KONCERZ - zapomniana broń HUSARII

  Рет қаралды 52,269

Darek Rybacki - Encyklopedya Staropolska

Darek Rybacki - Encyklopedya Staropolska

3 жыл бұрын

Podoba Ci się ten materiał? Dołącz do mecenasów Encyklopedii Staropolskiej na Patronite: patronite.pl/profil/268724/da...
Przyzwyczailiśmy się do faktu, że podstawową bronią husarza była kopia i szabla. Jednak jak wielokrotnie wspominałem na łamach mojego kanału, skrzydlaci jeźdźcy korzystali z całego arsenału śmiercionośnych narzędzi. Jednym z nich był, nieco dzisiaj zapomniany, koncerz.
Dla zainteresowanych tematem:
Zdzisław Żygulski "Broń w dawnej Polsce: na tle uzbrojenia Europy i Bliskiego Wschodu"
Radosław Sikora "Husaria: duma polskiego oręża"
hu.wikipedia.org/wiki/Hegyest...
www.hungarianottomanwars.com/...

Пікірлер: 110
@Fomcio
@Fomcio 3 жыл бұрын
Witam, w filmiku wkradły się pewne nieścisłości, chodzi głównie o zastosowanie koncerza, mianowicie jak słusznie wspomniano broń ta służyła praktycznie do klucia ale nie do ataku tylko do zadawania ran uciekającemu nieprzyjacielowi w szczególności uciekającym piechurom. Zadanie ciosu szablą z wysokości konia uciekającemu pieszemu było bardzo trudne, pieszy mógł się uchylić i przykucnąć, szabla czy pałasz były po prostu za krótkie, natomiast koncerz z racji swej długości był prawdziwie smiercionosną bronią, również dobrze się sprawdzał przy pogoni za uciekającym konno. Natomiast do ataku w szarży używano kopi po skroszeniu ich zawracano brano nowe i tak do skutku...kopie nie były własnością husarza tylko Korony - państwowe hi hi , przeważnie wszystko się kończyło na jednej lub drugiej ewentualnie trzeciej szarży, kopie transportowano wozami a ich długość miała 4 - 6 metrów tych najdłuższych używano przeciwko piechocie szwedzkiej, historycy opisują że raz się zdarzyło że husaria musiała wielokrotnie szarżować i faktycznie zabrakło kopi i być może dlatego użyto koncerza do szarży...Pozdrawiam Tomasz
@krzysiekstaniak
@krzysiekstaniak 3 жыл бұрын
Czołem Darku 👊👍
@damakameliowa5712
@damakameliowa5712 3 жыл бұрын
Ależ mnie waszmość uraczyłeś wielce zajmującymi ciekawostkami za co z serca dziękuję!
@jakubsiedlecki3324
@jakubsiedlecki3324 3 жыл бұрын
no waszmość powrócił na yt z impetem. Zdrówka życzę
@Kegybeer
@Kegybeer 3 жыл бұрын
Wiedza w pigułce, bez zbędnego nawijania makaronu na uszy:) W dodatku odcinek ukazał się w kolejną (433) rocznicę bitwy pod Byczyną co dodaje dodatkowego smaczku. Pozdrawiam Waszmości!
@dariuszgrzegorzewiczanin
@dariuszgrzegorzewiczanin Жыл бұрын
Rewelacja - szacunek!
@mateuszonyszko8719
@mateuszonyszko8719 3 жыл бұрын
Super!
@mariatomczyk8553
@mariatomczyk8553 3 жыл бұрын
Kochani! Zadbajcie o to, by programy Darka konieczne oglądały te....znane wam z własnych rodzin i wśród znajomych...dzieciaki i młodzież, "wygłupione" przez nauczanie domowe, które myślą, że w Polsce to "tylko metr mułu" i "kupa kamieni", a z drzewa to zeszliśmy 30 lat temu, albo dopiero po wstąpieniu do UE!!!! Darku! Jesteś wspaniały!
@DarekRybacki
@DarekRybacki 3 жыл бұрын
A tu ciekawy cytat, który sobie wynotowałem z Tazbira: "Działacze oświecenia prowadzili walkę jednocześnie na dwa fronty. Z jednej bowiem strony walczyli z zacofaniem, obskurantyzmem i nietolerancją mas szlacheckich, z drugiej zaś - z rozmiłowaniem w cudzoziemszczyźnie wyrażającym się lekceważeniem kultury narodowej (...). W dobie oświecenia zachorowaliśmy niewątpliwie na kompleks Europy, wytwarzający w naszej narodowej świadomości pewien specyficzny stan napięcia w niektórych chwilach graniczący z obsesją. Choroba ta trwa po dziś dzień (...). Przerzucamy się z jednej ostateczności w drugą: albo więc zachłystujemy się własną wielkością - jeśli nie osiągnięć kulturalnych i gospodarczych to przynajmniej cierpień. Niczym potomkowie świetnych a zubożałych rodów skłonni jesteśmy do pokrywania aktualnych braków wspomnieniami dawnej świetności i niegdysiejszego blasku. W obecnym zaś świecie bardziej niż kiedykolwiek liczą się aktualne zasługi i pozycja. Z postawą tą stale koliduje inna: przypominanie jak bardzo pozostaliśmy w tyle za innymi krajami Europy, ciągłe mierzenie, kiedy niemal dorównywaliśmy rozwojowi Francji, Anglii czy Holandii i jak nieznaczne są nasze osiągnięcia w porównaniu z tym, co zostało jeszcze do zrobienia. (J. Tazbir, Kultura szlachecka w Polsce)
@bartoszszymianiec7239
@bartoszszymianiec7239 3 жыл бұрын
Nadziak, był bronią, która została swojego czasu zabroniona... To straszna broń... hełm nie miał szans , wraz z osobą, która go nosiła, to straszna broń, dlatego została usunięta z oręża husarskiego... nie była też przez wszystkich używana.... Nie była popularna.
@ukaszradziszewski8830
@ukaszradziszewski8830 Жыл бұрын
Komentarz dla zasięgu, dzięki. :)
@bartoszszymianiec7239
@bartoszszymianiec7239 3 жыл бұрын
Koncerz był użwany również po skruszeniu się kopii husarskiej, bo była pusta w środku... Na pierwszy kontakt. Koncerz był często opierany o siodło, co umożliwiało stabilne i silne pchnięcie przeciwnika...
@sdental5379
@sdental5379 Жыл бұрын
Dziękuję!
@adamganski2012
@adamganski2012 3 жыл бұрын
Ciekawy materiał.
@greywarden09
@greywarden09 3 жыл бұрын
Powodem niewielkiej liczby oryginalnych koncerzy jest też fakt, że ta broń była dość droga i było stosunkowo niewiele egzemplarzy, w porównaniu choćby z pałaszami czy szablami husarskimi. Kiedyś czytałem, że rekordzista podczas szarży nabił na koncerz pięciu tureckich żołnierzy, ale nie znalazłem innych źródeł, więc traktuję to jako legendę, biorąc pod uwagę to, że koncerze często pękały. Trzeba natomiast z dużym dystansem podchodzić do informacji znajdujących się na polskiej Wikipedii, gdyż autor artykułu podał niewiele źródeł.
@drunkenghoul
@drunkenghoul 3 жыл бұрын
Przypadkiem trafiłem na kanał, nie żałuję, świetny film
@aTaczewski
@aTaczewski 3 жыл бұрын
Jak miło oglądać takie materiały na polskim YT. Pozdrawiam!
@Witaros
@Witaros 3 жыл бұрын
Przeglądam filmy na kanale a tu taka niespodzianka :) oglądamy
@karolinakrajewska528
@karolinakrajewska528 2 жыл бұрын
Uwielbiam epizody o bialej polskiej broni. Wielkie dzieki
@vandergraaf8489
@vandergraaf8489 3 жыл бұрын
Kiedyś czytałem świetną monografię o konfliktach militarnych Rzplitej ze Szwecją na przestrzeni wieków Leszka Podhorodeckiego "Koncerz i i rapier". Wtedy właśnie pierwszy raz dowiedziałem się o tej broni.
@przemysawkrol6991
@przemysawkrol6991 3 жыл бұрын
Ciekawy materiał. Jednak pokusiłbym się o jedną poprawkę. Właśnie na podstawie bitwy pod Kłuszynem gdzie niektóre roty husarskie szarżowały nawet 8 razy. Koncerz był stosowany nie wtedy kiedy nie można było użyć kopii tylko po skruszeniu kopii, która pękała w pierwszym kontakcie z wrogiem. Pozdrawiam.
@catsplay1658
@catsplay1658 3 жыл бұрын
O, już prawie, już niedługo o rapierze... Jeszcze troszkę i się uda ;) Służę pomocą co do źródeł jeśli planujesz taki wpis do encyklopedi. Dziękujemy mości Darku za kolejny wyborny materiał! Tak jak wszyscy się zachwycają szablą "husarską" tak była ona ostatnią bronią, po którą sięgał husarz, podrodze jeszcze były przed nią pistolety i nadziaki w użyciu, daleko po kopii i koncerzu.
@podtworca
@podtworca 3 жыл бұрын
Super, gdyby powstał jakiś materiał o rapierach w wojsku polskim. W internetowych źródłach podają, że piechota autoramentu cudzoziemskiego była znacznie liczniejsza od narodowej, tymczasem w filmach i inscenizacjach pokazuje się wyłącznie piechotę polsko-węgierską.
@DarekRybacki
@DarekRybacki 3 жыл бұрын
Nie wiem o jakich inscenizacjach mówisz, ale był czas, że w rekonstrukcji piechota autoramentu cudzoziemskiego raczej dominowała nad piechotą rodzimą. Wprawdzie trochę wypadłem z obiegu, ale wydaję mi się, że teraz te proporcje nieco się wyrównały.
@jackswiatek5221
@jackswiatek5221 3 жыл бұрын
No i trzeba dopowiedziec jak sie koncerza uzywalo.... po wyjeciu, trzymajac jedna reka, zapieralo sie go o siodlo tak aby z impetem konia przebil przeciwnika... dlatego tez musial byc dlugi, aby solidnie wystawac przed konski leb.
@witoldwisniewski9750
@witoldwisniewski9750 3 жыл бұрын
Jak zawsze zacny odcinek!
@marunieniu123
@marunieniu123 3 жыл бұрын
Ależ klimat :O świetnie się to ogląda
@plelektryk
@plelektryk 3 жыл бұрын
Nie ruszt tylko rożen! Różnica jest zasadnicza. Na ruszcie palą się węgle to taka kratka z tąd czasownik przerusztować czyli drapiąc po węglach np. pogrzebaczem piwosujemy przesypanie popiołu przez ruszt do popielnika. Rożen natomiast służył do pieczenia nabitego nań mięsiwa czasem z dodatkami jak cebula czy co kto chciał.
@DarekRybacki
@DarekRybacki 3 жыл бұрын
Racja!
@KorNick781
@KorNick781 3 жыл бұрын
Stąd , a nie " z tąd"
@plelektryk
@plelektryk 3 жыл бұрын
Fakt! Żadne usprawiedliwienie, ale z klawiatury jakoś łatwiej byka postawić i o wiele trudniej wyłapać.
@marcinbanasiuk8973
@marcinbanasiuk8973 3 жыл бұрын
Co jak co ale soundtrack masz świetny
@piotrrysio9515
@piotrrysio9515 3 жыл бұрын
Dobry film , dzięki
@dzonykesz338
@dzonykesz338 3 жыл бұрын
Fajny klimat w twoich filmach robisz.
@IiNICKSiI
@IiNICKSiI 3 жыл бұрын
Z tego co się orientuję istnieją Krzyżackie egzemplarze koncerzy z XV w.
@mjr.zapora3968
@mjr.zapora3968 Жыл бұрын
Czołem wielkiej Polsce
@raindog6852
@raindog6852 3 жыл бұрын
Czołem Waszmości!
@krzysztofwiatr3177
@krzysztofwiatr3177 3 жыл бұрын
Szanowny Panie, proszę zrobić film o protokole noszenia szabli w kościele podczas mszy. Pewien ksiądz mówił, że wyciągnąć ją należy podczas Podniesienia i do połowy wysunąć w trakcie Ewangelii. Proszę podać źródła i więcej zasad. Będę wdzięczny. Z Panem Bogiem.
@gabrysmayhem6179
@gabrysmayhem6179 3 жыл бұрын
Super oddcinek! Fajne tematy wpadają po świętach. Może w kolejnym oddcinku powiesz coś o pałaszach albo buzdyganach/piernaczach?
@DarekRybacki
@DarekRybacki 3 жыл бұрын
Kto wie, kto wie ;-)
@janbieniek6181
@janbieniek6181 Жыл бұрын
Z użyciem koncerza w walce,to i autor Trylogii miał pewne problemy,kiedy to jeden z bohaterów tejze, "w łeb koncerzem go trzasnął "(bodajże Tuhajbeja)."Wytrzymała c i ę c i e kuta w Damaszku misiurka..." Może cytuje niezbyt wiernie tekst,ale czytałem Trylogię ponad pół wieku temu.
@maciejsmolarczyk6257
@maciejsmolarczyk6257 3 жыл бұрын
Fajna czapka.
@ziemas8370
@ziemas8370 3 жыл бұрын
Ziomuś co ty logo z szeląga koronnego zajumałeś ? :P Same podstawy opowiedziałeś, props za Żółkiewskiego im więcej tekstów źródłowych tym lepiej, ale mogłeś rozwinąć temat walki, nie opowiedziałeś nic o obronie, czy koncerz nadaje się do zastaw ? można nim parować ciosy wrogów ? głownia jest ostra czy tylko sztych? czy prędzej zetnie pikę czy się złamie ? pamiętam jak miałem 7 lat i mama mi kupiła książkę o husarii i tam koncerz był pofalowany z czym nigdy później się nie spotkałem, a kilka ich widziałem ogólnie spoko materiał ale może być jeszcze lepiej pozdro!
@kempo79
@kempo79 3 жыл бұрын
Szczerze pisząc, trudno mi uwierzyć, aby koncerz był bronią jednorazowego użytku. Że był łamliwy to wiem, natomiast myślę, że był przede wszystkim stosowany nie tyle w szarży (bo przecież husarze szarżowali wielokrotnie, więc jaki sens byłoby nosić kolejną broń jednorazową jak kopia - skoro kopia jest tańsza i lepsza, a którą to kopię dostawali nową przed każdą szarżą?) co podczas sytuacji gdy husarz musiał walczyć w zwarciu z piechotą i po prostu kłuć knechtów uzbrojonych w piki (gdzie szabla miała za mały zasięg). Przytoczony przykład zdaje się potwierdzać moją tezę - koncerz był bronią do nietypowych sytuacji, natomiast nie był - co sugeruje Autor - bronią zastępującą kopię.
@grzes1887
@grzes1887 3 жыл бұрын
Ale te odcinki lecę niby sześć minut a zleciało jak dwie
@grzegorzszozda765
@grzegorzszozda765 3 жыл бұрын
Pamiętajmy że husaria uderzała po kilka razy w jednej bitwie więc raczej trudno by drewniana kopia wystarczyla na kilka razy a szabla można sobie wyobrazić że to już nie to samo.Dzięki za ciekawy odcinek zresztą jak za każdym razem pozdrawiam.
@Krzyk19ochan88
@Krzyk19ochan88 3 жыл бұрын
Tylko te kopie ciągnęło się na wozach, na pole bitwy, i się miało kilka zapasowych. A przynajmniej powinno się mieć, bo z tym bywało różnie.
@user-lq9mp3ri1o
@user-lq9mp3ri1o 7 ай бұрын
Сабля хороша только для не бронироаанного противника,даже по зимнему одетый враг в стеганную одежду или сукно ,саблей прорубался очень плохо, а вот укол саблей решал проблему . Тем более решал проблему меч -кончар(концерж?) который собственно и придумали на востоке для пробивания кольчатого доспеха и других разновидностей латных доспехов с помощью укола в уязвимые места или сочленения,а для кольчуги просто для розрыва колец плетения . Собственно этот прообраз шпаги(эспадона) который появился примерно для таких же целей только позже восточного меча -кончара, но выполнял с нею такую же функцию и имел одинаковое предназначение.
@kacpermyszkowski5375
@kacpermyszkowski5375 3 жыл бұрын
Autorze filmiku, panie Darku Rybacki mam pytanie. Czy nie popełnił Pan błędu? Koncerzy NIE używano właśnie jako "narzędzia kuchennego" ;) wysokie temperatury psuły właściwości stali, co przekładało się na gorszą wydajność oddziałów. Zacytowany przez Pana Walenty Herburt w 6:08 powiedział raczej coś w stylu "A koncerz kędyś podział: pieczeniaś piekł na nim - bodajże Cię zbito z takim szanowanim" co przecież zupełnie zmienia kontekst opisanej sytuacji jako rady, a w razie potrzeby przykładnego ukazania winnego psucia broni. Reszta materiału bardzo fajna, w miłej formie, pozdrawiam ^^!
@DarekRybacki
@DarekRybacki 3 жыл бұрын
Ta końcówka była pół żartem, pół serio - to poetycka krytyka gnuśności szlacheckiej, a nie reportaż z pola bitwy ;-)
@Brutuss75
@Brutuss75 3 жыл бұрын
Fajny material nawet dla znających tematykę. Jeżeli można prośić...dodaj coś więcej o tych terenach, które stanowią tło Dlaczego je wybierasz? Ja wiem bo znam ruch, z którego jesteś, ale może i inni posłuchają i się dowiedzą coś o Kalwarii.
@DarekRybacki
@DarekRybacki 3 жыл бұрын
Kalwarię wybieram, bo mam blisko z Rumi ;-) Ale w planach jest wiele innych plenerów: przede wszystkim zamek w Gniewie, klasztor w Żarnowcu, zamek w Malborku, Kwidzynie, Ostródzie itd. Zobaczymy co się da zrobić ;-)
@mieszkorutkowski2591
@mieszkorutkowski2591 3 жыл бұрын
Kiedyś słyszałem, że Tuhaj-bej zginął pod Beresteczkiem od ciosu koncerzem. Jeśli się mylę to mnie poprawcie.
@DarekRybacki
@DarekRybacki 3 жыл бұрын
Podobno kolet Gustawa Adolfa nosi ślad po przekłuciu koncerzem (bitwa pod Lutzen), ale nie znalazłem jakiegoś konkretnego poświadczenia tej informacji, więc o niej nie wspomniałem ;-)
@tamik7168
@tamik7168 3 жыл бұрын
@@DarekRybacki To prawda. Można ten łosiowy kolet Gustawa Adolfa, z charakterystycznym rombowym wkłuciem, zobaczyć w Stockholmie
@jakubsiedlecki3324
@jakubsiedlecki3324 3 жыл бұрын
waszmość powrócił na yt z impetem. Zdrówka życzę
@DarekRybacki
@DarekRybacki 3 жыл бұрын
A w przyszłym tygodniu o "wilczycach stepowych" i innych groźnych niewiastach staropolskich ;-)
@viss758
@viss758 2 жыл бұрын
Proponuję film o pistolecie holenderskim
@mirawilkow8702
@mirawilkow8702 3 жыл бұрын
Wśród Polaków, zgodnie z ich wrodzonym poczuciem niższości panuje przekonanie, że wszelka rzecz, każdy dobry wynalazek skądeś pochodzi, a w Polsce nic nie wymyślono ciekawego. Dlaczego?
@damianb8322
@damianb8322 3 жыл бұрын
To jest wynik ignorancji, złej edukacji, starannie pielęgnowanej przez wraże ośrodki "pedagogiki wstydu" oraz błędnego założenia, że trzeba proch wymyslać na nowo, a otwarte drzwi wciąż wyważać. Rzymianie, którzy jedynie beton zdołali wymyśleć byli wolni od takich kompleksów i świetnie się z tym mieli.
@mszalans4817
@mszalans4817 Жыл бұрын
Jak taki koncerz użyjesz jako ruszt to się pewnie stal odpuści. Zmniejszy się łamliwość, ale też i twardość i się może giąć przy użyciu. Broń pewnie tania nie była więc baty na dupsko za coś takiego to łagodna kara ;) Chociaż temperatura nad ogniskiem raczej zbyt mała, żeby efekt był spektakularny.
@limonkawinogrono
@limonkawinogrono 3 жыл бұрын
Polecałbym nadać kanałowi jakąś nazwę wtedy łatwiej zapamiętać, polecić komuś czy nawet samo wpada w oko ;)
@DarekRybacki
@DarekRybacki 3 жыл бұрын
A imię i nazwisko to słaba nazwa? :)
@limonkawinogrono
@limonkawinogrono 3 жыл бұрын
@@DarekRybacki imię i nazwisko bardzo ładne, ale serio pochyliłbym się nad nazwą. Wzrost popularności i satysfakcji klientów gwarantowany ;) przy okazji, twoje filmy są naprawdę super przygotowane, zaczynając od warstwy informacyjnej, przez montaż i oprawę wizualną. no i ciekawie opowiadasz, twój głos pasuje do takiego opowiadania :D
@husaria1953
@husaria1953 3 жыл бұрын
👍💪🇵🇱
@mareksobkiewicz5512
@mareksobkiewicz5512 3 жыл бұрын
Dlatego sielamaly bo byly rozhartowane na ognisku
@bartoszgrabarek4850
@bartoszgrabarek4850 2 жыл бұрын
Serce i dupsko rozrywa ta prosta broń . I pieczyste zjeść można . Szaszłyki
@canalabouteverything
@canalabouteverything 3 жыл бұрын
Takie długie pogrzebacze 😜😜😜
@patrykpieniazek3953
@patrykpieniazek3953 3 жыл бұрын
Gdzie można dostać taką czapkę jak ma prowadzący?
@andwa7573
@andwa7573 2 жыл бұрын
Nie ostrze tylko głownia!!!
@pz9mo1221
@pz9mo1221 3 жыл бұрын
im wiecej obrazow tym lepiej
@argomastaofdizasta
@argomastaofdizasta 2 жыл бұрын
zamiennie z koncerzem używano pałaszy :)
@adrianlesiczko8484
@adrianlesiczko8484 3 жыл бұрын
Hej. Skąd informacja o tej często spotykanej łamliwości koncerzy i ich niejednokrotnie jednorazowym zastosowaniu?
@adrianlesiczko8484
@adrianlesiczko8484 3 жыл бұрын
@Darek Rybacki
@gabrielsen2629
@gabrielsen2629 3 жыл бұрын
Czyli chcesz mi powiedzieć że Husarze walczyła rusztami których wcześniej używali do smażenia mięska?
@DarekRybacki
@DarekRybacki 3 жыл бұрын
Jak słusznie piszą komentujący: rożnami! Co do samego zjawiska: raczej wątpię, aby było ono specjalnie powszechne. Wiersz, który przedstawiłem był poetycką krytyką gnuśnej postawy... i choć takie sytuacje mogły się zdarzać, to jednak wątpię, aby żołnierze niszczyli w ten sposób broń ;-) To raczej ciekawostka dla uśmiechu ;-)
@radvonraf
@radvonraf 3 жыл бұрын
Co prawda się nie znam, ale chyba bardziej mógł służyć jako rożen a nie ruszt?
@DarekRybacki
@DarekRybacki 3 жыл бұрын
Racja! :)
@vedymin1
@vedymin1 3 жыл бұрын
Koncerz penetrował zbroje płytowe ? A skąd takie info ? Kirysy w tamtych czasach były robione tak by wytrzymać trafienie z ówczesnej broni palnej, taki cienki sztych prędzej ześlizgnąłby się, znalazł miejsce nie osłonięte płytą albo pękł, zwłaszcza mając za sobą pęd i masę konia.
@morfuskatana6607
@morfuskatana6607 3 жыл бұрын
Szykuje się do zmiany okularów, podlinkujesz swoje oprawki ?
@DarekRybacki
@DarekRybacki 3 жыл бұрын
Niestety nie, bo nie mam pojęcia co to za firma/model. Wchodzę do sklepu, kupuję, wychodzę :P
@weronikamieczkowska1956
@weronikamieczkowska1956 3 жыл бұрын
Obejrzałam już kilka Twoich filmów, zdecydowanie lepiej idzie Panu poruszanie się w problematyce militarnej, jeżeli chodzi o wiedzę z innych zakresów, to tu widzę, opieranie się na książkach popularnonaukowych, kompletnie ni jak ma się to do wiedzy historycznej. Tak jak to miało miejsce w kresowych wilczycach czy chorobach.
@radekrodos4118
@radekrodos4118 3 жыл бұрын
.....trzeba było mieć wyobraźnię ponurego żniwiarza i konia wiekiego jak mastodont, żeby tym machać:)))
@miynasty7611
@miynasty7611 3 жыл бұрын
Koncerz nie był bronią jednorazową, pałasz był tak samo zabójczy jak każda inna broń z tamtych czasów
@radosawbednarski6399
@radosawbednarski6399 3 жыл бұрын
Wydaje mi sie że chodziło bardziej o to że bardzo trudno wydostać taki koncerz z ciała/zbroi przeciwnika. Łamał sie też często bo warunki w których był używany i siły które na ową broń działały były bardzo trudne
@canalabouteverything
@canalabouteverything 3 жыл бұрын
@@radosawbednarski6399 ...na poxipol kleili i dalej wojowali 😜😜😜
@miynasty7611
@miynasty7611 3 жыл бұрын
@@radosawbednarski6399 uważasz że szable, czy pałasze nie zwijały się np na hełmach? A użycie nadziaków? Koncerz był stworzony do walki przeciw piechocie, ale w czasie walk z jazdą ruską okazał się lepszy lub równie dobry jak szabla. Szabla była bronią bardziej uniwersalną, powtórzę każda broń była/jest zabójcza jeśli została stworzona do walki a nie np ozdobie. Nigdzie nie spotkałem się z opisami aby koncerz był szczególnie trudny do wyjęcia po użyciu.
@paganposting5146
@paganposting5146 3 жыл бұрын
@@miynasty7611 a ktoś mówi że nie był zabójczy?
@miynasty7611
@miynasty7611 3 жыл бұрын
@@paganposting5146 posłuchaj filmu uważnie, wyraźnie jest to powiedziane
@rasberistv9955
@rasberistv9955 3 жыл бұрын
KDS....
@mirawilkow8702
@mirawilkow8702 3 жыл бұрын
Nie "pałasze i koncerze używali", tylko PAŁASZY I KONCERZY UŻYWALI! Polski język jest trudny, ale dokładny.
@dariusz_k._ladziak
@dariusz_k._ladziak 2 жыл бұрын
2:36 A niby czemu nie miałaby ulegać złamaniu? Koncerz z założenia, tak jak kopia, był bronią jednorazowego użytku. Cztero- lub trójkątna sztaba z grubsza zaostrzona na czubku i zaopatrzona w elementarnie ergonomiczną rękojeść. Nie trafimy - próbujemy raz jeszcze. Trafimy - jednego przeciwnika mniej. Po koncerze sięgano po skruszeniu kopi, jak były warunki - po utracie koncerza wycofywano się na tyły i broń (kopie, koncerze) uzupełniano. Jak nie było warunków - trzeba było sięgnąć po szablę, najlepszą w historii szabli polską szablę husarii...
@DarekRybacki
@DarekRybacki 2 жыл бұрын
Wydaję mi się, że dokładnie to wynika z kontekstu mojej opowieści o koncerzu, ale rozumiem, że chciałeś rozwinąć to po swojemu - za co wielkie dzięki :)
Hałła! Hałła! O TATARACH na służbie szlacheckiej RZECZPOSPOLITEJ
14:09
Darek Rybacki - Encyklopedya Staropolska
Рет қаралды 71 М.
50 YouTubers Fight For $1,000,000
41:27
MrBeast
Рет қаралды 211 МЛН
Inside Out 2: Who is the strongest? Joy vs Envy vs Anger #shorts #animation
00:22
БАБУШКИН КОМПОТ В СОЛО
00:23
⚡️КАН АНДРЕЙ⚡️
Рет қаралды 18 МЛН
Iron Chin ✅ Isaih made this look too easy
00:13
Power Slap
Рет қаралды 36 МЛН
5 legendarnych SZABEL dawnej RZECZPOSPOLITEJ
8:11
Darek Rybacki - Encyklopedya Staropolska
Рет қаралды 112 М.
Ludwikówka, szabla wz. 1934 - NAJSKUTECZNIEJSZA szabla DWUDZIESTOLECIA międzywojennego
7:40
Darek Rybacki - Encyklopedya Staropolska
Рет қаралды 55 М.
PANCERNI - jazda lepsza niż husaria? - CO ZA HISTORIA (reupload)
10:13
It’s History ON-AIR
Рет қаралды 403 М.
Jędrek o historii - Odc. 2 - Łuk i kusza
24:31
surgepolonia
Рет қаралды 1,2 МЛН
ZABÓJCZY i cichy - ŁUK w dawnej Rzeczpospolitej
14:59
Darek Rybacki - Encyklopedya Staropolska
Рет қаралды 155 М.
Encyklopedya Staropolska: po dobroci i NA OSTRO, czyli jak sarmaci PODRYWALI kobiety?
11:01
Darek Rybacki - Encyklopedya Staropolska
Рет қаралды 51 М.
Jak wyglądało uzbrojenie rycerza krzyżackiego | FOCUS
17:08
Magazyn Focus
Рет қаралды 29 М.
Krzyżacy z Malborka część 4 - Militaria
25:33
Obywatel JC
Рет қаралды 46 М.
Karacena, czyli zapomniana SARMACKA zbroja ze STAROŻYTNYM rodowodem
8:39
Darek Rybacki - Encyklopedya Staropolska
Рет қаралды 57 М.
50 YouTubers Fight For $1,000,000
41:27
MrBeast
Рет қаралды 211 МЛН