Koniec zadań domowych, podwyżki dla nauczycieli - co dalej z polską szkołą?Debata Nowej Konfederacji

  Рет қаралды 14,686

Nowa Konfederacja

Nowa Konfederacja

6 ай бұрын

🎯 Stanisław Kruszona-Barełkowski w rozmowie z prof. Antonim Dudkiem, dr. Jędrzejem Witkowskim oraz Piotrem Jesionowskim na temat polskiej edukacji
✅ Czy dotychczasowe reformy nowego rządu są w stanie poprawić sytuację polskiej szkoły?
✅ Czy jesteśmy w stanie zreformować obecny system czy potrzebny jest nowy?
✅ Edukacja domowa - szansa czy zagrożenie?
✅ Decentralizacja konieczność czy mrzonka?
👉 "NOWY PORZĄDEK GLOBALNY" - NAJNOWSZA KSIĄŻKA BARTŁOMIEJA RADZIEJEWSKIEGO W SPRZEDAŻY: ksiegarnia.nowakonfederacja.p...
📚 PRZECZYTAJ FRAGMENT KSIĄŻKI "NOWY PORZĄDEK GLOBALNY": nowakonfederacja.pl/zrozumiec...
📚 RADZIEJEWSKI & BUDZISZ W PAKIECIE! SPRAWDŹ PRZEDPREMIEROWE KSIĄŻKI, KTÓRE POZWOLĄ ZROZUMIEĆ KONTEKST STRATEGICZNY: ksiegarnia.nowakonfederacja.p...
🔴 WSZYSTKIE TREŚCI NK CZYTASZ I OGLĄDASZ TERAZ ZA DARMO DZIĘKI WSPARCIU DARCZYŃCÓW. ZOSTAŃ JEDNYM Z NICH!: nowakonfederacja.pl/wesprzyj-...
⏩ Wspieraj bezpośrednio nasz kanał YT poprzez przycisk "wesprzyj" pod dowolnym filmem i otrzymuj bonusy: bit.ly/3JGeXDh
🔔 SUBSKRYBUJ NOWĄ KONFEDERACJĘ: bit.ly/Nowa-Konfederacja 🔔
🔴 ODWIEDŹ KSIĘGARNIĘ NK: bit.ly/ksiegarnia-nk
🔔 ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA I BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z WSZYSTKIMI TREŚCIAMI NK: nowakonfederacja.pl/newsletter/
⏩ Wspieraj Nas również na Patronite. Zostań naszym patronem: patronite.pl/nowakonfederacja
Nasze media:
👍 Facebook: bit.ly/nowa-konfederacja-face...
👍 Twitter: bit.ly/nowa-konfederacja-twitter
👍 LinkedIn: / nowa-konfederacja
#szkoła #edukacja #Polska

Пікірлер: 140
@NowaKonfederacjaNK
@NowaKonfederacjaNK 6 ай бұрын
Polecamy rozmowę z Maciejem Wilkiem - ekspertem ds. lotnictwa, byłym wiceprezesem LOTu na temat CPK: kzfaq.info/get/bejne/iL2Cf66i0bvXf5c.html
@tomek1035
@tomek1035 6 ай бұрын
Uwielbiam takie gadające głowy. Na wszystkich uczestników debaty tylko jeden (!) jest nauczycielem. Reszta nie ma nic pojęcia o edukacji szkolnej. Bycie nauczycielem akademickim to jest inna galaktyka. Ta debata jak w soczewce obrazuje "debatę" o reformie edukacji w Polsce. Nikt nie pyta się nauczycieli co należy zmienić, ale wszyscy są nagle wielkimi ekspertami od edukacji.
@piotrb8964
@piotrb8964 6 ай бұрын
Brawo! Popieram. Belfer.
@gbokota
@gbokota 6 ай бұрын
Jędrek Witkowski od lat prowadzi badania nad działaniami edukacyjnymi. Wie na ten temat dużo więcej niż przeciętny nauczyciel, bo ma zebraną wiedze z wielu szkół. I w kontekście tej debaty jest najbardziej kompetentną osobą.
@ukaszb7661
@ukaszb7661 6 ай бұрын
I bardzo dobrze, że jest jeden nauczyciel. W procesie reformowania szkoły powinni brać udział różni uczestnicy procesu jakim jest nauczanie i wychowywanie dzieci. Zarówno nauczyciele, różnych szczebli, naukowcy, rodzice, uczniowie, władza itd. Nauczyciele sami się nie zreformują, zresztą wystarczy wsłuchać się w to co mówił jedyny w tym gronie nauczyciel na temat jakości nauczania i postaw samych nauczycieli. Większość zdecydowana się nie nadaje i podchodzi do tego zawodu jak do zwykłej pracy. Przychodzą odbębnić swój czas pracy i do domu. Takie środowisko się samo nie zreformuje. Przykład sądownictwa to idealnie obrazuje, działa ono fatalnie, ale zdolność i podatność na reformy sędziów zerowa.
@tomek1035
@tomek1035 6 ай бұрын
@@ukaszb7661 Nie chodzi mi o to że w reformę nie mają się angażować różne środowiska i że nie trzeba reformować również np. kształcenia nauczycieli. Skoro tak traktują swoją pracę, to trzeba zadać sobie pytanie dlaczego tak jest. Piszę to jako czynny nauczyciel i doktorant jednocześnie. Dydaktyka akademicka to inna bajka, tak jak prowadzenie badań naukowych. Przykładowo, z punktu widzenia współczesnej dydaktyki wykład to najmniej efektywna forma nauczania. Dlaczego nauczyciele są kluczowi w procesie reformy? Bo to oni widzą na c odzień, jakie metody sprawdzają się, a jakie nie. Tymczasem wszystkie dotychczasowe reformy polegały na tym, że przychodzili politycy i mądre głowy z uniwersytetu, które nie mają pojęcia o możliwościach wykonania tego co jest na papierze. Dlatego jeżeli chcemy mieć prawdziwą reformę to wymaga to kilku lat projektowania, ścisłej współpracy z nauczycielami, testowania pewnych rozwiązań na małą skalę, a jak się sprawdzą - implementacji. Tak jak w każdej dziedzinie życia/ techniki. A nie szczytnych haseł "entuzjastów edukacji" którzy naoglądają się tedexów mówiących o tym jak to współczesna szkoła jest nieefektywna i trzeba wywrócić stolik do górny nogami.
@jz5153
@jz5153 6 ай бұрын
Co do rozmowy klafikacyjnej zamiast egzaminu to myślę, że główny, niewypowiedziany zarzut jest taki, że zamożniejsi rodzice po prostu przekupią dyrekcję, żeby przyjęła ich pupila. Takiej rozmowy ma charakter w 100% subiektywny, więc nie będzie żadnego sposobu weryfikacji. A wyremenotowana łazienka czy nowy ekspres do pokoju nauczycielskiego jest dość mocnym argumentem.
@jadwigabudniewska742
@jadwigabudniewska742 6 ай бұрын
Też tak pomyślałam.
@adamkluska356
@adamkluska356 6 ай бұрын
Jak ktoś ma dobre znajomości to spokojnie i teraz załatwi spokojnie synowi czy córce miejsce w najlepszym liceum przy słabo zdanym egzaminie. Nie będzie to podczas naboru a miesiąc później. Żyjemy w kraju że wszystko się da tylko trzeba mieć znajomości a czasem pieniądze.
@gbokota
@gbokota 6 ай бұрын
@@adamkluska356 Nie ta skala. Tak załatwi 1 do 4 rodziców a nie 20-40%
@adamkluska356
@adamkluska356 6 ай бұрын
@@gbokota mówiłem że jak ktoś ma dobre znajomości a nie ktoś z ulicy
@gbokota
@gbokota 6 ай бұрын
@@adamkluska356 patologia zawsze będzie. Ważne aby ograniczać jej rozmiary.
@robrzeski
@robrzeski 6 ай бұрын
Rozmowy kwalifikacyjne do liceów świetny pomysł aby pozbyć się konkurencji utalentowanego plebsu tak aby nie zajmować miejsca potrzebnego dla mniej ogarniętych dzieci prawników i reszty establishmentu. Powrót do zabetonowania zawodów prawniczych, specjalizacji lekarskich itd. Naprawdę świetne pomysły!
@ghost25763
@ghost25763 6 ай бұрын
Wszystko kwestia tego jak będą to rozpatrywać nauczyciele. Gdyby byli nauczeni egalitaryzmu jak we Francji to faktycznie brano by najlepszych. W mocno konserwatywnym społeczeństwie takim jak nasze, skończyłoby się tak jak mówisz.
@gbokota
@gbokota 6 ай бұрын
@@ghost25763 plus są od dawna badania, że wyniki egzaminu ustnego zależą od godziny, Najlepsze na początku, najgorsze, tuż przed obiadem. Trochę po obiedzie jest skok wyników w górę i dalej spada. Ojej, Wysłuchałem do końca wypowiedzi Dudka i Jesionowskiego i argument. Tak było, jak my byliśmy młodzi i nam to zrobiło dobrze. No tak osoby skrzywdzone przez ten system raczej mają mniejsze, szansę debatować (bo często zamknięto im wiele dróg). Typowy chłopski rozum i patrzenie na swoje otoczenie, a nie na całe społeczeństwo.
@marcingadowski5650
@marcingadowski5650 5 ай бұрын
Ja jestem z czasów gimnazjum i zeby die dostać do Liceum to przekupowało za przysłowiową zęby mi więcej punktów zdobyć do ulubionego liceum. Jeżeli twierdzisz, ze obecnie jest inaczej to wystarczy mi zapytać, skąd wziąłeś różowe okulary, bo też chce takie.
@gbokota
@gbokota 5 ай бұрын
@@marcingadowski5650 i ile z 200 punktów mogłeś tak kupić?
@marcingadowski5650
@marcingadowski5650 5 ай бұрын
nie wiem, ale dostałem się. dlatego twiedzenie ze to bedzie korumpowało szkółę jest zwyczajnie smieszne, bo to już jest..
@pawelreperowicz9485
@pawelreperowicz9485 6 ай бұрын
Pani minister z dyplomem ze szkoły swojego tatusia ? No powiem Wam mega kompetentna ...
@joannaw.1990
@joannaw.1990 6 ай бұрын
Likwidacja egzaminu ósmoklasisty - całkowicie się nie zgadzam. Rozmowy kwalifikacyjne w szkołach średnich? Wróci korupcja.
@adamkluska356
@adamkluska356 6 ай бұрын
Korupcja była i jest
@tomek1035
@tomek1035 6 ай бұрын
Zgoda, rozmowy nic nie zmienią, co doskonale widzę po prywatnej szkole w której uczę.
@jantarnowski6860
@jantarnowski6860 6 ай бұрын
prof. Dudek potwierdza moją o nim opinie, strasznie skręcił w lewo, wręcz wychodzi z niego szkoła frankfurcka
@knaw35
@knaw35 6 ай бұрын
Pamiętam jak Gowin robił reformę i wszyscy narzekali. Później Czarnek i wszyscy narzekali. Teraz Nowacka i wszyscy narzekają. A dzieci? Hmm…. Dzieci są wychowywane przez ulicę. Ulicą jest dzisiaj internet. Rosną nam nieokreśleni płciowo aktywiści. Ilość samobójstw rośnie, dzieci w depresji przybywa. To zresztą wielkie szczęście dla tysięcy psychologów, którzy nakręcają sprężynę w każdym weekendowym wydaniu gazetki wyborczej. Rządzi bylejakość, hałas i chaos. Nawet nie ma przeciwko czemu protestować bo niczego nie ma.
@jagnarybaczek1408
@jagnarybaczek1408 6 ай бұрын
W punkt. Chociaż to straszne i ponure. Ale prawdziwe.
@niemamnicku1359
@niemamnicku1359 6 ай бұрын
@knaw35 Ilosc samobojstw to głiwnie chłopcy. Gdybym byl mlody i wrazliwy i na kazdym kroku slyszal ze jestem toksyczny bo jestem mezczyzna to tez bym mial takie problemy
@niemamnicku1359
@niemamnicku1359 6 ай бұрын
@knaw35 Ilosc samobojstw to głiwnie chłopcy. Gdybym byl mlody i wrazliwy i na kazdym kroku slyszal ze jestem toksyczny bo jestem mezczyzna to tez bym mial takie problemy
@niemamnicku1359
@niemamnicku1359 6 ай бұрын
@knaw35 Ilosc samobojstw to głiwnie chłopcy. Gdybym byl mlody i wrazliwy i na kazdym kroku slyszal ze jestem toksyczny bo jestem mezczyzna to tez bym mial takie problemy
@pawepisarek3716
@pawepisarek3716 6 ай бұрын
Dokładnie tak
@tomaszdziedzic5377
@tomaszdziedzic5377 6 ай бұрын
Dobrze, dobrze. Żadnych zadań domowych, jak najmniej szkoły. Produkujcie matołów. Będę miał pracę do 80 roku życia bo stary system wykształcił mnie porządnie i już jestem nie do zastąpienia. Panowie pozatrudniajcie na jakiś czas 18-25 latków to się przekonacie jaki mamy poziom.
@bernadetakawa5376
@bernadetakawa5376 6 ай бұрын
Swietna i bardzo potrzebna debata ! Ja zresztą słucham wszystkiego z Prof Dudkiem :) Mieszkam w Australii od 25 lat. Jestem mamą 5tki dzieci. Ostanie z moich dzieci rozpoczęło właśnie klasę maturalną. Mogę w tym temacie (na przykładzie Australii) powiedzieć tyle że tutaj z zasady nie daje sie prac domowych w szkołach podstawowych (oprócz małych książeczek do czytania z rodzicem w klasach młodszych. Rodzic musi zapisac codziennie tytuł ksiązeczki w specjalna tabelke i zanotować jak długo trwało to wspólne czytanie). Natomiast raz na kwartał dzieci muszą przygotować jakiś większy projekt. Na przykład zrobić i opisac makietę planet w naszym układzie słonecznym, albo zrobić plakat przedstawiajacy wybuch wulkanu i zachodzące w czasie tego procesu reakcje. Nauka odbywa sie tu raczej na zasadzie własnych poszukiwań ucznia (research). Uczniowie są tez zapraszani do krytycznego spojrzenia na wiele tematów zamiast "wykuwania" wiedzy na pamięć. Jeżeli zaś chodzi o szkoły średnie to prace domowe są jak najbardziej zadawane i to codziennie. Nie odrobienie pracy domowej równoznaczne jest z siedzeniem w czasie przerwy w klasie albo przymusowym zbieraniem śmieci. Na przykładzie moich dzieci moge powiedziec ze jak taki delikwent raz czy drugi nie odrobi pracy domowej i nie moze spedzic czasu z kolegami w czasie przerwy szybko uczy sie ze lepiej jest jednak ta prace domowa odrobic 🙂 Szkoły raczej nie przepraszaja za swoje wymagania które sa jasno i czytelnie komunikowane zarówno uczniom jak i rodzicom. I jedni i drudzy podpisuja odpowiednie formy ze zapoznali sie z regulaminem. Fajne jest tez i to ze pierwsza godzina po przyjściu do szkoły jest nazwijmy ją umownie "godziną wychowawczą" gdzie połączone są ze soba dzieci w małych grupach z różnych przedziałów wiekowych. Wychowawca takiej grupy jest dostępny dla każdego w razie jakichkolwiek trudności czy to z innymi uczniami czy z nauczycielami. Są to pewnego rodzaju "grupy wsparcia". Jest to także godzina w czasie której można odrobic prace domową jezeli nie zdążyło sie jej odrobić wcześniej. Podoba mi sie też komunikacja nauczyciela z rodzicem. Jezeli moje dziecko nie odrobi pracy domowej płynie odrazu informacja emailem i moge na to zareagować. Możnaby pomysleć ze to szkoły o zaostrzonym rygorze. Patrząc jednakże na moje dzieci musze powiedziec ze były w swojej szkole szcześliwe. Nawiązały piekne przyjaznie i w jakims sensie nauczyły sie odpowiedzialności i tego taka czy inna decyzja niesie ze soba takie czy inne konsekwencje. Mogłabym jeszcze pisac o podziale uczniów na klasy słabsze i mocniejsze z różnych przedmiotów i dostosowaniu poziomu do indywidualnych uzdolnien kazdego ucznia ale to już temat na zupełnie inne pisanie... 😉
@RelaxedBard
@RelaxedBard 6 ай бұрын
Tezy Pana Profesora o radykalnej zmianie sposobu nauczania są trochę śmieszne, szczególnie jak ma się doświadczenie w postaci zdawania u niego egzaminu. Prezentowane jest tam najgorsze podejście do historii, poprzez kolokwialnie mówiąc "zakuwanie na pałę" dat i nazwisk. Chcąc reformy w nauczaniu - warto zacząć od siebie.
@dontmindaboutthisstupidtroll
@dontmindaboutthisstupidtroll 6 ай бұрын
UJ czy UKSW?
@100377patryk
@100377patryk 6 ай бұрын
a w wywiadach mówił, że on nie wymaga pamiętania konkretnych dat dziennych, tylko rok jak już 🤔
@olgierdnoicoztego6904
@olgierdnoicoztego6904 5 ай бұрын
😂😂👍👍👍
@muziczka4416
@muziczka4416 6 ай бұрын
Skoro moje dziecko połowę ćwiczeń z matematyki uzupełnia w domu w ramach zadania dodatkowego, to jak rządzący chcą, żeby dzieci opanowały materiał, kiedy usuwają zadania domowe, nie zmieniając programu nauczania i podręczników/ćwiczeń?
@4bs0rb3nt9
@4bs0rb3nt9 6 ай бұрын
Dudek znów ze swoją decentralizacją ... oj tak, na pewno rodzice sie przeprowadzą do województwa w którym dzieci lepiej uczą, już to widze jak wszyscy mlodzi rodzice z całej polski przeprowadzaja sie na lubelszczyzne, bo tam uczy taka pani co dobrze chemie tlumaczy
@joannasowinska6789
@joannasowinska6789 6 ай бұрын
Hahaha dokładnie!
@michanogajczyk9367
@michanogajczyk9367 6 ай бұрын
Przecież gminy się mają tym zajmować Więc co za problem dojeżdżać 20-30km i tak dużo osób teraz to robi
@marcindziewulski9322
@marcindziewulski9322 6 ай бұрын
czyli słabi nauczyciele maltretują dzieci pracami domowymi, wiec zabronmy prac domowych zeby dzieci juz niczego sie nie nauczyly! brawo, swietny kierunek!
@karolinabiake743
@karolinabiake743 6 ай бұрын
Że reforma edukacji jest konieczna - wszyscy się zgadzamy. Różnym pomysłom na nią towarzyszy jeden czynnik wskazywany od prawa do lewa, mianowicie przeładowana podstawa programowa. I chciałabym usłyszeć nareszcie propozycje co z niej usunąć i dlaczego. Konkretnie dla której klasy szkół podstawowych, co powinno zniknąć z programu szkół średnich, a co powinno się pojawić.
@stanisawwosik9269
@stanisawwosik9269 6 ай бұрын
Dzieci i wnuki rządzących będą chodziły do szkół prywatnych a dla reszty marna podstawówka.
@marcopolo6278
@marcopolo6278 6 ай бұрын
Panie profesorze Dudek czy pan siebie słyszy: niestresujący egzamin bez zakresu materiału. Takie cudowne egzaminy już były i wygrywały pieniądze.
@jagnarybaczek1408
@jagnarybaczek1408 6 ай бұрын
Jaka Jest definicja "słabego nauczyciela"? Bardzo mnie to ciekawi.
@piotrpiotrek9050
@piotrpiotrek9050 6 ай бұрын
Ile lat temu skończyła Pani szkołę/studia?
@jagnarybaczek1408
@jagnarybaczek1408 6 ай бұрын
@@piotrpiotrek9050 Przed I wojną swiatową.
@janniezbedny7340
@janniezbedny7340 6 ай бұрын
Z całym do Panów szacunkiem - bardzo słuszne rzeczy prawicie. Słuszne i mądre. A nawet praktycznie możliwe do implementacji. Wśród młodzieży akademickiej, na pewno. Wśród młodzieży licealnej, w większości. A czy któryś z Panów ma świadomość orki z dziećmi i młodzieżą ze szkół podstawowych i takich "gorszych" zawodowych? Jakieś pomysły systemowe? Nie drwię, pytam.
@pawekasprowicz2543
@pawekasprowicz2543 6 ай бұрын
Problemem jest absurdalny brak wysokiej jakości nauczycieli. Ja w swojej edukacji mialem szczęście generalnie trafiać na dobrych nauczycieli. I wiem ile to mi dało. Szkola podstawowa powinna miec przede wszystki cel SOCJALIZUJĄCY - nauka podstawowych umiejętności, zarowno twaedych (pisanie, podstawowa matematyka, zdolnoeci manualne), jak i miekkich (społecznych - tj. jak działa spoleczenstwo, współpraca, poczucie wwpolnoty, dzacinek do własności publicznej itd.). Nauka twarda, tj. "zakuwanie wiedzy" powinna miec miejsce pozniej. I na każdym z tych etapów potrzeba zupełnie innych nauczycieli o różnych kompetencjach.
@basia8393
@basia8393 6 ай бұрын
A ja zapytam o przedszkole traktowane jako placówka usługowa
@gbokota
@gbokota 6 ай бұрын
Jędrek Witkowski powinien mieć, bo jako jedyny prowadzi badania systemowe dotyczące edukacji, a nie obserwuje tylko swoje otoczenie.
@maciejkrupacz333
@maciejkrupacz333 6 ай бұрын
Rozwiązania, jakie proponują uczestnicy w dyskusji eksperci, żeby uzdrowić polską szkołę, są chyba gorsze od choroby, jaką panuje w polskim szkolnictwie. Jeżeli egzamin osmoklasisty jest takim problemem, to może powinni go zdawać tylko uczniowie, którzy pójdą do szkół średnich kończących się egzaminem maturalnym. A może znieść od razu egzaminy maturalne, bo one również wywołują stres u młodzieży i nie są potrzebne ?
@wojtecki7027
@wojtecki7027 6 ай бұрын
Niech Pan po prawej na górze zrobi eksperyment skoro twierdzi że ich brakuje i zorganizuje challenge gdzie jakaś osoba szuka pracy w tym zawodzie. Gwarantuje że będzie Pan zdziwiony.
@lubanskigornik282
@lubanskigornik282 6 ай бұрын
pamietam z czasow komuny takie _wieczorowe lekcje dla dzialaczy_ - obecnosc nie obowiazkowa, arkusze maturalnych egzaminow dostarczane do gabinetow roznych sekretarzy i innych notabli partii wypelniane w obecnosci "kontrolera" tzn czesto przez niego i niemal zawsze zdawane z wyroznieniem. Te stare dobre(?) czasy wracaja w nowym wydaniu.
@krystian4911
@krystian4911 6 ай бұрын
Szkoły wystarczy sprywatyzować, karte nauczyciela zlikwidować, podstawe programową zlikwidować. Wtedy rodzice i nauczyciele sami przeprowadzą potrzebne reformy dostosowując sie do naturalnych mechanizmów rynkowych
@dotach1869
@dotach1869 6 ай бұрын
Mechanizmem rynkowym jest "tęczowość". Chcesz się dobrze znaleźć w np w międzynarodowym banku, Ikei czy korporacji to wyrażają zachwyt nad LGNCDG. I tego szkoła powinna uczyć
@krystian4911
@krystian4911 6 ай бұрын
@@dotach1869 rynek potrzebuje umiejętności i wiedzy takich jak siła fizyczna, dobra organizacja, praca w zespole, samodzielność, zaradność, spawanie, stolarstwo, obróbka drewna, programowanie, prawo jazdy, języki i inne
@MaciejJonek_proces
@MaciejJonek_proces 6 ай бұрын
Decentralizacja edukacji wydaje mi się wywarzaniem otwartych drzwi, bo nauczyciel wchodzi do klasy i robi co uważa, tak jak umie. Każda jednostka lekcyjna jest autonomiczna i nie da się tego centralizować. Centralny jest aparat pojęciowy w dyskursie, przez to wydaje się, że wszędzie jest tak samo. Nie jest. Chętnie posłuchałbym debaty o tym, jak mówić o kompetencjach nauczycieli i jak te kompetencje mogą wpływać na rozwój zawodowy, awanse, pensje i tak dalej
@mmmagggdda
@mmmagggdda 6 ай бұрын
Szkoły publiczne w większości państw nie kształcą elit. Nie usłyszałam w dyskusji jakiś pozytywnych wzorców z zagranicy. Uczmy się od lepszych, czerpmy z ich doświadczeń. Nauczyciele wywodzą się głównie z "czwórkowych" uczniów liceów, czyli średniaków. System oceniania nauczycieli i urzędników jest uznaniowy, koleżeński, subiektywny, nieskuteczny. Rozmowa kwalifikacyjna zamiast egzaminu w obecnym systemie oświatowym to zaproszenie do korupcji i naciągania zasad. Oceniany będzie nie kandydat (dziecko) ale jego rodzic (klient) z całym zapleczem finansowym, społecznym itp. Dyrektorzy i nauczyciele w 80% nie sprostają temu ze względu na niskie kompetencje etyczne. Świetna dyskusja👍
@agatastaniak7459
@agatastaniak7459 6 ай бұрын
Dla elit zawsze była edukacja prywatna, czasem wyłącznie domowa.
@7410bart
@7410bart 6 ай бұрын
System nauki w polskich szkołach to system "zakuwania wiersza", a nie twórczej pracy nauczyciela - i pod ten system dobiera się nauczycieli o usposobieniu "wykonam program MEN i spadam do domu".
@dotach1869
@dotach1869 6 ай бұрын
Decentralizzcja edukacji grozi podzialem Polski na landy, niektóre transgraniczne. I moze o to chodzi by mieć unijczyka a nie Polaka
@kamilpersepolis2435
@kamilpersepolis2435 4 ай бұрын
Program jest ograniczany i jeszcze trzeba go ograniczyć,żeby podnieść oceny, ale te liczbowe ( matematyka królowa nauk) już się ich nie da przy stałym obniżaniu poziomu podwyższyć czyli zamykamy oczy opisową gdzie sami rodzice się w nich będą gubić i już się gubią tam gdzie one są. Polskiej szkole brakuje to trzy rzeczy : dyscypliny, dyscypliny i jeszcze raz dyscypliny.
@kamilpersepolis2435
@kamilpersepolis2435 4 ай бұрын
Prof. Dudek Polska jest państwem jednolitym bo decentralizacja grozi rozbiciem dzielnicowym i zaborami co wynika z jej historii.
@agatastaniak7459
@agatastaniak7459 6 ай бұрын
Co do raportu PISA to może konkretnie- biorąc pod uwagę potrzeby naszego państwa w zakresie nauk medycznych i inżynieryjnych powinien nas zaniepokoić najwyższy w całym rankingu spadek wyników z biologii. O ile pamiętam aż o 12 punktów od ostatniego badania. I to powinno dać nam do myślenia i wymusić działania systemowe bo bez znajomości biologii więcej osób w zawodach medycznych i okołomedycznych mieć nie będziemy. Po pandemii mamy też dwa roczniki dizeci, któe chemii od podstaw uczyły się na nauce zdalnej, praktycznie same. Jak to wyglądało wiem niestety od kuchni od młodzieży z jaką mam styczność. "naucz się tego sam do sprawdzianu" to nie jest budowanie solidnych podstaw z chemii. Już teraz mamy bardzo niski poziom znajomości chemii na egzaminach wstępnych na politechnikach,a po pandemii będzie gorzej. Bez poprawy nauczania chemii nie będzie ani kandydatów dla sektora medycznego ani dla przemysłu, szczególnie dla interesujacej nas energetyki czy ochrony środowiska. I to na pewno warto brać pod uwagę mówiąc o "zmniejszaniu ilości godzin dydaktycznych z chemii i biologii" czy robiąc badania tego jakie braki po nauce zdalnej musimy wyrównać na poziomie całego kraju.
@kammci5175
@kammci5175 6 ай бұрын
Mowienie o braku zadan domowych jest moim zdaniem bledem, dokladnie z przytoczonego juz w dyskusji powodu, czyli konflikt nauczyciel rodzic. Na co powinien byc kladziony nacisk w komunikacji ze strony rzadu zwiazanej z ta zmiana, to zadania domowe dla chetnych. Zadania domowe powinny pozostac, co nie powinno to jedynki za ich brak. Nauczyciel jak najbardziej powinien moc powiedziec uczniom, ze jak chca zglebic temat albo maja z czyms problem to nalezy zrobic te i te zadania, albo przeczytac ten i ten rozdzial, a w zwiazku z tym ze ta zmiana jest reklamowana przez rzad jako usuniecie zadan domowych cos takiego bedzie budzic opor rodzicow
@ABak-jx6yz
@ABak-jx6yz 6 ай бұрын
Rodzice szykujcie większą kasę na korepetycje, a w niedzielę i sobotę przygotujcie się na naukę czytania i liczenia swoich dzieci, bo szkoła tego nie nauczy. W tej chwili jesteśmy na drugim miejscu po Estonii, jeżeli chodzi o poziom nauczania, nie wypada, aby Niemcy byli za nami w tym rankingu !! Dlatego ta reforma.
@olgierdnoicoztego6904
@olgierdnoicoztego6904 5 ай бұрын
Taa system edukacji jest zły a Polacy jak wyjadą na zachód to pracują tylko przy szparagach. Kiedy mój syn wyjechał na zachód to był strasznie zdziwiony że jego zachodni koledzy po fachu są tak niekompetentni i potrzeba ich czterech do wykonania podstawowej pracy a co gorsza i tak musiał po nich poprawiać. Po powrocie do Polski dostrzegł jednak że Polacy (wszyscy po studiach)w kraju już zminili się w malkontentów którzy jedyne o czym mówią, to że za mało zarabiają. Cóż obecnie system kształci już pokolenie PŁATKÓW ŚNIEGU którzy płaczą zamiast rozwiązywać problemy. Dalsze pogłębianie braku ocen może ten stan tylko pogłębić. Kolejne pokleni będzie już mrzawką albo deszczem. Może jednak zapytacie się pracodawców kogo potrzebują. Co to za pracownik który chowa się do szafy by pograć na telefonie😮 Teraz zrozumiałem dlaczego Bodnar umieścił swoją tabliczkę na szafie😂😂🤣🤣
@sawomirmaciejewski2410
@sawomirmaciejewski2410 6 ай бұрын
Jak to eksperci. każdy z nich widzi kawałek całości. Jakość edukacji jest wynikiem całego sytemu tj. finansowania, kontroli jakości pracy, płac, ogólnego nastawienia do edukacji samych zainteresowanych, możliwość, umocowania prawnego nauczyciela i dyrektora, roli związków i karty nauczyciela, nastawienia polityków itp Wszystko to naczynia połączone, jeden element wpływa na pozostałe i na całość Egzamin to nie tylko potrzeba uczniów, ale ma znaczenie dal oceny całego sytemu edukacji. Całość to dyskusje akademickie. Efekt zmian będzie taki, ze 2/3 uczniów niczego nie będzie się uczyć, za to szkoła będzie fajna a rodzice mniej kłopotów i odpowiedzialności za swoje dzieci. T o skrajny liberalizm - "uczta się jak chceta". Ogólnie tragedia!
@annajastrzebowska4894
@annajastrzebowska4894 6 ай бұрын
Panie dudek na ktorej klasie szkoly podstawowej zakonczyl pan edukacje
@robwic9509
@robwic9509 6 ай бұрын
Po co zostac nauczycielem, jak dzieciakow tyle ze, szkoly beda zamykane za 10 lat...........niz demogtaficzny, szkoda czasu nauki aby byc za 10-12 lat bezrobotnym, to samo czeka uczelnie...
@agatastaniak7459
@agatastaniak7459 6 ай бұрын
Po to żeby cała reszta Polski miała na kim psy wieszać za to, że jest tak źle a miało być przecież takie cudowne tanie państwo.
@bogdanbogdan783
@bogdanbogdan783 6 ай бұрын
Profesor Dudek wyskoczył mi z Lodówki - jego idea jest podła --daje minus
@michalk.8913
@michalk.8913 6 ай бұрын
Mam 43 lata i jestem ojcem dwòjki dzieci , słuchając propozycje Pani Nowackiej jestem przerażony.Za moich czasów były zadania domowe, jeśli się nie uczyłeś, nie zdawałeś, na egzaminie na studia było 10 osób na jedno miejsce. Jeśli ktoś uważa że zadania domowe czy egzaminy są niepotrzbne, gratuluję, może od razu zrezygnujmy ze szkòł średnich i studiòw i otwórzmy szkoły zawodowe, a jak ktoś bedzie dobry niech studiuje za granicą. Zacznijcie Państwo od siebie, dzisiątki niepotrzebnych kierunków by wyciagać kasę, na siłe przepychanie nieuków począwszy od szkoły podstawowej do studiòw. Zmiana programu nauczania tak, ale ograniczanie obowiązkòw i zmniejszenie nauki NIE.
@pedzacaipalacasietrumnaluc4317
@pedzacaipalacasietrumnaluc4317 6 ай бұрын
Ustaw prawidłowo klawiaturę, bo "ò" nie istnieje w głównym dialekcie języka polskiego. Tak samo ze spacją po znakach interpunkcyjnych, które są albo zbyt odległe, albo nie istnieją. Proponuję powrót do szkoły w celu odświeżenia wiedzy nieuku.
@michalk.8913
@michalk.8913 6 ай бұрын
Nieukiem co najwyżej jesteś ty, pewnie dodatkowo niespełnionym humanistą, w szkole pewnie dalej siedzisz i narzekasz na 14h pracy tygodniowo nierobie.
@ninecki
@ninecki 6 ай бұрын
Świetna dyskusja👍
@michalk.8913
@michalk.8913 6 ай бұрын
Całkowicie się zgadzam z Panem Jesionowskim
@olgierdnoicoztego6904
@olgierdnoicoztego6904 5 ай бұрын
No i każda reforma jest dla nauczycieli nie dla dzieci. Dyrektorka mojej żony powiedziała że musi "przejść na emeryturę bo pozabijałaby tych nowych nauczycieli!! To nie uczniowie są źli tylko nauczyciele" . Podstawowa prawda przemęczenie uczni nie bierze się z przeładowania programu tylko z tego że średnio uczeń spędz 5,5godziny w necie!!!! To średnia ale przecież wiemy że rekordziści nie śpią piją energetyki i grają do upadłego. Waw nauczyciele są przeciążeni!!! Bo mają 30 uczni a pracują z 10 cioma. Kuśwa niech też wypełzną z netu.
@mariafabianowska5914
@mariafabianowska5914 6 ай бұрын
Praca domowa powinna jednak byc... nic nie zastapi indywidualnego przemyslenia nowej wiedzy otrzymanej w klasie... Jednak nalezy przyjac w szkole pewien system aby nie zadawac za duzo... I moze nie na weekend... Uczniowie powinni czytac i powinni miec jakas zalecana liste lektur... moze nie obowiazkowych... Dobra forma pracy domowej odnosnie jezyka np ojczystego moze byc pisanie podobne do prowadzenia pamietnika na dowolny temat - zapisanie swoich przemyslen moze ze 3 razy w tygodniu na dowolny temat... Prace domowe moga byc przyjemnoscia... Inaczej nie rozwinie sie myslenie jesli dziecko bedzie wiedzialo ze nikt nie oczekuje nic od niego... nic wymagajacego glebszego indywidualnego przemyslenia...
@jacektomaszewski3059
@jacektomaszewski3059 6 ай бұрын
Ja wysłałem do prywatnej szkoły dziecko głównie ze względu na to że świetlice w szkołach są czynne do 16 i dlatego że w szkołach prywatnych klasy mają max po 13 albo 15 osób w klasach...
@TK-nc3ou
@TK-nc3ou 6 ай бұрын
Co ma Dudek do edukacji
@tomek1035
@tomek1035 6 ай бұрын
Ostatnio wszędzie jest, brakuje mi jeszcze programu Dudek o kuchni
@Gerdzik73
@Gerdzik73 6 ай бұрын
Świetna dyskusja
@user-cl8yd5ib3q
@user-cl8yd5ib3q 6 ай бұрын
Dopiero po dłuższym zastanowieniu zrozumiałam, że to co proponuje p. Dudek w reklamowanej przez siebie pracy zbiorowej o wzmocnieniu samorządów w PL to prosty przepis na rozbiór Polski. Również wykształcenie autorów nabyte na uniwersytetach w Niemczech i Izraelu sugeruje, ze praca ta jest propagandą państw zainteresowanych upadkiem Polski. Mam nadzieję,że więcej osób otworzy oczy.
@kasiastach4766
@kasiastach4766 6 ай бұрын
Znakomite spostrzeżenie. Taka decentralizacja spowoduje, że na Pomorzu będą uczyć jakim cudownym miastem był Wolny Gdańsk, a na Śląsku o zaletach autonomii i wyższości języka śląskiego nad językiem polskim. Podobny schemat przećwiczono już w Katalonii i bardzo mocno wzmocniło to ruch separatystyczny. Zresztą obserwujemy mocne dążenie w kierunku Niemiec władz zachodnich województw gdzie skorumpowane władze ulegają niemieckim fundacjom oraz służbą. To samo działoby się w edukacji.
@barbaramazur2566
@barbaramazur2566 6 ай бұрын
​@toader123piękna riposta na głupi komentarz! 😂
@anonymusanonymus5280
@anonymusanonymus5280 6 ай бұрын
Znowu moje oko patrzy na Antonio i czerpie radość :-).
@pawepisarek3716
@pawepisarek3716 6 ай бұрын
Dopóki nauczycielami będą zakompleksiony miernoty żaden system edukacji nie pomoże
@basia8393
@basia8393 6 ай бұрын
I dopóki rodzice będą miernotami to też
@wiktorbak3529
@wiktorbak3529 6 ай бұрын
Paweł mądrość ścigała cię ale zawsze szybszy byłeś
@grzegorzpilat88
@grzegorzpilat88 5 ай бұрын
A dlaczego nikt nie mów o wprowadzeniu do szkół psychologii i filozofii lub przedmiotu łączącego te dwie dziedziny i to od jak najwcześniejszego etapu. Najlepiej byłoby wprowadzić to zamiast religii, bo heloo! - mamy podobno państwo świeckie, a nie kościelne... Bez tego rodzaju edukacji mamy społeczeństwo podatne na manipulacje (choć może młode pokolenie jak mówi dr Witkowski jest pod tym względem bardziej autonomiczne) i populistyczne bajdurzenie oraz pogłębiający się kryzys zdrowia psychicznego. No ale chyba sam właśnie odpowiedziałem czemu nikt nie chce się tym zająć. No jak to? sprawić, że społeczeństwo będzie mniej podatne na manipulację?
@annaduch7471
@annaduch7471 6 ай бұрын
👍Super Ania
@kamilpersepolis2435
@kamilpersepolis2435 4 ай бұрын
Pensje podwyższenie ale nie tylko.
@damianpetela6114
@damianpetela6114 6 ай бұрын
Zgadzam sie. Zamiast mowic o pieniadzach poowinno mowic sie o zmianie systemu.
@agatastaniak7459
@agatastaniak7459 6 ай бұрын
Bez rozmowy o pieniądzach się nie obędzie bo bycie nauczycielem to praca. A praca to działalność zarobkowa. Jeśli działalnosć zarobkowa nie pozwala pracującej dorosłej osobie na samodzielne utrzymanie w mieście zlokalizowanym w pobliżu jego miejsca pracy to stopniowo ilość osób zainteresowanych podjęciem takiej pracy spada do zera. I właśnie jesteśmyw schyłkowej fazie tego procesu bo te osoby, które już związały swoej życie ze szkolnictwem próbują jedynie przezimować do przejścia na emeryturę, a nowych zainteresowanych nie ma skoro stróż nocny czy sprzątaczka w szkole zarabiają więcej niż oni. Także o refromach i wymogach to możemy zacząć rozmawiać w momencie, w którym zarobki w tej branży będą zarobkami dla ludzi dorosłych,a przestaną być jałmużną dla studentów będących na utryzmaniu rodziców w trakcie darmowych staży.
@olowrohek9540
@olowrohek9540 6 ай бұрын
Pamietam w latach 80 tych zadania domowe byly takie latwe ze ponagalo mi kilku sasiadow inzynierow. Czesc nauczycieli znecala sie psychicznie i fizycznie. Bito nas takze linijka itd. Po prostu szkola przetrwania a dzieci w klasie bylo 36. Tero dziecioki maja luzik
@martinjohnson2549
@martinjohnson2549 6 ай бұрын
Tak było.
@olowrohek9540
@olowrohek9540 6 ай бұрын
@@martinjohnson2549 tys prowda
@dotach1869
@dotach1869 6 ай бұрын
Niowomowa. "absplwenta absolwentki". W języku polskim "absolwent" obejmuje kobiety i mężczyzn, a także wszystkie pozostałe 54 płcie. A na serio mieliśmy już po dchudzanie programu przez likwidację lekcji historii. Wspólny program historii i języka polskiego tworzy wspólnotę. No chyba, że chodzi o to by nie było Polaka tylko unijczyk
@wilkw3
@wilkw3 6 ай бұрын
W orwellowskiej koncepcji, nowomowa polegała na zubożaniu języka poprzez odejmowanie od niego słów, a nie dodawanie nowych. To ironiczne jak konserwatyści przywłaszczyli pomysły socjalisty Orwella, poprzekręcali je i używają do bicia w "lewactwo". A język polski jest językiem fleksyjnym (trudne słowo) i formy żeńskie rzeczowników są w nim zjawiskiem całkowicie powszechnym.
@darmog384
@darmog384 6 ай бұрын
Według zasad lewicowych szkoła ma być totalnie scentralizowana by była pod pełną kontrolą i realizowała zadanie wychowania dzieci i młodzieży według lewicowych wartości.
@agatastaniak7459
@agatastaniak7459 6 ай бұрын
Przecież mieliśmy chwilę wczęsniej rządy prawicowe i punkt widzenia był dokładnie taki sam- centralizacja, kontrola i wychowanie dzieci w myśl zasad i wartości preferowanych przez partię rządzącą. Poza tym szkolnictwo publiczne wymyślono po to by państwo miało kontrolę nad wychowaniem zuniformizowanego typu człowieka na rekruta do wojska, a Polska nigdy od pruskiego modelu kształcenia nie odeszła, więc niby dlaczego jakikolwiek rząd w Poslce miałby mieć inny pomysł na edukację niż centralizacja, kontrola i wpajanie jednego modelu systemu wartości? Przecież dyskusji o innym modelu edukacji niż pruski w Polsce nigdy dotąd nie było.
@dotach1869
@dotach1869 6 ай бұрын
​@@agatastaniak7459wspólnota musi mieć wspólne fundamenty, a tym powinna być dumą z bycia Polakiem oparta na znajomości kultury i historii Polski
@barbaramazur2566
@barbaramazur2566 6 ай бұрын
​@@dotach1869historia i kultura Polski nie napawa dumą, niestety. To iluzoryczna postawa do tworzenia wspólnoty.
@olgierdnoicoztego6904
@olgierdnoicoztego6904 5 ай бұрын
No i profesor Dudek jest kompletnie oderwany od życia. Wystarczy spojrzeć na kompletnych kretynów którzy kończą np.Harward. Gdyby nie dotacje tatusia nie wyszedłby z 4 klasy podstawówki. Takich przykładów na najlepszych uczelniach są tysiące. A tam są rozmowy kwalifikacyjnej 😂. Kuśwa losowanie uczniów to już odlot. A co ze zwykłym "konkursem świadectw" może być nawet z kilku lat!! Ale jak nie ma być ocen to może konkurs płaczu!?!?!😂😂
@Paul_Sewer
@Paul_Sewer 6 ай бұрын
Powiedźmy sobie szczerze: zasadniczym celem edukacji podstawowej jest zapobieganie analfabetyzmowi społeczeństwa. Państwo zwyczajnie musi wyposażyć swoich obywateli w minimalne kompetencje (czytanie, liczenie, rozumienie świata), które pozwoli tym obywatelom rozumieć to czego oczekuje od nich władza i system - docelowo płacenia podatków z pracy i majątkowych. Pewnym dodatkiem do edukacji podstawowej jest wstępna selekcja i wyekstrahowanie ze społeczeństwa najzdolniejszych osobników. Ta selekcja winna być pogłębiana dalej na etapie edukacji średniej i wyższej, tak żeby rozdzielić absolwentów tych szkół na specjalistów i managerów. Egalitaryzm systemu jest zatem możliwy wyłącznie na poziomie podstawowym, gdzie dopiero ujawniają się pierwsze predyspozycje uczniów i można przed dziećmi stawiać w miarę równe wymogi. Natomiast ciekawym byłoby opracowanie systemu stypendialnego dla tych zdolniejszych dzieci (zarówno na poziomie szkoły średniej i wyższej), które wyrównywałoby deficyty kapitału edukacyjnego i społecznego wynoszonego z rodzin. .
@ABak-jx6yz
@ABak-jx6yz 6 ай бұрын
Nie mogę słuchać bełkotu tych ignorantów.
@dionizyfajerka6615
@dionizyfajerka6615 6 ай бұрын
Tak, za dużo języków obcych, biologii, geografii, historii, za mało fizyki, za mały zakres programu !!!! Uczestnicy dyskusji nie mają pojęcia o edukacji, nie mają żadnego istotnego zawodu, nigdy nie byli w zawodówce, technikum, na politechnice. Politolog w dyskusji o edukacji, reszta z zawodu kim jest?
@pawekasprowicz2543
@pawekasprowicz2543 6 ай бұрын
Uprzedzając film. Ogromnie zgadzam się z wieloma propozycjami prof. Dudka. W ogóle decentralizacja kraju to wypisz wymaluj idee całkowicie tożsame z moimi poglądami (chociaż ja osobiście uważam, że należałoby iść dalej do poziomu federacji, albo quasi-federacji). Ale w przypadku reformy systemu edukacji zupełnie się nie zgadzam. Wg mnie system edukacji powinien być polem do budowania konsensusu i być wspólnym dla całego kraju. Rozseparowanie go na poszczególne województwa moim zdaniem jest bardzo niebezpieczne, bo zwyczajnie będzie bardzo silnie tworzyć bańki informacyjne i antagonizować społeczeństwo.
@gigo7231
@gigo7231 6 ай бұрын
Z edukacją zgoda, z federalizacją, czyli zrobieniem z Polski niemieckiego landu, gorszego NRD, nie ma zgody, absolutnie nie!
@AlekSander-yx8fv
@AlekSander-yx8fv 6 ай бұрын
Dokładnie
@miroslawko2201
@miroslawko2201 6 ай бұрын
Popieram nie wielkiemu kołchozu
@pawekasprowicz2543
@pawekasprowicz2543 6 ай бұрын
​​@@gigo7231: Ale co mają Niemcy do federalizacji Polski? Jaki w sposób "federalizacja ma zrobić z Polski niemiecki land"? Co ma jedno do drugiego? --- Wg mnie Polska powinna składać się z województw o bardzo wysokiej autonomii, aby władza była jak najbliżej ludzi.
@AlekSander-yx8fv
@AlekSander-yx8fv 6 ай бұрын
Panowie przesadzaja, zwłaszcza prof AD
@michamajnusz1380
@michamajnusz1380 6 ай бұрын
Mówią że ruda wrona to patologia 😢😢😢😢😢😢
@lech1985wawaify
@lech1985wawaify 6 ай бұрын
A może najpierw określenie celów edukacji?? Bo tu nie widzę absolutnie nic .
@agatastaniak7459
@agatastaniak7459 6 ай бұрын
Skoro tak to polecam wycieczki do Szwecji wszelkim decydentom. Tam bez planowania ilu i jakich absolwentów danej szkoły rynek pracy wchłonie nie dostaje się kasy z budżetu na jej działalność. da się? da się. Weryfikacje są co rok.
@jagnarybaczek1408
@jagnarybaczek1408 6 ай бұрын
Dużo banałów i nieznajomości dzieciaków i młodzieży.
@krystian4911
@krystian4911 6 ай бұрын
Rynek powinien o tym decydować
@pancerny27
@pancerny27 6 ай бұрын
Profesor nie jest specjalistą od wszystkiego 🤪
@jagnarybaczek1408
@jagnarybaczek1408 6 ай бұрын
Trochę przykro słuchać, jak p Dudek powtarza utarte banały. Inni zresztą też. Może warto się zastanowić nad przyszłością edukacji w kontekście AI?
@Aledupa12
@Aledupa12 6 ай бұрын
A wy jakie macie propozycje i co macie do powiedzenia w temacie edukacji, tylko glupie komentarze?
@pancerny27
@pancerny27 6 ай бұрын
@@Aledupa12 mam kilka pomysłów 😉 ale ten hype na pana Dudka bardziej mu szkodzi niż pomaga. Jest interesującym historykiem (czytam akurat jego najnowszą książkę), oglądam jego kanał, ale pomysły na przyszłość i budowanie Polski są na zasadzie: zróbmy to dobrze bo jak jest dobrze to wtedy jest dobrze i lepiej nie trzeba.
@wiktorbak3529
@wiktorbak3529 6 ай бұрын
srutututu
Ouch.. 🤕
00:30
Celine & Michiel
Рет қаралды 25 МЛН
WORLD'S SHORTEST WOMAN
00:58
Stokes Twins
Рет қаралды 126 МЛН
Why Is He Unhappy…?
00:26
Alan Chikin Chow
Рет қаралды 68 МЛН
Gym belt !! 😂😂  @kauermotta
00:10
Tibo InShape
Рет қаралды 18 МЛН
Plan Balcerowicza | Dudek o Historii
38:53
Dudek o Historii
Рет қаралды 429 М.
Spotkanie bez książki 01: prof. Antoni Dudek
1:45:37
Ossolineum
Рет қаралды 9 М.
Antoni Dudek: Po 2005 r. skończyło się reformowanie państwa
1:03:25
Klub Jagielloński
Рет қаралды 40 М.
Jesteśmy świadkami końca ludzkiego gatunku | Prof. Andrzej Dragan & Jacek Dukaj
1:09:10
This Is IT - Maciej Kawecki
Рет қаралды 918 М.
Ouch.. 🤕
00:30
Celine & Michiel
Рет қаралды 25 МЛН