No video

Laptop short circuit? Repair without a thermal imaging camera!

  Рет қаралды 1,271

Electrical engineering Cracow

Electrical engineering Cracow

Күн бұрын

How to find a compact element without a thermal imaging camera? Repair of the motherboard in an Asus laptop - X512UF board - measurements, short circuit test, element replacement.
A thermal imaging camera would make the task easier, but such defects can also be repaired with isopropanol.
See also:
Asus Vivobook - quick power repair
REPLACING THE KEY in a laptop - various models, guide - #key #laptop #replacement
Thermal paste in laptops - the best application method, comparison of methods.
CLEANING THE COOLING and replacing THERMAL PASTE in the Acer Aspire V3 371 laptop
CLEANING THE COOLING and replacing THERMAL CONDUCTIVE PASTE on the example of a Dell laptop
CLEANING THE LENS OF THE DVD AND CD DRIVE IN A LAPTOP
__________________________________________________________
🔔 Subscribe 🔔
👉 / @elektrotechnika-krakow
__________________________________________________________
I invite you to:
👉 www.naprawa-laptopa.com.pl - over 100 articles about laptop and electronics repairs!
👉 www.smarthomekr.pl - website about electricity and home automation.

Пікірлер: 12
@TheTheandrzej1234
@TheTheandrzej1234 13 сағат бұрын
Oby jak najwięcej takich prostych napraw. :)
@elektrotechnika-krakow
@elektrotechnika-krakow 12 сағат бұрын
Oby :)
@drboczek
@drboczek 4 ай бұрын
Przecież widać pod mikroskopem że kondensator jest uszkodzony. To nie zawsze jest takie proste a macanie nieuziemioną dłonią może narobić więcej szkody niż pożytku. Miałem teraz laptopa z brakiem reakcji na włącznik, bez poboru prądu ze zwartą linią 5V do masy, obejrzałem pod mikroskopem wszystkie kondensatory na tej linii, zrobiłem próbę zwarciową z ipą i nic. Dopiero kamera termowizyjna pokazała zapalający się na ułamek sekundy kondensator.
@elektrotechnika-krakow
@elektrotechnika-krakow 4 ай бұрын
Przez prawie 18 lat zawodowego naprawiania płyt do laptopów jakoś nie zdarzył się przypadek w którym byłaby potrzebna kamera termowizyjna - pewnie dlatego że przez jakąś połowę tego czasu czy nawet więcej takich narzędzi nie było (przynajmniej w cenach przy których by się zwróciły). Nie każdy kondensator jest widocznie uszkodzony - a przy takich "minutowych" naprawach to często szkoda czasu na oglądanie pod mikroskopem - w międzyczasie się 3 następne naprawi :). Nie udało mi się też uszkodzić żadnej płyty przez ESD - a stosuję pewnie znacznie mniej niż absolutne minimum. Nawet jak się o to starałem - chciałem kiedyś wykazać że ESD jest groźne, ale nie udało się...
@drboczek
@drboczek 4 ай бұрын
@@elektrotechnika-krakow Oczywiście że można sobie poradzić bez kamery, rozlutowujesz zworki zwartego obwodu i robisz próbę zwarciową tak żeby kontroler nie odpinał zasilania po wykryciu przeciążenia - mówię tylko że próba z IPĄ/rękoma nie zawsze jest taka prosta i łatwa jak na tym filmie. Mi też się nie zdarzyło wyładowaniem elektrostatycznym uszkodzić niczego ale mam już pewne nawyki które tego typu uszkodzenia minimalizują - nie mam wykładzin w warsztacie, podpinam opaskę a jak już mi się bardzo nie chce to ściągam obuwie i dotykam stopą podłogi - durne ale działa. Żeby doszło do wyładowania ESD akurat na naprawianym urzązeniu musi wystąpić kilka czynników jednocześnie i rzeczywiście raczej o to trudno ale wolę dmuchać na zimne. A bez mikroskopu nie wyobrażam sobie teraz życia - co prawda zakupiłem go żeby mieć możliwość dokładnego obejrzenia płyty pod względem uszkodzeń ale życie pokazało że nie zawsze mikroskop wystarczy i trzeba zainwestować termowizję - wtedy jeszcze nie spodziewałem się że zwróci mi się po jednej naprawie.
@elektrotechnika-krakow
@elektrotechnika-krakow 4 ай бұрын
@@drboczek Kiedyś - ponad 15 lat temu - ceny kamer termowizyjnych i ich dostępność była zupełnie inna - praktycznie poza zasięgiem - teraz są relatywnie tanie - chociaż mam wątpliwości czy warto inwestować. Ja przez lata wypracowałem i przećwiczyłem metody bez kamery - i fakt - nie zawsze jest tak łatwo i szybko jak na filmie, ale 99% jest szybciej - tu na potrzeby filmu wydłużyłem proces :). Kamera termowizyjna oczywiście może pomóc - szczególnie jak się nie ma wprawy. Mikroskop też się przydaje, chociaż wolę lupę w kosmetycznej lampie - głównie ze względu na swobodę - i często wystarcza.
@drboczek
@drboczek 4 ай бұрын
@@elektrotechnika-krakow w tej chwili możesz kupić P2Pro za mniej niż 900zł na allegro - z fakturą - pomocne narzędzie ale mi zależało na tym żeby była regulacja ostrości więc kupiłem Hikmicro Mini 2 plus z 3 letnią gwarancją - świetnie się sprawdza i polecam. Zdecydowanie warto inwestować bo przyda się nie tylko w elektronice. Ja się długo wstrzymywałem z zakupem termowizji, podobnie z mikroskopem - bo wiadomo że to nie są tanie rzeczy i akurat trafiłem na promkę na aliexpress i absolutnie nie żałuję. Kamerkę też kupiłem na promocji, tak samo stację OSS na T12 - choć wcześniej byłem zachwycony 20 letnim solomonem SL-20 i uważałem że nic więcej mi nie potrzeba, multimetr od Brymena też kupiłem w dobrej cenie bezpośrednio od dystrybutora i praca z nim okazała się dużo wygodniejsza i łatwiejsza - niewiele ale jednak. Człowiek się do dobrego szybko przyzwyczaja. Teraz choruję na programator SVODa ale też nie znam się i nie wiem czy są tańsze zamienniki.
@elektrotechnika-krakow
@elektrotechnika-krakow 4 ай бұрын
Kamerę mogę w każdej chwili pożyczyć - w max 15 minut - ale jeszcze nie skorzystałem w innym celu niż zaspokojenie ciekawości :). Co do programatora to ja używam JIG SAS zamiast svoda - teraz mało naprawiam laptopów z braku czasu i opłacalności...
@NL-30601
@NL-30601 4 ай бұрын
Z kamerą byłoby proste - jak się więcej naprawia to warto kupić.
@elektrotechnika-krakow
@elektrotechnika-krakow 4 ай бұрын
Kiedyś nie było kamer termowizyjnych (w akceptowalnych cenach) i nabrało się przyzwyczajeń :).
@adrian8989
@adrian8989 Ай бұрын
1 v a ile ampera ??
@elektrotechnika-krakow
@elektrotechnika-krakow 29 күн бұрын
Ile będzie trzeba :). Zazwyczaj te 3-5A wystarczą. Można zacząć od 0,5A i zwiększać co 0,5A - i tak zazwyczaj się poleca robić, ja jak widzę rezystancję poniżej 1 Ohma często od razu 5A - ale to na własne ryzyko, lepiej stopniowo zwiększać. Zanim się zacznie próbę warto sprawdzić górne klucze przetwornic (np. rezystancja głównej gałęzi większa niż najniższa na cewce może być przebity górny klucz)
Jaki kabel WLZ?   Szybki kurs. Z teorią, tabelami i wzorami. #shorts
0:12
Elektrotechnika Kraków
Рет қаралды 2,9 М.
Mikroskop do elektroniki za mniej niż 200 PLN? 2 pomysły.
8:54
Elektrotechnika Kraków
Рет қаралды 6 М.
Идеально повторил? Хотите вторую часть?
00:13
⚡️КАН АНДРЕЙ⚡️
Рет қаралды 18 МЛН
If Barbie came to life! 💝
00:37
Meow-some! Reacts
Рет қаралды 72 МЛН
小丑把天使丢游泳池里#short #angel #clown
00:15
Super Beauty team
Рет қаралды 45 МЛН
Magic? 😨
00:14
Andrey Grechka
Рет қаралды 16 МЛН
Diagnoza i wymiana kondensatora - zwarcie na głównej linii zasilania | Dell Vostro 3560
5:52
Sprawny Komputer Tomasz Kokoszewski
Рет қаралды 3,3 М.
HP laptop does not start - motherboard diagnostics - CPU #shortprobe
2:36
Elektrotechnika Kraków
Рет қаралды 375
I Bought a BIOS-Locked PC. Should You?
11:33
Hardware Haven
Рет қаралды 562 М.
What happens if you connect Windows XP to the Internet in 2024?
20:35
Wyciągam Trupy z szafy :) Lenovo G50-70
26:35
NANO SERWIS
Рет қаралды 4,6 М.
Идеально повторил? Хотите вторую часть?
00:13
⚡️КАН АНДРЕЙ⚡️
Рет қаралды 18 МЛН