No video

Kilka słów na temat zimowli pszczół.

  Рет қаралды 21,340

Pasieka MARCYŚ

Pasieka MARCYŚ

Күн бұрын

Zimowanie pszczół to temat który jest często poruszany w różnych publikacjach. Jest to zagadnienie zwłaszcza interesujące dla początkujących pszczelarzy. Musimy sobie zdawać sprawę, że zimowla jest okresem w którym niewiele możemy zrobić. Pszczoły w tym okresie zdane są na siebie. Aby zimowla przebiegała prawidłowo musimy pamiętać o kilku aspektach. Najważniejsze to leczenie pszczół, odpowiednie zakarmienie oraz ułożenie gniazda na zimę. Leczenie przeciwko warrozie powinniśmy przeprowadzać w sposób zintegrowany czyli łączyć metody biologiczne i chemiczne. Takie połączenie w mojej praktyce pszczelarskiej daje najlepsze rezultaty. Metody leczenia jakie stosuję przedstawiam w filmach na KZfaq. Nie będę się na nich obecnie skupiał. Jeśli chodzi o zakarmienie panują tutaj podstawowe zasady które dobrze jest przestrzegać. Przede wszystkim powinniśmy podać pszczołom odpowiednią dawkę pokarmu. W swojej pasiece gospodaruję na ulach dadanta i dawka 12-13 kg cukru jest ilością wystarczającą. Podaję ją w syropie 3:2 ( 3 części cukru, 2 części wody). Syrop cukrowy przygotowuję w następujący sposób:
- wsypuję cukier do podkarmiaczki wiaderkowej a następnie zalewam go wrzątkiem. Dzięki temu niszczę grzyby które doprowadziłyby do szybkiej fermentacji pokarmu. Nie gotuję nigdy syropu aby nie dopuścić do wydzielenia się HMF (5- hydroxymethylfurfural). Dodatki ziołowe do pokarmu są zagadnieniem nieco bardziej złożonym. Wielu pszczelarzy je stosuję jako uzupełnienie do jałowego syropu. Osobiście najchętniej stosuję je w okresie letnim do pobudzania czerwienia matek.
- Kolejną kwestią jest zakarmienie pszczół do 15 września. Dzięki temu nie spracujemy pszczoły zimowej która powinna jak najmniej pracować przed długą i ciężką zimą.
Przejdźmy więc do ostatniego etapu czyli układania gniazd. Przed rozpoczęciem podkarmiania zimowego wycofuję część ramek po miodobraniu z lipy. Zostawiam przeważnie 8 ramek oraz zatworomatę. W rodzinach produkcyjnych dostawiam na skraju ramki z węzą które często są odbudowywane przez pszczoły i służą w kolejnym sezonie. Pszczoły obecne na 8 ramkach wypełniają je w sposób optymalny. Gdybym zastosował 10 ramek dadanowskich pszczoły rozniosłyby pokarm po wszystkich ramkach. Należy pamiętać, że zimujący kłąb pszczeli ma 20 - 25 cm. zimowanie na 6 - 7 ramkach jest więc optymalne. Ósma ramka jest wycofywana i służy jako ewentualny zapas pokarmu na wiosnę. Jest dostawiana przy pierwszym przeglądzie w rodzinach gdzie brakuje pokarmu. Kolejnym niemniej ważnym zagadnieniem jest tzw " poduszka powietrzna". Jest to półkorpus podstawiony pod rodnię. Wielu pszczelarzy o tym wspomina ale niewielu wie dlaczego się go stosuje. Podstawowym w tym przypadku zagadnieniem jest prawidłowy kształt kłębu zimowego. Pszczoły na ramce szeroko-niskiej czyli np. popularnej w ostatnim czasie wielkopolskiej osiemnastce tworzą kształt elipsy a nie kuli. Zaleca się w tym przypadku zimowanie na dwóch korpusach. Jeśli zastosujemy półnadstawkę pszczoły mając dostateczną ilość miejsca, utworzą kształt kuli który ma najlepszy stosunek powierzchni do objętości. Na ramce dadanowskiej nie zaobserwowałem różnicy w zimowanie na półnadstawce czy bez półnadstawki. Wynika to z dużej ramki na której pszczoły mogą swobodnie się uwiązać.Kolejnym aspektem jest wentylacja. W swojej pasiece zimuję na dennicy osiatkowanej. Zapewnia ona wentylację niezbędną w ulach poliuretanowych. Mam nadzieję, że ten wpis pomoże początkującym pszczelarzom w prawidłowym przygotowaniu pszczół do zimowli. Pozdrawiam Pasieka MARCYŚ.
Bluza pszczelarska, której używam:
odziezpszczela...
Facebook
/ pasieka-marcy%c5%9b-76...
Blog
pasiekamarcys.b...
Kontakt biznesowy
pasiekamarcys@gmail.com
536924407

Пікірлер: 47
4 жыл бұрын
Jeżeli chcecie aby takie filmy pojawiały się częściej, zostawcie łapkę w górę i subskrypcję. Miłego oglądania. Pozdrawiam.
@piast145
@piast145 4 жыл бұрын
Dzięki za świetny materiał w pigułce pozdrawiam Piotr.
4 жыл бұрын
Dziękuję
@PawezMazur
@PawezMazur 4 жыл бұрын
Ja zauważyłem, że pszczoły układają gniazda również do kierunków świata. Oczywiście do cieplejszej strony. Fajny, treściwy materiał. Pozdrawiam
4 жыл бұрын
Dziękuję Paweł i pozdrawiam.
@hodowlawolfjar9384
@hodowlawolfjar9384 4 жыл бұрын
Bardzo dobre informacje dla młodych pszczelarzy, krótko i rzeczowo :)
@rafazygmunt5184
@rafazygmunt5184 4 жыл бұрын
Rzeczowe informacje warto posłuchać pozdrawiam.
@wandakuprel3730
@wandakuprel3730 4 жыл бұрын
Z przyjemnością Pana sie slucha. Ma Pan szeroka wiedzę i w sposob zrozumialy przekazuje laikom, takim jak ja. Dziekuje. Pozdrawiam.
4 жыл бұрын
Dziękuję za miły komentarz. Obiecałem odpowiedź jednemu z widzów, więc musiałem dotrzymać słowa.
@sodkigrzech2300
@sodkigrzech2300 4 жыл бұрын
Bardzo dobry, treściwy mini wykład. Takie lubię - fajnie się słucha.
@ukaszczeryba9166
@ukaszczeryba9166 4 жыл бұрын
Spoko film fajnie się ciebie słucha Pozdro
4 жыл бұрын
Dziękuję. Pozdrawiam :)
@anzelmbohatyrowicz4143
@anzelmbohatyrowicz4143 4 жыл бұрын
Dobra robota 👍 👍 👍
@Jan-lu3lr
@Jan-lu3lr 4 жыл бұрын
Witam. Bardzo dobre informacje w tym materiale filmowym. Jednak mam pewną wątpliwość. Będę zimował na jednym korpusie wielkopolskim, dennica osiatkowana. Planuję podstawić półnadstawkę. W jakim terminie powinienem to zrobić? Przed podkarmianiem, po podkarmieniu, czy po ustaniu oblotów?
@piotrgowinski1168
@piotrgowinski1168 4 жыл бұрын
Same konkrety👌
@zwirunio
@zwirunio 4 жыл бұрын
Jak zwykle konkret! Pytanko: Mam poliuretany (Wlkp-12) na niskiej dennicy. Rozumiem, że całe sterowanie wentylacją odbywa się tylko i wyłącznie pajączkami w powałce? Podpowiedziałbyś, jak to się odbywa w takim ulu?
4 жыл бұрын
Najlepiej jak zapytasz osobę, która gospodaruje na takich ulach. Na filmie powiedziałem jak wygląda wentylacja w moich ulach. Możesz zrobić podobnie.
@piotr7484
@piotr7484 4 жыл бұрын
Jeśli chodzi o ostatnia ramkę wystawiona pusta jako zatwór na następny dzień zaglądam około 20h potem a tam pół ramki pokarmu jest od strony gniazda i w innych ulach podobnie.
@leszekhelis3677
@leszekhelis3677 4 жыл бұрын
Oglądam Twoje filmiki z przyjemnością , czy polecasz apiwarol bo wiem że stosujesz BioWare 500.Pozdrawiam Leszek.
4 жыл бұрын
Każdy lek stosowany zgodnie z instrukcją będzie dobry. Dlatego jak chcesz możesz stosować Apiwarol lub każdy inny dostępny w Polsce lek.
@BruceLee_PL
@BruceLee_PL 3 жыл бұрын
Świetny materiał, nie wiem jak inni ja bym chciał częściej takie. Mam kilka pytań technicznych, jak mogę się z Tobą skontaktować, jak coś to ostatnio zostawiłem Ci kilka wiadomości na Instagramie.
3 жыл бұрын
Cieszę się, że film się podobał. Obecnie odpoczywam po sezonie i realizuję inne projekty. Jedyny kontakt jaki jest możliwy to poprzez email pasiekamarcys@gmail.com tylko w sprawie zakupu miodu. Jeśli chodzi o sprawy związane bezpośrednio z pszczołami to będę dostępny w następnym roku. Na kanale jest sporo filmów i odpowiadają one na 90% podstawowych pytań. Pozdrawiam.
@BruceLee_PL
@BruceLee_PL 3 жыл бұрын
@ dzięki za szybką odpowiedź. Chyba już wszystkie Twoje filmy obejrzałem 😉 a pytanie moje dotyczyło sprzedaży rodzin i matek pszczelich. Jeżeli można to wyślę na maila swoje zapytanie. Pozdrawiam
@jeeperscreepers31
@jeeperscreepers31 4 жыл бұрын
Witam u mnie dzisiaj o 7 rano było 4 stopnie brrrrrrrrr......zima idzie . Pozdrawiam
@pasiekanapreriiwgorachizer2228
@pasiekanapreriiwgorachizer2228 4 жыл бұрын
U mnie o 7 rano było -0,5 st C
@kegus8187
@kegus8187 4 жыл бұрын
Hej. A dawać półkorpusów ramki z węza? Jak uważasz? Pozdrawiam i życzę dobrej zimowli
4 жыл бұрын
Ja nie dawałem węzy.
@mariuszdziedzic7661
@mariuszdziedzic7661 3 жыл бұрын
@ no własnie - na innym kanale ramki do półkorpusów dają .Gniazdo jest w zabudowie zimnej a półk. w zabudowie ciepłej czyli na krzyż .Przemawia do mnie argumentacja że przeciągi robia się na rogach ula a samo gniazdo jest tyllko wentylowane( bez przeciągów)No i tu mam pytanie i proszę o rozjaśnienie umysłu:)Jeżeli damy ramki z suszem pod gniazdo to gdzie pszczoły uwiążą kłąb?( tj. kulę o której mówiłeś )Czy nie powinien być tylko sam półkorpus?
@adamdaszkiewicz1639
@adamdaszkiewicz1639 4 жыл бұрын
No właśnie.W poliuretanach i styropianach na zimę nie wytarczy zatwór styropianowy ?Musi być mata ?Pozdrawiam.
4 жыл бұрын
Wystarczy zatwór styropianowy.
@adamdaszkiewicz1639
@adamdaszkiewicz1639 4 жыл бұрын
@ Dzięki za odpowiedź. Dla mnie, początkującego pszczelarza to kopalnia konkretnej i dobrze przekazanej wiedzy. Świetnie się ogląda. Pozdrawiam.
4 жыл бұрын
@@adamdaszkiewicz1639 Dziękuję i pozdrawiam.
@stanisawkwasnik7115
@stanisawkwasnik7115 4 жыл бұрын
Pozdrawiam
@tomek2665
@tomek2665 4 жыл бұрын
Witam ja mam ule wylotkami na południe w.z. zabudowa ciepła większość rodzin ma gniazdo od wylotu a kilka od tyłu ,czy te przejdą w stronę wylotu?czy przestawić gniazdo? Mam pszczoły kilka lat i nigdy nie zwracałem na to uwagi bo fajnie mi zimują ,ale może warto przestawić? Pozdrawiam
4 жыл бұрын
Nie znam wszystkich szczegółów dlatego zrobisz jak uważasz ale ja bym nic nie zmieniał.
@jurekmiszcz4468
@jurekmiszcz4468 4 жыл бұрын
Masz niezwykłą wiedzę ile lat Pszczelarzysz ?Pozdrawiam serdecznie
4 жыл бұрын
Dziękuję. Powstały książki na temat tylko zimowli, więc tutaj jest wyłącznie mały wycinek. Zależy jak liczyć. Przed założeniem własnej pasieki pomagałem przez jakiś czas na pasiece kolegi.
@zibi50f
@zibi50f 4 жыл бұрын
Będę miał wlkp i kiedy podstawić ten półkorpus i jak się domyślam ten półkorpus bez ramek?
4 жыл бұрын
Najlepiej go postawić jesienią gdy pszczoły są mniej aktywne. Dzięki temu nie ryzykuje się rabunków.
@zibi50f
@zibi50f 4 жыл бұрын
czyli bez ramek?
4 жыл бұрын
@@zibi50f Jeśli ma być pod ulem to zawsze stawiam bez ramek.
@zibi50f
@zibi50f 4 жыл бұрын
@ czyli to ma być pod dennicą?
4 жыл бұрын
@@zibi50f Poduszka powietrzna to półkorpus między dennicą a korpusem gniazdowym Chyba, że masz coś innego na myśli.
@zibi50f
@zibi50f 4 жыл бұрын
Z jakiej firmy są te ule
4 жыл бұрын
Apikoz
@robertpobozniak5592
@robertpobozniak5592 4 жыл бұрын
Witam, mam problem bo muszę przestawić pasiekę o jakieś 100 m , jak to zrobić i kiedy najlepiej?
4 жыл бұрын
Istnieje wiele metod. Wszystkie są opisane w każdym lepszym poradniku pszczelarskim. Można przenosić codziennie o 0,5 metra (w trakcie sezonu ). Możemy przenieść ule przed oblotem kiedy temperatura nie jest zbyt niska. Można wywieźć pszczoły 4 km od pasieki i po pewnym czasie przywieźć ( w trakcie sezonu ) itp. itd.
Czy zimowanie bardzo słabych odkładów ma sens?
12:19
Pasieka MARCYŚ
Рет қаралды 15 М.
Porady, które chciałbym usłyszeć jako początkujący pszczelarz.
8:06
If Barbie came to life! 💝
00:37
Meow-some! Reacts
Рет қаралды 68 МЛН
Look at two different videos 😁 @karina-kola
00:11
Andrey Grechka
Рет қаралды 14 МЛН
Parenting hacks and gadgets against mosquitoes 🦟👶
00:21
Let's GLOW!
Рет қаралды 13 МЛН
Jak przygotować pszczoły do zimowli?
13:18
Pasieka MARCYŚ
Рет қаралды 79 М.
Tak pszczoły powinny nosić miód. Krainka Celle.
15:42
Pasieka MARCYŚ
Рет қаралды 28 М.
Wentylacja w ulach poliuretanowych.
9:01
Pasieka MARCYŚ
Рет қаралды 20 М.
Dlaczego nie zimuję bardzo silnych rodzin?
9:00
Pasieka MARCYŚ
Рет қаралды 51 М.
Jak zostać pszczelarzem? Podstawy. 🐝
20:05
Pasieka MARCYŚ
Рет қаралды 124 М.
Kamera termowizyjna na pasiece, pszczoły zimą
5:45
Pasieka Pastucha
Рет қаралды 13 М.
Miodobranie 2020. Pasieka MARCYŚ.
15:05
Pasieka MARCYŚ
Рет қаралды 45 М.
UL styropianowy - wentylacja - LYSON TV
1:50
Grupa Łysoń
Рет қаралды 25 М.
28.11.2019 Ocieplać czy nie ocieplać pszczoły.
13:55
Pasieka Kamionek Pszczoły w Warszawie
Рет қаралды 44 М.
Minusy bycia pszczelarzem.
10:51
Pasieka MARCYŚ
Рет қаралды 29 М.