Lampy elektronowe cz2-wzmacniacz napięciowy sprzężony RC (nr190)

  Рет қаралды 2,981

tomekkruger

tomekkruger

Жыл бұрын

Drugi odcinek będący moim tłumaczeniem treści książki Amplfier Circuits - Thomas M. Adams.
Jeśli ktoś, kto chce zaprojektować i złożyć samodzielnie wzmacniacz lampowy, nie jest w stanie przebrnąć przez teorię, to pozostają mu zestawy do samodzielnego montażu typu Velleman, AVT, RS. Niemniej jeśli nie wiedząc jaka jest podstawa działania lamp, będzie próbował coś zmienić i zepsuje wzmacniacz, może za to winić swoje zniecierpliwienie lub zniechęcenie do nabywania elementarnej wiedzy o lampach próżniowych. Taki jest cel filmu (a także kanału): teoretyczne podstawy działania lamp elektronowych, praktyczne doświadczenia (rzadziej, bo to drogie) i czasem działające urządzenie. Nie zaoferuje Widzom kitu, czyli gotowego wzmacniacza audio, bo jest to dla mnie nieopłacalne. Ponadto konstruktor ponosi odpowiedzialność za swój projekt, a niechby ktoś spalił dom z powodu braku przygotowania do pracy z lampami, to...
Takie filmy jak ten mają na celu przybliżać działanie obwodów lampowych w mniej lub bardziej zaawansowany sposób. Przy tym powołuję się na autorytety, żeby uniknąć w sekcji komentarzy dyskusji podobnych do znanych portali elektronicznych, gdzie nowicjusz jest wyśmiewany, traktowany z góry i nie otrzymuje pomocy. Jeśli uważnie się obejrzy odpowiedni odcinek to wyjaśni on większość pytań. Czasem te odpowiedzi kryją się w odcinkach omawiających poszczególne typy wzmacniaczy czy rodzaje stopni mocy. (Dla przykładu drugi odcinek o Williamsonie zawierał informację, gdzie umieścić obwody antywzbudzeniowe i Willimson sugerował, że lepiej to zrobić w anodzie wejściowego wzmacniacza napięciowego - rezystor w szeregu z małym kondensatorem równolegle do opornika anodowego niż w globalnej pętli USZ stosować kondensator, końcówka nadal pozostaje szerokopasmowa a możliwości wzbudzenia są eliminowane przez lokalną USZ, to samo pokazałem w odcinku o pentodzie z ręcznie nawijanym tr. gł). Nie pokażę nic więcej w doświadczeniach z gotowym wzmacniaczem niż jest napisane w artykule sprzed lat, bowiem autorzy tych konstrukcji byli inżynierami znanych manufaktur i posiadali dostęp do przyfabrycznego laboratorium, więc mogli przebadać więcej parametrów niż ja u siebie w warsztacie.
Pierwszy odcinek co prawda nie spełnił warunków jakie założyłem jeśli chodzi o oglądalność, ale uległem wielu prośbom o kontynuację.

Пікірлер: 24
@tomaszsawicki6233
@tomaszsawicki6233 Жыл бұрын
Najlepszy kanał o lampach na KZfaq, a że niedawno zacząłem przygodę z lampami to jestem obserwatorem Pana kanału Panie Tomaszu. Życzę aby nigdy nie brakło Panu sił i koncepcji na tworzenie nowych filmików z lampą elektronową w roli głównej. Pozdrowienia.
@tomekkruger
@tomekkruger Жыл бұрын
Dziękuję. Ale są i inni, którzy z lampami są obeznani. Mam jednak trochę planów, może się uda zrealizować wszystkie.
@7nevada
@7nevada Жыл бұрын
Dziękuję za kolejną dawkę wiedzy. Cieszę się, że czuje się pan lepiej. Życzę Panu zdrowia, a sobie kolejnych odcinków z tej serii 😊 Pozdrawiam również wszystkich widzów kanału.
@tomekkruger
@tomekkruger Жыл бұрын
Cieszę się, że się przydaje ta wiedza. W sumie tłumaczenie książki wskoczyło przypadkiem, bo miałem w planach inny tytuł, a że się spodobał nastąpiła kontynuacja. Przyjdzie i czas na tamto. Serdecznie pozdrawiam.
@ZPDU
@ZPDU Жыл бұрын
Witam serdecznie w nowym roku. Sukcesów wytrwałości i więcej takich ciekawych materiałów. Jak zwykle świetnie zrobiony odcinek.
@tomekkruger
@tomekkruger Жыл бұрын
Dziękuję. Samych dobrych rzeczy :)
@jurek7792
@jurek7792 Жыл бұрын
TOP !!! Dzięki !!!
@tomash-su2yl
@tomash-su2yl Жыл бұрын
Szok. Wspaniały odcinek. Pozdrawiam.
@tomekkruger
@tomekkruger Жыл бұрын
To książka jest genialna. Ja ją tylko tłumaczyłem :)
@edwardgoralczyk9607
@edwardgoralczyk9607 Жыл бұрын
Bardzo interesujące. Wszystkiego dobrego w Nowym roku.
@tomekkruger
@tomekkruger Жыл бұрын
Cieszę się, że było interesujące. Serdecznie pozdrawiam.
@GitarzystaElektronik
@GitarzystaElektronik Жыл бұрын
Cześć. Super odcinek, trochę ciężko chwilami nadarzyć 😀 jedyny minus to ten kwartał... Pozdrawiam i najlepszego na nowy rok!
@tomekkruger
@tomekkruger Жыл бұрын
Dzięki, kwartał bo muszę przetłumaczyć następny rozdział. Pracuję zawodowo, zwykle po 9 godzin dziennie, mam obowiązki domowe, wiec czasu na YT mam niewiele.
@GitarzystaElektronik
@GitarzystaElektronik Жыл бұрын
@@tomekkruger a no to rozumiem doskonale, sam osobiście mam mało czasu, żeby zejść na warsztat a gdzie dopiero montaż itd. Czekam na dzwonek 😀
@tomekkruger
@tomekkruger Жыл бұрын
W międzyczasie będą inne treści, wleci coś z naprawy, coś z OTLa, może nawet zrobimy słuchawkowego Futtermana. :)
@mazakaudio
@mazakaudio Жыл бұрын
Najlepszego w Nowym Roku.
@tomekkruger
@tomekkruger Жыл бұрын
Wznieśmy toast za dobre HiFi :) no i resztę :)
@mazakaudio
@mazakaudio Жыл бұрын
@@tomekkruger Tak też się dzieje, co prawda dziś tlyko piwko, ale toast jest.
@tomekkruger
@tomekkruger Жыл бұрын
@@mazakaudio podbijam chmielową perłą
@mazakaudio
@mazakaudio Жыл бұрын
@@tomekkruger Perła chmielowa to jest z mojego regionu gdzie rośnie najlepszy chmial w Polsce czyli w lubelskim i tak samo popijam i oglądam finał w darta na tvp sport, , Najlepszego.
@tomekkruger
@tomekkruger Жыл бұрын
@@mazakaudio Innego browara nie piję, a pijałem wiele. Jest najlepsza wg mojego gustu. Najczęściej jej brakuje w sklepie.
@provideo120
@provideo120 Жыл бұрын
Panie Tomku czy nie można wykonać korektora cyfrowego wzmacniacza lampowego , który by analizował każdorazowo po włączeniu wzmacniacza wszystkie jego niedoskonałości i korygował na wejściu charakterystykę przejściową i inne niedoskonałości związane z pasmem przenoszenia i oganiczeniami konstrukcyjno-fizycznymi na każdym kanale z osobna , przecież są już dzisiaj szybkie przetworniki analogowo cyfrowe i teoretycznie możliwa jest analiza toru wzmacniacza tak by nałożyć przeciwne w całym paśmie zniekształcenie by sygnał wyjściowy na głośnikach był zbliżony do ideału , a jednocześnie by nie popsuć "brzmienia lampowego" .Co Pan myśli o takim urządzeniu. Wszystkiego dobrego w Nowym 2023 roku.
@tomekkruger
@tomekkruger Жыл бұрын
Być może jest taka możliwość, DSP jest coraz bardziej rozwinięte. Ale puryści nie kupią takiego wzmacniacza. Problemem nie jest tylko korekcja częstotliwości ale i fazy, kompensacja wpływu obciążenia dla końcówki mocy, które jest zmienne w całym paśmie. Transformator głośnikowy jest przekładnikiem tylko do jednej kombinacji np 5200 do 8 omów, a jak impedancja głośnika wrośnie, to rosną i THD, a tego nie da się skorygować DSP tylko np.: obwodem Zobla lub przestawić przekładnię trafa. Trafo działa poprawnie tylko dla fragmentu charakterystyki impedancji głośnika. Prawdopodobnie nie opłaca się budowanie takiego wzmacniacza jak cyfrowe cuda Technicsa SUR1000 z zaawansowanym DSP i lampową końcówką, bo można wykonać o wiele lepszy wzmacniacz w technologii dyskretnej niż bawić się kapryśnymi lampami, które się szybko starzeją. Tranzystory z powodu swoich parametrów są bardziej elastyczne od lamp, których główną wadą są wysokie impedancje wyjściowe i pojemności wewnętrzne (tworzą filtry częstotliwości). Można zadbać o zmieniające się parametry lamp np źródłami prądowymi na mosfetach, zasilać je z niskoimpedancyjnego zasilacza ale pewnych problemów się nie przeskoczy. Pojemności wejściowe triody zniweczą pracę DSP, bo dodawanie nadmiaru sygnału w zakresie górnego skraju pasma da duże zniekształcenia (przesterowanie) a sygnał na wyjściu i tak będzie zjedzony przez pojemność katoda siatka i siatka anoda. Walka z pojemnością wejściową triody to dodanie siatki ekranującej :) ale to spowodowało inne problemy (czyli stworzenie tetrody, a do eliminacji efektu dynatronowego dodanie kolejnej siatki i stworzenie pentody). Gdyby problemy lamp dało się rozwiązać, to by ich nie było. W filmie w uproszczony sposób przedstawiono problemy wzmacniaczy napięciowych, ale są na moim kanale filmy, które to omawiają w szczegółach. Zarówna lampa jak i tranzystor mają wiele wad do pokonania i nie da się ich wpływu na sygnał rozwiązać tylko DSP. Stąd mamy tak wiele różnorodnych "brzmień" urządzeń.
Obwody wzmacniaczy lampowych - cz1 - lampy elektronowe (nr184).
38:32
ОДИН ДЕНЬ ИЗ ДЕТСТВА❤️ #shorts
00:59
BATEK_OFFICIAL
Рет қаралды 8 МЛН
Я нашел кто меня пранкует!
00:51
Аришнев
Рет қаралды 3,4 МЛН
Children deceived dad #comedy
00:19
yuzvikii_family
Рет қаралды 8 МЛН
Radio bez prądu [TOWARY MODNE 106]
22:04
Adam Śmiałek
Рет қаралды 172 М.
SE klasa A Ecc83 i EL84
21:09
trzystaes
Рет қаралды 13 М.
Dlaczego EL84? Krótko o historii i brzmieniu (#102)
19:27
tomekkruger
Рет қаралды 22 М.
Gearless Magnet Bike
17:57
Tom Stanton
Рет қаралды 6 МЛН
Tesla kontra Edison, czyli dlaczego akurat 230V?
24:52
Piotr Górecki
Рет қаралды 71 М.
Bias i klasy wzmacniaczy lampowych.
25:05
Dobrze się składa
Рет қаралды 7 М.
2A3 pierwsza lampa Hi Fi ?  (nr189)
38:46
tomekkruger
Рет қаралды 2,9 М.
Hisense Official Flagship Store Hisense is the champion What is going on?
0:11
Special Effects Funny 44
Рет қаралды 2,6 МЛН
Как слушать музыку с помощью чека?
0:36