CO TAK NAPRAWDĘ DOPROWADZIŁO DO ROZBIORÓW? Podcast Opowieści Rzeczpospolitańskie #1

  Рет қаралды 105,780

Kurier Historyczny

Kurier Historyczny

22 күн бұрын

Rozbiory i upadek Rzeczpospolitej Obojga Narodów to wydarzenia, których skutki są odczuwane również dzisiaj. Nic zatem dziwnego, że przez kolejne dziesięciolecia wielu zadawało sobie pytanie: jak do tego doszło? Niejednokrotnie odpowiedź na to pytanie była motywowana politycznie. Dziś natomiast można jej udzielić na podstawie dostępnych źródeł i przeprowadzonych badań naukowców.
👉 Chcesz pomóc w rozwoju kanału: patronite.pl/KurierHistoryczny
☕️Masz ochotę postawić nam wirtualną kawę: buycoffee.to/kurierhistoryczny
✅ Lubisz nie tylko słuchać, ale również czytać o naszych dziejach kurierhistoryczny.pl/
🎩 Unikatowe gadżety historyczne znajdziecie w naszym sklepie sklepwokulskiego.pl/
Więcej na ten temat:
R. Butterwick, „Światło i płomień”.
D. Dukwicz, „Na drodze do pierwszego rozbioru”.
M. Markiewicz, „Od Europy nowożytnej do Europy nowoczesnej”.
J. Staszewski, „August III Sas”.
J. Staszewski, „Wielka wojna północna i jej skutki”.
Z. Zielińska, „Ostatnie lata Pierwszej Rzeczypospolitej”.

Пікірлер: 675
@KurierHistoryczny
@KurierHistoryczny 20 күн бұрын
👉 Chcesz pomóc w rozwoju kanału: patronite.pl/KurierHistoryczny ☕Masz ochotę postawić nam wirtualną kawę: buycoffee.to/kurierhistoryczny ✅ Lubisz nie tylko słuchać, ale również czytać o naszych dziejach kurierhistoryczny.pl/ 🎩 Unikatowe gadżety historyczne znajdziecie w naszym sklepie sklepwokulskiego.pl/
@KamilW928
@KamilW928 18 күн бұрын
Słowa Szujskiego jak ulał pasują do warszawskiej szkoły historycznej.
@marekmarkowski6938
@marekmarkowski6938 10 күн бұрын
Historia Nieoczywista - to rosyjski kanał propagandowy, szkalujący AK, Powstanie Warszawskie i gadający w kółko o Wołyniu. Blokuja wszelkie niewygodne dla nich informacje. Podaje, bo tzreba w końcu zwalczac ruską propagande w polskich mediach.
@RadoslawKK
@RadoslawKK 19 күн бұрын
Smutnieje człowiek słuchając tego całość daje nam znać że lawina zdarzeń nie mogła się zatrzymać
@whiteHussar
@whiteHussar 18 күн бұрын
Rewelacyjny materiał. W niecałą godzinę wprowadzacie człowieka w temat, który posiada tyle mitów a poprzez formę i jakość waszego materiału można bardzo łatwo wejść w temat i go zrozumieć. Takie podcasty powinno się rozpowszechniać, bo 99% społeczeństwa opiera swoją wiedzę historyczną na podstawie "oświeceniowych" mitów z zachodu i łyka to bez przemyśleń. Czekam na więcej
@kminrzymski
@kminrzymski 15 күн бұрын
Czasy sie zmieniaja, ale pogarda elit wobec wszystkich innych jest taka sama jak w czasach rozbiorów.
@mstozsto4756
@mstozsto4756 18 күн бұрын
Zawżdy znajdzie przyczynę, kto zdobyczy pragnie. Dwóch wilków jedno w lesie nadybali jagnię; Już go mieli rozerwać, rzekło: „Jakim prawem?” „Smacznyś, słaby i w lesie!” - Zjedli niezabawem.
@hexxon77
@hexxon77 15 күн бұрын
Jak zwykle prawda leży gdzieś pośrodku. Niekorzystne dla Rzeczpospolitej zmiany geopolityczne na pewno miały ogromny wpływ na nasze losy. Jednak sami jesteśmy sobie winni, przykre ale prawdziwe...
@prawdachocbolitoprawdawasw1155
@prawdachocbolitoprawdawasw1155 11 күн бұрын
Bardzo mądrze piszesz.
@adrianpolanowski135
@adrianpolanowski135 20 күн бұрын
Jako historyk z wykształcenia jestem pod ogromnym podziwem Waszego wkładu narracyjnego i konfrontacji obecnych ustaleń naukowych w tym temacie. Takich materiałów właśnie potrzebujemy. Możecie być pewni, że będę uczniów zachęcał do zapoznania się z Waszym podcastem podczas przygotowań do debaty na ten temat. Z rzeczy, które też mogę dodać od siebie - w czasach Saskich warto też zauważyć niesztampowe próby radzenia sobie z kryzysem sejmowania. Napisałem magisterkę na temat tzw. sejmów z limity, które były nieśmiałą próbą zminimalizowania szkód jakie powodowało liberum veto, był to niezwykle ciekawy konstrukt prawny, z jednej strony próby zaradzenia problemowi, z drugiej szukania precedensów nie wywracających dotychczasowych zasad do góry nogami. Pozdrawiam serdecznie i życzę powodzenia w kolejnych materiałach!
@KurierHistoryczny
@KurierHistoryczny 20 күн бұрын
Bardzo dziękujemy. Ciekawe o tych sejmach z limity. Czasy saskie też postaramy się szczegółowo odczarować.
@zbyszekniziurski3460
@zbyszekniziurski3460 20 күн бұрын
Jak na historyka to Twoja polszczyzna poważnie kuleje 😢
@michal_mmz
@michal_mmz 20 күн бұрын
Cieszę się, że kolega po fachu również poleca swoim uczniom:)
@tommyaquario9692
@tommyaquario9692 20 күн бұрын
Jak już w poście wpisują się historycy to i ja się wpiszę. Co prawada to nie mój okres, bo prace dyplomową pisałem z tematyki niemieckiej propoagandy w okresie drugiej wojny światowej ale muszę przyznać że ten kanał jest bardzo merytoryczny.
@cheswaw
@cheswaw 20 күн бұрын
liberum veto to tylko objaw,,rwanie sejmów też.Istotą rzeczy jest to,że tego słuchano zamiast takiego typa wyrzucić przez najbliższe drzwi.Ich pojęcia o tym co jest ważne politycznie,ż,e jednomyślność na sejmie i zgoda wszystkich mogą przeważyć nad tym co TRZEBA zrobić.Potrzebowali teatru bardziej niż rozwiązanego problemu,problem gdy nie dotykał własnego folwarku był nie swój i można było powiedzieć,że to nie moja sprawa.Utrzymanie wreszcie całej Rzeczypospolitej stało się sprawą nie "moją" dla każdego z wyjątkiem wąskiej grupy prawdziwie światłych i poinformowanych patriotów.Teraz jest to samo,czy modernizacja wojska albo CPK to moja sprawa?Jest moja jeżeli chcę aby to państwo było prawdziwe.Tak przesuwa się okno overtona nad tym co jest ważne.Dla ludzi w Polsce w XVIIIwieku ważne były wolności szlacheckie,tytuły i aby im sąsiad nie zajechał ale nie było ważne czy kraj działa..prawdopodobnie tylko nieliczni najlepiej wykształceni zdawali sobie sprawę jak bardzo Rzeczpospolita jest wydmuszką.Myślę,że ponad 80% populacji Rzeczypospolitej rozbiory zaskoczyły,nawet szlachciców.Widzieli drzewa ale nie las,wiedzieli,że nie ma wojska ani praw ale nie docierało,że Rosja,Prusy,Habsburg,Szwed mają te podsystemy w pełnym rozwinięciu i że zaraz się upomną o ziemie.Stan teraz wydaje mi się podobny,tzw przypadkowe społeczeństwo,które żyje tylko tym czy jest promocja w biedronce i nie bierze odpowiedzialności.Kraje istnieją bo ktoś za to płaci,kasą,krwią itd i ktoś tę odpowiedzialność nosi.W Rzeczypospolitej tego brakowało,nadal brakuje.
@jakubowskyy9810
@jakubowskyy9810 20 күн бұрын
Panowie, majstersztyk
@KurierHistoryczny
@KurierHistoryczny 20 күн бұрын
Dzięki. Będzie więcej.
@JurekKiler1
@JurekKiler1 20 күн бұрын
Wydaje mi sie, ze praprzyczyną było odejście od założeń ruchu egzekucyjnego (ktory jeszcze w XVI w. wcale nie musiał zakończyć sie niepowodzeniem). Umownie przyjmując tu koniec rzadow Zygmunta II Augusta, potem lecielismy siłą rozpędu i po okresie górki ekonomicznej, w koncu musiała przyjść ekonomiczna zapaść. Pieniądz to podstawa państwa. Idee i hasła pięknie wyglądają, gdy państwo ma juz solidne fundamenty. Pozdrawiam.
@KitkacyJones
@KitkacyJones 20 күн бұрын
Jedyny rozsądny komentarz
@wodzimierzkowalik5803
@wodzimierzkowalik5803 19 күн бұрын
Ruch egzekucyjny zakładał, że istnieje jakieś ustrój, który trzeba zachować. Tymczasem szlachta pozyskiwała kolejne przywileje modernizując ustrój na swoją korzyść aż w końcu zablokowała rozwój miast, rzemiosła, handlu, chłopstwa, administracji armii etc.. Ruch egzekucyjny nie robił nic innego jak konserwował ten stan, który fałszywie pojmował jako stały.
@cheswaw
@cheswaw 17 күн бұрын
około roku 1600 coś dziwnego ze społeczeństwem się dzieje w Rzeczypospolitej,zmienia się język z dosadnego i konkretnego na poetycki i makaroniczny oraz pokolenie po 1570 jest wyraźnie głupsze od pokolenia Jana Zamoyskiego i tych co byli 30lat wcześniej.Część obserwatorów wini za to jezuickie szkolnictwo,ale to chyba jednak nie to..coś z głową się dzieje,przestają interesować się światem i robią się ksenofobiczni.Podobnie w Rosji,nie tylko prawosławie ale tez ogromne terytorium i łatwy podbój Syberii i kasa z futer powodowały,ze ruscy mało się interesowali ideami zachodnimi bo mieli zwyczajnie co robić.Kontynentalizm zaszkodził bardziej Polsce,walki o Ukrainę z Tatarami,Turcją,Rosją i cała siła zbrojna skierowana do wojsk komputowych na Rusi ...chyba ze szkodą dla rozwoju bo nagle następuje tam zagadkowe obniżenie poziomu umysłowego.Przez wiek XVII Polska powoli i po cichu robi się podobna do Rosji tym,że jej zainteresowania to wojny i zajmowanie Ukrainy dużym kosztem własnych sił i środków..Ukraina była naszym odpowiednikiem Syberii dla Moskwy-kraj do zagospodarowania z dzikimi ludźmi,mało wtedy zaludnione obszary,dużo przyrody dzikiej i żyzny..ale okazuje się,że zajmowanie się tym odciągnęło od budowy kapitalizmu i od rozwoju miast w zachodniej części korony..wydaje się,że coś było mocno nie w tę stronę z zainteresowaniami szlachty..ale być może spekuluję nietrafnie,nie jestem pewien czy to akurat to zaszkodziło.Polska rozwijała produkcję rolną,ale nie powstały stosunki kapitalistyczne tylko takie raczej folwarczne.Dało to siłę magnaterii,latyfundystom a oni potem zawiedli i nie uratowali państwa.Trudno powiedzieć dlaczego to poszło w tak złą stronę,nie jestem pewien czy moja analiza tutaj jest trafna,brakuje mi czegoś do obrazu i strzelam na ślepo.
@Daniel-ve4ox
@Daniel-ve4ox 17 күн бұрын
Najgorsze jest to, że teraz jesteśmy w podobnej sytuacji. 30 lat spokoju i prosperity się kończy, a my i nasze państwo jestesmy kompletnie na to nie przygotowani.
@iowa406
@iowa406 17 күн бұрын
No tak. A gwoździem tej zapaści ekonomicznej był "potop". Tsunami które w największy w historii sposób zrujnowało ekonomię i demografię tej części Europy.
@BenyNukem
@BenyNukem 17 күн бұрын
Nareszcie zasięgi zaczynają być adekwatne do jakości materiałów. To budzi wiarę nasze społeczeństwo. Ukłon dla autorów.
@KamilMichta90
@KamilMichta90 20 күн бұрын
Kurier Historyczny to mój ulubiony kanał o tematyce historycznej. Jesteście najlepsi w tym co robicie.
@petrus3378
@petrus3378 17 күн бұрын
Przede wszystkim Polacy koncertowo marnowali wcześniejsze szansę na ekspansję i naprawę państwa. Dopiero kiedy zaczęło się palić pod tyłkiem to rozpoczęto reformy, za późno. Skłaniam się ku szkole krakowskiej jednak
@conradsz
@conradsz 14 күн бұрын
Tak ekspansję - zwłaszcza że to było drugie największe państwo na kontynencie 😅
@polska5837
@polska5837 14 күн бұрын
Czechy i Węgry do 1526 były w ręku Jagiellonów.
@Bugslick
@Bugslick 13 күн бұрын
@@conradsz Trzeba zaznaczyc, ze 1RP swoja wielkosc terytorialna zawdzieczala polaczeniu z Litwa a nie swojej ekspansji wojskowej czy sprawnosci panstwa. Wrecz przeciwnie, to zle zarzadzana strona polska zarazila choroba Litwe.
@Armanelos
@Armanelos 10 күн бұрын
Oczywiście. Modernizacja państwa została podjęta dopiero wtedy kiedy gołym okiem było widać że ten kraj to sypiące się muzeum.
@polska5837
@polska5837 10 күн бұрын
Za Poniatowskiego już lepiej było nic nie robić. Niepodległość i tak byśmy stracili, ale przynajmniej pozostalibyśmy w jednym kawałku, z jednym zaborcą.
@kamas8964
@kamas8964 10 күн бұрын
Film ten powinien być puszczany przed każdymi obradami Sejmu, a nieobecność na nim powinna wykluczać z możliwości głosowania w dany dzień!!!
@andrzejp464
@andrzejp464 17 күн бұрын
HISTORIA SIĘ POWTARZA NA NASZYCH OCZACH - POLACY NIC SIĘ NIE NAUCZYLI CHCE SIĘ WYĆ
@cyklop1977
@cyklop1977 15 күн бұрын
patrząc na wybory polaczków to wygląda jak by tego chcieli baaa jeszcze dopłacą pieniądze do tego heheheh
@keanelegend16
@keanelegend16 14 күн бұрын
Dokładnie. Zawłaszczanie państwa przez PIS jest najlepszym przykładem
@MichaKulesza-fv4nk
@MichaKulesza-fv4nk 13 күн бұрын
@@keanelegend16 Tuskowe jeżdżenie po obcych dworach oraz zabieganie u Tych niby "silniejszych" o działanie przeciwko wspólnemu wrogowi może się skończyć tragicznie jak w przeszłości. Jeżdżenie szlachty po obcych dworach w 1794r. Efekt będzie dokładnie taki sam.
@prawdziwaprawda2674
@prawdziwaprawda2674 13 күн бұрын
​@@keanelegend16 ... bo wiedzieli , że nie będą wisieć !!!!!!!!!! ..........
@andmeg3093
@andmeg3093 12 күн бұрын
Właśnie idziemy w kierunku upadku państwa i wygląda na to że tego już nic nie zatrzyma. Za kilka lat będziemy kolejnym niemieckim landem.
@revnilkaar9356
@revnilkaar9356 20 күн бұрын
Narzekanie, rozpamiętywanie i pieniactwo - oto polskie grzechy, za które nas "pokarano" rozbiorami. Polacy, co widać i dziś, wypowiedzieć potrafią się na każdy temat, ale do działania nie są już tak prędcy. "Nam Polonorum est: multa loqui nihil exequi"- Polacy dużo mówią, a nic nie robią - tak twierdzono o Polakach już w XV wieku (za M. Bogucka, Kazimierz Jagiellończyk i jego czasy, Warszawa 1981, s. 201.). I biję się w pierś, jako Polak, że tak już z nami jest. Jesteśmy pierwsi (jako społeczeńtwo i jednostki) do narzekania, a ostatni do działania na wspólną korzyść. Jeśli tego nie zmienimy, będziemy w najlepszym wypadku pachołkami dla silniejszych w Europie.
@Noyhofagus7
@Noyhofagus7 17 күн бұрын
będziemy ? już jesteśmy pachołkami
@Rafcio203
@Rafcio203 16 күн бұрын
Podsumowanie Polski, a te słowa z XV jeden do jeden się zgadzają
@basiaszendrei1603
@basiaszendrei1603 14 күн бұрын
Bez sensu komentarz bazowany na jakichś uogólnieniach. Czyli co proponujesz? Mamy zorganizować insurekcję, rewolucję? Mamy zająć Inflanty albo najechać na Europę? Ponad 70% ludzi poszło do wyborów żeby pozbyć się niekompetentnych ludzi, którzy nas okradali i chcieli nas wyprowadzić z Europy, żeby mogli nas okradać dalej.Jesteśmy we wspólnocie Europejskiej i dzięki temu mamy najdłuższy okres pokoju i dobrobytu. Co jeszcze mogą Polacy?
@revnilkaar9356
@revnilkaar9356 14 күн бұрын
@@basiaszendrei1603 Nie wydaje mi się, że polskie społeczeństwo pozbyło się niekompetentnych ludzi u władzy, wybierając tych samych, którzy, jak zostało to stwierdzone, "okradali nas", tyle że dwie kadencje wcześniej. W swoim komentarzu nie negowałem Polski w UE, nie mam pojęcia, czemu to zostało wypunktowane. Gdybym znał receptę na polskie bolączki, obwieszczałbym o tym na prawo i lewo, a tak diagnozuję naszą przywarę. I daleki jestem od sugerowania przeprowadzenia działań zbrojnych, jak próbowano mi to przypiąć. Co mogą Polacy? Naciskać na realizację projektów strategicznych, np. elektrownie atomowa (mamy trzecią dekadę XXI wieku, a nasza energetyka leży) i zdecydowanie przeciwstawiać się korupcji. Ot, i powieliłem nasze polskie "multa loqui, nihil exequi".
@user-ei1in1tr1j
@user-ei1in1tr1j Күн бұрын
Pisz za siebie, że nic nie robisz.
@haxer885
@haxer885 20 күн бұрын
Akurat w kontekście anihilacji państwa moim zdaniem jednak najbardziej decydująca jest wojna siedmioletnia i cudy domu brandenburskiego. Jeśli Elżbieta pożyłaby dłużej lub adoptowała na następcę małego Iwana VI zamiast zafascynowanego Fryderykiem II propruskiego bałwana Piotra III to Prusy z kretesem wojnę siedmioletnią by przegrały a my mielibyśmy przy dobrych lotach kolejnego Wettyna na tronie na kolejne kilka dekad. Swoją droga można mieć jednak w tym kontekście pretensje do Augusta III ,że nie wykorzystał koniunktury w postaci osobistej nienawiści carycy Elżbiety do Fryderyka II i nie zaproponował wejścia Rzeczpospolitej do wojny po stronie koalicji jednocześnie uzależniając pomoc militarną dla armii rosyjskiej i zaopatrywanie armii rosyjskiej przez Gdańsk od zgody na skonfederowany sejm, aukcję wojska i reformę skarbu. Elżbieta mogłaby na to pójść w tamtym okresie gdyby taka propozycja padła. Natomiast jeśli anihilacji uległyby Prusy i wzmocniłaby się Rosja to już Austria, Turcja, Szwecja, Francja nie pozwoliłby na rozrost wpływów rosyjskich w Europie i pilnowałby równowagi sił co gwarantowałoby przetrwanie Rzeczpospolitej.
@peyerkrakow695
@peyerkrakow695 19 күн бұрын
Ta dobra caryca chciała wymienić się Prusami książęcymi (odebranymi Prusom) za Kurlandie. Tak była pewna faktu, że Rzeczpospolita nie będzie oponować, że nawet nie zamierzała nas pytać o zdanie. Tak samo nikt nas nie pytał czy można toczyć wojnę na naszym terytorium lub wybierać kontrybucję na stacjonowanie cudzych wojsk. Sojusz nie był jej potrzebny. Natomiast tak, szkoda że nie posyła Elżbieta dłużej. 100% racjii
@haxer885
@haxer885 19 күн бұрын
@@peyerkrakow695 Sojusz z Rzeczpospolitą właśnie armii rosyjskiej by się przydał bo mieli problemy logistyczne a Gdańsk odmawiał zaopatrywanie armii rosyjskiej. Dopiero zdobycie Kołobrzegu w grudniu 1761 roku rozwiązywało ten problem na tyle dostatecznie że Rosjanie nie potrzebowaliby niczyjej pomocy. Po drugie taka propozycja z inicjatywy Augusta III nigdy nie padła. Po trzecie kwestia wymiany nie była taka przesądzona, a nawet gdyby doszło do wymiany na Prusy Książęce to nie widziałbym w tym wad. Po czwarte mało kto zwraca uwagę, że Wettynowie w czasie wojny siedmioletniej osiągnęli to o co wszczęli III wojnę północną mianowicie zdobycie tronu dziedzicznego księstwa aby wzmocnić swoją pozycję w Rzeczypospolitej czyli wyniesienie Karola Krystiana Wettyna syna Augusta III na tron Księstwa Kurlandii i Semigalii. Raczej to nie zwiastowało kwestii wymiany terytoriów.
@peyerkrakow695
@peyerkrakow695 19 күн бұрын
​@@haxer885nie mam pewności czy Prusy stałyby się włością wettynow czy też zostałyby wcielone wprost do Rzeczpospolitej. Wg mnie ma to niewielkie znaczenie, bo to nie Polacy wybierali sobie wtedy monarchę. Gdyby Elżbieta pozyła dłużej to 1) Prusy zostałyby pokonane i bez polskiej pomocy (więc August nie musiał nic proponować 2) jeśliby Elżbieta chciała dokonać wymiany terytoriów to by to zrobiła 3);gdyby żyła to pewnie ona zdecydowałaby kto będzie następca polskiego króla. Nie byłby to Staś (bo jego kocanka jeszcze nie rządzi) ale zapewne i tak wettyn.niezaleznie, czy byliby książętami w Prusach, czy nie. Byli dość popularni w tamtych czasach, do stańczyków jeszcze trochę wody w Wiśle musiało upłynąć Ergo. Tak, też nie miałbym nic przeciw zamianie Kurlandii na Prusy, w jakiejkolwiek formie. Zniknęłoby główne zagrożenie ze strony królestwa Prus dążącego do połączenia dwóch połówek swoich włości. Polska zaś, choć jako protektorat, pewnie przetrwałaby do XIX wieku w formie nieokrojonej, z szansą na niezależność w cZasach napoleońskich po przetasowania kart. Jako dodatek. Polska nie miała dobrej dyplomacji za króla Stasia. Ta mieli wettynowie. Oni raczej nie daliby się wmanewrować w sojusz z wiarolomnymi Prusami i nie obsadzili by w roli głównodowodzącego armii litewskiej zdrajcy. Wydaje mi się że choć inaczej patrzymy na początkowe punkty w przewidywanych skutkach się zgadzamy
@bachcomp1
@bachcomp1 18 күн бұрын
Bardzo dobry plan. Mam podobne zdanie.
@Rafcio203
@Rafcio203 16 күн бұрын
Bardzo ciekawe spojrzenie
@cheswaw
@cheswaw 20 күн бұрын
Von Moltke w XIX wieku w prywatnym dzienniku napisał,że Polska była zdumiewająco europejska w XV wieku,ale potem nie stała się państwem nowożytnym.Miał rację i to jest w skrócie mój dłuższy komentarz z poniżej.Rzeczpospolita nie wyszła poza opłotki państwa stanowego do swego upadku.Ocalała bo była silna jako kultura.
@73Zouave
@73Zouave 19 күн бұрын
Resztki pruskiego państwa stanowego zlikwidowano w 1919 roku. Polska nie była państwem nowożytnym, bo nie była państwem zamordystycznym.
@grot7x603
@grot7x603 18 күн бұрын
Moltke pisał to opierając sie na swoim pruskim światopoglądzie. A politycznym problemem Polski było właśnie zbytnie przywiązanie do wolności, zamiast do zachodniego zamordyzmu (makiawelizmu). I to jest największy mit Europy ostatniego tysiąclecia - wspaniałość i umiłowanie wolności na zachodzie, który umiejętnie kamufluje swoje mordercze (grabieżcze) zapędy oraz chęci sprawowania wszelkiej kontroli nad wszystkim.
@73Zouave
@73Zouave 18 күн бұрын
@@grot7x603 Bardzo trafnie. Luzie nie rozumieją, dlaczego państwo polsko-litewskie nie miało silnej stałej armii, a dlaczego państwa absolutystyczne miały. Nikt z nas dzisiaj nie chciałby takiego państwa jak Królestwo Prus czy Carstwo Rosyjskie.
@Noyhofagus7
@Noyhofagus7 17 күн бұрын
@@grot7x603 dobry komentarz
@polska5837
@polska5837 14 күн бұрын
Feliks Koneczny określał sarmatyzm jako wytwór powstały z mieszanki cywilizacyjnej (rzecz wysoce toksyczna dla wszystkich cywilizacji). Definicja Konecznego: cywilizacja to metoda ustroju życia społecznego. Sarmatyzm wyniknął ze zmieszania "metody" łacińskiej (powstałej na bazie cyw. rzymskiej) i turańskiej (wywodzącej się z wielkiego stepu). Turańszczyzna siedziała w duszy kresowej magnaterii, a ponieważ w XV wieku została zrównana w prawach ze szlachtą polską, to zdominowała ją (w przypadku równouprawnienia niższa cywilizacja wygrywa z wyższą).
@cezgal
@cezgal 19 күн бұрын
Ciekawostka: zaborcy pięknie podzielili wszystkie 3 stolice Polski: Gniezno - Prusy; Kraków - Austria; Warszawa - Rosja.
@JanKowalski-yt2ho
@JanKowalski-yt2ho 17 күн бұрын
Tyle że Warszawa trafiła akurat do Prus
@cezgal
@cezgal 17 күн бұрын
@@JanKowalski-yt2ho to prawda, ale po Kongresie Wiedeńskim zadziało już się to co napisałem ;)
@eugeniuszpyl8633
@eugeniuszpyl8633 13 күн бұрын
Coś w tym jest symbolicznego.
@mirekkato5273
@mirekkato5273 18 күн бұрын
Świetny odcinek. Ciekawa kompulacja nastepujacych po sobie wydarzeń skutkująca narodową klęską. Brawo, za odcinek.
@plrc4593
@plrc4593 20 күн бұрын
9:38 - zgadza się. Wettin bardzo dobrze główkował. Miał bardzo dobre pomysły, problem w tym, że mu nie wychodziły. Był strasznym pechowcem. Przy tym jego ogromnym pechu w zasadzie trzeba się cieszyć, że się utrzymał na tronie, a kraj wyszedł z tego w jednym kawałku.
@haxer885
@haxer885 19 күн бұрын
Moim zdaniem rozpoczęcie wojny przeciwko Szwecji z własnej inicjatywy biorąc pod uwagę wzrost znaczenia Rosji po rozejmie andruszowskim i traktacie Grzymułtowskiego z 1686 roku było błędem Augusta II niemniej szkoda że Augustowi II i III wiele planów nie wyszło. Unia z Saksonią miała niewykorzystany potencjał i faktyczne jej przekształcenie z personalnej na realną mogło być zastrzykiem modernizacyjnym dla Rzeczpospolitej. Konfederacja tarnogrodzka biorąc pod uwagę plany reform dworu saskiego o których pisał profesor Jacek Staszewski czy plany reform biskupa Szaniawskiego to byli idioci którzy narobili potwornego bałaganu chociaż faktycznie wojska saskie zachowywały się nagannie w Rzeczypospolitej.
@dominikkurek1155
@dominikkurek1155 10 күн бұрын
Nie cieszy mnie, że mocny August ale w rękach i lędźwiach utrzymał się na tronie. Wplątał RON w wojnę, w której dostała baty i zniszczenia podobne do tych z potopu, konflikt wewnętrzny i upadek pozycji międzynarodowej.
@Serek_heterogenizowany
@Serek_heterogenizowany 17 күн бұрын
Doprowadziły te same cechy, które posiadają nasi rządzący. I mówię tu generalnie o klasie politycznej. Tak się dzieje, gdy zawłaszcza się państwo i traktuje jako źródło kasy i łatwego życia.
@wiktormyers8324
@wiktormyers8324 12 күн бұрын
To nie tylko rządzący niszczą państwo a przede wszystkim ci którzy z uporem godnym lepszej sprawy bez przerwy konsekwentnie przekazują im władzę Stąd wniosek że owi ci są niezdolni do samostanowienia
@Serek_heterogenizowany
@Serek_heterogenizowany 12 күн бұрын
@@wiktormyers8324 Koło się zamyka. Politycy to odzwierciedlenie reszty społeczeństwa.
@HedaLuiza
@HedaLuiza 8 күн бұрын
Piszesz oczywsicie o złodziejach ZJEP?
@artuurroo
@artuurroo 20 күн бұрын
Idealnie na nocna zmiane dzis do odsłuchania
@olgagaming5544
@olgagaming5544 19 күн бұрын
I co fajnie było
@poorpoora
@poorpoora 12 күн бұрын
Upadaja slabi i zle zorganizowani a wygrywaja silni i dobrze zorganizowani. Brak wyobrazni, upadek edukacji, zacietrzewienie, pieniactwo, prywata, korupcja, brak umiejetnosci dzialania w grupie. To samo co dzisiaj tylko dzisiaj mamy bardziej cywilizowanych sasiadow. Przy dzisiejszej slabosci panstwa 200 lat temu znowu by nas zajechali bez problemu
@Bartek92727
@Bartek92727 9 күн бұрын
Jak zwykle super 🫡🇵🇱
@krzysztofmichniewicz6247
@krzysztofmichniewicz6247 19 күн бұрын
Do upadku doprowadziły w kolejności: - słabość Rosji (która musiała wydać po 1764 roku zgodę na rozbiory) - zachłanność Prus (które po roku 1701 cały czas do rozbiorów parły) - bierność niższych i szkodliwość wyższych narodowych elit wobec agresji sąsiadów i reform wewnętrznych. * - (pośrednio) reformy państwa w duchu oświecenia, które zaimplementowane po I rozbiorze i tym samym okazaniu słabości przez rosyjskiego protektora. Zadziałały oczywiście na mentalność tegoż protektora, który myślał, że ma po roku 1791 jakikolwiek tytuł prawny i cokolwiek do powiedzenia w RON.
@cheswaw
@cheswaw 17 күн бұрын
Skoro był protektor to niepodległości już nie było..moment upadku tak chyba już około 1730 plus minus chwila..po tym czasie Rzeczpospolita istnieje jako wydmuszka.Wojska za mało,świadomości powagi sytuacyjnej bardzo mało,rozbiory ich zaskoczyły.Genialny rajd królów Pruskich na wschód bez większej wojny..spotkali tylko mały opór bo wojska polskiego była ilość homeopatyczna a ludność bierna z nielicznymi wyjątkami.
@polska5837
@polska5837 14 күн бұрын
Rosja sama sprowokowała powstanie barskie, gdy w 24.02.1768 podpisano traktat nakładający protekcję rosyjską na Polskę. Zwykła formalność (rzeczywista protekcja była od dawna), ale uruchomiła lawinę. Dwa dni później wprowadzono jeszcze emancypację innowierców, która dolała paliwa.
@SEBASTIAN778A
@SEBASTIAN778A 3 күн бұрын
Nic dodać nic ująć
@dariuszxyz1372
@dariuszxyz1372 5 күн бұрын
"Pawiem narodów byłaś i papugą; A teraz jesteś służebnicą cudzą" - Juliusz Słowacki, słowa dotyczące Polski.
@andree2000
@andree2000 20 күн бұрын
W stwierdzeniu "widać zabory" najbardziej bawi mnie, że używają je najczęściej mieszkańcy Warszawy, która sama była częścią Rosji i najbardziej zacofanego zaboru lub mieszkańcy Wrocławia czy Szczecina, które w żadnych zaborach nie były, a sami ci ludzie są potomkami chłopów z dalekiego wschodu dawnej Rzeczpospolitej
@piotrszostakowski416
@piotrszostakowski416 20 күн бұрын
W Warszawie tego używają, bo tu przestawiali tory na inny rozstaw, więc do pewnego momentu było to widoczne. A co do zaborów, to nie wiem skąd twierdzenie, że zabór rosyjski był najbardziej zaniedbany. Jest to kontrowersyjne pamiętając jak wyglądała Austria.
@jeremiasz1165
@jeremiasz1165 20 күн бұрын
​ @piotrszostakowski416 Austracki zabór był najbiedniejszy, ale jednocześnie bardziej zadbany, czysty
@DM_1337
@DM_1337 20 күн бұрын
To zabór Austriacki był najbardziej zacofany i niedoinwestowany, Rosyjski przez pewne okresy miał swoje momenty prosperity - szczególnie na tle całego caratu.
@bONEhundredKI
@bONEhundredKI 20 күн бұрын
​@@DM_1337rozwiń temat ,proszę.
@rebuzz6866
@rebuzz6866 20 күн бұрын
??? Mieszkańcy Szczecina pochodzą głównie z zaboru rosyjskiego.
@paweziokowski6176
@paweziokowski6176 6 күн бұрын
Czasy się zmieniły, ale sytuacja się powtarza. Ponownie jesteśmy skłóconym narodem, w którym wielu polityków reprezentuje interesy obcych. Poza tym mamy katastrofalną politykę demograficzną. Jeśli tak będzie dalej, to nie przetrwamy jako naród, nie mówiąc już o państwu.
@krzysztofjaworski6420
@krzysztofjaworski6420 17 күн бұрын
Patrząc dziś na naszą klasę polityczną i obrzucanie gównem między Po-Pis to mnnie zabory kompletnie nie dziwią ,takie mamy elity
@Andrews-s8s
@Andrews-s8s 16 күн бұрын
@@krzysztofjaworski6420 Takie elity od wiekow
@prawdziwaprawda2674
@prawdziwaprawda2674 13 күн бұрын
A KR.K przez chyba wszystkie stulecia dudki kochał nie mniej niż Boga ... ​@@Andrews-s8s
@wesker183
@wesker183 10 күн бұрын
dokladnie takie same wnioski naszly mnie w ciagu ostatnich lat. sprzedajne elyty to narodowy brand. zero myslenia o dobrze wspolnym i brak jakichkolwiek hamulcow moralnych. dla wlasnej korzysci sa w stanie wpakowac kraj w glebokie guano. jak teraz to pchanie sie w wojenke na wschodzie. mimo ze wspomniennia 2 ws sa wciaz zywe, i pamietamy jakie straty ponieslismy w ludziach, no i oczywiscie terytorium jakies zostalo utracone. a elyty, ktore wczesniej mowily o honorze zwialy z kraju razem z zlotem. powtorka tego scenariusza dzieje sie na naszych oczach. znowu mamy grzanie nastrojow do walki z krajem, z ktorym nie ma szans wygrac. pewnie sie skonczy tam samo jak w 39. kamysz mowi, ze ma plecak uczieczkowy. ciekawe czy sztabki ze zlotem do niego spakowal?
@mateuszpyka2016
@mateuszpyka2016 7 күн бұрын
Smolisz...To so elyty okupacyjne. Wystarczy spojrzeć na ich zyciorysy a będziesz wiedzieć dlaczego jest tak a nie inaczej
@Szpion1
@Szpion1 5 күн бұрын
Obecnie elity nie żyją w oderwaniu od społeczeństwa. Są jego emanacją. Mamy takie elity jakie je sobie wybraliśmy. To jest główna różnica w stosunku do pierwszej RP gdzie elity żyły same dla siebie.
@maciekk3894
@maciekk3894 17 күн бұрын
Bardzo ciekawy podcast. Dzięki
@grzechuz3964
@grzechuz3964 20 күн бұрын
Bardzo ciekawy materiał... Podoba mi się wątek geopoltyczny w I polowie XVIII wieku ooraz ocena insurekcji kościuszkowskiej... szczególnie zastanawia mnie pozytwa ocena sejmu niemego i rzadów saskich ... rzeczywiście w ppdręcznikach szkolnych te czasy są bardzo kryrtycznie oceniane szczególnie wojna północna, wyjątek stanowią relacje gospodarcze z Saksonią... Cytaty z carycy 👍 sztos 👍👍👍
@bachcomp1
@bachcomp1 18 күн бұрын
Wydaje mi się, że nie można tłumaczyć rozbiorów, tylko geopolityką. RON upadła z wielu powodów, a gwoździem do trumny była Konstytucja 3 maja. Uważam, że najważniejszym powodem upadku RON, był upadek moralny narodu szlacheckiego oraz magnatów. W latach 1648-1667 RON była w znacznie gorszej sytuacji niż za panowania Wettynów. Różnica polegała na tym, że w 1655-56 roku szlachta polsko-litewska ogarnęła się, i solidarnie stanęła u boku króla. To wygrane bitwy, a później wojny decydują o losach państw i narodów. Brutalna siła. Nie filozofia i czcze gadanie. Dziś przeżywamy podobny proces, jak ten który doprowadził do upadku RON. Najgorsze co może być to PODZIAŁ, wojna domowa, zniszczenie rodziny oraz tradycyjnego systemu wartości. Ogłupianie młodzieży. Upadek już widać na horyzoncie.
@tadeuszbugowski4653
@tadeuszbugowski4653 16 күн бұрын
Oby mie😢
@trytonob4283
@trytonob4283 13 күн бұрын
Masz rację.
@JasKowalski-mz3ok
@JasKowalski-mz3ok 10 күн бұрын
Święte słowa !
@kampai71
@kampai71 5 күн бұрын
Dziś rozbiór dokonał się w obszarze zasobów i źródeł dochodów. Za gros obrotów w Polsce odpowiadają firmy zagraniczne. To one są największymi eksporterami z Polski. My dajemy tylko ręce do pracy. Tanie ręce.
@jerzybaczyk2769
@jerzybaczyk2769 17 күн бұрын
Talleyrand współczesny rozbiorom widział przyczynę rozbiorów w przypadkowym zebraniu się w elitach decydentów dużej liczby ludzi po prostu glupich. Moze to wyjasnienie proste ale cos w tym może być na rzeczy. Talleyrand nie był naiwny, był kutym na cztery nogi graczem politycznym. Może rację ma Jasienica widząc przyczynę w zmianach wymierających dynastii co też bylo przypadkiem.
@MichaKulesza-fv4nk
@MichaKulesza-fv4nk 19 күн бұрын
Z ciekawości przeczytałem kilka książek o życiu w Polsce pańszczyźnianej. Mentalność, punkt widzenia, społeczeństwo, gospodarka, cele, niechęć do Płacenia Podatków, bardzo niska ściągalność podatków, krótkowzroczność, rolnictwo rycerskie, wojsko minimalne, konstytucje z 1794, 1806, zależności społeczne itd... Nie dziwie się że I RP upadła. Prywata, prywata, pieniądze, pieniądze własny interes, nieuctwo, niechęć do handlu tym samym do przemysłu. Królowie nie mogli działać, podporządkować szlachty. Wygląda że Polske zniszczył system kastowy Szlachty, nic nie było możliwe z powodu na ZASADY. Porównując tamtą Polske do podobnych krajów nasuwa sie obraz Indii a daleko nam do Anglii, Holandii. Szlachcie bardzo długo zależało na utrzymaniu prawnego stanu posiadania, przez manipulowanie społeczeństwem jeszcze w połowie XIX wieku, mimo zaborów. Podejrzewam że tak było, niestety. Szlachta mówiła że tu w Polsce inny kraj i nie da przenieść wzorców z Zachodu. *To nie było w interesie szlachty*. *Nie jestem historykiem, nie mam papierów szlacheckich. Teraz nie dziwie się że mój pra pra dziadek na dachu na kawałku blachy miał wytłoczonego orła carskiego.
@kamilkamil2219
@kamilkamil2219 18 күн бұрын
@@MichaKulesza-fv4nk carat nie był takim tragicznym ustrojem, tylko im więcej było buntów tym łańcuch z kagańcem był krótszy, przecież na początku językiem urzędowym był polski i namiestnikiem był Polak. Roman Dmowski był w Dumie imperium rosyjskiego
@polska5837
@polska5837 14 күн бұрын
Dopiero po rozbiorach przeprowadzono weryfikację szlachectwa. Gdy Konstytucja 3 Maja odebrała gołocie prawa wyborcze, to sąsiedzi wystąpili przeciw temu, ale gdy już sami mieli mieć masy biedoty z przywilejami szlacheckimi, to zaraz zmieniła im się koncepcja.
@tymoteuszkiepura791
@tymoteuszkiepura791 20 күн бұрын
Wspaniały materiał, mógłbym słuchać bez końca. 👌
@krzysztof4068
@krzysztof4068 3 күн бұрын
Świetny materiał. Dziękuję
@rafasobolewski6535
@rafasobolewski6535 7 күн бұрын
Bardzo ciekawa audycja!!
@jarosawsosnowka7537
@jarosawsosnowka7537 6 күн бұрын
super materiał, byłby jeszcze bardziej suprzejszy gdyby był wzbogacony o dodatkowe materiały graficzne. Cóż dodać - wniosek prosty: komu potrzebna jest Polska ? Jak pokazała historia bez naszego kraju na mapie dziury w niebie nie ma. To przestroga dla nas na przyszłość. Mocne wojsko, silna gospodarka i jednak katolicki system wartości. Tylko jak to teraz wykonać ?
@MichalDomanski-cm1lq
@MichalDomanski-cm1lq 20 күн бұрын
Zawsze się zastanawiałem jak to się stało, ze w 1733 królem wybrano S. Leszczyńskiego choć 30 lat wcześniej był dla wielu szwedzką marionetką. W 1733 poparła go większość liczących się domów magnackich. Wystarczyły francuskie pieniądze? A pomysł na serię dot. Rzeczypospolitej znakomity! Będę napewno uważnym słuchaczem.
@fea83flisyon
@fea83flisyon 20 күн бұрын
To prawdziwa duma by Waszym patronem. Bardzo dziekuje za ten metarial i goraco pozdrawiam. Kamila
@KurierHistoryczny
@KurierHistoryczny 20 күн бұрын
To my dziękujemy i serdecznie pozdrawiamy.
@adalbert-up7sv
@adalbert-up7sv 17 күн бұрын
wszystkim nieszczesciom jakie spadly na Polske w jej historii sa winni sami polacy tak bylo i tak samo jest do dzisiaj
@justynjedraszewski6094
@justynjedraszewski6094 6 күн бұрын
Kto nie potrafi rządzić sobą jest rządzony przez innych, to odnosi się do osób, do państw i jest zawsze aktualne
@cheswaw
@cheswaw 20 күн бұрын
Rzeczpospolita upadła bo nie była państwem nowożytnym o ile w ogóle nim była w znaczeniu jakie było powszechne po roku 1700.Nie było stałego w zorganizowany sposób finansowanego wojska tylko wojsko dorywcze i skrzykiwane oraz opłacane od przypadku jeśli w ogóle jakoś.Nie było niczego w funkcji policji,może poza miastami królewskimi i prywatnymi dobrami gdzie były milicje miejskie czy jakieś draby z poręki pana coś egzekwujące.Nie było zarządu nad całością kraju który by mógł wymusić jednolity standard,nawet sejm taki nie był a tym mniej monarcha.Organizacja państwa stanowego z frazesem republikańskim i wolnościowym dla szlachty to nie to samo co państwo,które egzekwuje prawo nad populacją na swoim terenie.Były jakieś struktury do których można było się zwrócić jakoby do "władz" ale one nie miały narzędzi rozwiązywania problemów.Wystarczy,że dom bankowy w Warszawie upadł i zaraz był tumult z ofiarami śmiertelnymi,nie mówiąc o tym aby mógł pokierować czymś król lub sejm...tylko lokalnie i wtedy gdy zainteresowana lokalna szlachta akurat miała humor by dać się pokierować lub sfinansować dany projekt.Pod piękną teorią i pięknosłowiem nie kryły się zdolności do wykonania tego co miało być zrobione aby to można było nazwać państwem działającym.Był patriotyczny i wyznający idee republikańskie naród szlachecki i dopóki on nie szalał za bardzo to miało to pozory funkcjonowania..no ale ten naród tracił samodzielność przy każdym kryzysie gospodarczym gdy zamiast jakiś rozwój trzeba było organizować jurydykę na przedmieściu aby móc się wyżywić.Zamiast,dróg,uczelni,lekarzy,sądów,armii zajmowano się gospodarką rolną..we Francji też niby armia Wandei rozeszła się na żniwa bo żniwa ważniejsze od wojny,ale pustkę po armii natychmiast zapełnia konkurencyjny ośrodek władzy.W Rzeczypospolitej wycięto każdy nieszlachecką władzę i gdy naród herbowy zmieniał zainteresowania i patrzył w inną stronę niż budowanie państwa to już pies z kulawą nogą tego naprawić nie mógł bo nic innego nie było.Królowie byli pod koniec bardziej ceremonialni niż realni,czasem coś tam mogli na skalę na jaką im pozwalał dochód z miast i dóbr próbować robić,ale żeby ująć w karby prowincje to NIE.1702 wojna domowa na Litwie na ostre,król nic nie mógł zrobić.Stan taki trwał aż do rozbiorów,państwo jako teatr,jako frazes,jako festiwal pięknosłowia i deklamacji ale nie jako podmiot realny.Zaborcy przyszli mając za przeciwnika 11000armii koronnej a sami wystawiali po 100.000 wojska.W armii politykujący oficerowie,konfederacje,związki święcone i zajmowanie prywatnych majątków na żołd-i stan taki trwał ponad wiek.U średniej i drobnej szlachty było sporo dobrej woli,ocalili naród już po rozbiorach rozszerzając polityczną świadomość na chłopów,ale było za późno aby ocalić państwo bo ta szlachta średnia i drobna nie miała sił i pieniędzy aby przeważyć nad działaniami magnatów i masami przekupnych i bezmyślnych nie wiedzących co się dzieje.W ogóle z tą znajomością otoczenia nie tylko zewnętrznego jak inne ościenne kraje ale ogólną w wiedzy było słabo.Następowało cofanie się nawet państwa monarchii stanowej do poziomu wodzostwa aktualnie najfajniejszego hetmana,drogą tą wypłynęli Jeremi Wiśniowiecki i Jan Sobieski..a taki np Czarniecki nie mógł bo był ubogi.To był jeszcze pełny wiek XVIIty gdy jeszcze i na zachodzie Kondeusz czy Turenne więc może na tle świata nie najgorzej,ale gdy potem kraje ościenne miały profesjonalną administrację bo ją sobie zbudowały to Rzeczpospolita została z tyłu stawki rozwojowej z nasilającym się zjawiskiem osobistego wodzostwa aktualnie najgłośniejszego wojskowego.Głupi Polacy do dzisiaj czczą Sobieskiego i myślą,że było git bo on bił wroga w polu..nie,nie było git,to była jedna wielka cofka cywilizacyjna,że aktualnie wygrywający w polu generał staje powyżej króla,ostentacyjnie przeciwko królowi montuje konfederację i ma prawo w d.To jest wasz Sobieski taki rzekomo fajny.Patrzycie na to wszystko jeszcze w głębokim XVII wieku,ponad 100lat do rozbiorów i nie widzicie.Bujanie się wygrywaniem w polu,że niby kraj działa..teraz jest rok 2024 i Rosja tak robi.Najazd na Ukrainę i udawanie przed samymi sobą,że kraj działa.Zapłacą cenę tak straszną jak my po 1775 jeżeli nadal będą w ten teatr grali,społeczeństwo im nie istnieje.U nas w Polsce do dzisiaj społeczeństwo jest słabe a im dalej na wschód tym go ogólnie mniej.Nie jest jasne jakim cudem to się w ogóle trzyma przy życiu,zwłaszcza w Rosji obecnej gdzie do upadku bardzo już niedaleko.Prawdopodobnie straszak,broń jądrowa dla Rosji jest tym czym dla nas była husaria-dopóki to mają mogą patrzeć w lustro i sobie mówić""no ale mamy przynajmniej to". A potem już nie będzie im się chciało nawet mieć tego lustra bo pokazuje przykre rzeczy.Polskę ocaliła od ostatecznej zguby tylko dobra wola szlachty drobnej i średniej która obudziła się aby zanieść kaganek oświaty do tych irokezów ze wsi z kołtunem i wódką żyjących w sezonowym głodzie.Ocaliła jako kulturę ale nie jako państwo,państwa od dawna tam nie było,nie nowożytnego.
@benvrzeka6425
@benvrzeka6425 19 күн бұрын
W RON było stałe wojsko
@grot7x603
@grot7x603 18 күн бұрын
Rosja nie upadnie, bo to zupełnie inny typ społeczeństwa. Oni są tak skrajnie różni od Europy, że czerpią z tego swoją siłę.
@cheswaw
@cheswaw 17 күн бұрын
@@grot7x603 Są jak wszyscy inni,ale wytrzymali bardziej,standardy azjatyckie,kolektywizm,nie wychylanie się i radość z tego,że silna władza ich rucha bo wg nich to tak ma być.Kraj bez społeczeństwa,nie pomagają sobie wzajemnie i kradną jeden drugiego.Są jednak naprawdę bardzo wytrzymali w znoszeniu trudów niepojętych na zachodzie,nie za bardzo wiedzą,że można inaczej żyć.Nie pękną być może,ale zostaną wyprzedzeni w rozwoju przez inne kraje i los jak Japonia w erze Edo-w końcu inni tak bardzo ich wyprzedzą,że wymuszą zmiany siłą.Nie uważam,że Rosja pęknie szybko i łatwo,ale w pewnym momencie im zabraknie społecznego kleju bo tego mają deficyt.Jak ich upadek będzie wyglądał w szczegółach tego nie wiem,raczej nikt im nie zabierze państwa,ale to będzie taka smutna autarkia jak Japonia 1600-1860 około..w sumie taki stan trwa już od około 30lat..może trwać długo.Rzeczpospolita była ginąca od około 1650 już i taki stan trwał półtora wieku zanim zlikwidowano to państwo.Rosja za duża i zbyt uzbrojona aby ktoś ją tak frontalnie likwidował,ale to jest taki kraj zombie-wypruty z szans na rozwój dopóki nie zmienią całego sposobu operowania.
@cheswaw
@cheswaw 17 күн бұрын
@@benvrzeka6425 tak,ale żołd stały nie był..musieli sobie zdobywać.
@jakubklamecki3304
@jakubklamecki3304 20 күн бұрын
Bardzo ciekawy temat i słuszna inicjatywa Sugerowałbym zrobić odcinek o rzekomym fanatyzmie religijnym Zygmunta III Wazy lub o unii brzeskiej
@cheswaw
@cheswaw 20 күн бұрын
Ja np bardzo lubię i cenię Zygmunta III.To nie jego wina,że był taki cyrk tam.
@ravwiczsawiewam8745
@ravwiczsawiewam8745 9 күн бұрын
KOPO, Lewica i trzecia noga to poddaństwo i niszczenie naszych obszarów. Nowe zabory i sabotaż.
@magdalenachadrys9437
@magdalenachadrys9437 15 күн бұрын
Dziękuję. ❤
@TomGuideKrakowPoland
@TomGuideKrakowPoland 15 күн бұрын
dzięki za materiał
@dariusz1752
@dariusz1752 20 күн бұрын
Dziękuję. Świetny materiał. Perspektywy, z której Panowie patrzycie na problem, są bardzo intrygujące - konstatacje smutne, ale celne.
@barbaraswiatowska6721
@barbaraswiatowska6721 11 күн бұрын
Dziękuję za wyjaśnienie dlaczego doszło do rozbiorów Polski. To właśnie nasze cechy i niezgoda , brak miłości do siebie i do kraju doprowadziły do tego.
@tadeuszwoczynski223
@tadeuszwoczynski223 19 күн бұрын
Niezwykły Historyczny materiał. Wymową jego jest, że tak musi się dziać, bo takie są geopolityczne, w danym okresie dziejowym uwarunkowania. Czyżbyśmy w dalszym ciągu, Bogu powierzali nasze istnienie ... Osobiście nie wnoszę sprzeciwu...Pozdrawiam.
@NiePrzeklinaj
@NiePrzeklinaj 9 күн бұрын
Co jak co, ale zmiana powiedzenia z Chrystusa narodów na Hioba narodów jest niesamowicie celne.
@cocietoja2162
@cocietoja2162 19 күн бұрын
Świetny odcinek, niestety zaborcy zostawili trwały, negatywny ślad u nas, sporo tych wad widać dziś. Mam takie wrażenie po tym odcinku, ze zaborcy dalej ochoczo by nas wymazali, ale może zdają sobie sprawę,że lepiej dla spokoju niech istnieje Polska na mapie.
@polska5837
@polska5837 14 күн бұрын
Sami odcisnęliśmy sobie ten ślad. Zaborcy tylko utrudniali próby reform. Acz po rozbiorach zaraz sami reformy przeprowadzili, znacznie głębsze niż Polacy próbowali (np. weryfikacja szlachty).
@wacwar9201
@wacwar9201 20 күн бұрын
Mieliśmy armię operetkową 20tys. Rosja Austria Prusy miały po 200 tys żołnierzy. I RP musiała upaść to była kwestia czasu.
@Noyhofagus7
@Noyhofagus7 17 күн бұрын
dokładnie tak , dziw że ten cudaczny twór ustrojowy z zacofaną małą armijką trwał po Sobieskim niemal 100 lat , litościwi byli moskale
@krzysztofjaworski6420
@krzysztofjaworski6420 17 күн бұрын
Gorzej Rosja wybierałą nam króla
@dominikkurek1155
@dominikkurek1155 10 күн бұрын
Z drugiej strony, do nierozsądnej Konfederacji Barskiej chroniła nas przed pruskimi planami rozbiorów
@krzysztofabul1366
@krzysztofabul1366 13 күн бұрын
uwielbiam
@highlander4731
@highlander4731 10 күн бұрын
Brak jedność w narodzie to jest problem
@Wiktorino1984
@Wiktorino1984 19 күн бұрын
1 RP gwarantowała prawa szlachcie i nikomu więcej. To był sojusz tej grupy społecznej nawet ponad państwami bo szlachta gromadziła siły z Polski, Węgier, Litwy czy nawet Niemiec. I słusznie była pogardzana przez władców bo celowo upośledzała państwo tylko po to by tej grupie było lepiej niż pozostałym. Taka taktyka skończyła się finalnie katastrofą i było wiele momentów by to zmienić ustanowić czy to republikę czy system imperialny ale nie pozostano w tym syfie i dlatego nie należy mieć żalu że to upadło bo upaść musiało.
@blblbl1449
@blblbl1449 20 күн бұрын
Piekny odcinek. Moznaby jeszcze dodac do tego pecha szczegol, ze w XVIII w. nie mielismy tak wybitnych dowodcow jak w poprzednim wieku
@KurierHistoryczny
@KurierHistoryczny 20 күн бұрын
Tak, tak. Jak wspomniałem, Gustaw Adolf "Lew Północy" musiał walczyć ze Stanisławem Koniecpolskim, a Karol XII nie miał już godnego przeciwnika.
@wodzimierzkowalik5803
@wodzimierzkowalik5803 19 күн бұрын
Upadek Polski szlacheckiej w skrócie. Przyczyna główna: odkrycia geograficzne. Przyczyny uboczne: wady warstwy politycznej. Zygmunt III Waza był jednym z nielicznych, który rozumiał jakie konsekwencje dla ekspansji wschodniej (unia lubelska, unia brzeska), wybranej przez I RP (przez panów krakowskich po śmierci Kazimierza Wielkiego) wytworzyły konsekwencje odkryć geograficznych i zaczynająca się dominacja Anglosasów. Takie miasta jak Lwów, Kraków, Sandomierz powstały na "jedwabnym szlaku", który stracił znaczenie wraz z rozwojem szlaków morskich. O stanie gospodarki polskiej całkowicie decydowały rynki zachodniej Europy (vide: Gdańsk) a tym samym Polska wchodziła w obszar zainteresowania i wpływów potęg zachodnich. Szlachta odpowiedziała zwiększeniem pańszczyzny, blokując rozwój miast. Żadnej refleksji politycznej. Próbę stworzenia polskiego imperium wokół Bałtyku i przejęcia w ten sposób kontroli nad handlem bałtyckim, (w tym moskiewskim) oceniła jako fanaberie dynastyczne Wazów (absolutum dominium). W Polsce realnie rządziła bogata szlachta, magnateria. Masy szlacheckie nie miały ani środków ani kwalifikacji do rozumienia co się dzieje. Rozumiały tylko własny interes i utożsamiały go z interesem Rzeczypospolitej (złota wolność). W skutek rezygnacji z kontroli nad gospodarką własnego regionu Rzeplita spadła do roli międzynarodowego popychadła. Zniszczona wkrótce przez słabą Szwecję, również próbującą opanować handel bałtycki, pod rządami Sasów odwykła od jakiejkolwiek polityki (Sasi rządzili się z pomocą własnej administracji i wojska). Długi okres saski pozbawiony wojen wychował nowe pokolenie magnatów, które interes rodu utożsamiały z interesem Rzeczypospolitej. Tak powstały stronnictwa, które łatwo można było manipulować i rozgrywać. Masy szlacheckie nie miały bowiem znaczenia.
@polska5837
@polska5837 14 күн бұрын
Dualizm gospodarczy na Łabie dotyczył mocarstw ościennych tak samo jak i Rzeczpospolitej. One też nie uczestniczyły w handlu zamorskim i poszły w stronę gospodarki folwarczno-pańszczyźnianej.
@wodzimierzkowalik5803
@wodzimierzkowalik5803 13 күн бұрын
@@polska5837 No Niemcy postanowiły jednak uczestniczyć i to doprowadziło do I wojny światowej.
@JakZyf
@JakZyf 7 күн бұрын
Wolna elekcja, dająca możliwość korumpowania szlachty. Kurtyna
@romanbaczkowski5769
@romanbaczkowski5769 20 күн бұрын
Witam Serdecznie Wszystkich i Pozdrawiam Gorąco. Moim prywatnym zdaniem nic się nie zmieniło w Tzw. Strukturach Władzy . Nadal Zarządzają Nami Obcy . Od Zewnątrz i od Wewnątrz. To przykre.
@matapomaga4523
@matapomaga4523 20 күн бұрын
Rzeczypospolita była w tamtych wiekach uwikłana w wiele wojen, które ją wyniszczyły. Wyniszczenie spowodowało upadek gospodarki, a to jej pozycja stanowi o sile państwa. W słabej gospodarczo Rzeczypospolitej rozpoczęły się wewnętrzne waśnie między rodami, rozwinęła się prywata, spadek morale, a za tym: ucieczki do obcych, kolaboracje, zdradzieckie umowy. Rzeczpospolitą ogarnął chaos, który obce nam siły potrafiły wykorzystać. Polacy w swej większości nie nauczyli się niczego na błędach historii, dlatego dziś dalej są głupcami, dalej postępują zdradziecko, dlatego tuskur mógł powiedzieć: Ja, Herr Scholz! Po to asygnowaliście mnie na premiera, byście mogli czuć się w Polsce jak u siebie. *
@grot7x603
@grot7x603 18 күн бұрын
W Polsce nadal wielu jurgieltników dbających o interesy wszystkich innych, tylko nie Polski.
@mybike7477
@mybike7477 18 күн бұрын
Nie pierd......
@jacekplacek9288
@jacekplacek9288 15 күн бұрын
Fakt dyplomacja nam sie poprawila , Morawiecki z Jarkiem znow nas prowadzili do wojny ze wszystkimi...Jak posłuchasz podcastu to Rosja bala sie naszej koligacji z Saksonią, dokladnie tak samo jest i dzis.. Polski nikt sie nie boi ale Polski w sojuszu z Niemcami nawet z dobrotliwym Schlotzem juz Rosja sie obawia..
@specto1
@specto1 22 сағат бұрын
Świetny materiał chociaż nie zgadzam się z konkluzja. Oczywiście wady ustrojowe kulturowe i mentalne nie przyczyniły się do upadku państwa, które było już na kolanach. Warto byłoby zastanowić się jakie błędy popełniono u schylku dynastii Jagiellonów czy w polityce dynastycznej wazow. Też ciekawa byłaby analiza edukacji - czy kwiat młodzieży ze szkoły rycerskiej był możliwy tyloo w oświeceniu, czy dało się wytworzyć takie elity władzy wczesniej. Pozdrawiam!
@wieslawwiz
@wieslawwiz 6 күн бұрын
Jesteśmy w czasie przedrozbiorowym ☝️😱
@paulusmarcus6608
@paulusmarcus6608 17 күн бұрын
Czołem, bardzo potrzebny materiał, na pohybel zakłamanej historii.
@Grzesiek_B
@Grzesiek_B 20 күн бұрын
Do rozbiorów przyczyniło się wtrącenie Rzeczypospolitej do wojny Austrii z Turkami. Odsiecz wiedeńska Jana 3 Sobieskiego w 1683 r. doprowadziła do osłabienia Turcji, zachwiania równowagi w regionie oraz wzmocnienia wrogów Rzeczypospolitej tj. Rosji i Austrii co doprowadziło w późniejszym czasie do rozbiorów naszego kraju.
@dargol11
@dargol11 5 күн бұрын
Dzisiaj będziemy mieć powtórkę 😢
@jacekpliszka5326
@jacekpliszka5326 19 күн бұрын
Moim zdaniem Rosja przejęła miękką kontrolę nad Polską już w 1697 roku. August II przegrał elekcję, głosy za nim opłacił Piotr I a uzyskał tron tylko dzięki szybkiej interwencji wojsk austriackich i rosyjskich. Wszelkie próby uniezależnienia się od Rosji przez Augusta II kończyły się po maksimum 2 latach. Patrząc się też na najnowszą historię Ukrainy mam wrażenie że wygląda podobnie do Polski 300 lat temu - osadzanie rosyjskich marionetek i interwencje w momencie prób uniezależnienia. "Polska miała być słaba albo wcale" a teraz mamy Putina: "Ukraina ma być słaba albo wcale".
@polska5837
@polska5837 14 күн бұрын
Im bardziej Ukraińcy walczą o niezależność, tym mocniej zaciskają się pęta lichwiarskiej międzynarodówki.
@SawomirStwora
@SawomirStwora 19 күн бұрын
Wnikliwy materiał jak zawsze jednak z częścią argumentów nie mogę się zgodzić. Państwo nie jest bytem samo w sobie. Ludność tworzy Państwo i ,, wyłania,, elity które nim rządzą. Magnateria, część szlachty, i po części sami monarchowie ( co sami panowie wykazaliście w materiale) doprowadzili do upadku RP obojga narodów. Moje argumenty mogą zaskoczyć. Po zniszczeniach w II wojnie północne powinniśmy bili poczekać z reformami ustrojowymi i wprowadzić te które mogliśmy w danym momencie jako protektorat Rosji. Każdy z rozbiorów był poprzedzony nieudanym zrywem. Skoro konfederacja Barska zakończyła się klęską, choć konfederaci mieli finansowe wsparcie Francji ( i instruktorów wojskowych) i militarne wsparcie Turcji , w konfederacji brało udział regularne wojsko RP i bodajże 2 hetmani, a mimo to zakończyła się klęską powinniśmy byli dać sobie spokój ze zrywami..... a my? Uchwaliliśmy konstytucje 3 maja niewątpliwie konieczną i potrzebną ale nie na tamten okres w dodatku zbyt zachowawczą w kwestii chłopów i tzw miast prywatnych ( reformy objęły tylko miasta królewskie. W dodatku ,, przybysze z zagranicy ,, otrzymali wolność osobistą. Sąsiadowaliśmy z trzema monarchiami absolutnymi i takie reformy.... powodzenia. II rozbiór, insurekcja ( marne szanse powodzenia) i II rozbiór. KAŻDY z rozbiorów był zapoczątkowany nieprzemyślanym działaniem szlachty choć konfederacja Barska miała pewien sens ( wciąż mam w głowie mam piękną pieśń konfederatów Barskich. Nigdy z krolami nie wejdziem w aliansa, Nic nie dzieje się w próżni tj jeśli bierzesz kredyt i go nie spłacasz licytują twój majątek. Ustrój trzeba było ugruntować tj, zabezpieczyć konstytucjami sejmowymi ( odpowiednik ustaw ) już w XVI wieku ale dwaj ostatni Jagiellonowie( zwłaszcza Zygmunt II )byli gnuśni. Staliśmy w rozkroku nie mieliśmy rozwiniętego i ugruntowanego parlamentaryzmu, a ten kto stoi w rozkroku przewróci się kiedyś.
@SawomirStwora
@SawomirStwora 19 күн бұрын
Branie kredytu to poddaństwo Rosji a nie spłacanie nagłe i radykalne wybicie się na niezależność.
@polska5837
@polska5837 14 күн бұрын
Gdyby poczekano do Napoleona, to byłaby szansa na wyrwanie się z protekcji rosyjskiej do francuskiej. W 1807 Konstytucja 3 Maja okazała się już anachroniczna.
@SawomirStwora
@SawomirStwora 13 күн бұрын
@@polska5837 nawet do śmierci Katarzyny Wielkiej. Car Paweł był specyficzny, miał słabość do Stanisława Augusta, uważał go za ojca i negował wszystko co zrobiła jego matka za jego 5- letniego panowania 1796-1801 Rosja pogrążyła się w totalnej anarchii. Ale to jest chyba nasza wada, rzadko potrafiliśmy jako Naród wyczuć moment dziejowy i go odpowiednio wykorzystać.
@SM-ef8ti
@SM-ef8ti 19 күн бұрын
1. Prusy, Austria i Niemka na tronie Rosji - to niemieckie dążenia do poszerzenia terytorium w ciasnej Europie. 2. Wyobrażenie że niemożliwe nie istnieje mimo całkowitego ubezwlasnowolnienia państwa przez inne narody - a jednak rozebrali 3. Brak patriotów na tronie polskim 4. Brak modernizacji państwa przy szybkim tempie rozwoju cywilizacji 5. Niepewność jutra spowodowana zacofaniem zachęcająca do stawiania swojego jutra nad państwowe 6. Potop szwedzki który zacofał i zrujnował państwo które nie było w stanie nadrobić strat bez silnego patrioty na tronie.
@polska5837
@polska5837 14 күн бұрын
Jakby pojawił się patriota, to mógł by zapomnieć o wygranej elekcji dla swego syna. Wybrali by kogo innego.
@cassidy0284
@cassidy0284 5 күн бұрын
Mało się zmieniło od tamtych czasów
@darekr6271
@darekr6271 13 күн бұрын
Git Polacy to taka nacja byle nie sobą ale przeciwko sobie z każdym innym z sąsiadem Katastrofa To tak zwane mojsze jest mojsze ważniejsze niż dobro państwa Czacha pietnacha Oi 🇵🇱🇵🇱🇵🇱👍💪💪
@HusiRR
@HusiRR 16 күн бұрын
Przez szlachtę proste.
@slawomirkulinski
@slawomirkulinski 4 күн бұрын
Podsumowanie: Proces tworzenia elit doprowadza do skrajnej sytuacji, której elity oddzielają się od bazy która dała im szansę stania się elitą. Te elity zaczynają traktować problemy polityczne, gospodarcze i kulturowe w sposób abstrakcyjny. Objawia się to globalizacją. W starożytnej Grecji rozwiązanie takie nazwano Plutokracją. Państwo sterowane przez technikratów bo motłoch nie zna się na rzeczy i nie powinien mieć głosu. Za czasów Piastów ten proces dotknął Śląsk i Śląskich Piastów, którzy się zgermanizowali widząc, że pozostawanie w ryzach Słowiańskiego myślenia (władza pochodzi o ludu) nie opłaca im się bo władza nadana przez boga (Chrześcijaństwo) daje im więcej pola do manewru. Obecnie możemy ten proces widzieć w Wielkiej Brytanii, gdzie Torysi (konserwatyści) mają program WEF (World Economic Forum) i w praktyce nie różnią się od socjal-demokratów.
@kanabeznazwy6497
@kanabeznazwy6497 20 күн бұрын
Brakuje porządnej gry komputerowej osadzonej w tym okresie, szczególnie gry fabularno-strategicznej
@MateuszMoc
@MateuszMoc 20 күн бұрын
To może kolejnym podcastem będzie droga ku potędze Rzeczpospolitej?
@waldemarszuchnik5636
@waldemarszuchnik5636 16 күн бұрын
Upadek zaczął się w Koszycach.
@mastercalabaster9824
@mastercalabaster9824 13 күн бұрын
Plot armour Prusaków był naszą zgubą... Oni w ogóle mieli w historii niesamowicie dużo szczęścia.
@user-mb3qg6nc2y
@user-mb3qg6nc2y 20 күн бұрын
Tera, jest podobnie 😅
@prawdziwaprawda2674
@prawdziwaprawda2674 13 күн бұрын
zabojady , angole i inni ... pomogli - komu ???
@klekine
@klekine 14 күн бұрын
Hmmm... 27:30 - Chyba wojnę siedmioletnią to wygrała Impieratrisa Jelizawieta, a Kaśka to obaliła Pietruchę 3-go za jej przegranie i "cud domu brandenburgskiego"
@jerzywecawski2488
@jerzywecawski2488 20 күн бұрын
W Krakowie działalo " Stańczycy " zespoł naukowców uwaźających , że przyczyną upadku Polski tkwi w Polakach. Taką też moja opinia : warcholstwo , egoizm, serwilizm wobec obcych - to jeden z głównych powodów słabości kraju . Ale wiekszość w
@olgagaming5544
@olgagaming5544 19 күн бұрын
Tooo. Dało się po pierwsze dyplomatycznie inaczej ugrać, a po drugie no gdy ktoś nie chce wprowadzac jakiegokolwiek zarzewia nowoczesnego państwa i administracji, militariów, przemysłu to co ma się dziwić xD Nie dało się być wiecznie niepokornymi wojownikami rycerzami zarabiającymi na sprzedaży zboża, tymczasem będącymi coraz gorszymi w wojowaniu, a lepszymi w ucztowaniu.
@cheswaw
@cheswaw 17 күн бұрын
@@olgagaming5544 bije w oczy to,że nie wiedzieli,świat im uciekł a oni nie zauważyli tego.Teatr i frazes zastąpiły realne działania i to się stało tak,że cały naród tego nie zauważył.Instytucje które miały coś robić debatowały i były pozory,że niby jest sejm,król,wojsko..ale jakość psu na budę.Zjawisko to dotyczy nas niestety do dzisiaj.
@olgagaming5544
@olgagaming5544 17 күн бұрын
@@cheswaw no ja mam ogólnie impresje, że Polska się utrzymywała bo było tak gdzieś od paru do parudziesięciu tysięcy w miarę zamożnych szlachciców, którzy znali się na wojaczce, potrafili dobrze jeździć konno i utrzymać parę koni oraz służbę o nia dbającą. Utrzymywali jeszcze w miarę rycerskie etosy, a proch palny nie wyeliminował ich z rozgrywki bo sami znali się dość dobrze na broni prochowej w stylu japońskich samurajów oraz ich przeciwnicy często używali jeszcze zwykłej broni, przed którą bronił ich kawaleryjski napierśnik. Często śmiano się z zachodniej, "zniewieściałej" kultury, u nas paru było paru tysięcy takich szlachciców którym się chciało niemal non-stop być na jakimś froncie wojennym czy obronnym przeciwko rajdom lub samemu na rajdach, bo wojennej roboty niemal nigdy nie brakowało i zawsze była gdzieś jakaś sytuacja zapalna. Tymczasem, nasi przeciwnicy byli często na etapie wewnętrznych wojen religijnych lub dotkliwych plag, zboże wysyłane przez Gdańsk było dość drogie ponieważ wieś cesarstwa rzymskiego na zachodzie była zrujnowana przez bandy blokujących się najemników. U nas jakimś cudem jeszcze się udawało zebrać trochę najemników i ledwo bo ledwo, ale ktoś tam ich w końcu opłacił zanim uciekli ale to i tak często walczyli na obietnice xD Tylko, że narobiliśmy sobie niezłej ilości przeciwników. Wojny ze Szwecją były według mnie do uniknięcia. No i w zasadzie rosła ilość magnatów, nie było już tak silnej wojowniczej klasy średniej, szlachta mogła co najwyżej sobie ucztować i w razie czego spróbować przejść na stronę przeciwnika zajmującego tereny, co uwielbiali robić magnaci. Rzadko kiedy byli zainteresowani zebraniem wspólnej armii w celu obrony państwa. Tymczasem przegapiliśmy, gdy dookoła wybiła się silna władza centralna, która potrafiła złapać za jaja arystokrację i wybić się z ustroju feudalnego, tzn. z mocno podzielonymi ośrodkami władzy. U nas w pewnym momencie chyba już nawet i najlepszy król nie miałby co do gadania. Przegapiliśmy kiedy dookoła wszyscy stawiali na rozwój administracji, maksymalizację dochodów z podatków i rozwój przemysłu, infrastruktury, masowa regularna armia uzbrojona w broń palną, powstawały masowe zakłady rusznikarskie, zbrojownie, magazyny prochu itp. Tymczasem my byliśmy na etapie - Spis ludności? Jak to, szlachcica liczyć jak jakieś bydło?!? Chłopów sobie liczta, a stąd wynocha!
@mirekkisiel9719
@mirekkisiel9719 10 күн бұрын
Demokracja, przywileje szlacheciekie, zła polityka zagraniczna i gorpodarcza nieusatnne wyniszczajace wojny. Trzy monarchie rozebraly jedna demokracje. Rzeczpospolita musiala upasc jak upadly demokratyczne Ateny. Dwmokracja jest dobra na dobre czasy, natomiast na trudne czasy tylko monarchia.
@Varlenus
@Varlenus 19 күн бұрын
Okropne to były czasy, jedna wojna za drugą. Nawet w średniowieczu bywało spokojniej. O starożytności już nawet nie wspomnę.
@plrc4593
@plrc4593 20 күн бұрын
Oczywiście przyczyn rozbiorów na pewno można by wskazywać wiele i pewnie wszystkie się w jakimś stopniu przyłożyły do tego, ale mnie przekonał Komuda, że przyczyną upadku była tak naprawdę ewolucja pola walki i brak reform wojskowych. Przełom XVII i XVIII w. to jest początek gigantycznej kariery piechoty liniowej i wielkich armii z poboru. Karabiny skałkowe zostały udoskonalone, państwa wprowadziły pobór do wojska i wkrótce miały armie liczące kilkadziesiąt tysięcy żołnierzy złożone głównie z piechoty liniowej. U nas ten moment kompletnie przespano. Po wojnach z Turcją armię zamiast zwiększyć, to zmniejszono. W dodatku u nas armia składała się głównie z kawalerii. W XVI, XVII w. armia złożona głównie z husarii+lżejszych formacji+pospolite ruszenie walczące konno świetnie się sprawdzała na równinach wschodniej Europy. W XVIII w. to już był anachronizm. U nas reformy wojskowe podjęto dopiero na sejmie wielkim, czyli o jakieś 100(!) lat później niż u wszystkich pozostałych. Wielka szkoda, że nie podjęto prób sformowania nowoczesnej piechoty z kozaków. Kozacy byli słabymi jeźdźcami, ale bardzo dobrymi piechurami. Problem w tym, że ich taktyka walki zza taboru w XVIII w też już była anachroniczna. Gdyby z nich sformowano nowoczesną piechotę liniową na wzór szwedzki+do tego polska kawaleria, to zupełnie inaczej by to wyglądało.
@MaciejWojtkowiak-uz7ve
@MaciejWojtkowiak-uz7ve 20 күн бұрын
Armia nie miała tu znaczenia , nawet spadek znaczenia husarii czy konicy , można było obejść
@benvrzeka6425
@benvrzeka6425 20 күн бұрын
Nie wiem skąd wziąłeś pomysł, że reformy wojskowe podjęto dopiero na sejmie wielkim
@plrc4593
@plrc4593 20 күн бұрын
@@benvrzeka6425 Hmm, z nauki historii?
@MichaKulesza-fv4nk
@MichaKulesza-fv4nk 19 күн бұрын
To by nie wyglądało ... ponieważ Korona nie płaciła żołdu żołnierzom. Szlachta nie chciała walczyć. Wojsko kwarciane było źle opłacane, zasady po służbie były łamane. Kozacy..... ich Korona oszukiwała z żołdem. Na poważnie wcale nie dziwie się że Kozacy, Chmielnicki poszli do Cara, Polska wypięła się na Kozaków kilka razy. Szlachta nie chciała płacić podatków na wojsko. Polska składała się z Mikro Państewek Szlacheckich, Korona Państwo nie miało administracji to była Republika Bananowa, Typowy Bantustan. System Kastowy cementował wszystkie ruchy gospodarcze wewnątrz kraju. To musiało upaść wcześniej czy później. Polacy maja jeden problem...wszyscy mówią o polityce, działania polityczne to pieniądze, tu nigdy nie było kasy ani chęci żeby była. Nikt nie chciał płacić pieniędzy. Wolność wg tamtych Polaków nie polega na płaceniu.
@gregorpaciorek5194
@gregorpaciorek5194 20 күн бұрын
Na życzenie naszych gównianych elit. Elity nadal mamy gówniane, tyko sytuacja geopolityczna jak dotąd nam sprzyja.
@KitkacyJones
@KitkacyJones 20 күн бұрын
Od tych fikołków aż mi się w głowie kręci :D Ooj, ludzie… -to NIE SŁABOŚCI Rzeczypospolitej i jej społeczeństwa przyczyniły się do upadku państwa, ALE ZABORCY, którzy mieli czelność te słabości dostrzec :D -wybrany przez szlachtę król był obcokrajowcem, więc w sumie wina zaborców i elo, pora na csa. Nie da się użyć poważnego języka w odpowiadaniu na te brednie.
@KurierHistoryczny
@KurierHistoryczny 19 күн бұрын
Dam Panu skróconą wersję, bo albo Pan nie zrozumiał, albo celowo zniekształca mój przekaz. Byliśmy słabi, bo na naszym terytorium przez kilkanaście lat toczyła się wyniszczająca wojna, na której skorzystali wszyscy przyszli zaborcy na czele z Rosją. Po tym kataklizmie Polska nie miała sił, by im dorównać, a sąsiedzi chcieli, aby ten stan był permanentny. Dostrzegli, że najłatwiej to robić wykorzystując ustrój Rzeczpospolitej i pielęgnując jej wewnętrzne słabości. Ale jakby w ten sposób to by się nie udawało, to mogli ją po prostu najechać, bo i tak miały nad nią gigantyczną przewagę (co się zresztą stało po reformach Sejmu Wielkiego).
@MarcinGoebski
@MarcinGoebski 2 сағат бұрын
Znakomity materiał
@benvrzeka6425
@benvrzeka6425 20 күн бұрын
Wokół konfederacji barskiej należy dodać, że opór Poniatowskiego wobec stłumienia konfederacji i poparcia Rosji w wojnie z tTurcją najpewniej wpłynął na decyzję carycy o rozbiorach.
@janinaepoka963
@janinaepoka963 20 күн бұрын
straszna narracja a po prostu Polska nikomu jest niepotrzebna patrz dzisiejsze kłótnie.
@palczakcom2
@palczakcom2 20 күн бұрын
😂😂😂
@AdAm-ek6so
@AdAm-ek6so 3 күн бұрын
Czy tylko ja widzę podobieństwa dziś…
@rz1358
@rz1358 20 күн бұрын
Bardzo ciekawe, ale jęczący chłopięcy głosik jest tak męczący że nie jestem w stanie słuchać.
@pawelk57
@pawelk57 17 күн бұрын
Słaba polska - słaba bo cześć szlachty oraz magnateri za pieniądze rosji austrii czy prus realizoawały polityke obcą. Do tego także doszło niewolnictwo chłopów i słabe miasta.. Grożne było też to ze bogate klasztory przed rozbiorami pozyczyły starym braciom kase na lichwe. Te pienidze nigdy nie odzyskano i nie weszły one do systemu podatkowego aby mozna było budowac silną polskę. Polskę było stac na około 100 000 armię podczas gdy zaborcy mieli po 200 tysiecy każdy. Pozatym polska już od 18 wieku przegrywała i oddwała tereny które przynosiły kase. Głównie chodzi o utrate inflant. Król Saski Agust II mocny rozpoczał wojnę o inflanty bo to miał zapisane w paktach koronacyjnych a to ze polacy nie chcieli walczyć o własny kraj było przyczyną upadku polski. Dalej brak rozeznania w polityce miedzynarodowej szlachty - kompletna dno . To co polska szlachta umiała to produkować wódkę i sprzedwać ją chłopu co w dłuższej perspektywie doprowadziło do powstania Listopadowego. Czyli całkowitego kasacji niezalezności polski. w 1702 KRól szwecji miał swietnie wyszkoloną armię. Wojna domowa zwoleników sasa i leszczyńskiemu oraz to ze wojska rosysjkie wywiozły z polski 15 tysiecy wozów róznych dóbr pokazuje jakim bylismy wygranym z wojny. Ryga i tereny inflant przynosiły 1/3 dochodu skarbu już w 1648 roku. Były oknem na swiat rosji. Dzieki temu Car Piotr I zagarnął inflanty co było sprzeczne z ustaleniami z Sasem odnośnie wojny zyskał stałe dopływy do budrzetu i to własnie umożliwiło stanie się potęgą rosji w póznieszym czasie. Mieli kase z Handlu. W polsce po 1717 roku wzrósł wyzysk chłopów Dopiero za czasów Stanisława Augusta chłopi mogli chodowac zborze na wyszym poziomie niż 3, 4 ziarna co było poziomem średniowiecza. Doszło do patologi w wojsku gdzie stanowiska kupowało się, była potezna korupcja. Doszło do tego ze chłopi pracowali na 3 panów i to mimo królewskich dokumentów. w Konstytucji 3 maja zyskiwali tożsamośc prawną. !!!
@KurierHistoryczny
@KurierHistoryczny 17 күн бұрын
Fajna bajka.
@pawelk57
@pawelk57 16 күн бұрын
@@KurierHistoryczny szkoda ze prawdziwa
@fidel13ify
@fidel13ify 20 күн бұрын
Ja się pytam kto rządził wtedy państwem ?! Kto ?! Odpowiedz wszyscy znamy. Rządziła szlachtą i kler, rządziły tak zwane "Familie" Zaciemnianie obrazu , przez państwo tutaj to ciągłe wmawianie sobie ze to przez innych upadliśmy , a nie przez rządzący wtedy tym krajem. Jak widzę, jest to tutaj rodzaj intelektualnej masturbacji używanej przez wielu tutaj na tym forum . Wszyscy winni tylko nie my . Zrozumcie " Familie" byli tak skłócone z sobą , ze to musiało się tak skończyć . Plus pańszczyzna , gdzie większość naszych prządków chłopów pałała rządzą zemsty na swych panach . Zresztą rzeź galicyjska to pokazała . Tamta Polska upadła bo ludzi tamtych czasów już nic z sobà nie łączyło. Język to za mało .
@kamilkamil2219
@kamilkamil2219 18 күн бұрын
@@fidel13ify z pańszczyzną tak nie do końca, Potocki w swoich dobrach zamienił już wcześniej na czynsz i chłopi woleli wrócić do pańszczyzny
@Kervath
@Kervath 16 күн бұрын
@@kamilkamil2219 Skąd niby mieli chłopi wziąść kasę na ten 'czynsz'? Zmienił sobie w powiedzmy styczniu prawo pańszczyźniane, co mieli chłopi sprzedać żeby mieć jak zapłacić? Chłopi jak rozumiem umieli czytać i pojmować prawo, jak również automatycznie sobie zbilansować czy to czy tamto by było im na rękę, z tym iż nie umieli liczyć, tak? Co za ... punkt.
@slawomirkulinski
@slawomirkulinski 4 күн бұрын
18:50 Piotr nie modernizował Cesarstwa i nie było to Cesarstwo Rosyjskie. Nazwa Cesarstwo Rosyjskie do zasługa usilnej pracy Katarzyny Wielkiej. To ona powołała zespół ludzi, którzy tak przepisali historię by Księstwo Moskiewskie stało się spadkobiercą Rusi, która w praktyce była pod panowaniem Polaków i Litwinów. Stolicą Rusi od wieków był Kijów a nie Moskwa.
@wertyks508
@wertyks508 20 күн бұрын
Najogólniej rzecz biorąc przyczyną było daleko posunięte zacofanie w każdej płaszczyźnie. Politycznej, społecznej i ekonomicznej. Wszyscy główni gracze modernizowali sie w duchu oświeceniowym w każdym wymienionym aspekcie. Polska pozostawała krajem zacofanym pod każdym względem z ustrojem właściwie średniowiecznej monarchii stanowej
@damiang6644
@damiang6644 20 күн бұрын
Lol, Polska też się modernizowała w duchu oświeceniowym, a empiria pokazuje, że chłopi rosyjscy i pruscy woleli uciekać do tej zacofanej pod każdym względem Rzeczpospolitej.
@wertyks508
@wertyks508 20 күн бұрын
@@damiang6644 W ogóle sie nie modernizowała. W państwach przodujących i nawet w Rosji oznaką modernizacji było wzmocnienie władzy centralnej i zanik anachronicznych instytucji rodem ze średniowiecznych monarchii stanowych. Tworzono nowoczesną, stałą administracje, stały pobór do wojska ze wszystkich warstw społecznych, rozwój miast i manufaktur uzyskał priorytet, religia stała sie narzędziem rządzących a nie niezależnym ośrodkiem władzy. Niczego takiego nie było w Polsce. Ustrój Polski był typowym, przestarzałym ustrojem feudalnym rodem ze średniowiecza, niewiele zmienionym do rozbiorów
@damiang6644
@damiang6644 20 күн бұрын
@@wertyks508 Oczywiście, że się modernizowała i zaświadczają o tym reformy społeczno-gospodarcze za czasów Stanisława Augusta Poniatowskiego, który dbał o rozwój manufaktur, ograniczał władze magnaterii, w duchu oświeceniowym przeprowadził reformę edukacji czego efektem była Szkoła Rycerska oraz Komisja Edukacji Narodowej. Budowano placówki dyplomatyczne, szkolono dyplomatów oraz tworzono sieć szpiegowską dzięki której król był jednym z najlepiej poinformowanych co się działo w Europie władcą. Konstytucja 3 maja zaś likwidowała liberum veto, zwiększała władzę centralną i wprowadzała monarchie dziedziczną. Podczas Sejmu Wielkiego dokonano reform wojskowych i zwiększono armię oraz dochód państwa. Piszesz, że religia stała się narzędziem rządzących, ale przecież dosłownie brat króla Michał Jerzy Poniatowski ograniczał rolę kościoła w państwie i zmieniano stosunki między stolicą apostolską, a Rzeczpospolitą. Wzmacnianie władzy centralnej w duchu absolutystycznym niekoniecznie musi oznaczać modernizację, bowiem XVIII wiek należał do Wielkiej Brytanii, która władze swojego króla ograniczała, a absolutyzm delfinów doprowadził do rewolucji. Zaś jeżeli chodzi o kwestie poboru, to nie jest modernizacja, zwłaszcza, że rosyjski pobór to było quasi-niewolnictwo. Podobnie z pruskim poborem. Zresztą Rosja, która decydowała o losach Rzeczpospolitej była państwem zacofanym jeżeli chodzi o stosunki społeczno-gospodarcze.
@wertyks508
@wertyks508 20 күн бұрын
@@damiang6644 Piszesz o próbach modernizacji, sto lat spóźnionych, które zostały w większej części na papierze. I to w przededniu zmian w Europie, które spowodowały że reformy oświeceniowe były już przestarzałe. Oto rewolucja we Francji ukształtowała nowoczesny naród. Coś co w Polsce znowu sto lat później będzie dopiero sie kształtować. Anglia jako takiego absolutyzmu nie miała co nie znaczy, że nie miała bardzo silnej władzy centralnej i nowoczesnego społeczeństwa. Taki James Watt, syn cieśli kończy szkołe i pracuje na uniwersytecie technicznym gdzie udoskonala silnik parowy. W tym samym czasie polski chłop nie ma prawa opuścić wsi, musi prosić o zgode na ożenek w sąsiedniej wsi. Mamy kompletnie zacofane stosunki społeczne gdzie chłop jest nadal poddany średniowiecznym prawom. A Rosja mocno sie modernizowała od początku XVIII w. Swego czasu temat analizowałem. Liczba specjalistów z Anglii, Holandii, Szkocji była w Rosji XVIII wieku ogromna. Byli wszędzie, budowali wojsko, flote, manufaktury, miasta
@damiang6644
@damiang6644 20 күн бұрын
@@wertyks508 W takim razie rozróżnijmy dwie rzeczy - brak modernizacji ze spóźnioną modernizacją. Od czasów Collegium Nobilium do Rzeczpospolitej przebija się myśl oświeceniowa i krytykowane jest zrywanie Sejmów, które jest uważane za narzędzie do kontrolowania Rzeczpospolitej. Za czasów Stanisława Augusta zaś korzysta się z Sejmów skonfederowanych i przeprowadza się reformy. Jeżeli nawet uznamy, że reformy Sejmu Wielkiego są spóźnione, to przecież owe spóźnienie wynika z tego, że dopiero pod koniec XVIII wieku doszło do pewnego przetasowania na arenie międzynarodowej, które pozwoliło Rzeczpospolitej przez krótki okres czasu decydować o sobie. Katarzyna II musiała zająć się Szwecją i Imperium Osmańskim. Wcześniej nasi sąsiedzi prowadzili negative Polenpolitik i torpedowano wszelkie próby reform. Reformy stanisławowskie oraz te przeprowadzone na Sejmie Wielkim to nie są próby reform, to jest wcielanie reform w życie. Przy czym próba modernizacji i reform była na Sejmach z 1738-1748, kiedy Familia zmierzała do zwiększenia liczby wojsk i reform skarbowych. Fakt, że Rzeczpospolita za próbę wybicia się na niepodległość zapłaciła rozbiorem świadczy o tym, że zacofanie nie było główną przyczyną rozbiorów, zwłaszcza że Polskę rozebrała szlachecka Rosja, w której chłopi to byli quasi-niewolnicy, Rosja, w której stosowano pobór do końca życia co nawet Maria Teresa nazywała niewolnictwem, cała: "Nowoczesna" administracja prowincjonalna opierała się na szlachcie, a rodziny arystokratyczne wywierały wpływ na politykę państwową, Prusy, które były feudalnie skostniałe i szlachta była poobsadzana w administracji oraz w wojsku (Napoleonowi udało się Prusy pokonać w kilka dni tak a'propos modernizacji) oraz Austria, która pewne zmiany wprowadzała za czasów józefińskich, żeby później powrócić do starego układu za czasów Leopolda II, bo państwo stanęło na granicy katastrofy. " Oto rewolucja we Francji ukształtowała nowoczesny naród" - wraz z reformami republikańskiej Francji dosłownie każde europejskie państwo było zacofane i prowadziło wojnę w przestarzały sposób. Przy czym konstytucja majowa uznawała chłopów za członków narodu i ukształtował się nowoczesny naród polski, który zbierał się w Legionach i kształtował Księstwo Warszawskie. "W tym samym czasie polski chłop nie ma prawa opuścić wsi" - praktyka pokazuje, że to prawo było martwe.
@rafalkotysz5700
@rafalkotysz5700 Күн бұрын
Wydaje sie ze podobne dzialania do ograniczenia potencjalu Polski maja wlasnie miejsce dziaiaj. Umiechnieta Polska 😑
@Pudelek2025
@Pudelek2025 20 күн бұрын
Wlasnie dzis o tym myslalam ...spadliscie mi z nieba
@plrc4593
@plrc4593 20 күн бұрын
21:06 - wątek sojuszu z Anglią jest szczególnie ciekawy, kompletnie nie znany. Sam na ten temat nie wiem nic.
@yamnayaseed356
@yamnayaseed356 20 күн бұрын
Powiem brak silnego władcy i brak silnej dyplomacji. Dla Rosji XVIII wiek był chyba najlepszym w historii dzięki silnym reformom Piotra i żelaznej dłoni Katarzyny. Czasami dyktatura jest rozwiązaniem.
@MaciejWojtkowiak-uz7ve
@MaciejWojtkowiak-uz7ve 20 күн бұрын
To jest przyczyną demokratycznej anarchi będącej wynikiem wolnej elekcji czyli kupowania króla de fakto , dziś prosty przykład jak kończy Ukraina gdzie wszytko było ją sprzedaż , a jak Backa pilnuje Białorusi przed zamętem i wojna
@wojciechleonsuchoparte1028
@wojciechleonsuchoparte1028 20 күн бұрын
Podaj definicję silnego władcy. Nawet słaby władca ale absolutny jest w stanie zdziałać więcej niż najsilniejszy ale z demokracją szlachecką. Gdyby Najjaśniejszy Nasz Król Poniatowski był władcą absolutnym i chociaż jego Wettyńscy poprzednicy to nie wiadomo jak wyglądałaby Rzeczpospolita
@tomaszwesoowskifromlechist6222
@tomaszwesoowskifromlechist6222 20 күн бұрын
Dokładnie tak jak mówisz.Od czasów Kazimierza Wielkiego u nas nie było władcy absolutnego.
@yamnayaseed356
@yamnayaseed356 20 күн бұрын
@@wojciechleonsuchoparte1028 Zygmund Waza był silny i rozumiał żeby przetrwać trzeba zabijać. Jako jeden z nielicznych prowadził ofensywną politykę RP. Nawet chciał polskich koloni.
@KamilW928
@KamilW928 20 күн бұрын
Ale tylko tymczasowo. Po ustabilizowaniu sytuacji w państwie należy zliberalizować rządy, w przeciwnym razie dyktatura staje się coraz bardziej zbiurokratyzowana i tak jak rządy, które wcześniej obaliła staje się przyczyną upadku państwa.
PIASTOWIE ŚLĄSCY - NIEMIECKA DYNASTIA?
19:34
Kurier Historyczny
Рет қаралды 80 М.
ROZBIÓR POLSKI DOKONANY PRZEZ POLAKÓW
26:16
Kurier Historyczny
Рет қаралды 346 М.
Iron Chin ✅ Isaih made this look too easy
00:13
Power Slap
Рет қаралды 35 МЛН
Зачем он туда залез?
00:25
Vlad Samokatchik
Рет қаралды 3,3 МЛН
Zazdrość, zdrada i wielkie plany - król Jagiełło i król Jadwiga. Zaprasza Łukasz Starowieyski
1:02:37
NAJWIĘKSZY KATAKLIZM W HISTORII POLSKI
24:37
Kurier Historyczny
Рет қаралды 125 М.
Radziecki przemysł - wojna pod maską pokoju
32:04
Marcin Strzyżewski
Рет қаралды 9 М.
Jak Manstein opisywał Polskę i Polaków we wrześniu 1939 r.?
46:16