Jak owocnie uczestniczyć w Mszy?

  Рет қаралды 12,663

Ksiądz Michał Chaciński

Ksiądz Michał Chaciński

Жыл бұрын

Przekaż datek na numer: 82 1090 1043 0000 0001 0932 4680 tytułem: „wsparcie kanału”
Wesprzyj na Patronite: patronite.pl/ksmichalchacinski
Zamów Mszę Świętą w swojej parafii za wszystkich kapłanów prosząc „o mądrość, świętość i odwagę”.
Adoracja Najświętszego Sakramentu przez 30 minut. Jeśli to uczyniłeś zostaw komentarz o treści „ADORACJA” pod filmem.
Jeśli chcesz abym poprowadził rekolekcje w twojej parafii, poproś swojego księdza proboszcza, aby napisał do mnie maila: mchacinski@poczta.onet.pl
Produkcja obrazu i dźwięku:
Karina i Jakub Kusior
IG: / jakub_kusior
IG: / karina_kusior
Muzyka w intro:
Szymon Kusior
szymonkusior.pl/
YT: / @szymonkusior9719
@Ksiądz Michał Chaciński

Пікірлер: 421
@dlataty8730
@dlataty8730 Жыл бұрын
Jedność postaw, w naszej Parafii stoi się, kiedy Kaplan łamie Hostię , kleczę bo same kolana sie zginają , kiedy Jezus umiera, czasami jeszcze podają sobie znak pokoju w tym momencie i uśmiechają sie do siebie, a Jezus oddaje ostatni oddech i ostatnie uderzenie serca
@jakubs2535
@jakubs2535 Жыл бұрын
Co ciekawe, na Mszy Wszechczasów w tym momencie też się stoi
@ewaplewinska7999
@ewaplewinska7999 Жыл бұрын
​@@jakubs2535 Niedokładnie. Łamanie chleba na trzy części, symbol gwałtownej śmierci Chrystusa następuje przy słowach kapłana : Per omnia secula seculorum. Pax Domini sit semper vobiscum. I w tym momencie, od razu (w przeciwieństwie do Mszy novus ordo missae ) wszyscy klękają i uderzając się 3x w piersi odmawiają: Agnus Dei ( Baranku Boży). Na Mszy świętej trydenckiej jest więc zaraz po Łamaniu Chleba przejście wiernych na kolana , jakby w odpowiedzi na to co tu właśnie się wydarzyło . Na nowej Mszy w czasie Łamania Chleba i calej modlitwy Baranku Boży wierni stoją, a więc nie ma kleczacej postawy na fakt, który we Mszy właśnie zaistniał. Nie dość tego tuż przedtem, na nowej Mszy, jest przekazanie sobie znaku pokoju , co rozprasza i odwraca uwagę od głównej akcji liturgicznej. Papież Benedykt XVI chciał ponoć przekazanie pokoju , by nie rozpraszało z tego miejsca przenieść, ale ostatecznie do tego nie doszło.
@jakubs2535
@jakubs2535 Жыл бұрын
​@@ewaplewinska7999 Wierni klękają po Et cum spiritu tuo
@ewaplewinska7999
@ewaplewinska7999 Жыл бұрын
@@jakubs2535 Przytoczyłam słowa ksiedza na które wierni oczywiście odpowiadają , co jest tu nieistotne dla sprawy. Nie ma natomiast przekazywania sobie znaku pokoju i to jest istotne dla sprawy i nie ma zamieszania z tym związanego.
@kasiakapa4519
@kasiakapa4519 Жыл бұрын
​@@jakubs2535 w czasie Agnus Dei na Mszy Wszechczasów się klęczy. Także w czasie Sanctus, Sanctus, Sanctus
@adaadadaa8167
@adaadadaa8167 Жыл бұрын
Na niedzielną mszę chodzilam od dziecka,bo babcia chodziła,mama chodziła i ja tez chodzilam.Nigdy nic z tego nie rozumiałam bo nikt nigdy nie tłumaczył co tak naprawdę się na tej mszy odbywa,ot...taki obowiązek Dopiero jako osoba dojrzala,trochę pokiereszowana życiem zaczełam szukać prawdziwego kontaktu z Bogiem .Najpierw natknęłam się na ks Pawlukiewicza i obejrzalam wszystkie chyba materiały jakie nagrał i to był początek mojego nawracania,potem zaczelam przesyłać innym i oni tez zaczęli się nawracać .Kolejnym krokiem był ks.Chmielewski,ks Teodor i wielu innych.Powiem tak,nie znam nikogo kto się nawrócił chodząc tylko do kościoła ,a nawet ci co chodzą to tez niczego nie rozumieją,moja znajoma myślała ze ksiądz obmywa w czasie liturgii dłonie żeby dac komunie czystymi rękami..taka nasza wiedza ,taka nasza wiara
@kasiakapa4519
@kasiakapa4519 Жыл бұрын
Polecam jeszcze większe zanurzenie się w ogrom tradycji którą ma nasz kościół a mianowicie uczęszczanie na Mszę Świętą Trydencką i odkrycie całego bogactwa.
@alekspanc4549
@alekspanc4549 Жыл бұрын
Ada, toż to moja historia🤔
@jolantapiecyk6541
@jolantapiecyk6541 Жыл бұрын
Przeszłam przemianę w podobny sposób i równocześnie zaczęłam codziennie odmawiać różaniec. Życzę ciągłego wzrastania w wierze♥️
@helenawasik6825
@helenawasik6825 Жыл бұрын
Zgadzam się ks Dominik Chmielecki i dla mnie ks Piotr Glas , sa kapłanami , od których wielu kapłanów powinno się uczyć
@jacekstepien2348
@jacekstepien2348 Жыл бұрын
To proszę się zastanowić dlaczego całe masy katolików zbawiały się przez wszystkie wieki WŁAŚNIE CHODZĄC TYLKO DO KOŚCIOŁA??? Nie było żadnych Domowych Kościołów, NEOkatechumenatów czy innych Odnów w Duchu Świętym? Ale była Msza Trydencka i zdrowa, prosta (chociaż często niełatwa) nauka katolicka. I to wystarczało.
@kasiakapa4519
@kasiakapa4519 Жыл бұрын
Moi drodzy ja myślę, że należy się wsłuchać troszkę w to, co mówi Pan Dawid Mysior. Podkreśla on przede wszystkim odwrócenie się od Boga w kierunku ludzi. I tak, w starych kisciołach bywało tak, że ołtarz był odsunięty od śniany ale celebrans był zawsze zwrócony w kieunku Biga, nie odwracał się do niego tyłem by przypodobać się ludziom. To jest właśnie to co podkreślaliście wcześniej, że to Bóg powinien być w centrum a nie ludzie. Na Novus Ordo niestety tak nie jest.
@agusiasz2970
@agusiasz2970 Жыл бұрын
Czy Pan Dawid M. Jest teologiem?
@kasiakapa4519
@kasiakapa4519 Жыл бұрын
@@agusiasz2970 nie trzeba być elektrykiem żeby wiedzieć, że wkładanie metalowych obiektów do gniazdka nie jest dobrym pomysłem. Biorąc pod uwagę, że naszym biskupom i teologom nie przeszkadza na przykład odprawianie mszy na desce surfingowej, nagrywanie filmiku z księdzem i prostytutką przebraną za zakonnicę czy z klaunem odprawiającym mszę to raczej nie można liczyć na ich dobrą ocenę tego co zaszło po soborze watykańskim drugim. Masowe uciszanie księży mówiących prawdę przez biskupów też nadziei nie daje raczej.
@agusiasz2970
@agusiasz2970 Жыл бұрын
@@kasiakapa4519 odrzucanie autorytetu hierarchów a stawiane ponad to np. opinii Pana Mysiora - jak rozumiem nie-teologa - to jest protestantyzacja.
@kasiakapa4519
@kasiakapa4519 Жыл бұрын
@@agusiasz2970 w czasach kiedy kościół popadał w herezję to wierni często wymuszali na hierarchach powrót do tradycji. Prosze poczytać np. o św. Atanazym. Bierne zgadzanie się na niszczenie Kościoła jest grzechem. Mamy obowiązek słuchać Boga i Jego Słowa. To ponad wszystko. "Po owocach ich poznacie" a owoce niestety jak widaćna świecie są bardzo kiepskie. Tylko w Afryce gdzie religia bazuje na tradycji jest dużo powołań. Piza, Afryką WSZĘDZIE w tym w Polsce rekord apostazji i zamykane kolejne seminaria.
@jucke2533
@jucke2533 Жыл бұрын
​@@kasiakapa4519 zgadzam się z panią całkowicie. Od jakiegoś czasu słucham Dawida Mysiora i nie widzę tam niczego do czego można by się było doczepić. Pan Lisicki też zna się na rzeczy. Mam wrażenie że gość przemyca krztę modernizmu, w ostatniej fazie wypowiedzi zrozumiałam gościa, że toleruje Komunię Św na rękę - chyba że to ja źle zrozumiałam 🤔🤔
@anetakn6601
@anetakn6601 Жыл бұрын
Szkoda, że nie ma tego odcinka z panem Grzegorzem Braunem. Z chęcią bym posłuchała.
@paprotka_zwyczajna
@paprotka_zwyczajna Жыл бұрын
Z moją wiarą bywało różnie. W domu jej jakoś dużo nie było, rodziców w kościele nie widywałam. Boga poznałam dzięki koleżankom i potem wierzyłam dość mocno, Bóg towarzyszył mi przez całe studia. Przyszedł moment, kiedy straciłam wiarę, pomyślałam, że trzeba być idiotą, żeby dać sobie wmówić istnienie Boga! I tak sobie żyłam bez mszy św., bez modlitwy. Nadszedł czas przygotowań dzieci do I Komunii Świętej. Dwa lata! Jaki był mój bunt wewnętrzny... Po trzech miesiącach uczestniczenia we mszy św. niedzielnej, podczas czytania Ewangelii poczułam dreszcze, nie potrafię tego opisać. W tym momencie wróciła moja wiara, po prostu poczułam, że Jezus jest przy mnie i kieruje do mnie swoje słowa. Pojawiły się łzy, żal za ten stracony czas bez Boga. To nawrócenie nastąpiło na mszy św. i tak, na Novus Ordo! Potem podczas spowiedzi ponownie dostałam dowód na istnienie Boga. Żyję z Nim każdego dnia i obiecałam sobie, że już nigdy nie stracę wiary, choćbym przechodziła przez najciemniejsze doliny. Tym razem rozum też jest zaangażowany, a nie tylko uczucia i uniesienia. Jestem szczęśliwa. Dzieci już po Komunii 🙂 I trwamy!
@kasiakapa4519
@kasiakapa4519 Жыл бұрын
Nikt nie umniejsza obecności Boga na Novus Ordo natomiast polecam bardzo film "Ukryty skarb", który w zarodku, tak naprawdę to jest wierzchołek góry lodowej, pokazuje jak bardzo okaleczona została msza i jak wielkie jest bogactwo, które teraz już właściwie jest niedostępne dla wielu osób. Bardzo polecam udanie się na mszę świętą wszechczasów i odkrycie tego bogactwa.
@paprotka_zwyczajna
@paprotka_zwyczajna Жыл бұрын
​​​@@kasiakapa4519 obejrzałam ten film. Byłam wstrząśnięta, aczkolwiek słuchając w Internecie tradycyjnych katolików byłam już troszkę przygotowana na to, co tam zobaczę. Niestety, takich mszy trydenckich ze świecą szukać i nie każdy ma możliwość w nich uczestniczyć. U mnie w mieście jest taka msza raz w miesiącu. Mało, ale dobre i to.
@izabelawinniczuk7939
@izabelawinniczuk7939 Жыл бұрын
ja nigdy nie obiecuje sobie że nie stracę wiary , bo jestem tylko człowiekiem proszę Boga aby on mnie w wierze utwierdzał i abym mogła zawsze go znaleźć w eucharystii tak fizycznie jak i duchowo Błogosławionego dnia dla wszystkich ,CHWAŁA OJCU I SYNOWI I DUCHOWI SWIĘTEMU JAK BYŁO NA POCZĄTKU TERAZ I ZAWSZE I NA WIEKI WIEKW AMEN
@paprotka_zwyczajna
@paprotka_zwyczajna Жыл бұрын
​@@izabelawinniczuk7939 nie wiem, co przyniesie czas, ale zrozumiałam, jak straszne było życie na własną rękę bez Boga. Zapłakałam nad nim nie raz. Teraz już nie wierzę, że On jest. Ja wiem, że On jest. Święci też przechodzili przez ciemną noc duszy. Ale trwali i mam nadzieję, że ja też będę.
@krystynakucaa3690
@krystynakucaa3690 Жыл бұрын
Ja uczę się jak godnie uczestniczyć w Mszy Świętej trydenckiej.
@agusiasz2970
@agusiasz2970 Жыл бұрын
A ja uczę się godnie uczestniczyć w każdej mszy świętej.
@agusiasz2970
@agusiasz2970 Жыл бұрын
A ja uczę się godnie uczestniczyć w każdej mszy świętej.
@goglik2173
@goglik2173 Жыл бұрын
Jak ja widzę, jak ludzie ubierają się i żyją mszą świętą na nowej mszy a starej to jest przepaść niesamowita, chodząc na mszę trydencką mam wrażenie że ludzie autentycznie tam wierzą. A na nowej mszy,, taka wiara na pograniczu niewiary. Ludzie nie mają kompletnego pojęcia co się tam dzieje, kiedy skinąć głową, kiedy pochylić ciało nic. Bardziej nowa msza straci wiernych niż trydencka, bo to tragedia.
@panadolf2691
@panadolf2691 Жыл бұрын
Bo na Mszę Trydencką chodzą osoby które się interesują liturgią i łaciną. W czasach kiedy była tylko Msza Trydencka ludzie też wszystkiego nie wiedzieli.
@annalodowska2250
@annalodowska2250 Жыл бұрын
Dobrze nazywałeś masz wrażenie
@oj7487
@oj7487 Жыл бұрын
Zgadzam się
@jolajarek8525
@jolajarek8525 Жыл бұрын
Nie wrzucaj wszystkich do jednego worka.duzo pychy ,malo pokory
@goglik2173
@goglik2173 Жыл бұрын
@@jolajarek8525 ja nie wrzucam ja tylko informuję jak wygląda w mojej parafii.
@iwonagrzegorzewska158
@iwonagrzegorzewska158 Жыл бұрын
Bardzo żałuję że jest mało chwili ciszy i że nie klęczy się na Baranku Boży 😢
@paczulaispolka
@paczulaispolka Жыл бұрын
nie ma zakazu, ja klękam :)
@jucke2533
@jucke2533 Жыл бұрын
Ja też klękam na Baranku Boży, w kościele nas jest dwoje : ja i pewien niepełnosprawny intelektualnie chłopak, właściwie mężczyzna. Przykro jednak patrzeć jak ludzie stoją nieświadomi co się dzieje.
@anianutka2965
@anianutka2965 Жыл бұрын
Całkowicie podzielam Pani zdanie. Ale nadmienię, że osobiście zawsze klękam na Baranku Boży (moment śmierci Pana Jezusa), ale także na śpiew Hosanna i błogosławieństwa
@jucke2533
@jucke2533 Жыл бұрын
@@anianutka2965 miło słyszeć, że jest grono ludzi którzy swoją postawą pokazują Bogu, że im na Nim zależy. Raz w innym kościele też miło mi się zrobiło - rozdawał ksiądz Komunię Św i podeszła do Komunii kobieta może z 70lat , wystawiając ręce i stojąc. W tym samym momencie 3 młode dziewczyny , może około 20 lat podeszły do Komunii Św klękając przy balaskach i przyjmując do ust. Po nich klękły jeszcze dwie nastolatki i kobieta między 30-40 lat. Ucieszyłam się, dziękując Bogu za takie osoby 🙂
@robertbrenski6643
@robertbrenski6643 Жыл бұрын
Proszę o przywrócenie odcinka z p. Grzegorzem Braunem. Czyżby Ksiądz ocenzurował ten materiał?
@damianrusin84
@damianrusin84 Жыл бұрын
Ze strachu.
@kasiak.k.s5193
@kasiak.k.s5193 Жыл бұрын
Bardzo szybko minął czas na sluchaniu😊.Bóg zapłać za ciekawą dyskusję. Moim marzeniem jest aby tym,ktorzy pragną przystąpić do bierzmowania tłumaczyć co dokonuje się podczas Mszy Świętej, ale tak szczegolowo krok po kroku ,aby świadomość byla pełna. Szczęść Boże.
@ArkadiuszUrbaniec-gi5rw
@ArkadiuszUrbaniec-gi5rw Жыл бұрын
Każdy słyszy to co chce usłyszeć, tylko czy to jest wolą PANA BOGA? A TO JUŻ JEST INNA SPRAWA.
@kasiak.k.s5193
@kasiak.k.s5193 Жыл бұрын
@@ArkadiuszUrbaniec-gi5rw kzfaq.info/get/bejne/q5ujeqqZ0NXcoqs.html
@ewelinad2778
@ewelinad2778 Жыл бұрын
Ave Maria! Od prawie roku uczestniczymy z mężem i dziećmi we Mszy Wszechczasów, serdecznie wszystkim polecamy ze względu przede wszystkim na wielką cześć oddawaną tam Bogu w Trójcy Jedynemu. Trzeba mocno trzymać się Tradycji w tych czasach zamętu
@agusiasz2970
@agusiasz2970 Жыл бұрын
Każda msza święta jest mszą wszech czasów. Liczy się obecność Jezusa Chrystusa, żywego i prawdziwego Boga, podczas Eucharystii.
@aniabadzio3579
@aniabadzio3579 Жыл бұрын
​@@agusiasz2970 Nonsens.
@szymiduri
@szymiduri Жыл бұрын
Msza wszechczasów!? Totalne szaleństwo 😅 Bóg jest jeden. Działa w sposób nieograniczony. Aby móc go w pełni uwielbić, oddać Jemu Chwałę, trzeba mieć z Nim relację. Wszystko inne to konsekwencja Jego miłości i naszej odpowiedzi na jego zawołanie. Czy forma jest ważniejsza od relacji i miłości?
@hannajabonska3492
@hannajabonska3492 Жыл бұрын
Nie ma tych chwil ciszy na Novus Ordo. Dlatego bardziej cenię sobie mszę trydencką.To cisza mnie osobiście otwiera na tajemnice zbawcze. Uczestnicząc we mszy trydenckiej,mam już problem z uczestniczeniem w Novus Ordo.Ta forma jest dla mnie męcząca bo ten natłok słów mnie przytłacza,mimo iż próbuję nadążać za celebransem i znaczeniem poszczególnych części mszy świętej.Gdyby chociaż po Komunii sw zaległa ta cudowna cisza żeby pooddychać Panem Jezusem Jego obecnością.Ale niestety nie ma tego u nas i nie pamiętam abym się z tym gdzie kolwiek spotkała.Tylko pośpiech który robi tyle szkody duchowej.Boje się też żeby mnożenie świeckich szafarzy Eucharystii nie było tylko po to żeby zaspokoić ich duchowe ambicje tj.bawienie się w kapłaństwo.I bynajmniej może to być nawet nieuświadomioną intencją.Może się mylę,ale jakoś trudno by mi było przyjąć że takich przypadków nie ma.I z moich obserwacji wynika że oni wcale nie są nadzwyczajni tj od sytuacji nadzwyczajnych ale coraz bardziej zwyczajni bo i w tygodniu na mszy sw kiedy jest mało ludzi rozdają Komunię św.Hm!-a ponoć im nie wolno.Coraz mniej ludzi w kościele ale szafarzy coraz więcej.Ba!-czy w niektórych parafiach nie ma nawet więcej szafarzy niż księży?Dobrze by było i tą sprawę poruszyć. My ludzie mamy dziwną skłonność aby z wyjątków czynić regółę. Na mszy trydenckiej jeden ksiądz daje radę wykomunikowac wszystkich wiernych których w niedzielę jest dużo. I jakoś da się .Na Novus Ordo taki świecki szafarz jest pokusą dla kapłana aby się nim wyręczyć,w sytuacjach które tego nie wymagają.Jest tak czy nie?
@karoltomecki2958
@karoltomecki2958 Жыл бұрын
bo tu nie chodzi o żadne sztuczne "chwile ciszy". Msza trydencka jest cała doskonale uformowaną ciszą.
@mariaw.1968
@mariaw.1968 Жыл бұрын
Komentuję przed wysłuchaniem. Moje doświadczenie sprzed 30 lat: tak, można. Każde nawrócenie to przecież dzieło Pana Boga. Jednak obecnie od kilku lat uczęszczam na dawną 😊 A teraz posłucham, co powiedzą rozmówcy ...
@karoltomecki2958
@karoltomecki2958 Жыл бұрын
no więc oni mówią o jakiejś innej jednak "mszy", niż katolicka Msza. Dwie części, momenty ciszy jako coś dodanego, uczta przed ofiarą... masakra.
@elzbietadudzinska4639
@elzbietadudzinska4639 Жыл бұрын
Bóg zapłać 🌹 potrzebna nauka...Tak mało wiem. .. Ciągle się uczę ! Pozdrawiam Wszystkich 🙏😇
@arturwojtkiewicz7777
@arturwojtkiewicz7777 Жыл бұрын
Jeszcze nie skończyłem całego odcinka, ale pokuszę się o komentarz. Zaproszony ksiądz pięknie mówi o tym jak powinna być odprawiana Msza św. To dlaczego tak rzadko jest w ten sposób odprawiana? U mnie w parafii księża tyle ględzą, że to jest czasem nie do wytrzymania. Po trzy kazania na mszę. Czy naprawdę trzeba wiernym mówić, że jest czwarta niedziela wielkiego postu? O innych aspektach nie wspomnę, dlatego zdecydowanie bliższa jest dla mnie msza trydencka.
@ryszardmoroz6763
@ryszardmoroz6763 Жыл бұрын
Czyli ofiara jako cel zniknęła? W katedrze w Olsztynie w centrum optycznym jest tron biskupa... lex orandi lex credendi?
@bartekbartek8336
@bartekbartek8336 Жыл бұрын
Chcecie godnie uczestniczyć we Mszy Świętej to idźcie na Mszę Trydencką! Zobaczycie co to znaczy prawdziwa bliskość Boga i szacunek do Niego. Polecam gorąco 🙏
@annasz747
@annasz747 Жыл бұрын
Bardzo dziękuję ks.Michałowi i ks. Łukaszowi.
@ewunia3588
@ewunia3588 Жыл бұрын
Cos niepokojącego odczuwam słuchając, cos tu nie gra, ja ide na Ofiarę Mszy Świętej by przejsc cala Mękę Naszego Pana, biorę swoj krzyż i staje pod krzyżem ofiarujac sie razem z Panem Jezusem ale to co usłyszałam to nijak się ma do tego, uwielbienie?
@karoltomecki2958
@karoltomecki2958 Жыл бұрын
oczywiście w dzisiejszym, protestancko-eventowym znaczeniu, "uwielbienie" ma się nijak do Mszy św. Jednak Ofiara Mszy JEST UWIELBIENIEM BOGA PRZEZ CHRYSTUSA. Bo inaczej, dlaczego "Chwała na wysokości Bogu" czy "Alleluja" lub Małe Podniesienie przed Ojcze nasz: "Przez Niego (Chrystusa), w Nim i z Nim Tobie Bogu Ojcu Wszechmogącemu wszelka cześć i chwała". Tak więc zamiast skompromitowanego przez protestantów pojęcia "uwielbienia" należałoby raczej mówić o chwale, jaką Syn oddaje Ojcu przez całe swe dzieło, uobecniane we Mszy św. - nie tylko Mękę, ale poczynając od Zwiastowania i Narodzenia, poprzez nauczanie i dokonywane znaki, na czele z Przemienieniem i Ostatnią Wieczerzą. Papież Pius XII pisze w encyklice Mediator Dei, że Chrystus w Kościele oddaje przez liturgię całkowitą chwałę Bogu.
@ewunia3588
@ewunia3588 Жыл бұрын
@@karoltomecki2958 Dziękuję
@renatat.6407
@renatat.6407 Жыл бұрын
Książka nazywa sią "Wygnać Melchizedeka" Książka jest bardzo dobra i poważna. Pawłowi Lisickiemu chodzi o prawie całkowite wyrugowanie Kanonu rzymskiego, w którym przywołuje się postać Melchizedeka. Najgorsza w NOM jest bylejakość. Eliminacja sacrum. Dlaczego Kościół pozwala na flagi tańce itp.
@piotrchrobok6266
@piotrchrobok6266 Жыл бұрын
Rozwiązuje się problem który powstał na własną prośbę wraz z wprowadzeniem Novus Ordo. Nie twierdzę, że w rycie klasycznym nie mogą zdarzyć się nadużycia, ale jest on na nie dużo bardziej odporny. Odpowiedź jest prosta powrót do litery konstytucji SW II dotyczącej liturgii. Nawet nie koniecznie ryt klasyczny, wystarczy wprowadzić celebrację ad orientem i skończy się większość nadużyć.
@karoltomecki2958
@karoltomecki2958 Жыл бұрын
Po soborze u księży "nie było dostępu do źródeł..." - to bardzo ciekawe.
@karoltomecki2958
@karoltomecki2958 Жыл бұрын
Wychodzi więc , że to była rewolucja, a nie sobór. A skoro teraz, dzięki postępowi cyfryzacji, pojawił się u każdego katolika dostęp do źródeł, a papież z tym walczy, to znów wychodzi na to, że papież "w imię postępu" hamuje rozwój Kościoła?
@pawekrzeminski4233
@pawekrzeminski4233 Жыл бұрын
Dzisiaj byłem na mszy trydenckiej u Redemptorystów, poczułem prawdziwe odrodzenie z Ducha Świętego. Polecam wszystkim to poczuć :)
@agusiasz2970
@agusiasz2970 Жыл бұрын
Jeśli czujesz to tylko podczas mszy świętej "trydenckiej", to popraw swoją relację z Panem Jezusem. On jest na każdej mszy świętej.
@pawekrzeminski4233
@pawekrzeminski4233 Жыл бұрын
Droga Pani, my na mszy trydenckiej składamy Ofiarę Przebłagalną, to nie jest ofiaro-uczta. Kapłan przy konsekracji wypowiada słowa przekazane apostołom przez Chrystusa po zmartchwywstaniu. Zachowała je Tradycja, a abp Bugnini je przekreślił. Ja chodziłem 22 lata na msze novus i czułem jak tracę powoli wiarę w Ofiarę Chrystusa. Jedna msza trydencka pokazała mi czym jest kult. Polecam Pani to przeżyć.
@pawekrzeminski4233
@pawekrzeminski4233 Жыл бұрын
Polecam Pani książkę Pawła Lisickiego "Wygnanie Melchizedeka", a także film "Ukryty skarb Koscioła". Sam kard. Ratzinger przyznał, że nowa msza jest substytutem, które zostało wymyslone, a nie przekazane.
@agusiasz2970
@agusiasz2970 Жыл бұрын
@@pawekrzeminski4233 zarówno Pan Lisicki jak i kanał "trudno być katolikiem" są antypapieskie i mówią tezy niezgodne z oficjalnym nauczaniem KK. Nie polecam. Za to polecam KKK (niebieska książka), Pismo święte i oficjalne dokumenty KK. Tego się trzymajmy i bądźmy w jedności z Kościołem czyli Jezusem.
@PC-vb7te
@PC-vb7te Жыл бұрын
przed reforma posoborowa były w wielu kościołach piękne ołtarze , po „reformie” przed tymi ołtarzami pojawiły sie stoły (jak zwał tak zwał ) , które sa znane z liturgii protestanckich. Dodatkowo (co jeszcze gorsze) pojawiła sie celebracja przodem do ludu. W reformach czynny udział brali protestanci , co jest faktem powszechnie znanym . Czy księża łącza jakos te fakty ze sobą ? A książkę Pana Lisickiego bardzo polecam, (pt. Wygnanie Melchizedeka) , oczywiście jeśli księża sa zainteresowani szukaniem prawdy.
@Joseph-kf7ht
@Joseph-kf7ht Жыл бұрын
Wykład Ofiary Mszy Świętej x. Marcina z Kochem to najlepsza książka traktująca o temacie Najświętszej Ofiary Mszy Świętej. To bardzo pomocne dzieło które śmiało mogę porównać do Traktatu o doskonałym nabożeństwie do NMP św. Ludwika de Montfort. Jest to traktat o nabożeństwie do Najświętszej Ofiary Mszy Świętej.
@joannanowicka4797
@joannanowicka4797 Жыл бұрын
Proszę zaprosić redaktora Lisickiego na pewno Księdzu wyjaśni czemu stół nazywa stołem a nie ołtarzem . Zresztą wystarczy przeczytać jego książki które są pisane bardzo przystępnym językiem aby zrozumieć kto tu kim manipuluje.
@antonk1527
@antonk1527 Жыл бұрын
- Wielkie Bóg zapłać obu księżom Michałowi i Łukaszowi. za pełną nadziei, wiarygodną i prawdziwią katolicką naukę. - Bowiem wielu katolików potrzebuje aktualnie merytorycznego, rzeczowego i pozadyskusyjnego katolicznego nauczania i pouczenia, czym jest prawdziwie Msza św., właściwej interpretacji zawartych w Niej znaków, aby w Niej, Bóg w Trójcy Jedyny, zawsze był w centrum uwagi wiernych i aby był przez nich uwielbiany. ............................................................................................... **Ps 06**: Uwielbiajcie Pana. - Pan Bóg jest szczęśliwy, jeżeli we wszystkim, co dzisiaj się wydarzy, twoje serce zjednoczone z Bogiem bedzie śpiewalo Mu hymn uwielbienia do końca tego dnia. - Możesz Pana Boga chwalić swoim zmęczeniem i odpoczynkiem, swoją służbą dla innych, ale też każdą wykonaną dzisiaj czynnością, modlitwą i myślą. - Też teraz, w tej sytuacji, chwal Pana Boga i błogoslaw. - Jeżeli w swoim sercu będziesz stale pielęgnowała tę jedną troskę, aby wielbić Boga całym swoim życiem, w każdej chwili, to staniesz się bardzo radosna i wypełnisz się pokojem. - Wszystko staje sie okazją do uwielbienia, jeżeli w każdej chwili, w każdym wydarzeniu, we wszystkim, co ciebie spotyka, dostrzegasz działanie Bożej łski, jeżeli wszystko przyjmujesz jako dar Jezusa Serca miłujacego cię, bez granic. - Jeżeli będziesz wielbiła Pana Boga nie tylko w powodzeniu, ale i w każdym doświadczeniu krzyża, w jakimkolwiek cierpieniu, to ten krzyż stanie się źródłem nowej radości twojego serca, radośi nieznanej światu, błogosławieństwem. Z Panem Bogiem.
@romanbizon89
@romanbizon89 Жыл бұрын
Uwielbiam to spojrzenie na dekalog jako na obietnicę. A co do kazań to również uwielbiam długie kazania, oczywiście pod warunkiem, że są wartościowe. Dziękuję za rozmowę.
@Bb-go7nq
@Bb-go7nq Жыл бұрын
Nowa Msza to nie Ofiara Jezusa wbrew temu co wczesniej mowiliscie. Ksieza tez teraz schodza na boczne drogi
@mzaboklicki6505
@mzaboklicki6505 Жыл бұрын
Tutaj myślę trzeba wszystko wyposrodkować jesli chodzi o kazanie bo ludzie też czekają np podczas kazania na słowo krzepiace czy objasnienie Ewangelii chociazby i są tego też głodni bo wiadomo ze mamy czytac Słowo Boże ale tez mamy sie nim dzielic ,a Kapłana spotykamy tylko tak naprawdę w Kosciele lub na Plebanii ,po Kolędzie lub przy udzielaniu Sakramentu Namaszczenia Chorych niektórym,no jeszcze jesli dzialamy przy Parafii to moze częściej , więc tak do końca kazań też bym nie chciał aby były skreślane czy ograniczane... ..
@mariab.1153
@mariab.1153 Жыл бұрын
Pan Lisicki ma rację -to nie manipulacja!
@mariaskutela6883
@mariaskutela6883 Жыл бұрын
Straciłam ochotę do sluchania🤫 Cel liturgii? U mnie ksiądz czyta z kartki kazania,,reszta też taka na odwal. A klaskanie w kościele jest szczytem nietaktu!!
@ewa9062
@ewa9062 Жыл бұрын
Dzisiaj słucham ponownie i nie daje rady wytrwać do końca..
@beehive9496
@beehive9496 Жыл бұрын
Nowa Msza jest z pewnością mniej uroczysta, bardziej nastawiona na kontakt z wiernymi ale myślę, że godnie sprawujący ją Kapłan pokazuje Kto jest tu najważniejszy- Pan Jezus
@renatamoscicka1032
@renatamoscicka1032 Жыл бұрын
Pana Jezusa powinniśmy adorować w tabernakulum w ukrytym życiu Pana naszego Jezusa Chrystusa, tylko żeby kościoły były otwarte
@adalbertjean-baptiste3716
@adalbertjean-baptiste3716 Жыл бұрын
Laudetur Iesus Christus! Przepraszam za porównanie, ale trochę ta dyskusja przypomina mi lata 1980-e i hasło "socjalizm tak, wypaczenia nie". Problem w tym, że właśnie reforma liturgiczna abpa Bugniniego i Pawła VI spowodowała te wypaczenia - jak Chrystus ma być w centrum, skoro kapłan odprawia tyłem do tabernakulum, a często siedzi też pomiędzy ołtarzem a tabenakulum, tyłem do Najśw. Sakrametnu? Jak mówić o skupieniu na Eucharystii, gdy przeniesiono nacisk z Ofiary na celebransa w roli aktora-konferansjera zabawiającego publiczność (bo przecież ma odprawiać dla wiernych z wiernymi)? Jak można mówić o roli ciszy, gdy w NOMie robi się wszystko, by ciszę zabić (ciągłe wezwania i odpowiedzi) ? Jak można mówić o roli właściwej muzyki, gdy wyeliminowano w praktyce chorał, a w zamian wykonuje się pieśni z muzyką z popularnych piosenek? Jak mówić o skupieniu na Krzyżu, gdy usunięto Krzyż z ołtarza?
@jakubs2535
@jakubs2535 Жыл бұрын
Ma Pan rację. Posoborowie to czysty marksizm
@PC-vb7te
@PC-vb7te Жыл бұрын
Socjalizm tak , wypaczenia nie - mocne ale trafne.
@danielp.7918
@danielp.7918 Жыл бұрын
A ja zapytam przekornie: Czy można stracić wiarę na nowej Mszy? I po części sam sobie odpowiem: Zależy kto i jak ją (Mszę) sprawuje.
@pawekaminski8008
@pawekaminski8008 Жыл бұрын
Lepiej bym tego nie ujął
@amagamaamagama8484
@amagamaamagama8484 Жыл бұрын
Samo sedno ❤️
@janszkania
@janszkania Жыл бұрын
odpowiem: można i niestety jest to powszechne
@annalodowska2250
@annalodowska2250 Жыл бұрын
Zależy czy wierzysz w Boga i Bogu to nic cię od wiary nie odłączy i nie ma usprawnienia że ksiądz winny
@amagamaamagama8484
@amagamaamagama8484 Жыл бұрын
I kogo czci 🤔
@m.sommer5796
@m.sommer5796 Жыл бұрын
Mnie wyprowadza z równowagi i skupienia, zespół typu gitara i jakieś pare dziewczyn, które nie potrafią najczęściej śpiewać. A ciągną występ w nieskończoność. Gitarzysta zna trzy chwyty . Naprawdę organy wystarczą. Na mszy powinno być większe skupienie.
@emilia-8732
@emilia-8732 Жыл бұрын
Tak jest. Te gitary i lansowanie się świeckich, u nas w parafii nawet dzieci śpiewają podczas calej Mszy sw. piątkowej - to zgroza! Wieczory uwielbienia są szeroko reklamowane i polecane w ogłoszeniach i na afiszach, a cicha adoracja nigdy nie jest polecana, ja wybieram zawsze ciche adorache, bo modlitwy śpiewem, z perkusją mnie zasmucają, irytują i nie dają możliwości kontaktu z Jezusem eucharystycznym. Pozdrawiam z Panem Bogiem.
@magorzatasz9821
@magorzatasz9821 Жыл бұрын
Zgadzam się. Im więcej udziwnień, upiększeń w czasie Mszy św tym trudniej jest mi się skupić.
@m.sommer5796
@m.sommer5796 Жыл бұрын
@@emilia-8732 Jest często tak, jak Pani pisze. I jak się skupić na modlitwie? Wszędzie otacza nas hałas. Trzeba się o tę ciszę dopominać 🙂 Pozdrawiam serdecznie 🌷
@emilia-8732
@emilia-8732 Жыл бұрын
@@m.sommer5796 Tak, w ciszy słyszymy Boga, a tymczasem tylko zagłuszacze. Dziwi mnie, że ludziom to nie przeszkadza. Także pozdrawiam
@eulaliawilk9425
@eulaliawilk9425 Жыл бұрын
Bog zapłać
@adampiotrowicz9089
@adampiotrowicz9089 Жыл бұрын
Chodzi o dołożenie dodatkowo stołu do ołtarza który istniał od początku danego kościoła. Niech Ksiądz zrobi materiał z p. Lisickim i porozmawia o tym. Emocje na bok, rozmawiajmy na argumenty.
@maciejmacioek6854
@maciejmacioek6854 Жыл бұрын
Da się o ile jest sprawowana godnie, a kapłan głosi na kazaniu katolicką naukę, a nie bezsensowny słowotok, którego nikt nie rozumie. Niestety na nowej mszy nigdy na kazaniach nie usłyszałem odniesień np. do świętego Tomasza co jest dla mnie jakimś kuriozum. Jak można całkowicie pomijać tak ważną postać w historii kościoła? Również dosyć rzadko słyszałem odniesienie do nauki innych świętych.
@annamakolska2634
@annamakolska2634 Жыл бұрын
Bardzo, potrzebna jest taka katecheza. Bóg zapłać, obu Kapłanom . .
@rohasbase
@rohasbase Жыл бұрын
❣🙏Bóg Zapłać❣🙏
@zofiajurczyk3751
@zofiajurczyk3751 Жыл бұрын
Proszę o wyjaśnienie znaku kadzidła, stosowanego w różnych momentach mszy św. Bóg zapłać za odpowiedź.
@czowiekrozumny3244
@czowiekrozumny3244 Жыл бұрын
Dobrze byłoby gdyby się Ksiądz Chaciński odniósł do błędów wypowiadanych przez księdza Łukasza w poprzednim odcinku, chodzi o to ze ksiądz Łukasz twierdził ze Msze odprawiane tylko przez samego księdza nie mają sensu. Takie twierdzenie jest sprzeczne z nauka Kościoła Zbaczają zatem z drogi prawdy ci, którzy nie chcą celebrować, jeśli lud chrześcijański nie przystępuje do Stołu Pańskiego; a jeszcze więcej błądzą ci, którzy dla udowodnienia bezwzględnej konieczności uczestnictwa wiernych wraz z kapłanem w biesiadzie eucharystycznej, twierdzą zwodniczo, że idzie tu nie o samą Ofiarę tylko, ale o Ofiarę i ucztą braterskiej wspólnoty, i ze wspólnie przyjętej Komunii świętej czynią punkt szczytowy całej celebry
@OnZLodzi.
@OnZLodzi. Жыл бұрын
Lubię jak msza jest bardzo wolno i starannie odprawiana długie kazania również
@andrzejk.1508
@andrzejk.1508 Жыл бұрын
W kontekście liturgii należy wskazać na jej łączność z Ewangelizacją, która powinna poprzedzać liturgię. Jeśli ktoś nie uslyszał i nie przyjął Ewangelii to liturgia będzie dla niego w dużej mierze martwym rytuałem, obowiązkiem do odhaczenia. Gdy człowiek usłyszał i przyjął Ewangelię, wtedy liturgia zaczyna ożywać i pokazywać swoje niezgłębione piękno. "Liturgia nie wyczerpuje całej działalności Kościoła . Powinna ją poprzedzać ewangelizacja, wiara i nawrócenie, a wtedy może ona przynosić swoje owoce w życiu wiernych: nowe życie według Ducha, zaangażowanie w posłanie Kościoła i służbę na rzecz jego jedności." Katechizm Kościoła.
@doradot5117
@doradot5117 Жыл бұрын
Cieszę się bardzo że będzie poruszony temat Drogi neokachekumenalnej. Zadziwiło mnie bardzo przyjmowanie Eucharystii...
@koncerz101
@koncerz101 Жыл бұрын
Ecclesia Semper Reformanda (łac. „Kościół stale się reformujący”) - jedno z haseł protestantyzmu. Takie hasło użył (jako katolickie) we wcześniejszym ksiądz Łukasz. Kiedy ksiądz Michał odniesie się do tego heretyckiego hasła? Milczenie oznacza zgodę.
@janstaniszewski536
@janstaniszewski536 10 ай бұрын
Trochę mylisz się w tłumaczeniu. To dokładnie oznacza "Kościół stale MUSI BYĆ reformowany"ale z resztą masz racje 😊
@kubadmx1967
@kubadmx1967 Жыл бұрын
Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus - ciekawe czy ks michał ponownie skasuje mój komentarz który do obecnej rozmowy księży pasuje jeszcze bardziej
@zygmuntkopycki4343
@zygmuntkopycki4343 Жыл бұрын
Czemu nie powiecie jak powstala NOM ? ,Czemu nie powiecie nic o protestsnckich expertach , ktorzy brali czynny udzial w produkowaniu tej Mszy?
@robertmin3827
@robertmin3827 Жыл бұрын
Bardzo ciekawy odcinek. Komentarz dla zasiegu 😀
@renatamoscicka1032
@renatamoscicka1032 Жыл бұрын
Jak może kapłan pokazywać Chrystus skoro jest do Boga odwrócony tyłem
@hannajabonska3492
@hannajabonska3492 Жыл бұрын
A uatrakcyjnianie Mszy św.poprzez machanie flagami ?Dla mnie jest to infantylne.Przypomina koncert a nie liturgię.Duzo ludzi biega za emocjami,a "zwykła"msza bez atrakcji jest be
@celinagritzner5330
@celinagritzner5330 Жыл бұрын
Postawa księdza , tak się zastanawiam , to jeden punkt , a drugi punkt to my , którzy musimy stać się " ofiarą żywą godną naśladowania " Takie słowa przypomniały mi się z Bibli . 😊
@lukakonrado864
@lukakonrado864 Жыл бұрын
Co to znaczy, że my mamy stać się ofiarą żywą godną naśladowania? Co przez to rozumiesz?
@renatat.6407
@renatat.6407 Жыл бұрын
Dlaczego pozwala się na ryt neukatechumenalny, w którym nie wpuszcza się wiernych spoza wspólnoty neukatechumanalnej? Kościół ma być inkluzywny, a tymczasem w neulatechumenacie panuje skrajny eksluzywizm.
@muadek
@muadek Жыл бұрын
7:00 ale to dobre o tych przykazaniach
@Mirka_1505
@Mirka_1505 Жыл бұрын
Mszy Świętej ❤ ...
@alekspanc4549
@alekspanc4549 Жыл бұрын
Laudetur Iesus Christus Dziękuję za pouczającą katechezę. Bardzo brakuje katechezy dla dorosłych w powyższym temacie. Nieświadomość wśród katolików jest porażająca. Kiedyś wydawało mi się , że to tylko ja mam z tym problem, ale podczas rodzinnych spotkań, gdy zacząłem zadawać pytania, okazało się, że nieświadomość jest powszechna. Ks. Feliks Cozel, "Msza święta", jej znaczenie, korzyści, obrzędy i sposoby słuchania: O poczwórnym celu ofiary Mszy św. Ponieważ Msza św. jest ze wszystkich czynności najpoważniejszą i najświętszą, więc jasno już z tego samego wynika, że wszyscy są obowiązani podczas niej zachować się z jak największą pobożnością, z jak największym uszanowaniem, skromnością, powagą, zebraniem i skupieniem ducha, a zwłaszcza w milczeniu, i to tym bardziej, jeśli chcą ze Mszy świętej korzyść odnieść. Są cztery główne cele Mszy świętej: 1. Pierwszym jest: oddanie Panu i Bogu naszemu tej najwyższej i największej czci, jaka się Jemu, jako naszemu Stwórcy, jako naszemu Początkowi i naszemu ostatecznemu Celowi i Końcowi od nas należy. Ofiarowanie Mszy św. jest właśnie najlepszym oddaniem tego największemu hołdu Panu i Bogu Naszemu! 2. Drugim celem Mszy św. jest dziękczynienie za wszystkie łaski i dary otrzymane od Pana i Boga naszego; - ofiarowanie Mszy św. jest najmilszą podzięką od nas Panu Bogu złożoną. 3. Trzecim głównym celem Mszy św. jest przebłaganie Pana i Boga naszego za liczne grzechy i winy nasze, jak też i za kary przez nie zasłużone; - i tu znowu nie ma dzielniejszego środka nad ofiarowanie Mszy św., tak za żywych, jak i za umarłych. 4. Czwartym wreszcie celem Mszy św. jest uproszenie, tak sobie, jak i drugim, od Pana Boga łask tak duchownych, jak i doczesnych nam potrzebnych, do czego ofiarowanie Mszy św. jest środkiem najdzielniejszym. Czy coś w tym nauczaniu się zmieniło? Nie, ale widać ile zależy od świadomego podejścia do tematu. Nadmieniam, że nie umniejszam i odnoszę się z głębokim szacunkiem do NOM. Z drugiej strony, gdy widzę atak tzw. Tradycjonalistów na NOM i argumentację, to zaczynam dostrzegać postawę która , proszę wybaczyć, ale popada w faryzeizm. Bóg zapłać.
@Mati92028
@Mati92028 Жыл бұрын
Książkę która pan przytacza mówi o Mszy Klasycznej.
@lukakonrado864
@lukakonrado864 Жыл бұрын
To prawda. Ale stan świadomosci katolików na temat mszy świetej jest wianą katechezy Kościoła a także, o ironio, ilością wiernych. Generalnie to czym wiecej wiernych, tym trudniej ich nauczyć. Dlatego ja jestem jak najdalej od potepiania tych wiernych co mało wiedzą i oceniania ich wiary .
@jacekstepien2348
@jacekstepien2348 Жыл бұрын
Proszę dalej sobie chodzić na NOM, przynajmniej we własnych oczach nie bedzie pan faryzeuszem. Dopamnika się wyprodukuje i będzie pan z siebie wielce zadowolony.
@koncerz101
@koncerz101 Жыл бұрын
X. Cozel nie pisze o NOM...
@ela2536
@ela2536 Жыл бұрын
Słyszę, że ludzie którzy pokochali Mszę Trydencką i poznają Tradycję Kościoła są wciąż posądzani o ataki i krytykę tych ,,którzy chcą wciąż trwać przy NOM .I właśnie tu jest faryzeizm!!!! Chrystus powiedział: Prawda Was Wyzwoli!!Za prawdę został ukrzyżowany!A kto to zrobił?No właśnie faryzeusze! Dlatego wszystkie osoby które atakują Mszę Trydencką i wiernych którzy takiej Mszy Świętej słuchają są dla mnie faryzeuszami!! Nie kochają prawdy i chcą ją zakrzyczeć!!
@marekmigas2780
@marekmigas2780 Жыл бұрын
Szanowni Księża. Bóg zapłać za nieustająco i niezmiernie ważny temat, zgłaszam jednak pewną uwagę - zabrakło jak dla mnie omówienia kwestii z czym ja, wierny świecki, przychodzę na Mszę Świętą i jaka powinna być moja odpowiedź na Mszę Świętą, co można ująć razem w pojęciu POWSZECHNEGO KAPŁAŃSTWA WIERNYCH. Już święty papież Paweł VI na audiencji generalnej 23.08.1967 zastanawiał się czy po SV2 Kościół nie wyzbył się pochopnie jego świadomości. Z kolei np. o. Gużyński nadużywa tego pojęcia jako nadającego świeckim jakiejś szczególnej władzy w Kościele, a chodzi tylko o moją władzę nad moim życiem, które składam na ofiarę Bogu na wzór Chrystusa i tę moją nędzną ofiarę przynoszę na Eucharystię by Chrystus zamienił ją na Jego Ofiarę, doskonałą i przyjętą przez Ojca. Liczę na poważne pogłębienie tematu. Z Panem Bogiem
@Mati92028
@Mati92028 Жыл бұрын
Jeżeli Pan Jezus jest w centrum i ksiądz ma być na niego skierowany skoro kapłan stoi tyłem do Pana Boga, to jakim cudem to widać na NOM? Ja nie kojarze, żeby ksiądz czynił jakies znaki w kierunku tabernakulum.
@Isabella-zy7xy
@Isabella-zy7xy Жыл бұрын
Bóg zapłać ❤
@annaolczyk3549
@annaolczyk3549 Жыл бұрын
jak nazywa się gość programu ???
@mariuszp2481
@mariuszp2481 Жыл бұрын
Odcinek dużo lepszy od poprzedniego. Dziękuję.
@_Ludwinia
@_Ludwinia Жыл бұрын
Jeśli Ksiądz przeczyta przed nagrywaniem któregoś odcinka - bardzo bym prosila o rozwinięcie tematu z końcówki tego nagrania: "Czy Pan Jezus moze zarażać?" - ostatnio w moim duszpasterstwie była o tym dyskusja (zakrawając o tzw. pandemię). Jedna strona: skoro nie ma przypadków zarażenia to Pan Jezus nie zaraża, a druga: to, że nie ma dowodów, nie znaczy, że nie zaraża. I wszystko fajnie, ale mam wrazenie że cała ta dyskusja była na poziomie ludzkim, a nie Bożym. Że brakowało tej ufności, że to nie nasza, nie moja, lecz wola Boża. Będą wdzięczna za rozwinięcie tematu. Z Panem Bogiem!
@paweokrzesik395
@paweokrzesik395 Жыл бұрын
Wniosek: debata ks Trzaska ks Bańka
@elzkuro
@elzkuro Жыл бұрын
Debata z ks Najmowiczem tak ale nie z ks Bańką, który uważa że religia katolicka to ideologia.
@dariuszgno8909
@dariuszgno8909 Жыл бұрын
Wszędzie można się nawrócić. Dla Pana Boga nie ma rzeczy nie możliwych. Pan Bóg może nawrócić nawet na Nowej Mszy. Ale tylko Msza Katolicka daje wszelkie potrzebne "narzędzia" do prawdziwej walki duchowej!
@magorzatahusarz377
@magorzatahusarz377 Жыл бұрын
"Nawet ", i tu jest pies pogrzebany ....
@prawysprawiedliwy6188
@prawysprawiedliwy6188 Жыл бұрын
A Pan to trafił na Starą Mszę z Nowej Mszy, czy z religijnego indyferentyzmu?
@wojtekarco2920
@wojtekarco2920 Жыл бұрын
Ostrzegam przed trollem internetowym o zwodniczym nicku ​ @Prawy & Sprawiedliwy. Żaden Katolik takiego nick-u by nie wybrał. Bo wiemy, że nikt z nas taki nie jest, tylko osoba przeżarta pychą.
@wojtekarco2920
@wojtekarco2920 Жыл бұрын
​@@prawysprawiedliwy6188 - spadaj kłamco.
@prawysprawiedliwy6188
@prawysprawiedliwy6188 Жыл бұрын
@@wojtekarco2920 Czy to z kaplic posoborowego Bractwa Kapłańskiego Świętego Piusa X wyniósł Pan miłość bliźniego swego oraz zdolność poznania jego sumienia?
@ewastawska5617
@ewastawska5617 Жыл бұрын
Niech bedzie pochwalony Jezus Chrystus . Czy w zwiazku z seria nagran o mszy sw. planuje ksiadz recenzje filmu ''Ukryty skarb kosciola'' ktory pojawil sie na kanale ''Trudno byc katolikiem''.. Pozdrawiam i z Panem Bogiem.
@robertbrenski6643
@robertbrenski6643 Жыл бұрын
O tak, też czekam na komentarz. Pozdrawiam serdecznie 😁
@kontek342
@kontek342 Жыл бұрын
Też chętnie wysłuchałabym takiego komentarza, tym bardziej, że we wspomnianym filmie wypowiadają się również księża. Wiele skorzystałam na tym kanale, zwrócili moją uwagę na wiele ważnych kwestii. Przestałam wchodzić na kanał po filmie, w którym dowiedziałam się, że ludzie chodzący na "nową Mszę" chodzą tam tylko po to, aby... oceniać ubiór innych uczestniczących we Mszy. Jakbym dostała policzek w twarz. Można upominać, można wskazywać, nawracać, tłumaczyć, ale wrzucanie wszystkich do jednego "bezbożnego wora" to gruba przesada 😞
@robertbrenski6643
@robertbrenski6643 Жыл бұрын
@@kontek342 no niestety. Ja uważam, że takim zachowaniem skłócają nas katolików wewnątrz Kościoła. Jakby za mało zła było dookoła.
@jacekstepien2348
@jacekstepien2348 Жыл бұрын
@@robertbrenski6643 A konkretnie to jak nas skłócają? Mówiąc prawdę? Litości ... Czy jak idziesz do lekarza, który stawia ci wlaściwą diagnozę twojej choroby, to uważasz, że to lekarz, który zakłócił twój wewnętrzny spokój, bo ci prawdę wyjawił i już nie możesz żyć dalej w błogiej nieświadomości ??? 🤦‍♂
@witold2983
@witold2983 Жыл бұрын
@@kontek342 Gdzie Pani takie rzeczy słyszała? Na ogół ludzie uczestniczący w klasycznym rycie w ogóle nie uczestniczą w NOM, radzę się nie przejmować.
@ewunia3588
@ewunia3588 Жыл бұрын
Dziękuję
@lukakonrado864
@lukakonrado864 Жыл бұрын
7.00min o przykazaniach to protestantyzm w myśl, którego wypełnianie uczynków to dowód na to, że człowiek jest zbawiony ( dlatego protestanci a zwłaszcza kalwiniści tak zabiegają o dobre uczynki aby udowadnić sibie, że są zbawiani) a nie wspołpraca z łaską bożą dzieki czemu uświecamy siebie przez uczynki miłości.
@karoltomecki2958
@karoltomecki2958 Жыл бұрын
może się panu pomyliło? Dokładnie odwrotnie, kalwiniści nic udowadniać nie muszą, bo wierzą w predestynację, podobnie luteranie uważają to, co wyraża pan na zakończenie. My katolicy uświęcamy się przez sakramenty, a przez uczynki zadośćczynimy za grzechy.
@lukakonrado864
@lukakonrado864 Жыл бұрын
@@karoltomecki2958 Właśnie dlatego, że kalwinisci wierzą w podwójną predestynację musza sobie, za wszelką cene udowodnić, że należa do tej grupy wybranych. Dlatego tak się chwalą przed innymi swoimi uczynkami. Jest to paradoks bo podobno wierzą w zbawienie " tylko z wiary".
@karoltomecki2958
@karoltomecki2958 Жыл бұрын
@@lukakonrado864 może to tacy kalwiniści, jak katolicy z tych, co przeciwstawiają wiarę uczynkom.
@lukakonrado864
@lukakonrado864 Жыл бұрын
@@karoltomecki2958 Nie. To są normalni bardzo konserwatywni Kalwiniści. Jak się tak zastanowić to podwójna predestynacja prowadzi do takiej postawy. Zbawieni jesteśmy z tylko z wiary. Ale jak jesteśmy przeznaczeni do zbawienia to Bóg musi nam błogosławić. Jak poznać czy jesteśmy zbawieni? Po uczynkach. Kalwinisci interpretują list Jakuba ( "wiara bez uczynkow jest martwa") , że człowiek jest usprawiedliwiony przed Bogiem z wiary a z uczynków jest zbawiony w oczach ludzi tzn ludzie dzieki uczynkom mogą rozpoznają czy jesteś zbawiony czy nie. Dlatego dobrymi czynkami należy sie chwalić pomimo, że nie zbawiają człowieka. Taka ewangelia sukcesu.
@karoltomecki2958
@karoltomecki2958 Жыл бұрын
@@lukakonrado864 aha, to znaczy z uczynkami myli pan to, co charyzmatycy nazywają "znakami" czy jakoś tak
@elzbietakecik341
@elzbietakecik341 Жыл бұрын
Bóg zapłać
@beniaminsektas7572
@beniaminsektas7572 Жыл бұрын
Nowy Matuszewski chyba tej samej orientacji (teologicznej)👏
@ewa9062
@ewa9062 Жыл бұрын
Bòg Zapłać❣ 💞
@tomaszwronski5788
@tomaszwronski5788 Жыл бұрын
Księże Michale Proszę zaprosić Ks. Szymona Bańka FSSPX. Ksiądz Szymon już miał dyskusje z ateistami, księżmi diecezjalnymi. Apostołowie rozmawiali ze wszystkimi. To byłby genialny odcinek. Warto też tego księdza zaprosić, który chyba nie doczytał że: „Nieprawość w ich tłuszczu się lęgnie, złe myśli nurtują ich serca” (Ps 73,7). Kmicic widząc syna Jermiego który pięknie mówił i bym mądrym, inteligentnym młodzieńcem zobaczył jego łakomość i nieumiarkowanie w jedzeniu i piciu, odwrócił głowę z obrzydzenia. Grzechy ciężkie są widoczne dla wszystkich tylko nie chcemy ich widzieć. Lenistwo, zazdrość, chciwość, pycha, łakomstwo, pożądliwość, gniew. Lenistwo w odmówieniu sobie pokarmu, zazdrość gdy twój współbrat zjadł coś wiecej lub lepiej, chciwość gdy nie chcemy się dzielić lub nie liczymy się z tym, że innym tez mógłby się posilić, łakomstwo, pożądliwość pokarmu, gniew gdy jesteśmy głodni.... I tak się zastanawiam czy ów kapłan tak pięknie prawi z pustym brzuchem? Nie przystoi młodemu kapłanowi mieć takie podgardle no chyba, że biskupstwo mu się marzy. Wybaczcie, ale te rozpasanie jest porażające. Umiarkowanie, post. Gdy chcę mi się jeść.... Panie to nic przy tym co wycierpiałeś i co cierpisz widząc mnie i moich bliźnich. Jak możecie przekonywać wiernych w takiej świątyni Duszy? Kosciół Matka nasza w swojej mądrości dała nam recepty NA WSZYSTKO jak żyć jak jeść i kiedy pościć. Nasza Matka zostawiła wszystko, a jej dzieci mieniący się pasterzami tego nie słuchają.
@anetakn6601
@anetakn6601 Жыл бұрын
Księdza Szymona Bańkę, a nie Bańka. Ksiądz ma na nazwisko Bańka, a nie Baniek :) Szymon Bańka->Szymona Bańkę, Szymon Baniek->Szymona Bańka.
@tomaszwronski5788
@tomaszwronski5788 Жыл бұрын
@@anetakn6601Racja! Dziękuję!
@anetakn6601
@anetakn6601 Жыл бұрын
@@tomaszwronski5788 Bardzo proszę :) Przy okazji kilka komentarzy się nam dodało i podbiło Pana post :)
@karoltomecki2958
@karoltomecki2958 Жыл бұрын
pan ma anoreksję, czyli chorobliwy wstręt do jedzenia? Postu i pokuty nie ocenia się wielkością ciała. Chyba Pan podgardla i brzucha św. Tomasza z Akwinu nie widział. Pan Bóg dał każdemu pewne predyspozycje co do przemiany materii, aż żałosne, że kojarzy to pan jednoznacznie z nie-poszczeniem.
@tomaszwronski5788
@tomaszwronski5788 Жыл бұрын
Ale pan mówi poważnie. Wnoszę, że uderzając w stół nożycę się odezwały. Jeżeli Pan wnosi, że św Tomasz był otyły to rozbawił mnie pan przednie. Pierwsze ikony i obrazy naszego Świętego wyglądają całkiem normalnie. W okresie renesansu coś złego się stało, ale upatruje to złą kondycja duchowieństwa i tak widziano duchownych. Polecam post jak nauczał Kościół, a Jezus Chrystus ewidentnie nam dal wskazówki. Ba nakazywal modlitwe post i jałmużnę. Rozbawił mnie pana przednie co do anoreksji i mylnego pojęcia o naszych Świętych. Straszna niewiedza
@janinarojek694
@janinarojek694 Жыл бұрын
Ks.Michale- proszę o wyjaśnienie W mojej parafii jest młoda, wykształcona kobieta, która podczas Mszy św równo z celebransem / po cichu /recytuje teksty wypowiadanie przez kapłana/ łącznie z modlitwą konsekracji .Przecież są modlitwy dialogu i odpowiedzi .Jest czas milczenia,mówienia, śpiewu. Wydaje mi się, że ta osoba uczestniczy lepiej, doskonalej .
@anetakn6601
@anetakn6601 Жыл бұрын
Ale niby jaki to ma sens? Przeciez ona nie posiada "mocy konsekracji".
@karoltomecki2958
@karoltomecki2958 Жыл бұрын
@@anetakn6601 tym bardziej prawo kościelne wprost zabrania takiego powtarzania. Bo to stwarza wrażenie, że "moc konsekracji" opiera się na wierze wspólnoty, a to jest herezja. Także herezją jest błędne rozumienie "czynnego uczestnictwa" które prowadzi do takiego gadania.
@anetakn6601
@anetakn6601 Жыл бұрын
@@karoltomecki2958 w Mszach Trydenckich ksiądz szeptem te modlitwy mówi.
@mirkas47
@mirkas47 9 ай бұрын
Po prostu ta osoba ma lekkie problemy psychiczne.
@patrykcisowski9054
@patrykcisowski9054 Жыл бұрын
👍
@centrumflorosprout
@centrumflorosprout Жыл бұрын
Jedna techniczna uwaga, obraz jest bardzo ciemny, moim zdaniem niedoświetlony
@piotrkortas1985
@piotrkortas1985 Жыл бұрын
Proszę o wyemitowanie odcinka z Grzegorzem Braunem. Stop autocenzurze w tradycji katolickiej 😒
@zygmuntkopycki4343
@zygmuntkopycki4343 Жыл бұрын
Domyslam sie ze odcinek z Panem H Braunem zostal ocenzurowany gdyz. P Braun mowil nie poprawnie , On jest katolikiem tradycji😂
@opliepaja4207
@opliepaja4207 Жыл бұрын
...co to w ogóle za pytanie? 😶
@ulaula5493
@ulaula5493 Жыл бұрын
Polecam wszystkim film dokumentalny premiera odbyła się niedawno.Kto obejrzy to łatwiej zrozumie co się dzieje z KK. Polecam. Film "Ukryty Skarb Kościoła ."
@adamur2
@adamur2 5 күн бұрын
Uwielbienie, ale dlaczego? Msza św. jest uobecnieniem Jedynej Ofiary Chrystusa. Cała reszta (język, liturgia, szaty, gesty) jest "tylko" instrumentem dla możliwie godnego i pełnego przyjęcia tej rzeczywistości. Dlatego silną "ekstrawagancją" jest w nowej mszy przyjmowanie postawy tyłem do Boga żywego, którego męka i konanie za kilka minut będzie tu i teraz uobecnione. Nie użyję mocniejszego słowa.
@wojciechkos5464
@wojciechkos5464 Жыл бұрын
Bóg zapłać Księżom za rozpoczęcie bardzo wartościowej serii. Nie mogę się doczekać kolejnych odcinków!
@pawelkwarciak6723
@pawelkwarciak6723 Жыл бұрын
Poproszę o listę filmików na kanale tylko o Mszy Świętej
@eniaw
@eniaw Жыл бұрын
kzfaq.info/get/bejne/bMx8pNaZ17OUdY0.html
@agnieszkapruzynska854
@agnieszkapruzynska854 Жыл бұрын
Księże Chaciński przecież przyjmujemy cialo Chrystusa więc nie powinniśmy rozpatrywac , ze w komunikancie jest troszkę glutenu?
@PIOTRNIKOLAJUK
@PIOTRNIKOLAJUK Жыл бұрын
Jeśli Bóg ma być w centrum por 3:35, to czemu na Mszy Nowego Rytu ksiądz stoi do niego tyłem plecami i tym gdzie się plecy kończą?
@chilonchilonides
@chilonchilonides Жыл бұрын
Jak tyłem? Podczas przeistoczenia kapłan ma Ciało i Krew przed sobą.
@PIOTRNIKOLAJUK
@PIOTRNIKOLAJUK Жыл бұрын
@@chilonchilonides a przed Przeistoczeniem?
@chilonchilonides
@chilonchilonides Жыл бұрын
@@PIOTRNIKOLAJUK Jestem zwyczajnym prostym katolikiem a o to raczej należało by spytać teologów czy liturgistów ale kiedyś czytałem że przed samym przeistoczeniem podczas NOM centrum liturgii stanowi Pismo Święte oraz krzyż który powinien znajdować się na ewentualnie stać przy ołtarzu.
@PIOTRNIKOLAJUK
@PIOTRNIKOLAJUK Жыл бұрын
@@chilonchilonides a co z Panem Jezusem w tabernakulum?
@chilonchilonides
@chilonchilonides Жыл бұрын
@@PIOTRNIKOLAJUKW trakcie NOM tabernakulum jest otwierane podczas rozdawania komunii św a jak jest podczas NFRR? I mam następne pytanie czy podczas NFRR wierni modlą się do "pleców kapłana" ? Przecież nimi właśnie kapłan zasłania ołtarz. Pytanie nie jest przypadkowe ale ma obrazować że każdą zwyczajną sytuacje można sprowadzić do absurdu.
@marcinmaj8477
@marcinmaj8477 Жыл бұрын
Pismo mówi że wiara rodzi się ze słuchania . W nowej liturgii cała Biblia jest czytana w ciągu 3 lat i czytań jest więcej co na pewno sprzyja utrzymaniu wiary pod warunkiem że księża umiejętnie będą wstanie wytłumaczyć Pismo Święte . Powinno się jednak poprawić lekcje religii szczególnie u nastolatków . Nie można mówić jedenastolatkowi że Maryja jest Niepokalanie Poczęta bo tak ustanowił papież w 1853 bo nie potraktuje cię poważnie trzeba mu to wytłumaczyć skąd to się wzięło .
@lukakonrado864
@lukakonrado864 Жыл бұрын
Na pewno nie jest czytana cała Biblia. Raczej Nowy Testament. Stary Testament jest za bardzo obszerny i nie wierzę, że cała Ksiega liczb czy powtórzonego prawa jest czytana.
@karoltomecki2958
@karoltomecki2958 Жыл бұрын
@@lukakonrado864 nawet nie cały Nowy Testament. Są miejsca, które nie są czytane nigdy, bo byłyby niewygodne dla protestantów. Np 1 Kor 11,27-30.
@lukakonrado864
@lukakonrado864 Жыл бұрын
@@karoltomecki2958 Ten fragment jest czytany. Był czytanyvw tym roku.
@Mati92028
@Mati92028 Жыл бұрын
Polece jeden film Mszy świętej klasycznej i SW2, film pt. Perfect storm.
@andrzejk.1508
@andrzejk.1508 Жыл бұрын
4:06 twierdzi Ksiądz: "uwielbienie Boga w liturgii to dokładne wypełnianie jej rytuału". Czyli jeśli ktoś z zimnym sercem, nie koncentrując się na Bogu wypełni mechanicznie rytuał to uwielbi tym Pana? Czy jeśli ktoś z gorącym sercem, skupiony na Panu, weźmie udział w liturgii, ale pomyli jakieś elementu rytuału, to w mniejszym stopniu uwielbi Boga niż ten pierwszy? Wydaje mi się, że takie stawianie sprawy to zbyt duże uproszczenia. Chwała Panu!
@karoltomecki2958
@karoltomecki2958 Жыл бұрын
co za absurdalnie emotkowa obiekcja. Rytuał Mszy św. zawiera również i właściwą miarę uczucia. Chyba że ktoś jedzie wszędzie w życiu z dopingiem.
@danutazaremba6414
@danutazaremba6414 Жыл бұрын
Jeśli się rozumie obecność Chrystusa w Eucharystii to wiadomo co robić - tak powiedział ks. liturgista. Dlaczego wobec tego Kościół dopuszcza "przyjmowanie na rękę" i dotykanie Ciała Jezusa przez niekonserwowane ręce ?
@lukakonrado864
@lukakonrado864 Жыл бұрын
A dlaczego Kosciół dopuszczał komunie na rękę przez pierwsze 8 jak nie 10 wieków? Mylił się?
@kravtomreno8868
@kravtomreno8868 Жыл бұрын
Szczęść Boże. cenzura z Grzegorzem Braunem??? Brzmi to wręcz diabelsko...
@aniabadzio3579
@aniabadzio3579 Жыл бұрын
Adoracja odkryciem ostatnich lat?🤔🤭 . Sięgając do historii...w Kosciele Katolickim był ołtarz a nie protestancki stół niezaleznie od tego czy stał pod samą ścianą czy nie. Pan P. Lisicki ma rację. Zastanawiam sie kto tu faktycznie manipuluje. Ciekawi mnie jak Księża radzicie sobie ze skupueniem podczas konsekracji patrzac na ludzi a nie na oltarz i krzyż. O koncelebrze nie wspomnę. Jak skupiacie sie na Chrystusie patrzac na ludzi i drzwi kościoła? Ten program, który poszukuje nowych rozwiązań w postaci utradycyjnienia NOM to ciag dalszy tynkowania zmurszałej ściany. To nonsens. Wystarczy wrócić do starej liturgii a nie kombinować.
@janszkania
@janszkania Жыл бұрын
🤦 w Bazylice św Piotra wierni byli również zwroceni w kierumu drzwi wiec moze lepiej bajek nie opowiadać
@lukakonrado864
@lukakonrado864 Жыл бұрын
To prawda. Nie ważne w którą strone kaplan jest odwrócony.Ważne jest aby Kapłan i ludzie modlili sie w tą samą strone - na wschód.
@prawysprawiedliwy6188
@prawysprawiedliwy6188 Жыл бұрын
Bardzo ważny i potrzebny materiał, może niektórym da do myślenia i nie będą takich, łagodnie rzecz ujmując, głupot wygadywać (Źródło: kzfaq.info/get/bejne/i6ehrNulssmWhqs.html ). No ale w końcu ks. Łukasz Trzaska jest specjalistą w tym, co mówi i co najważniejsze stosuje klasyczną wykładnię katolicyzmu (Źródło: kzfaq.info/get/bejne/qLWRocekksyxj3U.html ).
@wojtekarco2920
@wojtekarco2920 Жыл бұрын
Ostrzegam przed trollem internetowym o zwodniczym nicku ​ @Prawy & Sprawiedliwy. Żaden Katolik takiego nick-u by nie wybrał. Bo wiemy, że nikt z nas taki nie jest, tylko osoba przeżarta pychą.
@prawysprawiedliwy6188
@prawysprawiedliwy6188 Жыл бұрын
@@wojtekarco2920 Czy przed rzymskokatolickimi Księżmi Guzem i Kneblewskim również Pan ostrzega?
@robertbrenski6643
@robertbrenski6643 Жыл бұрын
@@prawysprawiedliwy6188 Jarek, to Ty? Wszędzie Cię pełno 🤣
@karoltomecki2958
@karoltomecki2958 Жыл бұрын
to ma pan słabe pojęcie o klasycznej wykładni
@JanuszPawulonv2
@JanuszPawulonv2 Жыл бұрын
Ten wątek o wypełnianiu przykazań, o ile się nie mylę wspominał ojciec Adam Szustak, w jednym z materiałów, chyba pielgrzymkowych, dotyczącym przykazań.
@karoltomecki2958
@karoltomecki2958 Жыл бұрын
i jak zwykle, wątek ten z pewnością zrąbał. Na ile rzeczywiście miało miejsce w homiliach posoborowych nauczanie moralne, widzimy po zachowaniu posoborowych wiernych.
@michal-hull
@michal-hull Жыл бұрын
Widziałem w zakrystii hostie bezglutenowe…
@classictr35ma74
@classictr35ma74 Жыл бұрын
Można, to nie zależy od tego jaką Msza że się człowiek nawraca
@janszkania
@janszkania Жыл бұрын
oj, ma bardzo duże znaczenie
@classictr35ma74
@classictr35ma74 Жыл бұрын
​​@@janszkania oj nie ma...Mój brat się nawrócił więc mogę się na ten temat wypowiedzieć.
@violettabaderko8763
@violettabaderko8763 Жыл бұрын
To że się nawrócił Bogu dziekuj. Ale potrzebujemy owoców.......
@janszkania
@janszkania Жыл бұрын
@@classictr35ma74 to fajnie tylko jakie to ma znaczenie dla milionów które stawiły wiarę przez ryt montiniański?
@panadolf2691
@panadolf2691 Жыл бұрын
​@@janszkania Czy aby na pewno stracili wiarę przez ryt Mszy Świętej czy może jednak przez rewolucję światopoglądową jaka się dokonała w XX wieku a potem przez upowszechnienie Internetu i dobrobyt?
@annakapuscik9849
@annakapuscik9849 Жыл бұрын
Po owocach ich poznacie novusowi księża pokazali kim jest dla nich Jezus Chrystus w czasie tzw pandemii
@wojtekarco2920
@wojtekarco2920 Жыл бұрын
Masz rację, lekarze i księża okazali się największymi zdrajcami swoich profesji.
@izabelawinniczuk7939
@izabelawinniczuk7939 Жыл бұрын
może i tak ale pamiętam jak w mojej parafii o 20 był odmawiany różaniec przez księży w zamkniętym kościele , siedziałam w samochodzie przed kościołem i odmawiałam z nimi zgadnij ile osób było ze mną zero , kościół to są ludzie to my , my go tworzymy , my powinniśmy o niego walczyć i pokazywać ż jesteśmy niezwyciężeni , a nie szukać winnych
@prawysprawiedliwy6188
@prawysprawiedliwy6188 Жыл бұрын
​@@wojtekarco2920 Przy konsekracji to natura się zmienia, a akcydensy jak najbardziej mogą zostać. Nawet ksiądz Stehlin z posoborowego Bractwa Kapłańskiego Świętego Piusa X o tym mówił. (Źródło: kzfaq.info/get/bejne/nN1mhJlq372cZKM.html )
@smutek222
@smutek222 Жыл бұрын
rozumiem że w czasie epidemii ospy we Wrocławiu w 1963 roku Kościoły były pełne?
@czmychal
@czmychal Жыл бұрын
@@izabelawinniczuk7939 Twierdzenie "my tworzymy Kościół" jest herezją. Królestwo Boże nie pochodzi z tego świata; Kościół jest mistycznym ciałem Chrystusa niezależnie ilu w nim uczestniczy, nawet jeśli na świecie nie będzie ani jednego wiernego, Kościół będzie istnieć zawsze.
@GPX15
@GPX15 Жыл бұрын
Bardzo bym był wdzięczny za rozmowę ks. Łukasza i p. Lisickiego lub ks. Szymona Bańki. Księże Michale, Ksiądz wie, że takie rozmowy są potrzebne, choć trudne. Proszę się na bać tego tematu, choćby ktoś miał robić problemy. Na końcu będzie nas sadził Chrystus, a nie człowiek.
@mariaskutela6883
@mariaskutela6883 Жыл бұрын
Przyłączam sie🙏🙏🙏🙏
@janszkania
@janszkania Жыл бұрын
można, choć znacznie częściej się na niej wiarę traci.
@panadolf2691
@panadolf2691 Жыл бұрын
I na długo przed soborem ludzie tracili wiarę. My żyjemy w czasach postmodernizmu, wcześniej pewne rzeczy były tematem tabu teraz już nie są. Choć jedno trzeba przyznać, dawniej nawet przeciwnicy Kościoła mieli kulturę i nie przekraczali pewnych granic jak to ma miejsce obecnie. Poza tym to nie świat się laicyzuje tylko Europa. W Afryce katolików ciągle przybywa za to w Europie wydaje się że więcej ubywa niż przybywa.
@janszkania
@janszkania Жыл бұрын
@@panadolf2691 owszem, odchodzili ale teraz proporcje się odwróciły. nie mówiąc już o "demonicznym" zakazie nawracania heretyków, schizmatyków i żydow a bardzo często rownież islamistów i pogan.
@elzkuro
@elzkuro Жыл бұрын
​@@panadolf2691 Nigdy Msza Święta nie była tabu. Należało się tylko nią zainteresować i zapoznać.
@jakubs2535
@jakubs2535 Жыл бұрын
​@@panadolf2691 Wcale nie przybywa. Kolejny posoborowy mit. Przybywa heretyków pentekostalnych, a nowa Msza prowadzi do utraty wiary
@panadolf2691
@panadolf2691 Жыл бұрын
​​@@jakubs2535 Kan. 7. Jeśli ktoś twierdzi. że obrzędy, szaty i zewnętrzne znaki, jakich używa Kościół katolicki przy odprawianiu Mszy św., są raczej podnietą do bezbożności niż objawem pobożności - niech będzie wyklęty. Sobór Trydencki mówi tu o wszyskim co zostanie wprowadzone przez Kościół Katolicki, więc również o NOM.
Kyrie, hymn chwała na wysokości Bogu i kolekta. Ks Łukasz Trzaska
45:31
Ksiądz Michał Chaciński
Рет қаралды 7 М.
Początek Mszy, krok po kroku. Śpiew w Kościele. Ks. Łukasz Trzaska
52:16
Ksiądz Michał Chaciński
Рет қаралды 10 М.
路飞太过分了,自己游泳。#海贼王#路飞
00:28
路飞与唐舞桐
Рет қаралды 40 МЛН
Schoolboy - Часть 2
00:12
⚡️КАН АНДРЕЙ⚡️
Рет қаралды 11 МЛН
IQ Level: 10000
00:10
Younes Zarou
Рет қаралды 12 МЛН
小蚂蚁被感动了!火影忍者 #佐助 #家庭
00:54
火影忍者一家
Рет қаралды 45 МЛН
NA ŻYWO | Lawendowa mafia - gość specjalny ks. Dariusz Oko
2:14:35
Czy Opus Dei to Dzieło Boże?
1:31:27
Szkoły Akwinaty
Рет қаралды 41 М.
Msza Święta to wszystko co mamy. Ludzie nic nie rozumieją.
30:33
Ksiądz Michał Chaciński
Рет қаралды 11 М.
Wywiad z EGZORCYSTĄ ks. Waldemar Grzyb
2:03:23
Andrzej Burzyński
Рет қаралды 121 М.
Akt pokuty. Czyli co? Ks Łukasz Trzaska.
44:05
Ksiądz Michał Chaciński
Рет қаралды 7 М.
Modlitwa. Jak i po co się modlić? ks. Dominik Chmielewski
2:24:43
Prawdę Powiedziawszy - ewangelizuj_pl
Рет қаралды 53 М.
Polsko obudź się ! - Rekolekcje wielkopostne (Deus Vult)
25:29
Ksiądz Michał Chaciński
Рет қаралды 31 М.
路飞太过分了,自己游泳。#海贼王#路飞
00:28
路飞与唐舞桐
Рет қаралды 40 МЛН