Manewry portowe - cumowanie na dziko i obsługa kotwicy S01E26

  Рет қаралды 64,226

Lazy Jack

Lazy Jack

Күн бұрын

W tym odcinku dowiecie się jak cumować na dziko (bezpośrednio do brzegu), czym jest cumowanie na bindudze, a także jak obsługiwać kotwicę i jak kotwiczyć na jeziorze.
0:00 Wstęp
0:30 Odejście od brzegu
2:19 Kotwiczenie na jeziorze
3:00 Jak przygotować kotwicę do rzucenia?
7:12 Cumowanie na dziko
9:50 Podsumowanie
10:46 Jak się przygotować do noclegu na dziko?
Lazy Jack, to szkoła żeglarstwa oferująca szkolenia na patent Żeglarza Jachtowego na Mazurach, żeglarskie kursy doskonalące dla tych którzy patent już mają, ale dalej chcą się rozwijać (też na Mazurach), oraz szkolenia na patent Jachtowego Sternika Morskiego na Bałtyku (start z Gdańska).
Zapraszamy na naszą stronę internetową:
www.lazyjack.pro
Zapraszamy na nasz profil na Facebooku:
/ lazyjack.pro

Пікірлер: 49
@GVNTOFFICIAL
@GVNTOFFICIAL 2 жыл бұрын
o mój boże jak ja was kocham potrzebowałem takiego filmu! Zdecydowanie wyprzedzacie konkurencje!
@zbysiu100
@zbysiu100 Жыл бұрын
Merytoryka na wysokimi poziomie. Dzięki wielkie.
@tomaszubek6726
@tomaszubek6726 Жыл бұрын
fajny kanał i miło się to ogląda oraz słucha. W kwestii cumowania na dziko ja zawsze wbijam dziobem i obracam łodkę. Metoda bardziej pracochłonna ale z niedoświadczoną załogą pewniejsza, jedyny problem to desant z dziobu ale odpukać zawsze jest chętny do małej kąpieli.
@oloolo8856
@oloolo8856 Жыл бұрын
Fajne filmy. Należy uważać ponadto na opuszczanie jachtu gdy ten jeszcze porusza się do tyłu. Przy mulastym dnie noga może się przykleić i jacht nas staranuje.
@johnadams7909
@johnadams7909 Жыл бұрын
Fajne i użyteczne filmiki szkoleniowe
@sawomirjaszczyszyn264
@sawomirjaszczyszyn264 2 жыл бұрын
Zgodzę się z 2 odpowiedziami na ten materiał. Podchodzenie w taki sposób jest jak najbardziej okej kiedy zna się akwen i ma się doświadczona załogę. Jednak najlepszym sposobem jest podejście dziobem. Najbezpieczniejszy dla jachtu i załogi. Powinniście pokazać też ten sposób. Gdy rzuca się kotwicę od strony rufy. Lina sama się wyciąga, a członek załogi kuca sobie bezpiecznie przy koszu dziobowym. Po zacumowaniu manewr overholung i jacht stoi rufa do brzegu. Co najważniejsze powinniście przy takich manewrach pokazywać lub chociaż mówić o zakładaniu kapoków. Nigdy nic nie wiadomo. Ogólnie materiał bardzo spoko , choć wg mnie zawsze medal ma dwie strony i warto pokazać drugi sposób. Stopy wody pod kilem! Ahoj
@krzysztofkubicki7192
@krzysztofkubicki7192 Жыл бұрын
Szacunek za tę uwagę, Panie Sławomirze. Ze wszystkim się zgadzam z Panem. Z żeglarskim pozdrowieniem.
@limani85
@limani85 2 жыл бұрын
Znakomity film jak zawsze!
@johnadams7909
@johnadams7909 Жыл бұрын
Ohlsdsm waszego filmiki. Fajnie tłumaczycie. Tak trzymać.
@wojciechsokoowski8677
@wojciechsokoowski8677 2 жыл бұрын
Chłopaki jak zawsze stanęli na wysokości zadania Dziękuję
@tzchajnick5596
@tzchajnick5596 2 жыл бұрын
Bardzo fajny materiał jak wszystkie ostatnio. Takie podejście jest wręcz popisowe ale jednak ryzykowne (szczegółowo opisaliście dlaczego). Czy nie byłoby lepszą praktyką jednak podejść dziobem, zacumować jak na przykładzie do pala lub drugiej kotwicy, wycofać się, dokonać overholungu na wodzie, na spokojnie bez stresu, że zaraz nas płytka woda lub przypadkowy pniak czy kamień zaskoczy, podnieść silnik i wycofać do brzegu jak po sznurku (a wręcz dosłownie, po sznurku)? Przy wietrze bocznym nawet tylko ciut większym niż na tym filmie to jest spora loteria nawet trzymając kawałek miecza do końca.
@Fat1Mouse
@Fat1Mouse 2 жыл бұрын
Świetne materiały. Kiedy locja, meteorologia i przepisy? Czekam z niecierpliwością, gdyż wszystko przedstawiacie łatwo i zrozumiale.
@larkinflight
@larkinflight 2 жыл бұрын
Dodałbym tylko że w wielu miejscach na Mazurach nie wolno przybijać do wysp bo są rezerwatami a niestety widuję tam łódki. Warto poczytać żeby uniknąć mandatów :)
@Kamikadze2202
@Kamikadze2202 11 ай бұрын
Tak najłatwiej uszkodzić śrubę lub wirnik pompy.Podchodzomy bezpiecznie dziobem wcześniej rzucamy kotwice,a potem spokojnie obracamy jacht knagujac kotwice na dziobie
@przemowr
@przemowr 10 ай бұрын
I to jest tak zwana stara dobra szkoła.... zawsze tak podchodzę, dziobem kontrolując prędkość a potem robię overholung...
@SzkolaZeglarstwaGertis
@SzkolaZeglarstwaGertis 2 жыл бұрын
zdecydowanie nie zgodzimy się z takim uczeniem podchodzenia do brzegu cumując na dziko. Istnieje wyjątkowo duże ryzyko, że sternik źle oceni głębokość wody lub z powodu braku doświadczenia nie podniesie silnika z wody na czas i doprowadzi do jego uszkodzenia. Kolej a sprawa to ryzyko zahaczenia mieczem w dno (w konsekwencji również może dojść do uszkodzenia zarówno miecza jak i skrzynki mieczowej). Stając przy plaży - zawsze zalecamy podchodzić dziobem i obracać jacht już przy brzegu, kontrolując go odpowiednio linami.
@xsynux
@xsynux 2 жыл бұрын
Bezpieczniej dla jachtu i spokojniej dla załogi. Video z manewrem: kzfaq.info/get/bejne/j5OglNKemc2whYU.html
@kalinyo
@kalinyo Жыл бұрын
Dużo łatwiej, bezpieczniej i bardziej precyzyjnie jest dochodzić dziobem do brzegu. Kotwice rzucamy z rufy i później przy brzegu wykonujemy overholung. Samo dojście dziobem do brzegu (ja tak robię): płetwa sterowa do góry, silnik lekko do góry (ale tak, aby śruba była w wodzie i aby było chłodzenie), miecz do połowy do góry; następnie mała naprzód i płyniemy do brzegu; rzucamy kotwice z rufy; w niewielkiej odległości od brzegu silnik odstaw i do góry, miecz do góry. Jeśli nie zdążę podnieść miecza na czas i stanę na nim za szybko na mieliźnie to dwie opcje: jeśli znam dno i jest ono bezpieczne (piasek, brak konarów, itd.) - podnoszę miecz i ostrożnie na silniku dochodzę do samego brzegu (kontrolując głębokość przy śrubie). Jeśli nie znam dna to powtarzam manewr wcześniej podnosząc silnik i miecz.
@michajabonski8152
@michajabonski8152 10 ай бұрын
Czy przy podejściu dziobem lina kotwicy nie wkręci się w śrubę silnika ?
@ToBo_PL
@ToBo_PL Жыл бұрын
5:20 - "brzeg po nawietrznej stronie jeziora" - hmm... Rada powinna brzmieć odwrotnie, brzeg zawietrzny to brzeg bezpieczny.
@allmypassionsallmylife
@allmypassionsallmylife Жыл бұрын
Właśnie sprawdzałem czy mi się coś pojebało czy może ktoś już zwrócił na to uwagę :)
@lucidcrew
@lucidcrew Ай бұрын
Ale od komarów chroni brzeg nawietrzny, tak na marginesie:)
@janwolosiuk
@janwolosiuk 2 жыл бұрын
Mała uwaga: koniec liny kotwicznej się wiąże, a nie knaguje :)
@Mar.C
@Mar.C 2 жыл бұрын
4:05 ja używam 2 ratowniczych połączonych ze sobą. Może i śmiesznie ale to też chyba dobre połączenie 🤔😁
@wooojtasw9696
@wooojtasw9696 2 жыл бұрын
zgadza się, ratownicze węzły zawsze dadzą się rozwiązać, nawet długo przebywając w wodzie, pęczniejąc i będąc naprężanymi bardzo mocno, co przy kotwicy też mi się zdarzało np. gdy zahaczyła się o jakiś podwodny pniak i siłą trzeba było ją wyciągać. Związ wantowy to kombinacja dwóch supłów które są potencjalnie najgorszymi węzłami. Węzły ratownicze stosuję bardzo często.
@gur_luk76
@gur_luk76 9 ай бұрын
🙂
@kaktusbrodaty2279
@kaktusbrodaty2279 Жыл бұрын
10:44 - Zauważyłem, że Filip użył do zawiązania liny na palu węzła ratowniczego. Pytanie początkującego: dlaczego nie został użyty węzeł cumowniczy żeglarski?
@krzysztofkubicki7192
@krzysztofkubicki7192 Жыл бұрын
Moim zdaniem ratowniczy też jest jak najbardziej ok. Idea jest taka, by nie ''rozsupłał'' się - węzeł ma być stabilny. Wielokrotnie używaliśmy tej metody, bo po prostu jest wygodniejsza - węzeł przygotowujesz jeszcze na łodzi i tylko 'zaczepiasz' o cokolwiek, o co możesz zacumować (chyba że trzeba obwiązać cumę wokół pnia drzewa, ale to co innego). Robienie dwóch półsztyków do dziś mnie wkurza 🙂 Z żeglarskim pozdrowieniem.
@cyner9386
@cyner9386 2 жыл бұрын
Hej, czy ktos się może orientuje gdzie położone jest dokładnie to miejsce?
@michaj2357
@michaj2357 Жыл бұрын
Na moje oko jezioro Boczne, Rydzewo, Keja Leśna i okolice.
@paralotnik2299
@paralotnik2299 2 жыл бұрын
Siema, gdzie na mazurach można wyczarterować coś małego z żaglem bez uprawnień i z kajutą do kimania w stylu Jolly-Skip ? Ogarnąłem wiatr w powietrzu teraz chcę na wodzie, mam już jakieś doświadczenie z żaglami.
@Peters128
@Peters128 2 жыл бұрын
Jaki jest aktualny status prawny stawania "na dziko" w obrębie szlaku WJM?
@radomirfijakowski450
@radomirfijakowski450 2 жыл бұрын
Też chciałbym się dowiedzieć ?
@grupa2119
@grupa2119 Жыл бұрын
A jak podejście na żaglach? Ja na dziko podchodząc omegą rozpędzam ile da radę i po prostu wbijam w plażę, upuszczając kotwicę z wyprzedzeniem, cały czas będąc w ruchu. Potem tylko pozostaje obrócić jacht rufą do brzegu i przełożyć kotwicę na knagę dziobową
@MK-hr5yv
@MK-hr5yv 10 ай бұрын
jaki zwiaz wantowy`? Przy takiej samej grubosci lin wystarczy zwykly plaski wezel
@wojciechpiszczek2069
@wojciechpiszczek2069 10 ай бұрын
Doświadczenie wskazuje tu kilka błędów: - odchodząc od brzegu warto zatrzymać jacht aż do odpalenia silnika. Silnik po nocy w pozycji uchylonej bywa kapryśny. Czasem jak mamy starszą maszynę to trwa to kilka minut aż wszystkie oleje spłyną z powrotem. Przy dopychu wystarczy nie wybierać chwilę kotwicy, przy odpychu warto zostawić jedną cumę nabiegowo (jak ma się takie piękne paliki jak na nagraniu) - przedłużanie cumy związem wantowym nie jest najlepszą opcją, bo potrafi się mocno zacisnąć. Zazwyczaj do takich celów służy węzeł szotowy. - desant do wody w momencie gdy łódka jeszcze się porusza jest raczej ryzykowny. Na pewno nie puszczajcie na takie akcje podopiecznych. Z zasady podczas desantu łatwo się potknąć i przewrócić, a wtedy 2-tonowy jacht jest bezlitosny
@acatiilg
@acatiilg Жыл бұрын
5:20 Na pewno nawietrznej?
@maciejwiercinski2616
@maciejwiercinski2616 11 ай бұрын
Po pierwsze: klarowanie liny/lanncucha kotwicznego. Po drugie; praca pod relingiem i przez kluze.
@Martee234
@Martee234 Жыл бұрын
9:45, cuma prawie nie doleciała do brzegu, dlaczego? ;)
@Stenogramyzbrodni
@Stenogramyzbrodni Жыл бұрын
Kurwa, ile pod tymi filmami jest mądralińskich, ja jebię... Co jeden to lepszy.
@krzysztoft5726
@krzysztoft5726 5 ай бұрын
Koledzy, lina kotwiczna nie bedzie " nas trzymać". Może to zrobić kotwica i łańcuch. Długośc łancucha i wielkość kotwicy trzeba dostosować do ciężaru łódki. 6 głebokości to zdecydowanie przesada. Pływaliście na pływach? To dopiero ciekawe.😂
@jacekpodbielski2695
@jacekpodbielski2695 2 жыл бұрын
A MOŻE BY TAK BEZ SILNIKA !
@johny2471
@johny2471 Жыл бұрын
Niestety dla większości ludzi żeglujących na mazurach nie jest znany taki wynalazek jak saperka i normą są tak zwane papierzaki.
@zbysiu100
@zbysiu100 Жыл бұрын
Wstęp muzyczny jest tragiczny, moglibyście go zmienić
@derekobrian4285
@derekobrian4285 Ай бұрын
BAGIENNE NURKI !!!! - BUUU- HAHAHAAA !!!!
@derekobrian4285
@derekobrian4285 2 ай бұрын
A JAK WYGLĄDA PŁYWANIE TYM GÓWNEM PRZY 3 - METROWEJ FALI i 7 ° B ?!?!
@derekobrian4285
@derekobrian4285 2 ай бұрын
TEN KURWA SZNUREK DO GACI , TO JEST LINA KOTWICZNA ?!?!!!
Manewry portowe - jak zacumować na muringu? S01E24
9:37
Lazy Jack
Рет қаралды 71 М.
🤔Какой Орган самый длинный ? #shorts
00:42
Became invisible for one day!  #funny #wednesday #memes
00:25
Watch Me
Рет қаралды 57 МЛН
Analyzing Failed Boat Maneuvers: Learning from Mistakes
17:14
Epic Navigator
Рет қаралды 190 М.
Kłopoty z wypłynięciem - Rewa 2022
6:24
Maciej S
Рет қаралды 14 М.
Tak nie rób!  Podejście rufą pomiędzy Y-bomy
13:11
Pro-Skippers
Рет қаралды 121 М.
Jak je mijać w praktyce? Znaki kardynalne
16:00
MORKA - Szkoła Żeglarstwa
Рет қаралды 14 М.
Czy spanie "na dziko" jest fajne?  #mazury
12:19
Bajor in the city
Рет қаралды 6 М.