9279
@karolkotula9279 Жыл бұрын
Super poradnik!!! Wielkie dzięki :) Proszę o poradnik na temat kiełkowania buraka. Całkowita klapa u mnie. Nic nie wschodzi :o/
@makss9897
@makss9897 2 жыл бұрын
👏👏👏
@77andz
@77andz Жыл бұрын
Czy te same nasionka możemy zasadzic do gruntu i urosną z nich rośliny? Przepraszam, pewnie to głupie pytanie, ale bardzo mnie nurtuje ze względu na cenę. Obejrzałam chyba wszystkie Pani filmy. Są świetne, ma Pani wspaniały, kojący głos, a filmy są profesjonalne. Bardzo dziękuję 😘
Жыл бұрын
Prawdopodobnie urosną 😊 tylko nie wiadomo jak... bo na opakowaniach kiełków nie ma zazwyczaj podanej odmiany. Pozdrawiam serdecznie!
@iwka7221
@iwka7221 2 жыл бұрын
Witam, świetne informacje pani przekazuje, mam pytanie. Czy można na kiełki użyć nasion z własnego ogrodu np. Z rzodkiewki czy pora jak zostawi się je aby poszły w kwiat i wydały swoje nasiona. Chyba dobrze to określiłam. Pozdrawiam
2 жыл бұрын
Jeżeli sami pobraliśmy nasiona, to wiemy najlepiej z jakich upraw one pochodzą 😉 I takie nasiona oczywiście nadają się do uprawy na kiełki.
@iwka7221
@iwka7221 2 жыл бұрын
@ Tak myślałam ale nie byłam pewna . Jeszcze raz pozdrawiam i życzę miłego dnia
@mariakawalek2408
@mariakawalek2408 Жыл бұрын
Przydatne informacje 👍Kielkuje nasiona brokula w sloiku. Okolo 3-4go dnia na kielkach pojawiaja sie liczne drobne wloski (na poczatku myslalam, ze kielki popsuly sie gdyz wygladalo to tak jakby porosl je bialy meszek). Wloski "chowaja" sie po kolejnym wyplukaniu. Juz wiem z powyzszego wideo, ze powinnam je moczyc dluzej na samym poczatku. Czy pojawienie sie wloskow jest normalne? Jakies wskazowki co do temperatury i naswietlenia w przypadku kielkowania w sloiku? W ktorym momencie nalezy wstawic kielki do lodowki? Pozdrawiam :)
@iwona3811
@iwona3811 2 жыл бұрын
Super sprawa 🤩 i Fajna kielkownica. Mozna prosic o nazwę lub linka
2 жыл бұрын
Można ją kupić np. tutaj: www.esklep.legutko.com.pl/home/3570-zestaw-2-x-kielkownica-szklana-z-podstawka-05l.html Pozdrawiam, Iza
@iwona3811
@iwona3811 2 жыл бұрын
@ dziekuje 😍
@tomaszstaszewski7652
@tomaszstaszewski7652 2 жыл бұрын
Pierwszy
@martacygan2483
@martacygan2483 2 жыл бұрын
Kobietki, polecam kiełki, nic tak nie doda wam urody jak witaminki od środka. Nie żadne kremy, nie wierzcie w to. Tylko to czym karmicie swoje ciało, oraz geny 😘
@martacygan2483
@martacygan2483 2 жыл бұрын
W tym roku kończę 50lat. Huuuuraaa
@goldi7624
@goldi7624 2 жыл бұрын
Za duzo zachodu z tym podlewaniem
Potężna substancja, która chroni przed rakiem. To jedz, by nie zachorować
16:54
Alex hid in the closet #shorts
00:14
Mihdens
Рет қаралды 18 МЛН
Inside Out 2: Who is the strongest? Joy vs Envy vs Anger #shorts #animation
00:22
Jumping off balcony pulls her tooth! 🫣🦷
01:00
Justin Flom
Рет қаралды 28 МЛН
Wrotycz Wkładano Pod Pachę - Komu I Po Co?
18:06
Ogrodnictwo Intuicyjne - Permakultura TV
Рет қаралды 440 М.
Jak BROKUŁY zmienią Twoje zdrowie.
11:56
Marek Skoczylas TV
Рет қаралды 36 М.
Jak wyhodować kiełki bez kiełkownicy?
21:06
Ogrodnictwo Intuicyjne - Permakultura TV
Рет қаралды 11 М.
Jak uprawiać kiełki w słoiku? Jakie kiełki można uprawiać w słoiku?
7:15
Kiełki słonecznika. Jak uprawiać i jak wpływają na nasze zdrowie?
7:26
ogród na co dzień
Рет қаралды 16 М.
Jeżówki. Jak je uprawiać i rozmnażać.
9:23
Twój Ogrodnik
Рет қаралды 88 М.
МТЗ-80, подписывайтесь на канал, есть видео.
0:56
Александр Маляр
Рет қаралды 6 МЛН
Amazing tools #shorts
0:35
SA VA
Рет қаралды 10 МЛН
Я не голоден
1:00
К-Media
Рет қаралды 7 МЛН