Konfrontacje: Świat kwantów i grawitacji

  Рет қаралды 90,084

Copernicus

Copernicus

11 ай бұрын

Mechanika kwantowa i teoria względności stanowią dwa filary gmachu współczesnej fizyki. Obie z nich doskonale modelują całe spektrum zjawisk fizycznych. A jednak od ponad stu lat naukowcy nie potrafią ich połączyć w jedną spójną teorię. Czy jest to w ogóle możliwe? Czy trzeba „skwantować grawitację” czy może raczej „zgrawitacjonizować kwanty”? I co z tym wspólnego może mieć obserwator? O fundamentach fizyki dyskutować będą Michał Eckstein - fizyk i matematyk, pracownik Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Paweł Horodecki - profesor fizyki na Uniwersytecie Gdańskim, zajmujący się teorią informacji kwantowej.
Projekt dofinansowany ze środków budżetu państwa w ramach programu Ministra Edukacji i Nauki - Społeczna Odpowiedzialność Nauki pod nazwą Copernicus Festival 2023: Kosmos, nr projektu SONP/SN/549957/2022 kwota dofinansowanie 299 100 zł, całkowita wartość projektu 340 600 zł.
Projekt jest współfinansowany ze środków Miasta Kraków
Copernicus Festival jest dofinansowany ze środków Programu Strategicznego Inicjatywa Doskonałości w Uniwersytecie Jagiellońskim

Пікірлер: 186
@Misjonarz.
@Misjonarz. 11 ай бұрын
Mimo , że połowy nie zrozumiałem , to i tak mnie fascynuje mechanika kwantowa
@marcinjanik3042
@marcinjanik3042 11 ай бұрын
Tajemnice mają potencjał fascynować 😊
@doradca_ubezpieczeniowy
@doradca_ubezpieczeniowy 11 ай бұрын
Na tym polega nauka i rozwój. Słuchasz, obserwujesz, doznajesz czegoś czego nie rozumiesz, trochę z jednego źródła, trochę z innego, zastanawiasz się nad tym, z czasem zaczynasz łączyć przysłowiowe kropki i przynajmniej częściowo rozumiem niektóre rzeczy, które dotychczas były czarną magią. Jeśli kogoś to zafascynuje sięga po dodatkowe źródła, czy mądre książki i dalej zgłębia wiedzę, jeśli stwierdzi, że to nie dla niego specjalizuje się w innej dziedzinie, która bardziej mu odpowiada. Najlepsze w tego rodzaju kanałach popularnonaukowych jest to, że nie chodzi o to, aby od razu wszystko rozumieć, ale żeby się tym zainteresować, zaciekawić, aby pobudzić szare komórki do pracy i stopniowo dalej zagłębiać się w naukę i rozwój. Tutaj nikt nikogo nie ocenia, nie trzeba niczego wykuwać na blachę, jak ma to miejsce w szkole, tu chodzi jedynie o to, aby się tym zainteresować i poczuć zamiłowanie do nauki. :)
@pogodaducha4469
@pogodaducha4469 11 ай бұрын
Żebym choć połowę...
@SuperElwira
@SuperElwira 11 ай бұрын
Ale ty to rozumiesz tylko twój racjonalny umysł walczy, bo szuka porównań do rzeczy znanych i kreuje niezrozumiałe paradoksy. Zobacz sobie na kanale PAN tam masz wyjaśnione co to jest cyklotron, wiązania silne i słabe, splątanie wyjaśnione bardzo prosto, że załapiesz.
@SuperElwira
@SuperElwira 11 ай бұрын
No i nie martw się oni też nie rozumieją hehehe czesci nie chcąnpowiedziecnabcesciiweoncodzi o multulimedialnosc zjawisk, jak ktoś to zrozumie dostanie Nobla-choć ciekawe .Wikipedia. Matematyka ma sporo symetrii. Sa też wykłady fizyczne w necie. Zadawaj sobie pytania jak samolot lata, jak działa żyroskop i sprawdzaj, bo są odpowiedzi ale nie poprzestawaj na 1. Aby lepiej zrozumieć co to fala zajrzyj do akustyki, optyki-soczewki wklęsłe i wypykłe, zerknij do perspektywy w plastyce .W równaniu Schrodingera masz falę stojącą. Zobacz inne kanały też jak wyjaśniają te pojęcia.
@Marc-fg1mn
@Marc-fg1mn 10 ай бұрын
Prof. Horodecki na propsie. Uczyl mnie matmy na PG, super nauczyciel i czlowiek, pozdrawiam.
@arturwrt6347
@arturwrt6347 10 ай бұрын
Bardzo interesujące nakreślenie trendów...czekam z niecierpliwością na eksperyment, żeby w końcu poznać czy grawitacja jest kwantowa
@galanonim1763
@galanonim1763 11 ай бұрын
Dziękujemy za możliwość posłuchania przyszłego noblisty :)
@leszekporowski1707
@leszekporowski1707 11 ай бұрын
Czyli kogo?
@supermario5048
@supermario5048 11 ай бұрын
​@@leszekporowski1707 mysle ze chodzi wam o Ekerta
@dominikkurek1155
@dominikkurek1155 10 ай бұрын
Amen
@piotr780
@piotr780 9 ай бұрын
Za gadanie nobla nie dają a za artykuły
@galanonim1763
@galanonim1763 9 ай бұрын
@@piotr780 Autor kilkudziesięciu artykułów naukowych. Współredaktor dwóch prac zbiorczych: Mathematical Structures of the Universe i Road to Reality with Roger Penrose.
@wojciechleszczynski4694
@wojciechleszczynski4694 10 ай бұрын
Bardzo ciekawy wykład.
@waldemarbiaek3549
@waldemarbiaek3549 11 ай бұрын
Dziękuję.
@adamz4501
@adamz4501 11 ай бұрын
"Czy jesteśmy w Krakowie, czy jesteśmy w górach?" - odpowiedź jest prosta: stoimy w korku na zakopiance... XD
@leszekwalinowicz5795
@leszekwalinowicz5795 10 ай бұрын
Jesteśmy jak koty Schredingera: już w Zakopanem a jednocześnie jeszcze w Krakowie 😊
@Mieczywsad
@Mieczywsad 11 ай бұрын
Na końcu z tą babką - dobry zwrot akcji =) Prawie nie mogłem się powstrzymać, żeby nie pisać tego komentarza kolokwialnym językiem, ale biorąc pod uwagę sprawę, że utrudniłoby mi to wyrażenie emocji, postanowiłem jednak popuścić pory; oto Ja - zadowolony uczestnik wydarzenia (choć z Internetu, bo nie byłem tam na miejscu nigdy w życiu.
@panikrystyna1
@panikrystyna1 10 ай бұрын
Nie tylko ta "baba" uważa , że mnożenie cząstek elementarnych to ślepa uliczka.
@stanislawkazimir6465
@stanislawkazimir6465 7 ай бұрын
experientia wroclaw
@ZdzichaJedziesz
@ZdzichaJedziesz 7 ай бұрын
Bardzo ciekawa dyskusja
@PrzemysawGrabskiPrem
@PrzemysawGrabskiPrem 11 ай бұрын
Odkształcenie czasoprzestrzeni przez energię/masę, jest opisem odkształcenia pola Higgsa, a pole Higgsa jest kwantyfikowalne?
@violetmoon6509
@violetmoon6509 10 ай бұрын
Dla fizyki nie ma zagadnienia świadomego obserwatora 1:05:00 , jest tylko zagadka świadomości. Wpływ na otaczający świat czy ktoś jest świadomy czy nie jest żaden.
@pani_prezes
@pani_prezes 7 ай бұрын
Kant twierdził mniej więcej, między innymi, że "pustka myśli". Najprawdopodobniej wszechświat jest poczęty z informacji, a jego logika jest wieczna i osadzona w pustce. Najprawdopodobniej też wszechświat w mikroskopie, gdzie mamy najmniejszą, niepodzielną cząstkę przestrzeni (rozmiar Plancka) jest czysto teoretyczny i zbudowany ze sfer Blocha. Z naszej perspektywy te sfery mają jakiś rozmiar, jednakk z perspektywy tych sfer Blocha one nie mają żadnego rozmiaru i również z tej perspektywy wszechświat nie istnieje. Czyli wszystko to nic😅 Czyli zero równe jest nieskończoności.
@wiesawnykiel1348
@wiesawnykiel1348 Ай бұрын
Około 33:30 Trzeba być konsekwentnym. Foton opuszcza płytkę dwudzielną w superpozycji odbicie/transmisja. Dopiero kliknięcie w detektorze decyduje o wyniku pomiaru ALE NIE O WYBORZE DROGI, bo nie może być wyboru drogi (odbicie CZY transmisja) już po fakcie detekcji to jakaś bzdura kwantowa i szerzenie retrokazualności.
@piotrjerzypierwszy
@piotrjerzypierwszy 9 ай бұрын
8:45 o tym, czy przeszedł, czy się odbił dowiadujemy się, kiedy postawimy detektor, a jeśli nie postawimy detektora, to skąd wiemy, że jest tu i tam? on się jakoś zachował, ale niewiemyjak ... jeśli idę odwiedzić Janusza i stoję przedjego drzwiami,alejeszcze niewszedłem to Januszjest wdomu i jednocześnie go tam nie ma, mogę tak myśleć, mogę też myśleć, że on tam albo jest, albo nie ... od czego zależy wybór sposobu myślenia? a terazsplątanie: do jednego pudełka wkładam kulkę białą, do drugiego czarną, jedno pudełko wysyłam poza układ słoneczny, jeśli niezajrzę do żadnego pudełka, to w każdym jest kulka biała i czarna - alejak zajrzę do pudeła na ziemi i znajdę tam kulkę białą, to natychmiast kulka poza układem słonecznym staniesię czarna ... 15:09 hm, niezłe dyrdymoły! jakie to mądre!
@iczkimer
@iczkimer 11 ай бұрын
Nie kłócą się - masakra. DZIĘKI FAJNE.
@wiesawnykiel1348
@wiesawnykiel1348 10 ай бұрын
ok. 6.20 precyzyjnie wyjaśnione zachowanie fotonu i pomiar na płytce dwudzielnej. Foton nie ma - z naszego punktu widzenia- alternatywy, odbić się czy przejść przez płytkę. Jest w superpozycji obu dróg do momentu detekcji w jednym z detektorów (lub braku oddziaływania gdy do niego "dobiegnie"). A zatem nie ma podstaw by uważać, iż po dokonaniu pomiaru "poznaliśmy ścieżkę fotonu" od emisji do detekcji. To równie bezsensowne rozumowanie jak to, iż po pomiarze polaryzacji obu fotonów splątanych wiemy jaką miały polaryzację po opuszczeniu kryształu. Jeśli chodzi o "wielki pomiar" ok. (33 min) nie ma tam żadnego problemu . Wybór czy pojedziemy w góry czy zostaniemy w domu możemy podjąć równie dobrze "za pomocą" detekcji fotonu (odbicie-transmisja) jak i za pomocą rzutu monetą. Pomiar z zastosowaniem KWANTOWEGO efektu fotoelektrycznego po WZMOCNIENIU w fotopowielaczu, przenoszony jest do poziomu klasycznego (np. kliknięcie detektora) i tyle.
@piotr780
@piotr780 9 ай бұрын
Stawiam na to że omawiany eksperyment się nie uda i nie uzyskają dowodów na kwantowe naturę grawitacji, skoro matma się nie klei i kwantyzacja nie wychodzi jakieś założenia muszą być niespełnione może (kwantowosc grawitacji jest jednym z nich), chociaż zastanawia również metoda - jeśli nie mamy teorii nieperturbacyjnych pola to nasze rozumienie (i wnioski) może być zupełnie niekompletne. A poza tym jeśli zagłębić się w zaawansowane teorie, są tam założenia z czapy w stylu punktowych/bezwymiarowych cząsteczek, a potem się dziwimy ze sama teoria (a może sam jej aparat metematyczny) się załamuje Ps. W ekonomii pojawia się założenie o racjonalności konsumentów / agentów (bo racjonalność jest jednoznaczna) wszystko jest pięknie, mnóstwo modeli z tego powstaje, aż nagle okazuje się że teorie nie przystają do świata i modele nie potrafią wytłumaczyć istnienia kryzysów gospodarczych (zjawiska skrajnego podobnie jaki i obszar istotności kwantowe grawitacji - skrajne energie i odległości)
@pracowniakosmetyczna5368
@pracowniakosmetyczna5368 4 ай бұрын
Zadziwiająco mało subskrybentów tego kanału...
@agaagusia4726
@agaagusia4726 11 ай бұрын
Pytanie pani na końcu najciekawsze. Szkoda, że presja czasu i zniecierpliwienie prowadzących nie pozwoliło na pełniejsze dotknięcie tematu.
@Marek_Bielecki
@Marek_Bielecki 11 ай бұрын
Ta Pani mogła przejść od razu do konkretów ale motoryka już nie ta niestety i wyszło ględzenie.
@WojciechDudek77
@WojciechDudek77 10 ай бұрын
Bo to miały być pytania, nie wykład :)
@agaagusia4726
@agaagusia4726 10 ай бұрын
@@WojciechDudek77 Czasem, żeby zadać pytanie trzeba nakreślić kontekst.
@WojciechDudek77
@WojciechDudek77 10 ай бұрын
@@agaagusia4726 zgoda, niemniej to nie każdego widza interesuje. Ciekawiej jest kiedy jest więcej krótkich pytań.
@michalstolarczykKRK
@michalstolarczykKRK 10 ай бұрын
2:28-36 "dwie teorie opracowane na pocz. XX w." z tym opracowaniem mechaniki kwantowej na początku XX w. to bym nie przesadzał, bo jednak formułowanie tej teorii (jeśli można w ogóle powiedzieć, że się zakończyło) to zdaje się, że trwało co najmniej do lat '60 XX w.
@MrBGsystem
@MrBGsystem 11 ай бұрын
Fascynujące to science fiction tym bardziej że oparte na faktach 😮
@stanislawkazimir6465
@stanislawkazimir6465 7 ай бұрын
bladzisz
@pridel9991
@pridel9991 11 ай бұрын
Na innym wykładzie o fizyce kwantowej słyszałem stwierdzenie że przykładowo elektron na raz jest w nieskończoności ilości miejsc i stanów. Jeśli to jest prawda to czy obserwując elektron po prostu nie dostrzegamy jednego ze stanów dlatego wydaje to się nam że wtedy jest losowość? Czy idąc tym tokiem rozumowania nie można sobie elektronu wyobrazić jako takiej fluktuacji bardzo podobnej do tej jaka była przed pierwszą przemianą fazową? Kontynuując te myślenie to czy w czasie przed pierwszą przemianą fazową nie znosiły się te fluktuacje jak fale na morzu? Aż pozostał jedne rodzaj fluktuacji i to nasza materia? Czemu przykładowo wszystkie cząstki mniejsze niż elektrony nie są tylko elementami tej fluktuacji i z tond ta cała menażeria cząstek elementarnych? Tylko to nie tłumaczyło by splątania. Może te fluktuacje które się znosiły fluktuując przed pierwszą przemianą fazową zniosły się na tyle że ich nie widzimy i splątując znane nam fluktuacje może za pomocą tych małych fluktuacji się "porozumiewają"? Wydaje się że trzeba by było w jakiś sposób zajrzeć do okresu przed pierwszą przemianą fazową
@ZdzichaJedziesz
@ZdzichaJedziesz 7 ай бұрын
Daj spokój, to nie na twoją głowę 😁
@pridel9991
@pridel9991 7 ай бұрын
@@ZdzichaJedziesz każdy ma jakiegoś bzika mam i ja :-P
@ZdzichaJedziesz
@ZdzichaJedziesz 7 ай бұрын
@@pridel9991 ja też lubię fizykę. Pozdrawiam 🙂
@pridel9991
@pridel9991 7 ай бұрын
@@ZdzichaJedziesz Pozdrawiam :)
@onieznajomy9553
@onieznajomy9553 11 ай бұрын
wysluchalem z ciekawoscia, jedynie potraktowanie tej pani ktora zadala pytanie jako ostatnia troche mnie zniesmaczylo do prowadzacego
@Dariusz_K44
@Dariusz_K44 5 ай бұрын
29:20 można - zanim zadzwonię do przyjaciela - jest on martwy i żywy! Dopiero jak zajrzę do pudełka - odbierze - wiem czy kot - on - jest martwy czy żywy. I co wy na to? Cz to nie jest makroskopowa super pozycja?
@bogdanski6928
@bogdanski6928 5 ай бұрын
Najciekawsze pytanie zadala ta Pani na koncu audycji.
@jarekk.8247
@jarekk.8247 10 ай бұрын
A co jeśli to skrócenie Lorentza jest źródłem grawitacji. Zgodnie ze wzorem Einsteina, jeśli dowolną energio-masę przyspieszymy do prędkości 0,86603c to energio-masa całkowita podwaja się, zaś objętość ciała ulega 50% skróceniu Loretza (we wszystkich wymiarach przestrzeni za sprawą spinu cząstek), pole grawitacyjne wzmacnia się dwukrotnie zaś upływ czasu dwukrotnie spowalnia w tym polu. Przyspieszenie grawitacyjne jest wynikiem skrócenia Lorentza które jest czymś w rodzaju przesunięcia energio-masy w 4-wymiarze przestrzennym (w głąb-na zewnątrz). Im większe skrócenie Lorentza dla cząstek kwantowych i większy zbiór "skróconych" cząstek tym mniejsza funkcja falowa (mniejszy obszar możliwości zajęcia przestrzeni). To rozwiązuje problem kolapsu funkcji falowej w skali makro. Gdyby tak nie było to mikroczarne dziury lub pyłki materii rozpędzone do prędkości bliskiej światła byłyby w stanie rozsmarowanym po dużym obszarze przestrzeni i zaburzałyby grawitację w mierzalny sposób.
@Cybex.
@Cybex. 9 ай бұрын
💥Okazuje się, iż także informacje przekazane w tym materiale są nieprawdziwe. I JEST TO FAKT. Prawdę cały czas jako pokolenia odkrywamy, a wiedza która temu procesowi towarzyszy jedynie zbliża nas do poznania tego, jak faktycznie jest. I jest to JEDYNY i bezdyskusyjny pewnik. O całej reszcie można dyskutować, podważać i snuć przypuszczenia przy określonych i ograniczonych założeniach 💥
@maciejtukaj7700
@maciejtukaj7700 3 ай бұрын
Teleportacja" po kabelku". Prelegent zwariował?
@lechpora9288
@lechpora9288 10 ай бұрын
Ja też uważam, że mechanika kwantowa - to jest to . Ale musimy poczekać co najmniej - 100 lat zanim zrobimy następny krok . ( To tak ku gawiedzi ).
@ZdzichaJedziesz
@ZdzichaJedziesz 7 ай бұрын
Problem leży raczej w matematyce która nie nadąża za rozwojem fizyki. Wygląda na to że przypadku fizyki kwantowej nie używamy właściwych struktur matematycznych na co wskazuje zabieg renormalizacji obliczeń
@SzymonWeiss
@SzymonWeiss 10 ай бұрын
Bdb wykład uświadamiający dlaczego niemożliwa jest telepatia (jako zjawisko kwantowe)
@canalminus-
@canalminus- 10 ай бұрын
Eckstein pełna profeska
@damissek123
@damissek123 10 ай бұрын
nazwisko zobowiązuje
@czestimirkorziszek8441
@czestimirkorziszek8441 11 ай бұрын
A ja ciągle nie rozumiem i pewnie nie zrozumię: skąd wiemy badając stany splątane że, to akurat TA cząstka w moim pokoju i akurat TA w pokoju 200km stąd, są splątane, a nie np ta obok?
@mabi1657
@mabi1657 11 ай бұрын
Z tego co rozumiem, to żeby rozpatrywać stany splątane musisz mieć właśnie cząstki wyizolowane, ponieważ już nawet obserwacja (żeby coś zaobserwować musisz uderzyć w cząstkę fotonem) powoduje ustalenie stanu. Dlatego w twoim pokoju masz już zawsze określony stan i dlatego nie można zbudować komputera kwantowego w warunkach domowych.
@czestimirkorziszek8441
@czestimirkorziszek8441 11 ай бұрын
@@mabi1657 A czy to wyizolowanie nie jest właśnie obserwacją? No bo jak wiem że, na przykład w tym pojemniku mam akurat "tą" jedną cząstkę splataną z dokładnie z "tą" cząstką z tego drugiego pojemnika a nie np z pojemnika trzeciego, tuż obok? Skąd ta wiedza i pewność? Gdzieś mi dzwoni o próbach przesyłania informacji za pomocą splątania kwantowego, chyba chodziło że , na tej zasadzie, poznali spin cząstki odległej ileś tam km od tej pierwszej. Przepraszam, jeśli moje pytania są trywialne. Jestem jak dziecko, co pierwszy raz otworzyło książkę z nowymi obrazkami (o mechanice kwantowej😁)
@pawelent
@pawelent 10 ай бұрын
Jako przykład można wziąć następującą sytuację. Rozważmy specjalny rodzaj kryształu i zbadajmy jego własności po oświeceniu go pojedynczym fotonem. Robiąc charakterystykę takiego kryształu dowiadujemy się, że jeśli uderzy w niego 1 foton to on wyemituje 2 fotony o niższej energii i różnych polaryzacjach. Teraz rozbudujemy układ tak, że te dwa fotony z kryształu lecą sobie w "tubach" po to zaprojektowanych na dwa odległe końce miasta. Wiemy, że jeden foton uderzający w kryształ wyprodukuje dwa fotony i wiemy, że muszą one lecieć tymi "tubami" bo np. nie dajemy im innej opcji. Teraz na dwóch odległych końcach miasta wykonywane są pomiary. Po porównaniu wyników z obydwu miejsc okazuje się, że były one splątane.
@webjasiekWebCrew
@webjasiekWebCrew 11 ай бұрын
30:10 znam makroskopowe obiekty, które tkwią nieustannie w stanie niezdecydowania... oj znam sporo...
@eustachygryskredens5810
@eustachygryskredens5810 11 ай бұрын
Znasz mnie?
@webjasiekWebCrew
@webjasiekWebCrew 11 ай бұрын
@@eustachygryskredens5810 sporo to nie wszystko
@tomaszhowaniec5409
@tomaszhowaniec5409 11 ай бұрын
Cudowna teoria która sama przewiduje że się załamuje i że jest gitara. Jakby Newton przewidział poziom błędu do swoich teorii i każdej substancjii i sytuacjii to by też podał wyniki teorii kwantowych.
@pawelent
@pawelent 10 ай бұрын
Nie wytłumaczyłby nigdy spinu czy nierówności Bella, nie ważne jak mocno by się starał i jak wiele rzeczy wziąłby pod uwagę w swoim podejściu
@tomaszhowaniec5409
@tomaszhowaniec5409 10 ай бұрын
@@pawelent wytłumaczyłby tylko wy podzieliliście kiełbasę jak wam się podoba i twierdzicie że kiedyś była jeszcze kaszanka o czym Newton nie mógł przecież wiedzieć
@tomaszhowaniec5409
@tomaszhowaniec5409 11 ай бұрын
Czyli wszystko jest dzięki kwantom chyba że grawitacja coś od nich chce i mimo wszystko świat istnieje dalej, a .... nie powinien?
@PawelIgnatowskiiq200
@PawelIgnatowskiiq200 11 ай бұрын
A gdyby cyklicznie sprawdzać stany splątane aż wypadną trzy pod rząd takie same i wtedy przerwać na pewien okres? Da się sprawdzić czy ktoś dokonał pomiaru czy nie?
@piotr780
@piotr780 11 ай бұрын
Po pomiarze sprzątanie znika
@maciejtukaj7700
@maciejtukaj7700 3 ай бұрын
"grudka generuje pole grawitacyjne" -dyskutanci na prawdę zwariowali!!
@KM769
@KM769 11 ай бұрын
Nie zauważyłem konfrontacji.
@doradca_ubezpieczeniowy
@doradca_ubezpieczeniowy 11 ай бұрын
To jest konfrontacja naukowa polegająca na wymianie i wzajemnym uzupełnianiu wiedzy, doświadczenia oraz własnych poglądów i przemyśleń w różnych sprawach i/lub w konkretnym temacie. Głównym celem jest przedstawienie tego co wiemy, czego nie wiemy i być może dowiedzenie się czegoś nowego, interesującego od pozostałych rozmówców. Nie ma to nic wspólnego z potocznie rozumianą konfrontacją, która to zazwyczaj jest jedynie bezsensowną stratą czasu.
@ZdzichaJedziesz
@ZdzichaJedziesz 7 ай бұрын
Bo masz błędne wyobrażenie o konfrontacji rodem z sejmu gdzie kulturę polityczną od 2005 roku Jarek o PiS 😁
@rumbasaka
@rumbasaka 10 ай бұрын
A może jednak założenie, ze grawitacja to oddziaływanie, jest błędem ? po prostu jest to efekt mass i ruchu.
@stanislawkazimir6465
@stanislawkazimir6465 7 ай бұрын
ucz sie. experientia wroclaw
@jarozanio2043
@jarozanio2043 11 ай бұрын
Mimo że studiowałem fizykę i trochę ją znam to i tak myślę, że ta niespójność teorii względność z fizyką kwantową spowodowana jest naszą niewiedzą i pojawi się jakiś geniusz który obali teorię kwantową i jakoś znajdzie teorię wszystkiego 😊
@romanes44
@romanes44 11 ай бұрын
Studiowałeś fizykę? Szkoda, że nie skończyłeś podstawówki. Wiedziałbyś, że nie z rzeczownikami piszemy razem (niespójność, niewiedzą).
@marcinjanik3042
@marcinjanik3042 11 ай бұрын
Śledź Panów Ecksteina i Dragana.
@wicekwickowski3798
@wicekwickowski3798 11 ай бұрын
@@romanes44 Czepiasz się pan spraw całkowicie drugorzędnych i dodatkowo w bardzo złośliwej formie, fuj. Pan jesteś taki pyskacz pospolity o!
@wicekwickowski3798
@wicekwickowski3798 11 ай бұрын
Ten problem jest dramatycznie niezmienny. Jest tak z kilku przyczyn: pierwsza to to, że wszyscy ci sławni naukowcy fizycy z Noblami włącznie, tkwią w kręgu wczorajszych czyli ...już starych praw, sposobów rozwiązywania problemów i namysłów. Przez nawet dziesiątki lat posługiwania się fizyką kwantową i teorią względności, ich umysły są wypełnione i praktycznie przesiąknięte do cna TYM, czyli błędnym sposobem rozumienia świata. A że błędnym, to wynika z braku spójności. Drugą przyczyną jest brak odpowiedniego czyli 'na dzisiaj' potrzebnego aparatu matematycznego. Prof Meissner mówi, że ta różnica potrzeb fizyków do obecnego status quo matematyki wynosi nawet 40 lat! Jest też możliwe, że rozwiązanie problemów współczesnej fizyki i kosmologii leży poza granicą nauki, ma połączenie z metafizyką a ta jak wiadomo, nauką nie jest. Co do teorii "wszystkiego", to jest ona z góry skazana na porażkę całkowitą, ponieważ musiałaby obejmować wiedzę z poza możliwego zakresu do zdobycia czyli sięgać dalej niż światło czy fale grawitacyjne.
@jarozanio2043
@jarozanio2043 11 ай бұрын
@@wicekwickowski3798 bardzo mądrze powiedziane 😉
@stanislawkazimir6465
@stanislawkazimir6465 6 ай бұрын
200 tys ofiar blokowania leczenia w r.2020 i 2021. To drobiazg?
@micharypiach2104
@micharypiach2104 10 ай бұрын
Dlatego wystarczy do przeprowadzonej obserwacji dodać status "obserwatora" .... nic więcej ....
@piotrjerzypierwszy
@piotrjerzypierwszy 9 ай бұрын
a jeśli mam taką grę: mam dwie kulki, losowo zmieniają mazę, ale zawsze tak że suma mas wynosi 1, rozdzielam je - ważę jedną: 0,1 ważę drugą: 0,9 okazuje się, że takiego modelu splątania nie daje się przenieść do fizyki kwantowej ... policjant wmawia mi, że ukradłem pierścionek z wystawy, ja twierdzę, że nie, bo on nadal tam jest, rylko, że z mniejszym prawdopodobie!stwem
@waldemaraugustyniak580
@waldemaraugustyniak580 Ай бұрын
FARSA,TROCHĘ GODNOŚCI 😢😢😢😢😢😢😢😢 CÓŻ POCEKAMY TO SIĘ Z WAS POŚMIEJEMY 😊😊😊😊😊😊😊😊😊
@ricardomatuszewski2835
@ricardomatuszewski2835 10 ай бұрын
takie tam kwanty ; drogi ekspresowe ( muszą dać miejsce dla lokalnych małych biznesów'' dla regionalnej kuchni '' dla regionalnego rzemiosła'' kultury i sztuki itp .. dla podróżnych okazja by zapoznać się z bogactwem i różnorodnością Regionów i zajrzenia głębiej '' szansa na nowe kontakty kulturalne, gospodarcze itp. Międzynarodowe kołchozy będą wciskać towary międzynarodowych kołchozów- a to nie jest prawdziwa Polska........ w Hiszpanii takie zlekceważenie potrzeby zarobiania na życie przez lokalną społeczność skończyło się biedą i wyludnieniem. Nawet w tv mają o tym cykliczny program ''pusta Hiszpania''
@barbaraskorska7987
@barbaraskorska7987 10 ай бұрын
Co to ma wspólnego z tematem dyskusji ?
@ricardomatuszewski2835
@ricardomatuszewski2835 10 ай бұрын
@@barbaraskorska7987 każda myśl jest energią ( wg mnie działającą w parach ).........a po drodze każdy powinien mieć distęp do lokalnego prawdziwego jedzenia..itd.
@WojciechDudek77
@WojciechDudek77 10 ай бұрын
Ludziki w grze też myślą że coś wiedzą, a to wszystko program napisany w innym wymiarze 😊
@ZdzichaJedziesz
@ZdzichaJedziesz 7 ай бұрын
No ale to niczego nie wyjaśnia. Hipoteza stymulacji czy hipoteza Boga odsuwa tylko pytania na kolejny poziom.
@jko4949
@jko4949 10 ай бұрын
Wincyj pana Horodeckiego!
@violetmoon6509
@violetmoon6509 10 ай бұрын
Z mieszania języka fizyki makro z językiem mikro wychodzą głupoty, uproszczenia prowadzą "nie wiemy jak to się dzieje" albo "tak jakby foton" albo "skąd foton wie".
@emgie1
@emgie1 11 ай бұрын
Dlaczego ktoś przeszkadza Pani która zadaje najciekawsze pytanie z całego wykładu?
@maciejhelminiak6300
@maciejhelminiak6300 11 ай бұрын
@@teczowependolino8194 wez juz wsiadaj do pendolino i odjezdzaj w strone teczy buraku :) prowadzacy zachowali sie zgodnie z twoim oczekiwaniem - jak buraki, i nie chodzi tu o szacunek do starszych
@stypek100
@stypek100 10 ай бұрын
@@teczowependolino8194 🤣🤣🤣
@stypek100
@stypek100 10 ай бұрын
@@teczowependolino8194 🤣🤣🤣
@stypek100
@stypek100 10 ай бұрын
Bo Panowie nie za bardzo wiedzą o czym mówią
@emgie1
@emgie1 10 ай бұрын
​@@teczowependolino8194co to za analiza... ze szklanej kuli chyba. Nie mam netfliksa, nie interesuje mnie tzw. poprawność polityczna, bo nawet polityka ogólnie mnie nie interesuje, nie kieruje mną szacunek"do osób starszych". Szacunek osobom należy się bez względu na wiek. Dla mnie to było bardzo ciekawe pytanie, nie potrzebnie obrażasz ludzi.
@rafalkaminski6389
@rafalkaminski6389 10 ай бұрын
Niech sie stanie swiatlo
@lechpora9288
@lechpora9288 10 ай бұрын
Jest takie chińskie przysłowie , które mówi ; Ty patrzysz na to ale nie widzisz tego .
@SuperElwira
@SuperElwira 11 ай бұрын
Stek kłamstw! Bakterie produkują żelazo i wit z gr B a nie czastki co za ściema!!! Bakterie żyją wszędzie nawet w ropie i chodzi o przemiany tlenowe i beztlenowe oraz o polaryzacje tlenu do ozonu i innych poerwiastķow i fazy jak plateau w sercu onprzemiany elektrochemiczne 2-stronne o zakrzywiane lustra, kalejdoskop-lustra 2 na przeciw i aparat otworkowy-oni kłamią, nie powiedzą wam nic, bo to kasa jest-ozon jest silnie spolaryzowany, a próznia tworzy się w wielu miejscach jako podcisnienie i to nie cząstka jakni antymateria, czy grawitacja jest energią nie materią- jak chcą policzyć/zmierzyć energię biegunów? Im się myli ich wyobraźnią z realem-to szalenstwo! Muszą sobie narysować i muszą miec co dodawać a nie siły czy oddziaływania a liczą tylko iluzje optyczne nic więcej. Fizyka dodaje tylko nowe czastki i układy, obserwatora-dodaj wszystkie maszyny w 1 wzorze, optyczne, wodne, powoetezne i elektryczne, zrób tylko to albo policz magnetyzm ziemi. Soczewki spolaryzowane są zależne od kąta padania, skupiania czyli kształtu- powiekszają i zmniejszają, odbijają lub robią głębię jak 2 lustra do siebie lub wklęsłe wpukłe, zawsze na przemian czy wasza genialna teoria splątania jest banalna jak x jest minus to y plus, po przelocie liczą może ubytki-róznice, znają czas i masę całkowitą, v swiatła znana, droga znana, ubytek znany. Mówimy o pakietach czy parach fotonów a nie jednym albo przez siatkę dyfrakcyjną ile przeszło- jakie interferencje, jak drga siatka. Fizycy to lobbyści, agenci kapitalistów USA, reżimu ale politologii was nie uczyli-sprzedzą wam byle komu. Z Polski zrobili kibel Europy- pestycydy, odpady jądrowe na 24 tys lat-zobaczcie wykład Meisner odpady-bedziemy kiedyś mieli technologię, zmuszają ich do mówienia jak im każą, a prąd będzie dla Europy-nie dla nas jak Ukraina dla Rosji.. Niemcy pozamykali elektrownie bo wykonczyły ich budzet i zatruły wody! /Brawo starsza Pani-tak! Dlaczego ją uciszasz? Co za totalny brak kultury prowadzącego, reżimowiec, tu widać o co chodzi o narzucanie wyłacznie swojej wizji swiata, o religie i tworzenie swoich celebrytów, trzeba było karabinem ją uderzyć żeby się nie odzywała i wyrwać mikrofon, policja myśli- nawet nie wie o czym starsza Pani mówi, bo jest tak niedouczony i przemądrzały, a są takie eksperymenty!!! Ciasnogłowy! Na medycynie się nie znają a pchają- NIK i MZ wysłali im raporty o łamaniu prawa i próbach "leczenia" fizyków bez uprawnień medycznych, to samo ksiądz.Narzucacie reżim a okłamywaliście nas w szkołach tyle lat, ze atom nie podzielny a od 38 wiedzieliście, kłamiecie o UFO!!!! Nie można podważać fizyki, bo inwestorzy chca budować atomówki? Oni piszą na zadane tematy prace za większą kasę-mój wujek był fizykiem i wie o Żarnowcu i Marii-elektrownie, które niszczeją-promieniowanie Czeremkowa-do wód wnika i zatruwa wszystko!!/ Złe pytanie-fizyka nie powinna zajmować się religią! Nie są deterministyczne ani losowe-jak można tak prosto myśleć? To jest filozofowanie i zgapiacie od starożytnych greków i hindusów, wciskacie nam ciemnotę, te teorie jak i UFO to bzdura. Nic nie wiecie nic o medycynie, jak patrzę na równania cieczy i krei to są zmyślone- gdzie tam białka- to jakby opisywać czlowka tak: człowiek jest z wody i mówić że to opisuje wszystkie organizny sa z wody. Nawet nie wiecie, ze krew jest cieczą nieniewtonowską!! Idea boga skaża umysły, a oni chcą utrzymać wiarę w globalny determinizm, bo chcą grzebać w genach i kontrolować ludzi, chcą byc wielbieni za wszelką cenę nie wazne ilu ludzi zginie-to choroba psychiczna, oni mają autyzm zero EQ-inteligencji emocjonalnej jak psychooaci i powinni pracować pod nadzorem-kazdy z nich to przypadek kliniczny nerwicy i psychozy urojeniowej. Oni wierzą w rzeczy, których nie ma jak ksiądz i wiemy co robią księża-pedofilia, handel ludźmi, układy z nazistami, a był rasizm naukowy takie kierunek i szowinizm-o kobietach jak Freud pisał i wszyscy-bezrozumna natura a oni logos bez praw do odezwania się, nauki-jak tutaj widać kobieta nie może się odezwać!! Kościół to samo! Na medyku i fizyce kazali kobietom rezygnować, na akustyce tez mi wmawiali to nie dla ciebie, a tu zakaz mówienia dla kobiet!! Oni silniejsi to wielu położyłam na rękę albo zabrałam na ścianę a ich ego się kruszyło, oni halucynują-im sie wydaje, ze sa najmadrzejsi i najsilniejsi jak obrazy władców i geniuszy ale to są falszywe obrazy, bo prezydentami rządza żony i wieloma naukowcami jak Curie, władcami-zakłamują historię. W ich ciasnych głowach nie mieści się, że po 1 teoria ewolucji musiała by nie istnieć, po 2 szlaki metabolicznie się zmieniają, bakterie ewoluują-rodzaje broni, zwierzęta też a oni sa tak beszczelni, że chcą to opisac 1 wzorem bo im się wydaje, że potrafia
@nihilistycznyateista
@nihilistycznyateista 11 ай бұрын
Kiedy słyszę "świadomy obserwator" to mam duży problem z pojęciem świadomości i pakuję się w dziedzinę, której nie chcę ruszać.
@ZdzichaJedziesz
@ZdzichaJedziesz 7 ай бұрын
Obserwator nie musi być świadomy. Wystarczy zwykły detektor lub reakcja
@nihilistycznyateista
@nihilistycznyateista 7 ай бұрын
@@ZdzichaJedziesz to też zależy od interpretacji i może doprowadzić do rozważań filozoficznych. Bo po pierwsze detektor sam się tam nie ustawił i jakąś świadoma persona brała w tym udział, po drugie, czy rzeczywiście nastąpiła obserwacja, gdy tylko detektor odebrał sygnał, ale nie było nikogo, kto ten wynik odczytał.
@edwardlewandowski5473
@edwardlewandowski5473 10 ай бұрын
Szok i groza tajemnicy🌃😯!?
@ZdzichaJedziesz
@ZdzichaJedziesz 7 ай бұрын
.... ale za to w porównaniu ze starożytnymi jesteśmy na wyższym poziomie niezrozumienia 😁
@pawegorka8589
@pawegorka8589 11 ай бұрын
Czy ten duży problem pomiaru to nie taki dzisiejszy "kot shrödingera" ?
@marcinjanik3042
@marcinjanik3042 11 ай бұрын
Kot, do momentu sprawdzenia jest, potencjalnie, jednocześnie żywy i martwy.
@truebaran
@truebaran 11 ай бұрын
nie wiem czy dobrze rozumiem Twoje pytanie: generalnie problem kota Schrodingera to mniej wiecej JEST problem pomiaru, tylko opowiedziany w taki barwny i ,,zabawny'' sposob. Nalezy pamietac, ze tez taki byl cel Schrodingera-pokazac, ze QM prowadzi do absurdalnych wnioskow
@pawegorka8589
@pawegorka8589 11 ай бұрын
@@truebaran generalnie mam wrażenie że połowa tych "problemów " w fizyce prędzej czy później okazuje się bezpodstawnymi przeświadczeniami z uprzednich doświadczeń "starej" teorii
@CIACH44
@CIACH44 11 ай бұрын
Tłumaczenie po co nam klasyczne bity do teleportacji/komunikacji kwantowej jest tak mętne i szemrane że mam wątpliwości czy prelegenci czegoś nie ukrywają w celach komercyjno-patentowych.
@pawelent
@pawelent 10 ай бұрын
W teleportacji jednego kubity protokół wygląda w taki sposób, że jeden z eksperymentatorów dostaje w swoim laboratorium coś co nie jest oryginalnym stanem, ale może przywrócić go do pierwotnego stanu wykonując jedną z 4 operacji. To którą operacje musi wykonać można wywnioskować na podstawie wyniku pomiaru drugiego eksperymentatora. Zakomunikowanie jednego z 4 wyników wymaga 2 klasycznych bitów. Mam nadzieję, że to pomogło. Na wikipedii przedstawione jest to w kilku poziomach trudności, tam można dowiedzieć się troszkę więcej.
@CIACH44
@CIACH44 10 ай бұрын
@@pawelent A nie można się umówić wcześniej jak to będzie mierzone i o której godzinie tak żeby zsynchronizować pomiar?
@pawelent
@pawelent 10 ай бұрын
Możemy, ale niestety nic to nie da. Z góry wiadomo jaki pomiar wykonujemy, problem w tym że wynik pomiaru jest nieznany a to od niego zależna jest "korekcja" stanu
@CIACH44
@CIACH44 10 ай бұрын
@@pawelent czy można przywrócić splątanie po pomiarze wykorzystując np. inne splatane cząstki albo fotony?
@pawelent
@pawelent 10 ай бұрын
Tak, ale nie jest to przywrócenie a raczej ponowne wytworzenie (bo przywrócić można coś co jest nieznane, a tu musimy wiedzieć co chcemy zrobić)
@w.mariamarkgraf4760
@w.mariamarkgraf4760 11 ай бұрын
… jak to jest z tą losowością? - liczby po przecinku jak Pi i Fi ( Soooory brak mi matematycznych znaków) tylko w układzie dziesiętnym jest nie skończona a w układzie 12- owym jest skończona. To też są poziomy informacji. ❤ dziękuję za wykład.
@rigelheron9997
@rigelheron9997 11 ай бұрын
Pi i Fi (oraz wszystkie inne liczby niewymierne) mają nieskończenie wiele cyfr po przecinku także w systemie dwunastkowym. Ta własność nie zależy od używanej podstawy systemu liczbowego.
@Adam_Wegert
@Adam_Wegert 11 ай бұрын
Kilka uwag: 1. To czy dana liczba ma rozwiniecie skonczone czy nie w jakims systemie zalezy od wyboru podstawy systemu jezeli dopuszczamy nieskonczone okresowe rozwiniecia. W systemie dziesietnym rozwiniecia skonczone maja te liczby wymierne, ktore maja w mianowniku liczbe bedaca iloczynem poteg dwojki i piatki czyli np. 32, 25, 40, 3200 itd. W systemie dwunastkowym to beda z kolei potegi dwojki i trojki. 2. Kazda liczba wymierna ma skonczone rozwiniecie w systemie o pewnej podstawie-ta podstawa moze byc po prostu mianownik tej liczby wymiernej: czyli 1/137 ma skonczone rozwiniecie w systemie o podstawie 137 3. Kazda liczba niewymierna ma nieskonczone NIEOKRESOWE rozwiniecie w dowolnym systemie. 4. Ale upshot teraz jest taki, ze nieskonczone rozwiniecie NIE oznacza, ze w tym rozwinieciu nie ma zadnych regul: jest bardzo wiele sposobow bardzo prostego generowania niewymiernych liczb, ktore maja regularnosci w rozwinieciach w dowolnym (np. dziesietnym systemie), np. a) liczba 0,12345678910111213... itp (mam nadzieje, ze metoda jest jasna-wypisuje kolejne liczby po przecinku-to rozwiniecie jest nieokresowe) b) biore jakakolwiek liczbe niewymierna i co druga cyfre jej rozwiniecia wstawiam zero c) liczba 0,1001000010000001000 itd (ktos zgadnie jak generuje te liczbe? xD) albo 0,9970997009970009970000997... itd. wszedzie tutaj widac duzo i te liczby absolutnie nie nadaja sie do modelowania czegos losowego. 5. Te konstrukcje sa jednak dosc sztuczne-wiec pytanie czy naturalnie pojawiajace sie liczby w matematyce (cokolwiek to mialoby znaczyc) takie jak pi,e, fi czy pierwiastek z 2 maja jakies regularnosci w rozwinieciu dziesietnym. Nikt w to nie wierzy, ale dowody ze tych regularnosci nie ma sa potwornie trudne i de facto niewiele wiadomo w tej materii-jest to zwiazane z pojeciem entropii Shannona. To co zazwyczaj sie okazywalo, ze niewymierne liczby przedstawiajace jakies regularnosci w rozwinieciach po przecinku byly zawsze przestepne (tj. nie byly pierwiastkami wielomianow o wsp. calkowitych-przykladowo o e czy pi jest pokazane, ze sa przestepne). 6. I moze warto jeszcze wspomniec o jednej rzeczy-ze dla potrzeb kryptograficznych oprocz tego na ile rozwiniecie jest losowe interesujacy jest problem ile mocy obliczeniowej potrzeba, zeby dana, poprawnie zdefiniowana liczbe obliczyc numerycznie. Koniec koncow przeciez te liczby jak pi i e sa konkretnie zdefiniowane, wiec nie sa losowe a deterministyczne-ale pojawia sie kwestia jak dlugo Twoj komputer musi pracowac, zeby obliczyc dana liczbe do pewnego miejsca po przecinku. Warto tutaj wspomniec o tzw. Chaitin's constant (liczby definiowalnej ale NIEOBLICZALNEJ!-to nie jest zart!) i o pojeciu tzw. computational irreducibility (Stephen Wolfram o tym duzo mowi).
@dominikkurek1155
@dominikkurek1155 10 ай бұрын
​@@Adam_Wegert odpowiedź pełną gębą
@maciejwiercinski2616
@maciejwiercinski2616 11 ай бұрын
To jednak jest gledzenie dziadersów, gdy mechanika kwantowa była rewolucja chłopców a tu dziadersy opowiadaja historie fizyki ze świeżościa 97 letniego Demokryta:)))
@eiliannoyes5212
@eiliannoyes5212 11 ай бұрын
#i-teraz-uciec @59:43
@pootrusbiernaky9706
@pootrusbiernaky9706 6 ай бұрын
od dwochlat w kolko to samo niczego nowego,te same banalne przyklady i maslo maslane po co takie debaty organizowac skoro wystarczy jedno zdanie ..nie da sie kwantyfikowac grawitacji :D
@PODMIOT-CYBERNETYCZNY
@PODMIOT-CYBERNETYCZNY 2 ай бұрын
G√N:F
@biceps58cm
@biceps58cm 10 ай бұрын
Bełkot. Popularyzacja nauki to wielka sztuka. Ten z prawej gada jak kaznodzieja. "Mówcie tak prosto jak to możliwe, ale nie prościej" Tak powiedział Einstein. Ci Panowie nie mówią, ani prosto, ani naukowo. Tytuł??? Gdzie tu konfrontacja?
@barto1231
@barto1231 10 ай бұрын
o mechanice kwantowej mozna w kolko pierdzielic to samo bez konca i dobrze za to placa
@ZdzichaJedziesz
@ZdzichaJedziesz 10 ай бұрын
... i frajerem żeby pisać takie durne komentarze darmowo 😁
@kazimierzwachowski1397
@kazimierzwachowski1397 6 ай бұрын
Kosmici mają grawitację dawno opanowaną
@szary8971
@szary8971 10 ай бұрын
Nie masz wiekszych bajarzy w świecie ponad fizyków kwantowych.
@lechpora9288
@lechpora9288 10 ай бұрын
Nie masz racji !
@szary8971
@szary8971 10 ай бұрын
@@lechpora9288 Kto ma racje ten stawia kolacje. 😊
@stabilizator6664
@stabilizator6664 10 ай бұрын
Cześć. Co się dzieje z atomami wypełniającymi naszą tkankę po naszej śmierci? Czy one przechodzą w inny stan? I dlaczego Tusk jeszcze nie siedzi?
@jarekk.8247
@jarekk.8247 10 ай бұрын
Wg teorii Everetta Tusk w nieskończenie wielu wszechświatach siedzi :D akurat w tym jeszcze nie :P
@-ClayMan-
@-ClayMan- 11 ай бұрын
Nic nie wiecie o kosmosie tak naprawdę bo wy jedynie zakładacie teorię i wierzycie w tą teorię że tak musi być a tak nie jest ponieważ nie znacie systemu którym się oblicza odległości przestrzenne a taki system już mieli w starożytności. Zapraszam na wykład dr. Franc Zalewski - system pietnastkowy, a się dowiecie 🐑 🐑
@dominikkurek1155
@dominikkurek1155 10 ай бұрын
Poprawiłeś mi humor
@fizykaodnowa
@fizykaodnowa 11 ай бұрын
Kamień Feliks > Aktualnie najszybciej wirujący 200kg kamień na planecie. szukam grawitacji
@pawegorka8589
@pawegorka8589 11 ай бұрын
Zejdz na ziemię to znajdziesz
@mateuszsliwinski6546
@mateuszsliwinski6546 10 ай бұрын
To wszystko świadczy o wielkości Boga Ojca. Pozdrawiam szukających Boga. 😀
@ZdzichaJedziesz
@ZdzichaJedziesz 7 ай бұрын
No może JHWH jest dobry z matematyki i fizyki ale za to beznadziejny z komunikacji i teologii katolickiej (patrz Biblia) 😁
@antonizapaa6361
@antonizapaa6361 11 ай бұрын
Einstein to szkodnik, jego błędne teorie zahamowały rozwój fizyki na sto lat, jego teoria względności nie dowodzi niczego. Marzyciel ,chciał błysnąć,w latach 1909 pisał nic nie znaczące artykuły dotyczące fizyki,do Nobla ze swoją teorią względności podchodził dwanaście razy i plama.W Komitecie Noblowskim zasiadali uczeni,nie dopatrzyli się w jego pracach coś nadzwyczajnego.Aby mieć z nim spokój dostał Nobla z innej dziedziny za pracę nad efektem fotoelektrycznym
@rigelheron9997
@rigelheron9997 11 ай бұрын
xd
@dominikkurek1155
@dominikkurek1155 10 ай бұрын
żartowniś
@hannaszpotakowska9990
@hannaszpotakowska9990 10 ай бұрын
ZABLYSNIJ
@romanes44
@romanes44 11 ай бұрын
11:56 Pan profesor cofa się wstecz, żenada.
@zuzannakonior6284
@zuzannakonior6284 11 ай бұрын
Nie mówi się: cofa się wstecz. Żenada
@lechpora9288
@lechpora9288 10 ай бұрын
Jak cofa , to "wstecz" - jest już niepotrzebne .
@ortnisible
@ortnisible 9 ай бұрын
Michał Eckstein to taki Cezary Jurkiewicz standupu xD
@jacekszczerba4889
@jacekszczerba4889 11 ай бұрын
Wynik nie jest czynnikiem…. Nie, nie istnieje, teoria sama w sobie i nie będzie miliona dolców. Jaka jest natura świata ? Nieskończenie złożona... Widziałeś dwóch takich samych ludzi ? Taka jest natura, nieskończona, a tym samym nieskończenie złożona. A jak naprawdę działa to już inna bajka...
@zenonpinezka
@zenonpinezka 9 ай бұрын
przyczyną cierpienia całego wszechświata jest brak wiedzy, stwórzcie generator grawitacji, a skończą się wasze problemy z kosmosem
@ZdzichaJedziesz
@ZdzichaJedziesz 7 ай бұрын
Mamy już generator grawitacji. Nazywa się Ziemia matołku 😁
@zenonpinezka
@zenonpinezka 7 ай бұрын
kzfaq.info/get/bejne/pdych7iG3szee5s.htmlsi=j7jqmXCabBLbhldn@@ZdzichaJedziesz
@zenonpinezka
@zenonpinezka 7 ай бұрын
kzfaq.info/get/bejne/pdiRqc95mrfTg40.htmlsi=M9Go5MykfYsjlXup
@GraczPierwszy
@GraczPierwszy 11 ай бұрын
bla bla bla pokazać dowody naukowe
@hannaszpotakowska9990
@hannaszpotakowska9990 10 ай бұрын
POKAZ
@GraczPierwszy
@GraczPierwszy 10 ай бұрын
@@hannaszpotakowska9990 jak mam to rozumieć?
@damissek123
@damissek123 10 ай бұрын
a znasz matematykę na poziomie akademickim. Bo co z tego jak Ci pokażą, a jesteś zbyt tępy, aby zrozumieć
@GraczPierwszy
@GraczPierwszy 10 ай бұрын
@@damissek123 no no na pewno. Zresztą sztuczna inteligencja wyjaśni wam wszystko i gdzie wasze miejsce tepaki matematyczne
@lechpora9288
@lechpora9288 10 ай бұрын
No dobra - ta pani na końcu to nie wie o czym mówi -- bzdury gada . Nie wie jak " ugryźć temat --- i opowiada farmazony .
@WojciechDudek77
@WojciechDudek77 10 ай бұрын
Pan Prowadzący jest skrajnie chudy, wręcz chorobliwie wg mnie.
@annaskibicka542
@annaskibicka542 11 ай бұрын
Bełkot
@ZdzichaJedziesz
@ZdzichaJedziesz 10 ай бұрын
Grafomania 😁
Konfrontacje: Czy przyrodą rządzą prawa?
1:05:06
Copernicus
Рет қаралды 54 М.
白天使和小丑帮助黑天使。#天使 #超人不会飞 #超人夫妇
00:42
Dlaczego fizyka kwantowa działa? Prof. Dragan o swoim odkryciu
52:17
Wszechświat przed Wielkim Wybuchem, Michał Eckstein
48:01
Copernicus
Рет қаралды 263 М.
Prof.  Krzysztof Meissner „Przyszłość Wszechświata”
1:56:05
Uniwersytet Warszawski
Рет қаралды 6 МЛН
Konfrontacje: Czy świat jest matematyczny?
1:07:35
Copernicus
Рет қаралды 18 М.
iPhone - телефон для нищебродов?!
0:53
ÉЖИ АКСЁНОВ
Рет қаралды 3,6 МЛН
Распаковка айфона под водой!💦(🎥: @saken_kagarov on IG)
0:20
Взрывная История
Рет қаралды 10 МЛН
Vortex Cannon vs Drone
20:44
Mark Rober
Рет қаралды 12 МЛН