LIGHTSCRIBE - zapomniana technologia przeszłości

  Рет қаралды 82,023

Tek Testers

Tek Testers

Күн бұрын

Subskrybuj ➡️ bit.ly/3lK7CYu
I kliknij 🔔 aby być na bieżąco z filmami.
W dzisiejszym materiale mam dla Was kolejną podróż w przeszłość, a mianowicie spojrzenie na zapomnianą już trochę technologię laserowego druku etykiet na płytach CD i DVD, czyli Lightscribe!
W okolicach lat 2004-2013, wydawało się, że każdy gdzieś u kogoś widział lub osobiście miał nagrywarkę z Lightscribe, ale mało kto tej technologii używał. Drogie płyty, czas i komfort sprawiały, że jeśli nie miałeś firmy z produkcją wideo na potrzeby wesel, sięgałeś raczej po markera. Wiem, że ja tak robiłem. Dlatego dziś wracamy do zapomnianej technologi przeszłości. Zapraszam!
0:00 Wprowadzenie
0:59 Czym jest i jak działa Lightscribe
3:41 Pamiętasz DVD-RAM?
4:15 Drukowanie etykiet Lightscribe
8:01 Dlaczego Lightscribe umarło?
9:03 Podsumowanie
#lightscribe #retropc #2004
Odwiedź Tek Testers na:
👍 / tektesters
📸 / tektesters.pl
🐦 / tektesters
🌍 www.tektesters.pl
📧 Kontakt: info@tektesters.pl

Пікірлер: 590
@TekTesters
@TekTesters Жыл бұрын
Pamiętaj o subskrypcji ➡ bit.ly/3lK7CYu I kliknij 🔔 aby być na bieżąco z filmami. Dzięki za oglądanie, Kamil! PS. Pierwszy (ale trochę oszukuję) ;)
@mareket
@mareket Жыл бұрын
Dodam że ten kolor jaki jest pokazany w filmie nie był jedynym dostępnym kolorem płyty z technologią LIGHTSCRIBE , w sumie było sześć były jeszcze czerwony , zielony , niebieski , pomarańczowy , żółty no i oczywiście ten złoty czy jak go by tam nie nazwać widoczny na filmie . Mnie się nigdy nie udało dostać płyt z innym kolorem niż ten widoczny na filmie . Używałem sporadycznie aby coś tam sobie lepiej opisać na płycie , ciekawiej niż pisakiem .
@TomaszLee
@TomaszLee Жыл бұрын
Darmowy kołczing - wspominanie o subskrypcjach tudzież "Pamiętaj" odbieram jako traktowanie mnie jako idiotę z nędzną pamięcią - wiem do czego to służy, jakie ma konsekwencje dla mnie i dla twórcy (Ciebie). Ogólnie działa to na mnie całkowicie przeciwskutecznie. Jeżeli nie kliknąłem w suba, to znaczy, że treść którą dostarczyłeś nie przekonała mnie do tego "wysiłku" - wiem, łatwiej mnie (odbiorcę) uznać za bezmózga, niż dopuścić myśl, że Twój materiał nie dla każdego reprezentuje co najmniej progową wartość. Rozumiem też, że prawdopodobnie wali Cię opinia jednego, przypadkowego widza - a przypominanie o subach widać w statystykach, jednak w tychże statystykach nie sprawdzisz, jakby było, gdybyś tego nie robił...
@TekTesters
@TekTesters Жыл бұрын
@@TomaszLee trochę nadinterpretujesz to, co usłyszałeś i niepotrzebnie bierzesz do siebie. jesteś również w błędzie, jeśli uważasz, że nie sprawdzałem, co się dzieje, kiedy nie przypominam o subach. Większość oglądających na YT to bierni widzowie, którzy nie klikają nic i nie komentują. tego typu przypomnienie, o zostawieniu łapki w górę, czy subskrypcji robi ogromną różnicę, w stosunku do jego braku. Jeśli czujesz się urażony, to zupełnie niepotrzebnie, bo nie ma tutaj drugiego dna. Nikt nikogo nie traktuje, jak idiotę, a jeśli tak się poczułeś, to moim zdaniem, bardziej Twoja zasługa, niż moja. Czytam większość komentarzy i nie mam gdzieś opinii widzów. Nie na wszystkie mam czas odpisać oczywiście. Jedyne, z czym się zgodzę, to, że Twoja opinia mnie nie obchodzi, ale nie dlatego, że jesteś przypadkowym widzem - bardzo często biorę konstruktywną krytykę do siebie i zwracam uwagę na rzeczy, które widzowie sugerują, że mogłyby być lepsze czy inne. Twoja opinia natomiast nie jest niczym podparta - wg Ciebie zakładam, że widz to idiota, uznajesz, że nie sprawdzam statystyk i uważam swoje filmy za najlepsze w sieci. Nie pasuje Ci coś to powiedz o tym, ok, ale o te wszystkie założenia mógłbyś zapytać, a nie atakować i wydawać osądy. To jest hipokryzja, bo mnie o to oskarżasz, a sam to właśnie zrobiłeś. Bezpodstawnie. Fajnie, że coś napisałeś, komentarze też liczą się do statystyk, ale polecam na przyszłość nie przyjmować od razu takiej pozycji - widać, że zależy Ci na uwadze, a sam sprawiłeś, że Twoja opinia jest dla mnie nieważna. Pozdrawiam i może do następnego.
@TomaszLee
@TomaszLee Жыл бұрын
@@TekTesters Nie będę się rozpisywał. Napisałem że ODBIERAM (...) jako traktowanie MNIE jako idiotę. Wiem, że postępujesz tak, bo nie masz wyjścia - google narzuca reguły, a będziesz upominał się interakcje bo oni tak chcą (przekłada się to na wynik finansowy) - algorytmy wbrew pozorom nie są przypadkowe. W kwestii prób oceny moich intencji czy potrzeb, podjąłeś się zadania niemożliwego. Sytuacja nie jest symetryczna, Ty wiesz o mnie tyle, ile wyinterpretowałeś z komentarza, zresztą z gruntu błędnie - np. moje nastawienie nie jest negatywne, gdyby było to bym wyszedł bez śladu. Wspomniałem, że wiem jak ten biznes działa i dodałem komentarz ze świadomością, że na jakiś grosz czy jego ułamek się to przełoży w przelewie od googla. Moją motywacją nie są płytkie emocje, czy niskie pobudki uwagi, ale smutek jak zdolni ludzie (Ty) są eksploatowani dla budowania zysku w zupełniej innej części świata. Życzę Ci żebyś osiągnął poziom Kuby Klawitera i jak on mógł się wypiąć na algorytmy. pzdr.
@gregorgt9244
@gregorgt9244 Жыл бұрын
Lubiłem tę technologię wypalania etykiety, szczególnie jak się tworzyło własną etykietę w Gimpie lub Photoshop. co ciekawe, aby wydruku był lepiej widoczny, etykietę wypalałem trzy razy.
@krzysztofwioletajasinscy5536
@krzysztofwioletajasinscy5536 Жыл бұрын
ja też :)
@Waldemar_K
@Waldemar_K Жыл бұрын
Robilem furore w szkole. Nie mialem neta ale plyty wypalalem piekne. 😅
@rigux7739
@rigux7739 10 ай бұрын
skąd program wie jak trzykrotnie wypalić w tym samym miejscu? Płyta ma jakiś checkpoint? Bo wygląda tak samo z każdej strony
@hondacbr116
@hondacbr116 5 ай бұрын
@@rigux7739 Jak byś obejrzał materiał ze zrozumieniem to być wiedział :)
@TypowyLinuksiarz
@TypowyLinuksiarz Жыл бұрын
W czasach napędów IDE to zrobienie całej płyty z obrazkiem trwało nawet 1.5h i do tego czasem wychodziło nie tak jak powinno. Wtedy jedna płyta kosztowała 10 zł, a normalna 1 zł. Tylko jak powiedzmy robiłeś manufakturę z pewnym produktem to można było się poświecić. Przy okazji otwartej obudowy napędu taki suchar - Ile razy w życiu można zobaczyć światło lasera z napędu? - Dwa razy: raz lewym okiem, a raz prawym.
@charonunderground8596
@charonunderground8596 Жыл бұрын
Był jeszcze "Labelflash", ale co do tego, że każdy miał to powątpiewam. Każdy miał napęd, ale tylko niektórzy mieli z tymi technologiami jak Lightscribe czy Labelflash. Przynajmniej na mojej wiosce :)
@galanonim8534
@galanonim8534 Жыл бұрын
U mnie tylko jeden kolega miał, więc słusznie Waść powątpiewa
@TekTesters
@TekTesters Жыл бұрын
właśnie jeden kolega napisał, że ma i chętnie pożyczy, także myślę, żeby zdobyć jeszcze DiscT@2 i zrobić porównanie wszystkich :)
@charonunderground8596
@charonunderground8596 Жыл бұрын
@@TekTesters Świetny pomysł :) Osobiście jeszcze używam napędu, ale bez tych funkcji do etykiet. Rok temu kupiłem nagrywarkę Bluray i nagrałem...jedną płytkę :)
@kopiowanievhs
@kopiowanievhs Жыл бұрын
LabelFlash wymagało płyt do tego przeznaczonych. Jednak Mając nagrywarkę z LabelFlash można zrobić DiscT@2 od spodu płyty DVD - co wykorzystuję podczas robienia płyt klientom ;)
@maciejfurtek5395
@maciejfurtek5395 Жыл бұрын
@@kopiowanievhs raz na giełdzie komputerowej udało mi się kupić cake'a płyt fuji z labelflashem. "nadruki" wychodziły zajebiście.
@supermolibden5037
@supermolibden5037 Жыл бұрын
Korzystałem z Light Scribe dosyć często . Wypalałem składanki audio na CD , lub tworzyłem kopię swoich płyt aby ich zwyczajnie nie niszczyć w urządzeniach przenośnych. Jednak w początkowej fazie entuzjazmu jakością rozdzielczości wypalanych obrazów , okazało się że te obrazy tracą kontrast . I nie wynikało to z działania światła , co z działania powietrza. One się jakoś utleniały . Jedyną metodą było pokrycie płyty lakierem bezbarwnym ze spraya co powodowało że to co ciemne na płycie , robiło się jakieś niby trochę przejrzyste ale ogólnie było widoczne jako projekt graficzny na płycie , bez problemu. Metoda okazała się słuszna bo mam te płyty do dnia dzisiejszego nic nie zmieniło się z ich wypalonym tekstem czy rysunkiem. Płyty na jakich wypalałem to Verbatim.
@warcnetpl
@warcnetpl Жыл бұрын
Ja użyłem przed pogrzebem babci. W kaplicy nie chciano puścić płyty CD nagranej przez nas, więc w edytorze zrobiliśmy nadruk, który imitował wygląd oryginalnej płyty, wraz ze znaczkami ZAIKS i BIEM. Płyta przeszła i puszczono babci ukochane utwory (nawiasem biorąc, była to muzyka poważna, a autorzy zmarli jakby dalej niż 75 lat wstecz, więc tantiem dla nich się i tak nie odprowadza).
@Rolek_music
@Rolek_music Жыл бұрын
Wbijamy z prędkością światła i oglądamy Miłego oglądania 🔥
@niemyknox
@niemyknox Жыл бұрын
Dla takich odcinków wieki temu polubiłem Twoje filmy :D Dzięki!
@TekTesters
@TekTesters Жыл бұрын
a ja dziękuję za miły komentarz!
@MaKwa1902
@MaKwa1902 Жыл бұрын
Ja miałem/mam i używam. Składanki w aucie pięknie opisane. Zdjęcia z wakacji czy uroczystości rodzinnych także. Mam takie pismo, ze aż dziwne, że nie jestem lekarzem ;) (może charakter pisma pozostał po poprzednim wcieleniu :) ) wiec "mazak" odpada ;) Tak jest czytelnie, porządnie i dobrze wygląda. pzdr
@VipoSek
@VipoSek Жыл бұрын
Mój ojciec się tym bawił z 15 lat temu 😅 fajne efekty nawet tych płytek. P.S. Kiedyś zatęsknimy za fizycznymi dyskami i porządkiem. Póki co wszystko idzie w cyfryzację.. padnie internet i jesteśmy w pupie, ani gry, ani filmów, ani zdjęć nic nie włączymy 😅 co własne to własne.
@Men_of_xD
@Men_of_xD Жыл бұрын
Jeśli padnie internet, to raczej brak filmów i gier będzie najmniejszym zmartwieniem.
@user-fx3is4yt1x
@user-fx3is4yt1x Жыл бұрын
Ale on jest śliczny 🤩 (oczywiście chodzi mi o pieska)
@anatolklops
@anatolklops Жыл бұрын
Sam miałem okazję używać tego wcale nie mało w czasach swojej świetności. Gry, filmy, czy cokolwiek innego opatrzone własną etykietą zrobioną w programie graficznym ze zdjęć pobranych z internetu, albo stop klatki filmu. Jedyny problem jaki ja miałem, i do teraz nie wiem czy to była wina tych konkretnych płyt, czy całej technologii, że z czasem wypalony obraz coraz bardziej bladł i dzisiaj już tylko widać na nich duchy tego, co kiedyś było wypalone kilkoma przejściami i naprawdę było dobrze widoczne.
@makko498
@makko498 Жыл бұрын
Jaki slodki piesek 🫶🏼🫶🏼😍
@michalmajcher4262
@michalmajcher4262 Жыл бұрын
Super. Więcej takich retro technologii.
@Alupl
@Alupl Жыл бұрын
Używaliśmy, przydała się tak jak mówisz na specjalne okazje, np. praca inżynierska - fajny efekt, ze zdjęciem z samej pracy (animacja 3D). Ogólnie to taki fajny bajer, ale na codzień faktycznie prościej było napisać markerem etykietę. Lightscribe poznałem dzięki mojemu tacie, który lubił takowe nowinki, żeby zaskoczyć znajomych / rodzinę :) Co ciekawe nie kojarzyłem różnicy w ostrości między CD, a DVD i z czego to wynika, także dzięki za tą informację :)
@synterr
@synterr Жыл бұрын
Wypaliłem kiedyś na tym swoją płytę demo. Piękne czasy. Nie była to jednak "Płyta Główna" - Genialne! :)
@ukaszcaus7525
@ukaszcaus7525 Жыл бұрын
Używam do dzisiaj bardzo sporadycznie - po prostu mam jeszcze zapas płyt. Dodam, że płytki były dostępne w różnych kolorach. Mam jeszcze egzemplarze każdego dostępnego wówczas koloru. Wczoraj etykietowałem płytę z pracą dyplomową. Płyty można do dzisiaj kupić, ale po około dyszka za sztukę chodzą i ciężko o inne kolory niż ta prezentowana w materiale. Bardzo fajna technologia i przez to, że już "martwa" tym bardziej dodaje jej to takiej perełkowatości. Lubię. Pozdrawiam.
@korerta9515
@korerta9515 Жыл бұрын
Pierwszy raz słyszę o tej technologii, ciekawy materiał
@pecetowo
@pecetowo Жыл бұрын
W życiu żadnej etykiety nie wypaliłem, a napęd był, i w sumie nadal jest :) świetny materiał, dzięki!
@TekTesters
@TekTesters Жыл бұрын
Dzięki za uznanie :)
@jakubkful
@jakubkful Жыл бұрын
Jeshus, przecież to było "wczoraj". Ciągle mam gdzieś w odległych planach wypalenie sobie takiej etykiety na płycie z najpotrzebniejszymi programami, a dzisiaj mówi się o tym jak o super starej technologii, która już umarła. No chyba, że jednak ja się tak szybko starzeję.
@Men_of_xD
@Men_of_xD Жыл бұрын
Bo płyty w domowych zastosowaniach są praktycznie martwe, nikt poza niewielkim procentem osób ich potrzebuje. Aktualnie praktycznie wszystko można pobrać z internetu, a żeby zainstalować win wystarczy pendrive czy karta pamięci.
@BartekEVH
@BartekEVH Жыл бұрын
Mam te płyty do dziś :) Tylko kilka nagrałem i obrazki zrobiłem. Wszystko było, jak powiedziałeś. Zawsze robię sobie płyty CD audio dla siebie, bo tak najbardziej lubię słuchać i to na nich zrobiłem kilka napisów. Jednak później nie chciało mi się szukać specjalnie takich płyt i wystarczył mazaczek. :)
@enyzzz
@enyzzz Жыл бұрын
Young zmaslo na okładce to to co mnie zachęciło do kliknięcia, dobra robota ^^^
@adamos1177
@adamos1177 Жыл бұрын
Tą technologią była super, mogłem robić sobie płyty które wyglądały jak orginalne, ale czarno białe, używałem często i lubiłem takie opisy!
@hurtovnik32
@hurtovnik32 Жыл бұрын
Miałem i mam takie płyty .Samych 'wypalonych" ponad 200szt.Głównie nośniki Philipsa.Nagrywarki do tego to Samsung i LG.Treści etykiet głównie🏴‍☠ - takie to były fajne czasy.
@Szymon331
@Szymon331 Жыл бұрын
Używałem dosyć często. Dla mnie było to od początku ciekawe :D
@Raampage
@Raampage Жыл бұрын
Zawsze się zastanawiałem co to miałem na CD, a nawet jeśli pytałem w sklepie komputerowym to pan nie bardzo wiedział co to :) Fajny bajer .
@michalwielgat
@michalwielgat Жыл бұрын
Mam napęd z LightScribe, puste i wypalone płyty. Napęd z LS był kilkanaście złotych droższy, rzędu 150zł, w zależności od pozostałych możliwości napędu. DVD-RAM Verbatim'a także działa, pamiętam wyrwałem do testów sztukę z lokalnego sklepu - kiedyś było kilka na miasto, za bodaj 11 złotych. Dość sporo przy płycie z Vobis'a które chodziły po ~50 groszy. Całość wyparł kolorowy druk szerzej dostępny dla konsumenta i coraz to popularniejsze, większe nośniki USB.
@johnyk.4738
@johnyk.4738 Жыл бұрын
Korzystałem z tej technologii. Fajne czasy, można było drukować co się chciało :)
@paulsj4054
@paulsj4054 Жыл бұрын
Tak! Koledze zgrywalem wesele z FHS i wypalalem na 2xdvd ze zdjeciami na lightskribe.
@paulsj4054
@paulsj4054 Жыл бұрын
*VHS
@rsx78re
@rsx78re Жыл бұрын
4:08 Nośników RAM nie miałem, ale za to zanim stałem się posiadaczem pierwszego pendrive'a Kingstona, używałem CD-RW i oprogramowania inCD, dzięki któremu nośnik RW mógł być używany jako pendrive. Warto by w materiale o DVD-RAM o tym wspomnieć :)
@jarlfenrir
@jarlfenrir Жыл бұрын
Ciekawe jak ten InCD działał. Ja RW używałem już bezpośrednio z XPkoweskiego explorera. Jak się kończyło miejsce na płycie, trzeba było ją formatować.
@mirekrakowski1020
@mirekrakowski1020 Жыл бұрын
Nie kłam Michałku ❗Do tej pory używam 😁👍
@Mike-ur4tf
@Mike-ur4tf Жыл бұрын
Ochłap spowodował że odrazu dałem like.
@TheApsiiik
@TheApsiiik Жыл бұрын
Hej, właśnie miałem napęd i oprogramowanie Nero do wypalania takiego nadruku. Próbowałem(jeszcze w tedy nie wiedząc) wypalić jakiś nadruk na zwykłej płycie bezskutecznie. Do tej pory nie miałem żadnej w ręce ;) Dzięki za przypomnienie "starej" technologi.
@bbzyq
@bbzyq Жыл бұрын
Odkąd dowiedziałem się co to LightScribe to wszystkie moje płyty, które były ważne, a nie tymczasowe jakieś mp3kowe składanki, miały właśnie wypaloną etykietę. Skończyło się na jednym opakowaniu płyt, a potem wjechał do mnie dysk zewnętrzny... No i nie tyle co po drukowaniu etykiet, tylko w ogóle po płytach :)
@artursmart9290
@artursmart9290 Жыл бұрын
Ja nawet nadal mam. Kiedyś kilka razy użyłem, ale drukowałem sobie etykiety na drukarce atramentowej. Były właśnie również specjalne płyty do nadruków. Dodatkowo muszę powiedzieć, że robiła je firma Verbatim i trzymając płyty w bardzo dobrych warunkach spora część płyt po ponad 10 latach jest nie do odczytu z wyjątkiem właśnie płyt Verbatim.
@HTTYD_Fan1
@HTTYD_Fan1 Жыл бұрын
O ja cie ale Ładny piesek przypomina mi z takiego filmu brytyjskiego o psach chyba corgi i właśnie wygląda identycznie tylko ładniej. Przepięknego pieska masz Kamil 😊
@grandal74
@grandal74 Жыл бұрын
Ooooo tak. Przez całą bytność tej technologii wydrukowałem 2 etykiety... Chrzest syna i dodatki do FSX. Na więcej nie starczyło mi cierpliwości i chęci. Filmy przyrodnicze jakie się kiedyś wypalało na CD i DVD podpisywane były już markerem z tajemniczymi tytułami "ważne pliki praca 1" czy "faktury - II kwartał". :)
@Gadon357
@Gadon357 Жыл бұрын
ja dość sporo tego używałem w latach około 2006-2010, wręcz specjalnie kupiłem do tego napęd gdy pierwszy wyzionął ducha. oczywiście służyły do nagrywania "kopii zapasowych" w okolicy nie było żadnego sklepu z grami, który sam by nie sprzedawał kopii zapasowych a i internet na wioskę nie zawitał jeszcze ;)
@animatiV9
@animatiV9 Жыл бұрын
Ja kiedyś myślałem że potrzebowałem dokupić jakąś specjalną etykietę do naklejenia na płytę xD A to wystarczyła odpowiednia płyta.
@jarlfenrir
@jarlfenrir Жыл бұрын
Miałem kiedyś drukarkę, która jako jeden z feater'ów miała możliwość drukowania na płycie - do tego była potrzebna specjalna etykieta.
@basalowicz
@basalowicz Жыл бұрын
ja nie miałem! ale w pracy drukowaliśmy takie płyty, Fajny wynalazek. Dużo lepsze niz to jak w liceum drukowało się na etykietach papierowych i przyklejało się na płytę....
@danielx5294
@danielx5294 Жыл бұрын
Tak jak w tytule... Miałem, nigdy nie używałem... Choć początkowo mnie interesowały takie nowinki jak ta czy płyty wytrzymujące nawet 1000 lat czyli tzw. M-Disc to zawsze rozbijało się wszystko o koszta bo jak coś nowego to drogo. A później jak powoli z czasem taniało to i zainteresowanie z czasem mijało...
@andr27
@andr27 Жыл бұрын
100% sie zgadzam, kupiłem tego lajtskrajba, miałem ją dobrych kilka lat i wypaliłem jedną płytę na samym początku, żeby zobaczyć co z tego wyjdzie i to było wszystko co robiłem z obrazków na CD.
@Eselter
@Eselter Жыл бұрын
Pamiętam i używałem, bardzo fajna technologia.
@urraken1
@urraken1 Жыл бұрын
Używałem. Najlepszy efekt był jak płytę zapomniałem schować do pudełka i świeciło w lato na nią słońce. Cała powłoka Lightscribe zrobiła się czarna i tyle zostało z wypalonego wcześniej obrazka :)
@Marecki2707
@Marecki2707 Жыл бұрын
Miałem nagrywarkę firmy Lite-On właśnie wyposażoną w tą technologię, ale przyznam, nigdy na oczy nawet płyty Light Scribe na oczy nie widziałem 😃
@AnaMan75
@AnaMan75 Жыл бұрын
Mam ze 2 płyty etykietowane z tamtego okresu. Fakt, że trwało to długo i sens miało głównie dla płyt tematycznych, pamiątkowych itp. Dla zwykłych śmietników na backup instalek szkoda było zachodu. No i w tamtych czasach cena i trwałość nośników była dość istotna, tych etykietowanych nie było tak wiele do wyboru. A, i mam też DVD-RAM. Niestety, trzeba było ją wyciągać z kasety, kiedy były używane ze zwykłym napędem. I faktycznie swoboda zapisu była duża. Tylko znów czas, jaki to zabierało...
@Malapropify
@Malapropify Жыл бұрын
Użyłem tego raz - akurat, jak wypałałem swoją pracę dyplomową na Studiach. Egzaminatorowi się to bardzo spodobało - nie musiałem poprawiać :D
@gronkowiec31
@gronkowiec31 Жыл бұрын
Tak używałem. Mam jeszcze 2 nagrywarki ale Labelflash i płyty, kilka mi zostało Fujifilm, które też nagrywa się na górnej stronie poza tym w tej technologii można wypalać obrazki na każdej płycie tam, gdzie są dane (disc t@too). Labelflash ma przewagę, ponieważ jest trwały. Lightscribe blaknie z czasem. Wielokrotne nagrania faktycznie przyciemniają obraz ale czasem nieprecyzyjnie wypala i obraz staje się rozmyty. Z Lightscribe przestałem się lubić jak się okazało, że obrazki znikają po paru miesiącach. Pozdrawiam
@paczynski
@paczynski Жыл бұрын
Nigdy tego nie miałem, nawet nie wiedziałem że takie cudo istnieje.
@norbertlangner3684
@norbertlangner3684 Жыл бұрын
Ja akurat używałem LightScribe właśnie do tego, co na końcu powiedziałeś: okolicznościowe nagrania. Gdy to była nowość, to płyty LS faktycznie były kilka razy droższe od zwykłych, pierwsze napędy też miały podatek od nowości. Do nagrywania "kopii zapasowych" szkoda było czasu i pieniędzy. Teraz mam jeszcze jakiś zapas płyt, ale w zasadzie już nie nagrywam nic na płytki.
@MassiRPM
@MassiRPM Жыл бұрын
Na czym polecasz teraz przetrzymywania danych na dłuższy okres. Głównie mam na myśli kilkaset GB zdjęć za ostatnie w sumie dwie dekady
@fabiankowalski2675
@fabiankowalski2675 Жыл бұрын
Super materiał
@KrystianFirla
@KrystianFirla Жыл бұрын
u mnie w pracy produkowaliśmy takie płytki jako dodatek do wydawanych z projektu książek, szczerze powiedziawszy wyglądało to dość profesjonalnie w porównaniu do naklejanych etykiet... no ale wtedy nie było dobrych drukarek plujek które drukowały na specjalnych płytach... była naklejka, flamaster albo lightscribe :)
@Radek.68
@Radek.68 Жыл бұрын
Od "nikt nie korzystał" poprzez "dajcie znać w komentarzach czy korzystaliście", do "mało osób z tego korzystało" i "wiem po komentarzach, że kilku z was z tego korzystało". To "nikt nie korzystał", czy jednak byli ludzie, którzy korzystali? Dołączam do tego grona nieistniejących, bo *TAK, korzystałem.*
@wilonek
@wilonek Жыл бұрын
Zajebisty film
@TransportowyZgred
@TransportowyZgred Жыл бұрын
Ja używałem i była z tego mega satysfakcja.
@Powerware
@Powerware Жыл бұрын
Miałem kiedyś płytę DVD-RAM, miałem kilka lat i męczyłem ojca żeby mi natrzepał taką xd miała piękny matowy złoty kolor od spodu i genialne błyszczące wzorki z kresek dookoła. Wspaniała rzecz.
@krzysztofszwed253
@krzysztofszwed253 Жыл бұрын
Jak pies dorośnie to będzie cię kochał.
@krzysztofkowalski4265
@krzysztofkowalski4265 Жыл бұрын
Fakt, było coś takiego. Lata temu sobie mówiłem, że kiedyś muszę się tym pobawić. No i jak zawsze kiedyś oznaczało nigdy. Ciekawe przypomnienie starych czasów, dzięki.
@jankowalski2497
@jankowalski2497 Жыл бұрын
HAHAHA XD No aż sie łezka w oku kreci. Dokładnie tak samo. Mam dalej tą pierwsza i jedyną kupioną płytke, dalej leży w folii. :) I tak mineło ponad 15 lat...
@TomaszTybulewicz
@TomaszTybulewicz Жыл бұрын
Płyty DVD mogą być dwustronne - tzn z obu stron płyty może być warstwa z danymi. Istniały czytniki z dwoma głowicami, w pozostalych należało obrócić płytę na drugą stronę. Dlatego właśnie warstwę "etykiety" włożono do środka, pomiędzy warstwy danych.
@szejker1989
@szejker1989 Жыл бұрын
Miałem, użyłem dosłownie kilka razy. Trzeba było wypalać w najlepszej jakości, żeby miało to sens. Podobno najlepiej było wypalić obraz 2 razy. Wypalałem chyba programem Nero Cover Designer ale trzeba było mieć jeszcze sterownik HP. Płyty mam do dziś, wszystko widać. Korzystałem też z czarnych płyt CD Esperanza oraz z dwustronnych płyt DVD (tak, dwustronnych, nie dwuwarstwowych, nie pamiętam marki). Wszystko nagrywałem najwolniejszą prędkością. Ale jak zauważyłem wżery na płytach Esperanza i Shivaki, zacząłem kupować tylko HP, Verbatim oraz Sony. Płytki działają do dziś. Ale teraz zdaję sobie sprawę z tego, że warto było kupować oryginalne płyty CD z muzyką. Mam kilka takich oryginalnych płyt CD które mają już 30-40 lat, leżą w szafce z dala od UV i działają bezproblemowo.
@Dzejwor_Gromowladny
@Dzejwor_Gromowladny Жыл бұрын
Uwielbiałem te płytki - do dziś mam tego sporo.
@Zepsuty.Mikrofon
@Zepsuty.Mikrofon Жыл бұрын
Mam taki napęd od wielu lat i przez ten czas, użyłem LightScribe dwa... może trzy razy. Moim zdaniem, największą wadą tej technologii, był czas wypalania, często o wiele dłuższy niż zapisywanie danych i stosunkowo mała czytelność uzyskanego obrazu. Zawsze wolałem pisać flamastrem po płycie. Technologia miała moim zdaniem potencjał ale dziś, to już raczej historyczna ciekawostka, tym bardziej, że coraz rzadziej spotyka się napędy CD/DVD w komputerach. Można było także drukować etykiety na folii samoprzylepnej, widziałem takie płyty ale sam, nigdy się w to nie bawiłem. Szkoda było atramentu w drukarce a sama folia, była droga. Poza tym, trwałość takich wydruków nie była najlepsza. Ten film jednak, przypomniał mi o tej technologii bo zdążyłem już zapomnieć, że w ogóle posiadam taki napęd :)
@Informatykwakcji
@Informatykwakcji Жыл бұрын
🤔🤔🤔 Uwielbiam takie stare technologie... Swoją drogą tak się zastanawiam, dlaczego to się nie przyjęło... droższe płyty (ale chyba niewiele?) i monochromatyczny rysunek? do tego trzeba było chwilę poklikać, by coś tam napisać... i jeszcze zabawa w przekładanie płyt i czas... Szybciej było maznąć pisakiem do płyt cd czy dvd... Dziś napędy to już technologia przeszłości...
@jacekcb
@jacekcb Жыл бұрын
Mam napęd LG do dziś z funkcją light scribe. Dawniej wypalalem muzykę na płytach i niektóre płyty ozdabiałam nadrukiem lasera. Jak słusznie zauważyłeś płyty tego typu nie były łatwo dostępne,a i ich cena nie zachęcała do zakupu.zostawilem sobie kilka czystych płyt CD-R w tej technologii na specjalne okazje do wypalenia.
@kravter80
@kravter80 Жыл бұрын
O kurde ale to bedzie wielki pies :D
@milanlen3008
@milanlen3008 Жыл бұрын
Ta wlasnie technologia rozprowadzalem na mlodym wowczas rynku PL swoj pierwszy film XXX.Dziekuje za nostalgie.
@PlutonDziewiecCztery
@PlutonDziewiecCztery Жыл бұрын
Ciekawa technologia, szkoda, że wcześniej o niej nie wiedziałem. Film jak zawsze super w wykonaniu Tek Testers :D
@deejay_simon
@deejay_simon Жыл бұрын
To jesteś za młody by znać te czasy. Ja wychowałem na komputerze z dyskietkami gdzie nawet CD nawet mi się nie śniło żeby mi mieć był za drogi. Dopiero później już za parę lat było mnje stać na używany stary napęd CD X2 a jeszcze później na nagrywke właśnie z tym system co film
@AerialMakudo
@AerialMakudo Жыл бұрын
@@deejay_simon Moja pierwsza nagrywarka miała właśnie 2x czy wręcz 1x. Chyba z półtorej godziny wypalał. Ale na tamte czasy danych też było mało, więc w zasadzie nie było co wypalać. Jakieś filmiki z netu to 300x200 pikseli więc to ważyło grosze. Z aparatu cyfrowego zdjęcia były po 200KB. Więc takich płyt nie wypalało się codziennie.
@deejay_simon
@deejay_simon Жыл бұрын
@@AerialMakudo Dokładnie tak było do tego nagrywarki nie miały bufoora pamiętam do dziś. A co to powodowało a no to że np palisz sobie dane to nie można korzystać z komputera chciałbyś gdzieś coś otworzyć przeglądać i odrazu płyta w kosz błąd nagrywania. Trzeba było włączyć nagrywanie i cierpliwie czekać aż wypali . Dopiero potem wyszły nagrywarki z buforem i już można sobie było coś robić a nagrywać w tle
@donrafael5417
@donrafael5417 Жыл бұрын
Świetny materiał, miałem wiele takich nagrywarek, z resztą jeszcze jakaś pewnie jest gdzieś schowana. ale pamiętam jak miałem tą pierwszą z lightScribe (Liteon) zawsze chciałem skorzystać z tej funkcji ale nie mogłem dostać tych płyt w żadnym hipermarkecie albo były bardzo drogie (bardzo bardzo). Koniec końców wyszło tak że nigdy nie wykorzystałem tej funkcji. Pozdrawiam!
@Michal1982Michal1982
@Michal1982Michal1982 Жыл бұрын
Ja z 5 razy użyłem. Ostatnią płytą, którą przyozdobiłem grafiką z Lightscribe była płyta instalacyjna Windows 10, czyli nie było to tak dawno. Jeszcze mi z 5 płyt DVD-R Verbatima do Lightscribe zostało. :)
@mizet5477
@mizet5477 Жыл бұрын
Było też chyba coś takiego jak prototypowe a może nawet w sprzedaży: wizytówki (z otworem by się obracały) które się wkładało do napędu i można było tak wypalać obrazki, napisy. Szkoda, że technologia się nie rozwinęła, bo tak naprawdę to była najtańsza i najbardziej dostępna dla każdego wypalarka laserowa. Jeżeli by się ta technologia rozwinęła i nie tylko płyty z danymi to może i by przetrwały takie wypalarki do dzisiaj w zastosowaniach domowo czy biurowych.
@rENEGADE666JEDI
@rENEGADE666JEDI Жыл бұрын
Chyba z 50 filmów nam tak ładnie opisanych.Nero miał super edytor do tego 😁 Gdy pojawił się streaming. Płyty DVD straciły sens i ta technologia razem z nimi.
@TheZutox
@TheZutox Жыл бұрын
Kilka płyt wygrawerowałem. To były właśnie jakieś najlepsze składanki "Softu" :D To były czasy że na płycie mieściło się kilkadziesiąt różnych programów.. Aaa no i oczywiście miałem też kolekcje Windowsów :D Etykiety prawie jak oryginał.
@Matti0407
@Matti0407 Жыл бұрын
3:48 Miałem taką jedną płytkę (muszę ją znaleźć). Z tego co pamiętam, to charakteryzowała się kratką na stronie danych. Nie potrzeba było używać Nero, tylko kopiuj-wklej. A Lightscribe nigdy nie używałem.
@BackToPast-URBEX
@BackToPast-URBEX Жыл бұрын
Każdy w połowie lat 2000 miał w nagrywarce DVD tę funkcję, tylko problem był z dostępnością odpowiedniego oprogramowania, które mogłoby "wypalić" teksty i grafikę na płytach. Nawet na płytach z CD-Action nigdy nie dali odpowiedniego oprogramowania.
@marekb1988
@marekb1988 Жыл бұрын
Miałem, używałem, trzeba było wypalać kilka razy na jednej płycie żeby obraz był w miarę. Obrazek wypalał sie dłużej niż dane na płycie, dlatego przed wypaleniem obrazka trzeba było sprawdzić czy dane są ok, żeby nie zmarnować czasu na obrazek. Pora obejrzeć odcinek.
@YTtomek
@YTtomek Жыл бұрын
w 2006 miałem taki napęd od chyba LG z technologią LIGHTSCRIBE. Te napędy były wówczas dość drogie 349zł chyba za niego zapłaciłem. Człowiek wtedy był młody i chłonny nowinek więc wywalił bezsensownie kasę na taki napęd, zamiast przeznaczyć fundusz na inne bardziej potrzebna rzeczy. Kuriozum było takie, że użyłem tego tylko RAZ grawerując etykietę, na zdigitalizowanym weselu kolegi z kasety VHS na DVD. Płyty DVD umożliwiające wygrawerowanie etykiety też było dużo droższe, były w cenie płyty "dwuwarstwowej 8GB" lub nawet droższe. A dzisiaj krążki CD/DVD/BR odeszły do lamusa jak wcześniej kasety magnetofonowe czy VHS 🤣 A te płyty DVD RAM to nie były te wielokrotnego zapisu?
@frutifruti5300
@frutifruti5300 Жыл бұрын
Kiedyś chciałem się tym zainteresować, ale odbiłem się od kilku problemów po których machnąłem na to ręką. Problem nr 1. Cena tych płyt. 10krotnie wyższa cena była po prostu nie do przełknięcia dla mnie w tamtym czasie. Problem nr 2. Dostępność. Płyty CDR były w zasadzie wszędzie, ale lightscribe praktycznie nie istniało. Problem nr 3. Kolory. Drukowało to każdy kolor pod słońcem pod warunkiem że był to szary XD. I to chyba problem 1 i 3 były gwoździem do trumny, a problem nr 2, wynikał z dwóch wcześniejszych. Gdyby te płyty były tylko nieco droższe niż klasyczne, gdyby mogły być wielokolorowe, to myślę że serio zrobiłyby sztos.
@tomaszwisniewski897
@tomaszwisniewski897 Жыл бұрын
Ja używałem technologii firmy Pelikan. Była szybsza i działała na wszystkich rodzajach płyt. Bez zarzutu działa do dziś. 😁
@arazjel
@arazjel Жыл бұрын
A, ochlap piekny! 😁
@michak.6827
@michak.6827 Жыл бұрын
Używałem bardzo fajnie to wygląda, z tego co pamiętam z nagrywarką dostałem nero z funkcją wypalania etykiety.
@mbwrobel
@mbwrobel Жыл бұрын
Miałem (i wciąż mam) napęd ASUS z light scribem. Nie mam już dedykowanych płyt, bo były sporo droższe i dużo ich nie kupowałem, ale wartościowe dla mnie dane wypalałem właśnie na nich. Niektóre mam do dziś 😊 Płytę wielokrotnego zapisu miałem również - i to w rozmiarze mini CDRW o pojemności ciut ponad 200 MB. Ale to już nie była płyta light scribe.
@fortesso
@fortesso Жыл бұрын
Sam napęd posiadam do dziś, wypaliłem na nim wiele etykiet z czego parę takich krążków pozostało mi do dnia dzisiejszego.
@warriorek1982
@warriorek1982 Жыл бұрын
Używałem tych płyt dość często, wypalonych mam z 20 sztuk. Fakt, że długo się wypalało zdjęcia, ale efekt był dość fajny. Pozdrawiam.
@TheSpiderMANek
@TheSpiderMANek Жыл бұрын
No tak było... Miałem ze 4 nagrywarki z LightScribe... I wypaliłem zero etykiet... Ależ mi zrobiłeś dzień Kamil.
@HiTechMinimal
@HiTechMinimal Жыл бұрын
Używałe. Fajne to było.
@mietekkowalski935
@mietekkowalski935 Жыл бұрын
A to ciekawe👍👍👍i chyba nawet mam takiego LG ka ze stacjonarki w szufladzie lezy juz ponad trzy lata jutro w sumie dzis odkope i sprawdze😁😁👍👍👍
@pd209458
@pd209458 Жыл бұрын
Pamiętam, że kiedyś kupiłem ze 2 płyty do eksperymentów. Na jednej wypaliłem napis, na drugiej obrazek, zwłaszcza ta druga wypalała się wieczność a kontrast był taki nie za bardzo. Nigdy więcej mi się nie chciało.
@korneliuszrozestrzynski3534
@korneliuszrozestrzynski3534 Жыл бұрын
Miałem i używałem, ale faktem jest, że tylko czasami i dla tych "lepszych" materiałów. Plyty były droższe więc się oszczędzało dla masowych kopii. Jeszcze gdzieś tam może leżą plyty z Windowsami, ślubami itp materiałami. Czasami dwa czy trzy razy się wypalało dla lepszego efektu.
@MieciuAutokarski
@MieciuAutokarski Жыл бұрын
Miałem DVD-RW Asusa z Lightscribe w 2004 i w pakiecie program Nero Suite. Zawsze coś szło nie tak, albo nie udało się wypalić danych na płycie i przerywało w połowie procesu albo nadruk był rozmazany i z pikselozą. A płytki nie były tanie 😄
@EmGieCzy
@EmGieCzy Жыл бұрын
Kolory u Ochłapa jak u Perrito z nowego kota w butach xD(Polecam btw. Super film
@megacccp88
@megacccp88 Жыл бұрын
Fajnie było mieć coś czego nigdy nie użyłem z braku wiedzy X lat temu :/
@kiohin
@kiohin Жыл бұрын
Super pieseł! Ja używałem LS, do tej pory mam kopię Diablo II z własną grafiką. Swego czasu kilka płyt tygodniowo się nagrywało.
@sebastianszwarc4162
@sebastianszwarc4162 Жыл бұрын
Ja używałem bo robiłem kiedyś swoją muzykę i wyglądało to „prawie” jak oryginalna płyta 😄 zresztą dalej mam to w kompie stacjonarnym tyle, ze teraz chyba ciężko o taką płytę, przynajmniej stacjonarnie na mieście
@prokoper
@prokoper Жыл бұрын
Miałem i używałem. Pozdrawiam.
@krzychowski95
@krzychowski95 Жыл бұрын
Używałem fajna zabawa była 😅 Do tej pory mam płytki ze zdjęciami z wakacji gdzie jako dzieciak robiłem okładki i wypalałem płytki 😅
@ukawiec5482
@ukawiec5482 Жыл бұрын
Mam nagrywarkę w dalszym ciągu i wypalałem obrazki. Fajne to było. Obrazki były bardziej wyraźne gdy wypaliło się je dwa razy. Po pewnym czasie obrazki zachodziły mgła
@adrianszczygiel6385
@adrianszczygiel6385 Жыл бұрын
Ja używałem i to często. Robiłem foty ślubne i nagrywałem na takich płytkach zdjęcia. Efekt nadruku lightscribe był dla klientów oszałamiający :D
@sebastianmichael5208
@sebastianmichael5208 Жыл бұрын
Ja korzystałem nagminnie. Najczęściej etykietowałem biblioteki zdjęć. Wypaliłem z życiu prawdopodobnie ponad 500 takich etykiet. Największym problemem tych płyt było palcowanie i zanikanie wypalonej etykiety. Czas wypalenia pełnej etykiety szedł w nieskończoność, a po zaledwie pół roku na niektórych dyskach etykiety były już prawie niewidoczne, co bardzo irytowało i ostatecznie mnie zniechęciło do tego systemu. Zacząłem drukować etykiety bezpośrednio w drukarce, tuszem :-).
@JohnDoe-el5ir
@JohnDoe-el5ir 3 ай бұрын
Nagrałem kiedyś jedną taką płytę i oznakowałem :) Problemem też było to że ta powierzchnia łatwo się uszkadzła od dotykania, tzn zostawały ślady palcó nieusuwalne. Inną zapomniana technologią jest Bluray do archiwizacji danych. Mógłby służyć obecnie w wersjach płyt 100 i 128GB np do robienia obrazu systemu, ale ceny tych płyt są absurdalne i pozostają dyski twarde. Sama cena nagrywarki też nie jest najniższa
@pawehektor6633
@pawehektor6633 10 ай бұрын
Miałem, używałem nawet często bo pracowałem w kafei i sklepie komputerowym jednocześnie :) Nagrywarki z LS używałem nawet na Amidze (mam kontroller Fast ATA EIDE od Elboxa), chociaż wtedy raczej nie dało się wypalać obrazków (pamiętam, że paliłem na pececie) - dzisiaj zapewne da się to ogarnąć bez problemu... :) Kilka kilogramów płytek mam do dziś :)
Gadżety z dzieciństwa, na które nie było nas stać
10:56
Happy 4th of July 😂
00:12
Pink Shirt Girl
Рет қаралды 30 МЛН
아이스크림으로 체감되는 요즘 물가
00:16
진영민yeongmin
Рет қаралды 22 МЛН
The child was abused by the clown#Short #Officer Rabbit #angel
00:55
兔子警官
Рет қаралды 24 МЛН
Analogue Pocket - Rolex wśród Game Boyów
16:06
arhn.eu
Рет қаралды 120 М.
LightScribe, burza i brak synonimów w mózgu do słowa "wypalanie".
12:45
Saper ElektroZłomiarz
Рет қаралды 52 М.
Jak wygląda BOTTLENECK?
17:56
Tek Testers
Рет қаралды 39 М.
LightScribe - Drukowanie etykiety i obrazków na PŁYCIE DVD
5:09
Informatyk Kriss
Рет қаралды 1,8 М.
Co potrafi najtańszy NOWY procesor?
13:51
ZMASLO
Рет қаралды 226 М.
TOPOWY KOMPUTER z 2008 roku 🔥
22:09
Tek Testers
Рет қаралды 107 М.
Aktywuję WINRARa na Windowsie 98
12:50
Tek Testers
Рет қаралды 79 М.
Clicks чехол-клавиатура для iPhone ⌨️
0:59
Gizli Apple Watch Özelliği😱
0:14
Safak Novruz
Рет қаралды 7 МЛН
Урна с айфонами!
0:30
По ту сторону Гугла
Рет қаралды 8 МЛН
iPhone 16 с инновационным аккумулятором
0:45
ÉЖИ АКСЁНОВ
Рет қаралды 7 МЛН