No video

Metrology Lab - Review of RIGOL DHO800 oscilloscope! Is 12 bits enough?

  Рет қаралды 19,773

Piotr Burnos

Piotr Burnos

Күн бұрын

Пікірлер: 125
@grzegorznowakowski2109
@grzegorznowakowski2109 6 ай бұрын
A ja hobbysta, od dłuższego czasu zastanawiam się nad oscyloskopem budżetowym 4-kanałowym. I właśnie teraz jest kasa i chęci. Dla hobby DHO804 będzie dla mnie wszystkim, czego potrzebuję. Pozdrawiam autora i elektroników, nie tylko zawodowców ;)
@Jannic-ee4mr
@Jannic-ee4mr Ай бұрын
Bardzo wartościowy kanał. Jest to wspaniałe że dzięki takim twórcom dostęp do wiedzy jest dziś tak łatwy...
@Dan-oo1rj
@Dan-oo1rj 9 ай бұрын
Ciekawy test 👍 - kawał dobrej roboty! I interesujące urządzenie. Nie ma się co czepiać, ze cos nie zostało pokazane, bo aby pokazać wszystkie jego możliwości - trzeba by kilku odcinków i bardzo starannego planu! Co do kursorów i sterowania ich pokrętłami: PRAWDOPODOBNIE nie trzeba sięgać do GUI aby zmienić działanie pokrętła - wystarczy nim kliknąć (te enkodery mają również wciskaną oś) i za pomocą cyklicznego wciskania można przełączać się między różnymi trybami działania pokrętła. (Mówię to na podstawie doświadczeń z urządzeniami Siglenta). Co do klawiatury ekranowej i wprowadzania numerycznych wartości dla parametrów: PRAWDOPODOBNIE można mieć podłączoną klawiaturę USB i za jej pomocą wprowadzać cyfry i litery (Mówię to na podstawie doświadczeń z urządzeniami Siglenta). Co do pasma przenoszenia: 1) - Wiele urządzeń ma ten sam tor wejściowy a pasmo jest jedynie ograniczane programowo. To pozwala nabyć "upgrade" w postaci oprogramowania lub kodów odblokowujących zamieniający nasz oscyloskop w urządzenie o lepszych parametrach bez fizycznej ingerencji w sprzęt. Z pozoru brzydkie zagrania - ale to zmniejsza ceny produkcji i daje dodatkowe możliwości upgrade'u "w domowym zaciszu" ;) 2) - pomiar za pomocą sondy a później kabla BNC świetnie pokazał, że to sonda miała nieliniową charakterystykę i podbijała sygnał w okolicach... 55MHz? Co do 12bitów vs 8bitów: różnica ogromna, co doskonale Pan pokazał na powiększeniach próbkowanych sygnałów! Przy 8 bitach mamy jedynie 256 różnych poziomów a przy 12 bitach to już 4096 różnych poziomów - czyli o 3840 poziomów więcej. Chyba najlepiej pokazałby to powolny przebieg trójkątny o dużej amplitudzie np. 16V (aby oddalić się od szumów, nie wiem, jakie największe napięcie wyjściowe ma pański generator arbitralny). Wtedy zoom na zsamplowane, rosnące lub opadające zbocze pokaże czym różni się przebieg z rozdzielczością co 62mV od przebiegu z rozdzielczością co 4mV. Te wielkie schody przy 8 bitach i prawie gładka linia przy 12 bitach - dadzą niejednemu do myślenia 😆 Sądzę, że część widzów mogła pogubić się w zależnościami między wielkością pamięci na sample, maksymalną częstotliwością próbkowania i wybrana podstawą czasu (a wynikowo - wielkością okna czasowego widocznego na ekranie). Jednak tłumaczenie tych zagadnień wykracza daleko po za zakres testu tego oscyloskopu i pewnie już kiedyś było poruszane w innym materiale? Może warto dać link do tego video? Np. do tego: kzfaq.info/get/bejne/gZNgmsWAu8jFYps.html
@piotrburnos1004
@piotrburnos1004 9 ай бұрын
Bardzo dziękuję za obszerny komentarz.
@AdamMaszynotwor
@AdamMaszynotwor 9 ай бұрын
Jak zwykle recenzja na najwyższym poziomie przy okazji można się wiele nauczyć z obsługi samego oscyloskopu poznać nowe funkcje itp.
@MortimerKadaver
@MortimerKadaver 9 ай бұрын
Bardzo fajny oscyloskop, chyba najlepszy możliwy na rynku stosunek możliwości do ceny.
@hit-757
@hit-757 8 ай бұрын
Na moje oko w oknie pomiarów licznik próbek dochodzi do zadanej w ustawieniach wartości (na filmie było 1000) i statystyka jest liczona z 1000 *ostatnich* próbek. Dlatego licznik się zatrzymał, a wartości liczyło.
@adamwojciechowski5606
@adamwojciechowski5606 9 ай бұрын
Nareszcie konkrety i to w języku, w którym rozumiem bez pośrednictwa "zaawansowanego tłumacza youtube"(czyli 50% utraconej informacji a 25% błędnie przełożonej). Dzięki za pokazanie jak "to" się sprawuje i obsługuje. A i prosze sie nie przejmować "stękami" CosteC z elektrody- tam zawsze była "loża szyderców"-sami głównie ostatnio prezentują najgorszy chłam z aliexpresu za 5$ w "artykułach", a potrafią się przywalić do rzetelnej prezentacji. Nie stać gulsona i jego mecenasów na zakup 1 szt. takiego oscyloskopu i stworzenie konkurencyjnego artykułu ? Naprawdę amerykańskiego korporacyjnego właściciela medialnego wielu portali branżowych nie stać na 500$? Aha, chętnie widzieli by wolontariat...to w ich mentalności cecha przewodnia
@piotrburnos1004
@piotrburnos1004 9 ай бұрын
Dziękuję za miłe słowa. A co do reszty to niezazbytnio się przejmuje 🙂 Nie znam tego środowiska i nie zamierzam tam głębiej dyskutować.
@luc61786
@luc61786 9 ай бұрын
@adamwojciechowski5606 piękne podsumowanie elektrody
@cefalloid
@cefalloid 9 ай бұрын
Elektroda tak ze 20(?) lat temu to było coś. Potem bardzo przegięli z moderacją - czepianie się wszystkiego. Np nie podania modelu zasilacza gdy ktoś pytał jak usunąć wirusa. Po podaniu modelu zasilacza temat do kosza bo "zasilacz z czarnej listy". What???? Dziś już jest normalniej ale co z tego kiedy wartościowi ludzie stamtąd odeszli i już nigdy nie wrócą. Dostali to czego chcieli - aby ożywić forum sztucznie generują śmieciowe tematy typu rozbiórka zasilacza z Aliexpress. A co to kogo obchodzi....
@Krzysiek70
@Krzysiek70 5 ай бұрын
23:00 - Zainspirowany kontrolą szumów, sprawdziłem to u siebie. Wyniki mojego Siglenta (średnia Vpp z 4 kanałów): 1. BW 100MHz: 656µV, z terminatorem: 599µV. 2. BW 20MHz: 491µV, z terminatorem: 404µV. Zatem nie jest źle. Pomiarów Vrms nie podaję, bo nie wiem czemu wychodziły różnie. Bywało 70-80µV a kolejny wykazywał aż 110-120µV. Czyżby to błąd statystyk/oprogramowania? A może 'tak jest", w końcu RMS to wartość skuteczna. Jeśli szum może mieć różny rozkład widmowy... to RMS się zmienia. Pomiary dla każdego z kanałów wykonane kilkukrotnie. A przy okazji... Dla kanałów - sprawa jasna, natomiast dla triggera? Tam też występuje coupling AC/DC...
@danielardelian2
@danielardelian2 2 ай бұрын
Thank you, very good review, I just bought a DHO804 and I have learned a lot from your videos. A negative point I have found is that the Measurement (including DVM) is limited to exactly what is on the screen. So if you capture a full sine wave and modify POSITION up or down, the measured RMS value is also impacted by the position.
@piotrburnos1004
@piotrburnos1004 2 ай бұрын
Thank you! Nice to hear that my video was helpful.
@MRSerwis
@MRSerwis 9 ай бұрын
Bardzo ciekawy odcinek. Nawet nie wiem kiedy ta godzinka minęła. Pozdrawiam 👌👍💪🏻
@piotrburnos1004
@piotrburnos1004 9 ай бұрын
Dziękuję i pozdrawiam 🙂
@MRSerwis
@MRSerwis 9 ай бұрын
@@piotrburnos1004 poszło, w wolnej chwili jak można prosić zerknąć :-)
@veciolupo
@veciolupo 9 ай бұрын
Uważem że Review od Pana Piotra jest prostu prawdziwy pożyteczny. Dzękuje serdecznie Autoru! Bardzo brakowało mi tej informacji! Chciłem już od pół roku kupić jeden z oscyloskopów tej serji, ale miałem też wątpliwośći.... Więc czekałem na taką dobrą recenzję. Super! A może I2C decoding de się oglądać z pomocą tego Oscyloskopa.
@piotrburnos1004
@piotrburnos1004 9 ай бұрын
Dzięki! Pozdrawiam.
@veciolupo
@veciolupo 9 ай бұрын
Panie Piotrze, czy może być I2C Decoding z pomocą tego nowego Rigola jednym z ciekawych tematów na nowe odcinki?
@piotrburnos1004
@piotrburnos1004 9 ай бұрын
O dekodowaniu będzie w drugiej części
@grzegorzolejniczak8846
@grzegorzolejniczak8846 9 ай бұрын
Bardzo dziękuję, świetna recenzja, po obejrzeniu już wiem, że dla moich potrzeb wybiorę model 4 kanałowy, bo powoli przychodzi taki czas, aby wymienić dotychczasowy park pomiarowy na nowszy o większych możliwościach. Sam używam urządzeń Philipsa i Fluke, ale najnowsze modele są poza moim funduszem inwestycyjnym :)
@Modrih
@Modrih 9 ай бұрын
Wartościowy materiał, dziękuję !
@piotrburnos1004
@piotrburnos1004 9 ай бұрын
Dziękuję. Pozdrawiam
@krzysztofrobert3902
@krzysztofrobert3902 6 ай бұрын
Dziękuję za świetny odcinek doktorze
@akta1984
@akta1984 9 ай бұрын
Super sprawa. Już minsie podoba ten oscyloskop. Ciekawe, czy mozna go podlaczyc do SCIlab lub Simulink:)
@gregbryk5764
@gregbryk5764 5 ай бұрын
Siglent 1202 deklarują pasmo 200 Mhz a na pomiarach wyszło ze spdek -3db jest na 248 Mhz z terminatorem 50 om caly tor tzn wyj gen, kabel i terminator na wej oscyla 0dbm 224mv - można to sprawdzic u Pana -oczywiscie jako ciekawostka -pozdr. fajne wykłady
@Krzysiek70
@Krzysiek70 5 ай бұрын
Zmiana Siglenta SDS1104X-E na DHO814. Ma to sens? W Siglencie: BodePlot - nie mam generatora tej firmy, więc opcja martwa; Dwa przetworniki ADC - ok, ale czy niezbędne? Rigol: trochę martwi mnie system na karcie SD (pewnie średniej trwałości, co będzie jak padnie?). Zalety Rigola: wykazane w materiale dużo szersze pasmo, mniejsze rozmiary (oscyloskopu używam relatywnie rzadko), praca z USB-C (powerbank, to się może przydać) i wydaje się że ekran, rozdzielczość - na filmach wygląda dużo lepiej niż w "starym" Siglencie. Zatem prośba o przekonanie mnie lub "wybicie pomysłu z głowy". Przy okazji - Piotrze, kolejny świetny i merytoryczny materiał nie tylko jako recenzja, ale też wartość dydaktyczna. Takie "zabawki" trzeba umieć obsługiwać (dowiedziałem się co to jest "Holdoff" 😀) i rozumieć co się robi. Dziękuję.
@staszekjc
@staszekjc 9 ай бұрын
Wspaniała, wyczerpująca recenzja👍, a będzie jeszcze ciąg dalszy 🤩. Udostępniam na firmową grupę. Może nam kupią na DUR jakiegoś z tej serii😁.
@piotrburnos1004
@piotrburnos1004 9 ай бұрын
Dzięki. Oby kupili 🙂
@Krzysiek70
@Krzysiek70 5 ай бұрын
5:22 - obecnie (stan na 3.3.2024) u Chińczyków jest promocja, DHO814 ok. 2050 zł 😊😊
@mietek7068
@mietek7068 9 ай бұрын
Dzięki za test
@jirikborsukzabransky
@jirikborsukzabransky 9 ай бұрын
Patrzyłem na Batronix, ceny są bardzo dobre, można powiedzieć, że starsze modele serii 1000 są w tej samej cenie. Świetna recenzja, czekam na kolejną część.
@pcb5269
@pcb5269 9 ай бұрын
Jedna uwaga co do pomiaru szumów AC RMS. Widać, że w modelu 1074Z po włączeniu trybu AC Coupling tak naprawdę składowa stała nie jest odcinana. Wynika to z faktu, że kondensator odcinający składową stałą jest włączany przed wzmacniaczem. Co za tym idzie napięcie niezrównoważenia wzmacniacza - co widać na ekranie oscyloskopu - nadal jest dodawane do przebiegu. Zakłamuje to pomiar RMS, będący wtedy tak naprawdę pomiarem RMS szumów wraz ze składową stałą. Dave Jones na swoim kanale YT popełnił ten sam błąd 😀Tam jednak oscyloskop miał funkcję AC RMS - Rigol 1074Z jej nie ma. Dokładnie chodzi o EEVblog #1223.
@piotrburnos1004
@piotrburnos1004 9 ай бұрын
Dokładnie tak jest. Ale nie wiem czy nazwałbym to błędem. Po prostu inaczej nie da się tego zrobić. Dzięki za komentarz.
@dpeees
@dpeees 9 ай бұрын
Dave podał tam rozwiązanie.
@pcb5269
@pcb5269 9 ай бұрын
​@@piotrburnos1004Może nie błąd - raczej dostępne w 1074Z rodzaje pomiarów RMS nie pozwolą na porównanie z DHO814. Warto jednak o tym wspomnieć, bo przedstawiane w tabelce prawie 10x większe szumy to nieprawda. Już lepiej tu porównać wartości Pk-Pk. Nie zmienia to oczywistej przewagi przetwornika 12-bit nad 8-bit. Warto też uświadomić użytkownikom takiego sprzętu, jak zbudowany jest obwód wejściowy oscyloskopu.
@piotrburnos1004
@piotrburnos1004 9 ай бұрын
Dlatego były Pk-2-Pk
@dpeees
@dpeees 9 ай бұрын
@@piotrburnos1004 zabrzmi to głupio bo jestem totalnym laikiem jednak w temacie badania szumu wszystkie filmy na YT pokazują dwie wartości pk2pk oraz rms. Na siglencie 1202x-e też mam mocno odchylony rms przez składowa stała a wystarczy zbadać "std dev rms" I wtedy jest pominięta.
@Xindak
@Xindak 9 ай бұрын
Najważniejsze pytanie - czy już go scrakowali i można sobie opcje odblokować?😁
@MarekPaszek
@MarekPaszek 9 ай бұрын
NDN go nie sprzedaje odblokowanego? 1054 ostatnio sprzedawali odblokowane.
@Pawel5837
@Pawel5837 3 ай бұрын
Australijczyk mówi, że jest złamany. System jest na karcie sd wewnątrz urządzenia.
@marcinl4396
@marcinl4396 Ай бұрын
nie trzeba go rozbierać żeby wiedzieć jaki bezpiecznik tak jest ale 5 A na 1000VA starczy to są takie urżądzenia nie do zdarcia
@norbert.kiszka
@norbert.kiszka 8 ай бұрын
Jak ktoś potrzebuje większe pasmo i ewentualnie ściągać charakterystykę częstotliwościową (DH924S) to warto się zastanowić nad serią DH900, która jest 1.5-2 droższa. Dokładnie to samo, ale z większym pasmem (125 i 250 MHz), lepszymi sondami (pasmo 350 MHz) i z generatorem arbitralnym w modelu DH924S.
@506d6a
@506d6a 8 ай бұрын
Sondy z pasmem do 350mMHz są dołączone tylko do wersji 924s.
@norbert.kiszka
@norbert.kiszka 8 ай бұрын
@@506d6a dokładnie ten model właśnie mam.
@506d6a
@506d6a 8 ай бұрын
No to piona, ja od dziś również 😊
@norbert.kiszka
@norbert.kiszka 8 ай бұрын
@@506d6a zasilacz LiteOn czy coś gorszego dali? W każdym razie, CMRR w tym jest okrutnie małe i od paru dni myślę o zrobieniu mu zasilacza liniowego, ale nie bardzo mi się chce.
@506d6a
@506d6a 8 ай бұрын
LiteOn był w zestawie
@leszeklabuda
@leszeklabuda 14 күн бұрын
Mam pytanie o filtry dolnoprzepustowe Low Pass. Jaką najniższą częstotliwość można ustawić. Chcę mierzyć sygnały audio we wzmacniaczach klady D w zakresie 0-20kHz, obcinając sygnały przełączania tranzystorów wyjściowych wzmacniacza tj. około 200kHz.
@drboczek
@drboczek 9 ай бұрын
Po obejrzeniu recenzji człowiek ma ochotę sprzedać Siglenta sds-1102cml+ i kupić tego Rigola żeby mieć „lepsze” ale prawda jest taka ze to co mam mi w zupełności wystarczy do nauki i zabawy.
@adamwojciechowski5606
@adamwojciechowski5606 9 ай бұрын
Z oscyloskopami jest jak z "laptopami gamingowymi", jakbyś nie kombinował zawsze okazuje się, że jesteś z tyłu peletonu. Dlatego, warto dla "swojego zestawu gier" trzymać swój właściwie dobrany nawet przez "trzykrotność okresu gwarancyjnego"( jeśli się nie zrypał), a nie wymieniać "bo właśnie wyszedł nowy model". Wymieniać dopiero wtedy gdy minęła co najmniej cała epoka "technologiczna" i rozwoju osobistego, a ty dorosłeś do nowych potrzeb sprzętowych bo to co używałeś zużyło się fizycznie i "moralnie", czyli co najmniej 10 lat.
@pcb5269
@pcb5269 9 ай бұрын
​@@adamwojciechowski5606 To prawda. Jednak czasem stare sprzęty długo zachowują wartość. Mam wrażenie, że mój HP 54542A jeszcze długo posłuży, zanim w tej cenie będzie do kupienia sprzęt o zbliżonych parametrach (kupiłem go kilkanaście lat temu w cenie około 8k PLN).
@drboczek
@drboczek 9 ай бұрын
Mam starą stacje lutowniczą, Solomon SL20, nic nadzwyczajnego ale służy mi już 23 lata i za nic nie chce się zepsuć a co najważniejsze - te modele są wciąż produkowane. Kupiłem pare lat temu nową stacje od Quicka - niby większej mocy, niby lepsza ale tak dobrze mi się pracuje tym Solomonem ze wciąż z niego korzystam i nie potrafię się z nim rozstać.
@rafalgebal6631
@rafalgebal6631 3 ай бұрын
Panie Piotrze, co Pan sądzi o konkurencyjnym modelu firmy Siglent - SDS814X HD w stosunku do przedstawianego na tym filmie Rigol-a?
@piotrburnos1004
@piotrburnos1004 3 ай бұрын
Nie miałem przyjemności więc się nie wypowiem. U nas bardziej Tektronix'y czy z tańszych Rigole.
@andrzejwojewodzki6983
@andrzejwojewodzki6983 8 ай бұрын
Ciekawe jakby Pan ocenił oscyloskop Siglent SDS1104X-E?
@zdzisiek1979
@zdzisiek1979 9 ай бұрын
Obejrzałem i przemyślałem i powiem tak . Wpierw była lampa katodowa Brauna jako pierwowzór oscyloskopu potem oscyloskopy lampowe prymitywne i bardziej zaawansowane na nich powstała technologia tranzystorowa i oscyloskopy tranzystorowe potem pierwsze analogowo cyfrowe potem już namiastki cyfry i cyfrowe teraz mamy kombajny wszystko w jednym. Czy to idzie w dobra stronę? Na lampowych powstała bomba atomowa , na tranzystorowych polecieliśmy na księżyc ciekawe co osiągniemy dzięki 12bitowym. Fakt fajny jest ale czy to wszystko jest potrzebne? Dążymy do coraz lepszych precyzyjniejszych pomiarów ale czy to jest nam potrzebne. Można próbować ustawiać prąd spoczynkowy tranzystorów 6cyfrowym miernikiem za 8kzł i takim za 100zł. czy to nie jest absurd. Czy naprawdę potrzeba takiej technologi by tworzyć lub naprawiać? Takie moje przemyślenia to. Sceptyka. Były oscyloskopy oparte o komputer w środku prawie i na Windowsie. Teraz Android no nieźle niedługo będzie trzeba instalować Kasperskiego by chronił przed wirusami :) jak tel smartfony. Cena robi wrażenie i możliwości ale nie ma co szaleć i kupować go bo stary jest be bo 8 bitów czy 10bitów a znajdą się tacy fanatyki. Niczym świat audioFILI ( z naciskiem na Fili ) co stwierdzą ze tylko taki pokaże prawdę jedyny słuszny 12 bitowy choć pewnie już na deskach są jakie 16 bitów. To w pewnym sensie efekt postarzania w nowym wydaniu. Nowe nowocześniejsze masz kupić i basta. Tylko ta cena jest fajna. Mi tyłka ten oscyloskop nie urwał jednak. Ciekawe jak będzie z trwałością bo ... tego się nie naprawi poza serwisem jesli się podejmie i czy pomoże ponowne postawienie kulek pod czipem. Mamy miniaturyzację i upychanie wszystkiego co się da i mamy lut bez ołowiowy. Tego przeciętny elektronik nie naprawi już. Ciekaw jestem co ma w środku. No nic Pozdrawiam :)
@piotrburnos1004
@piotrburnos1004 9 ай бұрын
Dziękuję za komentarz i przemyślenia. Co do tego czy taki rozwój sprzętu pomiarowego jest potrzebny do warsztatu elektronika - nie. Czy jest potrzebny do prowadzenia badań naukowych na najwyższym poziomie - tak. Jest niezbędny i to nie RIGOL ale wielokrotnie bardziej wyszukany sprzęt. Wystarczy popatrzeć na rozwój mikroelektroniki i pomiary tam wykonywane na poziomie pojedynczych uV czy nA przy GHz. Wiec jakkolwiek długą drogę przeszliśmy od lampy elektronowej to kierunek rozwoju jest jak najbardziej właściwy i wręcz niezbędny bo tego wymaga nauka. A, że "zwykli" konsumenci dostają taki sprzęt jako efekt uboczny rozwoju sprzętu high-end to nie widzę w tym nic złego. Wręcz przeciwnie same korzyści. A już tak całkiem na marginesie era analogowa we współczesnych pomiarach się dawno skończyła. Mówię tu o nauce nie technice.
@zdzisiek1979
@zdzisiek1979 9 ай бұрын
@@piotrburnos1004 Ale ten nie zaznał prawdziwego życia co ne pracował na analogach :) No fakt to efekt uboczny rozwoju techniki. Profesjonalna technika dostaje odłam cywilnej i trafia pod strzechy. To prawda jest. Kiedyś zarezerwowana do laboratorium jak multimetry 6cyfr dzisiaj elektroniki na nich próbują idealnie ustawiać prądy spoczynkowe w wzmacniaczach z efektem mizernym niestety. Zaciekawiłem swoją ciekawość wnętrzem jego obejrzałem filmik i zdziwiło mnie że ma kartę pamięci pewnie system na niej wisi. Z jednej strony moim zdaniem ok bo jak by padł podczas aktualizacji to pewnie serwis łatwo wgra nowy i odpali go. No nic czekam na kolejny filmik z ciągiem dalszym. Pozdrawiam.
@staszekjc
@staszekjc 9 ай бұрын
​@@zdzisiek1979 A ja może trochę z innej perspektywy. Pomijając zastosowania stricte profesjonalne, gdzie precyzja i nietypowa funkcjonalność są wymogiem, to mogę stwierdzić, że jest to jak zmiana felg w samochodzie z 17 na 19 dla kierowcy. Niby "prawie" nic to nie ulepszy, jedno i drugie będzie jak dla amatora, a nie kierowcy rajdowego, jeździło prawie identycznie, a jednak miłośnik motoryzacji niewątpliwie zechce wydać te parę tysięcy na taki gadget. I tak podobnie jest z pasjonatami amatorami w każdej dziedzinie życia. Tak już mają, że chcą ładniej, lepiej, szybciej, dokładniej, często niepotrzebnie...,ale... czy to źle.
@Dan-oo1rj
@Dan-oo1rj 9 ай бұрын
Tak - to idzie w dobra stronę. Dlatego teraz mamy poręczne multimetry cyfrowe a nie szafy z wskaźnikami elektrodynamicznymi 😀(błąd paralaksy zamieniliśmy na błąd dyskretyzacji, ale ogólnie - jest znacznie lepiej! ) Oscyloskopy cyfrowe są również znacznie lżejsze, tańsze i bardziej funkcjonalne niż te analogowe. Większość działań matematycznych, filtrów cyfrowych, analizy widma itp. jest znacznie prostsza do realizacji po digitalizacji danych. Choć przyznam, że plamka biegająca i "rysująca" po luminoforze była na swój sposób magiczna te 30 lat temu 🪄🥸
@pcb5269
@pcb5269 9 ай бұрын
@zdzisiek1979 Jeśli ciekawi cię budowa wewnętrzna, wyszukaj frazę "DHO800 Teardown".🙂
@matsu9790
@matsu9790 7 ай бұрын
Jaką płytkę ewaluacyjna do oscyloskopu polecacie ? Mam DSO925S czyli poszukuje z wyjściami binarnymi i jakimiś magistralami do nasluchu
@506d6a
@506d6a 8 ай бұрын
Świetna recenzja! Z dniem dzisiejszym stałem się szczęśliwym posiadaczem modelu DHO924S. Mam pytanie odnośnie wyrownania potencjalu uziemienia dołaczonym kablem. Jeśli oscyloskop nie jest połączony z innymi urzadzeniami za pomocą kabla USB, Lan, HDMI itd.. rozumiem, że wtedy wyrównanie potencjału nie ma znaczącej funkcji?
@piotrburnos1004
@piotrburnos1004 8 ай бұрын
Ma. Oscyloskop powinien być uziemiony ze względów bezpieczeństwa. Inaczej na ekranie (masie) może wystąpić napięcie.
@marcinl4396
@marcinl4396 Ай бұрын
ale fakt 4 lata na niego czekać to długo
@dardar7445
@dardar7445 9 ай бұрын
Jaka jest różnica między serią 800 a 900? Jak głośny jest wentylator w porównaniu do poprzedniego modelu?
@piotrburnos1004
@piotrburnos1004 9 ай бұрын
Chyba najlepiej sprawdzić na stronie RIGOLA..
@gerwazyglobotard8655
@gerwazyglobotard8655 9 ай бұрын
900 ma wejście kanałów cyfrowych. Trochę więcej pamięci. Wersje DHO900S mają wbudowany generator. Duży wątek jest na EEVblog i kilka pobocznych.
@dardar7445
@dardar7445 9 ай бұрын
@@piotrburnos1004 Jak głośny jest wentylator w porównaniu do poprzedniego modelu?
@piotrburnos1004
@piotrburnos1004 9 ай бұрын
Nie zwróciłem na niego w ogóle uwagi... więc chyba cichy :)
@dardar7445
@dardar7445 9 ай бұрын
@@piotrburnos1004 Dzięki bardzo. Pozdrawiam.
@danielmszczonow3312
@danielmszczonow3312 9 ай бұрын
A można pokazać jak prezentują się przebiegi zmodulowane analogowo np. modulacja AM czy dwuton SSB ???
@piotrburnos1004
@piotrburnos1004 9 ай бұрын
W drugiej części recenzji
@danielmszczonow3312
@danielmszczonow3312 9 ай бұрын
Interesuje mnie jak prezentuje się obwiednia modulacji AM , DSB czy SSB dwuton i jak szybko reaguje na zmiany i czy jest wstanie synchronizować do sygnału obwiedni , chodzi o to żeby sygnał był stabilny i nie skakał.
@andreaskow
@andreaskow 9 ай бұрын
Panie Piotrze proszę sprawdzić czy do sterowania menu można wykorzystać rysik jaki używa się do naciskania ikon na ekranie telefonu czy tabletu.
@piotrburnos1004
@piotrburnos1004 9 ай бұрын
Gdybym tylko taki miał... 🙂
@wwaldes
@wwaldes 9 ай бұрын
@pkelec9706
@pkelec9706 9 ай бұрын
Witam Panie Piotrze, mam pytanie z gatunku bardzo początkujących, na pierwszy oscyloskop lepiej jest wybrać z większą ilością MHZ czy może z 4 kanałami zamiast 2, zdaję sobie sprawę, że wszystko zależy od przeznaczenia ale z Pańskiego ogólnego doświadczenia, co jest częściej wykorzystywane?
@piotrburnos1004
@piotrburnos1004 9 ай бұрын
Myślę, że na początek nawet 70MHz dwa kanały wystarczą. Ale jeśli już to ja bym wybrał więcej kanałów niż MHz. Ale to pod moje konkretne potrzeby.
@marcin212
@marcin212 9 ай бұрын
Co to za elektroniczny notatnik? Ten co tabelka z poziomami szumów była pokazana.
@piotrburnos1004
@piotrburnos1004 9 ай бұрын
Remarkable2
@joseljoseny1688
@joseljoseny1688 9 ай бұрын
Kiedy w koncu doczekamy sie recenzje 'porzadnych' multimetrow jak Fluke, Metrahit, Agilent...???????
@adamwojciechowski5606
@adamwojciechowski5606 9 ай бұрын
Jak zostaniesz "patronem" zakupisz i doślesz na testy. To kiedy wysyłasz Panu Piotrowi sprzęt, sam oczekuję z niecierpliwością.
@User-rm9cw
@User-rm9cw 2 ай бұрын
Filtry pasmowe załączane są jako softowe operacje statystyczne nie jako sterowanie czymkolwiek z obwodów wejściowych. Inaczej urządzenie kosztowałoby zupełnie inne pieniądze. Oczywiście przy okazji ich uruchomienia tracimy moc przerobową do obróbki samego sygnału.
@gogle13
@gogle13 9 ай бұрын
Dobry wieczór mogę zadać pytanie nie związane bezpośrednio z tematem?
@piotrburnos1004
@piotrburnos1004 9 ай бұрын
Jasne, ale chyba już udało się na czacie :)
@SP7FM
@SP7FM 9 ай бұрын
Witam, ciekawe opowiedziane, ale mam pytanie do osoby która ma większe doświadczenie z oscyloskopami niż ja. Poszukuje oscyloskopu cyfrowego, min. 2 kanały w cenie ok ~1500pln. Co mógłby Pan polecić? Urządzenie dla syna, aktualnie ma oscyloskop analogowy (C1-94), uczeń technikum. Zdaję sobie sprawę że w tej cenie trzeba iść na kompromisy ale może w zadanym przedziale będzie coś godnego uwagi? Z góry dziękuję za odpowiedź.
@piotrburnos1004
@piotrburnos1004 9 ай бұрын
Niestety ja nie znam nic godnego uwagi w tym przedziale cenowym. Na Fnirsi i inne chińskie klony tego typu szkoda pieniędzy. Jest jeszcze Owon ale nie testowałem ich stacjonarnych oscyloskopów. Za to mogę polecić ich skopometry serii HDS jeśli tego typu urządzenie wchodzi w grę.
@SP7FM
@SP7FM 9 ай бұрын
@@piotrburnos1004 OK, rozumiem, dziękuję będę jeszcze szukał a i na skopometry spojrzę :)
@piotrburnos1004
@piotrburnos1004 9 ай бұрын
Recenzja Owona jest na moim kanale. Koszt ok 1200zl
@marcinelektronik3005
@marcinelektronik3005 9 ай бұрын
A próbował pan podłączyć myszkę ?? Jest to linux więc powinno działać. Sory, to było na początku filmu 🙂
@andy2297
@andy2297 9 ай бұрын
Witam , interesuje mnie dekodowanie szeregowe, np. przy Can-ach?
@piotrburnos1004
@piotrburnos1004 9 ай бұрын
Niestety nie widzę CANa. Ale sprawdzę jeszcze przed drugą częścią recenzji.
@andy2297
@andy2297 9 ай бұрын
@@piotrburnos1004 super , dziękuję i pozdrawiam. 🙂
@Krzysiek70
@Krzysiek70 9 ай бұрын
Kilka razy mignęło to menu, też nie zauważyłem opcji CAN
@piotrburnos1004
@piotrburnos1004 9 ай бұрын
Zasięgnąłem języka i seria DHO800 nie ma. Za to CAN i LIN ma seria DHO900.
@andy2297
@andy2297 9 ай бұрын
@@piotrburnos1004 dzięki, więc do napraw elektroniki , gdzie dane cyfrowe mają duże znaczenie, nie jest zupełnie przydatny. Szczególnie za tą cenę. Więc po co przepłacać? 😉 Pozdrawiam serdecznie.
@cefalloid
@cefalloid 9 ай бұрын
Czy po pojawieniu się takiego oscyloskopu jest jeszcze ktoś kto widzi sens używania oscyloskopów analogowych? Ja pozbyłem się już dawno. Bez żalu. Taką granicą było pojawienie się technologii 'cyfrowy fosfor'. A teraz 12 bit to juz analogi są wykończone
@gerwazyglobotard8655
@gerwazyglobotard8655 9 ай бұрын
Dolałeś oliwy do ognia. Zaraz pojawi się jakiś dziadek z elektrody który będzie paplał, że po drgnięciu wskazówki w V640 potrafi wywnioskować wszystko. Łącznie z poprawnością transmisji po SPI czy USB. Bo to panie dziejaszku ino analog, ino! Oczywiście, że oscyloskopy analogowe odeszły do lamusa i to już około 30 lat temu.
@jacekcyndel3741
@jacekcyndel3741 9 ай бұрын
Powiem tak - niesamowity kombajn pomiarowy. Woltomierz o paśmie 125MHz RMS jest chyba niespotykany. Z racji moich zainteresowań kojarzą się przyrządy analogowe z detektorem kwadratowym , oczywiście nie ta dokładnośc. Mam pytanie odnośnie obróbki matematycznej w dziedzinie czasu. Z racji mioch tematów zawodowych interesują mnie pomiary związane z jitterem i wanderem np wariancja Allana,MTIE. Czy oscyloskop lu zewnętrzny program to umożliwia ? Pozdrawiam Jacek😊
@piotrburnos1004
@piotrburnos1004 9 ай бұрын
Proszę o więcej szczegółów o jakie pomiary chodzi. Postaram się sprawdzić.
@jacekcyndel3741
@jacekcyndel3741 9 ай бұрын
Dla prawidłowego funkcjonowania cyfrowych systemów teletransmisyjnych istotna jest znajomość tzw wandera sygnału zegara odzyskanego po przebyciu toru transmisyjnego i urządzeń. Częstotliwości np 2048kHz ,155,200MHz i inne . Wandera to szumy fazowe o paśmie poniżej 10Hz. Opisują je specyficzne charakterystyki obliczone z funkcji TIE (Timer Interval Error) : MTIE,ADEV,TDEV. Pomiary trwają długo , często 25h (~100000s). Generalnie miernik potrzebuje bardzo stabilnego sygnału zewnętrznego np z GPS. Być może taką rolę może pełnić EXT oscyloskopu. Z reguły taką funcjonalność mają niektóre testery telekomunikacyjne z górnej półki . Użycie oscyloskopu mogłoby sporo ułatwić.
@sklepa
@sklepa 9 ай бұрын
Kuuurła a ja kupiłem niedawno siglenta 1104X-E.
@piotrburnos1004
@piotrburnos1004 9 ай бұрын
No cóż, też zacny sprzęt :) Ma kilka opcji, których Rigol nie posiada.
@macosm7818
@macosm7818 9 ай бұрын
12 bitów to 16 razy większa rozdzielczość niż 8 bitów.
@piotrburnos1004
@piotrburnos1004 9 ай бұрын
Dokładnie tak
@SurvivalSquirrel
@SurvivalSquirrel 5 ай бұрын
The hardware might be good, but the firmware IS VERY BAD and buggy. It makes it a lot of times UNUSABLE. Its a very big dissapointment. I will send it back.
@marcinl4396
@marcinl4396 Ай бұрын
1KW to pół farelki
@User-rm9cw
@User-rm9cw 2 ай бұрын
Częśtotliwość pomiarów FFT niestety dyskwalifikacja. Poniżej 5k PLN nie ma mowy o sensownym oscillo, chyba że ktoś grzebie w shrotach audio do wystaiwania na alledrogo po absurdalnhch cenach.
@exploreit3548
@exploreit3548 4 ай бұрын
sub i rozpoczynam szkole tu 💎🇵🇱💎
Schoolboy Runaway в реальной жизни🤣@onLI_gAmeS
00:31
МишАня
Рет қаралды 1,9 МЛН
Meet the one boy from the Ronaldo edit in India
00:30
Younes Zarou
Рет қаралды 14 МЛН
EEVblog 1566 - Rigol DHO800 12 Bit Oscilloscope FULL REVIEW
1:00:46
Metrologia - Jak podłączyć oscyloskop - sonda pomiarowa
25:15
Piotr Burnos
Рет қаралды 40 М.
Metrologia - Oscyloskop - podstawy - obsługa
22:23
Piotr Burnos
Рет қаралды 33 М.
Masa w elektronice - fakty, mity, ciekawostki
18:39
Piotr Górecki
Рет қаралды 34 М.
New Rigol DHO800 Series Review | Voltlog #469
21:23
VoltLog
Рет қаралды 15 М.
Adding WiFi to the Rigol DHO800 series for $10 bucks... and DOOM!
10:08
Wielki test oscyloskopów Rigol, Siglent i Tektronix!
17:27
KonkretnyVlog
Рет қаралды 32 М.
Flawless PCB design: RF rules of thumb - Part 1
15:45
Hans Rosenberg
Рет қаралды 42 М.
Schoolboy Runaway в реальной жизни🤣@onLI_gAmeS
00:31
МишАня
Рет қаралды 1,9 МЛН